Nederland. zal, naar hij met vertrouwen hoopt, steeds trouw blijven aan keizer en Rijk en zich tegen de vaderlandslooze vij anden der goddelijke wereldorde weten te verzetten, die zelfs in de dagen van nationale geestdrift zich niet ont zien het aandenken van den grooten keizer te beschimpen en daardoor de edelste gevoelens van het volk te kwetsen. EK6ELAKD. Het aantal poklijders te Londen in de hospitalen is thans tot 440 geklommen het hoogste cijferdat gedurende de epidemie bereikt werd. ITAMJE. Den 6 is het rijtuig, waarin de hertog von Aosta zich met zijne gemalin bevond te Altezzano omgeslagen. De paarden gingen op hol en de hertog werd gewond aan de rechterhand en de dij. Zijn toestand was echter bevredigend. De hertogin bekwam geen letsel. OOSTEliVIlïJJM.-lIOH!C>rAItï JEL Te Budapest is den 6 in den ouderdom van 20 jaren aartshertog Stanis laus overleden. SPAHJB. De regeering heeft -een quarantaine van zes dagen bevolen in de zee-provinei'ën voor alle goede ren afkomstig uit Tangerwaar het heersehen der cholera ofiiciëel is erkend. TURKIJE. De turksche gezant .te Londen, Rustem- pacha, heeft aan de Porte een telegran t gezonden, waarin de gezant verslag geeft van zijn laats; te onderhond met minister Salisbury. Rustem-paeha had aa.n den engelschen minister verklaard dat de turksche reg nering geheel en al overeenstemde met de mogendheden wat betreft de ten uitvoerlegging van artikel 6 van het berlijnsche verdrag doch dat zij niet kon goedkeur, eu dat eene in ternationale commissie werd benoemd >m toe te zien dat de hervormingen in Armenië inderdaad werden ten uitvoer gebracht. Daarop antwoordde minister Salisbury datbleef de Porte weigeren, een beroep zon worden ged^aan op de mo gendheden die voornoemd verdrag hadden onderteekend. Het voorstel zon dan gedaan worden om een Congres bijeen te roepen en art 61 zon worden toegepast. «Indien de Sultan mocht blijven weigeren, den eisch der mogendheden toetestaan aldus besloo t de minister, «dan zou dit het sein wezen voor de verbrokkeling van Turkije." «De tranen kwamen mij in de oogen." zoo eindigde de gezant zijne depeche «en ik ben ziek, nu ik u dit pijn lijk onderhond telegrafeer." Een later ontvangen telegram uit Konstantinopel meldt, dat de Sultan aan alle eiscben van Engeland, Frankrijk en Rusland betreffende de hervormingen in Armenië heeft toegegeven. Tweede Earner. Waterstaatsbegrooting. Aan de Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verhooging dezer begrooting voor 1895 met 50,006 voor ijsopruiming, f 130,000 voor horstel van winter- en stormschade f 25,000 voor opruiming van schepen f 5500 voor verbreeding van den Rijksstraatweg op den dijk van den polder Bevershoek onder 's-Gravendeel en op den ringdijk in den polder Nienw-Bonaventure en 50,000 voor het nieuwe postkantoor te Amsterdam met 'het oog op den aankoop van terreinen voor een centraal bureel voor de pakketpost aan de De lluyterkade (ad f 65,000) waarin de werkzaamheden voor de ver zending der postpakketten zullen plaats vinden terwijl van daaruit de bestelling van de goederen van. de pak ketpost van Amsterdam zal geschieden. Ged. Staten van Gelderland hebben gehandhaafd het raadsbesluit van Appeltern van 13 Augustus 1.1. tot toelating vau den ond-zonaaf Th. Banken als lid van den Raad, op grond, dat het door den burgemeester tegen die toelating aangevoerde argumentdat het van alge- meene bekendheid is dat hij in vreemden krijgsdienst is geweestgeen voldoend bewijs wordt geacht, dat hij zich zonder toestemming des Konings in vreemden krijgs dienst heeft begeven en daardoor zijn Nederlanderschap zou hebben' verloren. Bij kon. besluit van 19 Augustus is gewijzigd dat van 8 Maart 1879 inhoudende bepalingen omtrent bet bewaren der oude rechterlijke archieven welke dagtee- kenen van vóór de invoering der fransehe wetgeving en tot opheffing van het Rijks-archiefdépot te Roermond. De tot dat dépot behoorende verzamelingen worden over gebracht naar 's Rijks archiefdépot te Maastricht vóór 1 Januari 1897. De goedé verstandhouding tussche® veeverkoopers en slagers te Groningen is hersteld door het besluit, om van de verkoopersin plaats van *fi:, thans x/4 pet. te vragen van de koopsom der koeien voor verborgen ge breken. Bij kon. besluit van 5 Augustus (Staatsblad No. 147) is gewijzigd dat van 10 Nov. 1892 (Staatsblad No, 253) houdende vaststelling van reglementaire bepalingen ter uitvoering van de wet betrekkelijk de inkwartieringen o. a. worden er drie nieuwe artikelen'aan toegevoegd, alle betrekking hebbende op de levering van paarden voor militaire doeleinden. Te Koog aan de Zaan is tot onderwijzer benoemd P. Brouwer, thans te Groningen. Mej. 0. Fris te Assendelft ia- benoemd tot onderwijzeres te Delft. Bedankt voor het beroep naar de- ned. herv. ge meente te Enkhui'ten door dr. H. A. van dhr Meuten te Haastrecht. Te Hooge-Zwaluwe beeft zich eene commissie ge vormd, om gelden in te zamelen voor de slachtoffers van den brand. Den 4 des nachts is te Enschede ds grocte eere poort in de Krim waarschijnlijk door kwaadwilligheid afgebrand. Den 6 des nachts is te- Arnhem bii den hoer jhr. O. A. H. Mollerns aan den Amsterdamschon straatweg ingebroken; eenige zilveren voorwerpen werden ontvreemde Bij verschillende koninklijke besluiten- van den 6 zijn benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassan jhr. mr. P. J. van Swinderen Commissaris der Koningin in Drentetot ridder in de Orde van den Nederl. Leeuw mr. H. Smeertgelid van de Tweede Kamer, en mr. Joh. Linthorst Hotnan, lid van Gèdep. Staten van Drente in dc Orde van Oranje-Nassau tot officier mr. G. W. baron van der Feltz, griffier der Prov. Staten van Drente, en mr. A. D. Jolles burgemeester van Assen tot ridder H, L, van der Lelyylid der Prov- Staten K. E. Borger, burgemeester van Heppeb; jhr. H. van der Wijck burgemeester vau RoldeP. Kra nenborg, wethouder te Assen mr. S. GratamaRijks archivaris te Assen jhr. nar. L, A. S. J. de Millyv van Heiden Reinestein voorzitter van het bestuur der Hard— draverij-Vereeniging H. W, Somer, kapitein-commandant der schutterij te Assen E. P. E. Hamer, ld. te Meppol, tot officier in de Orde van Oranje-Nassau de luit.-kolonel jhr. H. L. A. J. Bowler, van het le regt. infanterie.- Den 7 des morgens, toen de troepen, te Amersfoort ingekwartierd, voor de oefeningen uitrukten, is de blik sem geslagen achter den regiments-commandant der-caval- lerie in het tweede regiment huzaren op den Beiligen- bergerweg, waardoor een wachtmeester en drie manschap pen getroffen cn bawusteloos naar het hospitaal gebracht werden. Drie paarden lagen mede bewusteloos op den grond. Den 7 is bij het onweder, dat boven: Moogikarspel losbrakde bliksem geslagen in een werk boet bij de boerderij van moj. de wed. J. Wonder aldaar en in een boom naast dezs - boet. Alleen werd eenige materiëele schade veroorzaakt. Den 7 is de boerderij van T. Groen te Sonnega, (Pr.) door den bliksam getroffen en verbrand met de paarden en 7 vankens; de bewoners werden met moeite gered. In eene den 7.' gehouden vergadering van reeders te Scheveningan is besloten in eene eventaëele leening voor een haven aldaar een deelneming te waarborgen van f 200,000waarvan 100,000 staande de vergade ring werd geteekemdte verstrekken uit het bij de rëederif bestaande verzekeringsfftaös; het overige zal men trachten te plaatsen bij de burgerij van Scheveningen die bij de haven belang heeft. Den 7, des avonds te ongeveer half tien, was Delft voor eenige oogenblikken eensklaps in duisternis gehuld, doordat een werkman aan de gasfabriek een verkeerden draai aan de hoofdkraan gaf. Den 7 des morgens vroeg is te Viissingen de bliksem geslagen in de straat nabij het rioolgelegen bij het hoekhnis in de Slijkstraat. Den 9 zijn op het Loo voor eenige dagen aange komen- de Koningde Koningin en prinses Paulina van Wnrtsmberg. Koninklijk Benek. De Koningin-Regentes bracht den 6 bij gelegenheid van da receptie, waaraan 500 personen deel namen, hulde aan het gemeentebestuur van Assen voor de hartelijke ontvangst en voor de uitstekende orde, welke o.a. tijdens de verlichting den vorigen avond heersebte. Na afloop werd gereden naar de Pont, het terrein der wedrennen, op het landgoed «Vogelenzang"' van de familie Medderswaar de Koninginnen te 2 uren aankwamen. Zoodra de wed rennen geëindigd waren, werd terug gereden over Zuid laren en Anloo naar Assen overal onder uitbundig ge juich der geestdriftige menigte. Aan den maaltijd dooi de Staten der provincie Drente aangeboden sprak de heer mr. J. Linthorst Ho-man, hot oudste lid der Staten, die door de Koningin-Regentes weder beantwoord werd. De vervolgens gehouden militaire taptoe slaagde in alle opzichten uitstekend. Den 7, toen des morgens om half negen eene donderbui losbamtte, begon onder regen te kwartier voor tienen de aubadewaaraan 600 kinderen van verschillende scholen voor h iet Gouvernementsgebouw deel namen. De woorden der gozoagen liederen waren van den heer IJ. Zijlstra directe mr der Volkszangschool, die ook de cantate diri geerde', terwijl de muziek gecomponeerd was door Richard i Hol. Daarna werd een bezoek gebracht aan de Hunne- beddei te Rolde, waaromtrent de burgemeester van Rolde uitvoe rige inlichtingen gaf. Een driehonderdtal school- kindei -en met Oranjesjerpen om waarop de woorden «Leve de Koninginnenzongen toepasselijke liederen. Vervo lgens- werd naar den Ballerkuil gereden. Dit oude stukteen was bewezen, dat voor eenwen, toen de Germanen in de >ze streken nog woondenin dien kuil recht ge sproken werd. Onder leiding van de heeren mr. S. Gra- tama rijksarchivaris van Drente en- dr. L. Knappert predikant bij, de ned. herv. gemeente te Assen, werd eene 1 eomu ïissie gevormd,, om die rechtspraak daar ter plaatse te h ouden. Met de grootste belangstelling volgden de Koni nginnen deze plechtigheid welke slechts door zeer wein ig personen kon worden bijgewoond. Aan de heeren Grabama en Knappert betuigden H.H. M.M. hare groote voidi jening over de voorstelling. Nadat men te Assen te hialf één teruggekeerd was, werd het dejeuner ge bruikt en vervolgens door de Regentes receptie voor dames geho aden. Onmiddellijk na het einde daarvan werd door eene dames-commissie, bij monde van mevrouw van Swin- dere n-van, Imhoff, namens de Drentsche vrouwen het hul- deblijk aangeboden, bestaande in een. schilderij van den schilder Hamelvoorstellende een gezicht op Anderen gemeente Anloo, een echt Drentsch landschap. Het ging vergezeld van een album versierd met het provinciaal wapen in zilver en liggende op een lessenaar, bevattende de namen der schenksters. Na een bezoek aan het Mnseum van oudheden werden bezichtigd de Wilhelmina-kazernewaar de Koningin f 206 schonk om den manschappen een aangenamen dag te bezorgen,,, en onverwachts de onvoltooide Emma- kazerne. Bij, den daarop gevolgden rijtoer door het stads- bosch, werden eenige oogenblikken doorgebracht in de buite-n-soeieteit. Het door den gemeenteraad aangeboden feestmaal was het einde der feestelijkheden. Te ruim 9 uren verlieten de Koninginnen na- hartelijke dankbetuiging per extra trein Assen. Te Zwolle stopte de trein eenige minuten. Aan de echtgenoote van den Gómmissaris der Koningin in Drente schonken de Koninginnen sen gouden bracelet met. edelgesteenten,,, aan de oudste dochter het portret der Koningin en aan de jongsta een. broche. tusschen vijf eu zes zelf even bij den heer von Berwitz zou komen. Coenraad von Berwitz was ternauwernood sedert tien minuten op zijne kamer, toen de groote blonde beeld houwer met veel beweging bij hem binnenkwam. Victor was over het geheel zeer luidruchtig. Hij schoof een grendel met meer kracht dicht dan een ander, hij sloot een deur met veel geweld, bij sprak bijzonder luid en als hij lachte, rinkelden de ruiten wanneer hij ging zitten kraakte de stoel onder zijn last. «Daar zijt gij dan toch eindelijk weër terug!" riep hij Berwitz op den drempel reeds toe en met uitgestrekte armen ging hij Coenraad te gemoet en omhelsde hem. «Voor alle3 wensch ik u geluk," zeide Berwitz, ter wijl hij zijn vriend krachtig de hand drukte. «Voor zoover ik weet, kan ik u van harte feliciteeren." «Ja zeker," hernam Victor. «Het heeft n zeker niet weinig verbaasd «Ik moet n eerlijk bekennen," antwoordde Berwitz, terwijl hij Victor verzocht plaats te nemen op den fauteuil en zelf ook ging zitten, «dat het u volkomen gelukt is mij te verrassen. Eerst las ik uw brief, waarin gij den naam uwer bruid niet noemdet. Ik daoht er toen niet meer aan, een huwelijks annonce van u te znllen ontvangenvan daar mijne groote verbazing. Later, toen ik nwe verlovingskaart las, kwam de tweede verrassing en wel door den naam uwer uitverkorene. Ik heb niet de eer nwe bruid te kennen. Bovendien maak ik n nog mijn compliment, gij verstaat de kunst om te zwijgen. Want dat alles zal toch wel niet zoo op eens opgekomen zijn. Gij hebt evenwel nooit laten door schemeren. «Wel, mijn beste Coenraad," met deze woorden viel Victor hem in de rede, «over zulke zaken spreekt men niet voor zij geheel in orde zijn. De geschiedenis is natuurlijk niet geheel nienw Maar ik ben bijgeloovig. Als men over zijne plannen spreekt,komt er niets van. En daarom heb ik gezwegen. Gij ziet het immers: over mejufirouw Weding hebben wij dikwijls gesproken te dikwijls en te veeldaar is natuurlijk mets van gekomen." «Daar gij zelf' dien naam uitspreekt, zult gij het mij wel niet euvel duiden, als ik u vraag, hoe mejuffrouw Weding uwe afdwaling heeft opgevat, «Natuurlijk met de meeste kalmte. Wij zijn als goede vrienden van elkander gescheiden. Ik heb er wel voor gezorgd,, dat ik mijn eervollen terugtocht door geene onvoorzichtigheid bedieri." «Gij zijt verstandig, dat is ook zoo." «Gü zegt dat op een spottende» toon. Goddank, dati ik niet dom ben geweestDat had treurige gevolgen kunnan hebben Viator, die er tot nn toe zeer opgeruimd had uitgezien,, begon bij de laatste woorden wat ernstiger te kijken. HS gevoelde blijkbaar behoefte, om tegenover zijn vriend Coenraad die zijne verhouding tot Eugenie in alle ver schillende phasen had kunnen volgen, deze opmerking, wat I duidelijker toe te lichten. Hjj had eene sigarette aange stoken stond langzaam open terwijl hjj^ in do kamer op en neêr liep begon hij ap een toon die aanduidde dat hij veel te vertellen had., aldus: «Ik wil volstrekt niet ontkennen dat ik bijzon-Ier in genomen was met mejuffrouw Weding. Ik bab ook nu nog veel met haar op, en ik zou wel blind moeten zgn, als° ik niet zag, dat zij bijzonder mooi is. Miaar schoon heid beminnelijkheid, verstand dat alles.is heel mooi, maar Hij werd verlegen en wist met hoe hij; verder voort zou gaan. Berwitz smaakte een zeker boosaardig genoegen toen zijn vriend zich niet uit zijne verlegenheid wist te redden en hij gevoelde volstrekt geen behoefte om het hem ge makkelijk te maken. Hij glimlachte alleen maar even. «Ja gij lacht maar!" riep Victor uit. «Maar de zaak was wanhopig. Ik heb er immers dikwijls met u over gesproken. De oude Wedinggij kent hem. Toch kan men het hem niet kwalijk nemen dat hij zijne dochter niet aan eene onzekere toekomst. En ik ben te trotsch, moet gij weten, om mij in te dringen bij eene familie die niets van mij wil weten. Bovendien kent gij mijne positie beter dan ieder ander. Hij was voor Berwitz hlijven staan en ging kalmer voort; «Mo» zegt, dat ik talent hsb. 1 Is te hopen Want als ik dat niet had zon ik niets bezitten. Na het ver laten van de academie bad ik zes jaren lang moeite om te leven. Ik heb een paar bastes gemaakt, die vrij p-oed waren ik heb voor bronsfabrikanten eenige mo dellen gemaakt en verder heb ik eenige kleinigheden goedkoop verkocht. Dat is alles. Daarvan heb ik moeten leven. Mijne groote ontworpen zijn ontwerpen gebleven,, omdat ik geen geld had om. ze ten uitvoer te brengen,, en omdat de rijke knnstltef hebbersmen moet ze met een lantaarntje zoeken den weg niet gevonden hebben mijn atelier. Zoo ging het jaren lang, zoo is het tot heden tos gebleven. Bh zoo zon het voortgegaan zjjn. Mejuffrouw Weding is even arm als ik„ en de geheim raad Wediag heeft mjj, toen hij bevreesd was, dat ik misschien meer werk maakte van zijpe dochter, dan hem aangenaam was, duidelijk te kennen gegeven,, dat hij niet zeer gesteld was op den omgang met mg en dat hij ei nooit aan sou denken om, zijn kind ten huwe lijk te geven aan een kunstenaar zonder geld. Maar mijn hemelwat ziat gij mij vreemd aan ik zeg.w toch niets nieuws! Wij, hebben immers al zoo dikwnjs over die zaak gesproken, Berwitz was rustig blijven zitten. Een fijne, spotachtige trek was onder Victors redeneeriag niet van zjiïm lippen geweken. Hij zeide op een toon waaruit me» niet kon opmakenof hij oprécht gemeend of met een lichten spot getint was »Ik moet mijn komplimsnt maken. Gij hebt zeer verstandig gehandeld. Heriaser n maar, dat ik u dat alles reeds twee jaar gelsden heb gezegdten minste wat mejuffrouw Weding betreft. «Ik heb, u toen gezegd Wanneer gij; niet met mejufirouw Weding kunt trouwen, dient het nergens toe dat gij met haar wilt trouwen en in dat geval moet gij als fatsoenlijk man de wijste zijn en aan de zaak een einde maken. En welk slot hebt gjj aan uw roman gemaakt Was het vriendelijk of gewelddadig?" «Roman roman f herhaalde Victor langzaam, terwijl hij weër plaats nam tegenover Coenraad. «Wij zijn im mers nooit verder gekomen dan de inleiding. Als gij

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2