No. 89. Tweede wad. 3£even en Megentigste Jaargang. Zondag' 28 Jnli 1895. Buitenland. Nederland, nrnoJi Tereenigi"S Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier" heeft aan het Rijks Laudb^T proefstation te Hoorn een onderzoek plaats gehad van verschillende monsters Lijnkoek. De uitkomsten van dat onderzoek zijn als volgt; Bloemendaal en Laan P. A. Dekker A. Honing Crok en Laan T. Duijvis Jz J. Prins Wildschut en Co. Wildschut en Co. H. Honig Cz KI. Honig en Zoon Bloemendaal en Laan Bloemendaal en Laan Wessanen en Laan W. Veldhuis A. Honing W. Kaars Sijpestein Wormerveer Koog aan de Zaan Zaandam Wormerveer Koog aan de Zaan Wormerveer Jisp Jisp Koog aan de Zaan Koog aan de Zaan Wormerveer Wormerveer Wormerveer Koog aan de Zaan Zaandam Krommenie B. L. X B. L. W. V 31.4 30.2 25.3 31.8 31.5 '33.1 29.8 29.4 30.8 31.0 31.3 31.3 31.4 31.6 30.7 32.6 12.5 11.8 .10.3 12.2 14.7 14.5 11.3 11.3 11.9 11.7 13.0 10.4 11.0 11.8 13.0 12.0 f 11- 10,50 9,50 10,50 11- 11- 10,75 11- 11,- 10,50 11- 9,50 10,50 10,50 10,50 11,— WINKEL, Juli 1895. Het .Bestuur der Vereeniging, P. VAN FOREEST, Voorzitter. W. TEENGS, Secretaris. DBAUKWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennisdat aan hen vergunning is gevraagd door CORNELIS ANTONIUS DIRKEN koffiehnishouder, wonende alhier, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het per ceel aan de Gedempte Nieuwesloot, wijk B, no. 28, welke vergunning thans ten name staat van G. P. H. Tonnaer. Bnrgemeoster on Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris 26 Juli 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. HKI.GTJE. De schoolwet, door minister Schollaert ingediend, welke in de laatste dagen tot zooveel opschud ding aanleiding geeft, bevat in hoofdzaak do volgende bepalingen Artikel 1 bepaalt, dat de lagere gemeente-scholen zullen beheerd worden door de gemeente waarvan do raad volgens de behoeften het getal, evenals het aantal onder wijzers vaststelt. De beslissingen tot afschaffing van scholen of onder wijzers moeten aan het oordeel van Gedeputeerde Staten en aan de goedkeuring dos konings onderworpen worden. De raad regelt des noods al wat het stichten van be waarscholen of scholen voor volwassenen betreft. Artikel 2 bepaalt: De kinderen van onvermogenden ontvangen kosteloos onderwijs. De gemoente zorgtdat al de kinderen die geene bijzondere school bezoeken het onderwijs kunnen ontvangen in eene gemeente-school. Tot het genieten van kosteloos onderwijs worden toe gelaten zij, die minder dan 5 fr. belasting betalen in de gemeenten van minder dan 2000 inwoners minder dan 10 fr. in die van 2 tot 10,000 inwoners en minder dan 15 fr. in grootere gemeenten. De gemeenteraad maakt alle jaren, na het armbestuur gehoord te hebben, de lijst der kinderen op, die voor het kosteloos onderwijs aangenomen zijn. Zij bepaalt ook in voorkomende gevallen de bijdragen per leerling aan den onderwijzer te betaleD. Artikel 3 bevat de regeling van het leerprogram, waarbij het onderwijs in de godsdienst- en zedeleer verplichtend wordt gesteld, alsmede voor de meisjes het naaldwerk en in de dorpen voor de jongens de landbouw. Dit program kan door de gemeenten worden uitgebreid. De priesters worden belast met het godsdienstonderwijs in de lagere school en kunnen dit, onder hun toezicht door de onderwijzers doen geven. Dit onderwijs wordt gegeven het eerste of het laatste half uur van eiken schooltijd. Zoo de ouders het verlangen uitdrukkelijk te kennen geven, dat de kinderen het gods dienstonderwijs niet zullen volgen, zijn deze er van ont slagen. Volgens artikel 4 is het toezicht op het godsdienst onderwijs opgedragea aan de kerkelijke overheden. Artikel 5 regelt de geldelijke zaken. De gemeente be taalt de kosten der gemeente-scholen. De provincie komt haar ter hulp door middel van toelagen waarvoor een minimum bepaald is. Do uitgaven door de gemeenten besteed aan het onderwijs, moeten een bepaald minimum bereiken, tot het verkrijgen van recht op de provinciale subsidie. Al de sommen, waarover de gemeenten beschikken voor haar onderwijs, vormen een afzonderlijk fonds, dat voor geen anderen dienst kan worden aangewend. Hetzelfde artikel regelt de tussehenkomst van den Staat, die jaarlijks beschikt over een door de Kamers bepaald bedrag, voor het verleenen van subsidie. De overige artikelen regelen de jaarwedden der onder wijzers en de wijze der benoeming. Het zijn de artikelen, waarin het gevon van godsdienstig onderwijs wordt geregeld, die zulk oen tegenstand heb ben verwekt. Den 26 zal te Brussel eene groote betooging der liberalen tegen do schoolwet gehouden worden. Er wor den groote voorzorgsmaatregelen genomen, Een voorstel, door abt Daens in de Kamer ingediend, om te bepalen, dat geen der sprekers over de schoolwet langer dan een half uur het woord zou mogen voeren, daar men in een half uur heel wat denkbeelden kon kenbaar maken en er nog 40 sprekers ingeschreven waren (hij zelf was de 26ste), werd door den voorzitter in strijd met het reglement van orde geacht. Bijna iedereen was het met het voorstel eensdoch het werd door den voorzitter om genoemde reden niet in stemming gebracht. Bij kon. besluit van den 20 is benoemd tot ridder dor orde van den Nederlandschen Leeuw de heer R. Hol, toonkunstenaar te Utrechtdie den 23 onder vele blijken van belangstelling zijn 70 verjaardag vierde. Den 20 is E. B., 29 jaren, kassier te Leeuwarden, overgebracht naar de strafgevangenis tc Groningen tot het ondergaan der gevangenisstraf waartoe hij veroor deeld is door de arr. rechtbank te Leeuwarden wegens ontuchtige handelingen gepleegd met iemand beneden 16 jaren. Te Tilburg is een werkman uit de werkplaats van de Staatsspooi wogen, na den 22 voorloopig geschorst en den geheelen nacht uit te zijn geweest, door een trein overreden; hij was onmiddellijk dood. Hij laat een vrouw met 3 kinderen na. Bij kon. besluit van den 22 is benoemd bij den grooten staf tot ordonnans-officier van H. M. de Koningin de eerste luitenant jhr. R. H. S. G. Six van het regiment grenadiers en jagers die in verband daarmede, te rekenen van dien dag, in zijn rang wordt overgeplaatst bij ge- melden staf. Amsterdam. Den 25 des nachts is een tjalkschip, liggende in den Amstel bij de Nieuwe Heerengracht gezonken. De lading, bestaande uit suiker en ijzer, is voor een deel overgeladen. Den 25 heeft voor de arr. rechtbank alhier terecht gestaan Gerard Strube, oud 18 jaar, beschuldigd van den 15 Juni, des avonds omstreeks 11 uren, een aan den heer D. de Boerwonen'de aan de Jacob van Lennepkade toebehoorend horloge met ketting te hebben ontrukt, terwijl deze in zijn deurpost stond na den vorigen dag uit de gevangenis te Alkmaar te zijn ontslagen. Tegen hom werd 4 jaar gevangenisstraf geëischt hij staat bij de justitie als een zeer gevaarlijk misdadiger bekend, be- hoorende tot eene bende, die leeft van misdrijf. Voor de herstemming van drie leden van den Raad (wit biljet) hebben de kiezersvereenigingen «GrondWet" en «Burgerplicht candidaat gesteld de heeren P. Adama van Scheltema, C. W. de Sauvage Nolting en P. W. Sutorius (kath.) en voor hot gele biljet de heer J. 0 M. J. Knogt. ISarslngerliorn. Onder de toegelatenen voor de G. A. van Swieton tuinbouwschool met 3jarigen cursus te Frederiksoord behoort o. a. J. S. Schuitemaker alhier. Haarlem. Den 25 is door het provinciaal be stuur van Noordholland bij enkele inschrijving aanbesteed: lo. het maken van een boordvoorziening langs het Noordzeekanaal te I J m u i d e n, geraamd op 8750. Laagste inschrijver G. van der Lee te Medemblik voor f 7980 2o. het uitvoeren en onderhouden van bestortingen in en bij de doorvaart van de spoorwegbrug over het Noordzeekanaal te Velsen, geraamd op f 1900. Laagste inschrijver G. van der Lee te Medemblik voor f 1635, Den 25 zijn voor de hoofdakte geslaagd K Poeze te Zaandam, J. Draaier en A. Oprei te Amsterdam, P. But ter te Monnikendam, A. A. Stal te Rotterdam, A. Mees ter te Velsen, J. W. Jonker te Beverwijk, H. de Vries te Texel en P. Stoppelenburg te Watergraafsmeer. Bij kon. besluit van don 23 is benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervanger in het kanton Haarlem de heer mr. L. C. Kronenberg, advocaat en procureur alhier. Bij kon. besluit van den 25 is alhier benoemd tot ontvanger der directe belastingen de heer jhr. H. C. van Panhnijs, thans ontvanger derzelfde middelen te Zwolle. Hecrhugowaard. Het polderbestuur heeft bij openbare aanbesteding de levering gegund aan A. Wijn berg machineolie 22dezelfde raapolie 24.25 H. Hartoch, reuzel 42 J. Elsbach, paardenvet 22 i dezelfde, poetskatoen ƒ36, alles per 100 P. H. v. d. Velde, kaarsen f 16.50 p. 100 pak Holsmnllerpetroleum J 14.26 p. vat. De rijtoer met de leerlingen van school no. 2 over AlkmaarBergen naar Egmond aan Zee en terug over EgmondbinuenHeiloo naar de speeltuin te Alkmaar, is den 24 aanvankelijk begonnen met ongunstig weêr, toch in zeer opgewekte stemming en opgeklaard weêr ten einde gebracht. Helder. Te Utrecht is voor de hoofdakte geslaagd J. H. Oorporaal, alhier. Geslaagd voor engelsch 1. o. mej. J. C. B. van Andel, alhier. Hoorn. Te Utrecht is bij het practisch examen voor apotheker geslaagd N. Rusting, geb. alhier, terwijl te Kampen als apothekersbediende is toegelaten J. H. C. Paass, alhier. Schagen. Tot bestuursleden van de afdeeling Schagen van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers zijn gekozen de heeren: J. Porte, Winkel, voorzitter, J. Schoorl, Barsingerhorn, secretaris, M. Visser, Schagen, penningmeester. Don 23 vergaderde het Nutsdepartement Schagen alhier in het lokaal Blaauw. Uitgebracht werden verschillende verslagen. Besloten werd het batig saldo, groot 21, gedeeltelijk aan te wenden tot aankoop van muziek enz. voor de departementale zangschool, gedeeltelijk als sub sidie voor de huisvlijtschool, terwijl eene aanvrage tot het hoofdbestuur zal worden gericht ton behoeve van de bibliotheek. Uitgeest. De kermis werd deze week door prach tig weder begunstigden was vooral op den eersten dag druk bezocht. Er was volop gelegenheid tot genieten waartoe vooral veel bijdroegen de schouwburgtent van W. Hart, hot theater van Mullens en het paardenspel van Blanus. Ongeregeldheden van eenige beteekenis kwamen niet voor, zoodat de kermis voor velenniet het minst voor de jeugd een bron van genot is geweest. FABRIKANT. WOONPLAATS. MERK. GEHALTE. Eiwitvet- tige stoffen. Vetstoffen. Is voor betaald per 104 stuks. ZUIVERHEID. Lozat pl. m. 11 °/0 gewone in lijnzaad voorkomende onzuiverheden, fi 'O Veunengd tnet, koifiedoppen en wat cacaoschalen en bezit verder zeer veel onkruidzaaddeelenwaarvan veel dederzaad. Bezat pl. m. 16 °/0 onkruidzaaddeelen, waaronder veel dederzaad. f "lo gewone in lijnzaad voorkomende onzuiverheden. 6 O fi °l 'O J) fj 3 °l lo ff J) bestaat voor ongeveer een derde deel uit onkruidzaaddeelen, vooral dederzaad. Lezat, pl, m. 19 0/o onkruidzaaddeelen, waaronder veel dederzaad. °/0 gewone in lijnzaad voorkomende onzuiverheden. 11 °l 11 °/o ff >5 14 0 onkruidzaaddeelen, waaronder vrij wat dederzaad. yf °/o gewone in lijnzaad voorkomende onzuiverheden. 8

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 5