Poolsch Bloed, No, 85. ^even en Megentigste «f aar gang* 1895. V RIJ 1) A G 19 JULI. PARIJ8CHE BRIEYEN. FEUILLETON. Buitenland. NATA.LY VON ESCHSTRUTH. ALK1AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt IMasdag., Donderdag- en Zaterd&gavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80franco door het geheeïe rjjk 1, De 3 nummers f ö,<)6. Afzonderlijke nummers 3 ets. J*rp der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. XIII. Parijs, 11 Juli 1895. Dikwijls heeft men opgemerkt, dat in Parijs alles per seriën gaat. Nu eens zijn het groote branden, die elkander opvolgendan weder allerlei ongelukken en zelfmoorden ditmaal zijn wij in eene serie van diefstallen en op lichterijen het is eene epidemie. Gisteren was het een garcon de recetteskassiersknecht of kantoorloopervan het Comptoir d' Escompte aan wien door een zeer be- hendigen dief zijne portefeuille ontstolen werd. Deze garcon ongeveer vijftig jaren oud, kwam met zijne geldtasch in hot gebouw van het Crédit Lyonnais op den Boulevard des italiens hij lag die portefeuille naast zich en zijn arm er boven op. Een man kwam naast hem staan, ook met een geldtasch en zeide op eens tot den garcon «Kijkje staat op een bankbillet." De kantoorlooper bukte zich, raapte werkelijk een billet an 50 francs op, waarschijnlijk daar opzettelijk neergeworpen en van dat korte oogenblik maakte de onbekende gebruik haastig de tasschen te verwisselen en met de volle portefeuille weg te loopen. De dief zond vervolgens het kasboek en de wissels met de post terugdoch behield 29 duizend franks aan bankbilletton. Zulke feiten zijn hier zeer alledaagschdoch dit, alles is kinderspel in vergelijking met de reusachtige oplich terij, die, zoo ze gelukt wareden dader aan het hoofd zou stellen van lx/2 millioen franken. Voor eenige maanden geleden kwam een jong man, voorgevende Bonillet de la Forest te heeten van Rome naar Alen^ou met de beste getuigschriften, en werd te Alenpon eerste klerk bij den notaris Cohu. Vervolgens stelde hij zich in verbinding met vele levensverzekeringmaatschappijen van Parijs en vertelde verder aan den notaris dat zijne vrouw zeer rijk wasen hij ingeschreven stond in de Staatsschuld voor eene rente van 45 duizend franks. Volgens zijn zeggen had echter Bouillet voor het oogenblik niets aan dit groote fortuin omdat zijn schoonvader er geheel en al het vruchtgebruik van had, daarom wenschte hij het kapitaal zelf te verkoopen en overhandigde hij zijn patroon een brief van den directeur der Staatsschuld bij het ministerie van financiën, welke brief de inschrijving van 45,000 franks 3°/0 Staatsrente bevestigde. De notaris maakte thans al de acten van verkoop gereed en Bouillet schreef aan vijf assurantie-maatschappijen te Parijs en sloot den verkoop met alle vijf, elk voor driehonderd duizend franken. Daarop vertrok hij naai de hoofdstad, ontving van de levensverzekeringmaatschappij «Ie Soleil" werkelijk 359 duizend francs doch in de andere maat schappijen was men niet zoo vol vertrouwen en werd hem verzocht den volgenden dag terug te komen. Daar voor wachtte de oplichter zich wel, hij ging er van door DOOR 59) «Overjarige Bordeaux?" August Ferdinand keek eens klaps op, «dan zou hij te overtuigen zijn 1 Ik drink dien sedert jaren en mijn winkelier staat u ten dienste in dien gij het tot een vergelijking wil laten komen «De twist zou misschien het best te beslechten zijn als Uwe Koninklijke Hoogheid mij de genade bewees de gouttes d'or eens te proeven Proczna's oogen begonnen te glinsteren, haastig trad hij naar het schelkoord. «Ik zou mij gelukkig achten en er trotsch op zijn, indien ik een beker, die op de tafel van een der grootste keizers heeft geprijkt aan een Duitschen vorst en veldheer mocht voorzetten 1" August Ferdinand knikte hem op zijn eenvoudige be minnelijke manier toe. «Stellig mijn waarde graaf ik ben zeer verlangend om uw veelbesproken merk te leeren kennen te meer als 't mij geschonken wordt in een bo kaal die mijn vriendelijke gastheer aanleiding geeft tot het mededeelen van een historische herinnering!" Proczna maakte een buiging en fluisterde daarop den kamerdienaar een kort bevel toevervolgens wendde hij zich weer tot den prins en begon op de aangenaamste en onderhoudendste manier voor gids te spelen. Een bu teagewoon levendig en opgewekt onderhoud ont spon zich de heeren beproefden de wapenen een voor een stelde de eene meening tegenover de andere en dwaalden dikwijls af tot de bespreking van militaire en burgerlijke verhoudingen van vroegeren en lateren tijd, De gouttes d'or fonkelden in de keurig geslepen kelken, blauwe rookwolkjes kringelden van de sigaretten omhoog en Jaueck Proczna's keurige, ongedwongen en toch eerbie dige wijze van doen was het beste bewijs, dat hij reeds veel hooge bezoekers ten zijnent ontvangen had. August Ferdinand was uitermate opgewekt en volko men onder don indruk zijner liefhebberij; hij was een hartstochtelijk jager en befaamd schutter met het pis- met het geld hetwelk hij op zoo behendige wijze had weten te bemachtigen en tot heden is het onmogelijk gebleken hem op het spoor te komen. Onnoodig er bij te voegen dat de brief van het ministerie van financiën een valsch stuk was. Hetgeen in dit geval wel het vreemdst is dat is dat velen zeer velen dezen oplichter eer benijden en hem gelijk geven, dan dat zij hem laken. Het is een vreemd verschijnsel, doch de vooruitgang doet zich op misdadig gebied bijzonder kennen. Misschien is het wel een achter^ uitgang, doch de moraal, de zedelijkheid gaat er bij mis drijven totaal uit. Voorheen had men het geloof aan goed en kwaad men had de schande bij veroordeeling dit schijnt thans anders te worden het volk met zijn domme verstand noemt nog steeds een dief een diefdoch de meer goletterdenen vooral zij die eene studie maken van de menschelijke hersenen hellen over tot de denkwijze, dat men geen eerlijke en oneerlijke menschen heeft, doch slechts twee soorten van burgers, n.l. die welke zich aan de wetten van hun land onderworpen, en die welke tegen die wetten in verzet komen. Dit bleek op het jongste congres, gehouden door menschen die zich met strafzaken, gevangenissen enz. bezighouden, er was daar eene bepaalde strekking den misdadiger niet langer als zoodanig te beschouwen, doch slechts als een hinderpaal in eene beschaafde maatschappij, tegen wien dus zekere maatregelen geoorloofd zijn, niet om hem te straffen, doch slechts om zich van den last dien hij veroorzaakt te ontslaan. Of het openbaar maken van zulke stellingen, niet wat erg gevaarlijk kan worden Een arm man wil niet stelen omdat hij geen dief wil worden, dat is flink en duidelijk, doch wanneer men dien armen gaat beduiden, dat stelen geen stelen is, doch hoogstens iets lastigs voor zijne medeburgers, waar voor hij dus geene schande of straf behoeft te verwachten doch slechts zal moeten terugbetalen wanneer hij ontdekt en gevat wordt, dan heeft men kans van alle eerlijke menschen zulke lastige burgers te maken. Thans eeDe kleine statistiek, waaruit blijkt hoe buiten gewoon groot Parijs is. Parijs bezit, volgens het dagblad ie Gaulois, 81.291 huizen, 885 fabrieken en 1907 ge mengde woningen, fabriek en huis bij elkander in één gebouw. Al die gebouwen tezamen hebben eene waarde van 11 milliard (elfduizend millioen francs). 285 woningen hebben elk oene huurwaarde van meer dan honderdduizend francs. Ten bewijze hoe duur hier de terreinen zijn wjjzen wij op de aanstaande verkooping van de bouwterreinen in de rue Richer, de plaats waar eenmaal het gebouw stond, bevattende de decoratiën van de groote opera, en welk gebouw verleden jaar geheel afbrandde. Daar is thans eene ledige ruimte van onge veer 3700 vierkante meterde prijs, waarop de verkoop wordt ingezet, is bepaald op één millioen, dus bijna 300 tooizijn oog begon te glinsteren bij het aanschouwen van den arbeid der oude wapensmeden. Bij de "bespreking of sommige wapens enkel mooi dan wel ook nog bruikbaar waren verzocht Proczna er de proef van te nemen. Men liet de ammunitie komen, laadde de pistolen en stelde door twee kamers heen een doel op dat alles vereischte tijd en de tusschenruimte wist de pleegzoon van graaf Dynar aan te vullen met het ver haal zijner geestige toelichtingen. Zijn blik zweefde ongemerkt naar de vergulde wijzer plaat een zucht van verlichting ontsnapte aan zijne borst. Nog een kwartier, en alles is gewonnen August Ferdi nand, die zoo stipt op zijn tijd let, hoeft dan het uur der uitnoodiging laten verstrijken en zal onmiddelijk naar het casino rijden Doch waarmee hem nog op te houden De verzameling is bezichtigd, en August Ferdinand werpt een vragenden blik op Gower. «Uw gansche woning schijnt me uit zeldzaamheden te bestaan, mijn waarde!" zei hij lachend, terwijl hij naar een klein, oud cahier keek, dat Proczna toevallig van de piano had gestooten en nu weer uiterst voorzichtig op raapte. «Deze geelgeworden bladen zijn misschien het kostbaar ste wat deze vier muren bevatten," zoo klampte Proczna zich met zekere gretigheid aan deze vraag vast. »'t Is een handschrift van Chopin." «Zoo, waarlijk och, laat me 't eens zien de prins stak de hand naar de bladen uit, doch wendde gelijktijdig het hoofd luisterend naar het raam. «Regent het?!" Gower haastte zich naar het venster. «InderdaadKo ninklijke Hoogheid er begint regen te vallen." «Hoe jammer.ik heb het rijtuig teruggezonden, ten einde den kleinen afstand naar het kasteel te voet af te leggen, 'twas zoo heerlijk zacht in de lucht apropos, waarde Gower wordt 't geen tijd, om aan ons vertrek te denkon August Ferdinand's blik dwaalde af naar de schiijftafel om te zien of er ook een uurwerk te ont dekken viel. «Ik heb namelijk mijne tegenwoordigheid toegezegd bij een feestdat de artilleriston in hun casino geven." «O ja, de onthulling van de beeltenis der heilige Bar bara Dat is een felicitatie waard want het geschenk van den jongsten luitenant aan zijn regiment is even geestig als origineel en bezit bovendien nog kunstwaarde ook." «Kent gij de schilderij, graaf? Hebt ge' ze gezien?" fres. de vierkante meter, en die prijs zal stellig worden overschreden met vele duizenden. Zoo men bedenkt dat al die huizen en al die terreinen hunue eigenaars hebben, dan wordt het duidelijk hoe fabelachtige rijkdommen hier liggen opgestapeld. J. M. T. K. De invoerrechten zullen den 24 in werking treden, uitgezonderd de rechten op werkhout voor schrijn werkers en op iatten, die op 1 Januari 1896 in werking zullen tredeD Den 15 des avonds is door do liberale partij te Brussel een groote optocht door de voornaamste straten gehouden, om te betoogen tegen het nieuwe schoolwet-ODtwerp. Na die betoogmg werd eene bijeenkomst gehouden in den vlaamschen schouwburg. Men eischte de intrekking van het ontwerp en onder toejuichingen het ontslag van het ministeriealsmede de aanneming eener wetwaarbij leerplicht, kosteloos onderwijs en de staatkundige en philosophische onafhankelijkheid der onderwijzers worden gewaarborgd DUITSCMI<AiVD. In het Keizer-Wilhelm Kanaal, dat te beginnen met den 18 ook voor schepen met een diepgang van ten hoogste 6 el zal worden opengesteld, heeft een fransche stoomboot een deensch vaartuig in den grond gevaren. Den 13 heeft in de baai van Kiel eene ernstige aanvaring plaats gehad tusschon twee duitsche oorlogsschepen een dier schepen bekwam groote averij en moest in het droogdok te Kiel opgeno^nen worden. E ÏJ I.A SSDe verkiezingen blijven gunstig voor de nieuw opgetreden regeering. Tot de gekozenen be- hooren de heer Oranborne de oudste zoon van minister Salisbury, de ontdekkingsreiziger Stanley, de volksleider Burnsde miuister Ritchie en de heeren Chamberlain en Labouchère. Onder de niet herkozenen behooren de oud-minister Shaw Lefovrede vroegere postmeester- generaal Arnold Morley en Keir-Haidiehet bekende hoofd der werkliedenpartij. F£t AAKHtUK. Do president der Republiek heeft bij gelegenheid van het Volksfeest op den 14 aan 1233 gevangenen kwijtschelding, verandering of vermindering van straf verleend. De Raad van het Legioen van Eer heeft gezamenlijk zijn ontslag genomen naar aanleiding van de motie, den 13 door do Kamer aangenomen tot afkeuring van het besluit van dien Raad, om Eiffel, den Panama-man, in die orde te handhaven. Het jaarlijksche Bastillefeest op den 14dat te Parijs met groote opgewektheid gevierd werd, is te Belfort bij- Stellig Koninklijke Hoogheid. Een der heeren is zoo vriendelijk geweestmij dat genot te gunnen." «Is 'teen caricatuur Eigenlijk niet ofschoon men aan het schilderstuk een fijnen aangenamen humor niet kan ontzeggen. «Och beschrijf het mij even. «De heilige Barbara zelve is als schutspatrones dei- artillerie op waardige wijze opgevat in den stijl der Six- tijnsche Madonna. In plaats van een kind houdt zij een klein kanon in den arm terwijl zij met de andere hand een matten kogel aanbiedt. De engeltjes aan hare voeten zijn insgelijks strikt volgens het klassieke voorbeeld ge groepeerd natuurlijk met dit onderscheid, dat ze als kleine luitenants uitgemonsterd zijn, met epauletten op de bloote schouders met helm, kneveltje en sigarette, zeer geestig geteekend De prins lachte hartelijk. «Uitstekend dat moet stellig een grappigen indruk maken, ik zal de schilderij in elk geval gaan zien Mijn innigeD dank voor het onderhou dende uur mijn waarde Proczna.... Dynar of Proczna ik weet waarlijk niet hoe ik u eigenlijk noemen moet...." August Ferdinand stak hem de hand toe en Gower greep naar den degen van zijn hoogen gebiederJaueck echter trok aan het schelkoord. «Uwe Koninklijke Hoogheid zal hoop ik aan mijn paar den de eer gunnen den weg naar het kasteel af te leg gen het regent zeer harden ik zou 't mij zeiven steeds verwijten indien uwe ongesteldheid verergerde: bovendien zou een wandeling te veel tijd in beslag nemen." «Te veel tijd in beslag nemen? Mijn hemel, Gower, hoe laat'is 't daareven geslagen?" «Kwart voor achten Koninklijke Hoogheid." Proczna gaf den kamerdienaar een wenk, doch August Ferdinand schoot in een lach en lei de hand op den schou der van den jongen zanger. «Wat drommel hebt ge toch mot mij aangevangen, Proczna, dat de uren tot minuten geworden zijn Moet ik nu ter wille uwer kostbare wa penen voor het eerst in mijn leven te laat komen Het begint er veel op te lijken want binnen een kwartier kan ik onmogelijk in de kazerne zijn." «Zou Uwe Koninklijke Hoogheid niet gelasten van hier uit onmiddelijk derwaarts te rijden De prins zag een oogenblik besluiteloos voor zich. «Ik had nog een ordeteeken aan willen doen, en mijn hand schoenen Hij nam deze van Gower aan en bekeek ze

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1