Groote Paardenmarkt Poolsch Bloed No. 99 SLeven en ïMegentigste «laargang 1895. WOENSDAG ie AIM AAA op Maandag 2 September 1895. Buitenland. FEUILLETON. 21 AUGUSTUS. Nederland. NATALY VON ESCHSTKÜTH. 7a) COURANT. Prp der gewone Advertentiëm Per regel f 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. ALRMAARSCHE Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Xfeterdagavomd uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar franco door het geheeie rijk 1, De 3 nummers f <9,08. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. BELGIK. In de den 15 te Brussel gehouden zitting van het interparlementair vredescongres is met algemeene stemmen een ontwerp-besluit aangenomen tot instelling van een vast, internationaal scheidsrechterlijk Hof, die nende om kennis te nemen van internationale geschillen, aan zijne beslissing te onderwerpen. Het ontwerp bestaat uit 14 r irtikelen, rakende de plaats, waar het Hof zetelt, zijne sa> menstelling, de te verleenen schadeloosstellingen de lede n, het organiek reglement, de wijze van uitvoering, de besl issingen en wat dies meer zij, In (ie den 16.«gehouden zitting is een voorstel aange nomen, om als hare meening uit te spreken, dat, als een Staat de verklaring zijner voortdurende onzijdigheid in eene b epallng zijner grondwet heeft opgenomen, die on - zijdigb .eid door de mogendheden moet erkend worden. De let len der conferentie zullen hun invloed aanwenden, opdat dit beginsel onderwerpen worde aan het oordeel van e sne eerstvolgende diplomatieke conferentie. De vergadering vereeuigde zich ook met een voorstel van de heeren Oremer (Engeland) en Anspach (België), waarl oij aan dan voorzitter wordt opgedragen zich te verze! keren of de regeeringen dan wel twee of meer leden beren 1 zouden zijn het initiatief te nemen voor de instel ling van een hof voor het -bijleggen van geschillen langs vreed.zamen wag. Do eonferentis besloot het volgend jaar te Budapest te verg aderen. In antwoord op een telegram van hnlde der conferentie heeft de koning van België zijn beste wenschen doen uitspreken voor het. welslagen van haren arbeid. De vergadering is gesloten. DUITSCM/AND. Bij Möllin Lauenburg is de bliksem geslagen in eone schapenstal, die geheel afbrandde. Zeven honderd -schapen kwamen daarbij om. De geneesheer Julius Steinthal is den 18 door zijn gewezen geliefde Else Senateeen modenaaisterdie vroeger tooneelspeelster wasmet een revolver in de woning barer vriendin, waarheen hij gelokt was met de boodschap, dat een zieke ziine hulp noodig had, dood geschoten. Dr. Steinthal was sedert eenigen tijd verloofd en zocht zijne betrekkingen met mej. Semke af te breken. Den 18 des voormiddags heeft te Berlijn de plechtige eerste-steenlegging voor het nationaal gedenkteeken van Keizer Wilhelm I plaats gehad. De Keizer las de oorkonde voor, waarin hij gewaagde van de geestdrift, waarmede het volk is opgestaan onder leiding van zijn grootvader, die aan de duitsche stammen de vurig verlangdeeenheid heeft wedergegeven. De tot alle offers bereide eensgezindheid der duitsche vorsten de wijze raad en krachtige steun van von Bismarck de volmaakte krijgskunst van den genialen Moltke de on vergelijkelijke bekwaamheid van de dappere legeraan voerders met den kroonprins aan het hoofd de doods verachting en trouw van von Roem en van het volk, al deze factoren waarborgen het succee. Maar ook op de behartiging van de werken des vredes en de krachtdadige feevordering van hét welzijn der arbeidende klassen, was Wilhelm I tot zijn laatsteu ademtocht bedacht. Na het voorlezen dezer oorkonde nam de Keizer den hamer ter hand 'en deed daarmede de gebruikelijke sla gen, onder het uitspreken van de woordon »Den geval lenen ter gedachtenisden levenden ter erkenning den komenden geslachten ter navolging De plechtigheid maakte grooten indruk. Naar aanleiding van het herinneringsfeest, dat de le infanterie-brigade dien dag te Potsdam vierde hield de Keizer een toespraak. Het succes van het leger was volgens hem te danken aan de onderwerping aan één wil, dien van den opperbevelhebber. De Keizer maande de soldaten aan steeds trouw te blijven aan de hoofd deugden van den soldaatdapperheid, eergevoel, onvoor waardelijke (gehoorzaamheid. Als wij deze eigenschappen aankweeken zal het leger de grondslag van den euro- peeschen vrede zijn en Moltke's uitspraak rechtvaardigen »Wij zijn niet alleen sterk genoeg om den vrede van Europa te handhaven maar ook om tot den vrede te dwingen." Hij besloot zijne toespraak met een hoch 1 op het leger. HHNfiEHiAVD. Eenige leden van het Lagerhuis, die voor e6ne munthervorming zijn, hebben den 16 des na middags in eene bijeenkomst besloten eone internationale muntconferentie bijeen te roepon, om na te gaan, op welke wijze verbetering is te brengen voor de kwalen welke het gevolg zijn van de schommelingen en het toenemend verschil in de waardeverhouding van goud en zilver. Een door den pas opgetreden minister van oorlog ingesteld onderzoek naar de* voorraad krijgsbenoodigd- heden in de arsenalen heeft ten gevolge gehad, dat dui delijk gebleken is, dat de beschikbare voorraad inderdaad zeer gering is. Zooals men ziek herinneren zal, was de vorige minister van oorlog moeten aftreden door het aannemen eener motie, om zijne jaarwedde te verminderen, als protest tegen het onvoldoende van dien voorraad. Thans zal de regeering belangrijke kredieten aanvragen om den voorraad te vermeerderen. FR1NKBIJK. De minister van buitenlandsche zakende heer Hanotauxheeft in den ministerraad medegedeeld dat Frankrijk gebruik gemaakt heeft van het recht dat zijn beschermheerschap over Tunis geeft en het handelsverdrag tusschen Italië en Tunis opgezegd heeft-dat dientengevolge den 9 September 1896 buiten werking zal treden. MJXKfllBUIMjr. De heer de Wacquart,, een zeer vermogend ongehuwd man70 jaar oud broeder van den president der Kameris den 16 des morgens ver DOOR ZES EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK, Janeck Proczna trad in de vestibule van het kasteel. »Geeft Hare Koninklijke Hoogheid, de prinses, heden audiëntie De lakei kwam met een sehuivenden gang dienst vaardig nader. »Zeer zeker, meneer de graaf, zooeven hebben de echtgenooten van den lnitenant Gower en van den opperhoutvester Lanke hare opwachting gemaakt." »Wie is de dienstdoende hofdame Gravin Kany »Goed, ik zal n maar onmiddellijk volgen, 't is zeker overbodig mij vooraf aan te dienen." De oude vrijster van een hofdame lag in een gemakke- lijken schommelstoel in het voorvertrek. Zij droeg een stations kapsel op de smal toeloopende kruin en op een harer hooge schouders zat een rijstvogeltje, waarmee ze als om strijd zoete pitjes knabbelde. Als door een elec- trisuhen schok vloog zij overeind, toen de deur eensklaps opengeduwd werd en de rijzige gestalte van Proczna voor den lakei binnentrad. Zij nam haar lorgnet voor de oogen weg, als moest zij zich eerst van de werkelijkheid van dit bezoek overtui gen, richtte zich zoo indrukwekkend op, als haar erbar melijke figuur dat toeliet, en vroeg met een snerpende stem »Hoe is 't mogelijk, dat gij niet vooraf bij mij aangediend zijt Proczna had een afgemeten, stijve buiging gemaakt. »Omdat ik haast heb, gravin, en n wilde verzoeken on verwijld bij Hare Koninklijke Hoogheid gehoor voor mij te vragen Een onbeschrijfelijke minachting deed de lippen der hofdame krullen. »Gij moest, dankt me, zelf beseffen, meneer Proczna, dat zulks vergeefsche moeite zon zijn »Dat is nog de vraag. Ik verzoek u beleefd, aan Hare Koninklijke Hoogheid te melden, dat ik wegens een hoogst gewichtige aangelegenheid op de gunst van een onder hond aandring De oogen van gravin Kany flikkerden achter de roode randjes. »Het spijt me, maar Hare Hoogheid gevoelt zich onwel en kan niemand meer bij zich ontvangen." »Ik ben overtuigd, dat Hare Hoogheid eene uitzondering met me zal maken. Wilt gij zoo goed zijn daaromtrent bescheid te halen Met een beleeüigenden blik nam zij hem van het hoofd tot de voeten op. »Neen Deze deur blijft voorden zanger van oproerige Poolsche liederen gesloten J" Janeck haalde de schouders op. »Dat zullen we nog eens zien. Ik weet, dat de prinses reeds menschen heeft ont vangen en dus op bezoeken voorbereid is indien gij blijft weigeren uwe ambtelijke plichten te vervullen, zoo schiet er voor mij niets anders over, dan onaangediend bij Hare Hoogheid binnen te treden." De oude vrijster dribbelde met een plotselingen schrik naar de deur en plaatste zich beschermend op den drem pel. „Waag het eens 1" siste zij hem tegen, terwijl zij van kwaadaardigheid kersrood werd, »dat zon u slecht kunnen bekomen 1 Indien gij bepaald gesteld zijt op een afscheidsformaliteit, welnn, schrijf uw naam dan in Ginds op tafel liggen de registers daartoe opengeslagen »Gij zult mij veroorloven, dat ik naar mijn inzicht handel. Nog eenswilt gij mij aandienen »Neen Janeck stak doodbedaard zijn hand nit, vatte de gravin bij den arm en duwde haar als een veertje op zijde, opende de deur en was een oogenblik later in de kamer van Anna Regina verdwenen. De gravin uitte een schrillen kreet van woede. Daarop vloog haar plotseling een gedachte door het brein. Zij moord gevonden in zijne villa te Esch. Hij was een zonderling man en woonde geheel alleen. Het lijk werd achter de voordeur gevonden met de parapluie nog in de hand. Het huis was leeg geplunderd. ZWITiERIi.lN D. De Bondsvergadering heeft den 15, in plaats van wijlen den heer Schenk, laatstelijk be last met de zorg voor het departement van binnenl. zaken, met 136 van de 164 uitgebrachte geldige stemmen tot lid van den Bondsraad gekozen kolonel Muller nit Bern, behoorende tot de radicaal-democratische partij VEUEËN1GDE STATEN. De werkstaking der kleerenmakers te Nieuw-York is grootendeels geëindigd door het inwilligen van de eischen der werkstakers door de patroons. Het Dqmry-hotei te Denver, een gebouw van 5 ver diepingen is tengevolge van het springen van een stoomketel ingestort. Vijftig personen zijn onder het puin begraven en er bestaat slechts geringe hoop op redding. Reeds werden 14 lijken gevonden. De ramp wordt toegeschreven aan de onachtzaamheid van den machinist. CHINA. De op den 13 uit Foochow vertrokken commissiedie een onderzoek zal instellen naar den op zendelingen gepleegden moord, is in goeden welstand te Kutscheng aangekomen. Reeds hebben belangrijke ge vangennemingen plaats gehad. Den 14 des namiddags brachten twee vrouwen een koe bij de gebr. K., slagers te Heerlen. Eene der vrouwen zeide van GrotenrathJPruisen) te komen en de koe te willen verkoopen, omdat zij in geldnood verkeerde. Voor de som van 60 thaler, ongeveer 60 onder de waarde, werd de koe door genoemde slagers gekocht. Den 15 des morgens bleek echter, dat de koe te Eygelshoveu den 14 te 4 uren gestolen was van den landbouwer G. Ben ders aldaar nit een afgesloten weide. De diefegge M. M. S., vrouw van den landbouwer K. Louis, te Grotenrath (Pruisen), was door vele per sonen gezien, toen zij de koe naar Heerlen leidde, zoodat de politie spoedig nauwkeurige aanwijzingen kreeg. Na 24 uren zoekens mocht het dan ook aan twee man schappen der marechaussées gelukken, de diefegge aan te houden ten huize harer moeder te Nieuwenhagen. Toen de vronw naar den burgemeester werd gevoerd tot vaststelling harer indentiteit kreeg zij een toeval, gevolgd door een hevige bloedspuwing, zoodat geestelijke en geneeskundige hulp ingeroepen moest worden. Zij werd van de H. Sacramenten voorzien en haar toe stand is zeer ernstig. Natuurlijk kon zij niet verder vervoerd worden en werd daarom door twee manschappen bewaakt. In haar bezit werd het bedrag der verkoopsom bijna geheel teruggevonden. Beroepen bij de ned. herv. gemeente te Klokhui zen ds. H. A. van der Meulen te Haastrecht. zal den prins gaan melden, dat Janeck Proczna een sa menkomst heeft met Anna Regina Hij zal in blinde ijver zucht opstuiven, herwaarts stormen en zonder veel om haal dien mooieu meneer buiten de deur laten zetten Als door furiën voortgezweept, met een boosaardigen grijnslach om de klenrlooze lippen, ijlde zij de gang door naar de kamer van den prins. In koortsige opgewonden heid drong zij zonder op iets te letten binnen en stond in een wip naar adem hijgend in de werkkamer van den vorst. August Ferdinand liet zich juist door luitenant Gower iets uiteenzetten hij wendde zich met een uitdrukking van bevreemding om, en vroeg op liet zien der hofdame met schrik »Wat brengt ge voor tijding, gravin, is er een ongelnk gebeurd »Meer dan dat, Koninklijke Hoogheid!" gilde zij hem tegen. Janeck Proczna heeft zich met geweld toegang ver schaft tot Hare Hoogheid, heeft haar letterlijk overvallen... geheel alleen is dat hartstochtelijke mensch bij haar 1" Het gelaat van den prins had alle kleur verloren, een dreigende wolk trok zich op zijn voorhoofd samen »Die mededeeling had mij wel op wat bescheidener wijze en zonder getuigen kunnen gedaan zijn," antwoordde hij kortaf, »ik verbied elk verdachtmakend woord Mijne gemalin wordt nooit gecompromitteerd, zelfs dan niet, als zij met een dolleman alleen is Haar hooge rang is haar schild, dat steeds geëerbiedigd wordt!" Hij wendde zich naar de deur en gaf de hofdame, die schoorvoetend volgen wilde een wenk om achter te blijven. Blijf hier! Gij zult wel zoo goed zijn, mijn beste Gower, de gravin zoolang gezelschap te houden Ijlings stapte August Ferdinand de smalle gang door, en bereikte door het kindervertrek de reeks van salons in welker midden de receptiekamer zijner gemalin ge legen was. De dikke tapijten dempten het geluid zijner schreden, met jagendeu polsslag trad hij achter de portière. Duide lijk en helder klonk elk woord, dat in het aangrenzend vertrek gesproken werd, hom in de ooren. Onwillekeurig drukte hij het gloeiende voorhoofd tegen den deurpost en bleef met ingehouden adem staan. Hij wilde zekerheid

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1