Tijdschriften, Johs. M. Verschure Zoon A. 31 S T JE II A 31, DE TELEGRAAF, OPENEN Ochtend- en Avondblad, i Kantongerecht te Alkmaar. '93 en '94 Floralia-Tentoonsteiling' DE FLXJTJEPm ZOMDAMÏAA1DA& in liet lokaal „G a in b r i n u s." Margarinefabrikanten ROTTERDAM, OOSTERHOUT en ANTWERPEN, SEPTE 3VJl B IE UFL Ak.,SS. KANTOOR jSHT 'MASAZIJN Voorloopig adres aldaar O.Z. VOORBURG VAL 216-218. Pr ij sper kwartaal f 3,50, Daheim Eigen Haard Garten la ube Gids Tij dspi egel Nederland Huisvriend Fliegende Blatter ■- 2.— Elsevier's Maandschrift— 2.50 Uilenspiegel -75 Humoristisch Album125 Aanvragen te richten tot de boekhandelaars HEHMs. COSTEÏt ZOON te Alkmaar. Enfrée 10 ceait». HERMs. COSTER A ZOON. iu betrekking staan en vooral onze ambachtslieden die zich op de hoogte willen stellen van stijlvolle ontwerpen en ornamentale samenstellingenalsook technische en ge schiedkundige gegevens hun vak betreffende, hier hunne gading vinden. Bovengenoemde boekerij staat onder beheer van den conservator van het Museum van Kunstnijver heid te Haarlem, den heer E. von Saher, die gaarne be reid is aan alle aanvragen te voldoen. BEIlHERimaiERiaiGKli. 't Is heerlijk weer de zon verspreidt heur stralen en drinkt de dauw van bloem en kruid. Het vogelkoor ontwaakt en zingt een morgenlied, eerst zacht, dan luid en luider, steeds naar dat de zon ter kim ontstijgt. Blij moedig stapt de reiziger met open, vrijen blik den weg langs naar het station tot uitgangspunt gekozen van zijne verre reis. De trein houdt stil portieren klappen een schel gefluit en zuchtend steunt het ijz'ren paard zijn witten adem uit. Voort gaat de trein, langs veld en bosch, langs vlekken, dorpen, steden, een immer wis selend tafreel voor 't oog des reizigers. Hier werkt men op het veld en ploegt of maait of zicht men daar kapt men hout of jaagt op wild ginds rijst een schoorsteen op en zendt zijn zwarten rook al dwarlend naar omhoog. Daar is 't gewoel der steden weer, het schreeuwend waren venten, het tingelen van tram of boot, 't krioelen van de menschen. De trein snelt voort, passeert rivieren, beken stroomen,' gaat tusschen hoogten door of over 't vlakke veld, houdt op, waar 't moet, maakt gang weer als te voren, totdat zijn eindpunt is bereikt. De reiziger stapt uit. Hij is op Duitschlands grond en Kleef rijst voor zijn oog. De hooge Zwanentoren, eens Lohengrin's verblijf, trekt hem met wondre macht. Omhoog naar 't trotsche slot, den toren vlug beklommen, een ruime blik beloont zijn tocht. Hij ziet den Rijn en vele, vele dorpen verscholen in het groen of open op het veld. De hoogten zijn begroeid met bosschen, boomen, struiken en golven vöor zijn oog fgt aan den horizont. De stad ligt aan zijn voet, de stadgebouwd op heuvels, de bad plaats zoo bezocht door talloos vele kranken. Hij ziet hotels als 't Prinzenhof en Maywald op de hoogten die door haar heerlijk boschgebied de gasten tot zich nooden. De reiziger verpoost een langen, langen tijd daar op den torentrans, verrukt door 't schoon ge zicht naar alle zijden heen. Maar meer genot geeft Kleef, meer biedt do omstreek aan. Eefi Siegesdenkwal rijst ginds op den heuveltop hoog boven een fontein, wier water klaterend stort in bokken, geul en beek tot't stroo- mend dalwaarts trekt. Hoog-Elten ligt van ver en tus schen 't schoon geboomt voert opwaarts hem een weg naar telkens schooner oord. Kleef' biedt voor dagen lang afwisselend genotuatuur schonk hier een tooi, een bruidskleed voor de aarde. Doch verder voert de weg dan Kleef of Materborn, naar 't Heilig Keulen snelt de trein in duizelende vaart. Hier is de Dom. De reiziger ontroert bij 't zien van 't kunstgewrocht, dat oprijst naar omhoog. Hoegrootseh, hoe schoon hoe rein gedacht't Is overweldigend voor wie hier binnentreedt, de grootschheid van den bouw, de rijkdom en de pracht. Het zachte licht, dat binneD valt door ramen zonder tal, beschilderd door het rijk penseel, ontroert oen elks gemoed. Hoe kleurt dat licht die zuilenrij met woudre kleurenprachthoe mystisch glijdt het langs het pad en kust het hoogaltaar. In diepen eerbied rondgedwaald in 't eenig kerkgebouw, dat onbe schrijflijk boeit en sticht, dankt hij den wijzen vorst, die voor een tachtig jaren schier van hoogen kunstzin blijken gaf. 't Was Pruisen's koning Wilhelm III, die 't on derzoek beval naar 't langzaam ondergaand gebouw en van zijn troon de woorden sprak: behoudt, wat nog behouden kan Elk bouwwerk binnen Keulen's muur is niets bij Ivenlen's Dom. De Gürzenich, bet Station, het Raadhuis en het Postkantoor hoe schoon ook op zich zelfwie Keulen zag spreekt van den Dom en van geen ander. Toch heerlijk is ook 't standbeeld nog van Friedrich Wilhelm IIIdat veertien meters zich verheft en naast den vorst de mannen toontwaar Duitschlaud trotsch op is. Het Heilig Keulen aan den Rijn is stoeds een uitgangspunt voor tochten langs den Grootvorst van Europa's stroomon. Per boot den stroom opwaarts tot Bonu biedt niets merkwaardigs aan. Maar Bonn is schoon, een heerlijk oord met lanen, villa's, parken, vol bloemenpracht en groenen dos en trotsche waterwerken Beethoven's standbeeld on het huiswaar hij geboren werd, de kunstenaar bij Gods genl, zijn het bezoeken waard. Hoog op den wal staat Arndt's beeldwaar men een uitzicht heeft zoo heerlijk schoon op berg en dal en Rijn en oeverkant als nergens meer te vinden is in Duitschland's Muzenstad. Doch Bonn, hoe schoon ook, ligt te dicht bij schooner oorden nog dan dat de reiziger daar lang zijn teuten op zou slaan. De boot voert hem naar 't tooveroordhet »ainen" van den Rijn naar Rolandseck den Drachenfels naar Graven- en naar Nonuenwerth. Een panorama won derbaar, ontsluit zich voor het oog als hij den Drachenfels beklimt en om zich henen ziet. De Rijnstroom stuwt zijn watren voort, diep aan der bergen voet. Hij schittert in don zonneschijn en draagt een groot getal van schui ten, booten, vletten steeds, die op en afwaarts gaan. Tot Keulen als een zilvren lint kan 't oog den Rijn nog zien. Daar vloeit hij met de lucht iueen in 't wazig nevel blauw. Waarbeou men ook de blikken weudt is 't alles licht en groen. Do wijngaard geurt en tooit den berg met frisschen bladerdos. Hier is een woud, daar is een dal, ginds ziet het oog een stad. Een lange reeks van velden weiden dorpen villa's sieren berg en oever. Men ziet RemagenRolandsecktwee eilanden beneên ruïne-'burchten Godesberg een Goddelijk tafreel De lucht is zoel eu zacht en uren achtereen geniet de reiziger, verzonken in 't gezicht van 't heerlijk Rijntafreel. Hier is het oord van sagen en legenden van dichters denkers zangers. Hier :s een stuk des Hemels op de aarde een Paradijs voor oog en hart. Hier spreidt natuur een weelde voor 't gezicht verheffend en verrukkend beide. De gouden zou daalt achter bergen neder en langzaam dekt de nacht zijn sluier' over 't oord. De reiziger staat op en keert al droomend naai beneden, vervuld van 't heerlijk schoon, zoo pas door hem aanschouwd. Het einddoel van zijn reis ligt vast hem in 't geheugen, nooit zag hij schooner oord nooit heerlijker natuur dan hier bij 't „Amen" van den Rijn. Bij de uitgevers Erven B. van der Kamp, te Gro ningen is verschenen de 3e aflevering van de Practi- sche bijdragen voor het lager onderwijs, onder redactie van J. Mulder hoofd eener school te Groningen. De inhoud daarvan bestaat uit de navolgende stukken Boekbespreking. 1. De nieuwe richting in het L. O. in theorie en practijk, door Critas 2. 't Vertelsuurtje. Ver telselboek voor het huisgezinde bewaarschool en de lagere schooldoor H. Hinse en J. StamperiusDe bewaarschooldoor Pb. F. H. BekkerDe knust en de schooldoor J. S. VerburgHet meteu van leng ten en oppervlakten door B. van Dijken bladvalling. In de eerstvolgende afleveringen zullen o. a. worden opgenomen N. N., steilschriftA. Wieberdink geschie denis-onderwijs J. S, Verburg plantkundige lessen W. van Schiedoel van 't onderwijsC. Groustrataal onderwijs W. A. W. Mol, concentratieA. Wieberdink, behandeling van een gedichtF. Kiers het taalonderwijs in de volksschool. Om de drie weken ongeveer verschijnt eene aflevering. De prijs por jaargang van 16 vel met titelinhoud en omslag is 2.50 voor geaboDneerden op »de Koerier." Buiten dat abonnement 3. Zitting van 30 Augustus 1895. A. Sn., Amsterdam, rivier-reglement, f 10 boete of 3 dagen hecht. J. D., Broek op Langedijk, tappen zonder vergunning, f 25 boete of 10 dagen hecht. C. K., Alkmaar, J. A., Krommenie, art. 43 spoorweg wet, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. P. B., de Rijp, dronkenschap, f 0,50 boete of 1 dag hecht. A. Kr. Jd., KI. D., huisvr. van A. Kr., J. W. Jobsz., P. W. Jobsz. en F. W. Jobsz., Kos. Gl. Az., Egmond aan Zee, strooperij, ieder f 1 boete of 1 dag hecht. D. Kr. Ad., N. Cr. Jd., M. Zw. Cd. en A. Zw. Td., Egmond aan Zee, als boven, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. H. Ack., H. Sn., G. Z., Alkmaar, dronkenschap, 1 en 2 ieder f 1 boete of 1 dag hecht, de 3e i 0,50 boete of 1 dag becht. A. K., Alkmaar, art. 39 pol. verord Alkmaar, f 0,50 boeto of.l dag hecht. Vervolg BSurktberiehten. (VOOR OUD). Per jaargang. Ueber Land und leer 1.95 1.80 1.80 1.80 2.50 L 1.25 1.80 ALKMAAR. 30 Aug. Kleine kaas f 28,commissie f 25,Middelbare f 26,50. Aangevoerd 542 stapels wegende 173661 K.G. 30 Aug. Op de Graanmarkt alhier worden aange voerd 3265 mudden. Tarwe f 4,50 a f 5 90, roggef4,25a 5, gerstf 0,a 0, id. chev. f 4,25, a 4,75, haver f2,40 a 3. kool zaad f 5,10, karwijzaad f 13,a 13,70, vale f 6,50 a 8,50 grauwe f 11 af 21.75, groene f 6,15,rood mosterd zaad f 9,a 14,50, blauwmaanzaad f 7,a 8, DELFT 29 Aug. Boter le soort f 62, 2e soort f 52, 3e soort f 44. Aangevoerd 726 aehtste en 73 zestiende vaten. Samen 15250 P. EDAM 29 Aug. 76 stuks boterper P. 50 a 54 ct. Kipeieren f 3,a 3,50. HOORN 29 Aug. Kleino kaas f 28,—Commissie f'25, middelbare f,Aangevoerd 327 stapels, weg. 96221 kg. HOORN 30 Aug. Aangevoerd 233 schapen f 20 a 26, 45 lammeren f 16 a 20. Handel vlug. LEEUWARDEN 30 Aug. Boter, le soort f 41,—. Aangevoerd 512 vierde. 95 achtste en 30 zestiende vaten. MEPPEL 29 Aug. Boter per '/8 vat le soort 23, 2o soort 21,3e soort ƒ19,—, per P. f 1,10 a 1,17, Aangevoerd 9300 P. SCHIEDAM 30 Aug Moutwijn f 8'/4, Brandersbond 77, a 75/8, Jenever f 12i/4, id. Amsterd. proef f 133/4 Spoeling i 0,70. ZAANDAM 29 Aug. Aangevoerd 7 stapels kaas. Prijs f 25,—. 1 en 2 SKPTEMBER, gebrand volgons de melhode van professor LIEBIG. HÉÉRLIJK AROMA, grooto bezuiniging in 't gebruik. Te Alksnaar verkrijgbaar in pakjes van 1j2 on 1/i Ko, bij 4*. M. J. Rakker. T E wordt te ALKMAAR bezorgd, onmiddellijk na aankomst van de treinen te Ï.46 s morgens en 6.34 s avonds Amsterdamsche tijd). Het is de eenige courant in ons land tot dien lagen prijs, die een ochtend- en een avondblad geeft en het nieuws even vlug vermeldt als grootere veel duurdere bladen. Het nam dan ook in zeer korten tijd zoo hier 'als elders eene verbazende vlucht. Geen ander groot blad biedt vooral voor Moordholland zulk eene uitnemende gele genheid tot adverteeren. Abonnementen worden ten allen tijdeevenals advcrtentlën, aangenomen door de Agenten voor Alkmaar

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 7