Poolsch Bloed No. 88. lieven en Megentigste Jaargang. 1895. V R IJ D A Gr 26 J U LI. Onbestelbare Urieven, Buitenland. FEUILLETON. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. NATALY YON ESCH8TRUTII. CHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en %aterdagavoad uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheeie rjjk 1, De 8 nummers fO,00. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3 Prtys der gewone Advertentiën: Per regel 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat zij in hunne op heden gehouden vergadering vergunning verleend hebben tot oprichting van a. eene smederij in een der localen van de Ambachts school, gelegen aan de Doelenstraatwijk B no. 20 aan het Bestuur der Vereeniging «de Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstreken" alhier, en b. eene sigarendrogerij in het te bouwen perceel boven het kantoor en pakhuis aan het Luttik-Oudorp, wijk C, no. 75, aan P. J. Boom, fabrikant alhier. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MAOLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris, 23 Juli 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. verzonden gedurende de le helft van Juli 1895 J. B. v. d. Waal, Woubrugge J. Admiraal?. Briefkaar t: J. Schaaps, Amsterdam. BEIiGIE. Den 23 had de plechtige uitreiking plaats door den koning van het nieuwe vaandeldoor de stad Brussel aangeboden aan het bataljon jagers en éclairenrs van de burgerwacht. Na de eedsaflegging hield de majoor, commandant van het bataljon, eene toespraak. De Koning antwoordde met eene vaderlandslievende redevoering waarin hij herinnerde aan de herleving aan den nationa- len geest in Belgiëna lange eeuwen van vreemde overheersehing. Het oude vaandel herinnerde aan een gedenkwaardig tijdperk na die onafhankelijkheid; moch ten de machtige gevoeleus van dat groote tijdperk steeds die van allon zijn. Door de liefde voor het land door aanhankelijkheid en gehechtheid moest de welvaart van het vaderland ontwikkeld en de grootheid vermeerderd worden. Moge de vrijheid, zoo eindigde hij, steeds die per wortels schieten in den geheiligden grond die bel- gisch geworden is door de krachtsinspanning der dapperen van 1830. Toen de Koning een balspel ging bijwonen, word Z. M. ontvangen met den ^reet«Weg met de schoolwet!" waarop anderen riepen «Leve de koning Tien perso nen werden in hechtenis genomen en toen het volk hen ontzetten wilde deed de politie een uitval met' de sabel, waarbij een persoon gekwetst werd. Voorts hebben nieuwe inhechtenisnemingen plaats gehad. De Koning heeft den 24 te voot verscheidene straten van Brussel doorwandeld om de huisgevels te beschouwen, waarvan de eigenaars aan eenen wedstrijd in kunstrijke gevels en uithangteekens hadden deelgenomen. Overal werd hij door eene talrijke menigte opgewonden toe gejuicht. DOOR 62) In onbeschrijfelijke opgewondenheid wrong Xenia de handen. Welken broederplicht gij verzuimd hebt Haar adem joeg snelzij trad eene schrede nader en keek met fon kelende oogen naar hem op. «Den grootsten en heiligsten, die u ooit opgelegd werd, do trouw! Gij mocht niet van mij weggaan en mij verlaten want ik had op de gansche wereld geen beteren beschermer dan u. Gij mocht niet in het gericht treden met koppigheid en verblinding, mocht niet uit wreveligen trots de banden geheel van eenscheuren die meisjeshanden dwaselijk hadden losge maakt gij waart de oudste en verstandigste van ons beiden Janeck. En al heb ik u inderdaad van mij gestoo- ten een ander had u vol vertrouwen en hoop aan mijne zijde geplaatsten ter wille van dien andere ter wille van onzen vader hadt gij trouw moeten blijven, Janeck, want uwe liefde te mijwaart was de dank, dien hij van u vorderde. Heeft hij in zijn laatsten brief aan u volstrekt niets daarover geschreven De laatste vraag werd fluisterend uitgesprokeneen warme gloed overdekte het bekoorlijk gelaat angstig vorschend en toch vol raadselachtige sluwheid rustte haar blik in de zijne. Een oogenblik heerschte er stilzwijgen, daarop schudde Janeck ernstig het hoofd «Neen, de brief behandelde enkel het verleden niet de toekomst. Doch hoe 't zij ik gevoel het verwijtdat gij mij maakt, en ben toch op dit oogenblik nog niet in staatu te bewij zen dat gij mij daarmede onrecht doet." In een opwel ling van hartelijkheid greep hij hare boido handen en hield BUITSCHEARfB. Rudolf Gneist de bekende hoogleeraar, is overleden. De inzameling voor de nagelaten betrekkingen van hen, die bij het vergaan der Elbe zijn omgekomen, heeft eene som van ongeveer f 400,000 opgebracht. OOSTEiVRIJK-IIOATGARSJE. Te Brüx in Bo- heme zijn door grondverschuivingen het gevolg van eene overstrooming van een der naburige mijnschachten met loopzand o, a. 40 huizen geheel vernield. De schade wordt op f 2.000.000 geraamd. Meer dan 2400 personen waren zonder dak daar mee: dan 60 huizen zoo vernield werdendat zij door de bewoners ontruimd moesten worden. Daar do hoofdbuize-' der gasfabriek en water leiding gebroken waren heerschte or gebrek aan licht en water. Achter het logement van den heer Siegel, dat geheel in de diepte verdweenontstond een poel van 2000 vierkante el. De 7ljarige eigenaar, die zijne brandkast met 50000 aan stukken van waarde verloor, is van schrik gestorven. Slecots één persoon wordt ver mist namelijk een smidsleerling. Tot heden hadden die meermalen voorkomende grondVerschuivingen slechts plaats gehad op gronden waar geena huizen stonden. BULGARIJE. De Swoboda, het orgaan der anti- russische partij kondigt aandat de partij den strijd tegen den russischen invloed zal voortzetten onder leiding van Petkofï. Uit de latere berichten omtrent het voorgevallene bij de begrafenis van Stamboeloff blijktdat de wanorde lijkheden veel ernstiger zijn geweest dan aanvankelijk vermeld werd. Verscheidene vertegenwoordigers der mogendheden werden ernstig mishandeld. De vice-consuls van Servië en Rumenië werden op den grond geworpen en geschopt; de turksche gezant vluchtte, toen de menigte met steenen naar zijn fez wierpde vice-consul van Oostenrijk-Hongarije kreeg een stokslag en viel bewus teloos neder de grieksche consul kreeg mede een slag op het hoofd en de engelsehe zaakgelastigde werd aan don voet gewond. Na afh der begrafenis werd door alle vertegenwoordigers bij den minister-president opge komen tegen het gebrek aan maatregelen van orde het antwoord luiddedat er niet veel aan te doen was want dat het volk verbitterd was door het oordeel der europeesche pors. JAPA1. De regeering eischt van China eene nadere schadeloosstelling van 7l[2 millioen taëls voor de terug gaaf van Liaotong. TURKIJE. De Sultan heeft eene buitengewone zitting van den ministerraad bijeengeroepenom over de armenische kwestie te beraadslagen. Uitreiking der Lombokdccoratles te Batavia. Den 22 Juni 's morgens om 7 uur had de uitreiking plaats van de naar aanleiding van de expeditie naar Lombok verleende onderscheidingen, op het Waterlooplein. ze vast in de zijne gesloten. «Wat verlangt gij van mij, Xenia?! Enkel mijn naam, ter vulling van een leeg wapenschild Daartoe waren niet zooveel woorden noodig geweestEen verzoening tusschen ons beiden Waar ziet gij nog een afgrond? Ik sta naast u en reik u niet de vingertoppon maar met een eerlijk geineenden har- telijken druk beide handen en ik zie u in de oogen zooals indertijd mijn lief zusje en vraag Wat hebt ge op het hartXenia Betoon mij uw vertrouwen als voor lange jaren toen nog geen donkere nevel zich tusschen onze gemoedereu indrong zeg mij waarmede ik u mijn trouw bewijzen moet Een blijde glimlach verhelderde haar gelaatzij trok zacht haar hand uit de zijne doopte haastig de pen in den inkt en zette zich neer om te schrijven. „Dus mag ik Hij knikte glimlachend van ja; hare hand beefde, maar toch schroef zij duidelijk en mét vaste trekken »Janeck Stefan" in het wapenschild naast het hare. «Waarom Janeck en niet Hans?!" «Dat klinkt zoo vreomd en Poolsche namen zijn immers even mooi als Dnitsche." Zij wierp de pen neêr, richtte zich hoog op en legde de slanke handen op zijn schouders. «Nu zijt ge met lichaam en ziel aan me verknocht Janeck", schertste zij met een mengeling van blijdschap en ernst. «Eerst thans, nu ik 't zwart op wit heb gezien, geloof ik er aan, en nu wil ik openhartig en eerlijk zijn als tegenover een broeder, en denken dat de lange, bange tijd der scheiding slechts een droom geweest isWe zijn weer thuis op Proczna evenals indertijd, toen onze vader nog ernstig en stil aan zijn schrijftafel zat en wij beiden vertrouwelijk bij den haard neergehurkt zaten en lievo kerst verhaaltjes uitdachten hoort gij wel, hoe de wind langs de ruiten gierthoe het haardvuur knapt en knet tert en roode vonken doet uitspatten Geheel en al gelijk vroeger. Ik ben weer een kind geworden en lenn met het hoofd tegen uw schouder, zooals ik altijd deed, wanneer ik iets van jo gedaan wilde krijgen, en ik zeg: «Janeckwil je me een genoegen doen De Gouverneur-Generaal reed in een a la Daumont be spannen rijtuig het plein opaan zijne linkerzijde zat de waarnemende legercommandant. Aan de zuidzijde van dat plein stonden vooraan de nieuwe ridders, achter dezen de niet bij de troepen ingedeelde officieren, links daarvan de gepensioneerde ridders en eenige genoodigde dames en heeren en rechts de vertegenwoordigers der dagbladpers, die voor deze gelegenheid waren uitgenoodigd door den. commandant der le militaire afdeeling. Nadat de Gou verneur-Generaal met den staf de troepen geïnspecteerd had, werd de ban geopend en vervolgens het kon. besluit voorgelezen waarbij de verschillende onderscheidingen waren toegekend. De landvoogd nam hierop het woord en herdacht in de eerste plaats do helden van iederen rang en landaard, die hij zoo gaarne hier het eeremetaal zou hebben uitgereiktmaar die helaas hun moedhun beleid en hun trouw met den dood hadden bezegeld. Eerbiedig ontblootte hij bij het uitspreken dezer woorden het hoofd welk voorbeeld door alle officieren van den staf gevolgd werd de troepen salueerden met de wapens, de vaandels negen. Na een oogenblik van stilte hernam de landvoogd het woord en verklaarde hij zich als opperbevelhebber van land- en zeemacht geroepen, om het commandeurskruis der Militaiie Willemsorde persoonlijk uit te reiken aan den geueraal-majoor Segov, in wiens handen op het oogenblik het bevel over het Ned.-Ind. leger berustte, zoodat geen hooger autoriteit hem met het kruis kon sieren. Daarna werd het woord gevoerd door generaal Segov, die achtereenvolgens de versierselen der orde 3e klasse hechtte op de borst van den generaal-majoor Swart en van kapitein Christandon riddereed afnam aan de nieuw in de orde opgonomenen om vervolgens ook aan hen kruis en brevet uit te reiken. Al de nieuwe ridders ont vingen nu, in een halve cirkel staande, de accolade van hunne actief dienende en rustende broeders. «Het moet, (zoo schrijft een blad) voor de eenvoudige inlandsche militairen een onvorgetelijk oogenblik geweest zijn na onder den koran beloofd te hebben zich ook verder als trouwe en wakkere ridders te zullen gedragenhunne hand geklemd te voelen in die van den vertegenwoor diger van H. M. do Koningin om vervolgens van den legercommandant den ridderslag te ontvangen." Generaal Segov begaf zich voordat de ban weder gesloten werd naar het midden van het plein om de troepen toe te spreken waarvan echter, ondanks zijn flink orgaan, door den grooten afstand niets te verstaan was. Na den Gou verneur-Generaal bedankt te hebben voor zijne tegen woordigheid en de verzekering te hebben gegeven van de onvergankelijke trouw van het indische leger aan koning en vaderland hief de generaal een hoerah aan, dat door alle militairen beantwoord werd. Hierop begon het defileeren voor de riddersdat in de beste orde afliep zelfs liet rekruten-bataljon: van Meester-Cornelis voorafgegaan door de leerlingen der militaire school marcheerde alsof het uit stramme oud-gedienden bestond; een veldstuk waarvan de vurige paarden door wilden gaan werd met bewonderenswaardige vaardigheid met Janeck's hart en verstand streden heimelijk een korten, zwaren strijd om de betoovering van haar blik te ont wijken wendde hij langzaam het hoofd af en kuste de kleine hand die op zijn schouder rustte. «Geheel en al gelijk vroeger!" zei hij glimlachend. «Spreek slechts, zusje al wat in mijn vermogen staatdurf en doe ik voor je «Janeckmaak je zeiven niet tot werktuig van een mevrouw Gartnerde plaats aan de voeten van die vrouw is uwer onwaardigHaar smeekende blik zocht den zijnener lag angst en smart in de klank harer stem. «Mevrouw Giirtner wat ter wereld hebt getogen mijn goede vriendin?" Xenia boet zich met de hagelwitte tandjes op de lippen. «Ik haat haar ik ken geen schepsel onder Gods lievo zou, dat me zoo verachtelijk voorkomt als zij!" Proczna lachte half vergenoegd. „Gij ziet het al te donker in Xenia of hebt gehoor gegeven aan lasterlijke inblazingen Gij houdt u in 't oog vallend op een afstand van de jonge vrouw en hebt dus geen gelegenheid om te beoordeelen hoe innemend zij is «En als ik u nu zeg, Janeck, dat het grootste ver driet in mijn leven mij door Hare Excellentie Gartner is aangedaan «Stel eens het gevaldat ik werkelijk vorliefd was op de schoone vrouw." Xenia verbleekte en staarde hem met onnatuurlijk groote oogen aan. «De president is oen oud en ziekelijk man", vervolgde Proczna losweg ,,'t. is wel niet precies zooals 't behoort, naar iemands dood verlangend uit te zien maar de liefde klemt zich zelfs aan een stroohalm vast «Slechts dat niet, Janeck, slechts dat niet!" klonk het als oen jammerkreet. Hij schudde bijna weemoedig het hoofd. „God schenke den armen ouden president een lang leven ik ben de laatstedie zijn dagen zal tellen. Doch beken u zelve eens eerlijkXeniahoe zou 't u te moede zijn als mij

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1