Gemeenteraad van Alkmaar, op Woensdag 14 Augustus 1895, kunnen zich met de beste op den kleigrond meten. Voor het Koegras is deze zomer een rijk jaargetijde. Nieuw licht. (Acetyleengas.) De heer van der Kloes deelt in Architectura" het volgende omtrent het nieuwe licht mede »Door de welwillendheid van den heer J. Blenland van Oord, gasfabrikant te Voorburg, ben ik in staat gesteld het volgende mede te deelen De grondstof voor het acetyleengas, het calciumcarbide, is reeds een courant handelsartikel geworden en wordt als zoodanig uit Amerika en uit Berlijn aangevoerd in goed gesloten vaten of blikken bussen. Door enkele aan raking met water wordt het gas ontwikkeld. Een voor den leek op scheikundig gebied hoogst zonderling ver schijnsel doet zich er mede voor het calciumcarbide op zich zelf is onbrandbaar doch laat men op een stukj er van een paar druppels water vallendan kan men het met een lucifer aansteken. Het calciumcarbide moet dus volkomen droog bewaard blijven het is haast even ge voelig voor water als ongebluschte kalk en begint ook in aanraking met vochtige lucht weldra gas te ontwikkelen. De installatie der toestellen voor verlichting met acety leengas is zeer beknopt en eenvoudig. Een gasfabriekj' voor een villazooals de heer Blenland van Oord voor den heer Hattum te Ellewoutsdijkop het buitenverblijf «Zorgvliet'', heeft ingerichtbeslaat niet meer dan 4 M2 plaatsruimte. Het licht is eonig mooi. De heer B. v. O. ontstak voor mij een acetyleengasvlam van 25 normaalkaarsen en daar naast een petroleum van 18 kaarsende eerste had niet meer dan '/4 van den inhoud der laatste. Als men re kent, dat petroleumgas ongeveer 4 maal de lichtsterkte heeft van steeukolengas dan komt de opgaaf van prof. Lowesdat acetyleengas 15 maal zooveel licht geeft als steenkolengasvrijwel uit. Naar den tegenwoordigen prijs van het acetyleengas die waarschijnlijk echter aanmerkelijk zal dalenver brandt een 24 kaarsvlam per uur (20 L.) voor een waarde van ongeveer 3 cent. Het verbruik van steenkolengas bij open vlam gerekend op 11 liter per kaars, kost bij een prijs van 9 M3 een steenkolengaslicht van 25 kaarsen 2.474 centterwijl dat licht met een goeden brander zou kosten 12 cent per uur. Een 3 liter bus-calcium-carbide bevat evenveel aan licht vermogen als een van 15 liter petroleum. Dit geeft, dunkt mij, den petroleum-koningendie tegenwoordig hard bezig zijn den prijs van hun waar op te drijven, wel eenige reden tot nadenken." des namiddags 12 3/4 uur. No. 9. Voorzitter de Burgemeester A. Maclaine Pont. Tegenwoordig 14 leden. Afwezig wegens uitstedigheid de heeren C. J. Canters mr. P. F. Karseboom en J. de Lange J.Cz. De Voorzitter opent de vergadering waarna 1. de notulen der vorige vergadering gelezen en goed- keurd worden. 2. Deelt de Voorzitter mede dat ingekomen zijn de geloofsbrieven van de op 16 Juli 1.1. gekozen Raadsleden en stelt voortot het onderzoek daarvan over te gaan. Daartoe besloten zijnde, noodigt hij ,de heeren Kraakman, Boelmans ter Spill en de Groot uitzich daarmede te belasten. Deze heeren verlaten voor eenige oogenblikken de vergaderzaal en brengen daarna verslag uit. Zij stellen vooralle leden toe te laten. Overeenkomstig hun voorstel worden diensvolgens achtereenvolgend toe gelaten de heeren KarseboomPreijer, Goede, Bosman, Rentmeester en Witte. 3. Deelt dé Voorzitter mede dat a. de gemeente-rekening over 1894 met de bijlagen en toelichtend schrijven reeds gesteld is in handen der voor het onderzoek benoemde commissie b. de heer J. Asjes Ez., houtkooper alhier, ingetrokken heeft zijn verzoek om vergunning tot gebruik van gemeente grond op den Tienenwal tot het maken eener warande aan zijn perceel aldaar, tengevolge waarvan dat ver zoek geen punt van behandeling meer zal uitmaken c. het huis aan de Gedempte Baansloot n°. 38 door W. F. Adolf bewoond geweest, den 15 Juli vrijwillig ont ruimd iswaardoor geen uitvoering is behoeven te worden gegeven aan het raadsbesluit van 10 Juli 1.1., waarbij dat perceel onbewoonbaar werd verklaard. Voor kennisgeving aangenomen. 4. Brief van Ged. Staten waarbij toegezonden wordt een van den Minister van Justitie ontvangen uittreksel uit het koninklijk besluit van 1 Juli No. 41, waarbij de bezoldiging van den commissaris van politie alhier bepaald is op 1500 Voor kennisgeving aangenomen evenals de mededee- ling des Voorzitters, dat tot commissaris van politie be noemd is de heer S. M. S. Modderman Jr., thans hoofd inspecteur van politie te Zwolle. Zijn medegedeeld de sedert de vorige vergadering inge komen stukken. Demping van het Geestwater. 5. Brief van Burgemeester en Wethoudersten ge leide van een door hen in overleg met de vaste com- »Dat niemand er iets van te weten zal komen »'t Is u bekend, dat ik in het belang van een zekere persoon heb gehandeld «Welaan, met die ééne persoon neem ik 't voor lief en het bestaan der beide andere briefjes is dan voor eeuwig ook in uw mond to niet gedaan «Mijn woord er op. Leonie haalde diep adem en begaf zich met wankelende schreden naar haar schrijftafel. Met bevende handen opende zij een geheimo lade, «Ziehier... neem aan «Zijn ze dat alle?'' «Alle." «Ik dank u. Ziehier uw balkaart en het briefje van anriorn J^U zjjn w0 qUitte." Flandern Wordt vervolgd. missie van bijstand in betrekking tot het beheer en on derhoud der plaatselijke werken en eigendommen ontwor pen plan tot demping van het Geestwater. In de laatste weken is herhaaldelijk overwogenop welke wijze de meermalen ook in den Raad be sproken demping van het Geestwater het best en het goedkoopst zou kunnen geschieden. Die overwe gingen hebben ten slotte geleid tot de overtuiging dat het door de vaste commissie van bijstand in betrek king^ tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen aangegeven denkbeeld, om die demping gepaard te laten gaan met de niet minder wenschelijke uitdieping van een deel der Kennemersingelgracht, in alle opzichten de voorkeur verdiende en dat de door die demping en uitdieping te verkrijgen verbetering niet afdoende zou zjjnwanneer niet gelijktijdig het in de Lindegracht uitloopende riool van de Heul naar de Singelgracht ver lengd werd. De gemeente-architect heeft in het hierbij gevoegde rapport, dat vergezeld is van vier teokeningen, omschrevenhoe die verschillende werken goed uitge voerd kunnen worden en daarbij gevoegd eene begrooting van kosten, in eindcijfer bedragende f 15000. Die ont worpen plannen dragen zoowel de goedkeuring van ge noemde commissie als van Burgemeester en Wethouders wegzoodat te dien aanzien volkomen overeenstemming bestaat.- Bieden zij die plannen aan 's Raads overweging aan zij meenen op de-uitvoering daarvan met klem te mogen aandringen. Een uitvoerig betoog van het nut dier verschillende werken is zeker overbodig een ieder kent den min gunstigen toestand, welke meermalen een onder werp van gedachten wisseling heeft uitgemaakt. De toe stand der geldmiddelen laat niet toe, deze in het belang der gezondheid hoogst wenschelijke verbetering uit de gewone inkomsten van de eerstvolgende jaren te bestrijden. Nu de gemeente toch hare toevlucht tot buitengewone middelen van uitkomst zal moeten nemen ter dekking van de buitengewone uitgaven, waartoe in den loop van dit jaar reeds besloten isachten zij het niet beden kelijk deze uitgaaf daaronder te begrijpen. Zij stellen daarom voor a. tot de uitvoering van voorschreven werken te besluiten; b. hen te machtigen die uitvoering zoo spoedig mogelijk in het openbaar aan te besteden deze uitgaat te begrijpen onder de som der uitgaven uit buitengewone inkomsten te dekken en hen uit te noodigen daartoe voorstellen te doen. Verder zouden zij dadelijk eene beslissing wenschen genomen te zien omtrent de bestemming te geven aan den gronddoor de demping van het Geestwater te verkrijgen welke grond niet in zijn geheel voor den openbaren dienst bestemd behoeft te blijven. Zij stellen, in overeenstemming met het gevoelen van bovengenoemde commissie voor te besluiten a. te trachten dien grondvoor zooveel hij ligt laDgs het Rijksopvoedingsgesticht, aan het Rijk te verkoopen en hen te machtigen, daartoe onderhandelingen aan te knoopen en uittenoodigen den uitslag daarvan aan 's Raads oordeel te onderwerpen; de eventueel te verkrijgen koopprijs kan strekken in mindering van de buiten gewone uitgaaf b. dien grond, voor zooveel hij ligt tusschen bedoeld ge sticht en de Scheteldoekshaven voorloopig voor den openbaren dienst als openbaren weg te behouden c. dien grond, voor zooveel hij ligt langs het terrein van het burgerweeshuis en het gasthuis onder nader met de besturen dier instellingen vast te stellen bepalingen, aan die gestichten at te staan en hen te machtigen, met die besturen daarover in overleg te treden, onder uitnoodiging ook den uitslag dier overleggingen aan 's Raads goedkeuring te onderwerpen d. den overigen grond, zoo aan de Gasthuisstraat als aan de Paardenmarkt achter de woning van Schutvoor loopig voor den openbaren dienst als openbaren weg te behouden; laatstgenoemd terrein zon desverkiezende als bouwterrein verkocht kunnen worden, in welk geval de koopprijs ook zou kunnen strekken tot vermindering van de buitengewone uitgaaf. Ten slotte merken zij op, dat bij de demping van het Geestwater eene andere plaats voor puinplaats aange wezen zal moeten worden, daar de tegenwoordige op de Paardenmarkt dan vervalt. Daartoe zullen zij te zijner tijd een voorstel indienen. Op voorstel van den Voorzit her gesteld in handen eener speciale commissie van vijf leden, daar het hier eene nog al belangrijke buitengewone uitgaaf geldt. Bij eerste stemming worden benoemd de heeren Boelmans ter Spill met 11, Kraakman en de Groot ieder met 10 en de heer Bosman met 8 stemmen; verder waren uit gebracht op ieder der heeren Stoel en Goede 7, de Wit 5, v. d. Bosch 4, ieder der heeren Preijer en Janssen 3 stemmen en op ieder der heeren Conijn en Rentmeester 1 stem. Bij de daarop gevolgde vrije stemming voor een vijfde lid worden uitgebracht op ieder der heeren de Wit en Goede 5, op den heer Stoel 3 stemmen en op den heer van den Bosch 1 stem. Bij de her stemming tusschen de heeren de Wit en Goede bekomt ieder 7 stemmenbij het lot wordt de heer Goede benoemd. 6. Brief van het bestuur der Vereeniging de Ambachtsschool voor Alkmaar en Omstreken, waarbij toegezonden wordta. een afschrift van het ver slag over het dienstjaar 1894; b. idem van de rekening en verantwoording over dat dienstjaar c. idem van de begrooting voor het dienstjaar 1895, alles vastgesteld in de vergadering van 26 Maart 1.1. Tengevolge van den geldelijken steuntoegezegd door den Staatde provincie Noordholland en de gemeente Alkmaar, en verleend door de deelnemers in de door de Vereeniging in dit jaar uitgeschreven leening ad ƒ8000, is sedert die vergadering de lokaliteit der Ambachts school vergroot, het onderwijzend personeel vermeerderd en was het mogelijk bij den aanvang van den nieuwen cursus nieuwe leerlingen tot de school toe te laten en kon uitvoering worden gegeven aan de voorgenomen uitbreiding van den werkkring der Vereeniging, voor zooveel betreft het doen geven van onderwijs in het machinebankwerken en in de eerste beginselen der werk tuigkunde. Het bestuur verwijst voor bijzonderheden te dien aanzien naar een naschrifttoe te voegen aan het eerstdaags in druk verschijnende jaarverslagwaarvan ook aan den Raad een exemplaar zal worden gezonden. De Ambachtsschool wordt thans bezocht door 136 leer lingen, waarvan 52 uit de buitengemeenten. Daar thans aan het besluit omtrent den 3-jarigen cursus volledige uitvoering is gegeven verzoekt het bestuur be leefd, de uitvoering van het Raadsbesluit van 9 Januari, wat betreft de verhooging van het aan de Vereeniging door de gemeente Alkmaar toegekende subsidie, te bevorderen. Het bestuur zal het op hoogen prijs stellen dat de Raadsleden door een veelvuldig aan de school te brengen bezoek zich persoonlijk komen over tuigen van de gunstige gevolgen van genoemd raads besluit. Gesteld om bericht en raad in handen van de vaste commissie van financiën. 7. Brief van den heer M. Galand, daarbij berichtende, dat hij aanneemt de benoeming tot lid der gezond heidscommissie. 8. Brief van den heer M. H. Spruijtdaarbij be richtende dat hij aanneemt de benoeming tot lid der plaatselijke commissie van toezicht op het middelbaar onderwijs. Nos. 7 en 8 voor kennisgeving aangenomen. 9. Verzoek van het Hoofdbestuur der Schlppers- vereenigïng „Schuftevaer", om verbetering van het vaarwater van af den Huigendijk tot de Zes Wielen, daar herhaaldelijk klachten inkomen over den onvol doenden toestand van dat vaarwater. De Voorzitter stelt voor, dit verzoek te stellen in handen van Burgemeester en Wethouders ter beschikking, onder opmerking dat voor de gemeente geene verplichting bestaat tot het uitdiepen van dit vaarwaterdoeh dat in het belang der schippers, die de markten te Alkmaar bezoekeneen geul in dat water wordt onderhouden overeenkomende met de diepte, waarop de slagdorpel van de sluis aan de Zes Wielen ligt. Dit voorstel wordt aangenomon, nadat de Voorzitter aan de heeren Kraa k- man en Stoel toegezegd had, dat de bedoeling van zijn voorstel was, in die geul bestaande ondiepten te laten uitdiepen. 10. Adres van M. N. Edelhauser, Joh. v. d. Haagen en wed. H. Bin mink waarbij zij te kennen geven dat zij voornamelijk in den zomer in hunne zaken door de muziek-uitvoeringen en andere vermakelijkheden in den hout hun brood moeten verdienen; dat zij moeite hebben om hunne belasting te kunnen betalen daar dit slechts enkele dagen in het jaar geschiedtdat bun door het plaatsen van bierkarren en eigen zitbanken in de nabij heid der muziektentdoor liedendie alleen bij de muziekuitvoeringen het vak van bierverkoopers uitoefenen, groot geldelijk nadeel wordt toegebracht en dat bij ge legenheid der feestvieringen in den houtzooals hard draverij en volksspelen, zelfs tenten worden opgeslagen, waardoor hun groote schade wordt berokkend dat zij meenendat evenmin als het aan venters toegestaan wordthier en daar met hunne karren standplaats te kiezen, waar zij dat willen on evenmin als het plaatsen van bierkarren op de Kaasmarkt wordt toegestaan, omdat dit nadeel berokkent aan de aldaar wonende koffiehuis- houders dat dit in de nabijheid hunner zaken mag worden toegelaten waarom zij verzoekendezen voor hen zoo schadelijken toestand te doen ophouden en niet toe te staan dat bij muziekuitvoeringen en andere ver makelijkheden in den hout bierkarren geplaatst en tenten opgeslagen worden. Gesteld in handen van Burgemeester en Wethouders ter beschikking. 11. Verzoek van D. Akkerman en acht mede-onder teekenaren, veehouders, hunne kazen te Alkmaar ter markt aanvoerende hun mede te deelen waarom veehouders niet minder dan den halven stapel kaas mogen aanvoeren, terwijl kaasfabrieken en schippers hierin vrijheid van handelen hebben. Het is voor hen van even groot belang als voor fabrieken dat er des nachts zoo weinig mogelijk kazen staan daar zij door den weerstoestand veel van kwaliteit kunnen verminderenterwijl veehouders voor 10 kazen toch evenveel betalen als fabrieken voor 100 en meerderen. Gaarne zouden zij ziendat dit besluit ingetrokken werd en zij als voorheen donderdag zooveel kazen kunnen aanvoeren, als hun goeddunkt. Gesteld in handen van de Kamer van hoophandel en fabrieken om bericht en raad. Zijn in behandeling genomen de volgende voor de leden ter lezing gelegen hébbende stukken. 12. Verzoek van mej. O. A. Bakker, om eervol ontslag tegen 1 September a.s. als helpster in de nuttige hand werken aan de openbare burgerschool. Onder de gewone bepaling het gevraagde ontslag ver leend. 13 Verzoek van A. Wijn, benoemd hoofd der open bare school te Koedijk, om eervol ontslag als eerste on derwijzer aan de openbare 2e tusschenschool. Onder de gewone bepaling het gevraagde ontslag ver leend. Van de vaste commissie van financiën. Gemeente-gasfabriek. 14. Rapport omtrent de rekening der gemeente-gas fabriek over 1894. Die rekening waarin over 1893 nog een bedrag van f 37.06 voor gas en f 2.31 voor meterhuur verantwoord wordtsluit in ontvangstenwelke op f 87400 geraamd warenmet inbegrip van een van de gemeente genoten voorschot van f 7000, op f102097.805, tegen f89358.52 over 1893. De uitgaven hebben met inbegrip der op f 5153.46 geraamde uitkeering van de gemeente Alkmaar, f 111134.40 bedragen, zoodat de rekening sluit met een nadeelig saldo van f 9036.59°. Zooals de commissie voor de gasfabriek in haar toelichtend schrijven uiteenzet behoeft dat nadeelige saldo een gevolg van het raads besluit van 8 November 1893 no. 18 om den nieuwen gashouder geheel uit eigen middelen te betalen en niet uit de opbrengst eener te sluiten leeninggeen ongerust heid te baren bij het toenemende gasverbruik. Werd in 1893 voor gaslevering f 62010.75 en voor meterhuur f 2976.16 ontvangen in 1894 klommen deze cjjfers reeds tot f 65513.60 en f3154.08, en bij de uitbrei ding welke de gemeente ondergaatmag men hoogere opbrengst blijven verwachten. De verkoop der cokes bracht f 1456.24 meer op terwijl de opbrengst der bij producten ook klimmende bleef. Onze commissie deelt dan ook geheel het gevoelendat binnen een paar jaren een regelmatiger toestand hersteld zal zijn. Daar alle uitgaven door kwitantiën bewezen waren, stelt de commissie voor a. hot verslag met bijlagen voor kennisgeving aan te nemen; sl

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2