de: vhouw. Zeven en Negentigste Jaargang 1895 ZONDAG 1 SEPTEMBER. Gemeenteraad van Alkmaar, Buitenland. Feuilleton. Nederland. Berlijnsclie Roman, NO. 104. Tweede blad. ALKMAARSCIIIÏ Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonn-mentsprijs per maanden voor Alkmaar f O,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,OO. Afzonderlijke nummers 3 ets. Aria Telefoonnummer3 COURANT. Prijs der gewone Advertentlën Per regel 0,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOOÏJ. op DINSDAG dl September 1S95 des namiddags 12:i/4 uur. Punten van behandeling: Beëdiging van de heeren mr. F. F. KarseboomB. Preijer A. Goede Dz., C. Bosman en P. Rentmeester herkozen raadsleden en van den heer J. C. Witte, nieuw gekozen raadslid. Trekking der sectiën voor het onderzoek der in te dienen gemeente-begrooting voor 1896. Van burgemeester en ivethouders. Voorstel betrekkelijk het tijdelijk voor den cursus 1895/96 aan de burgeravondschool aan te stellen onder wijzend personeel. Voorstel tot uitbreiding van het onderwijzend personeel aan de openbare burgerschool bij het in gebruik nemen van het nieuwe schoolgebouw. Rapport der speciale commissie omtrent het onderzoek der gemeente-rekening over 1894. Benoeming van o. een onderwijzer aan de tweede openbare tusschenschool; b. eene helpster bij het onderwijs in de nuttige hand werken voor meisjes aan de openbare burgerschool c. leden in de vaste commission uit den Raad als ge volg van de periodieke aftreding der leden I. van een lid dor commissie voor de verordeningen, tegen welker overtreding straf is bedreigd in plaats van den heer B. Preijer; II. van twee leden der commissie van financiën in plaats van de heeren B. Preijer en A. Goede Dz.; III. van een lid der commissie van bijstand voor de gemeente-gasfabriek in plaats van den heer C. Bosman IV. van drie leden der commissie van bijstand voor het onderhoud van den hout en de plantsoenen in plaats van de heeren B. PreijerA. Goede Dz. en P. Rentmeester V. van twee leden der speciale commissie voor de demping der Geestin plaats van de heeren C. Bosman en A. Goede Dz. Namens den Voorzitter van den Raad, Alkmaar, De Secretaris, 30 Augustus 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. DUITSCHibAND. De torpedoboot S 41 is den 28 op de Noordzee omgekanteld en gezonken. Van de be manning zijn 13 verdronken. FRAlbRIJK. Den 27 hebben te Dax wederom stierengevechten plaats gehadwaarbij zes stieren en zeventien paarden gedood werden in tegenwoordigheid van eene jubelende menigte. De te Parijs verschijnende bladen dringen er ernstig op aan dat de regeering ein delijk eens moet toonendat het haar ernst is met de handhaving der wet. naar het Hoogduitsch VAN 2) PAUIi MNPAU. In zulk een ongedwongen gezelschap had Berwitz die graaf Bruno reeds sedert vele jaren goed kende, de vriendin van de jonge gravin, Eugenie, leeren kennen. Behalve die beiden waren dien avond nog slechts de vader van Eugenie, de geheimraad Weding, professor Arnold, de schilder, die de beide dames vroeger onder wezen had en de beeldhouwer Victor Ellers uitgenoodigd, die op aanbeveling van den vriend zijner jeugd, von Berwitz, in dien tijd Regina's buste afbeeldde. Het was Berwitz niet ontgaan, dat zijn vriend Victor zich in 't bijzonder bezig hield met Eugenie en dat Eugenie met den kunstenaar omging op eene wijze waaruit men moest opmaken, dat die twee reeds meer malen met elkaar over belangrijke onderwerpen gespro ken hadden. Hij had ook bemerkt, dat de geheimraad Weding zijne lippen nog stijver dichtkneep dan gewoon lijk, als hij die twee, zijne dochter en den beeldhouwer, in toevallige of gezochte afzondering gemoedelijk met elkander zag praten. Daarover verwonderde Berwitz zich niet bijzonder, want hij kende den ouden Weding sedert lang als een wel is waar zeer nauwgezet werkzaam en flink ambtenaar, maar tevens ook als een ongezelligen, altijd verdrietigen, knorrigon ouden heer. Berwitz had veel behagen in de schoonheid van de slanke, kastanjebruine Eugenie, de voornaam rustige uitdrukking van haar gelaat, hare sierlijke bewegingen. Onwillekeurig had hij bij de beschouwing van het meisje aan Calypso gedacht, »de schoongelokte, indrukwekkende en liefelijke godin." ENGBIiAND. Den 26 des avonds is te Wondsworth bij Londen een man overleden aan een op cholera gelij kende ziekte. Het bacteriologisch onderzoek heeft doen zien dat het geen cholera is geweest. RUSDAND. Uit Petersburg wordt gemeld dat vol gens Moskousche bladen de stad Juchnow in het gou vernement Smolensk welke ongeveer 4000 inwoners telt, voor de helft is afgebrand. Verwachtingen omtrent den oogst over 1895 in de provincie Noordholland. Over het algemeen mogen die verwachtingen gunstig worden genoemd. De hevige winden en vele regens der laatste weken hebben intusschen hier en daar vrij ernstige schade teweeg gebracht. Omtrent rogge, tarwehavergerst en mosterdzaad kan worden medegedeeld, dat daarvan een goede oogst wordt verwacht. Terwijl de stand van het karwijzaad en der erwten over het algemeen uitmuntend wordt genoemd, kwamen daar omtrent van enkele plaatsen minder gunstige berichten. Van stamboonen ea uien wordt een zeer middelmatige oogst verwachthet vlas daarentegen belooft een zeer ruim beschot. De berichten omtrent de aardappelen luiden zeer gunstig. De ziekte heeft tot nog toe de planten niet dan bij uit zondering aangetast. Vooral op de hooge gronden was de oogst der vroege soorten zeer goed en zeer overvloedig terwijl de latere soorten mede een zeer ruim beschot be- loven. De berichten omtrent vruchtboomen luiden niet gunstig. De stormen in het voorjaar tijdens den bloeitijd hebben veel schade aangericht, zoodat de opbrengst, vooral van de appelboomen, gering zal zijn. Het gewas der bloembollen wordt in eenige gemeenten goed genoemd, in de meesten echter middelmatig. Zoowel de qualiteit als de quantiteit van het gewonnen hooi worden ten zeerste geprezen. Het grasgewas is over vloedig. In sommige gemeenten intusschen ondervinden de lan derijen reeds de nadoelen van den waterval der laatste wekendie zóó groot is dat de inwerkingstelling der verschillende bemalingen gevorderd wordt. Aan de op den 28 te Groningen gehouden hard draverij (onder den man) namen 14 eerste klasse hard dravers deel. De 1 prijs 250werd behaald door »Newbold", van J. W. Scbuijl te Utrechtde 2 prijs f 200 door »Sador'', van stal »Trio", te Soestde 3 prijs 150, door »Fanny", van jhr. v. Swinderen te Gro ningen en de 4 prijs 100 door .Marianne", van S. Witteveen te Leeuwarden. Den 29 des nachts zijn te Nijmegen de zeepfabriek »Het Anker" van de firma gebroeders Dobbelman en een pakhuis van den heer Graadt van Roggen geheel uitgebrand. Tusschen 2 uur en half drie is vermoedelijk de brand Hij had er zich over verwonderd, dat hij, boewei hij sedert tal van jaren in de meest verschillende kringen van de Berlijnsche samenleving verkeerde, dit ongemeen schoone meisje, de dochter van een ambtenaar, nooit gezien had, dat bij zelfs nooit iets van haar had gehoord. Tegelijkertijd was ook de wensch bij hem opgekomen, om het verzuimde zoo spoedig mogelijk in te halen en in het kleine gezelschap, dat de kennismaking gemak kelijk maakte, mejuffrouw Eugenie Weding zoo goed mo gelijk te leeren kennen. Dat was hem hoegenaamd niet gelakt. Zijne gemakkelijkheid in gezelschapwaarop hij steeds meende te kunnen vertrouwenliet hem dezen keer eenigszins in den steek. Hij zeide nietswaarvan hij durfde hopen dat het de belangstelling van het jonge meisje zou wekken. Eugenie was niet bepaald stilmaar ook niet zeer spraakzaam. Zij luisterde liever naar een ander dan naar zich zelf. Maar het weinigedat zij zeidewas altijd verstandig. Dat zij een opvallend mooi meisje was, moest zij wel weten. Maar zij was blijkbaar in 't minst niet ijdel. Dat voelde Berwitz onwillekeurig. Het was hem niet mogelijk, haar over haar uiterlijk, hare verschijning het geringste compliment te maken. Hij wistdat hij haar daarmel geen genoegen zou doen Zonderling Tegenover dit gemis aan vrouwelijke ijdel- heid deed Berwitz die zich tot nu toe voor een zeer verstandig mensch had gehoudende minder aangename gewaarwording opdat hij zelf niet geheel vrij was van ijdelheid. Hij ergerde er zich over dat hij die tot de bevoorrechte leden van de goede gezelschappen in de hoofdstad behoordedoor Eugenie met dezelfde onver schilligheid beschouwd werd als de anderen als de jonge graafals professor Arnoldmet eene oppervlakkige vriendelijkheid maar zonder eenige bijzondere belangstel ling. Het was duidelijk, dat hij haar geheel onverschil lig was. Hoewel dat zeer natuurlijk washinderde het hem toch. Hij was zoo onbillijk om te verlangen dat Eugenie meer met hem op zou hebben dan met de anderen, om- uitgebroken. Toen de klok begon te luiden, sloegen de vlammen reeds aan vier zijden van het gebouw uit. De bijvoeging vau water schijnt juist de verkeerde uitwer king gehad te hebben bij de vele vloeibare en licht brandbare stoffen, als oliën en vetten, welke in eene zeep fabriek gevonden worden. De brandweer bepaalde zich voornamelijk tot bescherming der omliggende gebouwen, welke taak niet gemakkelijk was bij den sterken wind, welke eerst uit westelijke, later uit oostelijke richting kwam. De vlammen verhieven zich zoo hoog, dat men gemakkelijk de wijzers kon onderscheiden van de Groote Torenklok, op minstens 200 el afstands. Het dak van het groote hoerenhuis van den heer W. Th. Piels, aan de oostzijde der fabriek, was in weinige oogen- blikken verbrand. Nog eenige malen werd een brand in verschillende perceelen bedwongen. De fabriek levert een treurigen aanblik opzij is niets anders dan een roo- kende puinhoop In het Handelsblad van den 30 leest men omtrent de Zaandamsche kermis Thans nu het een en ander over de Zaansche brui loften en toestanden in verschillende couranten de ronde doeti3 de volgende mededeeling door een onzer lezers ons verstrektzeker op haar plaats. Over een paar dagen is het kermis te Zaandam. De jongelieden moeten tegen dien tijd hun kermisvrijstertje opdoen. Een dag of 14 te voren (altijd Zondags) komen uit den omtrek Koog, Zaandijk enz. de jonge dochters, allen op hun fraaist nitgedoscht, meest aan troepjes bijeen en wandelen dan de Westzij op en neer, van de Dam tot bijna aan de Westerkerk; evenzoo de jonge mannen. Men wandelt elkaür steeds voorbij lonkt en lacht en als de jongeling zijne keus gedaan heeft geeft hij zijne uitverkorene eene wenk waarop zij zich zoo mogelijk ongemerkt bij hem voegt. Natuurlijk blijven er altijd eenige meisjes over en kunnen niet al de jongelui denzelfden avond komen. Den laatsten Zondag vóór kermis, komen de nablijvenden, hokkelingen genaamdom op dezelfde wijze zich een kermisvrijer of vrijstertje uit te kiezen. Het hoofdbestuur der Schippersvereniging Schut- tevaer heeft aan Dijkgraaf en Hoogheemraden van de Uit waterende Sluizen in Kennemerland en West-Fries land verzocht, de remmingwerken aan de sluis te Nauerna te doen uitbreiden. Den 30 des nachts te een uur is te Rotterdam een zware brand ontstaan in de smederij der machinefabriek en ketelmakerij van de firma Löhnis Oo. te Oud- Delfshaven de fabriek is, uitgezonderd de ketelmakerij, afgebrand. Te 's-Hertogenbosch is door een kermisreiziger voor de plaats van een stoomrijsehool 2000 staangeld betaald en door een mededinger van hem 1060. Amsterdam, Aan de heeren Oerlijn en de Haan alhier, laagste inschrijvers, is de bouw van het nieuwe post- en telegraafkantoor voor f 794.860 gegund. Den 30 is door de genie aanbesteed het maken van artillerie-inrichtingen aan de Hembrug 2 gedeelte ge raamd op f 297.500. Van de 13 inschrijvers waren de heeren 0. Alberts en Zoon alhier de laagste voor f 281.149. dat zij hem beter beviel dan vele andere meisjes. En het ontstemde hem nog meer dat de kalme aard van Eugenie op hom zelf eene verlammende uitwerking had. Hij had zich zelf zelden zoo onbeduidend en vervelend gevonden als juist op dien avond, waarop hij zoo bijzonder gaarne den indruk zou gemaakt hebben, een geestig, ge vat en aangenaam man in gezelschap te zijn. Ja, die mannen van de kunstMoge de hemel weten, welke middelen de natuur hun geschonken heeft om d) vrouwen te bekooren Hoe gemoedelijk lachte Victor tegen Eugenie, hoe eenvoudig babbelde hij met haar 't Scheen haar wat goed te bevallen en hoe ongemerkt wist zij de vertrouwelijkheid van den kunstenaar aan te moedigen Dien avond ergerde Berwitz zich over alles over Eugenie, die zich niet om hem bekommerde, over Victor, die met het terughoudende meisje omging als met eene goede vriendin, over zich zelf, over zijne onhandigheid. Even vóór elven ging het kleine gezelschap uiteen. De oude heer Weding bedankte de heeren beleefd maar beslist voor hun geleide en nam met zijne dochter de paardetram, die hen naar zijne woning in de Tichelstraat bracht. TWEEDE HOOFDSTUK. Coenraad von Berwitz en Victor Ellers kenden elkander van kindsbeen af. Coenraad werd op het landgoed, Victor in het dorp Oedborg geborenCoenraad in het slot, Victor in de onderwijzerswoning als vierde en jongste zoon van den onderwijzer en voorzanger Ellers. De oude heer von Berwitz had den jongen Victor, die reeds als knaap een buitengewoon kunstenaarstalent aan den dag legde, voortdurend ondersteund. Hij had hem de middelen verschaft om zich op de academie te Berlijn tot kunstenaar te ontwikkelen. De overdreven groote verwachtingen, die men van Victor's toekomst gekoesterd had, waren evenwel tot nu toe niet vervuld. Zijn goede aanleg werd algemeen erkend en was dus

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 5