Buitenland. 0»§TEMIJK-HOar«JIBIJK:, In 1884 werd te Budapest eene kist met f 250.000, toebehoorende aan de posterijen gestolenzonder dat de dader bekend werd. Den 9 is als zoodanig aangehouden een rijk en tot dusver algemeen geacht hotelhouder aldaar, Emmerich 0. Sombor genaamdmet enkele medeplichtigendie den diefstal uitbrachten. kersbond moeten ervaren. Aan dit bestuur komt onge twijfeld de eer toe, dat het de toestanden in het diamantvak aanzienlijk heeft weten te verbeteren. Door herhaalde stakingen heeft het de juweliers gedwongen tot invoering van een minimum-tarief dat gebleken is voor de finan ciën der patroons niet te bezwarend te zijn. Door die zegepraal tot overmoed geprikkeld, is ook bij den Bond de wensch ontstaan om de diamant-slijperijen tot Bondsfabrieken te maken. De eerste poging daartoe gelukte maar al te goed. Na eenige dagen van staking verklaarde de heer Eweg zich bereid om een contract te teekenen, waarbij hij aan het Hoofdbestuur van den Diamantbewerkersbond de rechten verleende, die de si garenmakers voor hunne fabrieken wenschen. Id de opwinding daarover werd de werkstaking geproclameerd voor de fabrieken van den heer Beflie, omdat daar onder het minimum-tarief werd gewerkt. Dat was een onbe zonnen daad, want het bleek, dat bij den heer Beffie slechts voor gemakkelijk te bewerkeD diamant beneden het minimum-tarief werd betaald en de werklieden daarmee zelf volkomen tevreden waren. Verreweg het meerendeel weigerde dan ook den arbeid neer te leggen maar toen werden zij door de Bondsleden op straat zoo ergerlijk gemolesteerd, dat zij tegen wil en dank aan het bevel van het Hoofdbestuur gevolg gaven. Natuurlijk draagt zulk een optreden de kiem van het bederf in zich. Met den voorzitter van den Bond, den heer Polak, hadden wij dan ook een onderbond, waarin hij erkende, dat indertijd bij de overhaaste opstelling van het mini mum-tarief niet voldoende rekening was gehouden met alle omstandigheden. Hijzelf vreesde dan ook, dat hij op den duur de opperheerschappij uit handen zou moeten geven. Zooveel is zeker, dat velen, die Polak op den gedenkwaardigen avond in het Paleis voor Volksvlijt als den overwinnaar met groote geestdrift toejuichten, nu van omening zijn, dat hij den boog te sterk spant, en niet voldoende rekening houdt met dé wenschen der werklieden-groepen afzonderlijk, die door hem allen over één kam worden geschoren. Voor de toekomst is van het grootste belang, wie in het sigaren- en het diamantvak zegeviert. Krijgen de werklieden hun zin dan voorspellen wijdat men ook spoedig hooren zal van Bonds-drukkerijen en Bonds-zetterijen en zullen ook misschien in de bouw vakken dergelijke nu in stilte gekoesterde wenschen tot uiting komen. Blijven de patroons de baas, dan zal men daarentegen in andere werklieden-kringen wel leeren om het middel der werkstaking niet zoo lichtvaardig te baat te nemen. Voor den bouw van het Amsterdamsche postkantoor zijn gelukkig Amsterdamsche aannemers, de welbekende firma Oerlijn de Haan, de laagste inschrijvers geweest. Zij zijn voorstanders van het te Amsterdam van gemeon- tewege ingevoerd minimum-loon en den daarmee gepaard gaanden maximum-arbeidsduur, zoodat, wordt hun het werk gegund men althans verschoond zal blijven van conflictendie bij niet-toepassing daarvan zeker niet achterwege zouden blijven. Bovendien mag men de hoop koesteren dat dit mooie karwei dezen winter de wer keloosheid verre van Amsterdam zal doen blijven en daarmee de optochten der broodeloozen. Kamer, die steeds in zijne werkmanskiel de vergaderingen bijwoondeis te Montlmjon overleden. Den 11 bij de verkiezing voor een lid der Kamer kwamen van de 16590 ingeschreven kiezers er 12736 op. De radicaal Sever verkreeg 4469, de conservatief Roger 4202 en de socialist Ghesquières 3929 st. Er moet dus herstemd worden. Het hof van gezworenen te Lyon heeft den vroegeren notaris Mazecon die in September 1894 na verduistering van moer dan een miljoen francs de vlucht nam, maar in Februari 1.1. in Amerika werd aangehouden, tot 10 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. BULGARIJE. Den 1 dezer maand verscheen in Weener bladen een zoogenaamd «communiqué'' uit Pe tersburgwaarin aan vorst Ferdinand van Bulgarije te kennen gegeven werd dat hij door de russische regee- ring nog altijd als een indringer beschouwd werd en op geene wijze op erkenning als Vorst van Bulgarije had te rekenen, tenzij misschien zoo hij zich aan eene nieuwe verkiezing en door de Sobranje op eene door Rusland wettig geoordeelde wijze herkozen werd. Vol gens een telegram van den 8 uit Petersburg wordt verklaard datvolgens inlichtingen uit goede bron geen «russisch" communiqué over de bnlgaarsche zaken in de builenlandsche bladen verschenen is. WITSERL A1VI»De Grooto Raad van het kanton Schwijz heeft afgeschaft de bepalingdat doodvonnissen in het openbaar voltrokken moeten worden. PORTUGAL. Een officiëel telegram meldt de in bezitneming door de portugeezen van ManhissaMarra- quene en Xefimas. De portngeesche commissaris heeft koning Gungunhana opgeëischt zich over te geven. VEBEESUGDE iTATEW. Te Nieuw-York zijn 21 werklieden bedolven geraakt onder het middenge deelte van een in aanbouw zijnd huis van acht ver diepingen, dat instortte. Vijf hunner werden spoedig te voorschijn gehaald waarvan drie gewond en twee gedood waren. Van de overige zestien werden er vier ontdekt, die in eene ruimte opgesloten zaten onder ijzeren balken' BRAZILIË. Tusschen de braziliaansche regeering en de opstandelingen is te Rio de Janeiro vrede gesloten! BELGIE. Bij kon. besluit is bepaald dat van af den 12 de invoer van schapen die voor Antwerpen be stemd zijn om daar geslacht en daarna weder uitgevoerd te worden geoorloofd is mits de dieren per spoorweg vervoerd worden. Door een sneltrein van Brussel naar Ostende zijn drie kinderen overredenwaarvan twee onmiddellijk dood waren terwijl het derde levensgevaarlijk gewond werd. EAGELAIVD, Het uieuwe Parlement is den 12 des namiddags te 2 uur bijeengekomen. De heer Gnlly werd met algemeene stemmen tot voorzitter herkozen, waarna de zitting opgeheven werd. FBAKHBIJH. Thivrier, het socialistische lid der van een geheele reeks nieuwe vrienden en vriendinnen, «Hechelberg kom eens hier, maar op een drafje!" De welgedane intimus waggelde opgeruimd nader «Onmogelijk, ma donna! ik ben niet bereden!'' «Zie mijn man eens op te duikelen en zeg hem dat hij me mantel hier brengt 1" «Ik vlieg «Mevrouw von Hofstraten trok een meewarig gezicht «Een mooie engel! de wolken beginnen door te zakken, als hij zijn vlucht wil nemen Flandern had ook zijn paletot naar het voorvertrek ge haald. Hij rekte onder een geblaseerd en onverschillig geeuwen de armen uit. «Dat was nu weer een heerlijk genot1" «U bedoelt zeker voor onsmeneer von Flandern Degene tot wien deze vraag gericht werd, wendde zich verschrikt om en achter hem stond nu de echtgenoote van luitenant Gower, die mevrouw von Hofstraten den vergeten waaier was komen nadragen. Haar oog rustte strak en verwjjtend op de scherpe gelaatstrekken van den jongen officier. Flandern mompelde onder tal van buigingen een paar onverstaanbare woordendoch de ritmeestersvrouw zei op haar ongezouten manier «Flink zoo, mevrouwtje lief, hak hem maar eens terdege over den neus! Die jongelui hebben tegenwoordig geen smaak meer, ik voor mij heb me kostelijk geamuseerd op uw danspartij Hare Excellentie Gartner had lang getalmdtoen de meeste equipages reeds weggereden waren, sloop zij ijlings als een gesluierde schim de trap af naar haar rijtuig. De bediende opende vlug het portier, haastig stapte zij in, van schrik deinsde zij terug, het rijtuig was leeg. Proczna had voor hare oogen in de gang afscheid ge nomen en was heengegaan. Waarom wachtte hij haar niet hier, zooals afgesproken was? Misschien was het door de een of andere omstandigheid onmogelijk gemaakt. Als versuft liet zij zich achterover in de don zige kussens zakken, de paarden sloegen uit en daar ging 't heen in volle vaart. Toen de presidente uit haar rijtuig stapte en de stoep naar hare huisdeur wilde opgaan, trad plotseling de hooge Tweede Hamer. Hervorming van het Laodbouw- en Tulnbouw-ondcrwijs. Blijkens het afdeelingsverslag waren de gevoelens over de voorgenomen hervorming van de Rijkslaudbouwschool en de beoogde regeling van het tuinbouwonderwijs verdeeld. Zij, die ze afkeurden, opperden het denkbeeld om de Rijkslandbouwseheoi op te heffen en liever te subsidioeren gemeentelijke en particuliere land- en tnin- bouwvakscholen op verschillende plaatsen des lands. Dit denkbeeld vond echter bestrijdingomdat er behoefte bestaat ook aan inrichtingen voor onderwijs op broederen en meer wetenschappelijken grondslag. Terwijl eenige leden het internaat op de Rijksland bouwschool wenschten behouden te zien juichten vele auderen de afschaffing er van toe, In de vereeniging der inrichtingen voor land- en tuinbouwonderwijs te Wagpningen zagen vele leden bezwaar, niet alleen wegens de vestiging te Wageningenmaar ook wegens de con centratie op zich zelve. Anderzijds evenwel werden deze geopperde bedenkingen niet beaamd. Velen stelden zich weinig voor van de door de regeering beoogde hervormingen, om de inrichting der afdeeling A van de Rijkslandbouwschool beter aan hare eigenlijke bestemming te doen beantwoorden, doch ook hieromtrent bleek verschil van gevoelen te bestaan. Instemming HEaHBBMMr gestalte van Proczna uit de schadnw van een zuil haar op zijde. «lardon, Excellentie mag ik u nog voor een kort oogenblik om gehoor verzoeken 't Is wegens een zaak van dringend belang." «Proczna, gij nog hier?!" klonk 't hem bijna ademloos tegen, «natuurlijk ontvang ik u nog, al is 't dan ook op een zeer ongewoon uurLicht ons voor, James, en steek in mijn kamer de lichtkroon op Een bedwelmend zoete geur vervulde het kleine bou doir. Een gedempt licht vloeide als het bleeke schijnsel der maan tusschen de breede bladeren der waaierpalmen door, die zich als tot een geheimzinnige bescherming over den divan welfden. Met verlokkend uitgebreide armen zweefden de rooskleurige lichaampjes der amorettes op wandconsoles en étagères, en temidden der zwoele, too- verachtige stilte stond Leonie, als in een waas van zijde en bloesems verlijdelijk schoon en gelijk een waternimf die met een hals en armen zoo blank als sneeuw uit het schuim der golvenuit lies en leliën opstijgt. En zij breidde de armen uitglimlachend vol gloeiend verlan gen «Janeck Roerloos stond hij tegenover haar, met verwijtenden blik hief hij het hoofd op. «Waartoe al dat komediespel, Excellentieik ben niet de man wien iedere ademtocht van u toebehoort, ik ben niet meneer von Flandern, die vroeger dan ik deze schoone lippen heeft gekust 1" Als verlamd vielen de armen haar langs het lijf. «Wat praat ge nu voor wartaal, Proczna, wat heeft meneer von Flandern met dit oogenblik te maken 1" »_Weet ge dat waarlijk niet Janeck sloeg de armen kruiselings over de borst en zag haar met doordringen den blik strak^ in de oogen. «De wanden hebben dikwijls ooren en beluisteren de woorden van schoone vrouwen die den eenen aanbidder vurige liefde en trouw zweren en te gelijker tijd voor den anderen een uituoodiging tot een rendez-vous op de balkaart schrijven Leonie's wangen waren door de kunst al te zeer ge maskeerd dan dat ze van kleur konden verschieten, doch hare lippen trilden en haar blik werd strak en dof. «Laster ergerlijke, nietswaardige laster Flandern werd betuigd met het denkbeeld om bij het onderwijs aan deze afdeeling meer tijd dan tot dusver te doen besteden aan de practische vorming der kweekelingen. Het denkbeeld om aan de afdeeling A een klasse voor de Indische afdeeling te verbinden, werd door zeer vele leden krachtig bestreden, doch hiertegen werd opgemerkt, dat reeds thans velen met het oog op de Indische cul tures het onderwijs aan de afdeeling A volgen hoewel daarbij nagenoeg uitsluitend met de behoeften van den Nederlandschen landbouw rekening wordt gehouden. Van verschillende zijden werden vele bedenkingen ge opperd tegen de beoogde inrichting der H. B. S. met 3-jarigen cursus, terwijl sommige leden meenden, dat de afdeeling B der Rijkslandbouwschool voor den landbouw hier te lande kan worden gemist en wenschten dat zij geheel worde ingericht voor het onderwijs in den In- dischen landbouw. De voorgenomen uitbreiding van het onderwijs in den kolonialen landbouw vond bij vele leden bestrijding, omdat zij er, met het oog op de speciale toestanden in de tropische gewestenweinig practisch nut van ver wachtten. De verdedigers deden evenwel opmerken dat voor de theoretische opleiding althans hier te lande over veel betere leerkrachten en hulpmiddelen kan worden beschikt dan in Indiëde verdere practische opleiding zou dan ginds kunnen geschieden. Met de voorgenomen regeling van het tuinbouwonder wijs wareD vele leden niet of slechts ten aanzien van enkele punten ingenomen. Anderen echter begroetten het met levendigen bijval dat eindelijk in een lang gevoelde leemte zal worden voorzien op uitgebreide schaal. De oprichting van tuinbouw-wmtercursussen vooral ook tuinbouw winterscholen vond bij velen instemming. Sommige leden wenschten dat het onderwijs op de tuin bouwschool niet te theoretisch doch in hoofdzaak vak- onderricht zou zijn. Eenige leden meenden dat de bezoldiging van de chefs de culture minstens f 1000 moet bedragen, opdat men ver zekerd zij van kundig en beschaafd personeel. Sommigen achtten het ongewenschtdat de hoogere cursus voor tuinbouw zich zou aansluiten aan de Rijks- tuinbouwschool zoodat zijdie de school hebben afge- ioopeD zonder examen tot dien cursus zouden worden toegelaten. Voor hoofd der school te Edam zijn voorgedragen K. Ruijterman te Hauwert; J. O. Rozenboom te Hommerts; A. A. van Douwen te GerkeskloosterP. Groen te Ho- brede JMedemblik te Rustenburg en J. Jolmers te Rausdorp, allen hoofden van scholen. Het bezoek der Koninginnen aan Drente is als volgt geregeld 5 Sept. Aankomst en ontvangst te Meppel. Na een rijtoer door de stad te 12 uren dejeuner in het gebouw der R. H. Burgerschool, aangeboden door den Raad van Meppel. Te 1.40 vertrek per rijtuig over de Wijk en Znidwolde naar Hoogeveen. Te 4.18 vertrek van daar per extra-trein naar Assen. Te 4 48 aankomst en ont vangst te Assen. Vandaar naar het gouvernemontshotel, waar te 7 uren de maaltijd gehouden wordt. Van 9 9.45 rijtoer door de stad, ter bezichtiging der ver lichting. 6 Sept. Audiëntie van 9.5011.15 door de Koningin- Regentes voor inwoners der provincie in het gouverne- mentshotel. Te 12.15 dejeuner aldaar: te 1.42 vertrek per extra-trein naar de Puntaankomst aldaar te 2 uur: bijwoning van de wedrennen te Vogelenzang. Te 4 uren vertrek per rijtuig over Zuidlaren en Anloo naar Assen te il uren maaltijd in de Statenzaal, aangeboden door de btaten der provincie en te 9 uren militaire taptoe met fakkellicht. 7 Sept. Te 9.45 hulde aan de Koninginnen, gebracht door leerlingen van verschillende scholen voor het gou vernementshotel. Te 10.15 rijtoer naar Rolde, bezoek aan de Hunnebedden aldaar en bijwoning eener voorstel ling van de oud-Germaansche rechtspleging. Te 12.30 dejeuner van 2—2.45 receptie van dames door de Ko ningin-Regentes van 3 tot 4 bezoek aan het museum van oudheden in Drente en aan de Wilhelmina-kazerne, is jaloersch en grijpt de erbarmelijkste middelen aan, om tweedracht tusschen ons te zaaienProcznaLeonie wierp zich hartstochtelijk aan zijn borst en sloeg de lelieblanke armen krampachtig om zijn hals. «Geloof aan mij, zie me in de oogen en vertrouw daarop meer, dan op de afgunstige inblazingen van vreemde tongen U heb ik liefgij hebt mijn gansche ziel overmeesterd Hij onttrok zich een weinig ruw aan hare omhelzing en schudde minachtend de hand van zich af, dio de zijne omklemde. «Wilt gij dat misschien aan meneer von Flan dern meedeelenals gij hem in een dicht rijtuig op den «bekenden" weg verwacht Zij kreeg een huivering van schrik en stoof vervolgens als een getergde leeuwin woest op. «Welk een beleedi- gingProczna! hoe durft gij het wagen een weerlooze vrouw zoo onuitsprekelijk diep te krenken Bedaard sloeg hij zijn portefeuille open en hield haar Ilandern's strookje papier voor. «Gy moest althans weten, Excellentiehoe noodlottig zoo'n paar regels worden kunnen 't Is inderdaad al heel ongelukkig voor u ge- loopendat het toeval juist mij dit stukje papier in handen moest spelen Leonie had zich met van toorn vlammende blikken overgebogen om de woorden te lezen als door den blik sem getroffen deinsde zij ontzet terug en sloeg de han den voor het gelaat. «Welk een ongehoord en schandelijk verraad bracht zij met sissende heesche stem uit. Zij waukelde naar den divanwierp er zich op neer en drukte het gezicht onder zenuwachtig snikken in de zij den kussens. Proczna trad op haar toe. «Gij vergist u, Excellentie, als gij meent dat er verraad in het spel is, of het moest dat verraad zijn hetwelk gij aan u zelve en aan uw be- klagenswaardigen echtgenoot hebt gepleegdtoen gij u lichtzinnig in de armen wierpt van een man, voor wiens karakter gij niet de minste waarborgen had Welk een wonderlijke misrekening van uw scherpzinnigen, heersch- zuchtigen geestwiens grootste kracht gelegen was in het spannen van strikken en netten en die nu gebonden zit aan denzelfden draad die hem tot leiband voor an deren gediend heeft!" Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2