Poolsch Bloed, No. 97. £even en Megentigste Jaargang. 1895. V R IJl) A G 16 AUGUSTUS. Waarsclmwing Bouwterreinen. Buitenland. FEUILLETON. Nederland. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR Gelet op de dezer dagen gedane aankon digingen van den openbaren verkoop van terreinenin deze gemeente voor bouwterrein; Brengen uitdrukkelijk in herinnering, het door den Gemeenteraad in zijne vergadering van 19 December 1894 uitgesproken ge voelen „dat de gemeente geene straten in eigen- „dom en onderhoud meer zal overnemen, „weike niet vooraf in overleg met de ge- „meente zijn aangelegd, en tot zoodanige „breedte, als daarbij bepaald wordt; dat „het wenschelijk was, om hiervan dui delijk te doen blijken ter voorkoming, dat „gevolgd blijve de tegenwoordige wijze van „handelen van notarissen enz., om in te ver- „koopen gronden geheel onvoldoende straten „te ontwerpen, waaruit de grootste moeie- „lijkheden, zoo voor de belanghebbenden „als voor de gemeente, kunnen voortvloeien; „dat artikel 242 der algemeene politie verordening, voorschrijvende, dat parti culiere erven van de openbare straat of „den openbaren weg afgescheiden moeten „zijn op de daarbij voorgeschreven wijze „zoo streng mogelijk zal worden toegepast „op hen, die in gebreke mochten blijven, „hieraan te voldoen." NATALY YON ESCÏÏSTRUTH. ALKMAARSCHE COURANT Doze Gour&nt wordt Dinsdag-, Donderdag- an Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar franco door bet geheele rjjk 1, De 3 nummers ƒ0,0®.. Afzonderlijke nummers 3 ets. Pryg der gewone Advertentlënz Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer3 IJ K K A A T O O R. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat, na afloop van den herijk in de buitengemeenten bet ïjkkantoor alhier, te beginnen met 1» Augustus e.k„ weder ge regeld geopend zal zijn eiken Raandag, Woensdag, Vrijdag en Katerdag, van des voormiddags 9 tot des namiddags 1 uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris, 12 Augustus 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar De Secretaris 13 Augustus 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. BEliGID. Het wetsontwerp tot wijziging van de tabaksbelasting is bij de Kamer ingekomen. Daarbij worden de invoerrechten op tabak verhoogd; voor sigaren en sigaretten zal 500 francs per 100 P. betaald worden, voor andere gefabriceerde tabak 120 francs en voor niet- gefabriceerde tabak zonder stelen 130 francsmet stelen DOOR 71) Een oogenblik heerschte er diepe stilte Leonie ver roerde zich niet. »Voor de laatste maal sta ik heden tegenover n Excel lentie", vervolgde Janeck zachter en langzamer, »voor de laatste maal althans dat 't mij mogelijk isopenhartig en zonder terughouding tot u te spreken." Zij schrikte op, wijd opgespalkt, door geen tranen be vochtigd, staarden hem de verleidelijke oogen aan. ^Slechts dat niet, Proczna!" viel zij hem buiten zich zelve in de reden »niet zóó van mij heengaan, in haat en gramschap. Zwakheid uw naam is vrouw 1" Zij hief de blanke krampachtig sa&mgevonwen banden naar hem opde gouden armbanden gleden ritselend aan de armen naar omlaag een zoetveelbeteekenend glimlachje speelde om hare lippen, »en ik was zwak, omdat ik u Afhad! om dat ik Flandern's jaloerschheid vreesde raakte ik ver strikt in een weefsel van leugen, dat hem misleiden moest; ten einde een reddenden oever te bereiken, stortte ik mij hoe langer hoe driester in den stroom. Proczna wie veel lief heeftdien wordt veel vergevenook ik bemin boven maat en berekeningen ook gij znlt. niet in haat van mij scheiden Zij had zich langzaam opgericht en boog zich al meer en meer naar hem toe als een heeteverteerende vlam, die den stormwind bij diens pogen om ze uit te blazen met speelsche tongen verlokkend streelt. Janeck schudde ernstig het hoofd. »Ik heb n noch iets te verwijten noch iets te vergeven Excellentiewant nw zoogenaamde trouweloosheid heeft mij, goddank, geen 50 francs. Verder wordenden reeks fiscale maatregelen voor de teelt en het verwerken van inlandsehe tabak voor gesteld. Nadat de schoolwet in eerste lezing aangenomen werd, heeft de Kamer zich o. a. beziggehouden met het ontwerp, waarbij goedkeuring werd gevraagd voor den verkoop van een groot stuk der Ostendor duinen aan den engel- schen kolonel North. Daar deze duinen domeineigendom zijn was voor den verkoop, waartoe de koning het ini tiatief namde goedkeuring van het parlement noodig. De afgevaardigde Lorand maakte van deze gelegen heid gebruik om er op te wijzen, dat sedert eenigen tijd de naam das konings herhaaldelijk in verband met allerlei speculaties is genoemd. Eerst bij de Antwerpsche ivoor- verkoopen onlangs had het parlement zich bezig ge- honden met een particuliere zaak van den koning als heerschar van den Congo, n.l. de leening aan De Browne de Tiège in Antwerpen, en na weer was het de verkoop van gronden die domeineigendom zijn, en die zeker niet zonden afgestaan zijn zender den invloed, door den koning uitgeoefend ten gunste van den met hem bevrienden kring. Volgens Lorand en vele anderen ging dit toch wat te ver. De goedkeuring werd echter gegeven. DITITSCHI.AAD. De stad Keulen heeft 18000 beschikbaar gestel1 voor de viering van den 2 September, den Sedandag. Alle oud-strijders van 18641866 en 1870, die te Keulen wonen, znllen een eeresoldij van f 3 ontvangen terwijl de behoeftige ond-strijders nog eene bnitengewone nitkeering krijgen. EAUEIjAAD. De koninklijke commissie heeft den 13 in beide Huizen medegedeeld, dat Koningin Victoria de verkiezing van den heer Gully tot voorzitter van bet Lagerhuis had goedgekeurd. De leden van hot Lagerhuis werden dien dag beëedigdde behandeling der zaken vangt den 15 aan. De Keizer van Dnitschland isna afscheid van zijne grootmoeder, Koningin Victoria, te hebben genomen, met graaf Lonsdale naar het kasteel Lowther in Cumberland vertrokken om vier dagen op korhauen te gaan jagen. OOITEARIJR-HOAGARIJI!. Den 12 des avonds is op last der regeering te Marienbad de speelzaal voor vreemdelingen gesloten. De kas der bank werd in beslag genomen en de deuren van de speelzaal werden door de politie-agenten bezet. Nadat de namen der aanwezige 200 badgasten opgeteekend warenmochten deze de zaal verlaten. Den 10 des avonds is te Rotterdam in een bier- on danshuis in de Zandstraat bij een twist tnsschen een jonkman en een meisje, aan het meisje door den jonkman een messteek in den buik toegebrachtin haren aan vankelijk slechten toestand is verbetering gekomen. Den 10, des avonds te 10 uren, zijn te Roermond drie hnizen aan de Kapellerlaan ingestort. De bewoners, wonden geslagen en ik bezit genoeg kunstzin om de uitmuntende kleine eomedie waarvan gij mij de verschil lende bedrijven hebt voorgespeeld, als een inderdaad hoogst vermakelijke en verdienstelijke schepping te waardeeren Eén raad zon ik n echter wenscfaen te geven Mocht gij eenmaal, zoodra gij weer vrij znlt geworden zijn, inder daad oprecht verliefd raken en op wederliefde hopen, koer dan de rollen in het ernstig gemeende bljjspel om Een slady Tartuffe" zal wel altijd een minnaar vinden, maar nooit een gadewant slechts hoogachting Excellentie is het fondamentwaarop de huwelijksgod zijn gulden poort opslaat!" Roerloos stond zij tegenover hemmet verwrongen aangezichtalsof zij in een schaterlach wilde uitbarsten de gebalde vuist drnkte zij tegen haar borstals moest zij zich zelve bedwingen om niet met hare nagels zijn oogen uit te krabben »Ik dank n voor dien vriendschappelijken raad, Janeck Proczna'', zei ze met heesche stem»eu ik zal dien in acht nemen. Gij wilt das mijn toekomst niet het mes op de keel zetten?" Volstrekt niet!" «Wees dan barmhartig en geef me die twee briefji terug zij zag met doffen blik naar hem op smee- kend vouwde zij de handen over de borst en vertoonde geheel en al het beeld eener door smart verslagene, diep rampzalige vrouw. Proczna doorzag dat eomediespel. »'t Spreekt vanzelf dat dit geschrijf ten allen tijde te uwer beschikking staat, onder ééne voorwaarde echter Hij opende zijn por tefeuille en nam de papiertjes er uitmet gretige haast stak Leonie de hand er naar uit. «Geef ze me ik be loof n alles Doodbedaard hield hij de blaadjes terug. «We znllen eerlijk ruilen Excellentie. Mag ik n verzoeken mij in plaats van deze de kleine noodlottige briefjes te over handigen die Anna Regina in dat geval met den mar kies do Branca aan n geschreven heeft Met een sissend geluid bracht zij met moeite over de lippen «Welke waarde kunnen die regels voorn hebben die gedeeltelijk reeds te bed waren, konden zich nog bij tijds redden door het gekraak op het hun dreigende gevaar opmerkzaam gemaakt. Alleon een bejaard man die in een benedenvertrek lag, kreeg eene kleine wonde aan het hoofd. Den 11 des morgens werden, na het hevige onweder van den 10 des avonds, onder een boom aan den IJweg te Haarlemmermeer meer dan 200 doode musschen ge vonden. Bij kon. besluit van den 12 is benoemd tot com missaris van politie te Maassluis en tot commissaris van Rijkspolitie op het Scheur en over den Nieuwen Water weg door den Hoek van Holland en het Scheur tot in zee de heer J. D. Bloemen thans hoofdinspecteur van politie te Arnhem. Bij kon. besluit van den 12 is de heer mr. J. Si- berius Trip, president der beide gerechtshoven in Neder- landsch Indië op zijn verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen met dankbetuiging voor de langdurigedoor hem aan den lande bewezen diensten. Den 12 des ochtends is op het rangeerterrein van de Holl. Spoorwegmaatschappij te Rotterdam een 16- jarige loodgieter die daar met anderen eenige werk zaamheden had te verrichten onder een rangeerenden trein geraakt en letterlijk vermorseld. Hij was de kost winner zijner moeder en zes jongere broertjes en zusjes. Op het Vredes- en Arbitrage-Oongres te Brussel is Nederland vertegenwoordigd door de leden der Eerste Kamer, de heeren Pijls en Rahusen. Ichermeer. Aan de barddraverij, bij gelegen heid der kermis den 13 te Stompetoren gehouden namen 8 paarden deel. De prijs werd behaald door «de kleine zwart" van den heer C. de Goede bereden door den eigenaarde le premie door «Wilhelm" van den hear J. Schipper berijder J. Znarbier en de 2de premie door Marie" van den heer P. Roskam, bereden door W. Klaver. Schagen, Hoe gevaarlijk het is spelden in den mond te nemen, bleek den 13 weer bij een 17jarig meisje, J. K., alhier. Bij het ophangen van kleeren gleed een speld, die zij in den mond had, in de keel, waar het scherpe voorwerp bleef zitten. Eer een dokter echter gelegenheid had de speld te verwijderen, zakte zij naar beneden en moet de tijd leeren, of dit ongeluk geen ern stige gevolgen zal hebben. Bericht men uit Friesland, dat er nog geen jaar is ge weest, waarin de varkensziekte iu zoo hevige mate heerschte als dezen zomer, in Hollands Noorderkwartier breidt zich de ziekte ook meer en meer nit. Op de markt alhier werden den 15 ook heel wat minder vette varkens aan gevoerd dan vorige weken. Men is zeker bevreesd aanmerkelijke schade te lijden als het varken tijdens het vervoer of aan de markt teekenen van vlekziekte vertoont. Is de aanhoudende regen voor vele streken van groot nadeelhet K o e g r a s vaart er wel bijde hooge zand gronden in die streek kunnen heel wat water verdragen, eer er van te veel sprake is. De weilanden staan er tegenwoordig prachtig groen. Enkele akkers met haver Voor mij een weinig, maar voor Branca des te meer." Zij barstte in een sohrillen lach nit, wierp vervolgens het hoofd in den nek en nam hem met een hoonenden blik van het hoofd tot de voeten op. «Ha, na begrijp ik u Thans vallen de schellen mij van de oogen En gij, gij vermeet n, tegenover mij van komediespel te spreken Die lady Tartuffe heeft haar weerga gevon den, den Mephisto, die over menschenharten zijn weg zoekt naar de sloten van cassettes Een edele roeping, voorwaar Ik wensch den markies geluk met zulk een vriend en jnich den eoncertzanger Janeck Proczna toe, niet enkel om zijn verheven talent, maar ook omdat hij de knust verstaat langs slinksche wegen arglistig zijn doel te bejagen Een meewarig lachje vertrok even zijn lippen. »'t Is al zeer laat in den nacht, Excellentie... als we nog tot onzen ruilhandel wenschen te komen..." «Dat zou bezwaarlijk gaan Leonie's oog fonkelde zegevierend, «die briefjes zijn al lang verbrand!" «Zoo.dat is erg jammer.misschien verrijzen ze weer uit hun asch, ik zal nog vijf minuten wachten..." «HebL ge soms plan hier te overnachten Een gren- zenlooze ergenis gaf een sehrillen klank aan haar stem. «Waarom niet?" voor mij kan dat immers volstrekt niet zulke nadeelige gevolgen hebben ik heb uwe nitnoodiging zwart op wit." «Eer ik u die briefjes in handen geef, laat ik me liever door de mensehen steenigen „Daaraan hecht gij zelf geen geloof. Nog eens, Excel lentie, óf de kleine, waardelooze papieren. of de con certzanger Janeck Proczna gaat zonder omwegen naar den president Gartner eene gepensioneerde Excellentie of een 9lecht befaamde weduwe of gescheiden vrouw speelt geen rol meer in de wereld, 't is n dus dringend aan te raden, van twee kwaden het minste te kiezen Een oogenblik verwrong zich haar lenige gestalte in machtelooze woede, daarna richtte zij zich plotseling op. Belooft ge mij op nw eerewoord dat gij de papieren vernietigen zult?" «Binnen vier en twintig nur

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1