No. 103. JLeven en Negentigste Jaargang 1895. Y RIJ D A G 30 AUGUSTUS. PARIJ3CHE BRIEYEN. Feuilleton. .DS VROUW. Berlijnsclie Roman Amsterdamsciie Brieven. rr«» der gewone Advertentiën: ALKMAARSCHE COERAAT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8©franco door bet geheeie rijk 1, De 8 nummers Afzonderlijke nummers 3 ets. IAria vj Telefoonnummer: 3. Per regel O,IS. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. XVII. Parijs, 23 Aug. 1895. Een inbraak, eene aanranding en alle mogelijke drama's worden thans zóó alledaagseh, dat wij ze gerust niet meer behoeven te besprekentenzij er iets bijzonders iets pikants aan te bemerken valt. En dit laatste was wel het geval met den slager te Argenteuileen allerliefst stadje, even buiten Parijs gelegen een slagerdie er warmpjes inzaten toch voortging met iederen dag zijn huisje alleen te laten om in den winkel de klanten te bedienen. Onze slager dan had een neefje, een jongmensch van 19 jaren, die bij oom in den winkel kwam dejeuneeren, en opzettelijk wat lang aan tafel bleef en allerlei aardig heden opdischte. In dien tnsschentijd slopen twee kame raden van den neef ooms woonhuis binnen stalen een pak efiecten ter waarde van 120 duizend franken, braken de spiegelkast open namen daaruit alle gouden sieraden en juweelen, zoodat de slager een verlies lijdt van ruim 150 duizend franken. De jongelui waren echter nog niet slim genoogeen hunner had een costuum als wielrijder en bovendien waren zij alle drie gezamenlijk de brug van Argenteuil overgegaan. Op die brug moet ieder voetganger tol betalen de jonge neef had voor zich en zijne vrienden dus drie sous betaald, een en ander maakte dat de dieven spoedig ontdekt werden en nu bleek dat men als gewoonlijk met eene geregelde bende te doen hadwant van het gestolene was tot heden geen spoor te ontdekken. Alexandre Cohendie indertijd Frankrijk moest ver laten omdat men hem verdacht van anarchistische ge voelens, en die later in het bekende »Procèe des Trente" bij verstek werd veroordeeld, is hier uit Engeland terug gekomen. Onze landgenoot hoopt, dat hij thans evenals de andere vervolgden in dit proces, zal worden vrijge sproken en dat de fransche regeering het besluit zal in trekken, waarbij hem het verblijf in Frankrijk werd ver boden. Cohen wil zich dan niet meer met de staatkunde bemoeien, doch slechts leven voor de letterkunde. Over een Hollander sprekende, kunnen wij er op wijzen, dat zoo in ons vaderland velen erg te tobben hebben en ook daar de strijd om het bestaan bijzonder moeilijk wordt, dan toch de Hollanders aan het leven vasthouden en zij minder de hand aan eigen leven slaan dan in andere landen het geval is. De «Archives de médécine et de pharmacie militaire" bevatten eenige opmerkingen over de zelfmoorden en dan zien wij tot ons genoegen, dat Nederland eerst de negende in rang is op een lijstje van elf staten. Bovenaan staat Duitschland met 27 zelf moorden op 100 duizend bewoners, dan volgt Denemarken met 26, Zwitserland met 23Frankrijk met 19 enz. en Holland met slechts 5. De fransche keuken heeft over de geheeie wereld een bijzonder goeden naam, en wil men fijn en lekker eten, met allerlei kleine gerechten, vergezeld van fijne wijnen, zwarte koffie, ouden cognac enz. enz. dan moet men een fransch restaurant kiezen, en men komt dan tot de over- naar het Hoogduitsch 1) VAN PAUI. LUfDAU. „Het is niet goed, dat de mensck alleen zij Ik zal hem eene hulpe maken, die als tegen hem over zij." EERSTE HOOFDSTUK. De raad van legatie in actieven dienst Coenraad von Berwitz die sedert eenige jaren uit den diplomatieken dienst van zijn klein geboorteland in den rijksdienst was overgegaan en bij buitenlandsche zaken de betrek king van raad adviseur in de politieke afdeeling be kleedde had dezen keer zijn verlof op een ongewoon vroegen tijd genomen. De winter van 1883 op 1884 had zeer veel geëischt van zijne werkkracht; en daarom had Berwitz dan ook reeds in het voorjaar voor zijne ontspanning een verlof van twee maanden gevraagd en verkregen en daar hij Italië zeer nauwkourig kende en een verblijf in Frankrijk hem wegens politieke re denen niet raadzaam toescheeD had hij Spanje van de Pyreneeën tot Cadix op zijn gemak en met veel ge noegen bekeken. Naar het lichaam versterktnaar den geest verfrischtmet ontspannen zenuwen en vernieuw den levenslust was hij den 20 Juni in Berlijn terug gekomen. Hoeveel genoegen hij ook gesmaakt had op zijne reis, hij was toch blij, dat hij wêer thuis was, in zijne eigen omgeving. Berwitz had eene voor een vrijgezel bekoorlijke wo ning in de Letméstraatdie vóór hem bewoond werd door een zijner kennisseneen jongen eleganten man tuiging dat de parijsche kok een kunstenaar is in zijn vak. Daarom doet het ons genoegen te kunnen wijzen op een gerecht, op eene groente, welke van echt hollandsehen oorsprong is, en met graagte door fransche verhemelten geprezen wordt. Wij bedoelen de peulen, hier zeer eigen aardig «mange-tout" gedoopt, omdat men bij deze erwten alles opeetde schors en de daarin vervatte erwten. Yoor ongeveer driehonderd jaren geloden bracht de fransche gezant, Burlin, de eerste peulen uit Nederland naar Parijs en men vond hier deze mange-tout dade lijk zoo lekkerdat aan het hof van Lodewijk XIV de hofdames de peulen aten aan het diner, en daarna bij hare tehuiskomst nog eens van deze smakelijke groente aten vóór zij zich te bed legden. Men at ze reeds in Februari on Maart, wanneer de peulen fabelachtig duur waren, en men verhaalt van een groot financier, die eene dame te dineeren noodigde. De dame weigerde, omdat zij slechts melk mocht gebruiken, doch de financier drong zóó bij haar aan, dat zij ten slotte de uitnoodiging aan nam. Toen nu de dame binnentrad viel haar oog op eene fraaie koe, die bestemd was haar melk te geven, en opdat de dame toch peulen zou genieten, at deze koe uit een zilveren bak eene groot6 hoeveelheid mange-tout. Deze echt fransche galanterie moet den geldman schatten gekost hebben. Tegenwoordig is deze groente wat prijs betreft, te genieten voor alle beurzen. Zijn dus de peulen goedkoopev dan voorheen, de ter reinen en huizen zijn verbazend veel duurder, en dit valt te meer op te merken daar de waarde van het zilver slechts een drie en twintigste deel uitmaakt van de vroegere waarde, terwijl de grond negentieumaal duurder is dan voorheen. Onlangs werd in het midden der stad een terrein aangeboden tegen den inzetprijs van ongeveer 300 francs per meter, terwijl in 1623. Maria de Medicis den tuin van het Luxembourg kocht tegen 9 centimes per meter. En wij behoeven nog niet eens geheeie eeuwen terug te gaan, doch zien dat in het jaar 1803 de 15 bunders van het terrein «la Muette" gekoeht werden voor de som van 800 duizend francs, en voor datzelfde stuk gronds werden voor eenige jaren geleden 30 millioen geboden. Met de huizen ging ..et evenzooin de 14e eeuw betaalde men in de oude stad voor een geheel huis de koopsom van 100 tot 200 francs, en voor 7, 8 en 10 francs huurde men voor een geheel jaar eene verdie ping of geheel huis. De prijzen stegen echter spoedig in de oude stad kost thans een flink huis ongeveer 200 duizend francs, en terwijl in de buitenwijken de gemid delde prijs voor honderd jaar geleden 5800 francs was, zoo is deze thans 66 duizend franken. De gezamenlijke waarde der stadterreinen en huizen bedraagt heden iets meer dan 17000 miljoen franken. De huurprijzen in het midden van Parijs zijn zeer hoog, doch men kan zich troosten met de gedachte, dat tegenwoordig de ver diensten toch ook grooter zijn en men in onze dagen zooveel meer gemakken heeft, welke de oude Parijzenaar miste. Zoo had men hier vroeger geen «trottoirs" en op ouderwetsche prenten zien wij dat langs de huizen, en dus tusschen het midden der breede boulevards lanen liepen van aard of zandgrond met boomen beplant. In van de wereld, die naar Zuid-cAmerika gegaan was, den heer Oscar Bossowzoon van een rijken patriciër uit Hamburg. Van uit de twee voorkamers van de hooge verdieping gelijkvloers, had men het uitzicht op de fraaie boomen van den dierentuin. Eetkamerslaapkamer keuken enz. zagen uit op den tuin achter het huis. Berwitzdie gevreesd haddat het contrast tusschen den weelderigen zomer onder de gouden zon van het Zuiden en de karige zegeningen van onze hemelstreek hem bij zijn terugkeer onaangenaam zou aandoenwas zeer verrast door den rijken dos der boomen, dien hij nu voor zich zagwanneer hij voor een of ander venster trad. Ook hier scheen de zon van den hoogen blauwen hemel met gouden stralen op het dichte gebladerte en op het buitengewoon krachtigegroene graswaaruit de donkere stammen zich trotsch verhieven. Met eene uitdrukking van innig genot keek hij naar den dieren tuin. Door de voUe takken heen schitterde het heldere marmer van de slanke jagende Diana met den hertekop. Op den schaduwrijken weg aan de overzij wandelden op dit uur van den dag oude menscben die zich kwa men koesteren in de zon. Zwitsersche bonnes hielden mooi aangekleede kleine meisjes aan de hand en aar dige kindermeisjes schoven in wagentjes met opgezette kappen de slapende of met bekoorlijke onnoozelheid in de wereld starende zuigelingen voor zich uit. «Bij ons is het ook schoon!" riep Berwitz verge noegd uit. Hij was na een tameljjk goede nachtrust in den slaap- waggon 's morgens vroeg aangekomenhad zich door een bad en een goed ontbijt verfrischt en verkwikt, zijne sigaar aangestoken en van het venster uit het dage- lijksche uitzicht, als iets, dat weêr nieuw voor hem geworden wasmet bijzondere aandacht en welgevallen beschouwd. Toen hij zieh van het venster afwendde en zijn blik liet vallen op de schrijftafelnam zijn gezicht eene minder vroolijke uitdrukking aan. In de twee maanden van zijne afwezigheid, waarin men hem op zijn verzoek geene brieven had nagezonden vele oude huizen bestaat nog het ongemak, dat men slechts beneden op de plaats water heefthetgeen bijzonder on aangenaam mag heeten voor de bewoners der 5o en 6e verdiepingen. Heeft men in alle nieuwere huizen in elk appartement een water-closet in de andere woningen treft men zulk eene gelegenheid gewoonlijk aan op de trap, en dan is dit vrij onaanzienlijke cabinet voor alle appartementen voor één of moer verdiepingen. Men moet erkennen dat men hier in zindelijkheid bijzonder groote vorderingen heeft gemaakt. J. M. T. XVII. Men schrijft ons uit Amsterdam van Woensdagavond 't Ziet er voor de belastingbetalers in Amsterdam niet vroolijk uitnu weder verluidtdat Burgemeester en Wethouders den gemeenteraad zullen voorstellen de inkomstenbelasting met 1 /4 procent te verhoogen. Geheel onverwacht komt trouwens dat bericht niet. Verleden jaar kon de bdgrooting precies sluitend gemaakt worden door het bedragdat men van do forensen meende te kunnen trekkendoch nu die vlieger niet is opgegaan, moet dat op de achterblijvende burgers worden gewroken't Is voor deze wel hard vooral voor hen die door hun betrekking in de onmogelijkheid zijn zichzelf bij het forensenleger in te lijven. Een der inrichtingendie door den gedrukten toe stand der middelklasse zeer veel te lijden hebbenis ontegenzeglijk het Paleis voor Volksvlijt, 't Is waar aan de directie van Sarphati's stichting heeft 't ook dikwijls gehaperd maar de groote oorzaak van de te genwoordige ellende is toch, dat de kleine burgers geen geld genoeg meer verdienen om veel uit te gaan, terwijl de aristocratie steeds voor het Paleis den neus heeft opgetrokken. Uit goede bron hebben wij evenwel gehoorddat er zeer serieuse onderhandelingen worden gevoerd om het uitgestrekte gebouw tot Beurs in te richten. Onder de beursmannen is nog een vrij groote partij die zich niet verzoenen kan met het denkbeeld om zich van den in de route liggenden Dam te ver plaatsen naar het Frederiksplein doch de meerderheid is van gevoelen dat men nu lang genoeg in dat tochtige steenen gebouw op den Dam heeft rondgewaard en men over eenige moeielijkheden moet heenstappen om een beteren tempel van Mercurins te verkrijgen. Bovendien mag men aannemen dat de faciliteitendie goederen- en fondsenhandel in zijn tegenwoordig gebouw hebben, door de krachtige behoefte daaraan vanzelf ook op het Fre deriksplein komen. Met de zaken van het nieuwe circus schijnt het vrij goed te gaan. Er komt veel publiek en de kenners be weren dat Schumann's dressuur superieur is aan die van Carré. Zeker is hetdat men er de paarden stoute toeren ziet verrichten. Over het Chineesche ballet wordt zeer verschillend geoordeeldik zou van avond daarbij een kijkje zijn gaan nemen doch een collega die dit gisteren deed vond de vertooning zoo afschuwelijk dat ik maar thuis gebleven ben. zijne bloedverwanten, met wie hij voortdurend brief wisseling hield, wisten toch altijd zijn adres en schreven hem daaraan had zich een berg van brieven van allerlei soort opgestapeld. Zijn uitnemend afgerichte bediende, August, 'die reeds bij den veldtocht zijn oppasser geweest wasen die nu sedert ongeveer veertien jaren in zijn dienst waskende niet slechts alle gewoonten van zijn heermaar hij was ook geheel op de hoogte van al wat zijn meester betrofen hij zag het aan de nieuw inkomende brieven dadelijk, op welken graad van belangstelling zij van de zijde van den geadresseerde aanspraak konden makenof het gewichtige en intieme mededeelingenof het brieven voor zaken of verzoek schriften waren. August had hem ook meögedeeld, dat de beeldhouwer Victor Ellers verscheidene malon voor een oogenschijnlijk gewichtige zaak getracht had den heer von Berwitz te spreken en zeer nauwkeurig geïnformeerd had naar den dag van zijn terugkomst. Den brief, dien de heer Ellers eenige dagen geleden eigenhandig had afgegeven, bad August boven op gelegd. Met een lichten zucht had Berwitz zich voor de schrijf tafel neergezet en het vouwbeen ter hand genomen. De brieven die hem volgens het adres het belangrijkst schenensneed hij het eerst open. Bij het lezen van den brief van zijn landsman tevens den vriend zijner jeugd, Victor Ellers, glimlachte hij op zonderlinge wijze. Victor verzocht Berwitz het hem onmiddellijk te doen weten als hij teruggekeerd was om voor het gevaldat hij nog bijtyds terugkwam, 21 Juni, zijn getuige te zijn bij zijne trouwplechtigheid op het stadhuis. Zijn schoon vader was wat ijdel en scheen er prijs op te stellen dat een raad van legatie de plechtigheid door zijne tegenwoordigheid opluisterde. Berwitz was werkelijk verrast, dat de zaak, waaraau hij nog altijd getwijfeld hadnu toch nogen wel zoo spoedig in orde was gekomen. Hij verwonderde zich ook over den slotzin, over de ijdelheid van den schoonvader. Victor had hem wel is waar reeds lang geleden verteld, dat hij zoo goed als verloofd was met Eugenie Weding.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1