Poolsch Bloed, No. 90. 3&even en Megentigste Jaargang-, 1895. WOENSDAG 31 J U LI. Buitenland. FEUILLETON. Nederland. NATALY V0Y ESCHSTRUTH. 1LK1IAABS0HË COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,£üfranco door het geheele rijk 1, De 3 nummersAfzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. FrJJs der gewone Advertentiën: Per regel s 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. PASPOORTEN. CORNELIS KUIT en PIETER FEKKE kunnen hunne paspoorten ter gemeente-secretarie afhalen. Personeele Belasting. Het HOOED van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de inge zetenen der gemeentedat het voljaarsch kohier no. 2 der belasting op het personeel, dienstjaar 1895/6, op 26 Juli 1895 door den Directeur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard, heden aan den Ont vanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, 29 Juli 1895. A. MAOLAINE PONT. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeeue kennis dat heden op de gemeente secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediend ver zoek, met de bijlagen, van de firma J. SCHOUTEN Co., apothekers en winkeliers alhier, om vorgnnning tot het oprichten van eene inrichting bestemd tot bewaring van vluchtige producten, met name:terpentijn, benzine, naphta en aether, in het perceel aan het Verdronkenoord uitko mende aan de Huigbrouwersteegwijk D, No, 65 en dat- op Maandag, 12 Augustus 1895", 's middags te twaalf uren ten raadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MAOLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris, 29 Juli 1895. NUHOUT VAN DER YEEN. BEEGIE. Het parket te Brussel heeft besloten, een onderzoek in te stellen naar het voorgevallene te St. Gilles en bij den balwedstrijddaar er eene samenzweering tegen het leven des Konings ontdekt zon zijn. De recht bank van eerste instantie heeft overwogen of er aan leiding zon bestaan een bijzonderon rechter voor deze zaak te benoemen. Te Ostende is den 29 tot lid der Kamer gekozenin plaats van het overleden katholieke lid Carbon zijn broeder met 10045 stemmen. Do candidaat der liberalen had 3034, die der socialisten 1265 stemmen. Nadat den 28 van 's morgens 8 uren af voortdurend talrijke troepen liberalen en socialisten te Brussel waren aangekomen, om deel te nemen aan de betooging tegen de schoolwet (van Antwerpen alleen kwamen 13 extra-treinen met ten minste 14000 personen)zette te half drie des namiddags de stoet90000 100000 per sonen sterkzich onder fanfares en het zingen der Marseillaise in beweging. De geestdrift was zeer groot en onophoudelijk weerklonk de kreet: Leve de vrijheid! DOOR Het geblaf der honden had men een tijd lang nauwe lijks meer kunnen hooren, doch nn kwam 't weer al nader en nader, met een korte bocht op den moeroe ver toe. Rechts door, XeniaWe snijden af!" Een troepje herten brak door het knappende kreupel hout en stoof in woeste vaart over de vlakte het wilde zwijn, door de honden nagezet, stortte in den helder opspattonden vloed, in gestrekten galop volgde de jager stoet. Waterfanfare wijd en zijd weergalmde het door het stille wond de honden sprongen het zwijn na in het meer, de jagers renden in een langen stoet den oever langs er om heen. »Laten we dezen kant volgen Janeck Die bocht is korter en we bereiken dan juist bijtijds de plek waar de honden weer aan land zullen komen Xenia's oog schoot vuurzonder acht te slaan op zijn heftige tegen spraak rende zij in tegengestelde richting naar den met lies begroeiden oever. Voorwaarts in woeste vaart! Janeck moest volgen. De hoeven klepperden op den hard bevroren eenigzins drassigen grond welks dunne ijskorst onder de krachtige hoefslagen opsplinterdehet lies boog ruischend ter zijde of brak als een glas zoodra de rappe rossen er overheen vlogen nu en dan spatte een heldere waterstraal uit het veenland op. »Meer zijwaarts afgehouden naar het boseh toe! De oever is moerassig!" schreeuwde Janeck tegen den wind in. Weg met de wet SchollaertDe dames wuifden met hare zakdoeken aan de vensters en balcons de menigte toe. De stoet werd voorafgegaan door een met vier zware brabantsche paarden bespannen wagen waarop een beeldde vrijheid van geweten voorstellendeeen reusachtige vronwefiguur, geheel in zwarte sluiers gehuld, met een leeuwliggende aan hare voeten. Meisjes in het wit gekleed liepen met immortellen kransen in de hand om dezen wagen. Op het Martelaarsplein ging de groep der afgevaardigden van de linkerzijde nit het hoofd van den stoet, om eon krans op het graf der mar telaren neder te leggen waarbij de heor Janson leider der progressisten, eene korte toespraak hield, door allen blootshoofds aangehoord. Op de Groote Markt hield de heer Janson nogmaals eene rode. Hij herinnerde o. a., hoe op diezelfde plaats, voor meer dan drie eeuwen, Egmond en Hoorne het schavot hadden bestegen; hoe hier Charles Rogier in 1830, nit naam van het overwinnende volk, de vrijheid van geweten had uitgeroepen de patriotten hadden haar ten koste van hun bloed en hun leven ver overd. Het bloed der martelaars van 1830 riep om wraak Na Janson hield de socialist Anseele eene met geestdrift uitgesproken redewelke aldns eindigde »Voorwaarts! Voorwaarts! Moed gehouden! In het aanstaande jaar zullen wij de misdadigers van het bewind omverwerpen en het tijdperk der vrijmaking openen Aan de leden der Kamer en van den Senaat is een adres vastgesteldwaarbij de intrekking der wet Schollaert gevraagd wordt DUITSCHEAND. In de den 27 te Berlijn gehon- den vergadering der commissie voor het stedelijk verkeer heeft de sbouwraad" Hobrecht verslag uitgebracht over de reis door hem met de raadsleden Meubrink en Marg- graff ondernomen ter bestudeering van de verkeersmid delen elders. Met groote erkentelijkheid gewaagde hij van de ontvangst, hun te Parijs, Brussel, Amsterdam, 's-Gra- hage Londen LiverpoolGlasgow en Edinbnrg bereid. De slotsom van het rapport is dat de middelen van ver keer te Berlijnafgezien van de nog niet beproefde elec- trische trammen voor die v..n genoemde steden niet behoeven onder te doen. Den 26 en 27 zijn in het geheele Rijk zware onweers buien gevallen. Te Essen stonden de straten diep onder water en in de fabriek van Krupp moest het werk eenigen tijd gestaakt worden. ENGEItAND. De voorzitter van het geografisch congres de heor Clemens Markkam heeft den 27 de zitting van het congres geopend mot een rede waarin hij zeide dat het in de eerste plaats zich zon hebben bezig te houden met het onderwijs in de aardrijkskunde, waarin volgens zijn zeggen de meeste volkeren op het vasteland Groot-Britannië ver vooruit waren. Van de 670 districten is de uitslag der verkiezingen in 667 bekend. De regeering beschikt over eene meer derheid van 153 stemmen. De leden der arbeiderspartij zijn, op een paar uitzonderingen na, allen niet herkozen. Xonia wendde een weinig afsteenbrokken en boven den grond uitstekende boomwortels maakten den rit langs den schuin afloopenden oever levensgevaarlijk. Haltwe zijn op een ellendig terrein langzaam rijden Doch Xenia hoorde niet. Een stoute sprong op den krakenden, drassigen grond, en Janeck drong zijn laid snuivend ros aan hare zijde. Met ijzeren greep viel hij haar in de teugels. »Ge moet langzaam rijden ik wil 'triep hij haar met gefronst voorhoofd toe»hier te galoppeeren is kinderachtige licht zinnigheid.'' Met groote oogen staarde zij hem aan. „'t Is toch, dunkt me, mijne zaak, of ik den hals eraan wagen wil »Niet zoolang ik als cavalier aan uwe zijde rijdIk ben verantwoordelijk voor n. Blijf achter ik zal voorgaan." Dat was dezelfde blik, dezelfde toon als indertijd bij die afgerukte appelbloesems Xenia's hand trildeals voelde zij opnieuw de brandende pijn van den zweepslag, die toenmaals op de eigenzinnige vingers was neergeko men. Doch haar hart kromp niet van woesten haat ineenj zooals jaren geleden het beefde slechts een weinig bij de gedachte aan de trotschemannelijke kracht der hand die haar schuimend ros zoo meesterlijk wist te be dwingen Zwijgend liet zij het hoofd op de borst zakken en bleef gehoorzaam achter. Een onmerkbare trilling liep door Proczna's gelaats trekken hij reed verscheidene stappen verder en wendde daarop het hoofd om. »Zijt ge boos op me, Xenia, omdat ik zoo'n strenge broeder ben Zij keek op en glimlachte. »Gij hebt voel geduld met me 1" Vroeger werd ge toornig, als mijn zorg voor n in een al te ruwe schaal stak Zijn stem klonk zeer zacht, de wind maakte ze bijna onhoorbaar. »Er is sedert veel anders geworden sZooeven hebt ge me bits afgewezen waarom dat verdien ik 't FRANKRIJK. Den 25 is te Parijs een onbekend persoon op straat door zonnesteek getroffen en dood ge bleven. Bij de verkiezingen voor de generale raden op den 28 zijn gekozen 530 republikeinen en 136 conservatieven er moeten 44 herstemmingen plaats hebben. De repu blikeinen wonnen 36 en verloren 6 zetels. ITAIiIB. De Kamer heeft den 27 bij geheime stem ming met 175 tegen 56 stemmen de financiëele maatre gelen van den minister der schatkist goedgekeurd. Generaal Biratieri de bevelhebber der italiaansche troepen in Erythraeais den 26 bij zijne komst in de Kamer, onder levendigen bijval der afgevaardigden, door den voorzitter op de tribune omarmd. De voorzitter zeide, dat de Kamer hem met deze manifestatie welkom heette en hare genegenheid en bewondering uitdrukte; Daarna werd door den generaal de eed afgelegd. SPANJE. Den 29 is de reserve der lichting 1891 onder de wapenen geroepen. BRAZILIË. Het grauw te Sao Paulo heeftuit verbolgenheid over de bezetting van het eiland Tri nidad door Groot-Britannië, getracht oen aanval te doen op het engelsche consulaats-gebouw. De brazili- aansche regeering heeft reeds twee nota's van pro test aan den engelschen gezant gezonden, zich beroepende op een bevel der britsche admiraliteit van 22 Augustus 1782 krachtens hetwelk dit eiland dat in 1700 dooi de engelscbon bezet wasweder ontruimd en aan Portu gal terug gegeven werd. JAPAN. Sinds het uitbreken van de cholera in dit Rijk, waren van de 9000 voorgekomen ziektegevallen 5000 met doodelijken afloop. In den nacht van den 28 om 1 uur is een trein, die 400 zieke soldaten vervoerde van Hiroshima naar Kobe, verongelukt. De trein, bestaande uit 23 wagens met een locomotief voor en achter, reed langs een open plek vlak langs het strandtijdens het heerschen van een zwaren storm. Groote golven sloegen tegen den trein aan, die tengevolge van den schok in tweeën brak. Het voorste gedeeltebestaande uit een locomotief en elf wagens, reed in zee, waardoor 140 soldaten omkwamen. Bij kon. besluit van den 9 is aan de gemeente Egmond aan Zeeboven en behalve de gewone bij drage in de kosten van het lager onderwijs, eene subsidie van 8550 verleend. Bij kon. besluit van den 25 zijn benoemd bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht tot militair apothekers de heeren P. C. Endtgeb. te Zaandam, en J. P. Pool, geb te Drnten. Te Enschede hebben de majoor-kommandant dei- dienstdoende schutterij en de officieren gezamenlijk eervol ontslag aangevraagd, op grond dat de gemeenteraad den Zij schudde bijna heftig 't hoofd, ond volkslied dat luidt »Er bestaat een Wie kan een meisje recht verstaan, Het wisselt als April In éénen adem lach en traan 't Weet zelf niet wat het wil Proczna moest zijn onrnstig paard door een geharrewar van sleedoorn heenwerken, hij antwoordde niet. Het zwijn was plotseling van richting veranderd en nam zijn weg dwars over de heidede jagers hielden van den oever af en zetten in vollen reu den vluchteling na al meer en meer verwijderd klonk het geblaf dei- honden. De zon school achter de wolken, een kille wind streek over het meer. »We zullen de tengels terdege moeten laten schieten, willen we op het oogenblik van de vangst er bij zijn riep Janeck en bracht zijn paard met een korten sprong over een omgehouwen boomstam op den rijwegdie dwars door het bosoh langs het moer liep, hierheen binnen vijf minuten hebben we de anderen ingehaald Hij hield zijn paard wat in en wachtte Xenia op. »Hoep Xenia's paard nam een onzekere sprong, struikelde en schoot op de knieënmet een krachtigen rnk aan de teugels dwong gravin Dynar het weer overeind. Vooruit maar! vooruitspoorde zij met hooggekleurde wangen aan, let maar niet op mij, onhandige ruiteres." Hond de teugels in, Xenia Stappen merkt ge nietdat uw paard kreupel is Als gij 't te sterk aanzet, zal 't weer vallen!'' Verschrikt liet zij de hand, die de teugels hield, zak ken als aan den grond genageld bevend over al zijn leden stond haar ros. »Rijd maar alleen door, Janeck en haal me later hier af verzocht ze met verbleekte lippen, »meu hoort nog te nanwernood de honden aanslaan ik zal u berooven van het interessantste oogenblik van de jacht Hij was afgestegen en onderzocht met kennersblik den

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1