lieven en Megentigste Jaargang* Zondag 4 Aug. 1895. PUBLICATIE. Buitenland. Nederland. 8900.60 1845.10 380.— 163.35 300.— NO. 92. Tweede Mad. ALKMAAKSCHE COURANT. ZIlVHPlITTEir. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaak; Herhaaldelijk tot de ervaring gekomen zijnde, dat door de ingezetenen misbruik wordt gemaakt van de in de straten en wegen liggende zinkputten door, in strijd met de bij de algemeene politie-verordening gemaakte bepalingen, daarin allerlei vuil en vaste stoffen te werpen, tengevolge waarvan bij zware regenbuien, zooals in de laatste dagen het geval was, de afvoer van hemelwater nagenoeg geheel belemmerd wordt Noodigen de ingezetenen dringend uitdaarmede niet voort te gaan waardoor zij zichzelven voor schade en nadeel zullen vrijwaren wanneer weder zware regen buien mochten voorkomen zijnde aan de politie opge dragen proces-verbaal op te maken tegeu hen die in strijd met de bestaande voorschriften mochten handelen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar De Secretaris 30 Juli 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. te BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR herinneren den ingezetenenin verband met het gedurig baldadig vernielen van de isolatoren van de Rijkstelegraaf lijnen, aan de bepaling van artikel 351 van het Wetboek van Strafrechtwaarbjj eene gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren wordt bedreigd tegen hem die telegraaf- en telephoonwerken, voorzoover deze werken ten algemeenen nutte gebezigd worden opzettelijk en wederrechtelijk ver nielt beschadigd of onbruikbaar maakt. Zij manen tevens ouders, voogden en onderwijzers aan, om hunnen invloed op de jeugd te doen gelden, ten einde het stuk werpen van de isolatoren der Rijkstelegraaf- en telephoonpalen tegen te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris, 31 Juli 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. MflliGIE. De Kamer heeft den 1 met zitten en op staan het voorstel aangenomen, om de algemeene beschou wingen over de schoolwet te sluiten. Den 2, bij de voortgezette behandeling van de artikelen der nieuwe schoolwet verzette de regeering zich tegen het verzenden der gewichtige amendementen van de con servatieve afgevaardigden Hoijois en Helleputte naar de afdeelingen en daarbij de kabinetskwestie gesteld. De heer Helleputte trok daarop zijne amendementen in, doch de heer Hoijois handhaafde de zijne. Het voorstel, om deze naar de afdeelingen te verzenden, werd verworpen Art. 1 is daarop goedgekeurdde rechterzijde stemde voor, de linkerzijde tegen. DITITSCHEAND. In Wurtemborg was sedert 50 jaren geen doodvonnis voltrokken. De vorige Koning ver anderde altijd de doodstraf in eene andere straf. De tegen woordige Koning had tot dusver nog geen doodvonnis bo krachtigd. Deze week echter is te Stuttgart het doodvonnis voltrokken aan een boerenknecht, die een zijner kameraden vermoord had. FRAXKBIJK. De jonge hertogin van Aoste, geb prinses Hélène van Orleans, heeft onlangs een koud bad genomen na een vermoeienden rit te paard. Dienton gevolge is zij zeer ernstig ongesteld geraakt. ITALIË. De Kamer heeft de begrooting van binnen landsche zaken aangenomen. Gedurende de zitting vielen heftige tooneelen voor, tengevolge waarvan de voorzitter genoopt werd de tribunes te doen ontruimen, daar deze van oordeel wasdat dergelijke besprekingen niet be hoorden plaats te hebben. De Kamer is daarop voor onbepaalden tijd uiteen gegaan. SPANJE. Eene transatlantische stoomvaartmaat schappij heeft 14 stoombooten voor de regeering beschik' baar gesteld om troepen over te brengen. Het effectief van het leger zal op 76000 man gebracht worden. ZWEDEN en NOOEWEOEN. De regeering heeft in eene gemeenschappelijke, te Stockholm gehouden zitting van den Raad van State besloten naar aanleiding van een brief van 12 Juli van den Rijksdag het Zweedsch Noorsche handelsverdrag tot 12 Juli 1897 buiten werking te stellen en nieuwe bepalingen te ontwerpen voor don handel en de scheepvaart tusschen beide landen. Den 31 is te Deventer bij een on weder de bliksem geslagen in het krankzinnigengesticht in de Bagijnestraat waarbij noch brand, noch andere ongolukken gebeurd zijn Den 1 is te Sloten aan den Sloterweg de boerderij bewoond door A de Haas, afgebrand. Den 2 is te Weesperkarspol aan de Glijubrug eene 60jarige vrouw bij hot scheppen van water verdronken Te Anna Faulowna is tot lid van den Raad gekozen G. Volder en te Texel S. P. Koning en W K. Bakker. In den polder Waard en Hroet is men met het zichten der gerst begonnen. Ook de andere granen als tarwe en haver beginnen zoodanig aan te rijpendat alles wel achtereenvolgend kan worden gesnedenna gerst de tarwedan haver daarna kanariezaad en per slot paarden- en duivenboonen. Doordat de granen vlak liggen ban er met de graanmaaimachines niets worden gedaanzoodat een groot aantal nijvere handen be- noodigd zijn. Kerkvoogden der herv. gemeente te Winterswijk hebben van den minister van binnenl. zaken den vol genden brief ontvangen »De muurschildering, in het choor der ned. herv. kerk Winterswijk ontdekt, is gebleken eene voortzetting te zgn van »Het laatste oordeel", en in menig opzicht merkwaardig. Het is de omvangrijkste muurschildering welke tot dusver in Nederland aan het licht gekomen is, want zij beslaat eene oppervlakte van ongeveer 50 vierk. Zij dagtoekent uit het laatst der XVeofhet begin der XVIe eeuw en is voor de kennis onzer vroegere schil derkunst waarvan uiterst weinig voorbeelden tot ons gekomen zijnzeer belangrijk. Het is daarom zeer wenschelijk dit tafereel als een document voor de nationale kunsthistorie te behouden, en ik heb mitsdien de eer Uw college in overweging te geven, daartoe te besluiten en het niet te doen overwitten." De gemeenteraad van 's-Hertogenbosch heeft toege geven aan de door den minister van binnenl. zaken ge stelde voorwaarde voor het verleeneu eeuer nieuwe ont heffing van de verplichting tot oprichting eener bur gerdagschool dat tot de ambachtsschool en tot de ko ninklijke school voor ..nuttige en beeldende kunsten geen leerlingen toegelaten zullen worden dan na afgelegd examen ten overstaan van den districts-schoolopziener en de plaatselijke schoolcommissie. Barsingcrliorn. De palingvisschers te K o 1- horn vangen thans beter dan in Mei en Juni. Toch het (1894 uitgezonderd) wel de helft minder dan vorige jaren. In den laten avond van den 1 brak brand uit bij den winkelier J. Bakker. De brand nam zoo hevig toe dat weldra het geheele huis in lichte laaie stond en ook de aangrenzende kruidenierswinkel werd aangetast. Beide huizen werden geheel in de asch gelegd met bijna alles wat er zich in bevond. Met behulp van drie spuiten gelukte hetde brand hiertoe te beperken. Door een groote voorraad hooi in het eerst brandende perceel en petroleum in het tweede, had de brand voor een wijle een zeer dreigend aanzien en vreesde men voor nog meerdere uitbreiding. Ijangedijk. Eene bedrijvige drukte op de zwarte akkers langs de slooten en vaarten en op de markten in het Geestmer-Ambacht is het beste bewijsdat de natuur weer met haar werk gereed is en den nijveren landman roept den grond te ontlasten van de rjjpe groentendie in overtalri]ko hoeveelheid gereed zijn Bloemkool vormt tegenwoordig don hoofdschotel van den dag, bloemkool in zulk eene groote hoeveelheid, dat de prijzen verleden week van f 8 tot 3 ja zelfs tot f 1,50 terug liepen. Al zoovele malen is van de Langedijk de klacht ver nomen, dat er te weinig voor de groenten kan bedongen wordendiezelfde klacht wordt ook nu weer gehoord. Er is te veel aanvoer de markt is te laag voor de hooge pachten, die de bouwers moeten opbrengen. Het kan bij dezen voortgang niet uitblijven, of de eigenaars van landerijen aan de Langedijk zullen de huurprijzen volgende jaren moeten verlagen. De kwaliteit der bloem kool is dezen zomer meer middelmatig dan uitstekend Bloemkool moet den kouden noordenwind voelen, die het te snelle groeien belet en de bloem »vast" houdt. De zachtere zuiden- en oostenwinden bevorderen snelle groei en losse bloem. Van weinig beteekenis is het nadeel toegebracht door de zoogenaamde springrups. Er zijn den geheelen zomer weinig rupsen in het blad goweest ook niet bij andere soorten kool. Welke zorgen, wat oen tijd en arbeid wordt er van den bouwer vereischt, eer hij zijn waar heeft afgeleverd voor zoo kleinen prijs. Daags vóór hij ter markt gaat, moet hij de geschikte bloemkool stuk voor stuk met een groot blad toedekken opdat de zon het blanke wit niet geel zal branden. Den volgenden morgen soms reeds om 2 uurstaat hij op, om de kooien van de struiken te hakken en in zjjne voertuigen te laden. Tegen zes uur beginnen de markten en ziet men van alle kanten tal looze schuiten en schuitjes met bloemkool aankomen. Op éénen morgen werden er verleden week te Broek op Langedijk pl. m. 200.000 kooien aangevoerd. De markt te Noordscharwoude is niet veel kleiner dan die te Broek, zoodat er dien dag tusschen de 3 en 4maal honderd duizend kooien verhandeld werden. De verkochte bloem kool wordt meestal geleverd aan do stations Noordschar woude en Heerhugowaard. Van de bladeren ontdaan en in manden verpakt, wordt zij in de gereedstaande goe derenwagens geborgen en zoo spoedig mogelijk naar onze groote steden of het buitenland verzouden. Een kleiner gedeelte wordt veelal door schippers voor eigen rekening gekocht en per schuit naar AmsterdamHaarlem of Rotterdam vervoerd. Naast den handel in bloemkool is die in aardappelen en wortelen tegenwoordig van de meeste beteekenis. Do Laugedijker aardappelen zijn dit jaar uitmuntend van smaak en kwaliteit, vooral worden de graafjes en muizen geroomd, de eerste omdat zij zeer melig de tweede omdat zij wat vast zijn. Van ziekte wordt bijna in het geheel niet vernomen. Op de dage lij ksche veilingen is de aanvoer vrij belangrijk de prijs voor den tijd van het jaar te laag. Wortelen kunnen niet rneor opbrengen dan 10 cents de 6 bos. Elk bos telt 25 wortelen. Ziet men nu do akkers over en luistert men naar het oordeel van deskundigen, dan staat hot er voor de Lange- dijkers goed voor, wat de degelijkheid hnnner groenten betreftde kool heeft een goeden tijd gehad en staat prachtig. De afwisseling van regen en warmte heeft bewerkt, dat zij zwaar en vast is en dat ook zal blijven tot ze volgroeid is. Een enkel partijtje roode kool is reeds voor een Hinken prijs van de hand gedaan. De uienvelden staan wel goed, maar iets te dun. Zaad wordt er in de nabijheid van de Langedijk weinig geteeld. Wat er nog is, heeft van den aanhoudenden wind wel iets te lijden gehad. Als nu de prijzen wat willen stijgen, gaat de Langedijker bouwer een goeden tijd tegemoet. Hij verdient het, de arbeidzame, ijverige werker, dat na dezen regen van tegenspoed de zon van den voorspoed hem begunstige. Deemster. Den 29 waren aangevoerd 418 stioron, den 30 188 paarden en den 31 1007 koeien. Haarlem. Den 1 is bij enkele inschrijving door het prov. bestuur van Noordholland aanbesteed 1°. het maken eener bergplaats voor de hand- en loopkraan op het Noorderhavenhoofd te IJmuiden, geraamd op f 4440. Laagste inschrijver de heer B. van Buren te Amsterdam voor f 4100 2°. het leveren en verwerken van puin tot versterking dor boorden van het Merwedokanaal, geraamd op f 1050. Laagpte inschrijver de heer T. J. Vermaak te Utrecht voor f 898,97. Hoorn. Den 31 zijn benoemd tot onderwijzors aan de school voor kosteloos onderwijs J. H. van Lint en J. H. te Boekhorst. Helder. Den 1 is bij het baden aan het strand te Huisduinen een heor, gehuwd en vader van drie kinderen, die ongeoefend zwemmer was en zich te ver in zee waagde, verdronken. De op zijn hulpgeschrei terstond toegeschoten badknecht kon hom niet spoedig genoeg bereiken. üchagen. Den 1 werd op de botermarkt alhier aangevoerd een partij kaas, die in zoo'u verregaand ottenden en schimmelendon staat verkeerde, dat de plaatselijke keurmeester, de heer G. Muijs, mede op advies van den gemeente-geneesheer, den heer dr. Melchior, tot afkeuring voor menschelijk voedsel moest overgaan. Het concert der Harmonie-kapel, eerst bepaald op Augustus, is verdaagd tot het laatst dezer of bet begin der volgende maand. Bij gunstig weder zal de kapel den in den tuin van den heer Broersira eene openbare repetitie houden, alleen toegankelijk voor kunstlievende leden en hunne gezinnen. Bij het in brand steken Van een lucifersdoosje vol luciferskoppen sloeg do vlam ia iu gelaat van een tien jarig jongentje, tengevolge waarvan hem de wenkbrauwen en oogharen ten deele verschroeiden en hij aan het ge zicht en de hand brandwonden verkreeg. Al weer een waarschuwend voorbeeld, hoe gevaarlijk het is als kin deren met lucifers spelen. Schermerhorn. Bij de herstemming voor lid van den gemeenteraad alhier is gekozen C. Nierop met 35 stemmen. J. Klork bekwam 20 3temmen. llrsem. In de den 1 door de afdeoling »Ursem en om streken" der Holl. maatschappij van landbouw gehouden vergadering is het eere-lidmaatschap aangeboden aan den heer N. v. d. Sluijs, die eerlang deze gemeente gaat verlaten. Tot leden van 't bestuur der afdeeling, in plaats van de niet- herkiesbare leden de heeren J. Kos en H. Tuijn, worden gekozen de heeren G. Vet en S. Brak tot afgevaardigde naar de algemeene vergadering der Maatschappij te Edam de heer S. Brak, plaatsvervanger de heer H. Tuijn tot afgevaardigde naar de najaarsvergadering der Vereeniging tot Ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noor derkwartier de heer K. Waalplaatsverv. de hoer S. de Heer. De heer S. Brak hield eene keurige lezing over de stikstofvoeding der landbouwcultuurgewassen. Schoorl. fietrou w d. 4 Jnli. H. Verdwaald on A. Jonker. Geboren. 22 Juli. Elisabeth Catharinad. van C. W. Groot en C. Kraakman. Klasina, d. van H. Verdwaald en A. Jonker. 27 Hendrikus Gerardusz. van Jb. Kager en J. .de Waard. Overleden. 10 Juli. Levenloos aangegeven zoon van H. de Jager en N. Koordas. Oemeentc-refniging ALHUAAR. Aan het verslag over 1894 worden de volgende bijzonderheden ontleend. Op 31 December was het aantal geplaatste wisseltonnen 4000 stukswaarvan 3542 in woningen, 99 in gestichten, 132 in schoollokalen en 227 in werkplaatsen. De verzamelde vuilnis, die tot compost kon verwerkt worden bedroeg ongeveer 3300 kub. el. In 1894 werd afgeleverd 3233kub. el compost tegen 3737 '/2 kub. el in 1893. Van deze compost werd ver kocht aan landboawers onder Castricum ÏSOO1/^ Egmond- binnen Zijpe 5571/2 Schoorl 150 Bergen 107 Driehuizen 44, Dedemsvaart 32, Koegras 29, Anna Pau- lowna 28, Kolkorn 27, St. Pankras 17, Alkmaar 15, Akersloot 10 en Heiloo 10 kub. el. Op 31 Doeember was onverkocht 450 kub. el tegeu 400 ten vorigen jare. Ten dienste der gemeente werden geleverd en bezorgd 4 el metsolpnin, 40 el pannenpuin en 650 el slordige puin voor verschillende wegen. Do ontvangsten, begroot op f 12200, brachten f 11829,10 op, tegen in 1893 f 1*2433.365 en waren verdeeld als volgt Compost Divers? vuilnis, beer enz. Puin Tonnen en trechters Vodden enz. Diverse ontvangsten De uitgaaf, geraamd op f 19200 tegen in 1893 f 19718,585, verdeeld als volgt Jaarwedde directeur f 1200, Arbeidsloonen (het aantal gewone werk lieden is 33) 15092,90 Onderhoud paarden en gereedschap 3799,21s Bureaukosten 33,965 240.05 bedroeg f 20126,08 Verdoold over de vorschillonde onderdeden beliepen «iie uitgaven voor a. de vijf paarden f 1996,71®, d. i. per paard en per dag f 1,095 tegen f 1.22 in 1893. b. verzamelen vuilnisschoonhouden urinoirs en grachten schrobben en straat vegen f 4402,60 c. schoonhouden pninplaatsen 595,85 d. ledigen van zinkputten 703,10 c. baggeren 456,10 d. verzamelplaats 2853,425 e. verzamelen faecaliën door wisseltonnen 7884,32® f. kosten van boheer 1233,96s

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 5