No. 105. 2teven en IXTegentigste Jaargang. 1805. WOENSDAG 4 SEPTEMBER. Onbestelbare Urieven, Buitenland. o n. Nederland. Berlijnsche Roman, ALkMAABSCHE RAM. Deze Courant wordt IM»sd»g-, Bondei-dag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8®; franco door het geheeie rijk 1, De 3 nummers fü,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Pr(js der gewone Advertentlën: Per regel j ©,1S. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. verzondeu gedurende de le helft van Augustus 1895 Ned. Premie Crediet-Ver., Amsterdam Santman En schede J. Beenders Haarlem J. v. AalstNienwediep; A. Pronk Sloten. Van Schermerhorn E. Janssen Amsterdam. Briefkaarten: Bosman, Leiden; L. J. ten Velthuis, BUIjÖARIJE. De bnlgaarsche minister van buiten- landsche zaken, Natchewitch, heeft zich bij den engel- schen diplomatieken agent Eliot beklaagd over de mede- deelingen van den berichtgever der Times betrekkelijk mishandelingen, waaraan turken in Bulgarije zouden hebben bloot gestaan. Hij geeft dien berichtgever vol komen vrijheid een streng onderzoek in te stellen op de plaatsen, waar die gruwelen zijn voorgevallen en dan der regeering de namen der slachtoffers op te geven. Hij kan reizen op rekening der bnlgaarsche regeering en zal voorzien worden van open brieven, waarin een ieder wordt nitgenoodigd hem bij zijn onderzoek behulpzaam te zijn. DUITSCHIiAlVD. De herfstparade van hel Garde corps had den 2 te Berlijn een schitterend verloop. De keizer werd door het publiek met geestdrift begroet en herhaaldelijk met bloemen bestrooid. Op het paradeveld hield hij een toespraak tot de amerikaansche veteranen. De parade werd bijgewoond door de vier oudste keizer lijke prinsen, de koningen van Saksen en van Wurtem- berg, de groot-hertogin van Baden en andere vorstelijke personen. EN6ELM». Iiagerhuis. Den 31 is bij eerste lezing het wets ontwerp aangenomenwaarbij artikel 13 der iersche landwet van 1891 hersteld wordt. FRANKRIJK. De minister van binnenlandsche zaken heeft thans alle stierengevechten zoowel bloedige als onbloedigeverboden in de LandesGard en de Beneden-Pyreneën. Mochten de maires in gebreke blijven dit verbod na te leven dan kunnen de prefecten han delend optreden. De fransche gezant te Peking, de heer Gérard, heeft den minister van buitenlandsche zaken bericht, dat de re'geering ten gevolge van de ingebrachte bezwaren be treffende de geweldplegingen in de provincie Szetchuan heeft toegestemd om de daders gestreng te straffen en een schadevergoeding te betalen van 4 millioen francs. Aan de Vereenigde Staten werd gelijke verzekering gegeven. Tot opperbevelhebber van het fransche actieve Mid- dellandsche Zee-eskader ia benoemd admiraal Gervais en tot bevelhebber van het reserve-eskader admiraal Corneville. TUNIS. Mu3tapha, de zoon van den Bey, is overleden 3) naar het Hoogduitsch VAN PAUL LINDAI1. »Gij spreekt zeer wijs en verstandig," hernam Berwitz een oogenblik later. »Maar het komt mij voor, dat er een zekere tegenspraak bestaat tnsschen uwe woorden en uwe handelingen. Ik sta volkomen onbevangen tegen over de geheeie zaak. Ik heb mejuffrouw Weding heden voor het eerst gezien. Ik wist volstrekt niet, dat gij elkaar kendet. Maar ik moet zeggen, de wijze, waarop gij met elkaar omgaat, doet zeker denken, dat het ern stig gemeend is. Het is niet onschuldig gekheid maken, zooals jonge menschen meer doen en ook mogen doen Op mij maakt het een geheel anderen indruk. Gij ziet elkaar anders aan, gij spreekt ook op eene andere wijze met elkander. Ik kan u niet zeggen, hoe, maar ik voel het des te boter, en ik begrijp, dat de onde Weding het ook voelt en dat het hem tot nadenken stemt. Als gij dus werkelijk even verstandig zijt, als nwe woorden het zoo even waren, dan geloof' ik, dat gij u anders moet gedragen En al zondt gij ook tienmaal op meer of min' der duidelijke wijze met mejuffrouw Weding spreken over de onmogelijkheid van een huwelijk met haar, zij zal het toch niet gelooven. Het schijnt mij toe, dat zij goed op weg is om op u te verlieven. En als zij u eenmaal be mint, beproef dan maar eens om u tegenover haar op het standpunt van het practische verstand te plaatsen, gij zult zien, hoe zij u uitlacht! Van de grootheid en heldhaftig heid van eene vrouw, die lief heeft, kan het bekrompen verstand van een man zich geen denkbeeld vorrhen. En als zij u bemint en zij zeker meent te zijn, dat gij haar ook lief' hebt, dan zal zij maar van éene zaak Tweede Kamer. Indische Begrooting voor 1896. De eindcijfers zijn Uitgaven in Nederland24.880.500 Indië114.945.125 Totaal De middelen in Nederland Indië f 139.825.625 20.357.755 111.181.911 Totaal 131.539.666 Alzoo het tekort f 8.285.959 of f 2.740.224 minder dan over 1895. Hooger geraamd zijn de opbrengst van verkoop van koffie 795.000, de verpachte middelen en de opiumregie f 1.773.800 diverse belastingen f 257.600 het invoer recht f 350.000, het hoofdgeld van heerendienstplichtigen 105.000, de inkomsten van het boschwezen 276.000, de exploitatie van spoorwegen f 611.000, de steenkolen- ontginning 227.000, de brieven en pakketpost 85.000, de opbrengst van de grondlasten op Bali en Lombok f 95.000. Lager geraamd zijn het uitvoerrecht f 137.000 de accijnzen f 348.000, de tin verkoop ƒ242.000, en het aan deel winst in de Billiton-Maatschappij f 307.000. De vermeerdering der uitgavenonuanks de vermin dering van enkele afdeelingenbetreft hoofdzakelijk de uitgaven voor de proef met do opiumregie, de tin-exploi- tatie op Banka, pensioenen en gagementen, aanbouw vau schepen en aanschaffing en uitzending van nieuw draag bare vuurwapenen met toehehooren en patronen. Ook na is voorgesteld in het tekort te voorzien door geldleening. Op de algemeene vergadering der Nederland- sclie «luristeii-Vereeniging don 30 te's-Hertogen- bosch aangevangen, werd bij de behandeling van »de uitbreiding dor rechtsmachi van den kantonrechter in burgerlijke zaken" met 46 tegen 29 stemmen ontken nend beantwoord de gestelde vraag Behoort de compe tentie van den kantonrechter in burgerlijke zaken te woiden uitgebreid Mei zitten en opstaan werd mede ontkennend beant woord de vraag: behoort de behandeling van rechtbank- zaken opgedragen aan een lid van het college Den 31 werd na uitvoerige besprekingen over de vraag of wij ziging en aanvulling onzer wetgeving noodig is mot be trekking tot het overtreden van de strafwet door jeug. dige personenen in welken zin, ten slotte gestem^ over de volgende vraagpunten I. Is wijziging en aanvulling van onze wetgeving noo" dig met betrekking tot het overtreden van de strafwe door jeugdige personen Bij acclamatie bevestigend be antwoord. II. Behoort de wetgever hier de volgende maatregelen aan te nemen 1®. berisping Ja, met 2 stemmen, tegen begrip hebben dat gij voor elkaar bestemd zijt en bij elkander behoort te zijn, dat zij een recht op u heeft, zooals gij op haar, en daarmeê uit. En wildet gij u dan om eene andere giondige stoffelijke reden verzetten tegen den dwang uwer noodzakelijke vereeniging, ze zou u voor een lafaard, zoo niet voor iets nog ergers houden. Ik raad u dus om u in acht te nemen met mejuffrouw Weding. Coenraad had meer gezegd dan zijn voornemen was geweest. Hij hield plotseling op en voegde er op een geheel anderen toon onverschillig bij »Maar wat heb ik eigenlijk met de zaak te maken! Gij zijt meerderjarig en ik stel geen belang in mejuffrouw Weding." Zij waren bij de woning van Berwitz gekomen en blijven staan. Victor wachtte lang met een antwoord op de welgemeende raadgeving van zijn vriend Er ontstond eene ongewoon lange pauze. En daar Victor nog bleef zwijgen, nam Berwitz na eenigen tijd nogmaals het woord en zeide »Hier op de straat is het zeer onaangenaam koud. Wilt gij op mijn kamer nog eene sigaar rooken »Neer, dank u. Ik moet morgen vroeg op zijn.... En dan ook. moet ge weten, ik heb mijne gedachten toch bij die zaak. Ik zal er eens goed over nadenken. Ik geloof, dat gij gelijk hebt. Ik heb mij ook al zoo dikwijls voorgenomen om mejuffrouw Weding te ont wijken.... Als ik haar toevallig ontmoet, ben ik gewoonlijk van top tot teen met de beste plannen gewapend. Maar die verwenschte gelegenheid Eu dan. ik ben niet van steen.En als ik het mooie muisje ontmoet Mejuffrouw Eugenie bevalt mij uitstekend.inderdaad, daar is geen twijfel aan, gij moet dat ook goed begrijpen, zij bevalt mij bijzonder wanneer zij met mij spreekt en ze heeft altijd iets te vertellen en men ban haar toch maar niet aan haar lot overlaten ja, dan. dan zijn alle mooie plannen gevlogen En eiken keer als ik haar verlaat, heb ik het gevoel, dat wij elkaar nog wat meer nabijgekomen zijn. Maar gij hebt gelijk het mag niet zijn. Ik zal er eens ernstig over nadenken en er wel wat op vinden. Goeden nacht 1" 2°. schoolstraffen a, op schoolgaande kinderen b, op niet-schoolgaande kinderen. Beide met groote meerderheid bevestigend beantwoord; 3°. dwangopvoeding, met algemeene stemmen goedgekeurd; 4°. lichamelijke tuchtiging, met groote meerderheid ontkennend beantwoord5°. geldboete 6°. hechtenis 7°. gevangenisstraf de laatste drie beves tigend beantwoord. Alsnn was aan de orde hef tweede onderdeel der vraag de dwangopvoeding. III. Behoort wat betreft de dwangopvoeding .- 1®. keuze te worden gelaten tnsschen plaatsing in een Rijksopvoedingsgesticht, plaatsing in een par ticulier opvoedingsgesticht onder toezicht van de overheid plaatsing bij bijzondere personen onder zoodanig toezicht Met algemeene stemmen be vestigend beantwoord. 2°. de daar van die plaatsing niet bij de rechterlijke uistpraak vooraf bepaald, maar door een algemeen maximum van tijd begrensd te zijnbehoudens de mogelijkheid van voorwaardelijk of onvoor waardelijk ontslag Bij acclamatie bevestigend beantwoord. IV. Behoort voor een goede werking van de dwang opvoeding (geheeie of gedeeltelijke) ontzetting uit de ouderlijke macht mogelijk te zijn Zonder hoofdelijke stemming met algemeene stemmen goedgekeurd. V. Behoort 1°. de wet een leeftijd te stellen, beneden welkende maatregelen van 4®., 5°., 6°. en 7°. vap vraagpunt II zijn uitgesloten? Bevestigend beantwoord met 14 stemmen tegen. 2°. de 12-jarige leeftijd die grens te vormen Be vestigend beantwoord met 6 stemmen tegen. VI. Behoort in de wet de maximale leeftijdsgrens thans 16 jaar, te worden behouden zoo ja behoort die grens te worden verhoogd tot 18 jaar Het eerste bevestigend het tweede ontkennend beantwoord. VII. Behoort ten aanzien der jeugdige personen tns schen den leeftijd bedoeld in vraagpunt VI (16 of 18) de uitspraak af hankelnk te zijn van een voorafgaande beslissing over het voordeel des onderscheids Met algemeene stemmen ontkennend beantwoord (luid applaus.) VIII. Behoort de rechter ook te kunnen beslissen, dat op het ondergaan van gevangenisstraf nog dwangopvoe ding zal volgen Met groote meerderheid bevestigend beantwoord. Het laatste punt, de rechtspleging, werd niet behandeld. Tot leden van het bestuur, in de plaats van de aftre dende niet dadelijk herkiesbare heeren mrs. M. J. Pijn appel 8. J. Eockema Andreae en W. A. 't Hooft, wer den gekozen de heeren mrs.: A. P. de Savornin Lohman met 57, L. van Meeuwen met 57 en A. P. K. Hartog met 55 stemmen. Van de 71 leden hadden 64 gestemd. Als plaats voor de volgende bijeenkomst werd aange wezen Rotterdam. Het voornemen bestaat, het gesticht voor drankzuch tigen Hooghullen onder Eelde in Drente ook beschikbaar te stellen tot het opnemen van personen tegen 400 en 200 's jaars. Tot heden was dit bedrag ƒ600 's jaars. Slaap wel De vrienden schudden elkander de hand. Berwitz was toch niet zoo heel oprecht geweest. Toen hij in zijne studeerkamer, die door de zorg van August er altijd zeer gezellig uitzag, op deu grooten leuning stoel bij den haard zat en in de vlammen staarde, werd het hem meer en meer duidelijk, dat hij veel, zeer veel belang stelde in mejuffrouw Eugenie Weding Hij deed vergeefsche pogingen om de oorzaak te doorgronden van deze bijzondere belangstelling voor een vrij stil meisje, dat bem aanhaalde noch afstootte. Eugenie's schoonheid alleen was het zeker niet, die hem dwong om tegen zijn eigen wil, nu och nog aan haar te deuken. Hij had immers reeds met zooveel andere mooie meisjes omgegaan, die veel vriendelijker tegen hem geweest waren, en in wier gezelschap hij zich veel meer op zijn gemak gevoeld had. Het was hem aange naam geweest om met hen een avond bijeen te zijn maar wanneer hij afscheid van hen genomen had, dacht hij niet meer aan hen en als toevallig nog eens deze of gene in zijne gedachte weer opdook, dan was het niets meer dan eene vriendelijke herinnering aan aan gename uren, evenals aan een kunstwerk, een prachtig boek, een mooi landschap. Eugenie evenwel had van het eerste oogenblik af, dat hij haar zag, een geheel anderen invloed op hem gehad, dan die anderen. De indrnk, dien zij op hem maakte, was niet vriendelijker, misschien niet eens aangenamer, maar toch andersbelangwekkender. In het gezelschap van zijne goede vrienden en beken den had hij eigenlijk slechts haar gezien, en hoewel zij niets gedaan had om hem te boeien, en hoewel de po ging, die hij gedaan had om zich aangenaam bij haar te maken, jammerlijk mislukt vvas, speet het hem toch geducht, toen de gezellige avond ten einde liep en het laatste oogenblik, waarin hij haar gezien had, stond hem nu nog buitengewoon helder voor de oogen. Zeer duidelijk stond het hem voor, hoe zij, door haar vader gevolgd, in half doukor in de tram was gestegen, hoe

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1