No, 104. Eerste blad. 2&even en Xtiegentigste Jaargang. JLS95. ZONDAG 1 SEPTEMBER. Buitenland. Nederland. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt IStasdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,86; franco door het geheeie rijk 1, De 3 nummers ƒ0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën: Per regel ©,ia. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Zeer opmerkelijk is het datniettegenstaande de democratische richting der Europeesche staatkunde dooi de regeeringen der groote rijken met elkander onder handeld wordtalsof er geen parlementen bestonden. Oogensch jnlijk heeft de vertegenwoordiginggekozen door het volk, dank zij het algemeen kiesrecht, grooten invloed op den gang der zaken. Misschien is ditwat de binnenlandsche politiek betreft, min of meer het geval; doch ten opzichte van de buitenlandsche betrekkingen blijkt telkens, dat de volksvertegenwoordigers niet veel hebben in te brengenaangezien de diplomatie zich weinig om hunne adviezen bekommert. In gewichtige aangelegenheden, als het sluiten van trac- taten met vreemde mogendhedenwaarbij het belang der ingezetenen voorzeker niet in geringe mate betrokken isbeslist het hoofd van den Staat met het departement van buitenlandsehe zakenzoowel in Frankrijk als in Duitschland geheel eigenmachtig en eigendunkelijk. De feitelijke gang van zaken is dat overeenkomsten die ieder oogenblik aan duizenden het leven kunnen kosten die de welvaart van een geheel volk voor jaren kunnen te gronde richtengeslotengewijzigd of ont bonden worden alsof de opvatting omtrent de uitoefening van het staatsgezag nog dezelfde was als tijdens Lo- dewijk XIV. Deze groote koningbijgenaamd le roi Soleilkwam er ten minste rond voor uit„De Staat ben ik", zei hjj, ,,L' état c'est rnoi." Doch gedraagt zich een president van een republiek of hij Carnot of Faure heetniet volgens hetzelfde be ginsel wanneer het de buitenlandsche politiek geldt Hoewel de republikeinsche regeeringsvorm, oppervlakkig beschouwd en volgens de illnsiën die men zich hierom trent indertjjd maakte met zieh zou moeten brengen dat de volksvertegenwoordiging niet slechts op de hoogte wasmaar vooraf werd geraadpleegd over het sluiten van een verbondgelijk Frankrijk met Rusland heeft aangegaaner geschiedde niets wat op een raadple ging gelijkt. Er heersebt volslagen onbekendheidzelfs of de alliantie bestaat; en geheim blijft, welke bepalingen zij bevat. De onbekendheid met de mysterieuse plannen der hooge potentaten heeft bovendien dit nadeeldat Europa voort durend groote legers moet onderhouden alsof het geen geld kostte, en dat geen manspersoon in ons beschaafd werelddeel in onzen tijd zeker is of hij niet misschien morgen aan den dag bezield moet zijn met allerlei krijgs mansdeugden en vechtlust. Of onze tijdgenooten met hunne schijnbare volksre- geeringen zooveel van beter conditie zijn geworden dan hunne vooronderskan zonder veel pessimisme wel wor den betwijfeld. Hoewel geen zekerheid verkregen wordt omtrent den inhpnd der tractaten waarbij beschikt wordt over het lot van Europawekt het wel de nieuwsgierigheid op wat daarvan heet te zijn uitgelekt. Ten aanzien van het Drievoudig verbond van 1879 tnssehen Duitschland,, Oostenrijk en Italië is slechts ten aanzien van één bepaling van het traetaat de sluier op gelicht in 1888 en wel door Bismarck; namelijk die, waaraan Oostenrijk en het Duitsche keizerrijk zich te houden hebben indien de oorlog uitbreekt. Ten aanzien van Italië tast men in het duister. Al deze overeenkomsten het wordt tot vervelens toe herhaald hebben slechts één doel, namelijk den vrede en niets dan den vrede. De Russische en Fransche diplomatiën eveneens slechts aan vrede denkende hebben het noodig gevonden een tegenwicht te plaatsenopdat de balans niet uit het evenwicht zou geraken. Hanotaux, de minister van buitenlandsche zaken, heeft onlangs in het openbaar verklaardtot groote vreugde van de Fransche natie dat dit tegenwicht werkelijk in een verbond bestaat. Hij gebruikte het woord al liantie terwijl er vroeger slechts sprake was van een overeenkomst (entente). Deze uitdrukking verwekte daar om zooveel blijdschapaangezien Bismarck zich uitgelaten had dat de verhouding tnssehen Rusland en Frankrijk deed denken aan een kortstondig engagement. „Het is niet meer dan een „flirt"," heeft de groote staatsman gezegd. Het groote verschil tnssehen het Drievoudig verbond en het Fransch-Russischegesloten na de vlootparade te Cronstadt in Augustus 1891en nader bevestigd naar het schijnt door een militaire verbintenis, is dit: bij het Drievoudig verbond blijft tot zekere hoogte aan de con- traeteerende partijen overgelaten in welk geval zij den oorlog zullen verklaren. De „casus foederis'', d. w. z. het gevalwaarbij het verbond in uitvoering komt, moet zijn, dat Frankrijk een der drie verbonden mogendheden aanvalt of met een aanval bedreigt. Doch gesteld indien omgekeerd de koning van Italië aan de Fransche republiek den oorlog verklaartdan zijn de Oostenrijksche en Duitsche regeeringen niet ver plichtdit voorbeeld te volgen; zij mogen zich on zijdig houden. Ook indien twijfelachtig is, of werkelijk Frankrijk den vrede verstoortbestaat er vrijheid van handelen bij de andere staten. De beslissing houdt dus ieder der bondgeuooten aan zich zelf. Gesteld das, dat door eenig toeval, bijv. door een geschil aan de grenzenplotseling de krijg ontbrandt tnssehen Frankrijk en Dnitschland, dan zijn Oostenrijk en Italië niet genoodzaakt om de wapens te grijpen. De Triple Alliantie kan dus door een onvoorziene omstan digheid bniten effect blijven. De casus foederisbij het Russisch-Fransche verbond is daarentegen op alle gebeurlijkheden van toepassing. De republiek heeft niet te overwegen of de feiten van dien aard zijndat zij voor Rusland in de bres moet springen. Zonder voorwaarden bindt het traetaat van Cronstadt beide partijen. Geraakt Rusland in oorlog of wordt tegen dit rijk een daad van vijandschap begaan dan ontslaat ook voor Frankrijk een casus belli. Zonder nadere verklaringen of zonder onderhandelingen zijn de Franschen verbondenin zoodanig geval ten strijde te trekken. Gezamenlijk dus., gelijk de vloot parade te Kielzullen Rusland en Frankrijk bij den toekomstigen oorlog optreden. Bittere ironie der geschiedenisDe Franschen die sedert honderd jaar bezig zijn eigen koningen en keizers van den troon te stooten en steeds er op uit waren vrijheid en gelijkheid te huldigen en aan hun republi keinsche gevoelens lucht te geven zijn thans verplicht op een enkelen wenk van den rpeest antoeratischen vorst der wereldden Russischen czaar., wiens voorzaten zij bij Moskou en Sebastopol versloegen den strijd te moeten aanbindenzelfs zonder te weten tegen wien. Immers aldus is de practische beteekenis van het zonderlinge verbond. Niemand toch zal verwachten dat omgekeerd Rnsland zich aan het door partijschappen verdeelde Frankrijk veel zal laten gelegen liggen. Hoezeer de tegenwoordige toestand onzeker is en gevaar oplevertblijktdankt ons uit dit alles duidelijk. De macht is in handen van enkelenen wie zal zeggen welk gebruik zij daarvan zullen maken? Of wij het aangenaam vinden of niet wat baat .het om de waarheid te verbergen de buitengewone persoonlijkheid die in Dnitschland de keizerlijke kroon draagtkan naar welgevallen over het lot van Europa beschikken. Behalve de omstandigheden leidt het ka rakter van keizer Wilhelm II er toeom zijn invloed buitengewoon groot te doen zijn zoowel in het rijk als daar bniten. Eenerzjds een kind van zijn tijd zenuwachtig gesteld op effectbejag en praalvertooniDgverwerft hij gemakke lijk de volksgunst. Anderzijds gelijk een held der Ni- belungensage, voor niets bevreesd, zet hij op zijde dengene, die hem mishaagten duldt hij nietdat iets hem in den weg staat.- Welk sterveling, wiens macht en invloed zoo uitgebreid isblijft zichzelf meesteren zal zich steeds kunnen beheerschen BELOIE. Te Ostende zijn den 25 twee badgasten verdronken. Vrij algemeen wordt geklaagd over de geheel onvoldoende voorzorgsmaatregelen voor de veiligheid. De Senaat heeft met 56 stammen tegen 31 en ééne onthouding de schoolwet aangenomen. Den 29 is aan het station Esschen bij het visiteeren der passagiers van den trein naar Parijs een zakkenroller op heeterdaad betrapt terwijl hij zijn hand stak in de binnenzak van een reiziger. Dezo pakte hem terstond bij de kraag en gaf hem aan de politie over. De zakkenroller was een grijsaard met eerbiedwaardig voorkomen. Zijn kameraad ging toen hij zag, dat de ander gepakt was met een volgenden trein naar Antwerpen maar sprong bij het station Antwerpen (Dam) uit den trein. Hij werd onmiddellijk gegrepen door een wisselwachter wien hij mededeelde, dat zijn makker gearresteerd was en dat het hem nn niet meer kon schelen of hij gepakt werd. Hij werd terstond aan de politie overgegeven. BN6ELAND. lloogerhuts. Lord Salisbury merkte den 30 op, dat in Frankrijk en China de neiging bestaat om de eischen en rechten van Engeland ten opzichte van de beide oevers van den Mekong te gering te achten. Weldra zal echter met Frankrijk in den meest vriendschappelijken geest onderhandeld worden. Lord Salisbury hoopte, dat de uitkomst daarvan ten genoegen van beide regeeringen zou zijn. T.agerliuls. De heer Cnrzou, vice-minister van bui tenlandsche zaken, deelde mede, dat de regeering besloten heeft een spoorweg aan te leggen van Mombasa naar Oeganda ten einde de hulpbronnen van Oeganda, het ge bied van den Boven-Nijl en het Victoria-meer te ont wikkelen. Indien do regeering slechts een spoorlijn had aangelegd langs de helft van den weg, merkte de heer Cnrznn op, zou Dnitschland de lijn tot aan het meer gebouwd hebben. VEREEMODE STATEN. De chiueesche gezant te Washington heeft aan de regeering der Vereenigde Staten de verzekering gegeven, dat de overheid te Peking voldoende schadeloosstelling zal verleenen voor het nadeel, door chineesche oproerlingen aan amerikaansche onder danen toegebracht en dat al het mogelijke zal worden gedaan om uit te maken, wie voor het gebeurde verant woordelijk zijn CHINA. Er is een bevelschrift uitgevaardigd, waarbij Li-Hung-Ohang benoemd wordt tot keizerlijk kanselier en naar Peking wordt ontboden. Hij wordt als onderkoning van Pet-Chi-Li vervangen door Weng-Went-Schao. Bij kon. besluit van den 29 is benoemd tot presi dent der arr. rechtbank te Arnhem de heer mr A A baron de Vos van Steenwijk thans officier van 'justitie' bij de arr. rechtbank te Zieriksee. Texel. Door de commissie belast met de regeling der feestelijkheden, bij gelegenheid van de van wege de aldeeling Texel der Hollandsche maatschappij van land bouw in September e. k. te den Bnrg te houden land bouwtentoonstelling, is hetvolgende programma vastgesteld Woensdag 4 September, voormiddag ICV, uur, opening der tentoonstelling; namiddag 3 uur harddraverij vab paarden om prijs en premie, evenwel onder voorbehoud dat de mededingende paarden vóór 1 Augustus jl op Texel aanwezig waren; om 6 uur bijeenkomst in'het hotel »de Zwaan" ter mededeeling van de toegekende bekroningen; 8 uur 's avonds verlichting van het park en volksconcert. Donderdag, 5 September, voormiddag 9V2 unr, optocht met muziek door den Burg; om 101/0 uur ringrijdeu om prijs en premie met paard en kar waarin een heer en eene dame gezeten zijn; om 1>I. uur volksconcert op »de Groene plaats"; om 4 unr tounetjos- krnien door jongens van 9 tot 12 jaar hardloopen met hindernissen door jongens van 14 tot 17 jaar, tobbesteken door mannelijke personen boven 16 jaar en eindelijk des avonds om 9 uur groot vuurwerk. Des vrijdags voor middags6 September, om 11 uur, zal de trekking plaats hebben der loten betreffende de uitgeloofde pr jzen, bestaande in vee, land- en tnlnbouwwerktnigen enz. De commissie heeft alle ingezetenen nitgenoodigd, de vlaggen nit te stekenten einde den luister van het feest te verhoogen. Harslngerhorn. Te Kol horn zal 11 Sep tember een kolf- en biljartwedstrijd worden gehouden in de kolfbaan van den heer D. Kist. Eenige sportliefhebbers hebben het plan opgevat, dien dag tevens een wieler- wedstrjd te doen plaats hebben. De verbouw van spinasiezaad heeft in den polder Waard niet voldaan en zal wel geen navolging vinden. Hoewel het gewas weinig te wenschen overliet is de geldeljke opbrengst te gering. Pui-merend. Omtrent het bezoek van het Leger des Heils aan deze gemeente schr jft men ons Omstreeks 11 nur des voormiddags kwamen twee boo ten met toepassel jke vlaggen en wimpels getooid hier aan, met eene groote schare (omstreeks 400) heilsoldaten. Voorafgegaan koor kolonel en mevrouw Oliphant en staf trok de stoet rnstig en toch opgewekt door de stad, om' m den lommerrijk gelegen »Tuinbonw" eene heiligings samenkomst en muziekfeest te honden. Bjgestaan door enkele stafofficieren deelden, kolonel en mevr. Oliphant

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1