Poolsch Bloed No. 9t>. leven en UTegentigste jfaargang. 1895. WOENSDAG 14 AUGUSTUS. Burgeravondschool Amsterdamsche Brieven. FEUILLETON. met 4 j a r i g e n cursus te Alkmaar. NATALY VON ESCHSTRUTH. ALUAARSCHE COURANT Deze Courant wordt IMtasdatg-, JBowderdag- en ■üaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ ©,89; franco door het gehoe'.e rijk 1, De 3 nummers f 9,9®. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prp der gewone Advertentiën Per regel O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. INSCHRIJVING van LEERLINGEN aan bovenge noemde inrichting voor den cursus 1895/96 zal plaats hebben op Woensdag ld Augustus voor hen die de school voor bet eerst wenschen te bezoeken en op Donderdag 15 Augustus voor leerlingen van den vorigen cursus, telkens 's avonds van 710 uren, in het gebouw der burgeravondschool. Zij die een bewijs kunnen overleggen van met vrucht het lager onderwijs aan eene openbare of bijzondere school genoten te hebben, worden van het vereischte toelatings examen vrijgesteld. Het schoolgeld bedraagt 5 per leerling, 2,50 voor wie dit te bezwarend is en geheel vrij voor hendie geen schoolgeld betalen kunnen ter beoordeeling van Burgemeester en Wethouders. Voor zooverre er plaatsruimte is, kunnen leerlingen uit omliggende gemeenten tegen het hoogste school geld worden aangenomen. De Directeur, H. J. DE GROOT. IJ ft K A N T O O 11. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, na afloop van den herijk in de buitengemeenten het ijkkantoor alhier, te beginnen met 19 Augustus e.k., weder ge regeld geopend zal zijn eiken Maandag, Woensdag, Vrijdag en Saterdag, van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MAOLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris, 12 Augustus 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. XV. Amsterdam is in de zomerstilte. Bij de verkiezingen voor den gemeenteraad beklaagde zich de voorzitter van de kiezersvereeniging »de Grond wet" dat door een dwaze wottelijke bepaling altijd de stembriefjes moesten worden ingevuld in een tijd, wanneer dat deel der burgerij, hetwelk het intellect vertegenwoor digt, zich bniten de stad en op reis bevond. Dat was nog in Juli, maar sedert i3 de schare der Sommerfrischler nog verdubbeld, daar de vacanties zijn aangebroken. Toch is het dit jaar in Augustus lang niet zoo stil als het hier anders omstreeks dien tijd pleegt te zijn. Dat komt ontegenzeglijk door de tentoonstellingdie vooreerst honderden vreemdelingen aanvoert en ten andere menigeen van zijn jaarlijksch verhuizen naar een optrekje in gezonder streek terughoudt. In het Gooi is dat geducht te bemerken. Verleden jaar was b. v. te Bussum om dezen tijd voor geen geld of goede woorden een presentabel huis te krijgen en nu staan er verscheidene villa's te huur. Niettemin blijft de bouwwoede er onverzwakt heerschon, want door de vrijstelling der forensen verwacht men, dat vele Amster dammers, die liever 9/10 dan 4 pet. inkomstenbelasting betalen, van woonplaats zullen veranderen. Waarschijnlijk zal die berekening niet heelemaal falen. Een zonderlinge belasting-geschiedenis heeft men te Amsterdam. Ook dit jaar was Reens daar aangeslagen, en wel voor de som van f 15. Natuurlijk weigerde hij als voorzitter der anti-belasting-vereeniging dit bedrag te voldoen en na de gewone aanmaningen en dwangbe velen stond een executoriale verkoop voor de deur. Op Donderdag van de vorige week zon die plaats hebben, doch ziet, enkele dagen vroeger krijgt Reens bericht, dat zijn belastingschuld is voldaan en de verkoop derhalve niet doorgaat. Wij vonden dat zaakje interessant genoeg om er eens onderzoek naar te doen. Daartoe gingen wij eerst naar het Oost-Indisch huiswaar ons de verzekering" werd gegeven, dat de bewuste schuld inderdaad was betaald. Door wien dan was onze vraag. Ja, dat doet er niet toe, luidde bet antwoord, maar de som is afgedaan. Daartegen brachten wij in, dat wij niet goed konden aannemen dat Reens in zijn scbnlp zon zijn gekropen. Een executoriale verkoop was voor hem een nieuwe en krachtdadige reclame met betaling zou hij zichzelf een klap in het gezicht geven en bovendien zouden er, indien 't tot het uiterste kwam, allicht relletjes worden teweeg gebracht, waarvan Reens een groot liefhebber is Eu toch is dat zoo mompolde de ontvanger tns- schen zijn tanden. Toen gingen wij naar Reens. Deze had de grootste pret. Ik heb er den schrik al good in gebracht triomfeerde hij nu scheuken ze mij do belasting al. Eerst dacht ik nog, dat iemand gemeend had mij een dienst te bewijzen door betaling een verkoop te voor komen, maar ik heb iedereen gevraagd en heb nu de heilige overtuiging, dat het openbaar gezag zich niet beter wist te handhaven dan door de f 15 zelf te be talen. Nn, als ze dat doen bij HL arme duivels, die de deurwaarders wel zouden willen aanpakken, dan kan onze vereeniging gernst opdoeken. Wie heeft er nn gelijk Met zekerheid konden we dat na de gevoerde gesprekken niet constateeren. Maar dit is boven allen twijfel verheven, dat, als Reens wer kelijk de waarheid heeft gesproken, de Amsterdamsche fiscus al een heel bedroevend figuur maakt, geheel in strijd mot de flinke woorden, indertijd door den minister van justitie in de Tweede Kamer gebezigd, toen daar de executoriale verkoopingen een punt van bespreking uitmaakten. Eerbied voor de wet moet er, vooral in onze dagen, noodig zijn en zij, die daaraan te kort doen, m. a. w. Reens c.s. moet men terdege doen gevoelen, dat met het gezag op dit punt niet te gekscheren valt. Van zeer belangrijke werkstakingen hebben wij verder melding te maken. Vooreerst die van de siga renmakers. Eenigen tijd geleden konden wij reeds rnee- deelendat er iets onder hen broeido. Dit kwam tot 70) Vorst Heller-Hüningen trachtte zijn schalkheid aehtor een zeer ernstig gezicht te verbergen De man moet in kennis en ervaring steeds boven de vrouw staan, dan geeft dat een verbazend gelukkige verhouding I Ik zeg u, Bicky, 't is een overheerlijk gevoel, als men zich zeiven zoo schrander voorkomt, nog kraniger bijna, dan wanneer men een knol, die struikelen wil, nog bijtijds met een fikscbeu ruk overeind houdtA propos. daar straks hebt ge verklaard, dat ik alles wist,neen, dat is niet juist, één ding bijvoorbeeld zou ik nog heel graag weten, maar.ik zal 't bepaald niet uit kunnen brengen 1" Hij keek de jonge dame met smachtende blikken aan, zijn witte tanden blonken coquet door zijn knevel heen. Dat was Beauty-patch's meest onweerstaan baar gezicht bij het maken van veroveringen, Bicky gluurde hem van ter zijde aan, half verrukt en half verlegen „Weet ik 't soms Donatus speelde met de kwasten aan de armleuningen van zijn stoelWel natuurlijk, gij enkel en alleen." »Nu zeg dan maar, wat ge bedoelt Vandaag nog niet, eerst tegen het einde van het sei zoen 't is zoo ook nog veel belangwekkender, men heeft dan altijd over wat prettigs te denken onder het drillen van de rekruten 1" »En als gij 't gezegd hebt, niet meer?" »Dan ontbreekt de prikkel, er volgt dan een zeker ge voel van behaaglijke koelbloedigheid! Overigens, Bicky als zoo straks in den cotillon die aardigheid met de lin ten komt, neem dan altijd rood, ik zal 't ook doen en dan treffen we elkaar natuurlijk aan, slim hé uiting toen de firma Hulst en Schumacher een werk man wilde ontslaan en het bestuur van den Internatio nalen Sigarenmakors- en Tabaksbewerkersbond daartegen in verzet kwam. Dat was do eerste stap om als eisch te stellen dat de sigarenfabrieken voortaan zoogenaamde Bondsfabrieken zouden worden waar slechts leden van den zooeven genoemden bond als werkkracht mochten aangenomen worden en bovendien ontslag van werklieden slechts mocht plaats hebben na overleg tusschen de pa troons en het bestuur van den Bond. De eigenaars der fabrieken voorkwamen hun personeel. Toen de gezellen 's morgens op de fabrieken verschenen, vonden zij groote plakkaten aangeplakt, waarin de patroons verklaarden dat zij hunne werkplaatsen voor onbepaal- den tijd voor de leden van den BoDd zouden sluiten indien niet binnen acht dagen de werkstaking bij de firma Hulst en Schumacher want deze was het gevolg ge volg geweest van de niet-inwilliging van voornoemden eisch had geleid tot een bevredigende schikking. Hoe geheim de patroons ook dit besluit hadden gehouden toch was het uitgelekt eu onmiddellijk was toen een vorgadering belegd van hoofd- en afdeelingsbesturen van den Bond. Vandaar dan ook dat terstond bij het zien dor plakkaten door de sigarenmakers de arbeid werd neergelegd. Eenige niet-leden van den Bond hielden 't wel-is-waar nog een paar dagen uit bij de firma Roelofs maar hun voormalige makkers maakten 't hun bij het komen en naar-huis-gaan zóó lastigdat ook zij zich bij de strikers aansloten. Aldus stonden alle groote fabrieken plotseling stil. Tot op dit oogenblik duurt die toestand voort. Wer kelijk schijnt 't geen grootspraak te zijn van de patroons, dat zij in dezen tot het uiterste zullen volhouden. In een onderhoud dat wij met een der grootste fabrikanten hadden, wezen wij hem op de moeiolijkheid om zich staande te honden tegenover de machtigste werklieden-organisatie in Nederland die over een vrij aanzienlijke weerstands- kas beschikt. Het antwoord luidde Wij kunnen in dezen strijd niet toegeven. Heeft de fabrikant niet lan ger de vrije beschikking om de werkliedendie hij wenscht in dienst te nemen en is hij verplicht naar de nukken van zijn oproerig personeel te handelendan gaat zijn zaak toch onvermijdelijk ten gronde. Daar om houden wij liever de eer aan ons. Wij sluiten liever op eigen initiatief en laten onze fabrieken veilen dan dat wij binnen korten tijd door het schrikbewind van den Bond daartoe genoodzaakt worden. Is dat inderdaad het gevoelen van alle patroons, dan zullen de sigarenmakers moeten eindigen met toe te geven. Voor velen hunner is het een hard geval om werkeloos te zijn, terwijl zij een hoog loon kunnen verdienen, als zij den patroon de rechten geven, die hij in alle andere vakken heeft. En al is de weerstaudskas groot op een langdurige staking van ruim duizend werklieden is deze toch niet berekend. Dat de voormannen, al zijn zij dan ook gekozen door het vertrouwen der werklieden, ook te ver kunnen gaan, heeft ouk het hoofdbestuur van den Ned, Diamantbewer- Bicky stemde met een ijverig hoofdknikken toe en deelde hem achter haar waaier mee, dat zij alle orders aan hem alleen brengen zou, wat Donatus »heel patent" vond. Daarop aten ze om het hardst creme de vanille en dans ten weer eens een flink toertje rond Janeck was Xenia ter zijde getreden, s.Weet ge, dat zooeven een telegram het uitbreken van den Poolschen opstand heeft gemeld fluisterde hij haar haastig toe. Zij huiverde van schrik. »Dns werkelijk O mijn God, Janeck, hoe zal dat afloopen »De rustverstoringen zijn toegenomen," vervolgde Proozna opgewonden. »De voorloopige nationale regeering heeft in een proclamatie het Poolsche volk te wapen geroepen. De gansche adel, de geestelijkheid en de stede lijke bevolking heeft zich aan de zijde der opstandelingen geschaard, een groote, geduchte strijd om leven en vrij heid is aanstaande. Ostrolenka zal zijne graven openen en de heldengeesten er nit doen oprijzen, om hun bloedige banier naar het slagveld te dragen Xenia lei de bevende hand op zijn arm, als in doods angst trof haar blik bezwerend zijn vlammend oog. »Het zal een vergeefsch en nutteloos bloedvergieten worden, Janeck, nieuwe graven zullen gedolven, nieuwe puinhoopen op de bouwvallen van Ostrolenka gestapeld worden, en dat alles tevergeefs, alles een strijd zonder zege. Polen is de Maria Stuart in de geschiedenis der vaneengescheurde landen en rijken, een hulpelooze, onder het slavenjuk gebrachte vrouw, die in ketenen wegkwijnt Eeuwig zal Polen medelijden en sympathie vinden, doch nooit hulp Janeck slaakte een diepen zucht. »Dat verhoede God. Nog bruischt er Poolsch bloed door menschenaderen, nog is Polen niet verloren Vroolijke danswijzen overstemden zijne woorden, doch Xenia omklemde zijn arm nog vaster. »Geef me nauwkeurige berichten over het verloop en de uitbreiding van den opstand, Janeck, is stel er zeer veel belang in. Kant gij morgen niet wat vroeger bij me komen, om mij een en ander te vertellen, eer de gasten verschijnen »Dat is waar ook, ik zal morgenavond bij u zingen zooals de eerste maal, toen ik aan de mensohen hier voorgesteld ben. Zonderling 1" hij staarde peinzend voor zich, vervolgens hief hij het hoofd eensklaps op. »Ik zal komen, Xenia, en.God zij me op dien avond genadig Met angstig vragenden blik keek zij naar hem op, doch hij wendde zich schielijk af en trad haastig tusschen de menigte door. De kaarsen flikkerden van de tocht, doch voor Xenia's van koorts brandende oogen was 't, alsof er een felle bliksemstraal door de lacht schoot, als weerlichtte het aan den horizont ter aankondiging van storm en onweer, die over haar hoofd zouden razen. Wee haar, indien zij kleinmoedig er onder bezwijkt, indien zij zich niet vast klampt aan dat eenige stennsel, dat onwrikbaar zal staan bij het donderend geraas van den orkaan, aan de liefde, de liefde die moedig den dood in de oogen staart, die aanwakkert tot den strijd, voortdrijft tot naar het vijande lijk leger der Kozyniërs VIJF EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Vorstin Rousseck ging reeds een half uur voor den bepaalden tijd heen en de dames van haar kring sloten zich natuurlijk bij haar aan. Mevrouw von Hofstraten had juist den »krnllebol van de infanterie", die bijzonder veel indruk op haar gemaakt scheen te hebben, het groote zonne-ordeteeken op de borst vastgehecht met de lakonische opmerking: «Deze ster hier staat zijn man 't Is een jong van het getande ge sternte der heilige drie koningen uit het Oosten Als ze haar tijd uitgediend heeft, kun je ze als vuurscherm van de hand doen De krullebol zwoer een meineed, dat hij zich nimmer van dit kostbaar herinneringsteeken zon scheiden, wat hij met een hoogst welwillend »ouwe leuteraar en een fer- mon tik met den waaier moest bekoopen. De ritmees tersvrouw had zich dapper geweerd en vrij en vroolijk beurtelings met al de verschillende vreemde heoren ge danst ook had ze mot de bij hen behoorende dames een familiaar praatje gehouden en kon bij haar afscheidne- men verzekerd zijn van de meest oprechte sympathie

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1