ALKMAARSCIIE COURANT Buitenland. No. 96. Zeven en negentigste Jaargang. 1895. van ZONOAG 31 JULI 1895. Tweede blad. BELGIE. Een talrijke betooging van liberalen, met den burgemeester en schepenen aan het hoofdtrok den 18 des avonds door de stad Antwerpen, om op te komen tegen het schoolwet-ontwerp der regeering. Kamer. Den 18 werd de behandeling der schoolwet voortgezet. De zitting was zeer woelig. Toen de minister van buitenlandsche zaken de Burletzeide, dat hij de ouders beklaagdedie hunne kinderen in den poel van het atheïsme laten voortkruipen ontstond er een verschrik kelijk leveD. De socialisten wierpen hem beleedigende uitroepen naar het hoofdde linker- en rechterzijde dreigden elkander. De voorzitter hief de zitting op, om een einde te maken aan het leven. Na de hervatting der zitting stelde do brusselscho afgevaardigde Narincx, bij wijze van schikking, eene mo tie voor om de kwestie van de subsidiën onmiddellijk te behandelen maar de rest te verdagen en naar eene speciale commissie te verzenden. Dit voorstel werd met 74 Tegen 62 stemmen verworpen. Daarop stelde de sociaal-democraat Vandervelde voor, het paedagogische gedeelte van het ontwerp te verdagen, maar over de bepalingen tot verbetering van den toe stand der onderwijzers de onmiddellijke bespreking toe te laten. De progressist Loranddie de verdaging van de geheele schoolwet tot het volgende jaar verlangd had vereenigde zich met het voorstel-Vandervelde. Dit werd echter verworpen met 88 tegen 49 stemmen. ENGELANB. De verkiezingen blijven ten voor- deele van het conservatieve ministerie uitvallen. De heer John Morley, oud-minister, is te New-Castle gevallen zijn tegenstander, de conservatief Craddas, werd mot 300 stemmen meerderheid gekozen. Van de 610 te houden verkiezingen waren den 19 reeds 417 bekend; daarvan zijn 301 ten voordeele der regeering en 116 ten bate van de oppositie. FRANKRIJK. Te Grury in het kanton Issy- 1' Evèque heeft een inwoner, Mulot genaamd, 31 jaren oud, zijne schoonmoeder, zijne vrouw en zijn dochtertje, drie maanden oudvermoord en twee burendie ter hulp snelden, met messteken ernstig verwond. Zijn schoon vader beet hij een vinger af en daarna bracht hij hem 14 messteken in het hoofd toe. In het gezin was na het avondeten twist onstaan doordat vrouw Mulot hare bloedverwanten met wie zij uitgegaan was verlaten had om een bal bij te wonen. Haar man had haar toen gezegd naar huis te gaan en haar daarheen vergezeld waarna de twist ontstond. De moordenaar is aange houden. De regeering heeft het ontslag van den Raad der Orde van het Legioen van Eer aangenomen, maar den Raad met de behandeling der loopende zaken belast totdat de te ontwerpen nieuwe regeling zal zijn aangenomen. ITALIË. Den 18 was in de Kamer aan de orde het rapport der commissie tot onderzoek der geloofs brieven. Daarin werd voorgesteldde verkiezing van de drie afgovaardigden Barbato, Bosco en de Felice die door militaire rechtbanken veroordeeld zijn, nietig te verklaren. Met 236 tegen 27 stemmen werden de voor- stelllen der commissie aangenomen en genoemde verkie zingen van onwaarde verklaard. OOITEHRIJK-HOHQARIJE. De Weenor bla den laten zich zeer scherp uit tegen het bulgaarsche minis terie dat zij van medeplichtigheid aan den aanslag op Stamboeloff beschuldigen. De Neue Freie Presse zegt bij het geven van een overzicht van de moeielijkheden, welke Bulgarije wachten, dat Europa zich wel eens ver plicht zou kunnen achten zich in de bulgarijsche zaken te mengen. RUSLAND. Den 29 Mei bevatte de Peterbnrgsche Nowosti een artikel over Bulgarije, waarin de volgende zinsnede voorkwam Vorst Ferdinand is weder eens in het buitenland en van zijn afwezigheid zal men gebruik maken om Stamboeloff te vermoorden. Want men vreest zoowel het tegen hem op touw gezette proces als zijn vertrek naar het buitenland.'' Deze toen onopgemerkt ge bleven woorden worden thans na den aanslag op nieuw in herinnering gebracht, als een bewijs voor de meening, dat de moordaanslag lang vooraf beraamd was. BULGARIJE. De heer Stamboeloff is den 18 des morgens te 3 uren 35 minuten overleden in den ouder dom van ongeveer 42 jaren. Geen enkele vertegenwoordiger oener vreemde mogend heid te Sofia is op de laatste receptie bij den minister van buitenl. zaken verschenen, blijkbaar naar aanleiding van don moordaanslag op den heer Stamboeloff. Eerste Kamer. Het atloopen van de Anna. De minister van buitenlandsche zaken deelde den 18 mode, dat de nederlandsche regeering in zake den laf- hartigon aanslag op de Anna door Marokkaansche zee- roovers getracht heeft genoegdoening te verkrijgen. In aansluiting aan het in de Tweede Kamer verklaarde, deelt hij mede, dat een drieledige eisch was gesteld 1°. schrif telijke betuiging van leedwezen; 2°. bestraffing van de aanranders en 3°. vergoeding' van een som ton behoove van de weduwe van den kapitein en van den stuurman. Drie weken is over de nota onderhandeld, steeds in naam der nederlandsche regeering door don duitscken zaakge lastigde. Door den minister van marine was gezorgd voor een eskader te Cadix om desnoods aan den eisch klem bij te zetten, Deze gedragslijn heeft tot eene be vredigende uitkomst geleid. Volgens een heden ontvan gen bericht van den nederlandschen consul-generaal te Tanger heeft de sultan in de eischen bewilligd. Alleen is gevraagd een termijn van vier maanden voor de gel delijke schadeloosstelling. Deze uitkomst mag gunstig heeten de zekerheid, dat eon Nedorlandsch eskader voor Tanger zou komen, zal zeker daartoe meegewerkt hebben. De Voorzitter dankt de regeering voor deze mededeeling. Do heer Fransen van de Putte geeft den mi nister in overweging om in de toekomst een Nederlandsch consulaat in Marokko te vestigoh. De minister zegt, dat hij daarop thans natuurlijk niet kan antwoorden. De beraadslaging werd gesloten. Fallllssementswet. Het wetsvoorstel van den heer Pijnappel tot wijziging der wet op het faillissement word aangenomen, nadat de heer Pijnappel in korte woorden het verslag had beantwoord. Rechtbank te 's-Gravenhage. Aangenomen werd het ontwerp tot nadere wijziging van art. 1 der wet op de rechterlijke indeeling (uit breiding Haagsche Rechtbank). Derde Kantongerecht Rotterdam. Dit ontwerp werd zonder beraadslaging aangenomen met 21 tegen 17 stemmen. Tegen.- Godin de Beaufort, van Marle, Viruly, Alberda, de Jong, Wertheim, Mer- kelbach, E. Cremers, Bultman, Rengers, L. van Nispen, Rahusen, Mellvill v. Lynden, Breebaart, Fransen van de Putte, Breuning en de Voorzitter. Hcmorlcgoedcrei> van Hontfoort. De heer Sassen bestrijdt het ontwerp. Het geldt hier wel degelijk een stichting. Dit ontwerp accepteert niet den bestaanden toestand, maar bekrachtigt een on recht. Bij verwerping der wet blijft de weg geopend tot eene regeling. De minister van financiën wil niet in eenige juridische bespreking treden over den aard van stich tingen maar de regeering meende, dat geen stichting bestaat als er geen algemeenheid van goederen bestaat, toebehoorende aan een rechtspersoon. Door den bestaanden toestand te accepteeren waarin de Staat het eigendoms recht bezit wordt nu voorgesteld over dat eigendom te beschikken. Het ontwerp werd aangenomen met 28 tegen 9 stem men. Tegen de heeren Sassen W. CremersGodin de Beaufortvan Nispen tot Pannordeu Verheyen van Zinnicq Bergman MorkelbachPyls en L. van Nispeu. Na aanneming van het wetsontwerp a. tot regeling der pensioenen van tijdelijke bureel ambtenaren b. tot wijziging der wet op de Rijkspostspaarbank; c. houdende bepalingen voor de veiligheid iu fabrieken en werkplaatsen, kwam aan de orde het wetsontwerp tot wijziging der arbeidswet en wijst de heer Breebaart op den arbeid van vrouwen in de coöperatieve zuivelfabrieken in Noordholland. Er schijnt verschil te bestaan over de vraagof coöperatieve kaasfabrieken vallen onder de wet of daarbuiten. Zoolang geen uitspraak ia gedaan, wil hij geen wetswijziging voorstellen. Er worden voort durend bekeuringen gedaan, daar voor de kaasfabrieken de vrouwenarbeid bruikbaar is en ook eenige des Zondags overwerken. Hij hoopt, dat de regeering een wijziging zal voorstellen, om toe te staan dat in de kaasfabrieken vrouwen des Zondags mogen werken. De heer Fokker dringt aan op spoedige uitbreiding van het inspectie-personeel, liefst nog vóór de begrooting. De heer Alberda van Ekenstein wijst er op, dat de commissie voor de verzoekschriften nog geen rap port heeft uitgebracht over het ingekomen adres omtrent Zondagsarbeid van vrouwen in kaasfabrieken. Hij stelt voor de beraadslaging over dit ontwerp tot den 19 uit te stellen. Dit werd aangenomen. Den 19 werd die wet aangenomen, nadat de m i n i s- ter van waterstaat verklaard had dat de aan dacht der regeering gevestigd bleef op de dispensatie van Zondagsrust voor vrouwen in coöperatieve kaasfa brieken. Mocht de uitspraak van den rechter luiden dat die arbeid valt onder de wet, dan zou de regeering eene wetswijziging overwegen. Met algemeene stemmen werd aangenomen het wets ontwerp tot aanleg van den spoorweg van Tarik naar Soerabaya en Kalimas en dat tot invoering van recht- streeksch bestuur op Lombok. Het wetsvoorstel Lohman tot wijziging van art. 54bis der schoolwet werd aangenomen met 2-5 tegen 18 st. Tegen: de heeren Alberda, Virnly, Breebaart, v. d. Putte, de Jong, Bultman, Vlielander Hein, van Swinderen, Nysingh, van Lier, Bergsma, Coenen, Welt, van Alphen, Breuning, Nebbens Sterling, A. Prins en J. Prins. Het was bestreden door de heeren Alberda van Eken stein en van Lier en verdedigd door den voorsteller, die o, a. op vragen van den heer Werthoim antwoordde, dat hij de beginselen der wet van 1889 gehandhaafd wil zien; dat hij niet wil terugkomen op de pacificatie. Hij weet weldat van een zijdewaarvan hij het juist niet had verwachtanders wordt geoordeeld. Hij is overtuigd dat do wet van 1889 niet alleen een pacificatie is vau den bestaanden schoolstrijdmaar bij regelmatige ont wikkeling de nederlandsche natie daarvan de goede vruchten zal ondervinden. Zijn ideaal is altoos geweest de vrije school, z. i. een voortreffelijk middel tot ont wikkeling des volks. Men moet don pedagogen gelegen heid geven hnuno inzichten te doen gelden iu hunne scholen. Maar de vrije school moet niet van financiën afhankelijk zijn. Daarom moet men haar de meest mogelijke vrijheid laten en zorgen dat zij financiëel kan bestaan, en aan burgerlijke eischen kan voldoen. Hij eindigde met een woord van Groen waarvan hij zich een eer rekent leerling te zijn in 1866 gesproken. Hij verlangt geen schoolwetsherziening van eenige partij maar als vrucht van samenwerking van alle richtingen. De heer Wert heim nam akte dezer verklaringen en stemde vóór. Ten slotte werd met algemeene stemmen nog aange nomen het vroeger aangehouden wetsontwerp tot uitvoe ring van art. 191 der grondwet. Na het opmaken der huishoudelijke raming ging de Kamer uiteen. Prov. Staten Tan Noortlholland. Zitting van den 18. Deze zitting werd bijgewoond door 61 leden. Do aanvrage om subsidie ten behoeve van den aanfok van vee lokte besproking uit. Ged. adviseerden ongunstig, waarmede de commissie zich niet voreeuigd had. De commissie was van meening, dat men in navolging van Friesland de veredeling van don veestapel moest aanmoedigen. De vrees, dat dan to veel op de provincie zou worden gesteund, mocht geen reden zijn een bewijs van sympathie te onthouden. Het advies luiddeaan de Vereeniging Hollands Noorderkwartier in de eerstvolgende drie jaren eene subsidie van f 2500 te verleenen op voorwaarde, dat ook de Staat subsidieort met hetzelfde doel. De hoer Kool betoogde dat de financiëele krachten te kort schieten. Evenals de paardenfokkerij verdient de veefokkerij steun. De heer Sassen bostroed de voordracht van Ged. Staten, en wees op andere provinciën, welke wel subsidio verleenen voor dit doel. De heer M o u t h a a n lid der minderheid van de commissiewees er opdat in 1893 zonder hoofdelijke stemming dergelijke voordracht was afgewezen. In hoever is do toestand dan veranderd Men zegtdat het draagvermogen van den boerenstand zooveel verminderd is, maar dezelfde argumenten golden reeds in 1893. De laatste jaren is do veestapel niet achteruit gegaan. Zelfs de heer Zijp beeft in November j.l. in do Tweede Kamer gezegd, dat do veestapel zich staande heeft weten te houdendat zij de trots van ons land is en in 't buitenland beroemd. In 1893 vroeg men f 5000, thans f 2500; als do veestapel achteruit is gegaan, moest men nu 8000 vragen. De raseigenschappen van het vee zijn uitstekend, wat bij do paarden niet het geval is. Stieren en koeien zijn onvoldoende. De kwestie is deze, dat do boer er geen twee gulden voor over heeft om een goed kalf te krijgen. Men wil aan den landbouw een prikkel geven, maar deze prikkel zal de energie verslappen. Tot dusver heeft de landbouwer zich energiek getoond. Do heer B o r e e 1ofschoon den landbouw een warm hart toedragende, sluit zich aan bij den vorigen sprokor. In het belang van den landbouw mag men geon subsidie verleenen. De heer mr. T. Heemskerk zegt, dat als mr. Mout- haan lid der Tweede Kamer was, hij zeker geen lid dor plattelandsclub zou zijn. {Gelach.) Hij schaart zich aan de zijde van den heer Sassen. Waarom krijgen de paarden wol subsidie, de koeien niet Het is toch niet uit gemis aan belangstelling in het vee. Men oet bij voorkeur rundvleeseh en drinkt koemelk. Altijd kan men naar veredeling streven. Men spreekt over bescher ming; maar kan men alles wol bescherming noemen, ook het geven van rentelooze voorschotten. De heer Z ij p zeidedat alle subsidie bescherming is, en dat ook de handel wel eens gesubsidieerd wordt; men rekent er opdat ook het Rijk subsidie zal verleenen. De toestand van den veestapel is niet zoo slechtmaar men moet vooruit, opdat het Nedorlandsch vee zoo uit muntend zal worden dat de omliggende landen hunne grenzen moeten geopend houden. Geven de Prov. Staten steun dan zal do rogeering ook niet achterblijven zoo vertrouwt hij. In Noordholland zijn 177,355 stuks hoornvee, 24,308 paarden en voor do laatsto geeft men 10,000 terwijl de veefokkerij eene levenskwestie is. De heer Sassen merkt op, dat de heer Mouthaan die de subsidiën eigenlijk als ketterijen heeft uitgemaakt, zich daaraan vroeger ook wel eens bezondigd zal hebben, toen hij secretaris van de Kamer van Koophandel te Amsterdam was en subsidie voor den handel noodig had. Met 24 stemmen tegen werd hot voorstel der commissie aangenomen. Op «te aanvraag om subsidie voor dc Huls- houd- en Industrieschool te Alkmaar werd afwijzend beschikt. De vroeger vermelde voorstellen der commissie in zake de kwestie te Callantsoog werden met groote meerder heid aangenomen. De heer Ledeboer trok zijne interpellatie over het oprichten van fabrieken voor het vervaardigen van rook- zwak buskruit en salpeterzuur innadat namens Ged. Staten medegedeeld wasdat het gemeentebestuur van Nieuwer-Amstel het verzoek om vergunning tot het oprichten eener dergelijke fabriek afgewezen haddat de zaak thans in hooger beroep bij de regeering aan hangig was en dat Ged. Staten gehoord/ warendoch nog geen rapport uitgebracht hadden, omdat het onderzoek nog niet was afgeloopen. Daarom werd ontraden zich thans tot de regeoring te wenden. Alle andere voor stellen werden goedgekeurd. Ten slotte werd de ver gadering gesloten. Wij vestigen de aandacht van belanghebbenden op de annonce van wege het Bestuur van de Vereeniging tot bevordering van de belangen des Boekhandels, in dit nummer geplaatst, betreffende de uitgeschreven prijs voor een stuk gedreven zilverwerk in Oud Nederl Stijl. De gemeenteraad te Meppel heeft den 17 besloten, eene som van 2200 beschikbaar te stellen voor eene schietbaan ton behoeve van de dienstdoende schutterij. De examens der Nederlandsche Toonkunstenaars- Vereeniging zijn den 18 te 's-Gravenhage voortgezet. Van de vier candidaten is geslaagd voor piano (lager onderwijs) mej. A. M. van der Weide 's-Gravenhage terwijl één candidaat zich terugtrok en twee werden afgewezen. Don 19 van vier voor piano (1. o.), de dames R. W. J. Dekker te Arnhem en A. O. Vos te Rotterdam. Te Opsterland zijn alle socialistische ledendie moesten aftredenniet herkozen en vervangen door libe ralen dientengevolge bestaat de Raad thans uit 9 libe ralen tegen 6 socialislon. Te Sneek, waar de verkie zingsleus was vóór of tegen het behoud van gymnasium en Hoogere Burgerschool, werden al de candidaten der liberalen gekozen. Van de 739 kiezers waren 683 opge komen. Den 17 dos nachts heeft een 58jarige man te Barnoveld zijnen 22jarigon zoon zoo ernstig met een mes in den buik verwond dat hij in gevaar verkeert dien dag was oen andore zoon van hem getrouwd. GEMfËENTEKAABSAERKIEKINGEN. Beemster. HerkozenJ. de Graaf Hz., P. Eijssen Pz. en Jb. Hartog Cz. Gekozen A. de Goede Hz. Hensbroek. Herkozen W. Duijn met 46 stem men en gekozen A. Klaver met 44 st. Koog aan de Zaan. Herkozen: P. Kluijver Ez. Gekozen E. N. Smit Ez. Krommonie. GekozenW. Kaars Sijpesteijn en J. van Wermeskerken. Schermerhor n. Herkozen C. de Goede met 37 st. Herstemming tusschen C. Nierop met 17 en J. Klerk met 14 st. Zaandam. Herkozen P. Latonstein, J. Zwaarde maker Jr. on R. Köhno. Gekozen A, F. G. Avis, P. Mnl en A. P. van Doesburgh, allen lib.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 5