Ingezonden stukken. Stadsberichten. Een verzoek om goede lectuur. Bij kon. besluit van den 19 (Stsbl. No. 152) is vernietigd het besluit der Prov. Staten van Zeeland van 8 Juli 1895 tot benoeming van den heer J. H. Snijders tot lid van Gedeputeerde Staten dier provincie, op grond dat de Prov. Staten hem tot lid van Gedepu teerde Staten benoemd hadden nadat tot lid van dat college benoemd was de heer P. J. Siegers en deze ver klaard bad zijne benoeming aan te nemen dat genoemde heer P. J. Siegers tot echtgenoote heeft de dochter van een broeder van den heer J. H. Snijders en dus tusschen hen zwagerschap in den derden graad bestaat dat het besluit tot benoeming van den heer JH. Snijders tot lid van Ged. Staten, nadat de heer P. J. Siegers als zoodanig benoemd was en die benoeming aangenomen had, mitsdien in strijd was met art. 51 der Provinciale wet. In den nacht van den 21 op den 22 is te Hilversum met een geweer een schot hagel gelost op het huis van den heer J. Dernison. De hagel kwam terecht in de slaapplaats van dien heer, na drie ruiten te hebben ver brijzeld. Bij kon. besluit van den 21 is, als blijk van goed keuring en tevredenheid de bronzen medaille en een loffelijk getuigschriftingesteld bij kon, besluit van 22 September 1855 No. 64 toegekend aan W. Strik, te Alfon, gemeento Appelternwegens het met levensgevaar redden van een kind uit eene diepe wiel aldaar, op 22 Mei 1895 G. J. Sminkte Amsterdam wegens het met gevaar voor zelfbehoud redden van een kind uit het water aan de Ruysdaelkade aldaar, in den avond van 27 Mei 1895; R. G. Bender, europeesch tamboer bij het reservekorps te Malang, wegens de met gevaar voor eigen leven vol brachte redding van een europeeschen fuselier uit de sterk gezwollen en snel stroomeude kali Amproeng, residentie Pasoeroean, afdeeling Malang, op 8 Februari 1895 J. de Pijper, lichtmatroos aan boord van Hr. Ms. schoe ner Dolfijn, wegens de met levensgevaar verrichte redding van een kind uit de haven te Nieuwodiep, op 23 Juni 1895 H. G. B. Dopheide, hoornblazer 2e klasse van het le regiment vesting-artillerie te Utrecht, wegens betoonden moed en zelfopoffering bij de redding van een kind uit het water aan den Weerdsingel aldaar, op 10 Juni 1895; E. Brandhorsthoofdagent van politie, J. van Strien, agent van politie le klasse, J. J. Viaanon, H. Th. Berg man en F. Schut, agenten van politie 2e klasse, allen te Amsterdam, wegens het met gevaar voor zelfbehoud redden van vijf kinderen uit een brandend huis aan de Daniël Stalpertstraat aldaar, in den avond van 12 Juni 1895; J. Wiesman, werkman te Amsterdam, wegens betoonden moed en zelfopoffering bij de redding van een kind uit het water aan de Lauriergracht aldaar, op 26 Mei 1895; J. A. A. Osterhaus, G. 0. Bedeke en J. Weverling agenten van politie te Amsterdam, wegens de met gevaar voor eigen leven volbrachte redding van eene dienstbode en drie kinderen uit eene brandende kamer in een huis aan de Achtergracht aldaar, in den avond van 6 Juni 1895; F. Krnllaards, agent van politie te 's-Gravenhage, wegens het mot levensgevaar redden van een kind uit hot water aan de Nassaulaan aldaar, op 23 Juni 1895; B. Buining, hotelhouder te Zuidbroek, wegens de met levensgevaar gepaard gaande redding van zes personen uit de roef van een aldaar in het Winschoterdiep ge zonken trekschuit, op 9 Juli 1895. Den 22 des avonds zou in het Liefdehuis te Oorschot de beerkuil geledigd worden nauwelijks was zij geopend, of de twee arbeiders geraakten bedwelmd en vielen er in aan twee arbeiders, die spoedig toesnelden, viel het zelfde lot ten deel. De overste, die hulp wilde verleenen, viel er mede in. Op het geroep om hulp kwamen ver scheidene personen toesnellen, die alles er uithaalden. Drie arbeiders waren echter reeds overleden de overste had een arm gebroken, doch is, evenals de andere arbeider, ernstig ongesteld. Den 23 is de watermolen van den Elsbroeker polder onder Hillegom door den bliksem getroffen en geheel onbruikbaar geworden. Bij kon. besluit van den 22 is benoemd tot out vanger der directe belastingen en accijnsen te Blokker de heer N. W. Enserinck, thans te Aleuwe-Atedorp. Aan de heeren J. Zuurbier van Bewuster en R. Visser Lzn. van Berkhout is door den minister van binnenl. zaken vergunning verleend onder de noodige waarborgen uit Engeland een dertigtal fokrammen in te voeren. Die heeren zijn den 25 des avonds tot- aan koop dier rammen naar Engeland vertrokken. Sedert 6 jaren heeft zulk een invoer niet plaats gehad. Den 2 September wordt te JHedemblik hard draverij gehouden om prijzen van f 125, f 40 en f 25 en gelijktijdig ringrijderij. Te Uithoorn zijn drie woningen afgebrand en be kwam een vierde eenige schade. Het zeiljacht Meteor van den Keizer van Duitsch- land is in de Eierlandsche gronden gestrand en dooi de Hercules te Aieuwedlep binnengebracht na door sleepbooten en vletterlieden te zijn afgebracht. Te Aibblkswoud is een löjarige dienstknecht gaan zwemmen en verdronken. Te Tilburg is door het Rijk grond aangekocht voor een nieuw gebouw voor het kantongerechtdie grond is gelegen in de Paleisstraat, vlak tegenover de Rijks Hoogere Burgerschool Willem II. Te Schiedam is door de politie bij eene vrouw huis zoeking gedaan, waarbij een portemonnaie met 9 valsche kwartjes werd gevonden en gebleken is, dat haar zoon die afwezig was, ze vervaardigde. De gereedschappen, daarvoor gebruikt, werden mede in beslag genomen. De matroos C. Blok, van Egmond aan Zee, is te Maassluis bij het teruggaan voor zijn logger M.A. 25 te water geraakt en verdronken. Den 25 des avonds is de heer Box, ontvanger der registratie te Maeseyck, terwijl hij per rijwiel op den grooten weg reed, door een rijtuig overreden en aan de bekomen verwondingen overleden. Te Hooge-Zwaluwe heeft den 27 een verschrikkelijke brand gewoed. Door den hevigen wind werd het vuur zoo aangewakkerd, dat te half vier 43 woningen in volle vlam stonden. Aan blusschen viel niet te denken. De goederenloods van den Staatsspoorweg is tot verblijfplaats aangewezen voor hen, die hun dak verloren hadden. Spanbroek. De gemeente-rekening over 1894 sluit met een voordeelig saldo van 1672.79 '/i,De in komsten bedroegon 12699.141/2 en de uitgaven ƒ11026.35. Te Dinteloord (Noordbrabant) is tijdens een zwaar onweder de 38-jarige arbeider W. van 't Hof in den Koningsoordpolder door den bliksem getroffen en gedood. Den 27 's morgens 11 uur is brand ontstaan in den houtzaagmolen vermoedelijk door het warm loopen der asaan het Kieldiep te Hoogezand toebehoorende aan gebroeders Maathuis te Sappemeer, welke brand zoodanig toenamdat niet alleen de molen en een aangrenzend huis afbrandden maar bovendien de stoomoliemolen met woning en daaraan verbonden woonhuizen, toebehoorende de heeren ter Borg Zoon en de woning van me vrouw van Oalcar. Daarna werd aangetast het aan grenzende huiswaardoor ten slotte nog drie woningen verbrandden. Het gevolg van dezen door den hevigen wind zoo fel aangewakkerden brand is dat 27 gezinnen zonder woning zijn Anna Faulowna. Den 27 heeft de gemeente raad de gemeente-rekening voor 1894 vastgesteld in ont vangst op f 17098.77, in uitgaaf op f 17135.51, alzoo met een nadeelig slot van f 37.74 don heer van Wijk tot wethouder benoemd met 4 stemmen tegen 2 op den heer Schenk, en besloten de jaarwedde van den gemeente ontvanger te verhoogen van f 200 tot f 300. -- Haarlem. Den 26 en 27 zijn zeven van de vijf tien voor de hoofdakte geslaagd n.l. D. Ferwerda, P. Th. Hofman en F. de Graaf te Amsterdam J. van der Wonde te Lekkerkerk, J. Baak te Scheveningen G. de Winter te 's-Gravendeel en één uit Alkmaar. Oudorp. Tot kapelaan is benoemd de heer H. Pioterse. Aardappelziekte. In de polders Waard en Groet breidt zich de aardappelziekte zeer uit. Buiten de polders (binnendijks) is het op verre na zoo erg niet. De planten zijn echter goed bezet en geven dus veel. Tram Haarlem—BeverwijkAlkmaar. De stoomtram Haarlem— Beverwijk—Alkmaar zal niet, zooals eerst was bepaald, rijden door het dorp Heemskerk, doch langs den Rijksstraatweg naar Nooddorp; de con cessionaris zal dan een onmibusdienst openen tusschen beide dorpen. Invoer van engeisehe rammen. Op aandrang van onderscheidene fokkers begaven zich de hoeren Jb. Zuurbier Beemster en R. VisserBerk hout naar Engeland tot het aaDkoopen van engeisehe fokrammen. Reeds vroeger werd herhaaldelijk, toen o.a. vanwege Hollands Noorderkwartierop deze wijze g zorgd dat onze schapenteelt niet achteruitging. Het mag gewaardeerd worden dat ook nu weder in die richting stappen worden gedaante meeromdat reeds het verkrijgen van toestemming van autoriteiten uit den aard der zaak met veel moeite gepaard gaat. Gaarne voldoen wij aan het verzoek tot opname van onderstaand In het dorp Ermelogelegen tusschen Putten en Harderwijk bestaat behoefte aan eene volksbibliotheek. Gedurende de lange winteravonden zal in menig gezin een goed boek de huisgenooten kunnen leeren en vermaken De gemeente bestaat grootendeels uit landbouwers, die hun brood hebben en meer niet. Armoede kent men er nietmaar ook geen rijkdom. Er is edelman noch bedelman. Eene geschikte plaats, om de boekenkast te zetten is gevonden. Ook eene commissie van mannen die de bibliotheek willen verzorgen en de boeken uitdeelen tegen 1 cent per week. Maar de boeken Die hoopt men te ontvangen van hen die er wat kunnen missen. De predikant van Ermelo de heer G. Boer en het hoofd der gemeente school de heer J. Brons zullen gaarne boeken in ont vangst nemen ook de heer Toursdirecteur van „Ons Huis", RozenstraatAmsterdam. Uitgevers en particu lieren die goede lectuur mochten willen zenden kunnen overtuigd zijndat van hun geschenk een dankbaar ge bruik zal worden gemaakt. §eliooltrcin Alkmaar—Helder. Zooals men zich zal herinnerenis er in den vooraf- gaanden winter eene beweging op touw gezetom een trein van Alkmaar naar den Helder te krijgen die te ruim 4 uur van eerstgenoemde plaats vertrektdesnoods met opoffering van den voorlaatsten trein. Aan de wenschen der commissie heeft de Maatschappij toen welwillend vol daan evenwel, met opheffing van den trein van 2.44 u. uit Alkmaar. Dat hiertegen van alle kanten oppositie zou ontstaan was te voorzien en het moet niemand verwonderendat de Maatschappij voornemens is den trein van 2.44 u weder in te voeren. Dat ze dit evenwel wenscht te doen met opheffing van den zoogenaamden schooltrein waar van de resultaten nog uiet eens bekend zijn, omdat het studiejaar eerst met September aanvangt meenen de ondergeteekenden te moeten betreuren. Hun is de raad gegeven zich opnieuw tot de Maatschappij en de Regeering te wenden, met het beleefde verzoek of de Maatschappij niet zou kunnen besluiten dien schooltrein te laten be staan zonder opheffing van een anderen trein omdat het enkel een doorloopen van trein no. 115 van Alkmaar tot den Helder geldt. In verband hiermede zouden zij zeer gaarne zien, dat een ieder, die voornemens was één of meer zijner kinderen van dien trein te laten gebruik makendat binnen 8 dagen berichtte aan den eorstondergeteekende ten einde in de gelegenheid te zijn dit ter kennisse te brengen van de betrokken autoriteiten. In afwachting, hoogachtend, Uw dw., H. Feisser, Rijksontvanger, te Schagerbrug. S. Berman, Burgemeester, te Schagen. -J. P. Backx, Notaris, te Wieringerwaard Voor do hoofdakte is den 27 te Haarlem gaslaagd do onderwijzer aan de R. K. jongensscholen alhier H. B. Gar rit zen. Velen zullen zeker met genoegen vernemendat den laatsten kermis-zondagdes namiddags te 3 uur in den Stadsliout, eene muziekuitvoering door het Stedelijk Muziekkorps zal plaats hebben. Het programma deelen wij in een volgend nummer mede. Te beginnen met donderdag, den 29, treedt in de schouwburgtent der heeren van Lier, een nieuw gezel schap op De Aed. Tooneelvereeniging, onder di rectie van den heer L. H. Chrispijn, zal alsdan de reeks voorstellingen voortzetten. Men zal beginnen met de opvoering van «Eenzamen", het naar het hoogduitsch van G. Haupmann's »Einsamo Menschen" bewerkte drama, waarmede dit gezelschap, op hare kunstreis naar Bellijn van 24—30 Juni 1.1., inderdaad buitengowoon succes had. De duitsche bladen waren eenstemmig in lof over het uitnemende samenspel der Hollanders en de goede op vatting van de bedoeling des dichters. Het is tijdens de kermis voor een verslaggever wel ns lastig, zijn tijd des avonds zóó te verdoelen, dat hij zooveel mogelijk van al het merkwaardige kennis neemt. Wij begonnen Woensdag maar met het Cagllostro- theater, directie Alber a la Basch. De tent te bereiken was echter gemakkelijker gezegd dan gedaan. Het krioelde van menschen daarvoor, om zich te vermeien in de muziek, die zoo dadelijk naar binnen zal gaan en in de grappen van een kleurig uitgedost personage. Ten slotte gelukte het echter, een der trapjes op te komen en de ruime, helder verlichte, reeds geheel volle tent binnen te treden. Reeds dadelijk doet men de ervaring op, dat, niet als elders, de banken veel te dicht op elkander staan hier kan men tenminste fatsoenlijk zitten. De heer David Bamberg, de man der vlugge vingeren, opent het piogramma van don avond en hij weet u met zijne onbegrijpelijke goocheltoeren geruimen tijd prettig bezig te houden. Zonder dat ge de herkomst vermoedt toovert hij eene enorme hoeveelheid papieren vlaggetjes voor den dag, die hij met kwistige hand onder het gretig grijpende publiek ronddeelt. Zoo schudt hij uit een ledigen papieren zak eene hoeveelheid bloemen, die u verbaasd doet staan. Ook zijne kunstjes met de kaarten waren werkelijk hoel aardig. Het slangenmensch de heer Cébalios maakt in zijn schitterend costuum reeds dadelijk oen goeden indruk. En hij weet dien te behouden en te versterken. Op eene tafel, zoodat een ieder zijne bewegingen goed volgen kan, kromt en draait hij zich het lichaam, alsof het van elastiek is. Hij vindt wellicht in deze kunstoefening zijns gelijke, zijn meerdere niet. The Thaller, antipodenspelers, vader en zoon blijkbaar, gaven sterke stukken van krachtoefening en vlugheid te zien. De agioscopische wereldtableanxeen weidsche naam voor de vertooning van een uitstekende tooverlantaarn waren heel interessant. Gezusters Wugers vertoonden de kunst der zwaard vechters op verdienstelijke wijze. Groot was ten slotte het succes van den heer Daniel, den leuken clown, die het op muzikaal gebied ver heeft gebracht, en zoowel «met den sneltrein" als »met den bom mel", zooals hij het zelf noemde hoogst verdienstelijk zijne instrumenten bespeelt. Hoewel wij gaarne ook «Doornroosje" hadden gezien, waarmede de voorstelling besluit, riep onze taak ons elders en togen wij naar het lokaal „Harmonie", waai de heer Vleugelsuit Rotterdam had beloofdtwee avonden een uitnemend gezelschap te doen optreden. Tot dat doel had de ondernemer van genoemd gebouw hem zijne lokaliteit verhuurd. Wij kwamen binnen juist toen de pauze begonnen was. Nieuwsgierig naar den geest van het publiek als t een reporter pastbleek ons al spoedigdat er eene zeer rumoerige stemming heerschte; het anders zoo vreed zame alkmaarsche publiek was er zelfs toe gekomen van zijn ongenoegen te doen blijken op voor een der vertoon- sters nu juist niet zoo vleiende wjjze. Ook na de pauze deed zich datzelfde voor. Onbillijk en wreed schijnt ons dit echter. De persoon, die het ongelukkig trof, en die men den wrok tegen den heer Vleugels ontgelden liet, was stellig niet minder dan vele harer zusterendie hetzelfde vak uitoefenen. En ongetwijfeld was het pu bliek ook niet tot eene dergelijke uiting gekomen ware het niet, dat het programma voor een groot deelhet kenmerk droeg van geen rekening te houden met de hoogere eischon op dit gebied gesteld. Men was boos en zocht een slachtoffer. Dat de Coco-troepvan wie men veel verwachtteen die met veel ophef was aangekondigd eenvoudig achterwege bleef, had daartoe zeker bijgedragen. Hoogst belangwekkend was de kunstschutter Rodouet. Met geweer en revolver schoot hij met vorbazende zeker heid weg wat hij raken wilderecht voor zich uit, achterover tusschen zijne beenen door, op zijn rug lig gend, in iedere houding wist hij met onfeilbare zekerheid te treffen. Dit nummer was het glanspunt van den avond. In den hoer Philip Soesman heeft het gezelschap voorts een goeden hollandschen komiek, die herhaaldelijk terug geroepen werd en telkens weder de aandacht zijner hoor ders te boeien wist. Grappig was de wijze waarop hij van de eerste regels van eene lange reeks van liederen een onmogelijken potpourri maakte. Hij had daarmeé veel succes. Met veel waardeering hoorden wij ook gewag maken van the Washington's, drie muzikale excentriciteiten, die vóór de pauze optraden. De schouwburg-Hart had een vrij druk bezoek. «De armen van Parijs," een 7deelig treurspel, werd er zoo vernemen wij tot groot genoegen der aanwe zigen opgevoerd. Het is bekend, dat de heer Hart steeds zijn uiterste best doet aan zijne bezoekers een aange- namen avond te bezorgen. Op zondag, 1 Sept., zal de dienst in de kerken der remonstrantsche en luthersche gemeenten niet worden vervuld, in de laatste wegens vacature. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur als volgt: op den 28 763.1 den 29 767.1. Prachtig weder begunstigde woensdag, den 28, de jaarlijksche harddraverij uitgaande van de Alkmaar sche Harddraverij-Vereeniging. Verwacht had dan ook mogen wordendat een talrijk publiek zou opkomenom van den wedstrijd getuige te zijn. Dat was echter het geval nietalthans binnen het afgeschoten deel van de baan wat het toegangbetalend publiek be-

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3