349ste Staatsloterij. Uitslag herstemming gemeenteraads verkiezingen. Nr. 20236 20.000; Ns. 1350, 12051 en 13963/1000; Ns. 678, 3226, 16147 eu 16335 f 400Ns. 4100 en 10532 f 200; Ns. 10369, 11101, 11662, 12384, 13399, 17190 en 18889 100. 2e klasse, 4e lijst, 1 Augustus. No. 7082 1500. Te Nijmegen is in den ouderdom van 82 jaren over leden de heer mr. H. C. Hooft Hasselaer, ond-burge- meester van Purmerend. Te Botterdam is voor de naamlooze vennootschap Vriesseveem aldaar aanbesteed het bouwen van een pak- huispand aan de Bijnhaven O. Z. Laagste inschrijver de heer A. de Neef aldaar voor j 145.879. Op voorstel van het classicaal bestuur te Winschoten is de predikant bij de ned. herv. gemeente J. H. Th. de L., te Sellingen sedert eenigon tijd geschorstdoor het provinciaal kerkbestuur van Groningen ontslagen. De Yereeniging Ziekenzorg te Enschede heeft den 29 eene som van 20000 ontvangen van mevrouw de wed. A. Ledeboer, als bijdrage voor de stichting van een ziekenhuis. Bij kon. besluit van den 29 is benoemd tot direc teur der Staatsloterij de heer H. van Goudoever, thans inspecteur der registratie en domeinen te 's-Gravenhage. Den 29 is aan een heer op het perron van de holl. spoorstation te 's-Gravenhage eene portefeuille met 400 ontvreemd. Bij kon. besluit van den 29 is: le. benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Bijksuniver3iteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de encyclopaedia der godgeleerdheid, der oud-christelijke letterkunde en de uitlegging van het Nieuwe Testament dr. J. H. S. Baljonpredikant te Almeloo2e. met ingang van den dag, waarop genoemde hoogleeraar zijn lessen zal aanvangen en met wijziging van het kon. be sluit van 12 April 1888 no. 5de hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Bijksuniversiteit te Utrechtdr. H. G. Kleyn ontheven van het geven van onderwijs in de encyclopaedie der godgeleerdheid en be last met het geven van onderwijs in de geschiedenis van den christelijken godsdienst. Den 80 des ochtends is te 's-Gravenhage door den inspecteur der recherche van politie, den heerJ. Aaltsz, in het goederenbureau van het Holl. spoorstation aldaar, de hand gelegd op een 19jarigen duitscher, wiens aan houding door den officier van justitie te Breda was ver zocht als verdacht van zich te hebben schuldig gemaakt aan een belangrijken diefstal en oplichting, te Antwer pen gepleegdvan onderscheidene gouden en zilveren voorwerpen alsarmbandenkettingen en horlogiën. Deze voorwerpen waren verpakt in drie koffers, door den verdachte uit Antwerpen naar het station alhier verzon den. Hij zelf had de reis van uit Antwerpen gedeeltelijk per rijwiel gemaakten toen hij de koffers in ontvangst wilde nemenwerd hij door de politie in verzekerde bewaring gesteld. Den 30 des nachts zijn te Leeuwarden een schipper met zijn knecht, die zich te slapen hadden gelegd in een met ier geladen vaartuigdoor de daarin ontwikkelde gassen gestikt. Melder. De officieren van het alhier verblijvende duitsche oorlogsfregat Moltke zijn den 29 de gasten ge weest van den vice-admiraal C. E. Uhlenbeck, directeur en commandant der marine. Het stafmuziekkorps der marine dat den maaltijd opluisterde bracht o. a. de duitsche en nederlandsche volksliederen ten gehoore. De Maatschappij tot exploitatie van veestallen en veetransporten in Nederland keert over 1894/95 een dividend van pet. uit. Den 30 zijn te 's-Gravenhage o. a. voor de engel- sche taal, L o., geslaagd P. Prins te Haarlem en W. J. Francken te Zaandam; den 31 mej. J. S. Scharp te B e v e r w ij k. G. van IJken 86 jaren oudrustend schipper te Zwartsluis ziende, dat een öjarig knaapje spelende in de Wetering viel, sprong onmiddellijk te water en redde bet knaapje. De Javasche Bank keert over 1894/5 een dividend van f 43,26 per aandeel van f 500 uit. Een portier aan het ministerie van marine is ge bleken de dader te zijn van den dezer dagen ontdekten diefstal van dienstmedailles aan dat ministerie. Hij be kende ze verkocht te hebben. Het landgoed Wouwsche Plantagegroot 12000 bunders onder Wouw, Bergen op Zoom en Woensdrecht, is voor f 310,570 in belgische handen bij openbare ver koop overgegaan. De minister van binnenlandsche zaken heeft den 31 de onderwijs-instellingen te Delft bezocht. Men plan voor een nationaal geschenk. Mej. Betsy Perk heeft een schrijven gericht »aan dames hoofd- en afdeelingsbestunrderessen van Arbeid Adelt en Tesselschade en de directrices der In dustriescholen voor Meisjes," waarin zij een plan voor draagt om aan de Koningin bij hare kroning, over drie jaar, als nationaal geschenk aan te bieden «een paleis of wereldmuseum van vrouwelijke kunst en kunstnijverheid.' Zij was op die gedachte gekomen, bij het peinzen over de vraag hoe de vrouwelijke kunstnijverheid in ons land op te heffen was uit den lagen staat, waarin zij in vergelijking met den vreemde verkeert. Het bijeenbrengen in een museum van wat over de grenzen de vrouwen kunstigs gewerkt hebben tot leering der vaderlandsche vrouwen zou daartoe kunnen leiden Van de instemming van de Koningin-Begontes, beschermvrouwe van Arbeid Adelt en Tesselschade, houdt zij zich overtuigd, en de jonge Ko ningin zou zich in geen paleis trotscher kunnen gevoelen, dan waar zij het middelpunt zou ormen van geheel de vrouwenwereld. Een geheel plan heeft zij reeds gereed. Vooreerst, het museum komt te Arnhem, waar een rijkskweekschool van onderwijzeressen is en een industrieschool voor meisjes door vreemdelingen om hare schoone omstreken gezocht hoofdstad eener provincie, middelpunt des lands zetel van drie vrouwenvereenigingen van kunstnijverheid; eindelijk als woonplaats der ontwerpster. De hoofdcommissie wordt gekozen uit Arnhemsche vrouwen en mannen en zetelt te Arnhem. Overal in den lande worden subcommissiën gevormd om, «van den stuiver van werkman of gezel, van naaister of dienstbode, tot den gulden of meer van klerken en patroons en hoogeren, van de modisten of mevrouwen", het kapitaal bijeen te brengen, enz. In hot museum zou dan o. a. komen eene volledige serie kleederdrachten uit de geheele wereldal wat vrouwen aan letterkunde, tooneel, muziek, enz. vervaar digd hebben een portrettengalerij van uitstekende vrou wen uit alle tijden, «ware 't slechts in krijt," te ver krijgen door de hulp van «Kunst en Intellect" een verzameling schilder en beeldhouwwerken, desnoods in kopieën, van vrouwen. «Voeg erbij de goudwerkkunst, de kantwerkkunst, de houtwerkkunst, alles wat de textiele kunst betreft en de overtuiging neemt toe, dat er een ongewoon belangrijke verzameling is bijeen te brengen. En dan nog de inzendingen uit Oost en West en niet te vergeten alles wat de vindingrijkheid, door dezen bijzonderen prikkel, zou kunnen voortbrengen in die drie jaren, daar de genoemde punten slechts als punten van aanvang zijn aangewezen. Ten slotte dringt mej. Perk op spoedig handelen aan, en verzoekt haar naamkaartjes en briefkaarten te zenden als blijk van instemming. Bij kon. besluit van den 29 is op zijn verzoek eervol ontslagen de heer mr. G. J. E. E. Zilckenals secretaris-generaal bij het departement van buitenlandsche zakenonder dankbetuiging voor zijne langdurige en goede diensten, en tot die betrekking benoemd, onder toe kenning van den personeelen titel van minister-resident, de heer W. A. P. Verkerk Pistorius, hoofd-directeur der directe belastingen, voormalig raad-adviseur bij het depar tement van buitenlandsche zaken. Den 31 was te 's Gravenhage bij de aan het mi nisterie van waterstaat gehouden aanbesteding van het maken en stellen van de ijzeren deuren en verdoi e ijzer werken der scheepvaartsluis bij Andel, onder de gemeenten Andel en Giessen geraamd op f 102.000, slechts ééne geldige inschrijving van de Gute Hoffnungshiitte Actiën Verein für Bergbau und Hutten betrieb Oberhansen II voor f 124.000. Weerbosch. Het bestuur der inrichting bestaat thans uit de heeren G. YpenburgArnhem voorzitter ds. E. A. G. van Hoogenhuizon, Nijmegen, vice-voorzitter; E. J. Griffijn, Arnhem, secretaris; J. van Zwet Wz., te Botterdam; H. J. Koper, Hees; mr. J. H. C. Cazius, 's-Hertogen- bosch; mr. J. P. A. graaf van Limburg Stiruin, Ooster beek; A. D. Duijs, Eist; ds. C J. G. van Hoogstraten en mr. F. Graaf van Bylandt, 's-Gravenhage, en Joh. van 't Lindenhout, directeur te Neerbosch. Amsterdam. Den 30 des avonds is een 70jarige vrouw bij het Amstelveld in de Prinsengracht gesprongen, vermoedelijk wegens huiselijken twist. Hoewel spoedig opgehaald bleek zij reeds overleden te zijn. op de boschwachtersvrouw geen lastigen dwang op te leggen!" Xenia beet zich op de lippen. «Waarom herinnert gij me telkens aan vroeger?" riep zij bijna driftig, «acht gij me werklijk zoo vasthoudend, dat ik zelfs de gebreken mijner kinderjaren niet mettertijd zon afleggen en zon der zijn antwoord af te wachten, nam zij den kleinen Max haastig van ziju arm, keerde naar haar stoel bij den haard terug en hield der boschwachtersvrouw, die juist met een kan schuimende melk uit den stal terugkeerde, den kleine zegevierend voor «Zie eens aan, vrouw Martha, wij hebben vriendschap gesloten Janeck ging naar het raam en trommelde in een gejaagd tempo op de ruiten, waarin het tooneeltje aan den haard zich trouw weerspiegelde. Achter hem lachte, babbelde en kraaide het allerpret tigst dooreen. Kleine Max werd gevoerd en Xenia hield hem wel een beetje onhandig maar toch volijverig het glas melk aan de rozeroode lipjes. Vrouw Martha's gelaat straalde van moederweelde. Op de vragen der jonge dame vertelde zij het een en ander uit haar leven. Als kamenier had zij het neusje vrij hoog in den wind gestoken geen enkele vrijer was haar goed genoeg geweest, totdat eensklaps de rechte Jozef kwam, eene vroolijke, aardige, maar doodarme jongen Toen was 't uit met alle overleg, ze zei het goede leventje vaar wel en juichte van geluk en blijdschap, toen haar flinke grenadier dit bescheiden baantje als boschwachter kreeg. «En verlangt ge volstrekt niet meer naar de stad terug De jonge vrouw lachte innig gelukkig: «Och, lieve gravin als ge eerst iemand zoo recht van ganscher harte zult liefhebbendan zal 't u zelfs in de woestijn niet te eenzaam wezen en dan eerst zult ge volkomen begrijpen, dat er zoo weinig noodig is om zich gelukkig te gevoelen Mijn Frans is een knappe man in de stad zou ik steeds jaloersch wezen en elk meisje met schele oogen aan zien hier behoort hij mij alleen hier is niets anders dan bosch en hemel, en al moeten we ons daardoor dikwijls erg beholpen toch zou ik ooit en nimmer naar de stad terug willen." Janeck wendde tersluiks het hoofd wat om. hij zag dat Xenia peinzend het hoofd op de borst liet zakken, De belletjes eener arreslede rinkinkten uit de verte,, de roode gloed der fakkels wierp een helder schijnsel op de sneeuw en stampend en snuivend kwam het tweespan in volle vaart aanrennen. Xenia trad vlak naast Proczna en zag hem vragend in de oogen. «Hebt ge geld bij u, Janeck, ik zou zoo gaarne reeds nu mijn dank betoouen met een kleine gift. Vrouw Martha kan niet naar de stad komen en ik zal in de eerstvolgende dagen niet persoonlijk hierheen kunnen rijden. «Wel natuurlijk, Xenia... mijn beurs zou in elk geval hier gebleven zijn «Och laat mij ze geven 1" «Van harte gaarne, ziedaar! beschik erover!" Glimlachend knikte zij hem haar dank toesnelde daarop als een kind naar den kleinen Maxdie weer op zijn stroomat in een hoek der kamer gezeten was en schudde hem den gouden zegen in den schoot. Heldere tranen biggelden de boschwachtersvrouw langs de wangen zij kuste de fijngevormde handen der geef ster herhaalde malen. Xenia had steeds hooge sommen ter beschikking gesteld van armekas en liefdadigheids- vereenigingenmaar eerst nu kwam 't haar voor 't eerst in haar leven voor alsof zij de handen geopend had, om iets goeds te doen. 't Had opgehouden met sneeuwendoch 't was nog altijd onstuimig en zeer koud De rijk gestemde hemel geleek een blauwachtige zeede wit gekuifde dennen glinsterden in de eerste stralen der maan wier nog vrij zwak licht als het ware een zilveren nevel over tabken en twijgen uitgoot. In een molligeu, warmen pels gehuld, vloog Xenia aan Janeck's zijde in de slede gezeteu, den weg over. Doodsehe stilte heerschte in het woud. Wordt vervolgd. Ugmond aan 5Eee. Aan het postkantoor alhier en de, daaronder behoorende, hulpkantoren der Bijkspost- spaarbank werd gedurende de vorige maand ingelegd f 1064,75s en terugbetaald f 102,55. Het laatste door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 184, SScltagen. Tengevolge van het broeien van het hooi ontstond er brand in de woning van den heer B. alhier. Door het oordeelkundig optreden der blusschers werd de woning geheelhet hooi voor het grootste ge deelte behouden. Wier inger waard. In de vergadering van den Baad, den 30 gehouden waren alle leden tegenwoordig. Na opening lezing en goedkeuring der notulen deelt de voorzitter mede, dat mej. J. Bol, onlangs benoemd tot onderwijzeres, 15 Juni 1.1. in betrekking is getreden; dat bij de onlangs gehouden verificatie 617,54 bij den ontvanger in kas was dat de besluiten tot het doen van af- en overschrijvingen, zoomede tot het betalen uit den post van onvoorziene uitgaven zijn goedgekeurdvoorts dat de toestand van enkele privaten aan de Nieuweslnis verbeterd is. Een suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag wordt vastgesteld tot een bedrag van 66.75. Ver volgens wordt aangeboden zoowel de gemeente-rekening, als die van het burgerlijk armbestuur over 1894; eerstgenoemde bedraagt in ontvangst f 12392,055, in uitgaaf 11852,83®, met een batig slot van 539,22, die van het burgerlijk armbestuur in ontvangst f 2800, in uitgaaf ƒ2921,50, sluitende met een nadeelig slot van f 121,50. Tot leden der commissie van onderzoek worden benoemd de heeren B. D. Kaan en J. D. Schenk. Bij de rondvraag bespreekt de heer Kaan wegens de verplaatsing van het postkantoor, de W6nschelijkheid van het aanbrengen van een bus in de nabijheid van het polderhuis en dan een van flinke afmetingen, zegt de heer Groneman waar brieven of stukken van eenige betee- kenis in kunnen. Zoowel bij Peereboom als in de bussen Barsinger- en Waligsweg laat dit veel te wenschen over. De voorzitter belooft alles in het werk te zullen stellen om aan het gesprokene tegemoet te komen. De heer Groneman wijst tevens nogmaals op de slecht geregelde verzending van brieven uit de buitenwijken indien door hem des morgens te 10 uren een brief in de bus wordt gedaan aan don Barsingerwegwordt die verzouden den volgenden middag met den trein van half twee van den Helder de eenige manier om hierin ver betering te brengen, is, volgens hem, een rechtstreeksch bezoek aan den minister, voorzien van kaarten enz. De vergadering wordt daarna gesloten. Amsterdam. Geldige st. 7614. Gekozenop het witte biljet mr. L. Zegors Veeckens, aftr. lid, met 3787, P. W. Sutorius kath., met 3627 en 0. VV. de Sauvage Nolting met 3133 st. De aftr. anti-rev. leden mr. Th. Heemskerk en J. A. Wormser bekwamen 3103 en 2959 st. Op het gele biljet7365 geldige stemmen (244 waren van onwaarde) gekozen mr. L. W. van Gigch, rad,, met 3917 st.de heer J. C. M. J. Knegt, lib., bekwam 3448 st. Beverwijk. Van de 353 kiezers kwamen 320 op. Gekozen Th. J. Cornelisse met 161 st. de heer P. Schnckink Kool bekwam 156 st. 3 biljetten van onwaarde. Bovencarspel. Uitgebracht 84 st.van on waarde 2. Herkozen W. Sas met 44 st.P. Mantel had 38 st. Dordrecht. HerkozenW. van Schaardenburg en- J. A. J. van de Ven met 752 en 499 st. Enkhuizen. Uitgebracht 244 st.van onwaarde 2. GekozenJ. A. Bruglib., met 176 st.de heer G. Gast, aftr. lid, had 70 st. Gouda. GekozenJasperskath., met 482 st. de heer Drooglever, lib., had 412 st. 's-Gravenhage. Herkozen: de heer jhr. 0. Hartsen met 1883 st.S. Vas Dias, lib., bekwam 1594 st. Goes. De drie aftredende anti-rev. leden zijn ver vangen door liberalen. Haarlem. Gekozen G. E. L. Hijmans met 699 st.A. O. Laane, candidaat der a. r. en r. k., verkreeg 637 st. Heerhugowaard. Uitgebracht 97 st. Herko zen W. de Groot, aftr. lid, met 80 st.de heer P. van Langen bekwam 17 st. Helder. GekozenL. A. Hartsinck met 632 dr. P. C. F. Frowein met 595 en Th. Terra met 479 st. Jb. Graaff had 460, A. P. Staalman 367, H. van Wingerden 330 st. Hoorn. Gekozen: A. Stoutjesdijk met 193 st. C. A. Vriesendorp had 192 st. Nieuwe r-Amstel. Gekozen J. H. van der Hoeven, a. r., met 611 st.dr. G. Franken, die van de candidatuur afstand had gedaan, verkreeg 26 st. Voor de vrije verkiezing doordat de heer P. J. Neyt op beide biljetten bij de laatste verkiezing was gekozen, moet her stemd worden tusschen W. A. J. Schermer Voest, kath., met 324 en B. Koster, a. r., met 309 st. Schiedam. GekozenM. C. M. de Grootlib., met 522 st.H. Drenske, anti-rev., bekwam 514 st. Uitgeest. GekozenD. Meijer met 92 van de 139 st.C. Koopman had 39 st. Utrecht. Gekozen J. C. van Eelde, lib. en J. C. Th. Marius, lib. met 947 en 809 van de 1705 st. V e 1 s e n. Gekozen A. 0. M. Hofmann met 176 st,P. Hendriks verkreeg 161 st. Zandvoort. Gekozen G. van Toornbergen met 80 van de 135 st. 2e klasse, 3e lijst, 31 Juli.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3