Stadsberichten. Telegrafische Berichten. f 16440,— 17022,54 17000,— 17175, 17568, 18156, 18509,10 18354,90 18245,- 18796,- BURGERLIJKE STAND 12. Adres van bewoners en neringdoenden aan de Dijk of in de onmiddellijke nabijheidwaarbij zij te kennen geven dathoezeer zij met genoegen het doel vernemen tot verkrijging eenor paardenmarkt in deze gemeente in de maand Jnlimet leedwezen vernamen dat deze markt waarschijnlijk zon moeten worden gehou den in den Heiloërhontdat zij zich daarom verplicht achten, te verzoeken, dat die markt gehouden worde op de Dijk en aangrenzende straten. Op voorstel van de Voorzitter werd besloten, aan de verzoekers mede te deelen, dat vooralsnog bij den Raad geen voorstel aanhangig is tot het instellen eener nieuwe paardenmarkt. 13. Verzoek van eigenaars en bewoners van perceelen aan de Hoogstraat, om die straat van eene afdoende ri- oleering te voorzien. Gesteld om bericht en raad in handen van burgemees ter en wethouders, de vaste commissie van bijstand voor de gemeentewerken gehoord. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hebbende stukken. Van burgemeester en wethouders. 14. Voorstel tot het onbewoonbaar verklaren van het aan den heer T. J. Schrader behoorende door F. Adolf bewoonde pakhuis aan de Gedempte Baansloot No. 38 daar aan de aanschrijving, om dat perceel vóór 15 Juni in bewoonbaren staat te brengen niet voldaan is. Uit het verslag der commissie, die het perceel onderzoeht en zoowel den eigenaar als den hanrder hoordeblijkt dat dit een goed gebouwd pakhuis is, doch niet tot woon huis bestemd dat een behoorlijk ingericht privaat ont breektdat er een schoorsteen ontbreekt, de pijp van het fornuisje door het dak uitdat de oppervlakte van het perceel niet aan de eischen der verordening voldeed; dat het perceel alleen voorzien is van pakhuisraampjes en van een paar raampjes in het dak dat bovendien allo afvoer van hniswater ontbreekt; dat de commissio op grond van vorenstaande gegevens van oordeel wasdat het perceel niet voldeed aan de voorschriften, bij de algemeene politie-verordening voor woonhuizen gesteld. Verder dat dit gebouw als pakhuis verhuurd was voor f 1 in de week en dat de eigenaar niet bereid was, het perceel als woning in te richten. De Voorzitter deelt mede, dat vermoedelijk het perceel binnen weinige dagen ontruimd zal worden. Na eene korte bespreking wordt het voorstel van burgemeester en wethouders aangenomen met 14 tegen 3 stemmen van de hoeren Stoel, Groot en Janssen, die bezwaar maakten in dit geval het perceel, dat in geen slechten staat ver keerde, al was het niet voor woning bestemd, door de bewoners te laten ontruimen, als niet gevaarlijk voor de gezondheid, terwijl de Voorzitter en de heer Kraakman antwoordden, dat de Raad zorg moest dragen, dat de door hen gomaakte verordeningenin strijd waarmede hier gehandeld was, nageleefd werden. 15. Voorstel om het toltarief op den Hoeverschelpweg opnieuw onveranderd ter goedkeuring intezenden. Met algemeene stemmen zonder beraadslaging aange nomen. Kook- en lichtgas. 16. Rapport van de vaste commissie voor de gasfa briek omtrent het voorstel der heeren Kraakman c.s,, om ten behoeve van ingezetenen behoorende tot de arbei dende klasse, het kook- en lichtgas over den zelfden meter te leveren voor 6 cents per kubieke el welk voorstel door haar niet kan worden ondersteund. Zij meentdat voor dergelijke bevoorrechting van een deel der bevolking geene aanleiding bestaatomdat in deze niet, zooals bij het verschaffen van duinwatereen algemeen gezondheidsbelang betrokken isen indii van tegemoetkoming aan weinig bemiddelden sprake mag zijndaarvoor vele kleine neringdoenden evenzeer aanmerking zouden moeten komen. Ook is de verhooging van den prijs der steenolie welke zoodanige tegemoet koming scheen te billijkenslechts van kortstondigen duur geweesten de prijs thans al is die niet tot de vroegere laagte teruggekeerd niet meer van dien aard om te verwachtendat aan het gebruik van gas de voorkeur zou worden gegeven. Maar al ware dit uit het oogpunt van besparingvan gemak of zindelijkheid wel het geval dan zou de gas levering aan personen die van de hand in de tand leven en vaak verhuizen toch op geen geringe bezwaren stuiten Eene maandelijksche invordering van het verschuldigde voor gas zou oven moeielijk zijn als het verhaal der kos ten van aanleg. Al werd voor het laatste de betaling op termijnen toegestaan men zon den kans loopen dat vóór het afioopen der termijnen de woning in gebruik gekomen was bij iemanddie geen gas verkoos te brniken. Wilde men al tot gaslevering onverschillig tot welk einde aan bedoelde ingezetenen voor 6 cent per kubieke el besluiten dan zonden om de fabriok voor schade te vrijwaren naar het oordeel der commissie 1°. de aan- legkosten en meterhunr betaald moeten worden door de eigenaars niet door de huurders of gebruikers der per ceelen en 2°. het verbruikte gas contant betaald moeten worden door middel van automatische metersdie slechts gas doorlaten ten gevolge en naar mate der inwerping van een of meer muntstukken, die maandelijks door een beambte der fabriek uit een afgesloten gedeelte van den meter worden verwijderd. De meterhunr zou rekening moeten honden met den tamelijk hoogen prijs van der gelijke meters, zijnde 25 a 30. Maar de ondervinding met znlke meterselders opgedaan is nog van korten duur dat het niet te zeggen is hoelang zij aan hunne roeping zullen voldoenen met het oog daarop is het vaststellen van een voldoenden meterhnur moeielijk, zelfs het nemen van een proef onraadzaam. Evenmin als genoemde commissie kunnen burgemeester en wethouders het voorstel ondersteunen. Onderschrijven zij alle opzichten de door de commissie aangevoerde be ;n schouwingen zij veroorloveu zich de vrijheidnog een paar opmerkingen daaraan toe te voegen. De uitbreiding der gemeente vordert van de gasfabriek nog al uitgaven aan verzwaring en verbetering der buizenleiding en nu achten zij het niet wenschelijk voor het oogenblik die uitgaven zonder dat daartoe noodzakelijkheid bestaat, te verhoogen door kapitaal beschikbaar te stellen voor de aanschaffing van automatische meters. Mochten zich 40 personen als verbruikers aanmelden dan zon reeds een kapitaal van 1000 a 1200 noodig zijn. Op de in de vorige week te Arnhem gehouden vergadering van gasfabrikanten is geblekendat tot heden in slechts twee gemeenten van ons land proeven met dergelijke meters worden genomen op eenigszins uitgebreider schaal n.l. te Utrecht en te Vlissingen. Te Utrecht is bovendien de prijs per kub. el gas voor deze verbruikers met 1 cont verhoogd. De ondervinding heeft dus nog niet ge leerd of deze werktuigen aan de verwachtingen beant woorden en of in het gebruik daarvan zich ook ernstige moeielijkheden of bezwaren voordoen. Bnrg. en weth. meenen daarom dat het veel beter is den uitslag van die elders genomen wordende proeven af te wachtente meerdaar zij vermoeden dat het veelvuldig verhuizen van die categorie van gasverbruikers ongetwijfeld be zwaren zal doen ontstaan in de voldoening van het ver schuldigde. Na langdurige bespreking waarop later terug gekomen wordtwerd het voorstel verworpen met 13 tegen 4 stemmen. De voorstellersde heeren Kraakmande GrootStoel en Goede stemden voor. 17. Brief, houdende mededeeling dat nu bij onder zoek gebleken is dat werkelijk het water uit de regen bak van de onderwijzerswoning aan de openbare eerste school voor onvermogenden niet meer voldoet aan de eischen welke aan goed drinkwater gesteld mogen wor den tengevolge van de in de nabijheid dier woning ver anderde omstandighedenburgemeester en wethouders geen bezwaar hebben voor te stellen, te voldoen aan het door het hoofd dier school bij een overgelegd schrijven gedaan verzoekom de kosten van het verbruik van duinwater, ten bedrage van J 21 per jaar, van af 1 Juli 1895 voor rekening der gemeente te nemen. Met algemeene stemmen aangenomen. 18. Rapport van burgemeester en wethouders op het adres van wijlen K. Akkerman houdende klaGhten over nadeel schade en hinderhem aan zijne eigendommen nabij den Schermorwëg toegebracht bij het maken van de werken voor den aanleg van de stoomtram Purmerend- Alkmaar. Uit eene overgelegde verklaring van genoemden adressant blijkt, dat zijne bezwaren geheel vervallen wa ren zoodat thans* voorgesteld wordt het adres voor kennisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen zonder beraadslaging het voorstel aangenomen zullende van dit besluit mededee ling worden gedaan aan de erfgenamen van den adressant. Van de vorige vergadering. 19. Rapport van burgemeester en wethouders op het verzoek van den heer J. Asjes Ez. om vergunning tot het gebruik van gemeentegrond aan den Tienen wal tot het plaatsen oeuer warande. De heer de Groot zet op de overgelegde situatie- teekeuing uiteen, dat het wenschelijk zou zijn dat bur gemeester en wethouders pogingen aanwenddenom alsnog een weg te kiijgen van het Heiligland over den Tienenwal, zooals tot heden steeds bestaan heeft en dat zeer goed mogelijk is. In verband daarmede zou hij het verzoek van den heer Asjes willen weigeren. Tevens vestigt hij de aandacht op het wenschelijke, dat de be paling, dat iemand met eene vlag aan de stoomtram vooraf moet gaanvervangen worde door een ander voorschriftdat voor de veiligheid grooter waarborgen oplevert, bij voorbeeld door draaiende sluitboomen. De Voorzitter antwoordt op het eerste punt, dat burgemeester en wethouders reeds werkzaam zijn in den door den heer de Groot verlangden geest. Zij hebben t. gisteren besloten, twee boomen te laten vallen, ten einde den bedoelden weg te kunnen verkrijgen. Het tweede punt zullen zij gaarne in overweging nemen. De heer Boelmans ter Spill stelt voor, de beslissing op het verzoek van den heer Asjes aan te houden, ten einde met kennis van zaken over den toestand op den Tienenwal te kunnen oordeelen, wanneer alles in orde en gereed is. Dit voorstel wordt door den Voor zitter overgenomen en met algemeene stemmen aangenomen 20. Is overgegaan tot het benoemen van a. twee leden van het stembureau, bij gelegenheid der ver kiezing van zes leden van den Raad op 16 Juli a.s. Benoemd de heeren Boelmans ter Spill en Canter ieder met 14 stemmen; de heeren de Wit en Janssen hadden ieder 2 stemmen en één blanco biljet werd gevonden. Op voorstel vau den Voorzitter worden de overige leden, voor zoover zij niet tot de aftredenden behooren als plaatsvervangers aangewezen. b. vijf leden der commissie die onderzoeken zal de ge meente-rekening met de bijlagen over 1894. Bij de eerste stemming werden benoemd de heeren Karseboom en van den Bosch, ieder met 9 stemmen verder waren uitgebracht op ieder der heeren de Wit P r e ij e r en de Groot 8, op ieder der heeren Bos man, Goede, Stoel en de Lange 6, op den heer Boelmans ter Spill 5, op den heer Kraakman 4, op den heer Co nijn 3 op den heër Rentmeester en op den heer Bruin vis 2 stemmen en op ieder der heeren Canters en Janssen 1 stem. Bij de daarop gevolgde stemming voor nog drie leden werden benoemd de hoeren de Wit met 16, Preijer met 15 en de Groot met 13 stemmen. De heer Bosman bekwam 2 stemmen en ieder der heeren Kraakman, de Lange, Stoel, Goede, Canters en Conijn 1 stem. c. een lid der gezondheidscommissie, in plaats van den heer A. E. Kempees. De commissie beveelt aan de heeren M. Calandin genieur van 's Rijks waterstaat en G. de Groot Jz., aannemer. Benoemd de heer M. Caland mot 15 stemmen de heer de Groot bekwam 2 stemmen d. een lid der plaatselijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs, in plaats van den heer A. E. Kempees. De commissie beveelt aan de heeren M. H. Spruijt kapitein hoofd van het militair onderwijs aan de Ca dettenschool, en Mr. H. Boelmans ter Spill. Benoemd de heer M. H. Spruijt met 11 stemmen de heer Boelmans ter Spill bekwam 5 stemmen en de heer Mr. T. A. Sannes 1 stem. 21. Daar geen der leden bij de gewone rondvraag iets in het midden had te brengen sluit de Voorzitter de vergadering. den heerv G. te Groetpolder als niet voor den verkoop geschikt van de markt verwijderd en door een der slagers afgemaakt. De drie dieren vertoonden de eerste kenteo- kenen van vlekziekte. commies der posterijen 4 kl. benoemde J. Klinkert is verplaatst van Leiden naar De tot surnumerair hier. In de den 9 te 's-Gravenhage gehouden algemeeDe vergadering der Hied. Maatschappij ter Bevor dering der pliarinaciewerdop uitnoodiging van het departement Noordholland, besloten, de eerstvolgende algemeene vergadering in den zomer van 1896 te Alk maar te doen plaats hebben. Bij de op donderdag, den 11, in het Café Cen tral gehouden aanbesteding voor het bouwen van 13 arbeiderswoningen aan de Tuinstraatalhier voor rekening van de Alkmaarsche Coöperatieve Bouwver- eeniging »Kennemerland", werden tien biljetten ingele verd. Ingeschreven werda. mèt voorwaarden van maximum werktijd voorwaarden en minimum loon b. zonder deze a. 16854, 17800, 17970, 17995,— uur 0. van 't Huilenaar J. T. van den Idserd W. Meijer, Amsterdam, T. P. van der Waal C. do Wijs J. Schermer N. van der Voort P. Wijte, Hensbroek J. Schreuders J. Dorregeest en C. Bol De gunning is aangehouden. De barometerstand alhier was 's morgens te als volgtop den 10 758.7 den 11 760.-. In de kerk der remonstrantsche gemeente zal zondag, den 14 de dienst vervuld worden door den heer ds. J. J. van Hille predikant te Zaandam. Van eene verecniging der poet- en telegraaf diensten alhier, onder het beheer van één directeur, is afgezien beide diensten blijven gescheiden. Kegclwedstrijd. De Algemeene Nederlandsche Kegelbond" houdt dezen zomer op zondag den 14 hier ter stede en wel op de nieuwe banen van het lokaal »de Unie", den gewonen jaarlijkschen wedstrijd. Met dien wedstrijd gaan eenige feestelijkheden gepaard, die den dag zoowel voor den bezoeker als voor den deel nemer tot een aangename zullen maken. Te 2 uur en te 8 uur concertterwijl na afloop van de uitreiking der prijzen waaronder ook van de boide koninginnen bij gunstig weder in den verlichten tuin een bal champêtre zal worden gehouden bij ongunstig weder zal het bal op de bovenzaal plaats hebben. Dinsdagden 16heeft de verkiezing plaats ter vervulling der vacaturesin don gemeenteraad ontstaande door het periodiek aftreden der heeren B. Preijer A. Goede Dz., A. Conijn Az., P. Rentmeester C. Bosman en mr. F. F. Karseboom. Van deze heeren verzocht de heer A. Conijn Az. den kiezers voor eene herkiezing buiten aanmerking te blijven. Den 8 vergaderde te dezer zake de r. c. kiesvereeni- ging dietot vervanging van den heer A. Conijn Az., beslooteene candidatuur aan te bieden aan den heer N. A. Conijn. Den 9 kwam de liberale kiesvereeniging Eensgezind heid" bijeen met het gevolg, dat door haar zal gesteund worden de candidatuur van de vier aftredende leden, de heeren Preijer, Goede, Bosman en Karseboom, terwijl aan de heeren dr. J. Broers en H. J. Vonk voor de beide andere plaatsen eene candidatuur zal worden aangeboden. PurinerendeAlkmaar. Van de directie der Tweede Noordhollandsche Tram weg-Maatschappij ontvangen wij de mededeeling, dat op maandagden 15de proefrit zal plaats hebben ter opening der nieuwe lijn. Zij noodigt hare gasten tot bijwoning daarvan uit, met een kleurig programma, waarop een sterk gevleugeld wiel zich verheft boven de in kaart gebrachte lijnen der Maatschappij, waarlangs roode stippen duidelijk de stations aangeven. Links en rechts zijn de wapens van Pnrmerende en Alkmaar aangebracht. Het geheel wordt bekroond door een torenstuk, dat u aan Alkmaar's Waag denken doet. Het programma geeft aan, dat de feesttrein van Am sterdam zal vertrekken, alles volgens lokalen tijd, te 9.15 v. m. Aankomst te Pnrmerende te 10.20 te Midden- Beemster te 10.50; te Rijp-Klaterbuurt te 11.15; te Schermerhorn te 11.40; aan den Stompentoren te 11.55 te Alkmaar te 12.20. Te Alkmaar geeft alsdan de directie een dejeuner in de remise. In het onverhoopte geval, dat de machtiging tot ope ning nog niet mocht zijn verleend, zal door de directie tijdig van het uitstel kennis worden gegeven. Schagen. Den 10 viel de negenjarige W. Gielens van het hooi in de schuur van zijn buurman J. de Jong met het noodlottig gevolg, dat hij na eenige uren aan de bekomen wonden overleed. Den 11 werden drie vette varkens, toebehoorende aan GETROUWD. 10 Juli. Anthonie Cornells Jan Verhoeff, wednr. van Etina Harmanna Margaretha de Cocken Adel heide Sophie Marianne Mensonides. GEBOREN. 10 Juli. Maria, d. van Maarten Benjamin en Maartje Rnis. Kaatje, d. van Bijn Heertjes en Trijntje Rutsen. 's-Gravenhage 11 Juli 1895. Eerste Kamer. De heeren Schimmelpenninck van der Oije en van Marle zijn als Kamerleden beëedigd. Aangenomen zijn overeenkomsten omtrent Costa Rica en Nieuw Guinea; den locaalspoorweg Gouda-Schoonhoven de onteigening ten behoeve van den spoorweg AlkmaarHoorn de afwatering van den nieuwen Maasmond de geldlee- ning voor het immigratiefonds voor Suriname de wijzi ging der indische comptabiliteitswetden spoorweg Fort de KoekPaja-Kombo het ontwerp tot uitvoering van art. 191 der grondwet; het ontwerp, houdende bepalin gen omtrent vereenigingen werd wegens tal van bezwa ren verdaagd. De volgende zitting heeft plaats op don derdag 18 Juli, te 21/, uur.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3