Stadsberichten. Advertentie n. BURGERLIJKE STAND. te laten bewegen tot eene weigering. Zwakheid is een onvergeeflijke font in het koloniaal bestnnr maar er is een grens ook voor de ontwikkeling van kracht en gezag. Noodelooze hardheid zou op de bevolking van geheel onzen Indischen Archipel een pijnlijken indruk kannen maken en schromelijke gevolgen na zich kunnen slepen. Daarom zal het zaak zijn dat de rogeering, alvorens haar medewerking te geven tot een weder agressief op treden in Atjeh, zoo dit in de plannen van het Indisch bestuur en van generaal Vetter mocht liggen, haar ver antwoordelijkheid vooraf dekke door aan de Staten-gene- raal en het Nederlandsche volk, dat de lasten er van misschien zal moeten dragen, eerlijk en onomwonden ope ning van zaken te geven en de plannen mee te deelen. Dan kan zich de publieke opinie in deze doen gelden; men schatte haar in een zoo gewichtige aangelegenheid niet te gering en raadp^fe vooral ook de mannen die bekend met de toestanden in Atjeh, licht kannen geven en wenken, die van nut kunnen zijn bij de verder te volgen gedragslijn. Den 19 des avonds heeft de politie te 's-Gravenhage eindelijk aangehouden de geheimzinnige persoon die in de laatste vier weken des avonds het Haagsche bosch onveilig maakte door geld af te persen aan wandelaars, bij voorkeur vrijende paartjes op de rustbankendoor zich voor te doen als politie-beambte en een penning te vertoonen, daarbij tevens te kennen gevende, dat hij wel was te vinden om zijn plicht als politie-man niet te nauw op te vatten. Bij zijne aanhouding was hij nog in het bezit van een horlogevóór eene maand onder gelijke omstandigheden verkregen ten nadeele van een apothekersbediende. In den nacht van den 20 op den 21 is een personen-trein, komende uit de richting Naarden-Bussum, ontspoord; twee reizigers zijn daarbij zoo ernstig gekwetst, dat zij in het Binuen-Gasthuis te Amsterdam opgenomen zijn eenige andere personen waren licht gewond doch ip staat zich naar hunne woningen te begeven. Aan den gegageerden fuselier Albertus Kerkhof, van het Indische leger, wien in den jongsten strijd op Lombok een been werd verbrijzeld, wordt voor rekening van het Boode Kruis een kunstbeen verstrekt. Het wordt, onder toezicht van den schout-bij nacht, dr. F. J. van Leent, lid van het hoofdcomité van het Roode Kruis, en den heer H. van Lokhorst, voorzitter van de Ned. Ver- eeniging »De Stuers", vervaardigd door don instrument maker Odenkirchen. te 's»Graveuhage. JSalcfadlgheid. In de jaarlijksche vergadering der provinciale veree- niging van burgemeesters en secretarissen in Zuid-Holland op Zaterdag 7 Sept. a. s. in de Diergaarde" te Rotterdam te honden, zal door den heer L. Kruyff Lzn., burgemeester van Ridderkerk worden ingeleid de volgende stelling »Het is zeer dringend noodzakelijk, dat maatregelen worden genomen tegen de baldadigheid der jeugd, door 1° aan de agenten van politie een wapen in de hand te geven op den openbaren weg 2°. den hoofden van po litie de macht te verleeuen tot het opleggen van arrest, en 3°. door tuchtiging in buitengewone gevallen of bij ver regaand recidivisme." Koegras. Sedert den 19 wordt het 5jarig kind van den brugwachter P. W. C. alhier vermist. Vermoe delijk is het kind verdronken en door het spuien het kanaal afgedreven. Zaandam. Den 22 geraakte een arbeider aan het station ^lhier tusschen twee wagens bekneld met het noodlottig gevolg, dat heja de borstkas ernstig werd ge kneusd. Men vreest voor zijn behoud. Het JLeger des Melis, en wel meer in 't bij zonder de amsterdamsche afdeeling en omstreken, zal op donderdag den 29 een boottocht houden naar Purmereud; twee booten de »Cères en de William Booth" zullen dien dag varen van uit Amsterdam tot de Oranjesluizen en van de Oranjesluizen terug door het Noordhollandsch Kanaal naar Purmerend. Te Purmerend, in de Beemster en wol in den speeltuin Tuinbouw zullen tivee bijeenkomsten gehouden worden, één te 11 uur 's morgeus en één des namiddags, welke laatste voornamelijk muziek- en zangfeest zal zijn. Een flink muziekkorps zal zoowel op de bootals in den marsch te Purmerend en in den »Tuin" zich doen hooron. Aan dat alles deel te nemen kost 50 centen en voor plaatsen in de nabijheid van Purmerendslechts 25 centen. Op verschillende plaatsen Buiksloot, Schouw, Water- gang, Ilpeudam en Purmerland worden nog passagiers opgenomen. Meer dan 500 personen kunnen niet ver voerd worden. Des avonds zullen groote meetings ge houden worden in »Frascati" te Amsterdam. Een nieuw werk van Vosmeer de Spie (Man rits Wagenvoort) zal verschijnen bij de uitgevers van Looy en Gerlings, Amsterdam. Het draagt tot titel Pelicia Beveridge, analyse van een gemoedstoe stand. In September verschijnt het boek, dat behandelen zal een der belangrijkste maatschappelijke vraagstukken, die man en vrouw meer en meer bezig houden. Patroons en werklieden. De laatste volkstelling in Frankrijk heeft verrassende cijfers aan het licht ge bracht ten opzichte van de getalsterkte der werklieden en hen, die voor eigen rekening arbeiden Er zija in Frankrijk volgens hun eigen opgaaf, 7,671,398 »pa- troons" en naast hen 7,104,949 arbeiders en 899,099 andere geëmployeerden, Te zamen tellen deze laatsten dus slechts 330,000 meer dan de patroons. En toch worden de loon-arbeiders de groote meerderheid der be volking genoemd Bij verschillende vakken is de ver houding zelfs nog anders. Bij den landbouw zijn 3,570,000 die voor zich zelf werken en slechts 2,890,000 arbeiders en 75,400 geëmployeerden. In den handel 880,000 pa troons en 480,300 arbeiders en 378,300 bedienden. In nijverheidszahen is het getal patroons kleiner maar slechts^ weinig 3,021,700 tegenover 3,319,200 werklieden en 207,000 beambten. Het geringst is het getal patroons bij de vervoermiddelen nl. 62,500 met 246,000 werk lieden en 138,700 bedionden. Omgekeerd is de verhou ding bij de administratieve en letterkundige en dergelijke beroepen. De sgroote meerderheid" van loontrekkenden bestaat dus slechts in de verbeelding. Omtrent de Nederlandsche Opera, te Amster dam, wordt het volgende medegedeeld De raad van beheer bestaat thans uit de heeren mr. B. R. W. A. baron Sloet van Hagensdorp, jhr. mr. O. Jden Tex, G. Harkema en W. A. van der Mandere en zal binnen kort worden uitgebreid. Directie en regie zijn in handen van de heeren O. van der Linden, artistiek-directeur en A. Saalborn, hoofd regisseur. De artistieke commissie van toezicht bestaat uit de heerenFrans Coenen, Richard Hol en Daniël de Lange, voor het muzikale gedeelte, mr. M. G. L. van Loghem, voor het letterkundige en mr. D. Frees, voor de regie. Dames-artisten mevr. C. Dirckx van de Weghe, mevr. Saffira Pradjaïh, dram. zangeressen, mevr. C. Engelen- Sewing, jeugd. dram. zangeresmej. Fred. Fransman, coloratuur zangeresmevr. A. Tijssen-Bremerkamp, mezzo- sopr. en dugazon mevr. A. Orelio-van Zandt, dugazon en soubrette; mevr. Louise Culp-Kiehl, mezzo-sopraan en altmevr. de la Fuente,, 2e dugazonmej. E. Kamp- huijzen, 2e sopraanmevr. Langerak-van Ommeren, mevr. Gerharz-Tiedeman, mej. Carolina Willemsens, mej. Marie Verbruggen, coryhaeën. Als gasten, welke in dit seizoen zullen optreden, wordt onderhandeld met de damesNorcross, Nikita, Sigrid Arnoldson en Louise Mulder. Heeren-artisten Désiré Pauwels helden-tenor J. M. Tijssen en J. Urlus, lyrische tenoren; S. van Beem komische tenor (trial); Jos, M. Oreliohelden-bary ton S. Poous lyrische baryton A. Alexanders 2e baryton Henri Dons, baryton (basse chantante)Henri Engelen, oasse chantante Otto de Nobel, le bas; A. Lewin 2e bas'(basse chantante)Felix Verstrael A, Moorings J. Geeniger A. HilleJ. Oohen kleine partijen. Koor 30 dames en 30 heeren. Orkest: Kapelmeesters: C. van der Linden en S. J. H, de la Fuente. Chr. Timmner concertmeester (solo viool) E. Caron 2e idem Jos. Tijssen kapelmeester op het tooneel en solo-repetiteur Maurice Hageman, solo- repetiteur W. Siep zang-directeur S. B. Benavente koor-repetiteurJ. P. Brakkee 2e regisseur; A. O ver gauw tooneelmeester firma Helmhout Co., costumier M. S. van den Beugelkapper. Het repertoire zal bestaan uitHans en Greta (van Humperdink) als openingsvoorstelling op zondag 1 Sept. Yerdor Tannh&user (Wagner); Falstaff (Verdi); De molen van Merlier (ïL'Attaque du moulin" van Zola-Bruneau); Uit de Branding (Richard Hol); Joseph (Méhnl); jqet Proefschot (»i'reischütz" v, Weber); De Vliegende Hol lander (Wagner); Leiden Ontzet (C. V d. Linden), Paljas (Leoncavallo); Siciliaansche Boereneer (»Cavallerie Rusti- caua v. Mascagni); Lohengrin (Wagner); Floris V (Richard Hol); De verkochte bruid (Smetana); Fidelio (Beethoven); Jeruzalem (Verdi); Faust (Gounod); Carmen (Bizet); Hugenoten (Meijerbeer) Willem Tell (Rossini); De Witte Burchtvrouw („La Dame Blanche" van Boïel- dieu); Zampa (Hérold); Troubadour (Verdi); Aïda (Vordi); Samsom en Dalila (Saint-Saëns) Navarraise (Massenet); Lakmé (Delibes) Traviata (Verdi)Lucie (Donizetti) Mireille (Gounod)Romeo en Julia (Gounod) De bruiloft van Jeannette (Massé) Manon (Massenet)De Water geuzen (van 't Kruis)Do Afrikaansche (Meijerbeer); De Tooverfluit (Mozart); Rienzi (Wagner)Mignon (Thomas)- De Tempeliers (M. Bonman); Mara (Hummel); Cleopatra (Enna) enz. De voorstellingen zullen worden gegeven dinsdags en vrijdags wekelijks en zondags om de veertien dagen in den Stadsschouwburgzaterdags wekelijks en zondags om de veertien dagen in het Paleis voor Volksvlijt. In het afgeloopeu 28e schooljaar telde het Teeh- iilkuin Mittweida (Koninkrijk Saksen) 1606 bezoekers, die de leslen volgden in de afdeeliügen voor machine- ingenieurs en electroteehnici. Op het Technikum wordt van staatswege toezicht uitgeoefend, het is eene hoogere technische vakschool tot opleiding in het machinewózen en de electrotechniek. Door het met de inrichting verbonden electrotechnische instituut, mot zijne nieuwere inrichtingen, laboratoriums machinezalen enz. kan het onderwijs plaats vinden geheel overeenkomstig de beteekenis, die de electrotechniek thans voor de technische wetenschap heeft. Het onderwijs voor het volgende winterhalfjaar begint 14 October en het kostolooze voorbereidend onderwijs reeds 23 September 1895. Nadere inlichtingen met programma verstrekt kosteloos de secretaris van het Technikum. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur als volgt: op den 21 764.6; don 22 762.4. Omtrent de den 19 alhier gehouden vergadering van den Algemeencn Mappers- en ffiarblersbond vernemen wij nog dat vertegenwoordigd waren de afdee- lingen Helder Alkmaar ZaandamAmsterdam (2) Utrecht, Zutfen, Deventer en Zwolle. De le voorzitter, de heer F. E. J. Terveen, opende de vergadering met eene toespraak waarin hij het doel van den Bond uiteenzette en deelde o. a. mede, dat meer dan 100 nieuwe leden in het afgeloopen jaar waren toegetreden. De le secretaris, de heer P. Kok Jr., bracht het jaar verslag uit. Uit de mededeelingen van den len penning meester, den heer W. Veldmann, bleek, dat de financiën zich in goeden staat bevinden en wederom een voordeelig saldo op de Rijkspostspaarbank kon gedeponeerd worden. Do heeren F. E. J. Terveen, P. Kok Jr. en W. Veld mann die aan de .beurt van aftreding waren, weuschten thans niet in aanmerking te komen voor een bestuurs functie. In hunne plaats werden gekozen tot voorzitter de heer Th. Sikkema, en voor de andere functiën de heeren Inte Onsman en W. M. Engelblik, die de benoe ming aannamen. Besloten werdde uitkeering bij overlijden vast te stellen op 150; invoering van het leerlingstelsel onder contract; deponeering van het bonds-étiquet in handen vau de beste leveranciers van toiletbenoodigdheden. Ten slotte werd Amsterdam als plaats voor de volgende algemeene vergadering gekozen. Den 21 is uit het Noordhollandsch Kanaal, voorbij de Spoorbrug, het lijk opgehaald van zekeren N. S., 43 jaren oud, alhier woonachtig aan de Druivelaan, die sedert don vorigen dag vermist was. Men verzoekt ons mede te deelen dat zondag, den 25, de dienst in de remonstrantschc kerk zal wor den vervuld door den heer dr. H. IJ. Groenewegen pred. te Rotterdam. Cadettenschool. De minister van oorlog heeft nader ter keunis van be langhebbenden gebracht, dat, met wijziging van de aan kondiging in de Staatscourant van den 17, voor eene plaatsing als cadet bij bovenvermelde school in aanmerking komen Voor den dienst hier te lande: A. Th. A. HeytiugJ. E. Haitsma Muiier, O. L. baron Bentinck, J. J. Hooge- boom J. J. Collard jhr. K. F. Quarles van Ufford C. W. Visser G. Doorman D. J. GorterF. J. J. baron van Heemstra, J. A. ton KloosterH. J. van der Tak H. J. van Veen, C. C. Pels Rijcken, L. H. A. Crommelin, J. Kamphuis SuermondtG. F. H. Ragay, A. P. M. A. Storm de Grave, C. E. Blaauw, E. G. H. M. Steenberghe, A. J. van Riemsdijk A. M. VerhaarF. E. baron van Heerdt, L. J. van Wolf, J. L. van Riemsdijk, E. Wijtema, J. A. ten Cate, W. C. C. van Strijen, O. D. T. de Ridder, W. de Vos tot Nederveen CappelW. H. Warnsinck J. J. Quadekker0. E. Stolk, jhr. A. F. J. H. Wittert van Hoogland Voor den dienst in Nederlandsch-Indië J. T. W. Box man, E. Sieburgh, C. Schultz, J. H. E. Rückert, G. E. van Lier, W. K. L. H. 0. Campen, C. W. ten Brink, M. J. E. Bos, B. W. A. Koopman, J. H. van Velthuysen, H J. Vermeer, M. J. van Lakerveld, A. Weber, E. J. van Son, M. Badings, J. Reiche, A. J. C. Jocquière, W. C. Okhuyzeu, S. G. Badings, J. A. Munniks de Jongh, H. J. K. Schuitenvoerder, J. H. F. Gelpke, J. Groenhof, A. F. van der Mijll Dekker, J. J. Biel, 51. J. Bercken- holï, J. W. P. van der Rest, A. D. Seemann, P. H. de Boer. Blijkens in dit nummer voorkomende advertentie bezoekt de heer van Her ook dit jaar weder de kennis alhier. Voor het overige valt omtrent hetgeen vorder in de kermisdagen hier eene tijdelijke standplaats nemen zalnog niet met zekerheid eene volledige opgave te doen. Telkens komt daarin nog, blijkens ons ver strekte officieele mededeeling verandering zoodat wij de complete lijst voor een volgend nummer zullen be waren. Bij het verbouwen van het oude huls van bewaring, alhier aan het Rijk afgestaan ten behoeve dor uitbreiding van hot rijksopvoedingsgesticht, blijkt thans duidelijk, dat de plaats, waar dat gebouw gestaan heeft, indertijd de standplaats is geweest van den toren der Groote kerk met een daaromheen liggende begraaf plaats. Het fondament van dien toren toch is bij de uitgraving te voorschijn gekomen en is niet dan met groote moeite en inspanning bij slechts kleine gedeelten verwijderd. Dat het omliggende terrein begraafplaats moet zijn geweest, vindt zijn grond hierin, dat men bij het graven om de oude fundeeringen te verwijderen is gestuit op een talud van duizenden menschenbeenderen en schedels het kan niet anders dan dat dit de over blijfselen zijn van de indertijd, toen het huis van bewa ring gesticht werdgevonden graven. De vrij gekomen beenderen worden thans weder voor het maken van een talud gebezigd. GETROUWD. 22 Aug. Christiaan Johannes Krop en Pietertje Rol. GEBOREN. 19 Aug. Gijsbertus Anthonie Jacobus, z. van Jan Jacob Boogh en Oatharina Hart. 20 Jan, z. van Willem Verhagen en Guurtje Kuip. Anna Johanna Maria, d. van Antonie Niessen en Trijntje Schuitemaker. 21 Johannes z. van Jacobus Winder en Trijntje Tamis. 22 Aafjed. van Klaas Roos en Maria Magdalena Wilhelmina Perre. OVERLEDEN. 21 Aug. Klaas Smit, 43 j. Vervolg binnenlandsche berichten. Ploeg wedstrijd. Vanwege de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorderkwartier, zal op woensdag, 18 September, op de hoeve »Casualita" in den Groetpolder een wedstrijd met ploegen worden gehouden. Zooals wij reeds vroeger meldden, zullen geen prijzen in geld, doch enkel getuigschriften worden uitgeloofd. De beproeving der werktuigen heeft vóór den officieelen wed strijddag plaats. St. Pankras. Er is alhier eene Vereeniging tot bevordering van tuinbouw en bloembollenkweekerij opge richtaanvankelijk met 17 leden. Het bestuur bestaat uit de heeren J. Verweel, D. Kloosterboer, J. Goosjes K. Ploeger on S. Duif. Eene nieuwe markt. Te beginnen met vrijdag, 30 Augustus a. s., zal te dozer plaatse, in de Kerkbuurt, worden gehouden eene markt van akfier- en tuinvruchten, die bij afslag zullen worden verkocht. Bij genoegzame deelneming zal dit voortaan eiken maandagwoensdag en vrijdag plaats hebben, telkens 's middags ten 5 ure. Oudkarspel. Aan den op woensdagden 21 gehouden kolfwedstrijd ten huize van den heer G. Slote- maker werd door 24 personen deelgenomen. De le prijs werd met 123 punten behaald door den heer S. Evers, alhier; de 2e pr., met 118 punten, door den heer W. Kraakman, Zuidscharwonde de 3e pr., met 117 punten, door den heer Jb. Slotemakeralhier de serieprijs, met 48 punten door den heer K. van Kleef, Zuidscharwoude. Het prijsbiljarten is niet doorgegaan. Verloofd: SARA ENGELANDER MET LEVIE ELZAS. Alkmaar, 21 Aug. 1895. Algemeene kennisgeving.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3