KERMIS. No. 101 Eerste blad. j&even en XtiTegentigste Jaargang 1895. ZONDAG 25 AUGUSTUS. Nederland. Stadsberichten. ALKMAARSCHE COURANT. Dezo Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- an Zaterdagavond uitgegeven, Abonnementsprijs par 3 maanden voor Alkmaar 0,8©franco door hot geheeio rjk 1, De 3 nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. rrj]8 der gewone Advertentiën: Per regel ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer Zou ons negentiende eeuwsch gevoel van braafheid deugd en zedelijkheid bevredigd zijn indien wij aan de Alkmaarsche najaarskermis een anderen naam gaven Zou de kermis genade vinden in ons oog, indien we in navolging van Amsterdam hooge bescherming inriepen b.v. die van den commissaris der koningin of van nog hoogere autoriteit Indien we niet meer spraken, eenvoudig van »de kermis," maar b.v. van de Noordhollandsche tentoonstelling van Spel- en kraamwezen Indien we dengenedie belast is met de aanwijzing van de staanplaatsen der kramen en met de bepaling der te hooge staangelden op den dag der opening verrasten met een pimpeipaarsch lintje of eenige andere onderscheiding? Welbezien blijkt het meer en meerdat onze afkeer van kermissen voorgewend is, niet schuilt in het wezen der zaak, enkel ligt in het woord. Immers tentoonstellingen worden aangemoedigd en ge prezen, goed en wenscheljk geacht, en kermissen integen deel afgekeurd, afgeschaft des noods met behulp van den sterken armterwijl herhaaldelijk werd opgemerkt trouwens volkomen terecht, dat tusschen beide zaken, enkel en alleen een qnantitatief, geen qnalitatief verschil meer bestaat. Of minder deftig gezegddat een tentoonstelling precies op eene groote kermis gelijkt. In het wezen der zaak maakt het dan ook weinig ver schil of men een ticket koopt, of een kaartje, of men met de turksche schop enkele meters dan wel met het Ferrisrad gelijk te Chicagomisschien wel 200 meters de luebt in gaatof de kramen vereenigd zijn iii één groot gebouw dan wei of zij allen afzonderlijk staan in de straat en minder fraaie en minder dure koopwaar bevatten. Wanneer men eenmaal eene vergelijking maakt tusschen eene tentoonstelling en eene kermis, dan is er veel, dat ten gunste van het oude volksvermaak de schaal doet overhellen. Allereerst, omdat het een volksvermaak is. Dat wil zeggen, dat iedereen, jong en oud, arm en rijk, er aan deelneemt. Bovendien in onzen tijd van velerlei maatschappelijke moeielijkhedenis het allerminst overbodigdat enkele avonden van de 365 dagen, die het jaar telt, de minder bevoorrechten, de minder bemiddelden, met hunne vrou wen, verloofden, zoons en dochters eens voor hun pleizier uit zijn. De kermis heeft althans dit voor, dat de bezoekers in eene opgewekte stemming verkeeren. Men ziet vroolijke gezichten, men loopt een pas vlugger, en zelfs oude lieden, die in 't kijkspel niets nieuws meer vindenverhengen zich met de belangstelling hunner kleinzoons en klein dochters. Kan men van eene tentoonstelling hetzelfde zeggen Neen men vindt daar lang die vroolijkheid niet. Noch de fictieve mailboot in een vischvijvernoch de olifant van zeildoek noch de groote koffer van Perry zijn in staat om eene aangename stemming teweeg te brengen. Misschien daarentegen wel het oud-Hollandsche Markt plein dat ons naar den onden tijd terug voert, dat, vooral bij avond dan ook aan een kermis in eene kleine stad levendig herinnert. Doch het kost minstens een halve gulden per persoon om daar te komen, en dit is voor menigeen te veel. Het is ons wel bekend, dat men aan tentoonstellingen, zoo iets als eene hoogere wijding heeft trachten te geven. Vooral de Franschenhet volk dat zich allerlei illusiën schepthebben het willen doen voorkomen of de parijsche tentoonstelling een groot feest van den arbeid was: »une fSte grandiose du travail.'' Zij hebben zich zelf, en misschien ook anderen, willen diets maken, dat de vreemdelingen bij dergelijke gelegen heid naar Parijs gekomen zooveel als pelgrims waren die opgingen naar het centrum der beschaafde wereld om hulde te brengen aan Frankrijk in 't algemeen en aan zijn genius van kunst en industrie in 't bijzonder gelijksoortige hulde als de Muzelmannen brengen aan de heilige stad Mekka. Wie met dergelijke pelgrimstochten naar de fransche hoofdstad bekend is, kan opgemerkt hebben, dat de zalen waar de voortbrengselen van landbouw en nijverheid zijn uitgestald, leeg en verlaten zijn, terwijl de menigte zich verdringt daarwaar de vreemde lichaamsbewegingen van egyptische, javaansche, arabische en andere danseressen te zien zijn. Te Antwerpen deed zich 't zelfde voor, en men behoeft geen verwonderlijke begrippen op 't gebied van moraliteit te hebben, om de hoïlandsche kermis uit 't oogpunt van zedelijkheid verre te stellen bot en de wereldexpositiën van onzen tijd. Niet te miskennen valtdat het oorspronkelijke doel van tentoonstellingen aanbeveling verdiende. In onzen tijd is het noodzakelijk, dat nieuwe uitvin dingen, verbeterde machineriëu, landbouwproducten enz. algemeen bekend worden. Het is ons dan ook niet te doen om tentoonstellingen in discrediet te brengen, maar om te doen uitkomen, dat er alle reden bestaat om de oude kermis iu eere te houden, aangezien de zaak toch blijft bestaan, maar eon anderen, doch geen beteren vorm heeft aangenomen. Dezerzijds wordt derhalve slechts beweerddat de kermis als volksvermaak te verkiezen, en dat het afschaffen daarvan voor den 'breeden zoom der minder bemiddelde bevolking slechts te betreuren zou zijn. Onze voorouders, kloeke en verstandige lieden als zij waren, hadden voorzeker geen mindere godsdienstige over tuiging, noch minder ernstige levensopvatting dan obze tijdgenooten. Doch deze eigenschappen beletten niet, dat zij, als 't voorkwam, behagen schepten in volksvermaken. Tegenwoordig is men geneigd te gaan geloovon, dat de burgerdeugd eigenlijk daarin bestaat, om met een lang gezicht en afgemeten passen, over de straat te wandelen, of in zijn binnenkamer over de oplossing van sociale en an dere qusesties te peinzen. Wordt er op straat gezongen, dan beweert menigeen dat hij van 't leven niet heeft kunnen slapen. Zoozeer is men jp rust gesteld, dat een eenvoudig straatliedje door de diena ira vau de overheid als rustverstoring verboden wordt. Met uitzondering van studenten en heilsleger-optochten weren we alle levendigheid van de straathoewel toch zeer begrijpelijk kan zijn, dat een groot gedeelte der be volking, dat andere ontspanning mist, bij gelegenheid van de kermis weieens wat luidruchtig wordt. Vergissen wij ons niet, dan zullen er lezers zijn, die in dit opstel een aansporing tot lichtzinnigheid zien, die geneigd zijn, om onzen tijd te vergelijken met de oudheid, en bij zich zelf denken indien men 't volk toegeeft, dan krijgt men dezelfde toestanden, als in 't oude Rome toen de ontzenuwde en losbandige bevolking verzot op weelderige feesten, brood en spelen, »panem et circenses", eischte. „Daar gaan wij naar toe", zullen zij waarschuwend zeggen. Doch wat kan men dezen augstvalligen anders antwoorden dan dat de genoegens van de poffertjeskraam bij uitstek geoorloofd en vredelievend zijn, en dat de stoomdraaimolen even weinig gelijkt op de wedrennen van 't circus maximus, als de paardenmarkt op 't forum Romannm. Neen de zerzijds worden geen drankmisbruik of andere uitspattin gen in bescherming genomen, maar wordt alleen beweerd, dat ten einde enkele misbruiken te voorkomen een gepast volksvermaak niet behoeft te worden tegengegaan. Integendeel, indien het waar is, dat de kermis uit een maatschappelijk oogpunt inderdaad een goede zijde heeft, dan moet het staatsgezag, zoo min mogelijk verbiedend op treden terwijl de meer bemiddelden der burgerij voor zooveel mot den goeden gang van zaken is overeen te brengen, aan hun ondergeschikten eenige vrije avonden niet moeten ontzeggen. Den 23 is o.a. voor de gymnastiek m. o. geslaagd P. Jongert te Hoorn. To Hrommenic zijn bij herstemming tot leden van den gemeenteraad gekozen(rood biljet) de heer Jb. van Vliet Kz oud lid), met 73 st. tegen 72 op den heer D. van Leijden(wit biljet) de heer W. Kaars Sijpesteijn, oud lid, met 82 st. tegen 78 op den heer Hk. Reijne Hz.(blauw biljet) de heer W. Kaars Sijpe steijn met 95 st. tegen 60 op den heer J. Olie. Bij kon. beslnit van den 21 is benoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervanger in het kanton den Helder de heer G. Stammes, notaris te Helder. Het lijk van het dochtertje van den spoorbrug wachter Carst te Koegras is in de nabijheid der ouderlijke woning uit het Noordhollandsch Kanaal opgehaald. Den 21 is te Petten tot den grond afgebrand de boerenplaatsbewoond door den heer A. Nottelman. Hooibroei wordt als oorzaak beschouwd. Amsterdam. Den 23 's nam. te 23/4 uur, kwamen de Koninginnen per extra-trein nit Apeldoorn alhier aan het Centraal-station aan, waar zij opgewacht en verwel komd werdeno.a. door den burgemeester. De Koningin was in het wit gekleed met wit veeren hoed en met het op gestoken haar on de Regentes in het zwart met zwarten hoed en lila bloemen. Met de hofrijtuigen werd naar de tentoonstelling gereden De voorzitter van bet uitvoerend comité, de heer mr. N. A. Caliseh, richtte het woord tot de Koninginnen en bracht dank voor het bezoek. Het eerst werd de nederlandsche afdeelingdoorloopen en daarna aan do vreemde afdeelingen een bezoek gebracht Inde fran sche afdeelingwerd uit naam van den president der fransche republiek aan de Koningin-Regentes een prachtige Sèvres- vaas aangeboden, als herinnering aan dit bezoek. Vervol gens werd een bezoek gebracht aan Ond-Holland, dat door de Nijmeegsche poort binnen getreden werd. Twee zoontjes van Oud-Holland's burgemeester boden op een blauw fluweelen kassen der Stede-sleutels aanwelke gaarne aanvaard werden. Burgemeester Fabins hield de volgende berijmde toespraak. Heil, Koninginnen, heil in deze stad van weken, Broos en vergankelijk, en toch vol hoovaardij Op eeuwen heugenishoe groen haar jeugd ook zij, 't Verleden doemt hier op, 't is of de steenen spreken Oud-Holland - rijke troost - uw roem kan niet verbleeken Onsterflijk is uw knust van hoogere waardij Onschatbaar 't stout bestaan dier fiere burgerij, Die voor Europa 't licht der vrijheid deed ontsteken. Uw vloot ploegde iedere zee; gij tartt' 't ijzig Noorden; Heel Indië bracht U cijns, terwijl uw krijgsroem gloorde. Uw Heir een leerschool werd, gestempeld door de Faam; Herdenk dat trotsch verleêu, dat rnst'loos stout volvoeren, En steekt dan uw trompet en laat uw trommen roeren Eén ging u immer voor Oranje is ziju naarni Nadat door de Prinsenstraat naar het Marktplein was gegaan en onder de vierschaar eenige ververscliingen waren gebruikt en de baboe uit het theehuisje in haar beste sarong en kabaai gestoken, thee aangeboden had in prachtige japansche kopjes, werden onder aanvoe ring van den hopman, door het vendel evolutiën uitge voerd, welke blijkbaar zeer in den smaak vielen. Na een kort bezoek aan de belgische en de oostenr jksohe afdee- ling werd door de nederlandsche afdeeling de tentoon stelling te 5^ uur verlaten. De Koninginnen zjn dadelijk naar het station gereden. Benningbroek. De heeren P. Koeman, lid van het dagelijksoh bestuur en P. Bras, hoofdingeland der banne aan de beurt om af to treden, zjn in hunne functiën herkozen. Seboorl. De 25 Juli en 21 Augustus waren voor de schooljeugd een paar prettige dagen. Aan de nog schoolgaande leerlingen, die niet meer dan 4maal wille keurig de school hadden verzuimd, was op eerstgenoemden datum een feest bereid, dat, dank zij den milden bjdra- gen van het gemeentebestuur en de ingezetenen, de naam van feest ten volle waard was. Aan versnaperingen ont brak het niet en de heer Joh. van der Stok wist op aangename wjze de kinderen bezig te honden met zjne goocheltoeren. Jammer, dat een paar regenbuien de feest vreugde een oogenblik kwamen storen. Toen evenwel de zon weer door de wolken kwam kjken en de prjzen, 170 in getaluitgedeeld werden, was dit spoedig weer vergeten. Hoogst voldaan keerden de kinderen dan ook huiswaarts. Op laatstgenoemden dag maakten de leerlingen dj^ met getuigschrift de school hadden verlaten, een reisje naar Amsterdam met de Alkmaar-Packet. Onnoodig te zeggen dat dit tochtje den kinderen stof tot genieten gat, dat zj bij de wandeling door de stad als het ware oogen te kort haddendat het bezoek aan Artis, maar bovenal aan het Aquarium het genoegen volkomen maakte. Begunstigd door prachtig weder, slaagde dit reisje uit stekend. Ten slotte veroorlooft uw correspondent zich, hierbj een woord van hartelijken dank te brengen aan allen die hebben medegewerkt, dit feest zoo goed te doen slagen. Den 21 en 22 is te Wageningen de akte land bouwkunde behaald door den heer J. Kits, onderwjzer aan de openbare 2e tusschenschool alhier. Aan de bad- en zircininriclitlng alhier werden van 17 Aug. tot en met 23 Aug. genomen 76 baden door dames, 616 door heeren, 77 door weezen, 162 door ouvermogenden totaal 931. De drukste dagen waren 19 Aug. met 171 en 21 Aug. met 190 baden. De hoogste temperatuur van het water was 21 en 22 Aug. met 73° F. De barometerstand alhier was 's morgens to 8 uur als volgt: op den 23 759.3; den 24 767.8. In de chichorei-fabriek, aan de Spanjaardstraat, werd in den avond van den 22 brand ontdekt in de turf, op den zolder geborgen. Het mocht gelukken het vuur te blusscheu, zonder de brandweer te alirmeeren. Van de kermis worden weder door de verschil lende belanghebbenden groote verwachtingen gekoesterd. De gelegenheid tot vermeerderd verkeer die voor de

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1