it TE KOOP: Nederland. Advertentiên. Mofaris Bf. Crouverne Fabriek en Magazijn St oomsteenhouwerij f 471.661.77s 464.433.86s 549.707.73s 633.860.49 917.021.05s (het p.m. 70 stuks ter bezichtiging in voorraad, te gen verschillende zeerconcnrreerende prijzen. W. F. STOEL ZOON, Alkmaar. BELGIE. Den 14, des avonds omstreeks half negen, heeft tusschen een goederentrein van Ostende naar Yer- viers over Schellebelle met een personentrein uit Brussel naar Ostende een botsing plaats gehad. De hoofdcon- ducteur van den reizigerstroin moet gedood zijneen conducteur en een machinist werden zwaar gekwetst. Geen enkele reiziger schijnt evenwel omgekomen of zwaar gewond te zijn. De stoffelijke schade is zeer groot. De treinen van en naar Ostende ondervonden vertraging door de versperring der spoorbaan. Voordat de Kamer den 16 tot stemming over de school wet overging, hield Woeste nog eene redevoering om het ontwerp der regeering te verdedigen. De socialisten maakten zulk een gewelddat de voorzitter genoodzaakt was de zitting te schorsen. Na de hervatting der zit ting werd het ontwerp in zijn geheel in tweede lezing aangenomen met 81 tegen 52 stemmen en 2 blanco. RUSIiABTD. Te Odessa zijn 70 tot de hoogere klassen der bevolking behoorende personen in hechtenis genomen, onder verdenking van tot eene nihilistische samenzwering te behooren. SPAWJE. Door het te vroeg binnenloopen van een trein aan het station te Barcelona zijn elf personen gekwetst. ZWITSEREAIVD. De nationale Raad heeft met 109 tegen 18 stemmen de voorloopige handelsovereen komst met Frankrijk aangenomen. De Raad van State keurde haar met 26 tegen 10 stemmen goed. VEBEEKIGDE STATEST. Te Nieuw-York heb ben 9000 kleermakersgezellen het werk gestaakt. Zij verlangen vermindering der werkuren tot 59 per week en 20 pet. loonsverhooging. Alle met verlof zijnde politie-agenton zijn terug geroepen, daar men vreest, dat het aantal werkstakers tot 20000 zal klimmen. De gemeenteraad van Hoogeveen heeft voor het aanstaand bezoek der Koninginnen een krediet van f1500 verleend nadat met 8 tegen 6 stemmen verworpen was het voorstel om f 2449,25 te verleenen, welk bedrag door het bestuur der vereeniging voor volksvermaken nood zakelijk geacht was, om dien dag tot een echt nationalen feestdag te maken en een ander voorstel om 2000 toe te staan. Volgens eene in den gemeenteraad van 's-Graven- hage gedane mededeeling van den wethouder dr. Mouton heeft de minister van binnenl. zaken, naar aanleiding van een verzoek om subsidie, in uitzicht gesteld eene nadere regeling van de bijdragen uit de staatskas aan de gymnasia. Te Avenliorn is tot lid van den Raad gekozen de heer P. de Wit. Den 12 zijn te Gronsveld (Limburg) zeventien hui zen afgebrandmeubels en vee werden gered. Door den feilen wind aangewakkerdwaren de vlammen niet te bedwingen tengevolge waarvan deze brand zulk een omvang kreeg. Te Sint-Kruis (Zeeland) is den 15 des nachts een schuur afgebrandwaarbij negen werk- en drie jonge paarden negen melkkoeien drie vaarzen en twee stieren, omkwamen terwijl al de landbouwgereedschappen, twaalf gemeten rogge, een partij erwten en hooi verbrandden. Den 14 des nachts is te Rotterdam op de naar Amerika vertrekkende stoomboot »Spaarndam", in hech tenis genomen Gustav Bingen, 29 jaren, een der firman ten van de onlangs te Genua failliet gegane bankiersfirma Fratelli Bingen, door den inspecteur P. N. Roorda van Eysinga, van de rivierpolitie. Volgens het Politieblad werd hij beschuldigd van het verduisteren van 690.000 francs, volgens andere berichten van nog veel aanzien lijker bedrag. Hij werd in hechtenis genomen, toen hij zich aan boord wilde begeven van genoemde boot, waarop hij als le klasse passagier plaats had genomen. Even na zijne aanhouding werd hij ongesteld, en toen op last van den hoofdcommissaris per rijtuig naar het politiebureau op de Kaasmarkt gebracht. Bij de fouilleering vond men op hem een fleschje met subli maat-pastilles en verklaarde hij aan den hoofdcommis saris, dat hij even na zijne arrestatie er een van had ingenomen met het doel, zich van het leven te berooven. Daar zijn toestand niet beter werd, bracht men hem om 8 uur in den nacht naar het Ziekenhuis, waar men hem bij herhaling de maag leegpompte, ten einde het gift te verwijderen. Hij was des ochtends wel iets beter, maar het gevaar voor zijn leven toch nog niet geheel geweken. Des avonds echter scheen ook dit gevaar geweken te zijn. In de laatste dagen had hij zich te Rotterdam opge houden onder den valschen naam -Georg Blind. Hij was zeer elegant gekleed, maar beantwoordde niet aan het signalement. Van zjjn broeder Alfred wi^t hij, volgens zijn zeggen, niets af. In zijn bezit werd nog een bedrag van ongeveer 1000 Mark bevonden. Hij was zeer zenuwachtig bij het aan boord gaan, waardoor hij onwillekeurig de aandacht trok. Hij heeft een paar dagen te 's-Gravenbage doorgebracht. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor mid delbaar onderwijs (uitgezonderd die voor het hand- en rechtlijnig teekenen, de gymnastiek, de engelsche en hoogduitsche taal, de landbouwkunde, de tuinbouw en de houtteelt) en die voor het lager onderwijs, in de wiskunde bedoeld in art. 55 der wet op het lager onderwijs, dit jaar in November en December zullen worden gehouden. Zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwer pen moeten zich vóór 10 September e. k., bij het de partement vnn binnenlandsche zaken aanmelden bij schrijven op ongezegeld papier, daarbij nauwkeurig opge vende naam, voornamen (voluit geschreven), woonplaats en begeerde aktemet aanwijzing tevens van letter en nummer der programma's, vastgesteld bij kon. besluit van 2 Febr. 1864 11 Oct. 1869 en 14 Oct. 1884. Bij de aanmelding voor het examen middelbaar onderwijs in de fransche taal, behoort te worden overgelegd de reeds ver kregen akte van bekwaamheid, waaruit het recht op de bij de wet verleende vrijstelling van eenig deel van het onderzoek moet blijken. Bij de aanmelding voor het examen lager onderwijs in de wiskunde moet de akte van bekwaamheid worden overlegdwaaruit de wettelijke bevoegdheid om aan het examen deel te nemen moet blijken. Zij, wier aanvragen op 10 September e.k. niet zijn ingediend kunnen niet tot de examens worden toege laten. De Rijksmiddelen hebben over Juli opgebracht 8.427.056.185, tegen 8,222,972,40s in Juli 1894 en over de eerste 7 maanden van 1895 f 64,380,488,06 tegen j 62,373,331,55s in gelijk tijdvak van 1894. In Juli kwamen in het Rijk 224 gevallen van mond- en klauwzeer voor bij 21 eigenaren waarvan in Zuidholland 18 bij 2 in Noordholland 175 bij 15 en in Utrecht 31 bij 4. In Juni kwamen 230 gevallen bij 12 eigenaren voor. Amsterdam. Den 15 heeft de arr. rechtbank alhier J. Th. Bot en M. J. van Adrichem veroordeeld wegens het vervaardigen en uitgeven van valsche munt en wel eerstgenoemde tot 4 jaar gevangenis en laatstge noemde tot 1 jaar, met aftrek van den duur der voor loopige hechtenis. - Den 15 werd de tentoonstelling door 11500 betalende personen bezocht. Haarlem. De gemeenteraad heeft den 14 beslo ten, overeenkomstig het voorstel van burgemeester en wethouders, tot afschaffing van de gymnastiek als leervak aan de meisjes-burgerschool. Na het houden eener zit ting met gesloten deuren werd de voor eenige weken toegestane som van 2/3 in de op 165.000 geraamde kosten van het bouwen der sluis te Spaarndam verhoogd tot 2/3 in 180.000, het bedrag, waarop de ingenieur van Rijnland die kosten raamt. Den 14 en 15 zjjn alhier voor de hoofdakte geslaagd de dames H. Jousma van Zwartewaal, D. van der Giessen, P. Wijdenes, A. de Lange en B. Veenemans van Amster dam, H. E. Jansen van Beverwijk en O. van der Werff van Zandvoort. Den 15 is te 's-Gravenhage voor de akte fransch 1. o. geslaagd mej. M. E. Joekes alhier. Mourn. Op de den 14 alhier gehouden paarden markt zijn 130 stuks aangevoerd. De handel was stug en de prijzen waren vooral in de goede soorten hoog. Schagen. De gemeente-rekening voor 1894 is den 14 vastgesteld in ontvangst op 30516,65, in uitgaaf op f 29,744,10, alzoo met een batig slot van f 772,55. Hclutgcrbrug. Het bestuur van den Zijpe- en Hazepolder heeft aanbesteed het maken van een klinker- paardenpad van de Schagerbrug naar den Westfriesehen Zeedijk, lang 910 el. Aan den laagsten der drie inschrij vers, J. de Moei te Schagen, werd het werk gegund. Naar wij vernomen bestaat er kans dat er op den tweeden kermisdag alhier, 16 September, een wielerwed strijd zal plaats hebben uitgeschreven door de Schager wielrijdersclub. Tot het deelnemen aan dien wedstrijd zullen als hij doorgaat eenige bekende rijders worden uitgenoodigd. Egmond aan Stee. Lijst van brieven geadres seerd aan onbekendenover de 2e helft der maand Juli 1895 P. Kramp te Van het hulpkantoor te Egmond a/d Hoef Wed. N. Hoogeboom te Amsterdam. Rijksposts paarbank. Deze instelling, voortdurend in bloei toenemende, mag zich vooral in den laatsten tijd in gróóten vooruitgang Verheugen. Ten bewijze hiervan kunnen o. a. dienenhet ingelegd bedrag benevens het voordeelig saldo over de jongste maand Juli, in vergelijking gebracht met dergelijke ge gevens betrekkelijk de maanden Juli der 4 laatstelijk voorafgegane jaren. Er werd ingelegd In Juli 1891 f 1.310.434.025 1892 1.424.530.615 1893 1.617.561.34 1894 1.834.180.62s 1895 2.270.755.02s Het saldo beliep Over Juli 1891 1892 1893 1894 1895 hoogste saldo datsedert het in werking treden der instelling over eenige maand verkregen werd.) Men ziet, dat voor Juli 1895 de progressie buitenge woon aanzienlijk is. Het saldo-te goed der 480.000 inleggers beliep aan het einde dier maand ongeveer 41 miljoen gulden. Een belangwekkend bezoek te Schermerhorn. Daar zijn in ons land hoe doortrokken ook met vaarten en wegen, nog van die uithoeken, liggende buiten de centrawaar eene bevolking stil en kalm voortleeft en waarvan ons enkel in de krant nu en dan een be richtje bereikt bij brand of watersnood. Zoo'n uithoek was voorheen de Schermerhoek of horn, doch ook deze is nog tegen het einde der 19e eeuw verbonden aan het reusachtige spinneweb dat de aarde met zijn ijzeren draden omspant. Met de opening der tram AlkmaarPurmerend had ik eene belofte te vervullen en na die vervulling rest me nog de plicht waarvan ik me bij dezen kwijt. Wie van 't voorjaar de tentoonstelling te Alkmaar in de Ambachtsschool gehouden heeft bezocht, zal zich herin neren dat aldaar over een uitgestrekt tafelvlak op de bovenzaal ongeveer een 100tal teekeningen in waterverf waren uitgespreid van bloemengeschilderd door den heer Weeshoff te Schermerhorn. Doch naast dat honderdtal lagen in portefeuille nog verscheidene honderden benevens de catalogus waarin ongeveer 750 verschillende nummers stonden vermeld. Wie deze teekeningen van naderbij heeft gezien zal moeten toestemmen dat men hier kunstproducten voor oogen had. Want in iedere teekening zat een stuk ziel van den maker. Het waren vruchten van hand en geest, met zorg bewerkt en met liefde gekweekt. Niemand zal bij het bezichtigen dier teekeningen zonder dit te weten, aan een grijsaard hebben gedacht, bij wien de kunst op zeventigjarigen leeftijd in dien zin zich nog een uitweg banen moest. Mij interesseerde een en ander en daarom reisde ik naar Schermerhorn mijne schreden richtende naar de woning van den heer Weeshoff. Kijk in 't voorbijgaan daar zit hij in z'n kamer bij de tafel. Voorovergebogen ziet ge hem met het penseel in de hand op een velletje papier zitten teekenen. Met den kin in zijn langen baard gedruktkijkt hij beurte lings naar z'n werk en z'n modeleen bloemetje dat vóór hem in een glas water staat Hij heeft u aan de klink van de deur hooren ramme len en even de beenen wrijvend, die niet zoo lenig meer zijn, grijpt hij naar z'n derde beeneen flinken stevigen wandelstok, zooals hij u straks vertellen zal, een cadeau van »'t Nut", rijst omhoog, komt u tegemoet en ziet ge, hoewel een weinig gebogenvoor u eene lange doch kloeke gestalte met den kop van een kluizenaar, vrien delijk u toeblikkende wanneer hij u hoort zeggen »Mijn- heer Weeshoffik kom eens naar uwe bloemetjes zien." »Kom binnen kom binnen mijnheer ah daar doet u goed aan ga zitten en steek eens opik ben al tot over de achthonderd", en nu vertelt hij u wat ik niet in al zijn eigenaardigheid weérgeven kan. Dat hij op zijn 70ste jaar niet voor het eerst het penseel hanteeren ging blijkt u wel uit de collectie olieverf-schilderijen van zijne hand die de wand versieren. De grove kwast als huisschilder gebruikt, werd wel eens voor het fijne penseel verwisseld. Doch toen hij op z'n zeventigste jaar de zaken aan kant deed om, na een welbesteed leven, wat rust te genieten, toen begon hij pas te werken, te werken van den vroegen morgen tot den avond laat, soms diep in den nacht. Een innerlijke drang dwong hem om nog op dien leeftijd uiting te geven aan door de omstandigheden teruggehouden ta lenten. Hoe zich te uiten was voor hem de eerste vraag om te beantwoorden. Want gevormd tot kunstenaar was hij niet, aan leiding had het hem altijd ontbroken, zelfs in deze of gene richting had de kunstzin hem nog geen weg gewezen. Als de gekortwiekte vogel kon hij niet verder dan zus, niet hooger dan zoo. Hij moest zich behelpen met wat om en bij hem wasde middelen waren gering. Doch hij had een wil en heeft zich eenen weg gebaand. Een bloemetjelangs den weg geplukteen stukje velijnpapier, een verfdoosje uit den galanteriewinkel waren de hulpmiddelen die lagen onder zijn bereik. Zoo is hij begonnen, kinderlijk eenvoudig, worstelende met vele technische moeielijkheden, Toen hij zag dat z'n werk slaagde en het geluk hem diende in 't overwinnen van genoemde bezwaren begon hij het met nieuwen moed, de eerste proeven op zij leg gende. Nu hij na lang zoeken papier had dat hem leek en verf naar z'n zin (een restje waterverf in tuben door een jong artistdie daar ter plaatse studies maakte, uit sympathie met den ouden man, hem geschonken, was hij den prins te rijk. De kinderen van het dorp brachten hem bloemetjes aan van zooveel verscheidenheid als hij nooit gedacht had dat er groeiden in de omstreken zijner woonplaats. Trouw in 't weergeven der natuur, begreep hij dat, zonder kennis te hebben van bloemen en planten, het op nauwkeurig waarnemen aankwam, wilde bij geene fouten maken in strijd met de leer der botanie. Daardoor is elke teekening eene fotografie in kleuren. Elk detail met liefde bewerkt doet geen kwaad aan de massa. Iedere teekening is een schilderijtje op zich zelvo, doch tevens heeft hij rekenschap gehouden met de kenmerken, met het karakteristieke der bloem. De opvatting spreekt voor den artist. In Maart 1894 begonnen, zal, eer er twee jaren ver- loopen zijnhet duizendste nummer bij de collectie zijn opgelegd. Dagelijks is hij werkzaam en van heinde en verre worden hem bloemen toegezonden, dikwijls de zelfden, doch er is geen bloemetje bij dat hij nog niet heeft opgenomen of men ziet hem zitten in z'n kamer bij de tafel voor een velletje papier met het penseel in de hand. En wie van het buitenleven houdt en lust heeft om een uitstapje per tram naar Schermerhorn te maken, wie de bloemen bemint en nader kennis wenscht te maken met den heer Weeshoff en z'n papieren kinderen, die zal welkom zijn in de nederige woning van dezen grijsaard. Gezellig en onderhoudend zal hij u spreken van z'n leven en werken, en in den tram terugrijdende naar Alkmaar, zullen de gedachten nog langen tijd verwijlen bij den gullen ouden man, wiens hand nog zoo vast en zoo werk zaam, wiens oog nog zoo helder en scherp, wiens hart nog zoo ingezond en jong is. C. te Alkmaar zal verkoopen op Donderdag, 5 Sep tember 1895 bij opbod en op Donderdag, 12 September d. a. v. bij afslag telkenmale des avonds ten 6 ure, in het hötel »de Burg", te ALKMAAR: 1.Het Pakhuis en hrfte ^ilkmaaraan de zuidzpde van de Oudegracht wijk D n°. 38 groot 4 aren 16 centiaren 2. Het Bouwterrein te Alkmaar, aan het Zeglis vóór de Boerenplaats sOostwijk", in 46 perceelen zooals is afgepaald. VAN een mak en vlug bij den weg loopend Ajarig bruin RÜIHPAARD. Te zien en te bevragen bij A. DE BOER, te St. Pankras.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 6