een groote volte weder in de kolonne teruggebracht zonder eenige verwarring te stichten. Te half negen was alles afgeloopen. De nieuwe ridders werden tegen elf uur door den wd. legercommandant in de militaire sociëteit Concordia ont vangen, waar, volgens de Java-Bode gezellig feest ge vierd werd. Bij de harddraverij van nederlandsche paarden (in gespannen) op oen 22 te Groningen waaraan 13 paarden deelnamen werd de le prijsf 300gewonnen door Princes Olga van den heer Bindervoette Zuidhorn de 2e prijs, f150, door Fanny van den heer de Marees van Swinderente Groningende 3e f 100 door Jonge Tabor II van den heer A. de Ridderin den IJpolder en de 4e f 50 door graaf Adolf II van den heer G. Kruitte Stadskanaal. Bij het examen der Ned. Toonkunstenaarsvereeni- gingden 23 te 's-Graverrhage gehoudenzijn van de vijf candidaten geslaagd voor piano (lager onderwijs) de dames H. W. Miedema Amsterdam M. T. J. Hochsten- bach Wijhe bij Deventer; en E. T. Doekzen, Utrecht; den 24 5 candidaten, n.l. de dames C. Th. de Graafl Rotterdam M. J. J. E. Deutmann en M. Hartz, Am sterdam en den heer A. J. Leenwens, den Helder. Bij een zwaar onweder, dat den 23, des naehts te 3 uren ongeveer boven Rotterdam losbrak, met zware regenbuien, waardoor verschillende hooggelegen kelder verdiepingen onder water liepen is de bliksem geslagen in een watermolen onder de voormalige gemeente Kralin gen, die tot den grond afgebrand is. De molenaar kon zich met zijn gezin te nauwernood redden. Don 23 is een knecht, voorzien van een seis werkzaam bij de Mercuur, te Langozwaag, door den bliksem gedood. Den 23 heeft de heer Krap, lid van den gemeente raad van 's Gravenhage, het volgende voorstel ingediond De Gemeenteraad van 's-Gravenhage, overtuigd van de noodzakelijkheid eener veilige ligplaats voor de Scheve- ningsche vloot »gezien de noodlottige gevolgen van den December- vloed waarbij op zoo treurige wijze aan het licht kwam, dat spoedige voorziening dringend noodig is overwegende dat de haringvisscherij als nationale industrie ook van het uiterste belang is voor het Rijk; »noodigt burgemeester en wethouders uit, onder aan bieding van eene belangrijke subsidie en verdere mede werking, zich te wenden tot EL M. de Koningin-Wedu we-Regentes van het Koninkrijk opdat verkregen worde een oplossing tot keering van de ernstige gevolgen die uit een sociaal en gemeentelijk oogpunt verbonden zijn aan de vernietiging van Scheveningen als visschersplaats." In den gemeenteraad van 's-Gravenhage is verwor pen een voorstel om het rijden met velocipèdes op geas- phalteerde straten te verbieden. Te Nieuwer-Amstel heeft zich eene naamlooze ven nootschap gevormd tot exploitatie eener stoom-roomboter- en kaasfabriekmet een kapitaal van 100000. Naar wij vernemen is de bekende firma Draisma van Valkenburg te Leeuwardenvoor hare inzending levertraanwederom met goud bekroond nu op de Wereldtentoonstelling te Amsterdam. De nieuwe paardenmarkt. Seliagen. De nieuwe paardenmarkt, den 25 voor het eerst alhier gehouden, is meer dan goed geslaagd. Aangevoerd werden er 225 paarden, voor het meerendeel zeer schoone dieren. Door buitenlandsche kooplieden, die in vrij groot aantal de markt bezochten, werden belangrijke aankoopen gedaan. Onder hen merkten we op den heer Alfred uit Parijsde heeren Herz en Meijer be kende duitsche paardenhandelaars, den heer van Balen, een geldersch koopman, en meer andere welbekende groot handelaars. Ook de remonte-commissie bezocht de markt. De paardenfokkers in ons Noorderkwartier konden flinke prijzen voor hunne dieren bedingen, 300—700). Van torentrans en raadhuispui wapperde de vlag. Door onder scheidene burgers was dit voorbeeld gevolgd. Het fraaie weêr had velen bewogen duze markt te bezoeken zoodat eene talrijke menigte het ruime marktplein vulde. Te Rotterdam was in de vorige week de heer Johs. van Wotkiwonende aan den Stationsweg no. 2, met de man uwer keuze onuitstaanbaar was en ik tot u zei Laat af van uwe liefdeter wille van de vriendschap nws broeders Hare hand klemde zich krampachtig aan de leuning van den stoel vast. »Gij hebt gelijk Janeck ik weet zelve niet, hoe ik op die zonderlinge, dwaze gedachte gekomen ben," een pijn lijke glimlach speelde om hare lippen »wij gaan wel ieder denzelfden wegmaar die is zoo breed zoo ver vaarlijk breed dat lief en leed niet met elkaar in aan raking komen Gij zult mijne gedachten nog dikwijls te betoomen hebben als ze tot een al te hooge vlucht af dwalen men moet aan alles gewennen zelfs aan het bewustzijn een broeder te bezitten Gustine de kamenier had reeds lang het geborduurde nachtkleed om de schouders harer zwijgende bleeke meesteres gelegd tevergeefs gevraagd en gevischt naar de reden der eigenaardige verandering die zij al sedert eenige dagen in de houding van Xenia had opgemerkt, en ten slotte gekrenkt de deur achter zich dichtgedaan. Toen zij echter geruimen tijd later nogmaals op haar kousen naar het sleutelgat sloop brandden de kaarsen nog op de toilettafel en gravin Dynar hield het aan gezicht op de gevouwen handen gedrukt en weende bitter. Toen eindelijk de brandende oogleden gesloten werden, bleven dezelfde gedachten voortwoelen in den droom. Roode vlammen sloegen uit den haard en grepen een beschreven blad postpapier »geef terug gij vernietigd mijn levensgeluk snikt zij in haar droom en zij grijpt vol wanhoop in gloed en vlammen Tevergeefs, de brief haars vaders ontglipt als asch en stof aan hare vin gers en de dwarrelende rookwolkjes vervormen zich tot het hoonlachende gelaat der Excellentie Gartner ver wringen zich wassen op en schetteren haar in de ooren Nooit zal een inniger liefde zijn hart binnensluipen en dat is uwe schuld I" zijn gezin naar Schlangenbad vertrokkenna op de bui tendeur zijner woning welke geheel onbewoond bleef een briefje te hebben geplaktvermeldende dat hij af wezig was. Hij gaf aan de politie geen kennis, dat zijn huis onbewaakt zou blijven. Den 23, des morgens om streeks 6 uren ontdekte een vuilnisjongen, die met zijne vuilniskar langs den Stationsweg ging, dat de buitendeur van de woning van den heer Wotki open stond. Nader komende, bemerkte hij dat er inbrekers geweest waren. De politie werd gewaarschuwd en bij het toen gevolgde onderzoek bleek dat de inbrekers vermoedelijk met een zwaar stuk ijzer de straatdeur geforceerd hadden en wel met zulk een gewelddat het slot er afgesprongen was Blijkbaar hadden zij het geheele huis doorzocht. De brandkast, waaraan geen sporen van braak te zien waren, was met een sleutel geopend.Uit deze brandkast was al, wat waarde hadverwijderd. In een effectentrommel was alleen een testament achter gelaten. Uit de op den grond gevonden effectenbandjes kan opgemaakt worden dat voor een bedrag van f 8000 aan effecten en ongeveer J 25000 aan stukken op naam gestolen is. Den heer van Wotki werd langs telegraphischen weg dadelijk kennis gegeven van het gebeurde. Of de bijouteriën van mevrouw ontvreemd zijn, kon niet dadelijk gezegd worden; wel werden op een bed 17 ledige étuis gevonden. Na de terugkomst van den heer Wotki is gebleken dat de bijouterieën in het bezit van mevrouw waren. De ver moedelijke daders zijn twee mannen 30 a 40 jaren oud, als heer gekleed, met hoed en demi-saison. Tot inspecteur van politie 2e klasse te Rotterdam is met 1 Augustus benoemd de heer W. Klots thans onder-inspecteur aldaar. Scbagen. Den 20 vergaderde in het lokaal Broersma de alhier gevestigde afdeeling van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Van de 72 leden, die de afdeeling teltwaren slechts 10 ter vergadering opgekomen. De ingekomen stukken een drietalhadden alle betrekking op de groote tentoonstelling te Edam. Tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering werd gekozen de heer Jb. Denijstot zijnen plaatsvervanger de heer Th. Roep; tot afgevaardigde naar de vergadering van Hollands Noorderkwartier werd gekozen de heer O. Zijdewind. Voor de eerste maal werd den afgevaardigde 3 vergoeding voor zijne moeite toegekend. In beginsel werd besloten dit bedrag in het vervolg telkens toe te kennen. Ten opzichte van zijn stem over de punten van behandeling op de algemeene vergaderingen werd besloten den afgevaardigde geheel vrij te laten. Wegens bedanken van den penningmeesterden heer G. van der Oord, die deze betrekking 24 jaren op hoogst loffelijke wijze had waai'genomenmoesten er drie bestuursleden gekozen worden. Volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heeren G. Muijs (penningmeester)C. Asjes en J. de Veer. Besloten werd, den heer van der Oord een stoffelijk bewijs van waardeering te schenken. Nog besloot de af deeling tot het houden eener keuring van ramlammeren op den laats ten woensdag in September. Prijzen en pre- miën werden uitgeloofd voor éénjarige ramlammeren en anderhalfjarige rammen. De beweegredenen die de af deeling tot deze keuring leidden bestaan in den merk baren achteruitgang van ons schapenras. Sedert de fokkerij eene der hoofdbronnen van bestaan dit deel van Noordholland de kruising met en- gelsche rammen mist, is de willige groei en het gewicht der vette schapen zeer achteruitgegaan. De aankoop van genoemde rammen tegen een prijs van 250 f 300 bleef wegens de drukkende tijdomstandigheden de laatste jaren achterwege. Van daar dat .men thans pogingen aanwendt om het inlandsche soort te verbeteren. Voor beide rubrieken éénjarige ramlammeren en anderhalf jarige rammen werden premiën beschikbaar gesteld van f 10, 5 en getuigschrift Voor de beste collectie van 3 ooilammeren en 3 schapen werd mede een getuig schrift als prijs beschikbaar gesteld. Tot keurmeesters werden benoemd de heeren C. Zijdewind, P. Timmer man en S. Grootes. Een zeer geanimeerd algemeen ge sprek hield de leden nog een poosje na de officiëele ver gadering bijeen. Den 23 had een jongen bij het kopje over buitelen het ongeluk met zijn klomp tegen de wang van een naar TWEE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. De uit hout gesneden hertekop met het prachtige breed vertakte geweidie boven de deur van het kleine jacht slot Dennenoord" sinds lange jaren reeds de wachthield, droeg een zwaren krans van dennegroen om den slanken hals en boven hem uit den Zwitserschen gevelwap perden twee wimpels tot een feestelijke verwelkoming. Mat zonlichtdat niet de minste warmte uitstraalde telkens verduisterd door de voortjagende wolken werd over dit idyllisch plekje van het woud uitgegoten en door de laag neerhangende dennetakken blies een koude, gure wind. 't Had dien nacht gevroren witte rijp lag over den bemosten grond en de bladeren ritselden over den harden weg. Niettemin ontwikkelde zich een buitengewoon opge wekte drukte in en vóór het oude kasteeltje dat door prins August Ferdinand tot samenkomst voor de parfor- cejacht was aangewezen. De gekoppelde honden blaften en rukten aan de rie- sn pikeurs en houtvesterspersoneel in groene uniformen scharrelden met vroolijken haast dooreen of stonden aan kleine groepen onder levendige gebaren met elkaar te praten de opperjachtmeester deelde de laatste bevelen uit en riep onder het zwaaien met zijn hoed een krachtigen jagersgroet toe aan de ruitersdie in het roodesterk sprekende costuum der parforcejagers op vurige rossen den boschweg af kwamen rennen. Het gezelschap bestond bijna uitsluitend uit het ulanen- regiment, welks dames met begrijpelijken „chic" eveneens in den zadel aan het jachtvermaak deelnamen. Allerliefst zagen ze er uit in de nauwsluitende, vuur- roode jacquets met openstaande, goudgeborduurde kraag en de donkere robecoquette hoedjes of jockeymutsen rust ten op de kort opgebonden haren die de gravinnen Et- tisbach en Tarenberg als herinnering aan de vossenjach ten harer grootmoeders wit gepoederd hadden. Equipages kwamen aanrollen. Mevrouw von Drach naast haar dochter en haar gemaal in kostbare pelzen gewik keld de president Gartner die zijn bekoorlijke vrouw op hem kijkend meisje, M. K., te slaan met het noodlottig gevolg dat de tanden het meisje door de tong heendron gen. Dr. Melchior naaide de wonden toe. Eginond ad Hoef. Door de vereeniging tot getrouw schoolbezoek werd den schoolkinderen aldaar, den 23 een feest aangeboden, Des voormiddags om 10 uur, onder begunstiging van het heerlijkste weder, verzamelden de leerlingen zich op het afgesloten terrein voor de school. Men kon het hun reeds aanzien, dat zij met blijdschap de dingen tegemoet zagen, die komen zouden. Na eene wandeling door het dorp, die de vroolijkheid der dorps bewoners opwekte, gingen de kinderen het schoolgebouw binnen om zich te versterken. Toen zij iets gebruikt hadden, ging men weder naar het terrein, alwaar zich een menigte toeschouwers hadden opgesteld om te zien wat er gebeurde en om getuige te zijn van de vroolijk heid der feestvierenden. De leerlingen verdeelden zich nu in hoopjes, ten einde deel te nemen aan den een of an deren wedstrijd, of om deel te nemen aan een gymnastisch spel. Nadat dit alles geëindigd was en de chocolade, korstjes en krentenbroodjes verbruikt waren, steeg de vreugde ten top, toen zij een prijs mochten trekken. Voor ieder kind was een prijs. Deze waren verdeeld naar geslacht en leeftijd. En toen aan ieder kind bij het naar huis gaan, te ruim 6 uur, een portret der Koningin werd ter hand gesteld, was de blijdschap zeer groot. Deze vereeniging werkt uitstekend. Het ware te wen- schen, dat meerderen als leden tot haar toetraden. Hdani. De gemeente-rekening over 1894 is vast gesteld in ontvangsten op f 104.368,57^/2 in uitgaven op 104.281,12; de rekening der gasfabriok in ont vangsten op 17.406.67 en in uitgaven op 16.386.53. Haarlem. Den 19, des morgens omstreeks half acht, is door den landbouwer Piet Kroonwonende aan het Liewegje in de gemeente Haarlemmerliede en Spaarnewoude, in een boschje naast rietgewas, dat in het water de Liede zich bevindt, eene doos gevonden, welke bij onderzoek een kinderlijkje bleek te bevatten. Op het vernemen daarvan zijn door mr. van Outeren, substituut offieier van justitie bij de rechtbank en jhr. W. P. Teding van Berkhout, burgemeester dier gemeente, de vereischte nasporingen gedaan. Vanwege de justitie is bekend ge maakt, dat het lijkje was van een voldragen kind van het vrouwelijk geslacht, dat ouder dan veertien dagen en ten hoogste vier weken oud is. Het lijkje is 51 centimeter lang terwijl de doos waarin het zich bevond 49 centi meter lang12 centimeter hoog en 17 centimeter breed is. De doos echter schijnt een gedeelte van eene grootere doos te zijn. Op èn rondom het lijkje zijn roode en witte rozen en rozenknoppen bevondendeze bloemen waren verdord, doch klaarblijkelijk nog niet lang. Op het deksel van de doos stond met wit krijt geschreven het woord »Best, terwijl aan een der lange zijden was aangebracht het cijfer »0" of anders de letter »0." Op eene der korte zijden staat vermeld, op een vierkant stuk wit papier »1266 (maar doorstreept) 1505." Die cijfers en die door haling van de cijfers: »1266" zijn in inkt. Over de vier zijden van de doos was touw gespannen. Het lijkje is gekleed in een versleten linnen hemdje, waaraan om het halsje een kraagje of kantje gehaakt of genaaid was. Over het lijkje lag uitgespreid een vierkante linnen doek en daarop lagen de nummers van het Nieuws van den Dag van 18 en van 23 Januari 1895. Op het nummer van 18 Januari 1895 is een stempel afgedrukt, waarin^te lezen staat: Algemeene Spoorwegboekhandel, Zwolle.Aan voorzegde doos was niet te bespeuren, dat zij alreeds lang op de bedoelde plek had gestaan. De doos met den inhoud werd medegenomen en het lijkje geschouwd. De officier van justitie te Haarlem ver zoekt dringend om inlichtingen en°bericht. Den 20 slaagde alhier voor de hoofdakte de heer Jb. Ham, ouderwijzer te Lutjebroekgemeente Groote broek; den 23 vijf van de twaalf, nl. G. Trouw en K. Moll van Amsterdam L. Kuijk van ZaandamJ. Wins van Zaandijk en J. Valkenburg van Schiedam. Sit. Pankras. Alhier is oen fanfare-korps opge richt met 14 werkende leden. Den 22 werden de instru menten voor 't eerst bespeeld onder leiding van den heer P. Pluister te Broek op Langedijk, die als directeur zal optreden. Bij die gelegenheid werd den heer G. Kern- pers, hoofd der school, een keurig geschenk overhandigd het jachtveld bewonderen wildede opporjagermeesteres en ten slotte de vertegenwoordigsters van het hof, de barones Zeutler en de vrouw van luitenant Gower. Een schaar nieuwsgierige toeschouwers vormden een dichte rij langs den boschrand waar de jachtstoet bij het overtrekken der spoorbaan op eenigen afstand voorbijko men moest. »We zijn voltallig, ridderlijk Holland meldde de dikke graaf Hechelberg vergenoegd aan zijn vriendin Hofstraten, die zich juist duchtig in de verstijfde handen blies. Zij zag er hoogst grappig uit in haar schel gekleurd pakje, dat zóó gespannen zat om haar welgedane vormendat het bij de geringste beweging in alle naden kraakte, en daarbij kwamen nog baar blauwroode wangendie in kleur schenen te wedijveren met de glimmende punt van haar neus. De appelschimmel was weder in volle fleur; moedig stampte hij op den bemosten grond, even zwaar wichtig als vroegertoen graaf Hechelberg op het eerste gezicht verbaasd de handen ineengeslagen had onder dtn uitroep sDe ritmeestersvrouw en haar papzak dat maakt te zamen 1500 pond waar die twee over den grond zweven groeit geen gras meer »Gij blijft dus onherroepelijk bij uw wreedaardig besluit, gravin, om uw broeder gevangen te houden Een weinig overgebogen in den zadel fluisterde Hare Excellentie GSrtner dit aan Xenia toe, en glimlachte daarbij uiterst lieftallig, doch op het woord »gevangen" lag een scherpe klemtoon. Onherroepelijk, Excellentie Waarom misgunt ge me den kleinen, bescheiden triumf, een vogel, die toch anders voortdurend in uwe boeien smacht, voor een kort uitstapje aan een dunnen draad te houden Geloof me, hij zal dien zoodra mogelijk stuk trekken, om naar u terug te vliegen Er lag een ernstige kalmte in Xenia's gansche wezen de prikkelbaarheid en de heftigheid der laatste dagen wa ren verdwenen. Janeck Proczna drong zijn renner door de verschillende groepen der pratenden en ging bij de equipages op de rij af zijn groet brengen. Hij zag er allervoordeeligst uit,

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2