b. de rekening onveranderd goed te kenren c. het nadeelig slot als eersten post van uitgaaf te bren gen in de rekening over 1895. De overgelegde lijst van restanten over 1894 bedraagt voor lichtgas f 144.96 en aan meterhuur f 8.94. kook 50.52 2.66. Samen f 195.48 f 11.60. dus in het geheel f 207.08. In de rekening over 1895 zal verantwoord worden hetgeen daarop nog ontvangen mocht worden. Zonder beraadslaging het voorstel der commissie aan genomen. 15. Rapport omtrent de rekening der stads-apotheek over 1894sluitende in ontvangsten op f 4658.025, in uitgaven op 4789.57s, alzoo met een nadeelig slot van f 131.55. Het voorstel strekt tot onveranderde goed keuring der rekening. Het bij een lijder aan diphtheritis (een wees uit het r. k. weeshuisdie in het gasthuis ver pleegd werd) toegepaste nieuwe middelheilserum vor derde eene uitgaaf van 40.35. Zonder beraadslaging goedgekeurd de beeren de Wit en Janssen bleven als regenten van het gasthuis, en als zoodanig-beheerders der stads-apotheekbuiten stemming. 16. Rapport omtrent de rekening van het Mannen- en vrouwen-gasthuis over 1894, sluitende in ontvangsten en uitgaven op 6817.26. De commissie verwijst naar de bij de suppletoire begrooting van deze instelling voor 1894 verstrekte inlichtingen en stelt voor de rekening onveranderd goed te keuren daar zij geene aanleiding tot op- of aanmerkingen gaf. De rekening der badin richting sloot met een batig slot van f 8.85 de ont vangsten beliepen f 52de uitgaven f 43.15. Zonder beraadslaging goedgekeurd de heeren de Wit en Janssen bleven als regenten buiten stemming. Van Burgemeester en Wethouders. 17. Ontworp-besluit tot beschikking voor dienst 1896 over de som, gelijk staande met 4/5 gedeelten der zuivere opbrengst van de Rijks persoueele belasting gemiddeld over de belastingjaren 188.2/3 1883/4 en 1884/5 in deze gemeente geheven. Vastgesteld. Verkoop grond gemeente-reiniging. 18. Rapport op het verzoek van P. Hoekstra, opzichter bij de gemeente-reiniging alhier om hem in eigendom over te dragen een stuk gemeente-grond, groot ongeveer 400 centiarendeel uitmakende van het terrein der gemeente-reinigingmet eene roode kleur aangegeven op eene overgelegde situatieteekening. Omtrent dat ver zoek werd ingewonnen het gevoelen der vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen. In overeen stemming met het gevoelen van de meerderheid dier commissie (één lid was van een tegenovergestelde meening) achten Burgemeester en Wethouders behoud van dat terrein bij de gemeente noch noodig, noch wenschelijk. Niet noodig, omdat de gemeente aldaar nog zooveel ter rein bezitdatal is ooit uitbreiding noodig daartoe zonder bezwaar kan worden overgegaan en de overgangs- weg naar hot achtergelegen land van den hoer Blom welke steeds bohouden moet blijven altijd een bezwaar zal blijvenom dezen grond in vereeniging met den anderen grond te gebruiken. Niet wenschelijkomdat de gemeente thans eene afscheiding van dit terrein aan drie zijden moet onderhouden, terwijl do grond zelf niets oplevertzoodat bij verkoop eene werkelijke besparing wordt verkregen. Vinden zij dus alleszins vrijheid voor te stellendien grond te verkoopenzij geven aan openbaren boven onderhandschen verkoop de voorkeur. Vooreerst is het hun bekend dat er meer gegadigden zijn en in de tweede plaats is het zeer moeielijk een koopprijs te bepalen, die met de werkelijke waarde over eenkomt daar de omstandigheden hier geheel anders zijn dan bij bouwterrein gelegen in de stad. Het ge- heele terrein groot 621/2 aren werd door de gemeente indertijd aangekocht voor f 2600 onder verplichte af scheiding. Een ontwerp-besluit in den geest van het voorstel wordt ter vaststelling aangeboden. Bij de over dit rapport gehouden bespreking doen de heeren Boelmans ter Spill, Stoel enKraak- m a n instemmende met het gevoelen dat dit terrein voor de gemeente niet behouden behoeft te worden zich in dit geval kennen als voorstanders van onder handschen verkoop. Daarentegen blijft de heer Janssen zich voorstan der van openbaren verkoop verklaren, Het door den heer Kraakman aangevoerde dat de Raad moeielijk op dit verzoek een besluit kan nemen omdat geen prijs genoemd wordtgeeft ten slotte aanleiding tot het be sluit, om Burgemeester en Wethouders uit te noodigen, met den verzoeker over dien prijs in overleg te treden en van den uitslag daarvan mededeeling te doen blij vende de Raad vrij om het bod al dan niet aan te nemen. Stoomtram ï'iinncrend - Alkmaar. 19. Brief, houdende mededeeling, dat burg. en weth., naar aanleiding van de wenschen in de laatste raads vergadering geuit ten aanzien van de stoomtram Furmercnd-Alkinaarzich gewend hebben tot de Tweede Noordhollandsche Tramweg-maatschappij met het verzoek, de sporen op den Tienenwal te verleggen. Van die maatschappij is bij brief van 26 Juli de mede deeling ontvangen dat zij gaarne met den meesten spoed de sporen op deu Tienenwal zou verleggen doch dat zij dit niet mocht doen, zonder toestemming van den minister van waterstaat zij zou onmiddellijk stappen doen om die goedkeuring te verkrijgen. Verder verklaarde de maatschappij zich bereid ton spoedigste voorstellen te doen over het plaatsen van sluitboomen. In verband met eerstgenoemde verandering is met de vaste commissie van bijstand in betrekking tot het beheer en onderhoud der plaatselijke werken en eigendommen in overleg ge treden over do wijzewaarop de Tienenwal vóór den winter verbeterd zou kunnen worden. Na herhaalde besprekingen is door deu gemeente-archi tect een rapport opgemaaktwaarin de verschillende ter sprake gekomen plannen omschreven en met cijfers toe gelicht zijn. Bestaat er tusschen hen en de genoemde commissie verschil van gevoelen over enkele onderdeelen, eenparig worden de volgende voorstellen gedaan a. met 1 September a. s. in te trekken de bij raadsbe sluiten van 18 Maart 1874 no. 18 en 22 April 1874 no. 22 tot wederopzegging toe verleende vergunning tot gebruik van gemeentegrond aan den Tienenwal achter de perceelenop de teekening aangeduid door de cijfers 7 en 10met last tot opruiming der be staande hekjes zooals bij de voorwaardenwaaronder die vergunningen verleend zijn voorgeschreven is zullende door hen met ingang van 1 September a.s. ingetrokken worden de bij hun besluit van 6 April 1870 no. 9/ tot wederopzegging toe verleende vergun ning tot gebruik van gemeentegrond aan den Tienen wal gelegen naast de tegenwoordige brugwachters woningop de teekening aangeduid onder no. 11 b. op den Tienenwal tot wederopzegging toe eene strook, ter breedte van ongeveer één meterbeschikbaar te stellen voor het leggen van stoepen te hunnen genoegen, of tot het hebben van trapjes en kuilen ten einde de personendie daar thans trapjes en kuilen hebben, in het bezit daarvan te laten c. het door den gemeente-architect noodig geachte riool- werk te makenbovengenoemde maatschappij heeft reeds medegedeeld, dat er bij haar geen bezwaar bestaat, de rioolbuis der gemeente bij haar riool aan te sluiten. Wat nu de verbetering van den weg betreftkomt het aan b. en w. het wenschelijkst voor, een bestraat voetpad, hetzij ter breedte van 1.25 M., hetzij van 2 M., te leggen naast genoemde voor stoepen enz. beschikbaar gestelden strook gronden het overige gedeelte voorloopig te be- grindeninmiddels de boomen te laten staanleert de ondervindingdat zij weggenomen moeten worden dan kan dit altijd nog geschieden. Om daartoe reeds dadelijk over te gaan, bestaat geen noodzakelijkheid. De meerderheid van de commissie van bijstand acht daaren tegen het wegnemen dier boomen bepaald noodzakelijk ten einde aldaar een goeden rijweg te verkrijgen. Het denkbeeld om het geheele terrein te bestraten, wordt bepaald ontraden: die belangrijke uitgaaf achten Burge meester en Wethouders geheel onnoodig. Onder mededeeling, dat in de behoefte aan straatver lichting onmiddellijk voorzien isverzoeken zijeerst een beslnit te nemen omtrent de voorstellen hier boven omschreven onder letter ab en cen daarna te beslissen op welke wijze de weg verbeterd zal worden, hetzij met-, hetzij zonder behoud der boomen. Over dit rapport heeft eene uitvoerige gedachtenwisse- ling plaats, waarbij niemand bezwaren ontwikkelt tegen het onder letter a. omschreven voorstel, dat dan ook met algemeene stemmen aangenomen wordt. Groot verschil van gevoelen openbaarde zich over de vraag of de boomen behouden konden blijven dan wel weggenomen moesten worden. Evenzeer over de vraag, op welke wijze verbetering zou kunnen geschieden, hetzij door het leggen van eene klinkerbestrating tegen de rails, hetzij langs den kaut der huizen. Ook heerschte verschil over de vraag, of de gemeente de kosten van verbetering wel geheel voor hare rekening moest nomen. Het gevoelen werd voorgestaan, dal de Tramweg-Maat schappij die kosten zoo niet geheel, dan toch voor een deel moest dragen. Werd aan de eene zijde beweerd, dat eerst een besluit moest vallen, of de boomen al dan niet zouden kunnen blijven, want dat daarvan af hankelijk was de wijze van verbetering an den weg, aan de andere zijde werd uitstel eener beslissing aanbevolen, omdat het niet onmogelijk werd geachtdat, die verbetering met behoud daarvan zou kunnen geschieden. Ten slotte werd met 12 tegen 2 stemmen van de heeren Boelmans ter Spill en Kraakman beslist dat nog in deze vergadering een besluit zou worden ge nomen omtrent de boomen. Daarna werd met 11 tegen 3 stemmen van de heeren Bruinvis, Boelmans ter Spill en Kraakman uitgemaakt, dat de boo men zouden vallen. Alleen mocht het bij de onderhandelin gen, door burgemeester en wethouders met de Maatschappij te voeren over de verbetering van den weg, tot het voe ren waarvan dat college met algemeene stemmen ge machtigd werd, blijkendat die verbetering met behoud der boomen werkelijk mogelijk was, dan zou daarop terug gekomen kunnen worden. 20. Verzoek van J. Eits, onderwijzer aan de openbare 2e tusschenschool, om hem te benoemen tot eersten onder wijzer aan die school, in plaats van A. Wijn. Dit verzoek wordt door het hoofd der school krachtig ondersteund en ondervindt bij burgemeester en wethouders, in overleg met den arr. schoolopziener, volledige instemming. Dien tengevolge wordt voorgesteld het verzoek in te willigen met ingang van 1 September a.s. Met algemeene stemmen met ingang van 1 September a.s. beuoemd. 21. Gaat de vergadering op voorstel van deu Voorzitter over in vergadering met gesloten deuren, ter behandeling van rapporten der vaste commissie van financiën omtrent bezwaarschriften tegen den aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1895. Na heropening der deuren wordt bij de gewone rond vraag door den Voorzitter aan de leden of iemand nog iets in het midden heeft te brengendoor den heer Kraakman de aandacht gevestigd op de overstroo ming welke bij de zware regenbui op zondag 28 Juli 1.1. op meerdere plaatsen doch voornamelijk op de Laat heeft plaats gehad en gevraagd, of Burgemeester en Wet houders omtrent de oorzaken ook eenige mededeeling hebben te doen ten aanzien van het rioolstelsel en of zij ook maatregelen tot verbetering te dien aanzien genomen hebben of zuilen nemen De Voorzitter antwoordt, dat tot die overstroo ming voor een deel het gevolg van de groote hoeveel heid regen, welke in korte oogenblikken viel, zeer veel bijgedragen heeft de gewoonto van verscheidene ingeze tenen om de zinkputten in de riolen te misbruiken door daarin allerlei vaste stoffen te worpen en ze eigenlijk als vuilnisvat te gebruiken dat Burgemeester en Wethouders, zooals de heer Kraakman wel gelezen zal hebben, eene uitnoodiging tot de ingezetenen gericht hebbenom daarmede niet langer voort te gaan en dat aam de gemeente-politie opgedragen is streng toe te zien, dat de ingezetenen aan die uitnoodiging gevolg geven. Verder deelden de Voorzitter en de wethouder d e Sonnaville nog mededat den 30 Juli reeds be sloten was tot verbetering van den onvoldoend gebleken toestand der rioieering bij het Groot-Nieuwland waaraan reeds uitvoering gegeven is of spoedig gevolg zal worden gegeven. Nadat do heer Kraakman voor de gegoven inlichtingen dank betuigd had wordt de vergadering gesloten. Vervolg binnenlandsche berichten. Op 't Provinciaal Zendingsfeest, dat den 21 te Midden- Beemster zal gehouden worden zal het woord gevoerd worden door de heeren predikantends. W. J. Aalders, te Buiksloot, openingsrede. Ds. Adler, predikant der Episcopaalsche Zions kapel te Amsterdam, v. Asselt oud zendeling van N. Guinoa. Ds. H. v. d. Brink herv. predikant te Maarsen. Ds. P. Deetman, herv. predikant te Amsterdam. Ds. H. J. Heijnesherv. predikant te Landsmeer. P. W. A. Korf, zendeling onder Israël. N. Kievit, evangelist te Edam. Ds. Loef, herv predi kant te Heiloo. Ds. Rinses, herv. predikant te Monni kendam. Ds. R. Torenbeek, herv. predikant te Vollen hoven. Ds. F. Plaat, luth. predikant te Purmerend, le slotrede. Ds. Wiersma, herv. predikant te Amsterdam, slotrede. Het gezang zal begeleid worden door 't Chr. Fanfare corps te Monuikeudam. Den 14 is te 's-Gravenhage o. a. voor de hoog- duitsche taal 1. o. geslaagd J. de Graeff, onderwijzer te Broek op Langedijk. Den 15 heeft de heer A. H. F. Wennen, r. k. pastoor en deken te Formerend, den dag herdacht, waarop hij voor 25 jaren tot priester was gewijd. Aan vankelijk was hij kapelaan te Castricum. De kommandant en de officieren der dienstdoende schutterij te Enschede hebben hunne aanvraag om ont slag ingetrokken na het raadsbesluit om aan den schut tersraad eene subsidie van 1000 te verleenen. De gemeenteraad van Deutichem heeft besloten tot den verkoop van 470 aandeelen van 250 in het maat schappelijk kapitaal der Geldersch-Overijselsche Spoorweg maatschappij tegen den geboden prijs vau 120 pet. Bij de herstemming voor lid van den Raad van Nieuwer-Amstel op den 13 waren 357 stemmen uitge bracht op don heer W. S. J. Schermer Voest, kath., en 357 op den heer B. Koster, anti-rev. De heer Koster is, als oudste in jaren, gekozen verklaard. Te Moogkarspel is een kermisreiziger uit Hoorn aangehouden, die bij een werkman een bedrag van j 18 had gestolen. Amsterdam. Oud-Holland wérd tot en met den 10 in het geheel bezocht door 483.063 betalende personen. Een 41-jarige stoker is op het stoomschip Harden liggende aan de Stads-Rietlanden in het ruim gevallen en aan de gevolgen terstond overleden. Den 14, des ochtends te half acht, waren bij een hevige hagel- en regenbuidrie rangeerders in een seinhuis op het oostelijk stationsoilandterwijl de lijnopzichter de Witte er voor de deur stond. Een zeer zware bliksem straal trof genoemden opzichter op het hoofd hij kreeg een duizelingdoch kwam verder met den schrik vrij. De pet was hem van het hoofd geslagen die tegen den arm van een der rangeerders terecht kwam. Deze werd door den bliksem in dien arm getroffen, zoodat dit lichaams deel werd gebrand en hij zich onder geneeskundige be handeling moest stellen. Barsingerliorn. Werden eerst dit jaar te K o 1 - horn pogingen in het werk gesteld om de kermis in Juni te doen houdenopdat de arbeiders dan minder zouden kunnen verterenthans wordt getracht (echter nu van andere zijde) paardenspel en andere dergelijke vermakelijkheden te werenopdat die entréegelden dan allicht de herbergen ten goede komen. De Raad der ge meente welke bij de behandeling van het eerste adres de arbeiders te hoog schatte om de verstelling der ker mis hierom nuttig te achten zal thans wel beter vinden, dat van gepaste vermakelijkheden kan worden genoten al zij zulks dan eenig nadeel voor de kasteleinsdan ter bevordering hunner belangen de arbeiders tot grooter gebruik te dwingen. Haarlem. Den 13 zijn voor de hoofdakte ge slaagd de dames J. Westerman v. Amsterdam M. F. Briedé C. J. Bakhuijsen en H. E. Douwes Dekker te 's-Gravenhage L. J. de Rochemont W. S. C. Kuenen, P. de Zwaan van Leiden en J. K. Vrijdag alhier. Den 14 is tot tijdelijk wethouder benoemd, daar twee leden van het college van burgemeester en wethouders afwezig waren, de heer mr. N. G. Cnoop Koopmans en tot onderwijzer 3e klasse O. van der Werff Wz. te Zandvoort. Helder. In overeenstemming met het voorstel der commissie, benoemd om te onderzoeken of het al gemeen weeshuis eene gemoente-instelling was of niet, is beslist, dat het weeshuis eene gemeontelijke instelling is, geregeerd door het bij raadsbesluiten van 14 Aug. en 11 Sept. 1855 vastgestelde reglement: als gevolg van dat besluit werd uitgemaakt, dat de eervol ontslagen wees vader en weesmoeder als gemeente-ambtenaren recht op pensioen hebben. Oudkarspcl. Bij de den 13 gehouden stemming voor twee hoofdingelanden voor de banne van dien naam, zijn voor de periodieke aftreding opgekomen 69 stemge rechtigden uitbrengende gezamenlijk 95 stemmen, waar van op A. Kroon Pz. 94 stemmen en 1 op A. Borst Gz. Voor de nieuwe benoeming in de plaats van den heer A. Halffdie lid van het bestuur is geworden, zijn 63 stemgerechtigden opgekomen uitbrengende 86 stemmen, waarvan op H. Hart Oz. 57 st., A. Borst Gz. 28 st. en A. Kroon K.Az. 1 stem, zoodat eerstgenoemde gekozen is. Heerhugowaard. Den 14 is door deu laatsten trein van Amsterdam eene koe van den heer 0. Swager aange reden en geheel vermorseldeenige uren te voren had het dier pas gekalfd. Onze plaatsgenoot, de heer J. Met, is voor zijne in zendingen op de tentoonstelling te Edam met twee le prijzen bekroond. Bij vorige tentoonstellingen te Alk maar, Leiden en Amsterdam is de heer Met voor zijne inzendingen ook bekroond geworden. Scliermerhorn. Het veefonds alhier betaalde over het le kwartaal 1895/96 tot dekking der huishoudelijke uitgaven, kosten van veeartsen, geneesmiddelen en saldo in kas 55,20. Verzekerd waren op dat tijdstip 552 stuks. Schagen. Den 14 vergaderde de raad onzer ge meente. Ingekomen was o.a. een schrijven van den raad van administratie der spoorwegen waarin bericht werd, dat genoemde raad door het schrijven van den gemeen teraad te Schagen niet overtuigd was van de noodzake lijkheid eener verbetering der afsluitingen aan de over wegen nabij het station der H. IJ. S. M. en mitsdien die verbetering niet zou aanbrengen. De heer van der Maaten stelde nu voorte onderzoekenhoeveel eene

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3