Poolsch Bloed, No. 93. ^even en Megentigste Jaargang 1895. WOENSDAG 7 AUGUSTUS. Buitenland. FEUILLETON. NATALY VON ESCHSTRUTH. ALKHAARSCHE COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Iloaieriïag- en Sateirdagavosd uitgegeven. Abonnementsprjjs per 3 maanden voor Alkmaar ®,S®franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ƒ0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3 Fr(]g der gewone Mvertentlën: Per regel j 9,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs, COS HER ZOON. KËKJV1IGGVI1V6. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennisdat de laan van de begraafplaats naar de Celgevangenis voor het verkeer met rij- en voertuigen van af heden weder is opengesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MAOLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris 6 Aug. 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. BELGflb. Den 3 werd de beraadslaging over de schoolwet voortgezet en paragraaf 1 van art. 3, waarin bepaald wordtdat het onderricht in do godsdienst en zedeleer een noodzakelijk onderdeel van het lager onder wijs uitmaakt, aangenomen met 79 tegen 60 stemmen. DUITSCIIfjAAD. Het gemeentebestuur van Hanno ver heeft eene prijsvraag uitgeschreven tusschen architecten nit Duitschland en Oostenrijk voor een nieuw raadhuis, dat alle takken van het gemeentelijk beheer moet be vatten. De kosten zijn uitgetrokken op f 2.700.000. Zes prijzen zijn uitgeloofd voor de beste ontwerpen, die vóór 15 April 1896 ingediend moeten zijn, De eerste prijs is f 7200 en de laagste f 1800. EAGEIiABTD. In de den 1 gehouden vergadering van het Geographisch Congres te Londen is eene motie aangenomenalle aardrijkskundige genootschappen dei- wereld aansporende om vóór het einde der eenw een onderzoek der Poolstreken te bevorderen. In het oosten en noordoosten van Londen heerschen vrij sterk de pokken, welke ontstaan schijnen te zijn in een goedkoop slaaphnis van het Heilsleger. In de afge- loopen week werden in de hospitalen van Whitechapel ongeveer 259 lijders opgenomen, waarvan reeds 6# be zweken zijn. Ook roodvonk komt in toenemende mate voor. De steenkolenmijn Anchenharviein de nabijheid van Saltcoats in Schotland, is den 2 des namiddags onderge- loopen terwijl 90 mijnwerkers aan den arbeid waren. De meesten konden ontkomen, doch veertien mijnwerkers waren nog in de mijn, waarvan den 4 nog vier gered zijn. Lord Warehouse, oudste zoon van den onlangs afge treden minister van buitenlandsche zaken, 50 jaar oud, is door de rechtbank te Smallbury tot f 60 boete ver oordeeld omdat hij in eene vergadering van aanhangers der regeering den voorzitter beleedigd had en zelfs te lijf was gegaan. De Keizer van Duitschland is den 5 des namiddags te Cowes aangekomen en werd door den prins van Wales en den hertog van Connanght ontvangen. Hij begaf zich dadelijk naar Osborne om Koningin Victoria te bezoeken. 67) Beauti-patch betrok zijn observatiepost achter het ven stergordijn. »Aha! daar komen Ilechelberg en Proczna arm in arm aanslenteren ze turen naar mijne ramen en houden telkens den bnik vast van 't lachen en achter hen aan. welalle donders 1 een ordonnans met de onheilspellende lederen portefeuille onder den arm. Klingeling Meneer de luitenant is niet thuis." Klots klotshoort men 't weer de trap afstommelen. De ritmeester blijft staanlaat zich rapport brengen en geeft daarop een kort bevel. De ordonnans gaat dwars over de straat terng en stelt zich naast de huisdeur op post. Wat weerlichtHechelberg en Proczna blijven echter aan den overkant op het trottoir heen en weer lanter fanten houden zijne ramen terdege in het oog en bester ven het bijna louter van plezier. Donatus' vingers beginnen te kriebelen en te jeuken, hij zou wel uit zijn vel willen springen van kwaadheid! Wat loopen ze daar beneden grappen te verkoopen en pret te maken over hun boevenstnkjeDie Proczna is rijp voor de helniets schijnt hem meer heilig te wezen nietszelfs niet de liefde van een luitenant En Hechelberg een even brutale, pafferige kerel als Falstaffen vergrijsd in de zonden. Kijk eens aan, hoe de kerel met de beenen van elkaar gaat staan, en grijnzend naar boven glnnrtalsof hij een gat in de gordijnen wou turen. Donatus had veel lust om met de vuisten de ruiten stuk te slaan. Doch wacht maar jullie galgebrokken! wij zijn ook lang niet dom »Robert!Present,luitenant!" Laat onmiddelijk het gesloten rijtuig inspannen en plaats je beneden aan de voordeur; zoodra de equipage van gravin Dynar aan het einde der straat in 't gezicht komt je Ter gelegenheid van het medisch congres te Lon den waarbij prof. Stokvis van Amsterdam den welkomst groet van den voorzitter aan de buitenlandsche gasten der British Medical Association beantwoordde, werd in het Savoy Hotel tentoongesteld eene verzameling medische anti quiteiten, welke in Italië bijeengebracht is door dr. Luigi Sambon. Deze merkwaardige collectie van instrumenten, messen, forceps en specula- bewijst, dat de oude Romeinen het reeds ver in de operatieve heelkunst hadden gebracht. Vooral interessant is de verzameling oogheelkundige in strumenten zij werden gevonden in het graf van een geneesheer, die zich, blijkens het grafschrift, vooral op de oogheelkunde had toegelegd de handvatten zijn van brons en de lemmetten van ijzermaar dit is bij de meesten door roest verteerd. Verder ziet men hier o. a. een fraaie trousse van brons en glazen zalfpotjes, irisoe- rend als paarlemoer, en veiligheidsspelden van precies hetzelfde model als tegenwoordig gebruikt worden. De verzameling zal aan het Royal College of Surgeons" worden aangeboden. ITAUIE. De Corriere della Sera, een der ernstige bladen van Italië, ontving van zijn romeinschen berichtgever het bericht, dat onder voorzitterschap van den Paus dezer dagen in het Vaticaan een vergadering van kardinalen is ge houden ter bespreking van de vraag, of de Heilige Vader Rome zou verlaten als protest tegen de voorgenomen feesten van don 20 September (25-jarige herdenking van de inneming van Rome). Het Vaticaan zou dan in be waring worden gegeven aan een daarvoor benoemde com missie. Het voorstel, wist die berichtgever meé te deelen, werd ondersteund door Rusland en Frankrijk, en laatst genoemde mogendheid zou zelfs een stad hebben genoemd, waarheen de Paus zijn hof zou kunnen overbrengen. Het is niet bekend geworden welk besluit de raad der kardinalen nam maar zeker is en dit is ook reeds lang bekend dat het onverzoenlijke deel der omgeving van den Paus sedert geruimen tijd op het heengaan van het hoofd der katholieke kerk uit Rome aandringtter wijl de gematigde leden van het Heilige College dit voor stel krachtig bestrijden, daar zij vreezen, dat indien de Paus eenmaal Rome verlaat, zijne opvolgers er nooit zullen terugkeeren. Het Milaneesche blad twijfelt zelf aan de juistheid van het bericht van zijn anders welingelichten bericht gever te Rome. RUSIiAAD. Den 1 is in de haven te Odessa een bootje omgeslagen met 19 personenwaarvan 13 ver dronken doordat de kapitein hun geen tijd gelaten had rustig te ontschepen. In Zuid-Rusland breidt de cholera zich uitvan 409 gevallen waren 100 met doodelijken afloop. SPAA JE. Uit Cuba wordt gemeld dat de krijgs bedrijven stil staan wegens het regenseizoen. Slechts enkele schermutselingen vonden plaats, waarin de oproer lingen verstrooid weiden. kent immers dat tweespan Isabella's dan laat je mijn coupé beneden voorkomenik spring er in, en dan in ge- strekten draf de gravin achterna gereden. Begrepen 1 Hier, deze beurs krijg je van me, als je 't netjes overlegt Hüningen wierp zijn zware portemonnaie op tafel, en Robert gaf met van begeerte glinsterende oogen zijn »Om u te dienen luitenant 1" ten antwoord. En hij bracht 't er werkelijk heel goed af. De coupé komt voor Donatus springt er in zonder rechts of links te zien, en in volle vaart schuift 't, achter de equipage van gravin Dynar aan de straat langs. Doch wat is dat 't Wordt eensklaps duister binnen in het rijtuig, een zwarte gedaante drukt zich tegen de ruit van het portier. Wel verdoemddo ordonnans is op de trede gesprongen Men houdt stil voor Villa Floriana het potier wordt haastig opengerukteen grove hand reikt het dienstboek over »Tegen drie uur rijden en voltigeereu iq de oude manegemeneer de luitenant." »Vervl1" Donatus duwt den ulaan met beide handen vrij onzacht ter zijde springt uit het rijtuig en stormt op Bicky los, die nog met verbaasde blikken in de huisdeur staat te kijken. Bickymag ik voor morgenavond om den co tillon verzoeken schreeuwt hij haar met een hoofd als vuur toe. De jonge dame is doodelijk verschrikt. Maar Donatus »Kan ik den cotillon krijgen ja of neen herhaalde hij en stond van ongeduld met beide voeten te trappelen. »Janatuurlijk stellig maar waarom »XeniaXenial Gij zijt getuige, dat Bicky mij den cotillon heeft toegezegd mille merciik kom heden avond Addioen als een wervelwind vliegt hij met twee vervaarlijke sprongen het bordes af en weer in zijn rijtuig. »Ziezoo geef me nu in godsnaam het dienst boek maar!" De rekruten hebben vorst Heller-Hüningen nooit zoo goed geluimd gezien als op dien namiddag, en Robert's »nichtje" is den eerstvolgenden Zondag in een fonkelnieuw japonnetje naar de kerk gegaan. Proczna en Hechelberg echter hebben zich zooals van zelf spreektgroen en geel geërgerd. BUIiGARIJE. Den 2 is de heer Matakiev een groot vriend van Stamboulofi en de leider der liberale partij te Tatar Bazarajik in Oost Rumelië door moor denaars aangevallen en doodelijk gewond. De bulgaarsche afgevaardigden, die naar Rusland zijn geweest, zijn te Tsrihod aan de grens met groote geest drift ontvangen door eene talrijke menigte. Do metro- politaan Clement hield eene toespraak waarin hij ge waagde van de gevoelens van oprechte vriendschap van Rusland voor het bulgaarsche volkhij roerde echter geene staatkundige vraagstukken aan. Ook te Sofia sprak de metropolitaanna den plechtigen intocht der afgevaardigden tot de menigte. Rusland verlangde volgens hem niets anders dan de welvaart en den voor spoed van Bulgarije. Als het volk de Vorst en de regeering samenwerken, zullen zij zeker het doel bereiken dat zij zich voorstellen. TURKIJE. Uit officieele bron wordt gemeld, dat het ontwerp betreffende de hervormingen in Armenië, door de Porte aangeboden, vele van de voorstellen der mogendheden bevat. De Porte stelt voor, christen-ad juncten te benoemen nevens de gouverneurs der provin ciën. De onder-gouverneurs en burgemeesters zullen zonder onderscheid uit Muzelmannen en Christenen worden ge kozen. De gendarmerie en de politie zullen in de pro vinciën zeiven geworven worden en uit Muzelmannen en Christenen bestaan in verhouding tot de bevolking. De gevangenissen zullen worden verbeterd en aan toezicht onderworpen zijn. De buitensporigheden der Kurden op hunne zwerftochten zullen worden tegengegaan. De regeering zal, zoo mogelijk, hun vaste woonplaatsen aan wijzen en tot dit doel hun weiden afstaan. In haar antwoord verklaart de Porte, dat een gedeelte der door de mogendheden aanbevolen veranderingen on uitvoerbaar is ten gevolge van de daaraan verbonden uitgaven de slechte verkeersmiddelen, enz. CHIAA. Uit Foo-Chow wordt gemelddat eene vreeselijke slachting onder de christenen te Kuaheng heeft plaats gehad. Onder de gedooden waren vijf vrouwen van vreemdelingen JAPAA. Aanhoudende zware regens doen overal in het land de vrees ontstaan dat de rijstoogst verloren zal gaan waarvan hongersnood het gevolg zou wezen. De overstrooming heeft groote schade veroorzaakt er vele personen verdronken. Verzorging van oude en invalide werklieden enz. Op de voordracht van den minister van w., h. en n. is bjj kon. besluit van 31 Juli jl., bepaald 1°. eene Staatscommissie in te stellen, ten einde te onderzoeken of naast de instelling van eene Rijkslijfren- tenbank en naast de regeling der verzekering tegen on gelukken maatregelen bij de wet behooren te worden VIER EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. De vrouw van luitenant Gower had zich in heel wat moeite en last gestoken met het bal waarboven het motto noblesse oblige of juister nog positie brengt verplichtingen mede zweefde. Hare betrekkelijk kleine woning maakte het noodzake lijk dat er nog al veel opgeruimd en verschikt moest worden twee goede vrienden uit het regiment der infan terie hadden het ontbrekende zilver-, kristal en glaswerk welwillend ter leen gegeven en wat er nog ontbrak aan de bediening, werd eveneens door in liverei gestoken op passers aangevuld wier africhting aan de arme jonge vrouw menigen diepen zuchtmenig angstig oogenblik en ook niet weinig scherven gekost had. Eindelijk kondigde de klok het uur aan waarop de vleugeldeuren der danszaal zich moesten openen om een gezelschap binnen te laten, uit zoo verschillende bestand- deelen samengesteld zoo met kunst- en vliegwerk bijeen gebracht en zoo moeilijk ineen te smelten, dat reeds alleen bij de gedachte hieraan gastheer en gastvrouw de haren te berge rezen. August Ferdinand wilde twee vijandelijke legerbenden tegenover elkaar brengen en de Gowers moesten daarvoor het slagveld leverenmet het onaangenaam vooruitzicht om al de houwen en stooten, die het onvermijdelijk hage len zou met hun eigen ruggen op te vangen. De jonge ulanenofficieren waren in 't oog vallend st.pt op tijd aan wezig met streng inachtgenomen afgemetenheid lieten zij voor de tengere in abrikooskleurige tule gehulde gestalte der gastvrouw de hakken tegen elkaar klappen, bogen de welgefriseerde hoofden allerbeleefdst op de kragen hunner uniformjassen en stelden zich onmiddelijk in de nabijheid van de deur op om er een vast aaneengesloten en voor niemand toegangelrjke dubbele rij te vormen. Dat was eerst een spitsroeden loopen Van weerskanten de meerendeels hoogst aanmatigende gezichten met half toegeknepen oogen een monstering houdende welkeal werd er ook geen woord bij gesproken toch aan de per sonen, die er het onderwerp van waren, het oordeel stuitend genoeg in de ooren kreet. Geheel iets anders viel er op te merken zoodra een bekende dame van de élite met in den nek geworpen hoofd over den drempel ruischte.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1