Poolsch Bloed, No. 92 Eerste blad. i&even en ïüfegentigste ®faargang. 1895. ZONDAG 4 AUGUSTUS. FEUILLETON. naTaly von eschstruth. ALKMAARSCHE CUERAAT. Deze Courant wordt XSlnsdag*, ïto»derd*g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8®franco door het geheela rijk 1, De 3 nummers f 0,00. Afzondorlijke nummers 3 ets. Rtrys der gewone Advertentiën: Per regel 0,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer Zooals onze lezers bekend is werd in de vergadering van het departement Alkmaar der Maatschappij tot nut van 't Algemeen den 25 Juni 1895 benoemd eene com missie voor den cursus in het koken en huishouden. Om tot de benoeming van deze commissie te geraken, is veel tijd noodig geweest: ruim een jaar ging voorbij. Immers 10 Mei 1894 hield freule Jeltje de Bosch Kemper uitgenoodigd door het departement Alkmaar in eene openbare vergadering een voordracht over huia- hondonderwijs. Weldra kwamen eenige dames en beeren die in deze zaak belang stelden bijeende statuten eener vereeniging werden vastgesteld, en een bestuuruitsluitend uit dames bestaande nam de leiding der zaak over. Men overdrijft niet, wanneer men zegtdat dit dames comité niet bijzonder gelukkig geweest is met de verdere voorbereiding dezer aangelegenheid. Aangezien het onderwijs in het huishouden en hetgeen daarmede in verband staateene nuttige zaak is en het voor de stad onzer inwoning een voordeel zou zijn in dien de gelegenheid tot het verkrijgen van dit onderricht openstond zoo schijnt het niet overbodig dit onderwerp dezerzijds te bespreken. Hiertoe bestaat aanleiding omdat, naar ons voorkomt, slechts in de verwarring van verschillende denkbeelden en plannen de oorzaak ligt der vertraging. Die vertraging op zichzelf zou minder nadeelig zijn indien niet tevens de zaak bij het publiek in discrediet dreigde te geraken. Dit blijkt ook uit de discussiën in den gemeenteraad. 16 .Januari van dit jaar werd door de raadsleden 0. W. BruinvisA. Goede Dz,, J. de Lange C.Jz. on G. Th M. van den Bosch rapport uitgebrachtnaar aan leiding van een verzoek door eenige dames, uitmakende het bestuur der Alkmaarsche Huishoud- en Industrieschool, aan den Raad gericht. Hierbij werd gevraagd niet minder dan een jaarlijksche snbsidie uit de gemeentekas van één duizend vijftig gulden. 66) De toortsen flikkerden in de handen der jockys, bloed- roode glimpingen vielen over de dennen langs den weg, vonken spatten dansend over de sneeuw. de paarden snoven en repten de pooten onder het fladderen der ma nen, 't was een buitengewoon romantische tocht Twee opgeschrikte vogels streken als donkere schadu wen over de slede heen hun krijschend geschreeuw stierf weg in den wind die feller opstak en om Xenia's onvol doende beschut hoofd suisde. Janeck trok zwijgend haar pels wat hooger in den hals op tevergeefs de scherpe wind blies dien weer omlaag Om hem vast te houden liet Janeck zijn arm er achter rusten Xenia voelde het, als met een plotselingen schrik boog zij het hoofd van zijn arm af naar voren. »Vrees niets Xeniaer ligt een dikke beschermende pels tusschen u en het oproerige Poolsche bloed Hij zei dit zacht en bedaard maar toch klonk er iets bitters in zijn stem. Zij antwoordde nietdoch hief de hand op, schoof het bont langzaam op zij en vlijde haar hoofd vast in zijn arm »KozyniërKozyniër! juichte de storm door de rnischende twijgen. De ulanen zaten in het casino aan het ontbijt. Janeck Proczna was reeds een geregelde gast bij hen geworden op heden trad hij aan den arm van Hechel berg de eetzaal binnen om een uurtje te praten. »Heeren die vrij van dienst zijn aantreden voor een partijtje torak!.We rekenen op u Proczna!... pour passer le temps.men zou anders van verveling knob bels in de hersens krijgen »Ik ben onmiddelijk tot uw dienst »Wel Papriko!... wat dunkt jo van eon fieschje. n Cha teau d'Yquem »Haha De leeuw heeft bloed gelektNu, in Godsnaam om te zorgen dat ge heldere oogen houdtzal ik je een handje helpen. Er om dobbelen De rapporteurs uit den Raad antwoordden op dit ver zoek „dat naar hunne meening de laatste jaren een ver keerde weg gevolgd wordt." „Tal van instellingen zijn voorzeker hoogst nuttig en gewenschtwanneer de middelen aanwezig zijnniet al leen om ze in het leven te roepen en tot stand te bren gen maar ook om ze in stand te houden. Wat ziet men echter meer en meer gebeuren Eenige personen vereenigen zich om eene instelling, die zij wen- schelijk achten op te richten en vragen, daar zij geene voldoende middelen bezitten om de instelling op te richten en voortdurend in het leven te houden onmid dellijk den steun der gemeente. Verscheidene door de gemeente gesteund wordende in richtingen leveren daarvan het bewijs. Op die wijze wordt de gemeentekas meer en meer be zwaard en klimmen de jaarlijksche uitgaven der gemeente zoodanig dat het waarlijk tijd wordtom paal en perk te stellen aan de telkens wederkeerende aanvragen om steun." Gulden woorden inderdaad. Indien het niet te kostbaar was dan zou men wen- schen dat dit advies met gouden letters op een groot bord in iedere raadszaal aan den wand werd aangebracht ter herinnering ongeveer op dezelfde wijze als oudtijds de rechters herinnerd werden aan hun plicht om de te genpartij ook te hooren audite et alteram partem stond er vroeger in onze rechtszaal. Voorts zegt de commissie ten aanzien van het huishoud- onderwijs dat voor het leereu van costuums-naaien ge noeg gelegenheid isterwijl voor het opdoen van de wasch het strijken enz., bd voor een school waar dit alles geleerd zou kunnen worden geea algemeen gevoelde be hoefte bestaat, „ledor ordelijk uuisgezin biedt daartoe gelegenheid aan." Het bovengenoemde rapport, behoort tot die, waarover men, gelijk in den raad geschiedde, wel wat praten kanf maar waartegen niet veel te zeggen valt. Naast de Am bachtschool eene gelijksoortige inrichting voor meisjes in het leven te roependit gaat zeker op het oogenblik de krachten der gemeente te boven. Bovendienwil men Dat spreekt vanzelfun deuxLucht Clavigo uitmuntend ik geniet het voorrecht, u op een gezonde flesch vergif uit te noodigen!" »Alle dondersonze wakkere capitain a, cheval heeft een ongelukkige liefde voor de slanke schoonen van Cha teau d' Yquem en omstreken." .Dwalen is menschelijk mijn beste Flandern ik haat die soort, zooals trouwens alle vrouwen, die zich met bindgaren ijzerdraad en bladtin inrijgen Hecholberg leunde met beide ellebogen op de tafel en zette een ongeloovig gezicht. .LuchtLuchtI" »Ik haat zeen daarom verdelg ik ze waar ik ze aantref!" Luide toejuichingde kurken vlogen opals parelend goud kloekte de wijn in het fijngeslepen glas. »Dood en verderf aan allen overdadigen wijn messieurs Bravo pereatwij volgen ritmeester wel luidend klonk het aanstooten der glazen. .Zeg eens Proczna,jo zult bij de Gowers toch ook wel een dansje gaan wagen Heller-Hüningen boog zich wat meer tot den toegosprokene over en trok een buitengemeen belangwekkend gezicht. »Met al den ijver en de toewijding, die mjj eigen zijn .August Ferdinand heeft persoonlijk zijn bevel in den vorm van een verzoek aan het regiment doen toekomen, om voltallig te verschijnen mevrouw Ghrtner zal wel raar opkijkenwat blief je Zij zal stellig het een of ander parool uitvaardigen, dat de Gowers weinig pleizier zal doen beleven van do gedwongen gasten." .Hebt ge reeds een paar dansen »Nog niet,maar ik ga over een poos naar villa Flo- rianaom me van mijn portie te verzekeren." Er zweemde een verraderlijke trek om zijn lippen, doch Do nates stoof met wantrouwenden blik op. »Toch niet soms voor den cotillon Waarvoor anders?" .Toch niet soms Bicky Proczna haalde de schouders op. »Kerelik draai je den hals om »Dat kan de sterkste altijd mij de loef af te steken zou vrij wat kraniger wezen »Voor den drommeldat hebt ge voor geen doove ooren gezegdZes weken lang zal ik eiken middag longen-haché eten als je me de kleine voor den neus wegkaaptBicky's cotillon behoort mij .Nog niet!" »Maar hij zal 't zoo zeker worden als ik hier op een stoel met vier pooten naast je zit 1" iets dergelijks beginnen dan is in de eerste plaats noodig een wel doorwrocht werkplan en de aanwijzing waar de geldmiddelen van daan moeten komen. Doch evenzeer is duidelijk dat de argumenten, in het rapport gebruiktweinig raken het plan om een tijde- lijken cursus in het koken en huishonden hot aanzijn te schenken. Wat toch is de zaak waarvoor de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zich intresseert, en leeraressen gratis beschikbaar stelt.? Industrie-scholen te vestigen Aan jongejuffrouwen pasteitjes te leeren bakken Aan dochters uit ordelijke gezinnen het opdoen van de wasch te ver klaren Iederdie deze vragen leestzal begrijpen dat in deze overigens nuttige occupaties het Nut hoegenaamd geen belang stelt. Het heeft geen ander doel dan om in navolging van andere landenaan huisvrouwen en toekomstige huis vrouwen uit de kleine burgerij en den iverkmansstand kosteloos of tegen een zeer geringe vergoeding eenige beginselen mede te deelen omtrent voeding in het alge meen toebereiding van spijzen en op welke wijze zui nigheid overleg en reinheid daarbij betracht kunnen worden. Een bescheiden plan dus datgelooven wij nergens tegenkanting kan vinden. Wanneer een bekwame leerarès als mejuffrouw J. Hee- ringa, die veel tact heeft om met hare leerlingen om te gaan te Alkmaarevenals te Enschedéeenige lessen komt geven aan meisjes uit den werkmansstand dan gelooven wijzou het moeielijk zijn een Alkmaarsch raadslid ie vinden die dit voornemen afkeurde of tegenhield. De reden waarom de dames weinig medewerking ondervonden in den Raad dezer gemeente en in de Pro vinciale Staten waar zij ook een verzoekschrift indien den werd door den heer Stoel in de vergadering van 13 Februari, dunkt ons, volkomen juist ingezien. De heer Stoel verklaarde (aldus leest men in het verslag bladz. 35) wel voor het denkbeeld der dames sympathie te gevoelen, doch is van oordeeldat de dames veel te hooge vlucht hebben genomen. Had men de zaak zoodanig ingericht .Een schriftelijke toestemming geldt niet; Bicky moet 't met haar eigen mond beloven »Nu ja ook al goed De duivel mag weten, wat gij al niet voor bepalingen maaktHé daar Jan Sabel en muts Proczna stak doodbedaard een sigarette op. .Loopje hakken maar niet scheef, mijn waarde Bicky is met Xenia naar de boschwachterswoning geredenom drie uren komen ze terug en precies om drie uur ben ik op villa Floriana Bassa manalka Donatns zette de handen in de zijden en schudde half ongeloovig, half wantrouwend het fraai gevormde hoofd. .Met spek vangt men muizen, oude vriend Ik vertrouw die kalmte van je niet al te best. Eerst zal ik me met eigen oogen overtuigen en dan bij mij thuis aan het. raam op post gaan staan, om het rij tuig op te wachten; desnoods werp ik mij tusschen do wie len en vraag onder het kraken mijner ribben om den dans Janeck stond eveneens op en wendde zich kalmpjes tot Hechelberg. .Mijn waarde ritmeesterzoudt ge me een genoegen willen doen »A1 wat ge maar wilt, behalve trouwen!" .Geef den jongsten luitenant van uw escadron tegen heden middag om drie uur een poos dienst Donatns schoof op als een getergde leeuw greep met een ruk sabel en muts en stormde fechts en links alles van zich afgeslingerd op de deur toe. »Ik zend je mijn ordonnans Beauty-patch f schreeuwde Hechelberg hem met van de pret glinsterende oogjes na, »de duivel zal je halen als jo de recruten verzuimt voltigeeren, vechten,exercitie te voet. De deur vloog mot een dreunenden slag dichtvorst Heller-Hüningen had er geen woord meer van gehoord Proczna echter liet zich op een stool vallen en lachte met den rentmeester een duet. .Wat hebt je daar dien armen luitenant leelijk in 't vaarwater gezeten bracht Hechelberg, tusschen zijn lach buien door, uit. Donatns snelde ijlings naar Villa Floriana en kreeg te hooren dat de dames eerst om drie uur van een pleizior- ritje werden terugverwacht. Als een achtervolgd stuk wild ijlde hij naar zijn woning. »Ik ben voor niemand thuis Robert beval hij zijn oppasser in koortsige opgewondenheid, »en allerminst voor een ordonnans. Je wijst iedereen af begrepen „Om u te dienenluitenant." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1