Bij kon. besluit van den 12 (Staatsblad No. 149) is uit overweging dat eene vermeerdering der in 's Rijks kas aanwezige geldon noodig is, ten einde aan de in- dische kas voorschotten te kunnen doende minister van financiën gemachtigd tot de uitgifte van schatkist biljetten en schatkistpromessen, tot een gezamenlijk be drag van f 6,000,000de rente der schatkistbiljetten wordt, zoolang daaromtrent niet nader is beschikt, be paald op 3 ten honderd in het jaar. Den 15 sloeg het paard van den landbouwer Slomp uit Nijeveen bij het verlaten van de markt te Meppel, op holtwee in den wagen gezeten personen, Jan Lucas en Harm Dragtsprongen van den wagen en werden in treurigen staat opgenomen. Laatstgenoemde is den 17 reeds overleden en voor het behoud van den ander bestaat woinig hoop. Bij kon. besluit van den 15 is aan den heer mr. T. M. C. Asser, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrekking van nederlandsch Rijnvaartcommissaris, onder dankbetuiging voor de door hem in die betrekking bewezen diensten en in zijne plaats benoemd de heer U. F. Leemans inspecteur van den waterstaat te 's-Gra- venhage. De arr. rechtbank te 's-Gravenhage heeft den 16 rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding tegen P. v. R., onderwijzer te Berkel verdacht van het plegen van strafbare handelingen met minderjarige meisjes. Den 16 des morgens te ruim elf uur is te J i s p de boerderij van P. Rot afgebrand. De afdeeling Woerden der Holl. Maatschappij van Landbouw heeft den 16 met algemeene stemmen besloten, aan het hoofdbestuur te verzoeken, in 1896 daar de al- meene vergadering te houden te Edam had zich geene afdeeling aangemeld en het hoofdbestuur de bepaling der vergaderplaats in 1896 aan zich gehouden. Den 16 zijn te Scheveningen eene dame en een knaapje die zich bij het baden in zee te ver gewaagd hadden en in levensgevaar verkeerden gered door den heer W. A. Krölleï, die reeds 5 malen gelijke daad ver richt heeft. Hij werd toen hij het strand naderde, met gejuich begroet. De dame was reeds bewusteloos. Den 16 is door de kommiezen bij de plaatselijke belastingen te Vlissingen eene mand, afkomstig van een wijnhandelaar te Amsterdam en verzonden met de Am- sterdamsche goederenboot, gericht aan een bierhntshouder te Vlissingen, onderzocht. Zij bevonden, dat zich behalve 15 '/i A- madera en 20 1j1 fl. port a port daarin bevon den 20 '/j fl. cognac, dragende de flesschen het etiquet »old sherry". De geadresseerde beweerde geen cognac besteld te heb ben en weigerde dus een en ander te ontvangen. Daar de flesschen cognac noch door een vervoer- noch door een gelei-biljet gedekt waren, zal de afzender, als mede de kapitein der boot zich, voor den rechter heb ben te verantwoorden. De kapitein van de boot schijnt borg gesteld te hebben. Bij kon. besluit van den 17 is de heer mr. A. Stibbe Lzn., directeur van justitie in Nederl. Indië benoemd tot president van het hooggerechtshof van Ned. Indië. Den 17 was laagste van 22 inschrijvers voor den bouw van een huis van bewaring met ambtenaarswonin gen te Utrecht geraamd op f 184.000 de heer J. H. Joseph aldaar, voor f 168.980. De Nijmeegsche Spoorwegmaatschappij keert over 1894 een dividend van f 28.90 per aandeel van f 1000 uit. Aan het Diaconessenhuis Gesticht de Brovonote 's-Gravenhagois een cursus geopend in de stenographic, systeem Stolze-Wérywaaraan gemiddeld 8 zusters deelnemen. Voorts is diploma A voor de zuivere toe passing van het correspondentieschrift en vertrouwdheid met het systeem vStolze-Wéry", verstrekt aan de dames H. Conradi 's-Gravenhage; J. G. Rutgers, Scheveningen; J. C. W. Rutgers Scheveningen M. H. J. C. Tenckinck, Amsterdam; J. Vrielink, onderwijzeres, Tielen aan de heeren P. Dijkstra, brigadier der koninkl. marechauséo Arnhem H. van Eijkonderwijzer, Rotterdam P. van der EistgymnasiastZwolle A. van Goethem briga dier, Zwolle; N. Hoofwijkwachtmeester, Almelo; F. F. Jöbsisonderwijzer, NijmegenA. Joossen wacht- hebben, en die was op geen andere wijze te krijgen, zijn plotseling binnentreden zou den toestand nog ingewik kelder gemaakt hebben. »Ik weet 't, Koninklijke Hoogheid, dat gij onschuldig zijt en rein en vlekkeloos in doen en denken, als de lelie, die door het vrome geloof op het altaar wordt neerge legd Een paar argeloos en vergeef me dit woord onbedachtzaam neergeschreven regels hebben u in handen doen vallen van een vrouw, die er meedoogenloos een strik uit gevlochten heeft, welks lastige knelling gij jarenlang hebt moeten verduren Als een bedroefd snikken klonk het er tusschen door. »0, ik heb onuitsprekelijk geleden, do hemel is er getuige van, welk een angst en zorg mijn hart heeft verscheurd En geen minuut er van bevrijd te wezen Als een nachtmerrie heeft mij steeds de aanblik van mijn kwel geest op het gemoed gedrukt Zulk een schepsel te doorzien, en haar niet met walging van zich af te kun nen slingeren, dat was een kwelling, die alle beschrijving te boven gaat »En waarom hebt gij nooit den moed gehad, Koninklijke Hoogheid, voor uw vorstelijken gemaal te treden, hem rond en eerlijk het onzalige misverstand op te helderen en daardoor met een forschen slag het net vaneen te rijten, dat heerschzucht en de laagste bedoelingen om u gesponnen hadden Zacht en trillend klonk haar stem. »Wel heb ik er dikwijls aan gedacht, doch telkens als ik de lippen wilde openen, snoerden angst en moedeloosheid mij de keel dicht. Alle bewijzen zijn tegen mij, en wat zou't helpen daartegenover mijn onschuld ts betuigen Dit juist is mijn grievendst leed, Proczna, dat ik 't niet kan wagen een beroep te doen op het vertrouwen van mijn echtge noot, want hij zelf snijdt me door zijn grenzelooze ach terdocht den weg tot zijn hart afAls een uit barsting van lang opgekropt verdriet weerklonk 't in hare stem, die in tranen verstikte en trilde van de diepste smart August Ferdinand hecht geen geloot aan de trouw »an vrouwen, dat heeft hij me zelf eens in een vlaag van drift toegevoegd, en dat woord sluit me telkens als meester, ZwolleA. Konijzer, brigadier, LichtmisJ. Litjens brigadier, Hengelo J. Moerer, wachtmeester Hengelo H. Reinders brigadier, Zwolle L. H. Soem tjeswachtmeester, Arnhem en G. van der Wal, Rijks veldwachter, brigadier titulair Loppersum. Te Rotterdam zijn twee personen op heeterdaad betrapt op het inbreken in het kantoor van de firma van Rossum op de Nieuwehaven genaamd Steehouwer en Wouters. Later is gebleken dat zij ook deel genomen hebben aan den te Utrecht bij professor Gallée tijdens zijne afwezigheid gepleegden diefstal van gouden en zilveren voorwerpen na zich in den wijnkelder te goed te hebben gedaan en aan den inbraak op den 23 Juni aan den Stationsweg te Rotterdam waar zij een groot bedrag aan effecten ontvreemdden. De te Assendelft benoemde commissie tot onderzoek der voorgestelde grensregeling met Krommeniehet voordeel daarvan niet inziendeheeft zich tot Ge deputeerde Staten van Noordholland gewend met het verzoek, haar in te lichten omtrent de beweegredenen die geleid hebben tot de indiening van dat ontwerp. Assendelft zou toch een gedeelte van haar grondgebied afstaan dat jaarlijks aan belasting 300 opbrengt en geene schadeloosstelling bekomenzooals indertijd ge dacht was. De overige inwoners dezer gemeente zouden dus bij hun aandeel in de gemeente-lastenook nog moeten betalen den aanslag der aanstaande ingezetenen van Krommenie. Den 18 des avonds om half tien is te Zwolle brand uitgebroken in een grooten hooiberg, bevattende ruim 100.000 pond hooidat reeds een paar dagen erg gebroeid had. Juist toen de brandwacht van 3 man die uit voorzichtigheid er bij geplaatst zou worden was aangekomen sloegen de vlammen er uit. Haarlem. Beroepen bij de ned. herv. gemeente alhier dr. A. J. Th. Jonker te Dordrecht. Den 17 zijn alhier voor de hoofdakte geslaagd de heeren Th. Sorgdrager alhier H. J. van der Veen te Hoorn H. J. Bon, F. J. Bergman, J. B. Besancon, B. Swart, D. KoelewijnM. Rengersallen van Amsterdam en W. Bruijnzeel van Rijswijk. - fiiensbroek. Dinsdagden 13gaf de rederij kerskamer »'t Viooltje" eene openbare voorstelling voor eene eivolle zaal. Opgevoerd werden drie blijspelen, die met de grootste belangstelling werden aangehoord. Xijpc. Binnen den tijd van 24 uren werden door het broeien van het hooi twee boerenplaatsen in de asch gelegd. In den middag en avond van den 17 die van den heer D. Kroon aan de Groote Slootin den morgen van den 18 de weezenplaats, bewoond door den heer A. van dor Molen en den heer P. Zuidscharwoude met de algemeene weezen der Zijpe. Beide plaatsen waren tegen brandschade verzekerd. Door het spoedig ontdekken van den brand kon van de eerste plaats nog veel gered worden. Hollands Noorderkwartier. Met uitzondering van enkele hokken, die nog te veld staanis het binnenhalen der karwei in de polders van Hollands Noorderkwartier afgeloopen. Klaagde men vóór een veertien dagen over belangrijke schade aan de te veld staande hokken door den hevigen aanhoudenden wind toegebracht, nu de oogst is binnengehaald en men over het al of niet 'overvloedige er van beter kan oordeelenzijn de meeste bouwers meer dan tevreden. Ook de erwtenbouw heeft dit jaar »een goed beschot" gegeven, zoowel van groene als grauwe erwten. In den tijd, dat de erwten moeten gezicht worden, hield de zomerregen voor eenige dagen opvoor de meeste bouwers juist lang genoeg om ze flink gedroogd binnen te halen. Over de kwaliteit van het erwtenstroo hoort men weinig klagen. Het zichten en scheeren van gerst tarwehaver en rogge is thans in vollen gang. Dit werk wordt veelal gedaan door zichters buiten onze provincie. De granen zijD de laatste dagen over dag zon's nachts wat dauw zoo sterk aangerijpt dat het volop tijd wordt ze te oogsten. Als het weer nu een paar weken mocht blijven als tegenwoordig, kan de graanbouwer meer dan tevreden zijn. Het jaar 1895 blijkt bij slot van rekening zoowel voor den veehouder als voor den graanbouwerwat hunne te veld staande producten betreft, een gunstig jaar te zijn. met kille hand den mond, zoodra ik aan zijne borst toe vlucht wil zoeken en hem smeeken mij van mevrouw Leonie's folteringen vrij te maken dat woord verstikt elk ontkiemend vertrouwen met het vreeselijk bewust zijn»hij gelooft u immers toch niet!" Een oogenblik heerschte er diepe stilte, daarna ver volgde Anna Regina met een zucht van verlichting ge jaagd »En nu komt er hulp opdagen van een kant, waarvan ik die nooit vermoed of verwacht had gij hebt die nootlottige briefjes in handen en nochtans ge looft gij aan mijne onschuld »Even vast als aan mij zeiven." Janeck's stem getuigde van innige ontroering. Voor mij is er geen oogenblik twijfel gerezen, of ik mot inspanning van al mijne krach ten voor Uwe Hoogheid in het krijt zou treden, toen ik slechts éénmaal gezien had, hoeveel grondeloos diepe smart er in uw oog verscholen lag. Ik heb do oorzaak er van nagevorscht en ben, goddank, voor mijn moeite beloond, ziehier de bronnen, waaruit Hare Excellentie Gartner uw leven vergiftigde, Hoogheid. U deze blaadjes papier terug te geven, is het heerlijkste loon, dat ooit aan een man ten deel kan vallen, die ter bescherming der waardigheid van edele vrouwen den degen heeft aangegord!" »0 Proczna en u, u kon ik gisteren zoo onuitspre kelijk diep krenken »Niet gij, Hoogheid, het was de laatste maal, dat gra vin Kany en H are Excellentie Gartner aan het roer uwer levenshuik gezeten waren »Hoe zal ik n danken ^Veroorloof mij, ten teeken uwer gunst, nog eenige woorden te spreken ter rechtvaardiging mijner houding op den avond van gisteren »Wacht even, mijn waarde Proczna, laat ook mij die opheldering deelachtig worden viel een stem achter den jongen Pool in. August Ferdinand trad door de portière binnen, stak den vriend zijner gemalin beide handen toe en drukte ze met innige ontroeringdaarna stapte hij haastig naar Anna Regina, sloot zijn verbleekende gade hartelijk in de armen en drukte haar een kus op het blanke voorhoofd. Blozend van zalig genot klemde zij zich Texel. In de laatstgehouden vergadering van de gemeenteraad werden de herkozen leden S. P. Konin en W. K. Bakker toegelaten. Ter tafel werden gebracht de rekening der gomeente over 1894, die van het burgerlijk armbestuur en die van het algemeen weeshuis de eerste bleek in ontvangst te bedragen f 53351,94, in uitgaaf f 52252,99®, batig saldo alzoo f 1098,94®; die van het burgerlijk armbestuur in ontvangst 4933,14®, in uit gaaf 3572,54, batig saldo dus 1360,60®; die van het algemeen weeshuis respectievelijk ƒ14756,86®, f 12456,865 en 2300. Het verzoek van den heer W. F. Schumaker om aangesteld te worden als makelaar werd aangehouden tot eene volgende vergadering. Aan mejuffrouw F. Weur- dinge—Eekma werd, op haar verzoek, op de meest eer volle wijze met ingang van 1 Aug. j.l. ontslag verleend als onderwijzeres in de nuttige handwerken te Den Hoorn. Het verzoek van den heer S. de Boer, onderwijzer te Den Burg, H. de Vries, onderwijzer te De Koog en van me juffrouw R. Roeper, onderwijzeres te Den Burg, om ver hooging van jaarwedde, werd van de hand gewezen. Ten slotte werd besloten van gemeentewegeten behoeve der van wege de afdeeling sTexel" der Hollandsche Maatschappij van landbouw in September e. k. te houden landbonw-tentoonstellingbeschikbaar te stel len 1 verguld zilveren medalje2 zilveren medaljes en 1 bronzen medalje. Aan die afdeeling werd, op haar verzoek, eene tegemoetkoming van 50 toegestaan. Urseui. De heer H. Schuttevaêr, predikant bij de ned. herv. gem. alhier, maakte bekend, dat de toezegging van beroep naar Abbekerk c.a. door hem was aangenomen. Amsterdam. De tentoonstelling welke den 18 door 17000 betalende bezoekers bezocht werd zal den 23 waarschijnlijk des namiddags te twee uren, bezocht worden door de Koningin en de Koningin-Regentes. De toegangsprijs tot de terreinen is voor dien dag bepaald op drie tickets en voor Oud-Holland op één gulden terwijl bovendien in Oud-Holland slechts een bepaald getal personen zal worden toegelaten. Den 19 werd door de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij aanbesteed het herstellen en gedeeltelijk vernieuwen van den hoogen steiger met de meerpalen bij en de oeverwerken onder dezen steiger ten westen van het Boerengat, op het stationsemplacement Rotter damMaas, geraamd op 70000. Van 23 inschrijvers was laagste inschrijver de heer G. D. van Doorn te Amsterdam voor 54500. Harslngerborn. Den 9 September geeft het too- neelgezelschap, directie W. Hart, in de kolfbaan van den heer D. Kist, te K o 1 h o r n, eene voorstelling. Op 31 Aug. (Koninginnendag) zal aan de schoolkinderen een portret van de Koningin worden uitgereikt. Vorige jaren werd op dien dag een schoolfeest gehoudenwat om verschillende redenen ditmaal niet plaats vindt. Uitgeest. Aan het station kwam den 19 's middags het bericht, dat van trein 112, wolke aldaar te 2.25 u. van Helder moest aankomen even vóór Schagende achterste wagen ontspoord was en dat de trein waar schijnlijk een uur te laat zou aankomen. Inmiddels werd hier een kleine trein samengesteld, bestaande uit locomo tief, bagagewagen en slechts één personenrijtuig, waarmede de reizigers, ook die uit den Haarleraschen trein, 'op den gewonen tijd van Uitgeest konden vertrekken in de richting ZaandamAmsterdam. Niet vóór ruim 3 uur was de lijn te Schagen weder vrij. Nieuwe Nledorp. Den 16 is do boerenplaats van den heer A. Maats verbrand. Den 18 heeft te Amersfoort een 19jarige korporaal der infanterie, die wegens zijne baldadigheden reeds meer malen met de politie in aanraking was gekomeneen 64jarigen man die met zijne vrouw op de stoep zijner woning met eenige familieleden zat te praten en hem kalm verzocht had zijne vrouw, die hij bij het hoofd vattemet rust te latenmet een mesje een steek toe gebracht onder den linker onderkaak en in den hals. De toestand van den verwonde is bevredigend de korporaal verzette zich bij zijne inhechtenisneming. De burgemeester van Zaamslag, de heer de Bokx, is aan de gevolgen der bekomen verwondingen overleden. Den 18 heeft Jaap Eden te Keulen het mijl-ama teur-wereldkampioenschap gewonnen de deen Ingeman Petersen was tweede de duitscher Schaaf derde. aan zijn arm vast, gedurende eenige seconden rustte oog in oog, zwijgend en toch oneindig veel zeggend. »Mijne ooren hebben dit onderhoud opgevangen en ik dank u voor elk woord, dat gesproken is Na een korte uiteenzetting der misvattingen en intri- s, die zoo langen tijd het leven van Anna Regina en de toestanden der stad en van het garnizoen verbitterd en troebel gemaakt hadden, sloeg August Ferdinand de hand tegen het gloeiende voorhoofd: »En dat alles het werk van één enkele intrigeerende vrouw!" Daarop bracht de prins het gesprek eensklaps op een ander onderwerp. »En hebt gij gisteravond onze deftige luidjes met uw revolutionaire denkbeelden en liederen zoo verbazend in het harnas gejaagd vroeg hij opgeruimd. Proczna glimlachte. »'t Was een storm in een glas water, Koninklijke Hoogheid, zoo erg diep gezon ken, als het schijnt, ben ik niet, en als het mij ver gund is een weinig op te halen van mijn zonderlin- i levensloop, dan hoop ik mij in de oogen van mijn goedgunstigen vorst eenigermate te kunnen rechtvaar digen t Spreek, wonderlijke heilige, ik stel er veel belang in, de innigste wenschen te kennen van het gemoed eens mans, die reeds van het eerste oogenblik af zoozeer mijne sympathie heeft gewekt als gij Proczna vertelde nu duidelijk en bondig met glinsterende oogen den roman zijns levens en besloot met deze woorden »Ik ben een komediant geweest van het oogen blik af, waarop ik deze stad heb betreden. Het ging mij als een speler, die al zijn geluk op ééne kaart heeft gezet. Indien ik Xenia wilde winnen, dan was het zaak volledig toegerust in het strijdperk te komen. De hier heerschende toestanden waren mij tot in de kleinste bijzonderheden bekend, twee jaren lang heb ik mij onafgebroken geoefend, om niet onbeslagen ten ijs te komen en uit die verworven kundigheden heb ik munt geslagen. Dikwijls twijfelde ik er zelf aan, of ik de rol, die mij zwaarder en bitterder gevallen is, dan ik vermag te beschrijven, wel zou kunnen volhouden, maar de ware,

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2