genomen, om te bevorderen dat werklieden en met dezen gelijk te stellen personen, die door ouderdom of door invaliditeit blijvend ongeschikt zijn om in hun onderhond te voorzien, recht erlangen op geldelijke uitkeeringen en bij bevestigende beantwoording dier vraag een of meerdere daartoe strekkende wetsvoorstellen met memorie van toelichting en raming der geldelijke gevolgen te ontwerpen en aan Ons in te dienen 2°. te bepalen, dat de leden de bevoegdheid bezitten om van hun, van dat der meerderheid, afwijkend gevoelen door nota's te doen blijken 3°. te bepalen, dat de commissie, na voor de eerste maal door den minister van w h. en n. te zijn bijeen geroepen, hare vergaderingen zal houden te 's-Gravenhage of na bekomen koninklijke machtiging ook elders 4°. te benoemen tot lid en voorzitter mr. C. Pijnacker Hordijk, lid van de Eerste Kamer te 's-Gravenhagetot leden J. van Alphen lid van de Tweede Kamer te Hengeloo (O.); mr. J. baron d'Aulnis de Bourouill, hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te UtrechtR. W. J. C. van den Wall Bake directeur der Nederl. Zuidafrik. Spoorwegmij., te Amsterdam mr. W. H. de Beaufort, lid van de Tweede Kamer, te Leusden jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Bloklandid. te 's-GravenhageAlex. Daniëlsindu strieel te Amsterdam H. L. Enthoven H.Lz., directeur van de naamlooze vennootschap «Pletterij" te 's-Graven hage mr. H. B. Greven hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Leiden mr. J. J. I. Hartelid van de Tweede Kamer te 's-Gravenhage B. H. Heldt id. te id.; mr. O. J. A. Heydenrijck lid van den Raad van State te 's-GravenhageG. H. Hintzen lid van de Tweede Kamer te Rotterdam K. Kater voorzitter van de ver- eeniging Nederlandsche Werkliedenverbond «Patrimo- nium" (vaderlijk erfdeel), te AmsterdamCorneille L. Landré wiskundig adviseur der Levensverzekeringmaat schappij »Dordrecht", te Dordrechtjhr. mr. W. H. de Savornin Lohman buitengewoon hoogleeraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam I. H. van der Menien, lid van de Prov. Staten van Friesland te Drachten W. J. C. Passtoors voorzitter van de vereeniging Neder landsche Roomsch-Katholieko Volksbond", te Amsterdam; dr. A. J. van Pesch hoogleeraar aan de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdammr. W. A. Reiger hoogleeraar aan de Rijks-universiteit te Groningen dr. H. J. A. M. Schaepman lid van de Tweede Kamer te Driebergen mr. H. Smeenge id. te Hoogeveen J. G. Snijder lid der firma Diddens en Van Asten indn- strieëlte HelmondD. W. Stork industrieel te Hen gelooOverijsel tot secretaris, mr. A. Nilant te 's-Gravenhage. Het uitvoerend comité uit de vereenigde schoen fabrikanten van Nederland noodigt fabrikanten en werk lieden uitom ter kennis van het groote publiek te brengendat het onmogelijk is, voor wien dan ook, om het schoeisel voor den tot nu toe genoteerden prijs te blijven verkoopen. Op eene vergadering van ongeveer 400 nederl. schoen fabrikanten den 17 der vorige maand te Waalwijk ge houden is eenstemmig overeengekomen, den verbruikers van schoenwerk bekend te maken dat de fabrikanten tengevolge van de zeer groote stijging der lederprijzen, ge dwongen zijn den prijs van het schoenwerk te verhoogen. Stenographic. De directeur van het instituut «Parkzicht" Oranje Park te Apeldoorn de heer W. M. Waalberichtdat in de inrichting 18 jonge lieden de stenographic be- studeeren volgens het stelsel «Stolze-Wéry" en dat ge noemde heer na de vacantie aan dit vak van onderwijs meer uitbreiding denkt te geven. Diploma A. voor de zuivere toepassing van het corres pondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem „Stolze- Wéry" kon den 2 verstrekt worden aan de dames A. Gie- ben's-GravenhageO. van Kempen Wieringen C. 0. M. Mulder van der Graaf's-Gravenhage en aan de heeren J. W. H. Blaauw, Nijmegen; M. Boas, Amsterdam F. J. Bolt, Wildervank; T. J. Borgesius, Utrecht; G. J. W. BruijnisAmsterdam S. van Garderen, WeespD. de Haan, 's-Gravenhage M. van der Heyden, 's-Hertogen- bosch Ph. S. de Jong, Amsterdam Tj. Kuperus, Roor- dahuizum J. Pomper, GarsthuizenL. du Queme, Baarn De gravinnen Ettisbach en Tarenberg traden tamelijk wel gelijktijdig met Hare Excellentie Ghrtner binnen. *Ah charmantvoortreffelijk ik kus u de hand, hooggeschatte gravin Zal me het onuitsprekelijk geluk gegund worden met u de genoegens van den cottillon te doorleven Veroorlooft me Hare Excellentie, dat ik in alle onderdanigheid mijn naam achter een der dansen schrijf De dames hadden nauwelijks den tijd, gastheer en gastvrouw met een genadig knikje te begroeten als met een Chinee- schen muur werden zij door de ulanen van het overige gezel schap afgesloten. Luitenant Gower wist tot Hare Excellentie GSrtner door te dringen en maakte een buiging voor haar. «Wil Hare Excellentie mij toestaan dat ik begin met de ver schillende aanwezigen aan elkaar voor te stellen Leonie liet even een onbeschrijfelijken blik over de zaal gaan, daarop haalde zij verbazend achteloos de schouders op «Mon Dien waartoe datmijn waarde Gower 't is verschrikkelijk vervelenddat eeuwige knikken en bui gen en 't dient ook nergens toe 1" Er ontstond een zacht gegrinnik in den kring doch Flandern draaide de punten van zijn knevel nog wat spitser op en voegde er met een vluchtigen blik over de omstanders bijWij kennen elkaar onderling, eD dat is meer dan voldoende." Gower maakte zonder iets te zeggen een buiging en trok zich terug. De kamerheer von Drach trad met vrouw en dochter binnen en werd gevolgd door gravin Dynar aan den arm haars broeders. Zij zag er bekoorlijker uit dan ooit. Haar gansche gelaat weerspiegelde gelukzaligheidnooit te voren had men in die trotsche trekken zooveel betoo- verende lieftalligheid opgemerkt. Wit zijdegaas omsloot als schuimende golven de blanke gestalte; de op de japon aangebrachte parelenglinsterden als heldere waterdrop pels. Bouquetjes van zeer zacht getinte hopbloesems tooiden haar en boezemwel hoogst eenvoudigmaar toch treffend door de smaakvolle schikking. Voor het eerst sedert men haar kende lag er een aantrekkelijk, meisjesachtig waas over Xenia's friseh, innemend uiterlijk. J. W. Rudelsheim, Amsterdam G. W. F. de Vos, 's-Gra- venhageL. VoorzangerAmsterdam en G. Wolzak Alkmaar. Volgens den regenmeter der Rijkslandbouwschool te Wageningen bedraagt de gevallen regen over Juli 106 streep tegen 119 streep over Juli 1894. Den 1 is bij IJsselmonde een 18jarig persoon door den tram overreden en gedood. In het provinciaal verslag van Zuid-Holland wordt melding gemaakt van eene kwestie, die ook wel voor komt in andere provinciën, mogelijk ook wel in onze omgeving. Van de schutterij sprekende, wordt daar me degedeeld In verschillende gemeenten deed zich het geval voor, dat sohutterplichtigen, die zich aan den dienst der dienstdoende schutterij meenden te kunnen onttrekken, door hun naam te laten overschrijven op het bevolkings register eener naburige gemeente, waar de schutterij rustende was, door den schuttersraad van de dienstdoende schutterij in de betrokken gemeente tot geldboeten wer den veroordeeld, toen zij aan de oproepingen tot het vervullen van den dienstplicht aldaar geen gevolg gaven. Toen enkelen dier schutters van zoodanig vonnis hoo- ger beroep bij Ged. Staten aanteekenden, handhaafden deze de uitspraak van den schuttersraad, overwegende dat hij, die ondanks zijne afschrijving van het bevol kingsregister in de gemeente, waar de schutterij dienst doende is, en zijne inschrijving in dat der gemeente, waar de schutterij rustende is, in eerstgenoemde ge meente zijn hoofdverblijf behoudt, terecht van de schut- tersrol dier gemeente niet wordt afgevoerd, en als schut- terplichtige in die gemeente tot het vervullen van den van hem gevorderden dienst verplicht blijft. Bij kon. besluit van den 19 (Staatsbl. n«. 129) is vernietigd een besluit van den raad der gemeente Werk hoven van 4 Januari 1895-, waarbij bepaald is, dat het nieuw te benoemen hoofd der school de bedieningen van koster bij de ned. herv. gemeente en van lijkbezorger niet mocht aanvaardenop gronddat ingevolge art. 36, eerste lid der wet op het lager onderwijs, het den onder wijzers aan openbare lagere scholen op straffe van ontslag o. a. verboden is ambten of bedieningen te bekleeden en dat het tweede lid van genoemd wetsartikel aan Ge deputeerde Staten de bevoegdheid verleentomden distriets-schoolopziener gehoordvan dat verbod vrij stelling te verleenen en dat derhalve voormeld raads besluit is in strijd met de wet. Bij kon. besluit van den 19- zijn mr. F. Hooft Graafland te Amsterdamen mr. 0. H. T. A. Hooft Graafland te Rijswijk met al hunne wettige zoo man nelijke als vrouwelijke afstammelingenin den neder- landscnen adel verheven met de prsedieaten van jonk heer en jonkvrouw. Te De Steeg is den 1 bij het baden in den IJsel verdronken de 2ljarige kellner M. J. Bresser uit het hötel «de Engel." Zijn beide kameraden konden niets tot zijne redding doen. Aan het verslag nopens de muntwerkzaamheden over 1894 worden de volgende bijzonderheden ontleend. In dat jaar heeft de muntslag zich bepaald tot neder landsche zilveren en bronzen pasmunt en gouden dukaten. Vervaardigd zijn aan zilveren pasmunt25cent-stukken 1007336 stuks lOcent-stukken 1505854 stuks; aan bron zen pasmunt21^cent-stukken 1000000 stuks '/jcent- stukken 5000000 stuksaan dukatenvoor rekening der Javasche bankzijn afgeleverd 30407 stuks. Aan zilveren standpenningen was op 31 December 1894 aan wezig een bedrag van 131.706.338.50aan 25cent-stuk- ken 3.585.608.75; aan lOcent-stukken 4.118.712.90; aan 5cent-stukken 247.142.25. Aan het einde van 1894 kon de metaal-omloop geacht worden te bestaan uit J 47.581.020 aan lOgulden-stukken 131.706.338.50 aan zilveren standpenningen f 7 951.463.90 aan zilveren pas munt 1.952.500 aan bronzen pasmunt samen 189.191.322.40 tegen 190.064.386.70 einde 1893. Bijzondere zorg is gewijd moeten worden aan het onderzoek der muntstukkenwelkeals verdacht van valschheid of om andere redenen door de justitie, door rekenplich- tige ambtenaren of door bijzondere instellingen en per sonen waren toegezonden. Van de 664 stukken waarnaar een onderzoek is ingesteld, zijn bevonden: a, valsch 562 De heeren wilden hun terstond door een stormachtig omringen den pas naar de zaal afsnijden, maar Proczna liet gravin Dynar's arm niet los en baande zich onder schertsende afwering een weg naar gastheer en gastvrouw. Er volgde een hartelijke, zeer ongedwongen begroeting. Bicky had haar neef Donatus met volharding in Janeck's spoor geleid, schudde mevrouw Gower met onverholen blijdschap de hand en kon geen woorden genoeg vinden om haar te verzekeren hoe «ontzettend graag zij gekomen was en hoezeer zij zich al verheugd had in het vooruit zicht op dezen avond «Wij laten ons geen een van allen met die lui in kennis brengen 1" siste mevrouw Leonie Xenia in het oor. Flan dern krijgt lachstuipen als hij er maar aan denkt dat we met zoo'n kanonnenluitenant zonden moeten rond draaien, dus van den beginne af alles afgesneden." Janeck wendde zich weer van Gower af en naderde Xenia een schrede. «Gower vraagt, of zijn vrouw u aan de meer bejaarde damos „ginds" in de zaal zou mogen voorstellen Xenia beet zich op de lippen. „Voor niets ter wereld geen van onze dames doet 't «Xenia. als ik er u dringend om verzoek. ter liefde van mijXenia.Zij haalde snel adem haar blik verzonk glinsterend in den zijne. «Geleid mij er heen «Daar komt mevrouw Hofstraten Onmiddelijk vormden de ulanen weer een dubbele rij. In een kostbaar kleed van geborduurde zijde ruischte de ritmeestersvrouw aan den arm van haar gemaal de zaal binnen. Gedurende eenige seconden heerschte er diepe stilteeensklaps brak Hechblberg's zware basstem het zwijgen af «Hé manege-knechtde dwarslat drie gaten hoogèr Een schaterend gelach barstte onder de ulanen los mevrouw von Hofstraten echter dreigde den ondeugenden spotter met haar stevigen waaier en riep, zonder zich aan iemand te storen en luid als altijd «Drommelsche jongen pas op, dat ik je niet bij je kraag te pakken krijg 't Is heden feest en dat mogen we niet verstoren maar we spreken elkaar nog wel naderWordt vervolgd. stukken; h. geschonden (met of zonder waardevermin dering) 32 stukken; c. gebrekkig vervaardigd 47 stuks; d. echt en gangbaar 23 stuks. In Juli zijn aan het grensstation Rozendaal ont smet 262 veewagens tegen 552 in Juli 1894; berekend k 10 stuks vee per wagon vertegenwoordigt dit een minderen uitvoer naar het buitenland van 2900 stuks ter waarde van f 315.000. Bij kon. besluit van den 16 is de heer Dirk Bas Backer te Apeldoorn met al zijne wettigezoo manne lijke als vrouwelijke afstammelingenin den nederland- schen adel verheven met de praedicaeten van jonkheer en jonkvrouw. Te Lonneker is een vrouw, die langs de huizen met papier liep, onder een hollend paard gekomen: zij was terstond dood. In de afgeloopen week zijn o. a. voor het notariëel Staatsexamen eerste gedeelte, geslaagd de heer J. H. Jon- geneel tePurmerend en voor het tweede gedeelte de heer J. Zeper te Hoorn. Bij kon. besluit van den 31 is op verzoek eervol ontslagen als directeur van de strafgevangenis te Arnhem, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten de heer J. van Steeteren in die betrekking benoemd de heer H. M. Knijper thans adjunct-directeur voor het opzicht over den arbeid in de strafgevangenis te Rotterdam. Uit het verslag van de Vereeniging tot bevordering van het herstel van drankzuchtigen over het afgeloopen jaar blijktdat in Hooghullen 20 lijders opgenomen werden waarvan 2 tot de oude kwaal terugkeerden terwijl 9 geheel-onthouder werden. Het hoofdbezwaar bij de lijders blijftdat velen te kort in het gesticht blijven alleen indien van regeeringswege dwang daarop zou kunnen worden uitgeoefend zou dat bezwaar kun nen vervallen. Aan schenkingen anz. werd f 3296,27 ontvangen. Den 3 zijn te 's-Gravenhage o.a. voor de fransche taal 1. o. geslaagd mej. M. L. van der Linden te Haar lem en de heer J. H. van der, Veente Hoorn. Den 5 is te's-Gravenhage o.a. voor de akte fransch, 1. o. geslaagd de heer J. G. van Eeden te Nieuwe Ate- dorp en voor de engelsche taal 1. o. mej. A. E.de Vries te Haarlem. Amsterdam. De arr. rechtbank alhier hoeft G. Strube schuldig verklaard aan aanranding op den open baren weg en veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf, en W. C. Roché en J. F. Kogenhop veroordeeld ieder tot 5. jaar gevangenisstraf, wegens poging tot inbraak in het tijdelijk onbewoonde huis van den heer Op ten Noort aan de Sarphatikade alhier. Aan den hoofdinspecteur der recherche, den heer Batelt, is het dsn. 3 gelukt bij zekeren L., photograaf in de Haarlemmer houttuinen, een fabriek te ontdekken van onzedelijke afbeeldingen, welke in den laatsten tjjd in groote hoeveelheid door kooplieden verspreid werden. Alles werd in beslag genomen. De tentoonstelling werd den 4 door ruim 14000 betalende personen bezocht. Anna I'aulonna. Een 4jarig kind van een schipper uit Drente is over boord gevallen en in het kanaal bij het West-einde verdronken. Becmster. Aan de harddraverij, op den 3 ge houden, namen 10 paarden deel. De prijs f 60 werd be haald door Taborvan den heer A. Kooij Dz. alhier; de eerste premie, f 20, door Willem III van den heer C. Broers te Benningbroek en tweede f 10 premie door Gravin van den heer M. Zwart te Purmerend. Jünklmizen. Koninginne-verjaardag werd hier gevierd door een volks-concert in het plantsoen door bet sted. muziekkorps der d.d. schutterij dat nu juist niet door fraai weder begunstigd werd. Urootschcrmcr. Geslaagd voor het engelsch (lager onderwijs) mej. M. van der Meij alhier. HoogKarspel. Tijdens het onweder van Vrijdag middag sloeg de bliksem in de kaasfabriek alhier en bracht eenige matereele schade aan. Scliagen. Den 3 viel in de Hoep alhier een vol geladen hooiwagen bij het overrijden van een gedeelte straatdat opgebroken was Qjq Vernieuwd te worden omvertengevolge waayyuh de opzittenden en het hooi te water geraakten. Met den schrik en een nat pak kwamen de berijders er gelukkig af. i 6\4 VerSaderden de leden der vereeniging het Schager Ziekenfonds in het lokaal van don heer de Beurs alhier, ter bespreking van een belangrijk bestuursvoorstel en het verkiezen van een bestuurslid ter vervanging van den he8r J. Overtoom, die naar eene andere gemeente is verhuisd. Van de 70 leden en donateursdie de ver eeniging telt, waren slechts 13 leden en 1 donateur, de heer W. A. Hazen, ter vergadering opgekomen. De voorzitterde heer Th. Roepopende de vergadering met den aanwezigen een welgemeend welkom toe te roepenvooral den heer Hazenwethouder dezer ge meente, dien hij voor zijne aanwezigheid en belangstelling namens de vergadering hartelijk dank zegde. De voor zitter legde den geldelijken toestand der vereeniging bloot en stelde namens het bestuur voorde uitkeering bij ziekte, die de eerste zes maanden van dit jaar op 3,50 was bepaald te verlagen. De penningmeester rekende den aanwezigen voor dat het eerste halfjaar was ont vangen aan contribution donateursgelden en gemeente raadssubsidie de som van f 206,95 en uitgegeven aan uitkeeringen geneesmiddelen en geneeskundige hulp de som van 290,625, zoodat de vereeniging dit eerste halfjaar ruim f 80 tekort was gekomen. Wel zou voor dit tekort het reservefonds kunnen worden aangewend maar dit achtte het bestuur niet wenschelijk. Er kunnen tijden komen waarin dit fonds noodiger en nuttiger moet aangewend worden. Hoofddoel van de vereeniging is ook het verschaffen van geneeskundige hulp en ge neesmiddelen. Het bestuur stelde daarom voor, de uitkeeringen voor de eerstvolgende zes maanden te bepalen op 2,50 per week en per gezin, en op 1,25 voor elk ongetrouwd lid. Met algemeene stemmen werd daartoe besloten. Tot bestuurslid werd daarna gekozen de heer G. Met- zelaar, die de benoeming aannam. Bij het sluiten der vergadering bracht de heer Roep nog dank aan het gemeentebestuur voor de verleende subsidie en sprak den wensch uit, dat het ook op eene volgende aanvrage gunstig mocht beschikken. Met andere aanwezigen betreurde hij het, dat nog betrekkelijk zoo

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2