Buitenland. 4 soms bijna wanhoopte bij zooveel moeielijkhedenaan spoorde nooit te vertragen, en aan wie men dns voor een deel had te danken het tot stand komen dezer lijn. Door de zorgen van den heer A. de Vries werd een goed toebereid collation ving bediend. De heer Schorer wijdde den eersten dronk aan de Koningin en de Koningin-Regentes. Een tweede aan den heer Sanders, die zoovele moeielijkheden met zooveel succes had weten te overwinnen. Woensdag wordt de lijn voor het publiek geopend. Een retour Amsterdam kost le klasse fl,— 2e klasse f 0,75. Het tarief is niet alleen billijk, maar ook ge makkelijk te onthouden. Een stationsafstand kost één dubbeltje. Het lijdt geen twijfel of een druk verkeer is te verwacnteh. De treinen zullen vertrekken volgens de uitgegeven dienstbiljetten Van Alkmaar 4.30 en 5.30 tot Pur- merenden 6.45, 8.45, 10.45, 12.45, 2.45, 4.45, 7.15 naar Amsterdam. Van Amsterdam 6.20, 8.30, 10.30, 12.30, 2.30 en 6.30 naar Alkmaar. (Locale tijd). HELGIE. De Senaat heeft den 12 het douane- ontwerp in zijn geheel aangenomen met 59 tegen 33 stemmen en 3 onthoudingen. ENGELAND. De prins van Wales en de hertog van Geo na hielden den 13 bij prachtig weder eene groote inspectie over het italiaansche en het britsche eskader. De verkiezingen voor zoover zij reeds plaats hadden, vallen in gunstigen zin voor de opgetreden regeering uit. De heer W. Harcourtde leider der afgetreden radicale regeering in het Lagerhuis is te Derby niet herkozen. De conservatieve candidaten aldaar werden gekozen met 7907 en 7075 stemmen de heer Harcourt verkreeg 6785 en zijn mede-candidaat 6475 stemmen. FBANHBIJK. Hamer. Den 12 hield de oud-minister Goblet eene interpellatie over de vijandige houdihg der geestelijkheid tegenover de regeering. Na langdurige bespreking werd eene motie van dezen afgevaardigde, waarin hij voorstelde de scheiding van Kerk en Staat voor te bereiden met 310 tegen 220 stemmen verworpon. Leroy stelde daarna eene motie voor, waaraan de regeering de voorrang toe kende, luidende, dat de Kamer op de regeering rekende om de wetten te doen eerbiedigen. Deze werd met 294 tegen 193 stemmen aangenomen. Vervolgens werden verscheidene kredieten aangenomen, o. a. een van 1.000.000 francs voor de slachtoffers van stormen en overstroomingen, niettegenstaande de begroo- tingscommissie de verwerping had voorgesteld en een van 20000 francs voor de slachtoffers van den laatsten grooten brand te Parijs. Den 13 werd eene motie van den radicaal Pourquery de Boisserin, waarbij de hervorming van den Raad van hut Legioen van Eer werd verlangd, aangenomen; daar entegen werd eene andere motiewaarbij voorgesteld werddat het Legioen van Eer voortaan alleen aan militairen en zeelieden zou worden uitgereikt, verworpen. De minister-president Ribot las vervolgens bet besluit voor, waarbij de zitting werd gesloten; ook in den Senaat, waar bet handelsverdrag met Zwitserland met 253 stem men tegen één werd aangenomen, geschiedde die voorlezing. ZUID-AMERIKA. Bolivia heeft aan Peru een ultimatum gezonden waarbij voldoening geëisebt wordt voor de schending van zijn grondgebied gedurende den burgeroorlog. Het eischtedat Peru binnen 24 uren zon antwoorden en zijne vlag groeten. Peru heeft ge weigerd znlks te doen. Eerste Kamer. Voorstel-Lolimnn. De minister van binnenl. zaken heeft aan de Eerste Kamer bericht, dat het voorloopig verslag der commissie van rapporteurs over het voorstel-Lohman tot wijziging der onderwijswet hem geene aanleiding heeft gegeven tot eenige schriftelijke mededeeling. Invoering van rechtstreekse!» bestuur op Lombok. Algemeen was men overtuigd van de noodzakelijkheid van deze invoering. Een aantal leden bestreden het heffen van hooge uitvoerrechten op Lombok en men hoopte, dat het uitzonderingstarief spoedig door het ge woon tarief zou worden vervangen. Onderscheidene leden betreurden, dat de minister zich niet krachtiger verklaard had tegen den invoer van opium velen hunner hadden een algemeen verbod gewenscht; anderen zagen met den minister in hooge belasting het beste middel tot wering. Hot gesprek liep verder over andere onderwerpen de prins mengde ook luitenant Gower in het onderhoud en stond eerst na geruimen tijd opten einde de wapenen te gaan bezichtigen. Janeck's blik vloog even langs de pendule meer dan een half uur was de wijzer gevorderd. Het kwam er nu op aanmunt te slaan uit de studiëndie hij te Parijs gemaakt had en onvermoeid te vertellen en te boeien zonder langdradig te worden August Ferdinand trad naar de tafel en liet even zijn blik weiden over de rangschikking van het geheel »Ik vind het aangenaam indien een edele kern ook een smaakvol omhulsel heeften eet met dubbele graagte van een gerecht dat keurig opgediend wordt. Die kleine tentoonstelling bewijst door de uitnemende ordening het best, welke edele parelen zij bevat 1" Hij nam een pistool op en bekeek de eigenaardige graveering. «Gij hebt er geen briefjes of verklaringen aan bevestigd, geachte graaf, zondt gij mijne weetgierigheid ten gids willen zijn »Als Uwe Koninklijke Hoogheid het veroorlooft, zelfs met vrij groote uitvoerigheid want het belangwekkende schuilt niet grootendeels in de wapenen zeiven, maar in de herinneringen die er zich aan vastknoopen «Uitmuntend laten we maar aanstonds beginnen met dit origineele vuurwapen een mij volkomen onbekende constructie." De prins trachtte den haan over te halen. «Hebt gij geprobeert er mee te schieten «Geprobeerd wel, Hoogheid, maar ik moet bekennen dat ik een zeer slecht schutter ben behalve mijn beide stokpaardjes, zingen en rijden' houd ik er geen andere op na. Dit pistool is een geschenk van den hertog van Valence ten gevolge eener weddingschap betreffende de Gouttes (Por. «O ja, ik heb al vernomen, dat gij den hertog persoon lijk kenten met den gouttes d'or moet ge den wakkeren Hechelberg drie slapelooze nachten bezorgd hebben De graaf blijft nog stijf en strak beweren dat mijne verpakking misschien echtmaar de gouttes zelf niets anders zijn dan overjarige Bordeaux met een buitenge meen goed bouquetWordt vervolgd. De gemeenteraad van Middelburg heeft den 11 het door burgemeester en wethouders ingediende ontwerp tot heffing eener straathelasting met 9 tegen 5 stemmen naar burg. en weth. terug gezonden om na kennis te hebben genomen van de geopperde bezwarenhet bij den Raad opnieuw in te dienen. Bij kon. besluit van den 12 is de oostindische hoofdambtenaar E. P. O. Sol, lid der Algemeene Reken kamer in Ned. Indië op zijn verzoek met ingang van 1 Augustus a.s., wegens physieke ongeschiktheid eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pen sioen en is de heer J. P. G. Hartevelt thans tijdelijk lid dier Rekenkamertot lid van dat college benoemd. Den 12 is te Leiderdorp een 21jarige schipper uit Bodegraven, kostwinner voor zijne moeder, bij het over- slaau van het zeil in den Rijn geraakt en verdronken. Den 12 is te Maastricht eene tentoonstelling van decoratieve kunst geopend alle ingezonden voorwerpen zijn uitsluitend aldaar vervaardigd. Den 13 des nachts, zijn tengevolge van den storm, alle buitenlanden van het waterschap «Zeven Grietenijen, stad Sloten" onder water gezetwaardoor 343 bunders overstroomd zijn en veel hooi verloren is gegaan. Den 13 is het eiland Marken ondergeloopen. Bij den storm in de laatste dagen is in de nabij heid der Zwarte Haan-gezonken de botter U K 155, waarbij de schipper H. Weerstand het leven verloor terwijl de overige opvarenden door de botters U K 104 en U K 97 werden gered. De Staatscourant van den 14/15 bevat de overeen komst gesloten tnsschen den Staat der Nederlanden en de Stoomtramwegmaatschappij Westfriesland betreffende den stoomtramweg van Schagen naar Wognum. Het gezamenlijk bedrag der schuld van de ge meenten in de provincie Gelderland bedroeg op 31 De cember 1894 de som van 10.229 880.62s. Vijftien gemeenten hadden geen schuld. Te Groningen zijn voor het jaar 1895 in den hoofdelijken omslag aangeslagen 5404 personen voor een bedrag van 302.954.605. In de 52 klasse van f 144.000 tot J 160 000 komt één aanslag voordeze betaalt 12860.855. De heer P. Bon te Assendelft is te Amsterdam bevorderd tot arts. De Rijksmiddelen hebben over Juni opgebracht 8.893.409 tegen f 8.724.787 in Jnni 1894 en over de eerste zes maanden van 1895j 55.953.431 tegen ƒ54.150.359 over gelijk tijdvak van 1894. In Juni zijn bij het koloniaal werf dépot voor den militairen dienst in onze overzeesche bezittingen aan genomen 178 personen aan wie aan handgelden werd uitbetaald eene som van J 42680. Van die 178 personen waren 94 overgenomen van de korpsen hier te land een 37 vreemdelingen. Wieringerwaard. De hier gevestigde afdeeling der Hollandscho Maatschappij van Landbouw hield den 12 des avonds eene bijeenkomsthoofdzakelijk ter behandeling der punten van beschrijving van de 61e en 62e algemeene vergaderingen. Tegenwoordig waren 14 leden. Na opening, lezing en goedkeuring der notulen werd mededeeling gedaan van eenige ingekomen stukken. Ver volgens stelde de voorzitter de bespreking der op 15 Juli te Amsterdam te behandelen punten aan de orde, De vraag van Haarlemmermeer betreffende invoerrechten is ter vorige vergadering breedvoerig besproken, en lokte geen discussie uit. Het voorstel van het hoofdbestuurom een adres te richten tot de Koningin-Regentes tot het tijdelijk buiten werking stellen der wet op de grondbelasting of die belasting te doen verminderenwerd niet wenschelijk geacht. De heer de Boer vooral vreesde dat als het verzoek gehoor zou vindenhet den landbouw zoo hoog zou worden aangerekenddat men veel noodzakelijker hulpals b. v. invoerrechtenlang zou uitstellen. De heer Jb. Zijp vreest ookdat vermindering van grondbe lasting wel het kapitaal zou ten goede komen, doch den landbouwdie behoefte heeft aan steunzeer weinig Met 10 tegen 4 stemmen werd besloten den afgevaar digde op te dragentégen des hoofdbestuurs voorstel te stemmen. De punten voor de te Edam te houden vergadering lokten weinig bespreking uit. Het reglement voor de commissiën van beoordeeling op de algemeene tentoon stellingen droeg de goedkeuring der aanwezigen weg evenzoo het voorstel van de afdeeling Alfenom de Ko ningin-Regentes te verzookendat bij aanbestedingen zooveel mogelijk vaderlandsche producten moeten worden geleverd. De tot standkoming van een ministerie van landbouw werd alleszins wenschelijk geacht; ware hiertoe eerder besloten dan zon volgens den heer de Boer de toestand van den landbouw niet zoo treurig zijn. Ook de heer Teengs betoogtdat de landbouw vanwege de regeering zeer stiefmoederlijk wordt behandeld, getuige de uiterst geringe som die voor dezen tak op de Staatsbegrooting wordt uitgetrokken. De volgende voorstellen van het hoofdbestuur in zake het aanvragen van steun bij de regeeringten einde aanhoudiugspremiën aan de houders van stieren te kun nen toekennen om jaarlijks te Amsterdam de keuring van zaaizaden te houden en om de algemeene vergadering en tentoonstelling in 1897bij gelegenheid van het 5üjarig bestaante 's-Gravenhage te doen plaats hebben, werden zonder bespreking goedgekeurd. De heer Marlet zal vanwege de afdeeling als lid der financiëele commissie worden gesteund. In plaats van de aftredende heeren K. A. Kaan en C. A. Waiboer werden tot leden van het bestuur benoemd de heeren A. K. Kaan Jr. en A. Sleutel. De vergadering werd hierna gesloten. - Baralngerhorn. Met den storm van den 12 is eene nabij de Zuiderzeeslnis te Kolhorn ten anker liggend vletaan polder Waard en Groet toebehoorende en dienstdoende bij lossing van dijkmaterieel, los geraakt en weggedreven. Een jongen te Kolhorn ving een jonge ekster, en gaf het diertje na enkele dagen hare vrijheid terug. Wel vloog ze uit, echter om kort daarna terug te keeren. Thans vliegt ze als duiven, nit en thuis en is zoo tam, dat ze zich door eigenaar en huisgenooten laat grijpen. De belgische arbeiders zijn weder uit den polder Waard vertrokken. Was de komst dezer lieden het eerste jaar aan vele hier gevestigde arbeiders een doorn in het oog, thans hoorde men hier niets van ioder had er vrede mede; dit jaar is er dan ook voor allen ruim schoots werk in den polder. Ieder ziet in, dat ook met de oogst hier handen te kort zullen zijn, waarom dan ook geen pogingen worden gedaan (als voorgaande jaren) om de geldersche arbeiders te weren. - Heerhugowaard. De gewone jaarlijksche hard draverij aan de Hengstman, had den 14 met 9 paarden plaats. De- prijs van 40 behaalde het paard van den heer P. de Wit te Zijpe en de premie van 20 dat van den heer S. den Das te Schoort. Onlangs is door de kiesvereeniging «Burgerplicht" als hare overtuiging uitgesproken, dat invoering van protectie niet is een algemeen belang en daarom geene kandidaten voor de Tweede Kamer en Prov. Staten, die voorstanders van protectie zijnte steunen. Niettegenstaande dat hebben twee leden van «Burgerplicht" eene aanbevoling geteekend voor de heoren Schermerhorn en Backxals leden voor de Prov. Staten, twee bekende protectionisten. In de laatstgehouden vergadering van «Burgerplicht'' zijn die twee leden van hun lidmaatschap vervallen verklaard. - Schagen. Den 13 heeft het Leger des Heils uit Alkmaar een propaganda-avond in onze gemeente ge houden. Meer dan 150 personen luisterden voor het meerendeel onder aandachtige stilte naar de woorden, door de heilsoldaten gesproken. Het doel des Legers werd voornamelijk meêgedeeld. De gemeenteraadsverkiezingen schijnen dit jaar in onze gemeente een zeer kalm verloop te zullen nemen. Slechts één advertentie noemt een candidaatde heer P. Meurs, voor de opengevallen zetel van den heer Govers; voor de drie aftredende leden wordt geen enkel tegen- candidaat genoemd. Zoo stilletjes is het in geen jaren gegaan. - Texel. In de den 13 gehouden vergadering van de afdeeling «Texel" der Hollandsche Maatschappij van landbouw werd eene commissie van 15 leden benoemd, die zich zal belasten met de regeling der feestelijkheden bij gelegenheid van de in September e k. van wege de afdeeling te houden tentoonstelling. Na behandeling der punten van beschrijving voor de algemeene vergadering, op 15 Augustus e.k. te Edam te houden, werd als afge vaardigde naar deze vergadering gekozen de heer G. D. Bakker. Het stormweder van den 11 en 12 heeft aan de hoofden in zee bij Scheveningen geen schade toegebracht alleen zijn eenige rijsbosschen weggespoeld en is de diepte, gegraven voor de fundeering van den van wege Delfland voor de Keizerstraat te Scheveningen te maken muur volgeloopen met zeewater en zand, zoodat dit werk voor een deel te vergeefs is geweest. - Den 13 is in de stroopapierfabriek te Ulrum de stoomketel gebarsten, waardoor drie arbeiders zijn omge komen. - Amsterdam. Bij kon. besluit van den 12 is aan den beer P. W. Steenkampop zijn verzoek met ingang vau 1 October a.s. eervol ontslag verleend als hoofdcommissaris van politie alhier, onder dankbetuiging voor de goede diensten, in die betrekking bewezen. Bij kon. besluit van den 11 is aan den heer H. F. Gelpke, op zijn verzoek, met ingang van den 15, eervol ontslag verleend als commissaris van politie alhier. Bij de den 13 alhier gehouden wielerwedstrijden over 10000 el in 30 «ronden" is de prijs behaald door Jaap Eden in 17 min. 204/s sec.; de heer Dooruekamp legde don afstand af in 17 min. 274/5 sec. Den 13 des namiddags te 2 uren is de belgische afdeeling der tentoonstelling officiëel geopend o. a. in tegenwoordigheid van den minister van binnenl. zakon. Den 14 werd de tentoonstelling door 9000 betalende personen bezocht. Bij de den 15 gehouden trekking van de 3 pet. premie- leening der Maatschappij voor Gemeentecrediet zijn uitge loot no. 51645 met f 6000, no. 73276 met f 1500, uos. 21647 51761 55907 en 60091 elk met f 350 en nos. 8394, 43346, 53985 en 61839 elk met f 250 en 352 obli- gatiën elk met f 100, betaalbaar 15 Februari 1896. Bij de op den 15 gehouden uitslag van 184 serieën vertegenwoordigende 1840 obligatiën der 3 pet. Amster- damsche premieleeninggroot f 21.000.000 nominaal zijn de hoofdprijzen gevallen opSerie 4352 n. 5 f 25,000 s. 10943 n. 8, f 1000s. 4352 n. 10, f 500 s. 728 n. 10, s. 16338 n. 2, s. 3735 n. 1, s. 5792 n. 10, s. 10069 n. 6, s. 17120 n. 3, s. 10905 n. 4 en s. 20399 n. 4 ieder f 200; s. 15115 n. 1, s. 5447 n. 6, s. 7073 n. 9, s, 20339 n. 2, s. 498 n. 8 en s. 14810 n. 7 ieder f 150. De overige nommers ieder met f 100. - Andijk. Tot gemeente-secretaris is benoemd de heer P. Brander Cz. - Haarlem. Den 7 September hoopt de kweekschool voor onderwijzeressen haar 25jarig bestaan te vieren. De oud-leerlingen der school worden uitgenoodigd aan de feestviering deel te nemen. - Spanbroek. Nn de hooioogst voor een goed deel achter den rug is, hoort men zoowel hier als elders van lieden die genoodzaakt zijn tot spitten. Voor een deel mag dat zijn toe te schrijven aan de goede qualiteit van 'f V»r»r\i vrnnr opti an^nr Hfiftl IS hftti 't. £T0VOl£T VclH t t hooi, voor een ander deel is het 't gevolg van t vroege binnenhalen. Voorbeelden zijn er te over van het zijn er boeren die hun hooi niet langer dan eene week bewerkt hebben. Ons is dan ook een geval bekend van iemand die 's namiddags drie uur zijn hooi «thuis kreeg", maar om vijf nur met kracht moest gaan spitten.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2