Buitenland. Nederland, aat hier werkelijk geloof geslagen werd aan dat praatje van de vuistslagen wel een bewijs dat hier de stede lingen geen flauw begrip hadden van onze stevige matrozen. J. M. T. BEEGIE. Den 30 heeft de socialist Defnisseaux, uit naam van de liberale linkerzijde en de socialistische linkerzijde eene motie voorgesteld waarin de regeering uitgenoodigd wordt, met het oog op de belangrijke be- tooging van den 28de behandeling van art. 3 der schoolwet, bepalende, dat het godsdienstig onderwijs een noodzakelijk deel van het leerprogram der gemeente scholen uitmaaktuit te stellen tot de volgende zitting. Deze door den minister-president bestreden motie werd verworpen. De Synode der vereenigde protestantsche kerken in dit Rijk heeft zich tot de Kamer gewend met hare bezwaren tegen het schoolwetsontwerp. Zij merkt op dat voor protestantsche kinderendie vanzelf over een groot aantal scholen verspreid en overal in de minderheid zijn, de wet eenvoudig niet is uit te voeren. Het rapport van de Centrale afdeeling der Kamer geeft duidelijk te ver staan dat het godsdienstonderwijs op school Roomsch wezen en onder toezicht staan zal van den bisschop. Aan de leerlingen van andere gezindten zal worden toegestaan zich »in de gebouwen van hun kerkgenootschap of op andere door den godsdienstleeraar gekozen plaatsen" te begeven om dat onderwijs te ontvangen. Schonk de wet de bevoegdheidom die leerlingen van verschillende klassen en scholen twee- of driemaal in de week (eiken dag is ondoenlijk)samen te brengen in een centraal lokaal, dan zon zij de toepassing gemakkelijk maken. Wel is waar ontstond er bij de met de thans voorgestelde overeenkomende regeling in 1842 geene botsing, maar dat kwamomdat de Protestanten toen ten koste van groote opofferingen vrije scholen stichtten waarvan do meeste na de wet van 1879 ophielden te bestaan. Nu zal het roomsche onderwijs regel, het protestantsche uitzondering zijn. De protestantsche kinderen zullen hun afwezigheid bij het godsdienstonderwijs moeten uitleggen en hun eigenaardige positie zal hun nadeelig wezen. Het godsdienstonderwijs is ook niet eene verplichting, waarvan men kan worden vrijgesteld, maar een recht dat krachtens de grondwet elk vrije burger naar welgevallen kan uit oefenen. En nu gaat het niet aan den burger te ontheffen van de uitoefening van een recht. Beter strookende met den geest der grondwet en van den te onderwijzen gods dienst ware hetvolgens de Synode aan eiken burger de vrijheid te laten voor zijne kinderen het godsdienst onderwijs zijner keuze te vragen, dan hem te verplichten hen vrij te stellen van een onderwijs dat hij in strijd acht met zijne overtuiging. Ten slotte wordt de verwerping van het wetsontwerp verzocht. Het Senaatslid Janson (liberaal) heeft den voorzitter van den Senaat schriftelijk verzochtdat college bijeen te roepen ten einde de regeering te kunnen interpellee- ren over den staatkundigen toestand. DIJITSCHIjAAD. Den 29, 's nachts te 1 uur, is te Hamburg in het spiritus-entrepöt der naamlooze ven nootschap voorheen de firma Nagel, te Steinw&rder, brand ontstaan doordat bij het onderzoek naar het lekken van jenever door den wakerhet vocht met het licht in aanraking kwamwaarna eene ontploffing volgde. De waker werd licht gekwetst. Een vierde gedeelte der gebouwen verbrandde. De schade aan verbrande jenever en oude wijnen bedraagt meer dan 600.000. EftGEEAftB. Den 27 des morgens vroeg heeft bij Dover eene aanvaring plaats gehad tusschen de stoomboot Cleveland en de Duffield. Hoewel het noodsein eener stoomfluit aan den wal werd gehoord, kon wegens den dikken mist geen hulp worden gezonden. Na het optrekken van den mist, zag men de toppen der masten boven het water uitsteken. Te Gravesend werden vijf van de negentien man van de onmiddellijk gezonken Cleveland aangebracht. was hoogst verontwaardigd over de door de vreemdelingen verwekte stoornis hij liet schrille kreten hooren en wipte gestadig van het eene stokje op het andere. Toch sloeg men volstrekt geen acht op hem. Graaf Dynar verzocht de pikeurs zoo beleefd te wezen hem ten spoedigste de slede en warme pelsmantels uit de stad te zenden; de boschwachtersvrouw had een kleine olielamp aangestoken en aan den zolder opgehangen met verbazende handigheid zorgde zij voor Xenia stelde haar zondagsche kleeren ter beschikking en trachtte met de handen bet vocht uit de haren te drukken en die weer behoorlijk op orde te brengen. Janeck had eerst met eenige bezorgdheid toegekeken zijn zuster, die geen vreemde hand bij hare bediening dulden kon, die verstoord het trotsche hoofd in den nek wierp, zoodra op straat het grove wollen kleed eener arme vrouw maar even met haar in aanraking kwam zou die ooit den voet steken in een plompe schoen waarvan de zolen met spijkers waren voorzien «Zie eens mevrouw de gravin hier heb ik een paar kousen pas gebreid niemand heeft ze nog gedragen De wol is wel wat ruw en hard, maar dat is juist het beste middel tegen kouvatten vijf jaren lang ben ik kamenier geweest bij de barones M. te Danzig, die had steeds zoo'n paar gereed liggen, om ze bij sledevaarten over de zijden kousen aan te trekken Xenia had zich opgerichtzij scheen weer geheel op haar verhaal gekomen. «Zijt gij kamenier geweest? Wel dat treft uitstekend, dan kan ik me zonder bezwaar aan uwe zorg toever trouwen Wat een heerlijke, warme wolDie zal me stellig goede diensten bewijzen Mijn schoenen zijn door en door nat, wilt ge zoo goed zijn mij van ander schoei sel te voorzien Deze woorden waren zeer zacht gesproken, de blik der jonge dame vloog even over naar haar pleegbroeder, die met den rug naar haar toe bij de vogelkooi stond en den bloedvink trachtte te verlokken om nog een deuntje ten beste te geven. «Ik zal me zóó voor u plaatsen, gravin, dat die meneer er niets van bemerken kan fluisterde de boschwach tersvrouw geruststellend. «We hebben, helaas, niets meer FBAWHRIJH. Te Nimes is in tegenwoordigheid van meer dan tienduizend menschenniettegenstaande het verboden was een stierengevecht gehouden met zes stieren waarbij vijf paarden gedood werden. ITALIË. In de Kamer zeide baron Blanc, minister van buitenlandsche zaken den 29dat men zich niet behoefde te verontrusten over het twistgeschrijf in de bui tenlandsche bladen over Afrika want de strekking dier artikelen is niet vijandig. Naar aanleiding van een voorgestelde motie der uiterste linkerzijde, luidende »De Kamer, naijverig op haar eigen rechten, herinnert der regeeringdat het geld der natie en het leven dei- burgers niet kunnen opgeofferd worden zonder den wil van het Parlementovertuigd dat de in de koloniën gevolgde staatkunde van oorlog en veroveringen nadeelig is voor de belangen van Italiëspoort de Kamer de regeering aan deze staatkunde te laten varen", zeide CrispiWij zijn voor den vrede, en zonder het Drievoudig Verbond zou de vrede zeker verstoord zijn. De weder- indeeling der staten op den grondslag der nationaliteiten zou leidon tot een oorlog in geheel Europa. Wat Erythraea betreftwij zullen daar blijven om het te verdedigen, en wij hopen altijd te overwinnen in Afrika; het is een leerschool voor onze soldaten want het kan de vonk zijn die aanleiding geeft tot een europeeschen oorlog. Een motie van Di Rndiniwaarmede de regeering zich vereenigd had, werd aangenomen; do overige motiën werden verworpen. Bij de behandeling der begrooting van binnerilandcche zaken in de Kamer op den 30 verliet de uiterste lin kerzijde de zaalzij weigerde deel te nemen aan de beraadslagingen over de begrooting, omdat de regeering de interpellatiën over de verkiezingen had geweigerd. Minister Crispi hield eene lange rede om de staatkunde der regeering te verdedigen en verklaarde, dat het land zijne goedkeuring had geschonken aan deze staatkunde zooals blijkt uit don uitslag der verkiezingen. Hij bezwoer de meerderheid, vast aaneengesloten te blijven. Met bijna algemeene stemmen werd eene motie van vertrouwen aangenomen. OOSTEftRIJK-HOAGARIJE. Te Weenen heeft in de laatste dagen eene buitengewone hitte geheerscht, tengevolge waarvan een groot aantal personen op straat neervielen. Buitengewoon zware onweders en regenbuien hebben eenige verbetering aangebracht. RUSIjAAD. Uit de russische bladen blijktdat China in ruil voor de zedelijke en geldelijke hulp van Rusland en Frankrijk toegestaan heeft, dat de zuid-chi- neesche provinciën Kwantung, Kwangsi en IJunnan ge opend zijn voor den franschen handel. Frankrijk krijgt bovendien het recht van scheepvaart op de chineesche stroomen en om de spoorwegen uit Annam door te trekken in China. Rusland heeft dergelijke rechten gekregen in Noord-China en Maudschoerije. Franschen mogen zich vestigen in alle steden en franscbe ingenieurs hebben het monopolie van exploitatie der mijnwerken. BULGARIJE. In de Swoboda wordt een brief openbaar gemaakt van Stamboeloff aan vorst Ferdinand, gedagteekend 6 Juli. Na zich beklaagd te hebben, dat op andere brieven die hij tot den Vorst gericht had geen antwoord was ontvangen, herhaalde Stamboeloff zijn verzoek om hem vergunning te verleenen buitenslands te gaan, verklarende geen geloof te slaan aan het gerucht, dat de Vorst bevel had gegeven om hem geen paspoort te verstrekken. Vervolgens betuigde hij zijn spijt over de woordendoor hem gebruikt in een onderhoud met den berichtgever der Frankfurter Zeitung, onder bijvoe ging dat hem de verbittering over den toestand van arrestwaarin hij met zijn huishouden verkeerde die ingegeven hadden; tengevolge van dit arrest had hij niet eens een geneesheer kunnen roepen bij een zijner kinderen die ziek was. Na zijn feilen erkend en zijne verontschuldiging aangeboden te hebben bracht Stam boeloff het verslag der commissie van onderzoek uit de So- dan dit ééue kamertje en het weer is te slecht om meneer te verzoeken zoolang naar buiten te gaan Janeck nam een stoelschoof dien zoover mogelijk van Xenia vandaan en ging met den rug naar haar toe met veel aandacht in zijn portefeuille zitten bladeren. Voor zijne blikken dansten de letters en cijfers een vroolijken, dollen dans. Een reeks van nevelbeelden zweefden zijn geestesoog voorbij hij zag ver terug in een tijd toen hij den sneeuwstorm nog om de torens van Proczna hoorde gieren toen een goudgelokt kinderkopje zich zacht tegen zijn schouder vleide. Plotseling schrikte hij op uit zijne gedachten. Xenia's zware voetstappen klonken naast hem. Zij liet den arm op de leuning van zijn stoel rusten en lachte hem bijna over moedig toe. «Verrassen kan ik thans niemand en te walsen zou denkelijk ook zijn bezwaren hebben Zie toch eens, ik heb een paar echte deugdelijke klompen aan nog wel splinternieuwe, met een uitgesneden hart er op Zulke dingen maakt de boschwachter zelf voor zijn vrouw, is dat niet allerliefst Janeck sloeg vroolijk een blik op het plompe schoeisel, dat gravin Dynar even onder den zoom van haar kleed liet uitkijken. «Allerliefst en hoffelijk tevens! Als de jonge echtge noot een Pool is moet hijte oordeelen naar den vorm van dezen pantoffeleen geestige kwant wezen «Geef me alsjeblieft eens uitlegging van die raadselach tige woorden Janeck was opgestaan en keek de vraagster schalks aan. «De meest gelief koosde beker van een Pool is de schoen van de dame zijner vereering, en hij kent geen grooter genot dan die met één teug te ledigen. Een kleine voet en een groote dorst passen dus voor hem slecht bij elkaar, maar zooals de geniale boschwachter mij bewijstbestaat er ook een middel om die twee uitersten met elkaar te verbinden «Gij wilt den draak steken met mijn net schoeisel «Neem er wraak over en noem het Poolsche gebruik al te fantastisch «Dat zou in mijne oogen eer een goedkeuring er van zijn «Inderdaad Gij zijt zoo echt Duitsch, Xenia, en bran je ter sprake, waarbij hij deed uitkomen, dat geen enkele der tegen hem ingebrachte beschuldigingen bewezen was. Hij beschreef den overlast, dien de politie hem aandeed en deelde mede, dat Haloe en Tufektsjieff, volgens hem de moordenaars van de heeren Beltsjeff en Woelkowitsch, voortdurend om zijn huis zwierven. Hij verzocht den Vorst bevel tot hunne inhechtenisneming te geven en hem uit de handen zijner vervolgers te redden. Op dezen brief kwam geen antwoord. SPAftJE. Een telegram uit Manilla meldtdat eene spaansche kolonneom de soldaten te wrekendie in eene hinderlaag op de Philippijnen waren geloktde mooren van Cabagan heeft aangevallen, van wie er 116 werden gedood. De verliezen der Spanjaarden waren on beduidend. In den ministerraad van den 30 is de regeering gemach tigd Mauzer geweren en patronen te koopen voor de troepen die naar Cuba zullen gaan. EGYPTE. Bij de begrafenis van een engelsch sol daat te Kaïro is het militair geleide van 80 man door het volk met steenen geworpen en de priester, die een weinig achter gebleven waslastig gevallen. Negen deelnemers aan die wanordelijkheden werden in hechtenis genomen. YEREEftlGDE STATEft. Te Nieuw-York hebben 20000 kleermakers het werk gestaaktop aan drang van de kleermakersvereeniging. Al de stakers waren in dienst van de groote leveranciers. Genoemde vereeniging had zich beklaagd dat zij zich niet aan de afspraak hielden, van alléén hare leden in dienst te nemen. Internationale teleplioon. Bij de Tweede Kamer is ter bekrachtiging ingekomen de overeenkomst tusschen Nederland en België tot rege ling van de internationale telefoongemeenschap tusschen beide Staten. Het tarief is bepaald op f 1,45 voor Nederland en 3 frcs. voor België voor een gesprek van vijf minuten welke tijd in bepaalde gevallen tot drie minuten kan beperkt worden. Tusschen twee zelfde personen kunnen niet meer dan twee gesprekken achtereenvolgens worden toegestaan tenzij er voor of gedurende de beide gesprekken geen andere aansluiting is gevraagd. Mededeelingen van den Staat genieten de voorkeur. De duur daarvan is beperkt. Abonnementen voor vaste uren kunnen genomen worden voor dagelijksche gesprekken van ten minste 10 minuten. De duur van zulk een abonnement is minstens een maand en kan van maand tot maand verlengd worden. Het tarief per maand-abonnement voor 10 minuten spreken daags is f 43,50 voor Nederland en 90 fr. voor België. Ds. Ludwigpredikant bij de herv. gemeente te Helder, heeft bedankt voor het beroep naar Tiel. Te Ambt-Ommen is de boerderij van de wed. J. Derks door den bliksem getroffen en afgebrand waarbij eene koe en negen varkens in de vlammen omkwamen en te Daarle trof de boerderij van de familie W. Meijer hetzelfde lotwaarbij drie paarden en tien runderen omkwamen en 50000 P. hooi een prooi der vlammen werd. De gemeenteraad van Assen heeft voor de ont vangst der Koninginnen een krediet van j 5000 aan burgemeester en wethouders verleend. De damescommis sie voor het geschenk der drentsohe vrouwenaan de Koningin aan te bieden heeft eene groote schilderij van Van Hamel aangekochteen landschap in de ge meente Anloo. De geheele uitslag der examens in het voorjaar van 1895 ter verkrijging der akte als onderwijzer of on derwijzeres is dat van de 468 mannelijke en 617 vrou welijke kandidaten 302 mannelijke en 434 vrouwelijke slaagden. De gemeenteraad van Schelllnkhout heeft be sloten na 1 Mei 1896 de 25 opcenten op de hoofdsom der 's Rijks personeele belasting niet meer te heffen. het Duitsche bloed stroomt zoo kalm en bedaard door de aderen, verwerpt alle hartstocht als fanatisme en gloeiende geestverrukking als dwaasheid Gij zelve hebt me eens gezegd ,Mijn grootmoeder was een overspannen dweep ster', en toch was zij slechts een hartstochtelijke vrouw, fantastisch genoegom voor een onzekeren droom een zekere waarheid ten offer te brengen!" Gravin Dynar ontweek zijn scherpen bijna vorschen- den blik. «En naar één enkel ondoordachte uiting van mij beoordeeld gij mijn gansche volk?" Langzaam schudde hij het hoofd. «Ik schilder met breede trekken en schrille kleurenelke regel heeft uit zonderingen en deze zeer vele, hoop ik Hij brak eensklaps af. Zijt ge nu weer warm geworden Verlangt ge soms naar eenige versnapering Warme melk zal wel te krijgen zijn Haastig viel zij hem in de rede. „Neen neen ik heb volstrekt geen wenschen en voel me weer volkomen ver kwikt Hier bij den haard is 't zoo'n prettig zitten ik heb er plezier innaar de vlammen te kijken en in deze ongewone omgeving eens rond te ziende menschen schijnen zeer arm te zijn Daar schuifelden wankelende schreden door de kamer en, met beide mollige armpjes werkend om zich in balans te houden kwam de kleine Max op de vreemde dame aan waggelen. Het uitgierend van de pret over zijn hel denstuk school hij weg in de plooien van haar kleeren. Janeck bukte schielijk en hief den kleinen kleuter op zijn arm. «Hier jou looze guit! met mij moet je stoeien en lachen. Als jij bij die mooie dame wilt wezen, moeten we eerst je knuistjes en je snoetje wat afwasschen begrepen, mijn schalkje De kleine Max spartelde uit alle macht en stak de armpjes naar Xenia uit. «Waarom wilt ge me dien aanbidder afhandig maken Spoedig, geef hier dien lieven krullebol 1" Proczna keek half verbaasd op. «Maar Xenia, zoo'n kleine proletariër op uw schoot «Ik ben «fantastisch" genoeg, om daar smaak in te vinden «Denk eens aan voorheen arme kinderen wekten steeds uw afkeer Wij betalen immers de gastvrijheid die we hier genieten, gij behoeft u waarlijk met het oog

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2