Stadsberichten. Veiling van vaste goederen. schikken der doozen f 60 per kastf 180 248 doozen met losse schotten a f 5.40 per doos f 1312.20 alpha- betisch register etiquetten enz. f 25 2o. 32- stel in strumenten benoodigd voor het verrichten der metingen in de huizen van bewaring in de arrondissements-hoofd- plaatsen in de strafgevangenissenin de rijkswerkin- richten en in de bureelen van politie te Amsterdam, Rotterdam en 's-Gravenhage f 43 per stel f 1376; 32 stel bankjes en meettafels a f 11 per stel: f 352 32 com plete kistjes voor het nemen van vingerafdrukken f 6.50 per stuk f 208 handleidingen voor de met de metingen belaste ambtenaren met eenige teekeningen f 210; 100 plateD bestemd om in de meetlokalen op te hangen f 20 encadreeren (in lijst met glas) van 32 stel van 2 platen a f 1.30 per plaat f 83.20100 platen ter on derscheiding van de oogen f 13532 houten doozen met alphabetische schottenbestemd om daarin de signale- mentkaarten te rangschikken a f 5.40 per doos i 172.80; 32 daarbij behoorende alphabetische registers f 16; kosten van verzending van het materieel f 50. De heer E. van den Bosch te Goes secretaris der afdeeling Zeeland van de Vereeniging „liet IVeder- landsch Rundvec-$tainboek'% zendt ons een verslag van de zomervergadering, Woensdag 17 Juli te Hontenisse gehouden, waaraan tevens een gemeenschappelijke maaltijd, bezoek aan de boterfabriek te Kloosterzande en oen rijtoerdoor de daar wonende landbouwers welwillend aangeboden, verbonden was. Het op die vergadering behandelde geeft blijk van levendige belangstelling vooral in de stierenkeuringen de beschrijving van het bezoek der boterfabriek en van den rijtoer daarentegen heeft meer ten doel ook de aangename zijde dezer bijeenkomst te doen uitkomen en ten slotte doet de genoemde berichtgever aan de buiten Zeeland wonende leden van het Ned. Rundveestamboek enkele mededeelingen over de geringe kosten van dit uitstapje, om hnn dan do vraag voor te leggen Gelooft gij nietdat ook uwe leden zulk een dag van goedkoope uitspanning aangenaam zouden vinden dat dit ook uwe afdeeling zou ten goede komen en dat ook bij u landbouwers zullen te vinden zijndie hunne rijtuigen zullen willen afstaan? Wij moeten ons uit den aard der zaak tot deze korte mededeeling bepalendoch daar het gemelde verslag kennelijk ook de bedoeling heeftde andere provinciale zusterverenigingen tot navolging op te wekkenver melden wij gaarnedat afdrukken daarvan aan ieder tegen inzending van 5 cent-postzegel worden toegezonden. De Koninginnen zullen half Augustus te Arolsen den intocht bijwonen van den Vorst en de Vorstin van Waldeek-Pyrmont, na de voltrekking van hun huwelijk. Te Beets (Opsterland) is de bliksem geslagen in de openbare school onder schooltijdgeen enkel kind werd gedeerd alleen was een der onderwijzers eenigen tijd bewusteloos. De op het gebouw staande bliksem afleider schijnt den straal afgeleid te hebben. Bij kon. besluit van den 20 is bevorderd tot com mandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heer mr. J. B. Bergsma, minister van koloniën. Blijkens telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië van den 21 wordt de gouvornements- kofiieoogst op Java voor dit jaar geraamd op 337.500 pikols. De examens der Nederlandsche Toonkunstenaars- Vereeniging zijn den 22 te 's-Gravenhage voortgezet. Van de 5 candidaten zijn geslaagd Voor piano (lager onderwijs) de dames H. Eolkersvan Groningenen E. J. van Woorkum, van Amsterdam. Te Vucht is een gepensioneerdeFlip Schlenker genaamd, die inwoonde in „de Hut'', door een korporaal der huzaren bij een twist zoodanig getrapt en geslagen dat hij den volgenden dag overleden is. Het hoofdbestuur der Hollandsche maatschappij van landbouw heeft voor de algemeene vergaderingop 8 Augustus e. k. te Edam te houden nog het volgende voorstel gedaan: «De vergadering besluite, het hoofdbestuur op te dra gen zich per adres te wenden tot den minister van finan ciën met het verzoek om naleving van artikel 59 der wet van 26 Mei 1870 (Staatsbl. n°. 82), en tot het nemen denis van Xenia's grootmoeder die door de kleindochter indertijd op Proczna zoo minachtend afgestooten "was, als voelde zij een afschuw van die plichtvergeteu gravin die de liefde voor een Pool hooger had gesteld dan naam, rijkdom en vaderland Hoe komt dat verafschuwde ge schrift op de werktafel van zijn trotscheongevoelige zuster «Zij is trotschze is niet ongevoelig 1" geurden de gardenia's. Janeck treedt naderlaat het oog gaan over de geel geworden bladen zij liggen opengeslagenalsof de le zeres zoo pas van de lezing werd afgeroepen een zil veren potlood ligt er tnsschen. Hier is met een onvast trillend streepje iets aangehaald. Het schemert den jongen man voor de oogen, hij tuurt op de woorden. »Die liefde had haar aangegrepen als een grillige koorts van welker lijden geen geneeskunst be vrijden kan. In één nacht was haar geheele wezen ver anderd 't Is een heilloos en verderfelijk ietsdie liefde", en wat verder op: Hij was van Poolschen bloede misschien wel een edelman, doch in elk geval een beschaafd mensch met een langen knevel en vlammende oogen vol schalkheid en als geschapen voor de vrouwen." Weinige regels verder «heeft geen grooter geluk gekend dan hem heeft alles in den steek gelaten en zich aan hem gehechtheimelijk zijn ze samen gevlucht." Roerloos stond Proczna en staarde op de geel geworden, aan de randen erg gehavende perkamentbladen. Daarop woelde het onstuimig in zijn brein. Hij greep het ge schrift op en drukte de lippen op de potloodstrepen, slaakte een diepen zucht en trad haastig alsof de vloer hem onder de voeten brandde weer in de zijkamer. Weinige oogenblikken later traden mevrouw von Draeh en Xenia binnen. Janeck had een gevoel alsof de warme, fijngevormde hand die in de zijne gelegd werd beefde. »Welk een allerliefste verrassing Zie je wel, Xenia, hoe verstandig we gedaan hebben met van avond niet naar den schouwburg te gaan En ben je al lang hier, beste Donatus Mon Dieu hoe vervelend voor je zoo lang te moeten anti-chambeeren dier maatregelenwelke de herziening der belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen mogelijk maken en bespoedigen." Amsterdam. In eene druk bezochte buitengewone vergadering der afdeeling Amsterdam van den Bond van nederlandsche onderwijzers, op den 18, is na behandeling van het door den heer Th. M. Ketelaar ingeleide punt »H e t Amsterdamsche rangeerstelsel" ten slotte de volgende motie met algemeene stemmen aan genomen »De buitengewone vergadering van den 18en Juli 1895, gehouden door de afd. Amsterdam van den Bond van Nederl. Onderwijzers, spreekt als haar oordeel uit, dat het belang van het onderwijs geschaad wordt door de be vordering van het onderwijzend personeel afhankelijk te stellen van een rangexamen en dat de bevordering der onderwijzers geregeld moet zijn naar anciënniteit, waarbij alleen zij niet bevorderd worden, waarvan de ongeschikt heid gebleken is." Zij zal aan den gemeenteraad en de schoolcommissie opgezonden worden. Den 21 werd de tentoonstelling bezocht door 8400 en Oud-Holland door 6960 betalende bezoekers. De alhier gevestigde mannen-zangvereeniging ,,Kunst door Oefening", directeur de heer F. J. Roeske heeft den 21 op den internationalen zangwodstrijd te Luik den eersten prijs behaald. Den 22 des nachts is een beschonken persoon die in den Singel bij de Munt was gaan baden verdronken en een met steenen geladen praamschip, liggende aan de deWit- tenkade gezonken de opvarenden werden nog gered. Bij den internationalen zwemwedstrijd voor het kam pioenschap van België over 1000 el te Antwerpen, is de heer J. D. Bloemen alhiervan de Amsterdamsche Zwemclub, de winner geweest. Tegen het bestuur der tentoonstelling is proces-verbaal opgemaakt, op grond van art. 429 onder 2 wetboek van strafrechtwaarbij strafbaar wordt gesteld het oplaten van luchtballons, waaraan brandende stoffen zijn gehecht, dat bij het laatste vuurwerk op de tentoonstelling tot driemaal toe plaats had. Broek op I.aiigedijk. Op de voordracht voor onderwijzeres zijn geplaatst de dames J. M. van de Klas horstte Noordwijkbinnen, A. K. Dekker, te Koog aan de Zaan en Cath. Smit, Haarlem. Den 20 zijn voor de hoofdakte geslaagd L. v. d. Wilk, alhier D. van Zomeren, te St. Pankras L. Spaander, Kdam G. Muijs, Amsterdam J. Ham, Grooteforoek en W. J. J. Bronkhorst, Schiedam. In eene buitengewone raadszitting is den 22 besloten, de vorige besluiten betreffende den bouw eener sluis te Spaarndam in hoofdzaak in te trekken en 165000 be schikbaar te stollen voor eene sluis van 100 el lengte 12 el breedte en 5 el dieptemits het Rijk daarvoor eene bijdrage verleene van een derde der kosten dus uiterlijk van 55000. De bedoeling isdat de gemeente ook niet meer betale dan of J 55000. Schagen. Op last van den heer G. Muisveearts alhier zijn de vorige week drie varkenstoebehoorende aan den heer J. S., afgemaaktomdat zij in hetzelfde hok werden vetgemestwaaruit een vierde varken was verwijderd, dat de beginselen van vlekziekte vertoonde. Den 4 Augustus zal Schagen's harmoniekapel haar tweede zomorconcert in den tuin van den heet' Broersma geven. De drie repetities daar gehouden en voor het kunstlievend publiek toegankelijk gesteld, vielen, blijkens het bezoekin den smaak van het publiek. De kapel zal daarmee dan ook voortgaan, opdat het aantal kunst lievende leden grooter worde. Den 1 Augustus zal de heer Roep met een 20 tal leerlingen zijner gymnastiekklassen een bezoek brengen aan de Amsterdamsche tentoonstelling. Den 22 stapten aan het hotel Broersma alhier af de heeren bestuurderen van het Hoogheemraadschap Rijnland, om den toestand aan de veel besproken Groote Keeten in oogenschouw te nemen. Met een tweetal rijtuigen gingen de zes heeren van hier over 't Zand naar Callants- oog, vanwaar zij eerst laat in den namiddag terugkeerden. Texel. De commissie van 15 personen, die in de laatste vergadering der afdeeling »Texel" van de Hol landsche Maatschappij van Landbouw werd aangewezen »Wel neen mama't was volstrekt niet vervelend, ik ben van den beginne af bij hem geweest 1" De vrouw van den kamerheer deed alsof ze haar doch ter voor de grap met haar kanten zakdoek een tik te gen het wipneusje wilde geven maar toch lag er verba zing en strengheid in hare stem. «Hoe kwam dat Er mogen je toch geen bezoeken gemeld worden alvorens ik tegenwoordig ben Bicky lachte guitig. «Dat heeft ook niemand gedaan, mamaatje «En toch ben je boven gekomen?" Freule von Drach drukte de bonbondoos tegen de hij gende borst en liet schalk de kleine witte tandjes zien. «Natuurlijk ik had aan het raam op den uitkijk gezeten tot Donatus kwam Zie eens Alles gewonnen we heb ben domino gespeeld 1" «Ach 't is lang geen gemakkelijke taak moeder te wezen »Ik heb een verzoek aan u, Janeck!" Beveel slechts over mijXenia gij weetdat ik u steeds ten dienste sta." »Kom mee 1" Gravin Dynar ging hem voor naar een zijvertrek langs welks wanden levensgroote portret ten in olieverf van voorouders uit den huize Dynar hin gen welke Xenia voor een deel op Proczna had laten copieeren. Op een schotel van donker porfier lag een vrij om vangrijke rol papier de gravin nam ze ter hand en be keek ze. Ze deed erg haar best om hoogst kalm te schijnen. «Prins August Ferdinand stelt veel belang in onze familieen wenscht zich met eigen oogen te over- tnigen in hoever er verwantschap bestaat tnsschen de Dynars en het regeerend gravenhuis te S. Dientengevolge heb ik op Proczna onzen stamboom laten overschrijven ten einde dien aan Zijne Koninklijke Hoogheid over te leggen." Xenia zweeg en zag naar Janeck op; er lag een eigenaardig zachte smeekende uitdrukking in de donkere oogen. »Moet ik het afschrift bezorgen Zij schudde langzaam het hoofdhare blanke handen om zich te belasten met de regeling der feestelijkheden bij gelegenheid van de in September e. k. van wege die afdeeling te houden landbouwtentoonstelling te Den Burg, heeft in hare vergadering van den 20 tot voorzitter ge kozen den heer J. de Jongh, tot secretaris den heer 0. J. Rab en tot penningmeester den heer A. de Rooij. Er werd besloten den geldelijken steun in te roepen van alle ingezetenen van Texel. De aangewezen feestdagen zijn Woensdag 4 en Donderdag 5 September; de eerste dag zal hoofdzakelijk gewijd worden aan alwat op landbouw en veeteelt betrekking heeftde tweede zal de eigenlijke feestdag zijn. Het voorloopig opgemaakt programma behelst voor Woensdag, des morgens om 10 uurtentoonstelling, des middags hard- of schoonrijden, des avonds verlichting van het park en muziekuitvoering voor Donderdag, des morgens om 10 uuroptocht door Den Burg onder begeleiding van muziekdaarna riug- rijden, om 2 uur 's middags concertom 6 uur volks spelen zooals tobbespel, hardloopen met hindernissen, tonbruienten slotte om 9 uur des avonds afsteken van vuurwerk. Vrijdag 6 September zal de trekking plaats hebben van de aan de tentoonstelling verbonden verloting, waartoe bereids de koninklijke goedkeuring is verkregen. Noordschermeer. Wegens het heerschen der mazelen in het gezin van het hoofd der school, is de school alhier tijdelijk gesloten. Van wege de Alkmaarsche Zwemclub zal op Woensdag, den 24, des avonds te 7 uur, een z w e m- wedstrijd worden gehouden voor weezen en onver- mogenden. In de week van den 14 tot den 21 Juli zijn in het badhuis van het Witte Kruis genomen 58 kuipbaden, 105 regenbaden le kl. en 160 regenbaden 2e kl., samen 323 baden. Bij het den 20 te 's-Gravenhage gehouden examen der Ned. Toonkunstenaarsvereeniging is geslaagd voor piano (lager onderwijs), behalve mej. C. Mac Gillavry en de heer J. J. van Loo te Woerden, mej. W. Gouwe alhier. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur als volgtop den 21 529.- don 22 505.-; den 23 584.- Door den Notaris C. W. A. VAN DE WALL te Alkmaar. 22 Juli. 1. Woonhuis, erf en tuin, Verdronkenoord, D 29, circa 2 a. 23 c. Strijkgeld G. J. Netten f 3000, 2. Erf of tuin, belend met perc. 1, circa 40 c. Strijkgeld J. P. Wagenaar 215, 3. Pakhuis en bergplaats, Laat, achter perc. 1, circa 1 a. 8 c. Strijkgeld dezelfde 655, 4. Erf of tuin, belend perc. 1, circa I8V2 c. Strijkgeld S. Bregman te Schagerbrug 85,— 5. Dito, belend als voren, circa 221/2 e. Strijkgeld O. van Stam 195, Ns. 15 niet verhoogd, 4 en 5 erf of tuin. Zamen 41 c. Str. S. Bregman en 0. van Stam 295, Niet verhoogd. 6. Woonhuis en erf, Bierkade, C 4, 1 a. 29 c. Strijkgeld J. J. Hulskamp f 3410, Niet verhoogd. Winkelhuis, pakhuis, 2 bovenwoningen en erf, Laat, D 216, hoek Zoutsteeg ,91c. Strijkgeld B. J. Schuijff f 1575, Verhoogd door J. P. van Huchten met 200, 8. Winkelhnis en erf, Hofstraat D 12, l a. Strijkgeld J. M. Manheim 1605, Niet verhoogd. 9. Winkelhuis en erf, Ritsevoort, A 38, 1 a. 23 c. Strijkgeld C. van Stam 2700, Vorhoogd door W". Borst met 100, ontrolden het vel papier en breidden het op de tafel uit. «Kijk eens hier," antwoordde zij zacht, terwijl zij op het laatste oningevulde wapenschild wees, waarnaast op den anderen kant haar eigen naam geschreven stond «moet ik de lijst zoo.... onvolkomen onder vreemde oogen brengen Proczna's lippen trildentoch scheen zijn antwoord een uitvloeisel van de meest onbekommerde onverschil ligheid." »De laatste wil van uw vader machtigt u, om den naam van den zelf gekozen broeder naast den uwen te plaatsen; indien gij in dat oningevulde schild iets onvolkomens ziet, is er enkel maar een pennestreek van uwe hand noodig, om dat gebrek te verhelpen." Xenia glimlachte met een zweem van bitterheid. «De naam op zulk een schild is niet moer uit te wisschen 1" «Gelooft gij dat 't voor den zoon van een Kosvnier een offer is, onherroepelijk tot graaf verklaard te worden Zij wierp het hoofd trotsch in den nek. «Janeck Proczna zou dat haast doen gelooven «Heb ik er mij tegen verzet, als graaf Dynar aan de menschen hier te worden voorgesteld Haar hoofd zonk weer laag op de borst. «Neen gij hebt t geduld''' «Om het even van dat oogenblik af ben ik ook voor de wereld uw broeder, Xenia Als bij een plotseling overweldigend gevoel drukte zij de handen tegen de borst. «Ja voor de wereld mijn broeder, enkel voor de wereld 1 Als een bonten mantel hebt gij den nieuwen naam en titel om den schouder geworpen, hebt er mij een tip van aangeboden en gezegd dit is de band, die ons als broeder en zuster aan elkaar verbindt en van weerszijden stroomt er vreemd bloed in de aderen, en verschillend als dag en nacht zijn de gedachten der beide hoofden die door ééne kroon met geweld bij elkaar worden gehouden Een broeder zijt go, die mij over een afgrond heen de vingertoppen toesteekt «Niet ik ben 't geweest, die de kloof tnsschen ons heeft opengereten ik ging hoenomdat gij mij geboodt te gaan, en keerde terug, zoodra gij mij rieptzeg mij welken broederplicht ik verzuimd hebtsinds gij mij de rechten van een lid der familie hebt toegestaan mijn geweten is vrij en onbezwaard 1" Hoog opgericht stond hij vóór haar, zijn stem klonk helder en bedaard. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2