Poolsch Bloed, No. 18 Eerste blad. Zeven en Megentigste Jaargang. 1895. ZONDAU 18 AUGUSTUS. Onbestelbare Srieven, Nederland. FEUILLETON. Stadsberichten. Inrichtingen, die gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. MTALY VON ESCHSTRUTH. MAAttSC Deze Coarant wordt Kïï»sei»g-, Donderdags en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprjje per 8 maanden voor Alkmaar ©,£»0franco door bet geheeia rijk 1, De 8 nummers /©jOtt. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer JPrSj» der gewone Advertentlëns Per regel j 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER k ZOON. verzonden gedurende de 2e belft van Juli 1895 V. 0. Vuijck, DelftW. KareisKoog a/d Zaan Bak- -kei', Leiden; J. G. P. BorleffsUtrecht; I. Kwins Briefkaart: H. E. Jonker, Amsterdam. Zij die in aanmerking wenschen fa "komen voor helpster bij het onder wijs In de nuttige vrouwelijk® handwerken aan de openbare burgerschool te Alkmaar, op dO,jaarweddeworden verzochtzich bij eigenhandig op zegel geschreven verzoekschrift aan te melden bij het Gemeentebestuur vóór 24 Augustus 1895. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne verga dering van 13 Augustus j.l. aan de firma J. SCHOUTEN en Co., apothekers en winkeliers alhier, en hare recht verkrijgenden onder voorwaardenvergunning hebben verleend tot het oprichten van eene inrichting, bestemd tot bewaring van vluchtige producten, mot name terpentijn, benzine, naphta, en aether, in den keldi ir van het perceel, staande aan het Verdronkenoord, wijk D n°. 65, uitko mende aan de Huigbronwersteog, no. 2. Burgemeester en Wethou ders voornoemd,. A. MACLAINE PONT. AlkmaarDe Secretar is 16 Augustus 1895. NUHOUT VAN Dl ÏR VEEN. Den 17 des namiddags is te 's-Gra\ mnhage --onder toevloed van een groote menigte voor het huis van be waring door den provoost-geweldiger op last van den auditeur-militair het bevel tot indaging va n den krijgs raad tegen den voortvluchtigen 2de luiten; int-kwai'tier- meestor M. L. J., te Leiden onder tromger 'offel voorge lezen en aangespijkerd. De krijgsraad beveelt dagvaarding wegeDS afwezigheid van het korps sedert 30 Juni en verduistering van gelden ten bedrage van f .8031 die hij in zijn dienstbetrekking onder zich had. Te Heugeloo is door deu wachtmeester der mare chaussees- een vreemdeling aangehouden., die in duitsch goudgeld bij zich had tot een bedrag van 77 '60 Mark dat later bleek afkomstig te zijn van een te n nadeele van den heer Lindenbaum te Dortmund gepleegde n diefstal met braak. De burgemeester van Losser had per telegram de aandacht van genoemden wachtmeester op dien., vreem deling gevestigd. Generaal Vetter heeft den 15 een bezoek g 'efecacht aan Bronbeek. 72) Voor het haardvuur van haar kamer zat Xenia in een lagen stoeleen witte kanten sjaal hing haar om de naakte schouders en haar voeten rustten op den kop van een grijze berenhuid. Zij had reeds toilet gemaakt, in de salons en in de muziekzaal werdeu de kaarsen en kroonlichten opgestosen. Proczna was zooeven binnengetreden, had de beide toe gestoken handen zijner zuster hartelijk, doch wat zenuw achtig, gedrukt en aan hare zijde voor de knetterende vlammen plaats genomen. «Zijt ge eerst bij oom Drach geweest, Janeck?" Hij staarde in den vuurgloed en knikte toestemmend met het hoofd. »Ik breng n een afzegging van beneden, tante -Clara wordt weer door hevige hoofdpijn gekweld, en. een vluchtige glimlach speelde om zijn lippen, wijl Donatus door dienstzaken verhinderd is hedenavond hier te verschijnen, heeft Bicky het besluit genomen bij haar moeder te bljjven." Xenia keek onthutst op. Hoe alleronaangenaamst de generaals-weduwe is ook nog niet teruggekeerd van haar Kerstreis wie moet nu de honnenrs waarnemen »Gij Men zal rekening honden met de omstandig heden. August Ferdinand kan hedenavond ook niet tegen woordig zijn. Zijn er soms nog afzeggingen ingekomen van andere dames «Mevrouw von Hofstraten heeft laten afzeggen eigen lijk zonder eenige geldige reden op te geven in drie jaar tijds heb ik haar nooit ziek gezien, en nu is ze op eens verkouden.'' Haarlem, De firma Claassen Benns ontving voor eenige dagen een aangeteekenden brief, afgezonden door de firma Philippeau te Amsterdam. De bediendedie uitgezonden werd om dien brief te balenwas binnen tien minuten terug bij de opening bleek, dat er slechts t wee biljetten van 1000 mark in waren in plaats van drie die er in moesten zijn. Uit het nauwkeurig onder soek dat ingesteld werd bleek dat de diefstal gepleegd moest zijn te Amsterdam of op de postkantoren daar gonoemde bediende ak eerlijk bekend stond en geen tijd h; id gehad, den brief te openen. Den 12 des avonds kwam die b ediende bij de politie vertellen, dat het derde biljet terecht was. Hij verhaalde gerechtigd te zijn door de firma om zelf ook zaken te doen en wel in vreemd bankpapier. Daarom had hij de twee biljetten van 1000 Mark gevraagd en ze aan den aardappelenhandelaar Lunenburg van de hand gedaan. Dien avond langs diens woning gaande, riep deze hem binnen en zei«Jan. je hebt mij twee biljetten van 1000 mark verkocht, mzar het waren er drie. Er zaten er twee zoo mooi op elkaar, dat het niet te ba- merken was. Het geld er van heb ik gebruikt, maar in het laatst van de week zal ik het je teruggeven". Dit verhaal kwam der politie zeer onwaarschijnlijk voor, en nader ondervraagdbekende hij het biljet uit den brief ontvreemd en met het geld schulden betaald te hebben, wat bij onderzoek bleek niet waar te wezen. Slechts f 100 waren nog over; de rest was op de kermis verbrast. Hij schijnt zich aan dergelijke handelingen meer schul dig te hebben gemaakt. Het syndicaat, gevormd met het doel om een neder- landsche wapenfabriek te Maastricht op te richtenheeft aan den minister van oorlog medegedeelddat het aan de hem voor de levering van geweren gestelde eischen niet kon voldoen en daarom zijne aanbieding introk. Den 15 zijn te Maasdam drie boerenhofsteden en twee arbeiderswoningen afgebrand, en den 16 des nachts heeft te Rotterdam een felle brand gewoed in eene meu bel makerswerkplaats in de ZwarLjanstraat. Den 15 des avonds i V rgsmeester van Zaauislag, de heer C. de Bokxdoor drie onbekende personen aan gevallen en zeer ernstig vorwondzijn toestand is even wel niet hopeloos. S'.«la«n. Tot hoofd dor openbare lagere school al hier is den 15 benoemd de heer P. Groen Tz., thans hoofd der school te Hobrede. Schagen. Op verzoek van 5 leden der afdeeling, die bezwaar maakten tegen de wijzewaarop in eene vergadering het besluit omtrent het stichten van een regenbak was genomen zonder hoofdelijke stemming werd den 16 door de afdeeling Schagen van «Het witte Krnis" eene tweede vergadering gehouden ter bespreking van het stichten van een regenbak. Besloten werd aan den raad te verzoeken een bak van minstens 20000 kannen inhoud te bouwen waarvan de kosten geraamd worden op pl. m. f 1000waariu de afdeeling '/4 dus pl. m. 250, als subsidie zal bijdragen. Obilarn. Den 15 herdacht de heer Tit, pastoor, Proczna knikte. «Ik weet 'tde goede Hofstraten is een brave vrouw, die haren vrienden gaarne een genoegen f doet. Dus zullen mijn trouwste zielen hedenavond ont breken 1" Er lag haast een blijde voldoening in zijn .stem. »Hare Excellentie Gartner zal er wezen en een vergoe ding zijn voor al die anderen." «Gelooft ge dat Hij schoot in een luiden lach. Xenia boog zich wat naar voren en keek hem vor- scheud aan. Gij doet zoo vreemd, Janeck, zijn er slechte berichten van gene zijde der grenzen gekomen Ujj slaakte een diepen zucht. «Ik verkeer nog onder den indruk van een pijnlijk geval, dat ik verleden nacht beleefd heb. Ik weet, dat ik naar behooren gehandeld heb, ep toch kwel ik mij zeiven met allerlei verwijten." »En welke schuld werpt gij u zeiven voor?" «Dat ik de zwakheid tot mijn tegenstander heb ge maakt en haar bestreden heb met wapenen, die men eigenlijk nimmer moest ter hand nemen «Ik ben overtuigd, dat n geen andore keus overbleef Schielijk don blik opslaande, greep hij hare hand en bracht die aan de lippen. Ik dank u, Xenia, dat gij zoo veel vertrouwen in mij steltJa, gij hebt gelijk, er bleef mij geen andere keus. Men kan een vos niet aan een angel en evenmin een snoek in een val vangen, elk op zijn eigen manier, en als men jager wil zijn, mag men ook de duif niet sparen, wanneer zij den koninklij ken adelaar, die weerloos in boeien versmacht, naar de oogen pikt Het vuur flikkerde helder op en wierp beweeglijke glau- zingen over het goudblonde hoofd. Er klonk als het ware een juichtoon in Xenia's stem, toen zij zeido«Ik begrijp uw raadselachtige woorden niet, Janeck, en weet er geen verklaring van te geven, maar toch hond ik me over- tnigd, dat uw hand nooit een wapen zal voeren, dat harer niet waardig is Janeck Proczna zal nimmer een vaandel volgen, dat niet voor eer en recht wordt opge heven Een lichte trilling voer door de vingers, die bij het uitspreken dier woorden zachtkens op zijn arm werden onder vele blijken van belangstelling zijn 25jarig pries terschap. Krommenie. A. Weisfeiteerste onderwijzer aan de Zuiderschool is benoemd tot hoofd der school te Nieuwe-Tonge. De minister van oorlog heeft ten vervolge op zijne aankondiging in de Staatscourant van den 7 ter kennis van belanghebbenden gebrachtdat tegen 1 Oct. alsnog voor toelating als cadet der infanterie hier te lande bij de Koninklijke Militaire Academie in aanmerking komt de cadet H. M. d'Angremond, van de Cadettenschool alhier, Aan de had- en zweminrichting; alhier werden van 10 Aug. tot en met 16 Aug. genomen 21 baden door dames, 414 door heeren, 64 door weezen, 121 door ouvermogenden totaal 620. De drukste dagen waren 12 Aug. met 143 en 15 Aug. met 152 baden. De hoogste temperatuur van het water was 12 en 16 Aug. met 68° F. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur als volgt: op den 16 766.9; den 17 767.4. Aangezien de heer ds. 0. J. A. Bosch, van Noord- Schormeer, door familie-omstandigheden verhinderd is zal naar men verzoekt te melden in de kerk der luthersche gemeente de dienst worden vervuld door den heer ds. A. D. Wempe. Den 16, 's morgens, overviel den rnim 23jarigen J. Ligthartterwijl hij zich in een schuitje naar het land in het O verdie begaf, om te melken, een toeval, met het gevolg, dat hij te water viel en verdronk. Zijn lijk werd in den loop van den morgen qpgehaald. Cadettenschool. De minister van oorlog hoeft ter voorloopige keu nis van belanghebbenden gebracht, dat, ten gevolge van den uitslag van het toelatingsexamen aan bovenvermelde school, voor eene plaatsing als cadet in aanmerking komen Voor den dienst hier te lande: A. Th. A. Heyting, J. E. Haitsma Muiier, O. L. baron Bentinck, J. J. Hoo- geboom J. J. Collard jhr. K. F. Quarles van Ufford 0. W. Visser, G. Doorman, D. J. Gorter, F. J. J. baron van Heemstra, J. Oele, J. A. ten Klooster, A. H. Sirks, H. J. van der Tak, H. J. van Veen, G. 0. Pels Rijcken, L. H. A. Crommolin, J. Kamphuis Suormondt, G. T. H. Ragay A. P. M. A. Storm de Grave O. E. Blauw, F. G H. M. Steenberghe, A. J. van Riemsdijk, A. M. Verhaar, F. E. baron vau Heerdt, L. J. de Wolf, J. L. van Riemsdijk. Voor den dienst in Nederlandsch-IndiëJ. T. W. Boxman, E. Sieburgh O. Sohultz J. H. E. Riickert G. E. van Lier W. K L. H. O. Campen 0. W. ten BrinkM. J. E. Bos B, W. A. Koopman J. H. van Velthuysen, H. J. termeer, M. J. van Lakerveld A. Weber, E. J. van Son, M. Badings, J. Reiehe, E. Wijtema, A. J. C. Jonquière W. C. Okhuyzon S. G. Badings, J. A. Mun- niks de Jongh, J. A. ten Cate, H. J. K. Schuitenvoerder en J. H. F. Gelpke. gelegd. Donker en vol warmte ontmoette zijn blik den hare.„En als dat vaandel nu eens uit het kamp der oproerige Kozyniërs waaide en als Janeek Proczna den Dnitsohen sa bel eens van zich slingerde om naar do zeis te grijpen Zij sloot do oogen en drukte de handen tegen do on stuimig zwoegende borst, daarop antwoordde zij zacht, doch vastberaden en met duidelijke stem «Als Janeck Proczna Kozyniër wordt, dan weet ik, dat die naam geen onwaardige is en dat de strijd voor Polen's vrijheid geen opstand is, voortvloeiendo uit afkeuringswaardige gronden, maar een heilige roeping, waarvoor ieder man van eer moedig in het strijdperk mag treden «Xenia Iu den toon van dien uitroep lag namelooze zaligheid Proczna sprong op en leunde vervolgens met al zijn wicht op de rugleuning van zijn.stoel. Een oogen- blik heerschte er een diep stilzwijgen, daarop braebt hij met moeite fluisterend over de lippen «Neen nog is Polen niet verloren!..." Langzaam boog hij de knie voor haar, omklemde hare gevouwen handen en zag tot haar op als tot een heiligenbeeld «God zegene u voor die woorden, Xenia zelden zullen ze door Duitsche lippen uitgesproken worden. Doch hoe moet het gaan, als de gansche wereld zich tegen den Kozyniër keert, als dezelfde menschen, wier beschouwingen voor u tot een evangelie geworden zijn, den staf breken over Polen en zijne met doodsverachting strijdende zonen en gij alleen zult staan met uwe sympathie voor het onderdrukte volk, als een balling onder ballingen 1" Zij schudde het Iraaie hoofd en een glimlach verhel derde haar gelaat. «Zoo ver zal het niet komen, Janeck, want alle harten, die voor een inniger medegevoel vat baar ziju, zullen met mij trillen voor het wel en wee van Polen Hij richtte zich op, slechts met moeite kon hij zich zei ven meestor blijven. «Menschenharton zijn halmen in deu wind. Zoudt gij don moed hebben met het verleden te breken, indien dit zich als een barricade tegen de toe komst opwierp?" Haar gelaat werd nog een weinig bleeker. «Zoo God wil, is dat niet noodig, Janeck. ik geloof niet, dat bet met die tweespalt zoo'n vaart zal loopen.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1