kapitaals-uitgaven. Zij is dus gerechtigd ten laste der aanvragers te brengen den kostenden prijs van aanleg en levering van toestellen voor zoover de toestellen niet door de gemeente geleverd worden vermeerderd met 10 procent. Is eene nieuwe aansluiting noodig tengevolge van het verhuizen van een abonnentdan mag de kostende prijs echter niet met 10 procent worden ver hoogd. De gemeente-rekening over 1894 is den gemeenteraad aangeboden tot een bedrag van 14.153.486.015 in ont vangstenen f 11.697.601.53 in uitgaven, alzoo met een voordeelig saldo van 2.455.884.48s. Op 1 Juni 1895 was over 1894 nog te ontvangen 1.368.552.68s en uit te geven f 3.469.129.09, zoodat ten slotte een be drag van 355.308.08 beschikbaar blijft. Bij kon. besluit van den 12 i^ met ingang van 1 Nov. aan J. W. Kloppert, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als directeur van het Rijkstelegraafkantoor te Aleuwedlep. Bij kon. besluit van den 17 is met ingang van den 19 aan K. Dik, zich ook schrijvende K. E. Dik, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Nieuwe Pekela. Bij kon besluit van den 20 is benoemd met ingang van 1 Sept. tot burgemeester van Egciond-binnen en Kginonil aan Ze© de heer P. Pranger, secretaris dier gemeenten en van Ursem de heer J. Kos, secretaris dier gemeente. De minister van oorlog heeft geene termen gevonden om de toelage der officieren gedurende de groote oefe ningen te velde te verhoogen. Hr. Ms. gaffelschoener Argus", over welks uit blijven ongerustheid heerschte, is den 21 behouden te Wleuwediep binnen gekomen de vertraagde terugkeer wordt toegeschreven aan de volslagen windstilte, waar mede hot schip sedert den 14 onafgebroken kampte. Te Niouwendam is in den nacht van den 16 op den 17 ingebroken in het raadhuis: alle kasten, op de secretarie aanwezig, zijn doorzocht. Vermist worden een oude revolver met eenige patronen en een busje met eenig geld. Te Durgerwoude is in dienzelfdon nacht op 4 verschillende plaatsen ingebroken. De minister van financiën heeft bekend gemaakt, dat hij, onder poststempel Utrecht van den 18, ontvangen hoeft eene som van 3000, ter overmaking naar Noerlandsch- Indië. Bij kon. besluit van den 19 is met het gezond heidsonderzoek van uit zee aankomende schepen, inge volge ^de bepalingen der wet van 28 Maart 1877 (Stsbl. no. 35,) voor den tijd van drie jaren belast, met ingang van 1 Sept. a.s., voor Vlieland en Terschelling de heer G. Swartsenburg, geneeskundige te Vlieland. Don 20 is te 's-Gravenhage o.a. voor de fransche taal l.o. geslaagd S. Klinkerbijl te Marcncarspel. iemand, die onbekend wenscht te blijven, heeft aan de ned. herv. kerk te Oud-Loosdrecht eene som van f 3000 geschonken. Te Nijmegen is voor de stichting Volksbelang aan besteed het bouwen van 55 woningen op een terrein, ge legen aan de Groesbeeksche Dwarsstraat te Nijmegen. Laagste inschrijver was do heer Verhey voor 72000. Te Utrecht is door het bestuur der tweede coöpe ratieve bouwvereeniging Concordia aldaar aanbesteed het bouwen van 86 woningen op een terrein, gelegen aan den Amsterdamschen straatweg, in 2 perceelen en in massa. Laagste inschrijver voor de massa was J. II. de Vos te Utrecht voor J 117645. De Nederl. Bell-Telephoonmaatschappijwelke te Schiedam 58 geabonneerden teltheeft besloten, den abonnementsprijs te verlagen van f 60 tot f 40 wan neer vóór 1 October a.s. het getal van 58 tot 100 abonneerden gestegen is. De gemeenteraad van Loosdrecht heeft met alge- meene stemmen op één na besloten, den heer J. Floor, gekozen tot lid van den gemeenteraad niet toe te laten, °P..Srond dat hij als voorganger der geref. (doleerende) gemeente moet geacht worden, bedienaar van den gods dienst te zijn en dus valt onder de verbodsbepaling van artikel 23 h der gemeentewet. de groote zaal van »Tivoli" te Utrecht werd den 18 de landdag gehoudenuitgeschreven door het hoofdbestuur van den Algemcenen Nederlandschen Tiuimerliedeultond. De stoet had zich te 12 uur aan het station van het boven het hoofd houdenhij is geopend, om mij op te nemen.tot de rust; Janeck.en ik ben moe.... ach zoo moe. Is dat uw vrouw Hij legde zijn hand streelend op het blonde hoofd, zijn blik staarde vorschend in hare betraande oogen. Welnu dan, heb hem lief en God in den hemel zal er u voor zegenen en mijn ziel zal u nabij zjjnl".Zenuwachtig richt hij zich op. Hoort gij den storm loeien ziet- ge wel, hoe de sneeuwvlokken dwarrelen Al maar verder, steeds voortGinds glin stert een licht.erbarm u, graaf. ontneem me mijn kind niet. 't is alles wat mij overgebleven is Daar ligt het andere dood en verstijfd en nu ook nog het laatste Neem hem tot u ik haal hem terug, ik keer weer, zoodra Polen's ketenen verbroken zijn, zoodra ik hem zijn eerlijken naam kan hergeven Mijn zoon blijft hij toch in alle eeuwigheid Hem tot een Duitscher maken haha Het Poolsche bloed heeft zich nog nimmer verloochend neem mijn zoon neem hem tot u Met een diepen zucht klemt hij zich vast aan Proczna's arm. »Waar zijt ge, Janeck? Ik zoek n onder de va nenik zoek u op de slagvelden van Polen.. wee mij -v. Zacht klinkt het aan zijn oor Boze cos Polsfce".... Proczna's lippen hebben geen ander antwoord. Eensklaps rekken zich de krampachtig saamgetrokken leden, een diep en zalig herademen doet de stervende borst zich verheffen En toch heeft het Poolsch bloed zich met verloochend^. flnistert hij met zalig glinsterend oog, Janeck, Janeck, mijn zoon!"Hij vat beide handen van het jonge paar en omsluit die met bevende vingeren: sBidt voor Polen Hoopt op de toekomst. God zij met u, mijn vaderland niech zyje Polska f" Langzaam buigt de engel de fakkel ter aardehii •dooft uit. J Slot volgt. Staatsspoor opgesteld en trok vandaar, na bekomen mach tiging van burgemeester en wethoudersmet ontrolde banieren naar het vereenigingslokaal. Vertegenwoordigd waren de afdeelingen Amsterdam (Concordia Inter Nos) on Scheepsbeschietersvereeniging (Eenheid zij ons doel), Rotterdam 's-Gravenhage, Haar lem Leiden UtrechtArnhem, Scheveningen, Schagen, DelftMiddelburg Helder en Beverwijk. De voorzitter, de heer Wolfswinkel, riep den talrijken aanwezigen een woord van welkom toe. Op de agenda waren drie belangrijke vraagpunten aan de orde gesteld 1. Wettelijke regeling en bescherming van den arbeidof de noodzakelijkheid daarvan. Inleider de heer A. H, Gerhard van Amsterdam. 2. De betee- kenis van het internationaal congres te Londen voor de vakbonden. Inleider de heer Cornelissen uit Amsterdam. weerslandskas en de verzekering tegen werk stakingen door de vakbonden onderling, Inleider de heer W. van der Vliet. De heer Gerhard wenschte aan te toonen dat in do eerste plaats de aandacht der werklieden behoort te trekkenof de wettelijke regeling van den arbeid niet bovenaan behoort te staan en verder onder welke om standigheden deze regeling iets te beduiden zal hebben. Critiseerende het rapport, door professor d'Aulnis uit gebracht in den gemeenteraad van Utrecht, stelde spr. de groote verdiensten in het licht van bepalingen omtrent den arbeidsdnur en omtrent het loon. Reeds in 1872 schreef lord Shaftesbury aan het Kamer lid Mackay dat de lichamelijke, zedelijke en maatschap pelijke toestand van den werkman in Engeland veel verbeterd was. Spreker toonde verder aan dat de volwassen werkman een concurrent krijgt in zijn kind. Werden in Engeland, Duitschland en Zwitserland wettelijke bepalingen veroverd, de hoofdzaak is en blijft echter de wijzewaarop die bepalingen werden verworven. Do toestand werd ver beterd doordat de werklieden door hun vakvereenigingen voorgingen, en de wet hierop hot zegel drukte. De praetlsche ervaring van iederen werkman leert ook hier, dat bij korter arbeidstijd men meer tot stand kan bren gen wat in het financieel en moreel belang van den arbeider iseen conclusieop het congres te Brussel geconstateerd. De roeping van den mensch is om mensoh te zijn niet de slaaf der maatschappijdoch steeds te trachten een betere plaats in de maatschappij in te nemen. Daar voor is zeker arbeid noodig. Deze zich uitbreidende geest is met meer tegen te honden. De hervormingen moeten komen tengevolge van een flinke arbeidersbe- weging die weet wat zij wil. De heer Cornelissen stelde op den voorgrond, dat de vertegenwoordiging van elke vakvereeniging méér op het congres te Londen hoogst gewenscht is dat zij nuttig en noodzakelijk zullen zijn. Wij zullen daar" kunnen samenwerkenzegt sprekermet de socialisten waar de vraag behoort overwogen te wordenHebben wij met hen dezelfde belangen te voeren De strijd loopt niet over kleine verbeteringen doch over het einde het gaat over de_ vraag: wie in de fabrieken en werkplaatsen meester isen wie in de toekomst meester zal zijn pa troon of werkman. Er zal geen tegenstrijdigheid op het congres zijn, want wat de een in theorie wilwil de ander in praktijk uitvoeren. De heer Kloos stelde de volgende motie »De Timmerliedenbond vergaderd te Utrecht op 18 Aug., spreekt haar afkeuring uit over de mannen die tot het houden van het congres te Londen hot initiatief hebben genomen die daardoor inbreuk maakten op de vrijheid van anderen." Deze motie werd verworpen met drie stemmen voor. De heer van der Vlietals laatste sprekerbehandelde de weerstandskassen en releveertdat door de tegen werking der kleine afdeelingen deze nog niet zijn'tot stand gekomen. Met een beroep op de Unie van Utrecht in 1579, waar de provinciën zich aaneensloten tegen denzelfden vijand betoogde spr. de noodzakelijkheid voor de arbeiders van het stichten van weerstandskassen. Nadat de voorzitter had voorgesteld in optocht met de vaandels naar het Vreeburg te trekken en daar den stoet te ontbindenen na een opwekkend woord tot de vergadei'denwerd de bijeenkomst gesloten. ~u Bussum is den 21 des nachts op drie plaatseD ingebroken in bewoonde huizen veel zilver, voorwerpen van waarde en kleederen worden vermist. T°t inspecteur der registratie en domeinen 2e klasse m de tiende divisie is benoemd de heer J. M. van Walsem thans in de 12e divisie. Bij kon. besluit van den 10 zijn nieuwe bepalingen vastgesteld betreffende de benoeming en bevordering van surnumerairs der posterijen en telegraphie. Zij, die daar voor in aanmerking wenschen te komen, moeten zich on derwerpen aan een vergelijkend examen, waartoe alleen zij toegelaten worden die op den eersten Januari van het jaar waarin het examen gehouden wordt het 18 jaar hebben volbracht, doch het 23 nog niet zijn ingetreden en die van een goed gedrag en lichameljjk goedgekeurd zijn. In de polders Waard en Groet is men thans druk bezig met het binnenhalen der granen. Het weder komt dezen werkzaamheden uitstekend te stade. In het algemeen vallen de granen zeer mede, zoowel kwaliteit als kwantiteit. Er zijn landbouwersdie op ruim 40 mud tarwe, 50 mud gerst, 80 mud haver, 32 mud erwten en 40 mud paardeboonen per bunder meenen te mogen rekenen. Barsingerhorn. Aan den raad der gemeente werd een adres aangeboden van de vereeniging »Het Witte Kruis" om bij voorkomende gelegenheden, slechte en ongezonde woningen te Kolhorn gelegen, voor reke ning der gemeente aan te koopen en te doen slechten. Een adres van instemming hiermede, van verschillende ingezetenen van Kolhorn, zal den raad mede worden toe gezonden. Het is zeer de vraag, of de inwilliging van het verzoek niet op geldelijke bezwaren zal afstuiten. Oudorp. Den 21 's morgens brak brand uit in een loods en werkplaats van den polder Heerhngowaard, die zich eerst ernstig liet aanzien, doch door de spoedige komst van de spuit dezer gemeente en den overvloed van water bij het terrein van den brand, tot, dit ééne gebouw werd beperkt, hoewel de daar naast staande loods en de zich daarop bevindende houtzaagmolen ook veel door den brand hebben geleden. De schade aan mate rialen en gereedschappen is vrij aanzienlijk. Schagen, De prijzen voor de a.s. harddraverij alhier te houdeD, zijn den 20 bepaald op 200, 75 en de inleggeldenbedragende voor elk paard 2,50. Tot deelneming zullen worden toegelaten paarden van alle rassen ingespannen voor tweewielige rijtuigen. Als ge woonlijk zal de Harmoniekapel uitgenoodigd worden de harddraverij met haar muziek op te luisteren, terwijl van gemeentewege 's avonds een vuurwerk zal worden ontstoken. Beverwijk. Alhier is in den nacht van den 18 ingebroken in een alleen staand gebouwtje, dat gebruikt wordt voor kantoor van den Rijksontvanger. De deuren zijn waarschijnlijk met valsche sleutels geopend en uit een geldbakje dat in een kast stond werd een bedrag van f 24 aan klein geld ontvreemd. Ook werd inge broken in de onbewoonde villa Kinheim van mevrouw Laan te Wormerveer. Verschillende voorwerpen werden opengebroken en beschadigdmaar aangezien er geen geld gevonden werd, zijn de inbrekers onverrichter zake vertrokken. Haarlem. Den 19 en 20 zijn alhier voor de hoofdakte geslaagd P. Ronner te Kgmond aan Zee, J. Faber te Noordwijk, F. J. Schikkinger, G. Voerman en P. Schouten, allen te Amsterdam. - Melder. Den 20 is door de genie alhier in het openbaar aanbesteed het wijzigen van geschut-emplace menten in het fort Erfprins als verbetering van onder geschikt belang aan werken in de stelling Helder, ge raamd op 19350. Laagste inschrijver de heer D.°de Vries alhier voor f 16645. De gemeenteraad heeft~den 20 met 9 tegen 5 stemmen aangenomen het voorstel van burg. en weth. tot het bouwen eener teekenschool op het Molenplein, waarover in de vorige zitting de stemmen gestaakt hadden. Ken nieuwe Aljeh-oorlogT De Haagscho correspondent der Zaanl. Ct. maakt melding van een hem ter oore gekomen gerucht, als zou met het optreden yan generaal Vetter als commandant van het ïeger in Nederiandsch-ïndië eene verandering van pnze Atjeh-politiek gepaard gaan. Algemeen bekend is, dat de generaal zijne benoeming slechts heeft, aanvaard na een herhaald aandringen van den gouverneur-generaaldie daarbij steun vond zoowel bij de Nederlandsche regeering als bij de Koningin-Regentes, en thans verluidt, dat een der voorwaarden, door hem gesteld, deze is: het verlaten van de lijdelijke houdingdoor ons in de laatste jaren ln, aangenomen en het volgen van een agressieve taktiek die met de geheole onderwerping van het Rijk zou moeten eindigen. Wat aan het gerucht nog meer schijn van waarheid geeft is, dat generaal Vetter, blijkens een onderzoek van den bewusten Haagschen correspondentmet het oog op zijn Atjeh-plannen conferenties heeft gehad met generaal Verspyck en generaal Van der Heyden. Vrijdag j 1. was o.a. de nieuwe legercommandant den geheelen dag de gast van den commandant van het invalidenhuis te Bron beek, en met hem vooral moet hij ziine denkbeelden zeer breedvoerig hebben besproken. In verband mot een en ander vraagt de briefschrijver, of do Nederlandsche volksvertegenwoordiging in zulk een zaak van overwegend landsbelang, waarbij zeker millioenen schat en misschien ook duizenden menschenlevens gemoeid zijn, voor een voldongen feit zal en mag worden gesteld dan welof de regeering de Staten-Generaal vooraf in de gelegenheid zal stellen over den nieuwen koers te oordeelen. Dit laatste schijnt hem dringend noodzakelijk. Uit een militair oogpunt, zegt de correspondent, is er misschien zeer veel aan te voeren voor een flinker, ac tiever optreden in Atjeh. De meer dan 20jarige oorlog, dien wij daar voeren, werkt demoraliseerend op het leger, verzwakt het prestige van de compagnie tegenover de in landers^ ondermijnt onze financieele kracht. Het is niet te verwonderen dat bij de militaire over heden de begeerte steeds levendiger wordt om met Atjeh korte metten te maken en ons eindelijk, zij het dan ook misschien ten koste van nieuwe en zware offers, van dien kanker af te helpen. En die begeerte niets is natuur lijker zal^door het groot succes op Lombok nog wel wat zijn aangewakkerd. Ondanks dat alles is echter eon zeer voorzichtig op treden ernstig beraad en kalm overleg meer dan ooit raadzaam. Erkend moet worden dat wij met de coneeutratie in Atjeh bitter weinig vooruit zijn gekomen. We verliezen geen terrein maar blijven onophoudelijk in de bedreigde positie, die we ook bij den aanvang reeds innamen. Kans op een spoedige geheele onderwerping van Atjeh bestaat er nietzooals de zaken nu staan, kunnen er misschien 10, wellicht nog meer jaren voorbij gaan, alvorens we een geregeld Nederlandsch bestuur in het gansche Rijk van Atjeh kunnen invoeren. Van tijd tot tijd znllen er nog offers vallen en voort durend zal men millioenen er aan ten koste moeten leggen om zeer langzaam, stapje voor stapje, het einddoel te naderen. Bedenkt men dit alles dan heeft een meer actief op treden, een korte aanvallende oorlog, die tot algeheele onderwerping zou moeten leiden, zeker veel aantrekke lijks, vooral voor den soldaat, wien het jarenlang talmen begint tegen te staan als ware het een uitvloeisel van gemis aan moed. Doch wanneer van den anderen kant een volkomen onderwerping van de nog in verzet zijnde Staten van Atjeh alleen is te bereiken door over te gaan tot wat men noemt een verdelgings-oorlogdan mag daarover toch ook weder niet te licht worden gedacht. Vooieerst omdat zulk een krijg ook van onze zijde met- schrikbarende offers zou gepaard gaan, offers in bloed en in goed maar ookwijl de toestand in Atjeh hoe stuitend en onaangenaam ook voor ons leger en voor onze financiën, toch nu niet van dien aard is dat ze eene ver nietiging rechtvaardigt van zooveel eigendommen en een uitroeien van zoo talrijke scharen van vijanden", als vermoedelijk het gevolg er van zou zijn. Het is ik besef 't een moeilijke zaak, ook voor de regeering, om, wanneer werkelijk de nieuw optredende legercommandant meent dat slechts langs dezen weg van krachtig optreden een einde aan den noodlottigen toe stand is te maken, zich uit overwegingen van humaniteit

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2