rijtoer door het Stads-boseh, met bezoek aan de matinée mnsicale in de Buiten-Sociëteit, te 6 uur maaltijd in de Statenzaal, aangeboden door den gemeenteraad van Assen, te 8.55 vertrek per extra-trein van Assen naar het Loo. üchagen. Den 11 vergaderde in het lokaal Cérès alhier de afdeeling »Schagen" van de vereeniging „Het Witte Kruis". Van de bijna 90 leden waren slechts een twintigtal ter vergadering opgekomen. De voorzitter, de heer Berman, heette de aanwezigen welkom en verzocht den secretaris de notulen voor te lezen, welke onder dankbetuiging werden goedgekeurd. De Voorzitter deelde hierop mede, dat hij in de onlangs gehouden al- gemeene vergadering der vereeniging als afgevaardigde der afdeeling »Schagen" er op gewezen had, hoe moeie- lijk het was de subsidie van het Hoofdbestuur met volledige juistheid vooraf over de onderscheidene posten te verdeelen, tengevolge waarvan er telkens moeielijkheden over de rekening en verantwoording ontstonden. Het Hoofdbestuur had hierop geantwoord, dat aan de afdee- lingsbesturen stilzwijgend zou worden toegestaan, zelve de af- en overschrijvingen over de verschillende posten te doen. Volgens het vereenigings-reglement mocht dit echter niet geschieden. Na deze mededeeling leidde voorzitter namens het bestuur het te behandelen punt instichting van een regenbak te Schagen. Hij achtte de stichting van een grooten bak, die in tijden van watergebrek de burgers van goed drinkbaar water zou kunnen voorzien, van het hoogste belang. Ook bij uit breiding der gemeente moet hij genoeg water kunnen bevatten, om watergebrek te kunnen voorkomen, waarom het bestuur een bak zou wenschen, die 50.000 liters water zou kunnen bevatten. De kosten van een derge- lijken bak waren begroot op 2000. Dit geld kan na tuurlijk niet door de jeugdige afdeeling worden besteed. En wijl het nu een algemeen belang gold, meende het bestuur te moeen voorstellendat do vereeniging aan den Raad moest vragen, een dergelijken bak te doen maken. De afdeeling zal daarbij der gemeente 500 aanbieden ter gemoetkoming in de kosten. Deze f 500 zal de afdee ling trachten te verkrijgen door het uitschrijven eener rentelooze leening onder de leden, in aandeelen van f 10, af te lossen in 5 jaren tijds. Van de gelegenheid om met het bestuur over deze belangrijke zaak van gedachten te wisselen weid door onderscheidene personen gebruik gemaakt. De heer Hazen vroeg, of het Hoofdbestuur ook voor de stichting subsidie zou willen toestaan, waarop de voorzitter antwoordao, zeker te weten van in geen geval. De heer Ter Linden dacht niet, dat het bepaald noodzakelijk was een bak te stichten en achtte het niet wenscbelijk de jeugdige afdeeling zulke zware lasten op de schouders te leggen. Hij meende, dat de bak bij de Hervormde kerk in tijd van nood genoeg water zou kunnen leveren. Kon het bestuur nu den kerkeraad bewegen, dit water kosteloos af te staan, dan zou dit zeker van groot belang zijn voor de burgers der gemeente en was het stichten van een nieuwen bak overbodig. De heeren Berman en Van Kluyve zeiden, dat de bak bij de kerk nooit genoeg water kou leveren, wat voor een paar jaren nog gebleken was, toen de gemeente zelfs een waggon drinkwater moest laten komen en achtten daarom het stichten van een grooten bak noodzakelijk Do heer Ressing rekende den heer Ter Linden voor, dat bij een inkomen van/3121/;, eene jaarlijksche aflossing van f 100 voor de jeugdige af deeling geen bezwaar zou kunnen zijn. De heer Roep meende, dat de vereeniging nog verder moest gaan dan het maken van een bak een Nortonput achtte hij vooral voor onze marktbezoekers noodzakelijk. Voor zitter vorzocht den heer Roep met zijn voorstel te ge legener tijd terug te komen nu wenschte hij alleon het oog gevestigd te zien op den bak. De heer W. Vador ging met het voorstel Roep mede en meende, dat het wel goed kon zijn weer eons te beproeven, een Nortonput te slaan, in plaats van een grooten, duren bak te stichten. Na eene langdurige bespreking over het al of niet drinkbaar zijn van het water uit de hier bestaande wellen, waarbij bleek, dat een groot gedeelte der verga derden wel wat tegen het stichten van een nieuwen bak opzag en het liever met de verbetering der bestaande Nortouputten wilde beproeven, maakte de Voorzitter aan het algomeen gesprek een eindedoor de vraag of nog iemand het woord verlangde. Wijl niemand meer iets in het midden had te brengen en allen zwegen, meende voorzitter dit zwijgen te moesten uitleggen als een alge meen toestemmen in het bestuursvoorstel, zoodat het be sproken adres aan den Raad zal verzonden worden. De heeren W. Vader en Van Rossum verklaarden zich later tegen het bestuursvoorstel en hadden blijkbaar verwacht dat de voorzitter de gebruikelijke stemming er over zou doen plaats hebben. Op voorstel van den heer P. Meurs werd nog met algemeene stemmen besloten, de bovengenoemde aandeelen niet op f 10, maar op 5 te stellen. Niemand verder het woord verlangende, sloot de heer Berman op de gebruikelijke wijze de vergadering. Den 11 was het een jaar geleden, dat de vreeselijke moord alhier bedreven werd. Door verscheidene personen werd dien dag het graf der beide slachtoffers op het kerkhof alhier bezocht. Zijdewind. Den 15 hoopt do ZeerEerwaarde heer P. de Graaf, pastoor te 't Veld, den dag te herdeuken, waarop hij vóór 25 jaren de priesterwijding ontving. Dat zijne parochianen dezen dag niet onopgemerkt voorbij zullen laten gaan behoeft zeker niet gezegd te worden. Callantsoog. Den 12 herdacht de burgemeester onzer gemeente, de heer G. C. Hulst, den dag, waarop hij vóór 25 jaren als zoodanig werd benoemd. Voor eene kleine plaats als Callantsoog de gemeente telt ongeveer 700 zielen is het eene moeielijke zaak een feest te organiseoren, dat werkelijk iets beteekent. Toch is Callantsoog naarin geslaagd. Te ongeveer 9 uur werd zijn EdelAchtbare door eene eerewacht van een zestal ruiters en een 120tal kinderen in 26 rijtuigen van zijne woning te Schagorbrug afgehaald. Te ongeveer 11 ure kwam de stoetdoor muziek voorafgegaanvoor het raadhuis aanwaarvoor de kinderen zich opstelden en den jubilaris een welkomstlied toezongenvoor deze gelegenheid saamgesteld door het hoofd der school te Callantsoog, den heer J. Vis. Namens de kinderen werd den heer Hulst door het dochtertje van den heer Vis een fraaie bouqaet aangebodendoor den heer Vis een fauteuil. De flinke toespraak van den heer Vis werd door den heer Hulst op hartelijke wijze beantwoord. Na de ontvangst op het raadhuis ging de jubelaris met den raad, de feestcommissie en de kinderen naar de gemeen teschool waar de eerewijn werd aangeboden en de kinderen door den heer Hulst op flinke wijze werden onthaald. Een tombola zonder nieten en een draaimolen vermaakten hen en ook de ouderen tot laat in den avond. De receptie door den burgemeester in de bad- tent op het duin gehouden word door zeer velen be zocht. Aan het diner waren de leden van den raad, de ontvanger de secretaris en anderen met hunne dames door den jubelaris genoodigd. Het schoollokaal was eenvoudig versierd, evenzoo het raadhuis en de badtent. Van elke woning waaide de vaderlandsche driekleur terwijl een drietal eerepoorten op verschillende plaatsen waren opgericht. Spraken wij in een vorig nummer den wensch uit, dat de heer Hulst nog vele jaren voor de gemeente Zijpe mag gespaard blijvenook voor de gemeente Callantsoogwaar hij den 12 zijn 25jarig jnbeleum vierde, spreken wij dienzelfden wensch uitde heer Hulst heeft steeds getoond hart voor de belangen zijner gemeenten en zijne burgers te hebben. Met zulk een hoofd gaat het elke gemeente wel. Bij kon. besluit van den 6 no. 33 is jhr. mr. J. C. N. van Eys, gezantschapsraad bij Hr. Ms. gezantschap te Berlijn bevorderd tot zaakgelastigde met den per soonlijken titel van minister-resident van H. M. de Koningin te Bucharest en bij kon. besluit van den 6 no. 34 tot gezantschapsraad bij Hr. Ms. gezantschap te Londen dr. A. W. baron Schimmelpenninck van der Oyegezantschapssecretaris der eerste klasse bij dat gezantschap, en zijn verplaatst a. de gezantschapssecietaris der eerste klasse mr. A. M. D. baron Sweerts de Landas Wyborgh van Hr. Ms. gezantschap to Petersburg naar dat te Berlijn b. de gezantschapssecretaris der eerste klasse jhr. mr. R. de Marees van Swinderen van Hr. Ms. gezantschap te Weenon naar dat te Petersburg c. de gezantschapssecretaris der tweede klasse jhr. mr. A. J. van Oitters van Hr. Ms. gezantschap te Rome naar dat te Weenen met bevordering tot gezantschapssecre taris der eerste klasse en d. de gezantschapssecretaris dor tweede klasse bij het departement van buitenlandscho zaken jhr. dr. J. Lou don naar Hr. Ms. gezantschap te Rome. Bij kon. besluit van den 8 is benoemd tot ontvan ger der registratie en domeinen te Eist de heer B. Coops, thans te Melder. De arr. rechtbank te 's-Hertogenboseh heeft den 8 J. van Deutekombeschuldigd van meineed in zake den moord op den wachtmeester dor marechaussees Hoek man te Osaovereenkomstig den eisch van het Openbaar Ministerie, veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. Bij kon. besluit van den 8 no. 4-3 zijn benoemd tot vertegenwoordigers der regeering op het van den 20 tot don 22 te Bazel te honden vijfde internationaal con gres tot wering van misbruik van sterken drank de heeren mr. J. Heemskerk Az., minister van Staat en lid van den Raad van State en dr. W. P. Ruijsch, ad viseur voor de medische en veterinaire politiebeiden te 's-Gravenhage. Dan 9 is te 's-Gr&veuhage voor de hoogdaitsche taal o. a. geslaagd de heer P. W. van Schendel te Haarlem. Den 10 is te Zwolle voor de hoofdakte geslaagd de heer 1). Peoreboom te Purinerend. Den 10 des nachts is de boerenhofstede bewoond door den landbouwer Jb. Smit aan de Middelvliet in het Koegras tot den grond afgebrand dit is de vierde maal, dat deze boerenplaats afbrandt: des morgens is de op korten afstand gelegen hofstede van don landman Jb. Kuiper, door de overwaaiende vonken mede aangetast en evenals voor een paar jaren onder dezelfde omstan digheden afgebrand. Hengelen. De zomer in ons waterlandals 't zomer nu mag heeten biedt elk beminnaar van de jacht op paling snoek of baarzen een overheerlijk tijdverdrijf voor jongen en voor ouden. Des morgens vroeg voor dag en dauw zon men haast kunnen zeggenziet men de visschers met hun nethun roer, hun fleschhun pakje den boer opgaan, die om zijn wei de sloot heeft met haar visschen. Men ziet ze niet, de vlugge baars, men voelt ze zacht- kens tokk'len en 't harte van den visscherman popelt haast van vreugde als in zijn snoer beweging komtzóó tik tik op en neder. En haalt hij opde vis scherman en heeft hij het begeerde, dan bergt hij vlug het in zijn net en doet weer als te voren. Geen spier vertrekt op zijn gelaat, geen lach, die het verheldert. Van binnen jadaar is het vreugd van buiten effen, som ber. Het is een Hollandsch tijdverdrijf dat visschen aan het water. Geen Eranschman, wien het lusten zou, daar uren door te brengen, te staren op het strakke koord, te zoeken naar een baarsje. De echte visscher tilt bedaard zijn hengel in de hoogte en laat hem zakken weer in 't nat als peilde hij de diepte. En vindt hij nog geen goede plaats, een school van vele baarzen, dan stapt hij langzaam verder heen al tokklend met zijn wapen. Ha 1 hier is 't goedtok tok tok tok haal op; een kranig vischje. Weer neer gelegd weertok tok tok een tweede voor haar netje. Zoo gaat het voort wel twintig keer en telkens ook een baarsje. Dat 's kunstdat is 't fijne van 't bedrijfdat is 't geniale visschen. Wie platzak thuis komt is een kruk, een stumper in het vangen. Zoo'n waterzoodje smaakt zoo goed, zoo lekker na het werken. - Een zoeter loon na veel geduld is bijna niet te noemen. Wie 't jong al leert, die kent het oud, zulk visschen aan het water. 'c Is hollandsch, jongens, leert het dus en wordt eens eerste meesters. En kost het soms een flink nat pak, dat 's leergeld moet je denken. Je makkers brengen je naar huis met hengel, das en netje, en wachton aan de buitendeur of zij ook soms vernemen, of moeder boos is of' wel blij met 't snoekje uit het water. Wees morgen wat voorzichtiger en glij niet van den oever, dan breng je nog eens echte snoek en echte baars naar moeder. Gij visscherman, gij visscherkind, hou 't oud bedrijf in eere 1 brengt ons de zee het zeebanket, de sloot brengt vette baarzen. De gemeenteraad van Enschede heeft den 10 op voorstel van burgemeester en wethouders besloten met het oog op de komst der Koninginnen een krediet te vorleenen van f 7000waaronder een voorschot van f 1000 voor de uniformen der schutterij. Na een on derhoud der verschillende autoriteiten met den Commis saris der Koningin is laatstgenoemd voorschot verleend, onder borgstelling van een paar officieren der schutterij. Den 13, omstreeks 10 uren, zijn per extra-trein de Koninginnen naar Arolsen vertrokken, om tegenwoordig te zijn bij den intocht van den regeerenden Vorst en Vorstin van Waldeck en Pyrmontden 16 keeren zij op het Loo terug. Den 11 is te Sandpoort, gemeente felsen, overleden in den ouderdom van 73 jaren, de oud-leeraar dr. D. Bierens de Haan, een der bokendste nederlandsche beoefenaars der wiskunde. Den 11 des avonds is te Enschede de 31jarige H. Grevelink door J. van Voorst met een mes in de linker zijde gestoken en den 12 der morgens overleden. Den 12 is op het Kamporeiland eene boerenwoning afgebrand. De groothertog van Saksen—Weimar heeft den 12 een bezoek aan de Koninginnen gebracht op het Loo. De minister van waterstaat heeft aan de hollandsche spoorwegmaatschappij het voornemen te kennen gegeven, met 1 October de halte Veenenburg als zoodanig op te heffen en die, overeenkomstig het verzoek van inwoners van Hillegom en omstreken, over te brengen naar Hille- gommerbeek. Gedurende Juli werden bij het koloniaal werfdepot te Harderwijk voor den indischen militairen dionst aange nomen 159 personen, waarvan 59 van de korpsen overgeno men waren van de overige 100 waren 45 vreemdelingen. Aan handgelden en gratificatiën werd uitbetaald eene som van 37650. Hot aantal aan te stellen surnumerairs der posterijen en telegrafie is nader voor 1895 bepaald op ten hoogste 25 blijvende het getal der voor vrouwelijke candidaten opengestelde plaatsen op ten hoogste twee vastgesteld. Volgens de opgaven voorkomende in de 'Staats courant van den 11/12over het tijdvak van 1 Januari tot 31 December 1894 werd op 31 December 1894 met vergunning sterke drank in het klein verkocht in Noord- Brabant 4120 Gelderland 2857Zuid-Holland 4182 Noord-Holland 3744 (waarvan alleen te Amsterdam 1453, met een opbrengst van f 120,549); Zeeland L187; Utrecht 1128; Friesland 1852; Overjjsel 1538; Groningen 1897 Drente 791Limburg 1525 inrichtingen. Het totaal der voor alle vergunningen betaalde sommen was in: Noord- Brabant 101,428.85; Gelderland 116,020,50: Zuid- Holland f 213,185.98Noord-Holland 202,150.21 Zeeland 29,597.96; Utrecht 44,927.8772 Friesland 49,630.72; Overijsel 48,653.65; Groningen f 51,100.75; Drente 18,281 75Limburg f 31,810. Texel. De heeren J. P. Koning en W. K. Bak ker te Oosterend, die tot leden van den gemeenteraad zijn herkozen, hebben verklaard zich die verkiezing te laten welgevallen, niettegenstaande zij bij advertentie den kiezers hadden verzocht geene stemmen op hen uit te brengen. In de laatste dagen kwamen verschillende gevallen van vlekziekte onder de varkens voor, voornamelijk te Oos terend, in den Eierlandschen polder en te De Cocksdorp. Eenige dieren zijn reeds afgemaakt. Ook deden zich gevallen van koorts voor, die gewoonlijk na het gebruik van geneesmiddelen spoedig weken. Amsterdam. Bij kon. besluit van den 8 is be noemd tot ontvanger van het buitengewoon zegel alhier de heer W. F. Mensing, thans te 's-Hertogenbosch. De tentoonstelling is don 11 door 11300 betalende personen bezocht. Haarlem. Tusschen den 3 en 10 is ingebroken bij don hoor J. J. Franckeu, hoofdonderwijzerwonende aan de Nieuwe Gracht, No. 54 alhier. Op verschillende kamers zijn kasten opengebroken en daaruit verscheidene gouden en zilveren voorwerpen ontvreemd. Vermoedelijk is men met een valschen sleutel binnen gekomen. Den 10 zijn alhier voor de hoofdakte geslaagd de dames M. Vrolijk, W. M. E. Damave en A. M. Lagaay te Am sterdam, E. E. Botman en J. van Eek alhier, J. E. Rikkers te Voorburg, G. N. Boven en S. L. Privé te Leiden. Den 10 ziju te 's-Gravenhage o.a. voor de fransche taal 1. o. geslaagd de dames G. GraueA. Wiegand en L. A. A. van Oosterzee alhier. De jury der tentoonstelling voor hygiëne en vooding te Genève heeft aan het Staalwater der Wilhelmina-bron het eere-diploma en aan het tafelwater der Hollandia- bron de gouden medaille toegekend. In den Waardpoldernabij Kolhorn, zijn in den nacht van den 9 op den 10 bij twee arbeiders konijnen gestolen. De bestolene wonen niet ver van elkaar; bij een zijn 7 bij den ander 1 vermist. Een onderzoek wordt ingesteld. Langcdijk. Behalve dat de prijzen der groenten, die tegenwoordig afgeleverd kunnen worden, te laag zijn, doet de regen veel schade aan de kool, die nog niet vol wassen is. Kool op lage akkers wordt blauw en zal dien tengevolge klein van stuk blijven. Het gaat den Lange- dijkers nu weer niet voor den wind. Oudkarspel. Welk eene martelingDe slager A. Bakker alhier zou den 9 een paard slachten, dat door het breken van een der achterpooten voor zijn werk ongeschikt was geworden. Om het dier naar zijne woning te vorvoereD bond hij het een touw om den bek den nek en de voorpooten en sleepte het zoo, met behulp van een tiental gedienstigen over een weg van niet minder dan 70 el lengte. Het ongelukkige dier trilde van pijn en wendde wanhopige pogingen aan om zich van zijne beulen te ontdoen. Naar ons werd meegedeeld is tot heden tegen de bedrijvers van deze onmenschelijke daad geen proces-verbaal opgemaakt. Den 11 isteKrommeniedijk het huis, be- hoorende aan en bewoond door J. Rouwendaaltimmer man en winkelier, afgebrand. felsen. Den 12 des middags is aan de noord zijde van het Kanaal, bij de ballastwerkzaamheden van den heer Moorman, een locomotief te water gereden, terechtkomende op twee zandbakken die verbrijzeld werden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Zuid- en f oordschermer. De gemeente-reke ning, dienst 1894is door den Raad vastgesteld in ont vangst tot een bedrag van f 11683,61 en in uitgaaf van f 11298,30, zoodat het batig saldo f 385,31 bedraagt. Harslngerhorn. Aan den wielerwedstrijd, den 12 alhier gehouden werd door zes personen deelgeno-

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3