De toekomst van Japan. Poolsch Bloed, No. 95. Eerste blad. Reveil en Megentigste Jaargang. 1895. ZONDAG 11 AUGUSTUS. FEUILLETON. NATALY YON ESCHSTRUTH. ALKMAARSCHE <111 RAM Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,80; franco door het geheeie rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Frjjs der gewone Advertentlën: Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Hetgeen in de eerste helft van dit jaar voorviel in het verre Oostenbevestigt wel de juistheid van de opmerkingdoor een beroemd staatsman gedaan dat niets zeker is behalve het onverwachte. Vooreerst was de oorlog zelf onverwacht. Henry Norman schrijver van een hoogst belangrijk werk over Japan (1) waarin een geheel hoofdstuk gewijd wordt aan de legerorganisatie, rept geen woord over den toen aanstaanden oorlog. Zijn Japansche vrienden deden hem geloven dat al die krijgstoerustingen om geen andere reden plaats vonden dan uit navolgingszucht. Hij merkt op dat in de straten van Tokio minstens evenveel soldaten wandelen als te Metz. Men antwoordt hem, dat Europa zich ook wapent en China ook en dat Japan het voorbeeld dns wel mag volgen. Was de strijd in Korea onverwachtniet minder de opeenvolging der nederlagen door China in korten tijd geleden. En eindelijk kwam even onverwacht de vrede tot stand. Immers, toen Port Arthur en Wei-Hai-Wei, de sterkste oorlogshavens, waren verovord, lag de weg naar Peking open. De zegetocht naar de hoofdstad zou beginnen Zoo dacht men. Een duitsch geleerde, dr. C. Spïelman, in een geschrift getiteld der Neue Mongolensturm (2), (kort voor den wapenstilstand verschenen) zegt met veel overtuiging doch zooals later bleek ten onrechte »niet meer Korea is het doel van deu strijd want dit schiereiland werd reeds door de Japanners in bezit genomen maar tegen de hoofdsteden Peking do Residentie der beheerschers van het onmetelijke rijk in Midden-Azië en tegen Mukden, de heilige stad van de mandschoerijsche dynastie zijn de operaties gericht." In tegenstelling met de profetie van dr. C. Spielman, en niettegenstaande dat voor den tocht naar China's hoofdstad weinig bezwaren bestonden noch gebrek aan manschappen of krijgsbehoeften of hevigen tegenstand te duchten wis, houdt de overwinnaar plotseling halt. Het paleis van den gewijden heerscher is bijna in 't gezicht en hij keert om. Hij gaat ter^g en stelt de matigste vredesvoorwaarden een oorlogsschatting en de onafhan kelijkheid van Korea. Verwonderlijk zelfbedwang! Aanvankelijk is men geneigd dit te verklaren door de interventie van Europeesche mogendheden. Doch is deze verklaring aannemelijk Hebben de Japanners ooit veel deferentie getoond voor de vertoogen der Westersche diplomatie En was het niet te voorziendat het bij t wisselen van nota's zou blijven De naijver van de Europeesche mogendheden onderlingzou toch belet hebben om gezamelijk met behulp van marinegeschut Japan tot de aanneming van gematigde vredesvoorwaarden te dwingen. Met zekerheid kan thans, nu de geheimen der onder handelingen nog bewaard blijvenniet worden aange wezen, in hoeverre pressie is uitgeoefend door Rusland, Frankrijk en Duitschland. Dat Japan zich door vrees zou hebben laten leiden moet evenwel betwijfeld worden. De onbegrijpelijke grootmoedigheid tegenover een erf vijand, de welwillende gezindheid, die, naar men voor wendt bij den Mikado plotseling is opgekomen na de verwonding van den Chineeschen gezant Li Hung Chang, komt in een geheel ander licht daarentegen wanneer men aanneemt, dat Japan een veel grootscher doel nastreeft, dan tot nu toe werd vermoed. Indien waar is en het heeft er alle schijn van dat de Japansche regeering den weg niet heeft willen afsluiten tot een verbond met »het gele ras'', dan wordt de plotselinge vrede volkomen verklaarbaar. In het keizerlijk rescript, gevoegd bij het tractaat van Simonoseki, heet het, dat een blijvende bezetting van een deel van China nadeelig zon zijn voor een duurzame vrede in het Oostenen dat de Japansche regeering daarom zich vereenigd heeft met hetgeen de regeeringen van Rusland, Duitschland en Frankrijk hadden aanbevolen. »In het belang van den vrede", zoo heet het officieel »en wenschende ons volk niet meer bezwaren en den vooruitgang van onze natie niet te verhinderen door het scheppeu van nieuwe verwikkelingen, aarzelden wij niet deze aanbeveling te aanvaarden." Wanneer men de hypothese steltdat het Japan te doen is om de suprematie om voortaan soortgelijken invloed in Azië uit te oefenen als Engeland in Europa, dan komen er meer en meer lichtpunten in de duistere geschiedenis van hetgeen in 't verre Oosten gebeurt. Want tot bereiking van dit doel is wel de nederlaag van het Hemelsche rijk dienstbaardoch niet de ont binding. Azië voor de Aziatendat is de leus. Voor ons land als groote koloniale mogendheid zijn de plannen van het Aziatisch Engeland in het geheel niet onverschillig. Gelijk de hoer Crommelin opmerkt (3) is degeheelo staat kundige toestand plotseling veranderd. Een nieuwe wereld is geborenwaarmede Europa voortaan moet rekenen. Germanen en Slaven twisten met Angel-Saksers en Mongolen aan 't andere eind der wereld om het grootste 69) Proczna haalde kalmpjes de schouders op. Waartoe thans zooveel omhaalwe zijn immers bondgenooten op dit oogenblik en weten beiden heel goed, op welken voet we met genoemde dame staan." De ulaan stoof op »Hoe wij staan vroeg hij op lang gerekten toon. »Ik ben Leonie's vertrouweling, mijn beste Flandern, wilt ge wel gelooven, dat ze mij als zoodanig ook een oog laat slaan in die bladen van haar dagboek, waarop uw naam als held voorkomt »Onmogelijk. Gij weet enkel iets van het hoofdstuk Branca Janeck schoot even in een lach. »En als ik nu ook eens iets wist van het hoofdstuk Flandern, en nog wel heel goed op de hoogte was Een koortsig rood steeg den jongen officier naar het voorhoofd. »Op welken grond heeft Leonie u mededee lingen gedaan, tot welker openbaring zij niet het minste recht heeft, en waardoor zij zich zelve het meest com promitteert vroeg hij beklemd. Proczna werd stouter, hij had op goed geluk aangeklopt en het antwoord gekregen, dat hij verwacht had. Hij lei zijn hand op den arm van den ulaan. »Laat ons open hartig zijn, mijn waarde, dat brengt ons het spoedigst tot ons doel. Gij weet dat ik de slippedrager ben der schoone vrouw en haar hulde bewijs. De oude president is een uitgebrande kaars, elk oogenblik kan de bekoor lijke vrouw weduwe worden. Vergeef me dus de vraag, waartoe ik een zeker recht heb zijt gij voornemens Leonie te huwen, als zij vrij komt Een onbeschrijfelijke ontroering toekende zich op de karakterlooze gelaatstrekken van Flandern, hij deinsde terug, alsof hij een slag in het aangezicht had gekregen. ,Om 's hemels wil, hoe komt ge op zulk een allerzotst denkbeeld, Proczna Is dat soms het idee van de presi dente zelve Janeck haalde de schouders op. »Hebt ge haar geen aanleiding gegeven om zoo iets te gelooven De vrouwen nemen een leus als een eed op en een handdruk als een gelofte 1" Een bijna brutaal gelach was het antwoord. Is het wijf soms gek geworden Ze zou haast mijn moeder kunnen wezen, en zich dan nog te verbeelden, dat ik er ernst van zou maken Neen, Proczna, daarvoor ken ik mijn luidjes te goed Het hol maken rendez-vous geven, het lieve snoetje, dat zoo bereidwillig toegestoken wordt, eens af zoenen dat laat ik me welgevallen, maar trouwen hahaha ik zou buikpijn kunnen krijgen van 't lachen »Men heeft me onlangs verteld, dat de schoone vrouw een tamelijk bewogen jeugd achter zich heeft." Bewogen stormachtig, dat verzeker ik u als die hare gedenkschriften eens te boek gaat stellen, ver zengt het papier onder haar penDoch wat maakt dat ten slotte uitDe huisvriend is een uit Parijs inge voerde mode, en met den vleienden bijnaam: upetit Ver saillesbluffen de jolige, levenslustige garnizoensplaatsen in het noorden en zuiden van de Duitsche landen 't Is dan ook heel vermakelijk en prikkelendzoo iets, maar aan trouwen wordt daarbij niet gedacht voor den duivelen het schepsel heeft niet eens de noodige con tanten Als de oude de oogen dicht doet en het verba zende inkomen ophoudt, wat blijft er dan over Aard appelen met haring en geen zijde voor lijfjes van japonnen Hahaha als 't nog een goudvischje was en men op haar hart een bewijsstuk van een paar honderd daalders plakken kon, opdat men niet zoo zag welk een knauw het al beet heeftIk bid je om alles ter wereld, Proczna praat toch die ongeluksvogel de gedachten aan trouwen uit het hoofd Mijn hofmakerij had waarachtig geheel andere bedoelingen, zij was slechts de sport van den lad en rijkste land om de diensten van vier honderd mil- lioen van de goedkoopsteslimstevlijtigstekunst vaardigste werk lieden en handelaarsdie de wereld ooit gekend heeft. Wie zullen in de naaste toekomst de heerschers zijn over deze milli oenen Japan en de ADgel-Saksers of het gestadig oostwaarts voortgroeinde half Aziatische half Europeesche Russische ras dat slechts wacht op nieuwe verkeerswegen en open havens om in de- wereld zijn rol te spelen. Niet slechts de heer Crommelin maar ook de hoogleeraar Schlegel (4) verwacht nieuwe verwikkelingen. Hij ziet in den oorlog met China geen ander doel dan om dit tot een vereeniging met Japan te dwingen, ten einde den gehaten Europeaan uit Azië te verdrijven. Is de bedoeling van dit opstel om de belangrijke litteratuur over dit onderwerp in onze lezerskring bekend te maken en vooral de vlug geschreven schetsen van den heer Crommelin aan te bevelen toch komt er nog iets bij. Door de lezing van genoemde werken verkrijgt men onwillekeurig de overtuigingdat het bij uitstek noodzakelijk is, om vooral in Ned. Indië waakzaam te zijn. Met het oog op de zich uitbreidende macht van Japan on de verwikkelingen, die algemeen worden gevreesd, is het duidelijk dat een deugdelijke marine in Indië niet langer kan worden gemist. Thans is het materieel onzer marine verouderd en niet meer op de hoogte van onzen tijd. (5) Deze verregaande achteloosheid is niet te verdedigen en kan ons duur te staan komen. De kosten mogen ons niet terug houden om in dezen toestand verbetering te brengen. Want, slechts uitgaven voor materieelin het buitenland aangekochtzijn improductiefterwijl wanneer men in staat is, Neder- landsehe werkkrachten daarvoor te gebruiken, een groot deel der uitgaven aan de natie zelf als arbeidsloon weder om ten goede komt. Is de taak der diplomatie om onze regeering steeds op de hoogte te houden van hetgeen voorvaltde taak der regeering en der volksvertegen woordiging is om te zorgen dat de zeemacht in orde gebracht wordt. (1) (2) (3) (4) (5) The Real Japan. London 1892, blz. 143. Uitgegeven te Braunsweig 1895. Een herlevend volk schets van de Japanners en hun land, door H. S. M. van Wickevoort Crom melin. 1895. 1.95. Wetensch. bladen Juni 1895, blz. 441. Kielstra. Ned. mil. positie in Zuid-Azië 1895, blz. 547. der, waarlangs ik omhoog dacht te klimmen. Nu begrijp ik ook waarom zij er zooveel werk van gemaakt heeft mij over uw huldebewijzen te troosten ik ezel heb haar nog zoo pas bittere verwijten gedaan en toen zweert ze me bij al wat haar heilig is, dat iedere trilling van haar hart mij toebehoort, hahaen op hetzelfde oogen blik heeft ze u misschien wel een suikerzoet briefje ge schreven. Nu, beken het maar!" Een dubbelzinnige glimlach speelde om de lippen van den jongen Pool. »Neen integendeelmet de gedachte aan u wijst ze elke toenadering af." »Wel verduiveld! dan zit ik leelijk in de pekel!" Flandern barstte in een krampachtig lachen uit. »'t Wordt tijd haar van mijD hals te schuiven »Gij zult toch niet al te ruw te werk gaan?" »Neen, beste vriend, daartoe zijn me, helaas, de handen te veel gebonden, zij zou me uit wraak den nek breken. Zoolang de oude nog leeft, moet ik behoedzaam tusschen de klippen zien door te zeilen maar zoodra er aan de macht van mevrouw Leonie een einde is gekomen De tanden blikkerden onder den gopunten knevel precies schoppenboer Onder de verschillende heerengroepjes, die bij het buffet stonden, ontstond beweging, er had een rijtuig voor het huis stilgehouden. »Nog een oogenblik", verzocht Janeck haastig, »ik ben in staat u uit de klem te helpen, als gij me een enkel briefje van Leonie's hand, aan u gericht, kunt verschaffen." »Dat is gemakkelijk gezegd, kameraad, zulke briefjes zijn zeldzaam, want de kleine slang weet bij ervaring, hoe lastig iets schriftelijks worden kan maar wacht eens hier iets heb ik toch hij haalde zijn portefeuille voor den dag en scharrelde met bevende vingers tusschen de papieren hier dit briefje! maak er gebruik van, misschien is 't voldoende." Wanneer geschreven?" sGisteren. En kan ik werkelijk op u vertrouwen »Mijn woord er op." ■»Toujours a vousFlandern schudde hem haastig de hand, beschouw mijne bekentenissen, die u de oogen

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1