349ste Staatsloterij Stadsberichten. IFi 5e klasse, le lijst, 9 Sept. Ns. 9491 en 12395 J 100; ns. 9534, 17694 en 18928 f 400 ns. 560, 8419 en 19677 200 ns. 3804, 5389, 10015, 14155, 16607, 17540, 19374 en 20955 100. 5e klasse, 2e lijst, 10 September. Nos. 9291 eu 18219 f 1000; kos. 14977, 16388 en 16775 400; nos. 6862, 13136 en 18694 200; nos. 5163, 13226 en 15637 100. Arrontlisseiiieiits-lleclitbaiik te Alkmaar. BURGER LIJ KE STAND. Te Assen is ingebroken bij den heer H. Born, uitgever van de N. Prov. Dr. en Asser Courantde brandkast j in het kantoor is van de plaats gezet en vervolgens ge forceerd in de buitendeur was een gat gemaakt en daarna het slot van de deur verbroken. Er werd eeu Broek .n W.«er.a»d eene vrouw, die het fornuis aanmaakte, alsmede het daar naast staande meisje door den bliksem getroffen beiden kwamen, met lichte verwonding aan wang en been, met den schrik vrij. ,t Den 7 is te Spijk, gemeente Herwen en Aeidt, eene groote boerenplaats door den bliksem getroöen en afgebrand. Zeven vette varkens kwamen in de vlammen om. Den 7 is een inwoner van Voorburg, die met zijne nicht in een rijtuig gezeten was, bij een ongeval met dat rijtuig in de Scheveningsche boschjes onder de ge meente 's-Gravenhage door het op hol_ slaan van het paard, tegen een boom geslagen en ernstig aan het hoont verwond. Overgebracht naar het ziekenhuis is hij daar overleden. De dame bekwam evenals de koetsier vrij ernstig letsel. Amsterdam. Uit het door den heer Pabius aan den Baad gericht schrijvenwaarbij hij ontslag neemt als wethouder blijkt,dat hij zich daartoe genoodzaakt ziet, door de bezwaren, niet alleen tegen het ontrekken van een grooter deel zijner krachten aan de Vrije Uni versiteit, maar ook tegen het vinden van een vorm voor het gelijktijdig verrichten van werkzaamheden aan die instelling en de waarneming van het wethouderschap. Alhier is overleden de heer David van der Keilen Jr., geb. te Utrecht2 Januari 1827 bekend schilder ge schied- en oudheidkundige. i j De tentoonstelling is den 8 door 13000 betalende personen bezocht. Het uitvoerend comité beeft besloten den toegang aan werklieden tot de tentoonstelling te verschaffen voor één ticketgeldig voor 2 personenuitsluitend op de Vrij dagen dezer maand. De ballon die den 9 met den luchtschipper Denijs en drie reizigers van het tentoonstellingsterrein is opgestegen, is onder gunstige omstandigheden gedaald op twee mijlen afstand van zee bijBeverwijk. Den 9 is door burgemeester en wethouders aanbesteed a. het maken van een terrein met kademuur aan het Noordzeekanaal bij de Oude Houthaven. Van 9 in schrijvers was de heer M. de Bruin alhier vooi f 114,600 de laagste b het maken van een havenstation met spoorwegverbm- ding aan de Houthaven. Van 10 inschrijvers was de heer C. van Boven te Nieuwer-Amstel, voor f 14780 de laagste. Castricum. Aan den op den 4 gehouden gewonen jaarlijksehen biljartwedstrijdten huize van den heer L. A. van Benthem, *Oafé de Vriendschap", namen 31 personen deel. De prijs werd gewonnen door den heer B. A. TheisslingCastricum; de le en 2e premie door den heer A. Bult, 't Zand, gem. Zijpe, en de 3e premie door den heer J. Bult, Egmond aau Zee. üïaarlcm. Deu 7 Is het 25-jarig bestaan der kweekschool voor onderwijzeressen van het Nutsdep.ute- ment feestelijk herdacht met een maaltijd en een avond feest. Behalve de 45 inwonende en 60 niet-inwonende leerlingen, waren 80 oud-leerlingen tegenwoordig. Melder. Den 6 is in de nabijheid van den Zeedijk in het Marsdiep drijvende gevonden het lijk van den sedert eenige dagen vermisten stoker der marine, Tegelaardienende aan boord van het instructiesehip sBellona". Monnikendam. Den 3 heeft de gemeenteraad besloten tot het aangaan eener 3J/4 pets. leening a pari, groot 25600mot de Maatschappij voor gemeente- crediet te Amsterdam, tegen aflossing van f 1600 in het eerste jaar en van minstens J 1500 in'ce volgende jaren. Kaandatn. De heer J. Zwaardemaker Jr, heeft de benoeming tot wethouder aangenomen. §chagen. Kerkvoogden der hervormde kerk alhier het evenwel dan toch een roman wilt noemen welnu Het einde van de geschiedenis is wel zoo eenvoudig mogelijk geweest; wij zijn als goede vriend— scheiden »Dat is het saaiste en ook wel het meest leugenach tige einde." Volstrekt niet't Is een zeer vriendschappelijk einde Wij zijn inderdaad goede vrienden gebleven." sDie klanken ken ik bij ondervinding. Maar laat ik u niet storen. Ga voort! Hoe hebt gij mejuffrouw Donns- dorf leeren kennen »Door Mejuffrouw Eugenie, hare schoolvriendin. Ik heb de dames in gezelschap dikwijls te zamen ontmoet. Ik moet u eerlijk bekennen, dat_ ik Frida geruimen tijd geheel over het hoofd heb gezien en dat ik haar daar door veel te gering schatte. Zij toont weinig, zij is geene schoonheid, dat weet ik welzij is een tenger wezentje. Maar prachtige oogen, en.in haar soort zeer interes sant. Maar men moet haar beter leeren kennen om dat te zien. Zij is nog wat onhandig. Zp heeft niet de gave om te schitteren. Evenals een viooltje bloeit ze in 't geheim. Gij kent toch wel zulke stille, edele, eenvou dige schepseltjes. Ik ben overtuigd, dat ze u zeer goed zal bevallen, wanneer gij eerst maar haar vertrouwen hebt gewonnen. Langen tijd heb ik niet op haar gelet maar langzamerhand toonde zij mij door verscheidene kleinigheden, dat zij veel met mij op had, en dat wekte natuurlijk ook mijne belangstelling op. Ik bemoeide mij meer met haar. Ik trachtte meer aandacht te scheaken aan het nietige persoontje en zag toen aan mijne Frida een schat van goede eigenschappen, die mij in verruk king brachteD eene groote rondborstigheid, openhartig heid eene engelachtigheid. Nu deed Berwitz geen moeite meer om zijn lachen te bedwingen. Terwijl hij eene sigarette aanstak, zeide hij»Gij behoeft n verder geene moeite te geven, want niemand beluistert ons. Welnu, gedurende do dertig jarendat wij naast elkander en somtijds ook met elkan der op- en neergegaan zijn hebt gij mij steeds het recht gegeven, om u ronduit mijne meeniug te zeggen. Mag ik een vraag doen »Zeker." »Het was u toch niet onbekend, dat de engel ook geld had zijn met de assurantie-maatschappij waarbij de kerk verzekerd was, overeengekomen de rnïne te taxeeren op een bedrag van 2460. De kerk was verzekerd vooi f 75000. Nog altijd komen velen onze gemeente be zoeken om de grootsche ruïne te bezichtigen. -ten opzichte van het geredde gedeelte van den inventaris is nog niets bepaald. Dezer dagen werd door een der teekenaars van het tijdschrift »Eigen Haard eene tee- kening van de ruïne gemaakt. Door heerlijk weer begunstigd gaf de Harmoniekapel den 8 in den fraaien tuin van den heer Broersma haar tweede zomer-concert. Als gewoonlijk viel het meeren- deel der nummers zeer in den smaak van het publieK vooral »Wielialia-Marsch" van den oud-directeur Rugers, op verzoek der zwemclub gespeeld, od »Les trois Mous- quetaires" van A. Blanchéman. Yoor de harddraverij, den 10 alhier gehouden, werden 6 paarden ingeschreven, te weten Newbold, Rejected, Sador, Bonny-L, Nienns en Majoor Ulrjch. Heerlijk weer begunstigde de feestelijkheid. Schermerhorn. Ter aanvulimg van ons vorig bericht omtrent het »Floralia" feest op den 4 zij nog cremeld, dat ook de leerlingen der zangschool, onder lei ding van den heer J. Kuilman, door het zingen van een 8tal driestemmige liederen hunne medewerking verleenden. Verder kan omtrent het schoolfeest nog_ worden me degedeelddat het bestuur, bestaande uit de heeren J.Rolff, voorzitter, 0. de Goede, secretaris, J. Dekker, penningmeester, C. Nierop en 0. de Boer, de telken jare uiteraard grooter wordende moeilijkhedenom het feest cr0ed te doen slageninzonderheid wat het geldelijke betreft met veel succes ook thans heeft weten te overwinnen. Harslugerliorn. Op de kermis te K o 1 h o r 11 is ook dit jaar het getal kramen en tenten aanzienlijk veel grooter dan gewoonlijk op andere dorpskermissen. De bouw vau het plaatsje, met verschillende straten waarover de kermis is verdeeld, draagt er toe bij, om het geheel iets gezelligs te geven. Den 8 was het be zoek 'van lieden uit de omliggende dorpen zeer groot. Het spel van F. Hart (Théatre Continental) trok dien avond een talrijk publiek, dat de kunsten, acroba tische toeren enz. met ingenomenheid volgde. Den 9 gaf het tooneelgezelschapdirectie W. Hart, eene tooneelvoorstelling. Opgevoerd werden De stormen des levens van eeu zeeman" en »Sichard en Mathilda. De zaal was weder stampvol. Van het >na afloop bal werd door een groot deel der aanwezigen gebruik gemaakt, iets wat op kermis van zelf spreekt. Bietenrooimachïne. De eerste proefneming met de bietenrooimachine van Frennet-Wautbier zal plaats hebben op het land van den heer C. T. OckhorstSchenrpolder bij Hoek van Holland op Donderdag 12 September e.k. Een tweede proefneming zal gehouden worden op het land van den heer van Rossnmin den Houtrak poldet bij Halfweg, op 18 of 24 September. De jniste datam hiervan zal in het »Nederlandsch Lar.dbonw-Weekblad" bekend gemaakt worden. De proefnemingen geschieden van wege de heeren Lan- dré en Glinderman Amsterdam. Kunstmeststoffen. [)e firma Groeuewogen Zoon te De Bilt bij Utrecht nam in verschillende gedeelten van hare kweekerrjenop- dit oogenblik ter grootte van ongeveer 40 bunders, op 3 a 4 bunders daarvan proeven met, kunstmeststoffen dus op eenigszins uitgebreide schaal. Deze proeven met kunstmest werden genomen zoowel in vereeniging met andere meststoffen als ook afzonderlijk, en toegepast op peren, platanen, abeelen, populieren, laurierkers, wilgen, iepen, goudenregen, acacia, vlier, weigelia, zoomede op zaaiplanten, moesgroente, aardappel, mangelwortel en vele andere gewassen. Het is nu juist een geschikt tijdstip dit eens te gaau zien; men kan nu het beste over de uitkomst oordeelen en de firma G. stelt gedurende de Septembermaand haar persoon en hare kweekerijen be schikbaar voor vaklieden, corporaties en alle andere be langstellenden, ten einde te zien wat er op dit gebied verkregen kan worden. De Stichtsche Tram, van Utrecht komende, rijdt voorbij de kweekerij aan den Utrechtschen Straatweg. Steeds is personeel aanwezig, doch wil men zeker zijn een der firmanten zelf te treffen, zoo is eenig bericht vooraf noodig. De barometerstand alhier was 's morgens te S nur als volgt: op den 9 768.4; den 10 761.4. De Inrichting voor hooger onderwijs alhier begon hare lessen met 22 leerlingen. Van deze volgen 14 leerlingen den volledigen cursus van de ïijks hooger burgerschool, terwijl elf daarvan per week 2 uur les m de oude talen ontvangen en 3 één nur. Verder zijn e 3 leerlingen die niet volledig leerling zijn der hoogere burgerschool en dus gelegenheid hebben verscheidene uren per week les in de oude talen te krijgen. Ten slotte zijn er 5 ingeschreven die èf eindexamen rijks hoogere burgerschool hebben gedaan öf het onderwijs aan die inrichting in het geheel niet volgen. De leerlingen zijn over 6 afdeelingen verdeeld, terwijl bovendien één apart °*5u£ E. M. Buljsonderwijzeres aan de openbare burgerschool alhier werd - na met goeden uitslag den cursus in handenarbeid van den heer J. Stam, te Amsterdam gevolgd te hebben - gediplomeerd als onderwijzeres in SISjd, (cartonnage- en klei-arbeidj. Zitting van 10 Sept. D. W., Rijp iu hechtenisoplichting en diefstal1 jaaS.T, Heiloo, mishandeling, f 10 boete of 6 dagen hecht. C. L., Limmen, diefstal, 4 maanden gev. M D-, Warmenhuizen, strooperij, 2 weken gev. M. B., huisvr. van 0. B. en H. H., hnisvr. van B., Helder, mishandeling, de eerste 12 boete of 0 dagen hecht., de tweede 8 boete of 4 dagen hecht. A, van D. en J. M. P., huisvr. van K., Hoorn, mis handeling, ieder 14 dagen gev. T. van R-, Hoorn, diefstal, 6 weken gev. M V., huisvr. van K., Eukhuizenbeleedigmg dagen gev. M. B., Grootebroek, mishandeling, 4 weken gev. GETROUWD: T 8 Sept. Wilhelmus Everardns Zomerdijk en Maria Jo hanna van Schalk. Hendrik Vink en Neeltje de Jong. GEBORENT 8 Sept. Jan z. van Johannes Bernardns Janssen en Trijntje Blauw. 10 Grietje d. van Arie Rentenaar en Elbregt Klomp. Louis z. van Johannes Matthens Antbome Wm- kelaar'en Geertruida Martina van Lieshout, OVERLEDEN 8 Sept. Annetta Meijerechtgen. van Albertus Andreas Weber, 57 j. 9 Antonius Eranciscusz. van Johannes^ Hotstee Sr. en wijlen Maria Johanna Halsema, 21 j. en 8 m. Jan Spijkman53 j. Uitgeest. Getrouwd: 11 Aug. Paulus Matthens Bennmg en Grietje Stammes. 18 Hendrikus Wilhelmus Vos en Cornelia Johanna Maria Strooper. Geboren: Tr 1 Aug. Cornelia, d. van Theoilorus Kort-ekaas en Kla- sina Rijs. 19 x. Simon, z. van Jan Brouwer en Trijntje Kamp- huis. 20 Jacobusz. van Cornells Molenaar en Maria Schavemaker. 31 Annad. van Pieter de Goede en Elisabeth Hoeben. Overleden. 7 Aug. Geezina Henriette Aruolda Hellendoorn wed. Hendrik Claasen 83 j. 10 Wilhelmina d. van Jan Groen en Willemijntje Mooij 19 j. 18 Pieter Smitechtgen. van Aagje Schmtemaker, 26 j. Akersloot. Geboren. 5 Ang. Hendrik z. van Jan Putter en Aagje Groen. 21 Dirk z. van Willem Kwak en Aagje Plemp. 30 Maarten, z. van Dirk Sikkes en Neeltje Bakker. Overleden. 19 Aug. Jacob Verdnin 43 j. Obdam. Geboren. rT 22 Aug. Johanna Maria Catharina d. van Hendenhus Johannes Schneiders en Bertha Paulina Pot. Overleden. 8 Aug. Johannad. van Jan Konijn en Antje Ruiter, 3 w. Blijkens achterstaande advertentie verzoekt het da mes-comité de geschenken, bestemd voor den liefdadig- lieidsbazar, die den 23 September zal worden geopend, zoo spoedig mogelijk in te zenden. Dit verzoek betreft echter niet de voorwerpen, die aan bederf onderhevig zijn. Jn de week van den 1 tot den 7 zijn in het badbuis van het Witte Kruis genomen 59 kuip baden, 117 regenbaden le k'. en 151 regenbaden 2e kl., samen 327 baden. Zeker wist ik. ...'Victor bleef een oogenbliksteken en zeide toen niet zonder eenige ergernis: »Ik wist, wat de geheele wereld ook weet." »En de geheels wereld weet, dat mejuffrouw Frida de eenige dochter is van Joachim Donnsdorf, en uw schoon vader wordt op inillioenen geschat, op zeer veel rnil- lioeneu." »De menschen overdrijven!" j>0 ja! Men kan niet alles gelooven, wat zij zeggen. Het zullen dus waarschijnlijk maar eenige millioenen zijn.... Welnu, waarde vriend, nu hebt gij mij verteld, wat ik gaarne van n wilde vernemen Met de liefde, die niet berekent, zijt gij niet bijzonder gelukkig ge weest dezen keer hebt gij u door uw verstand laten leiden. Gij hebt evenzoo gehandeld als de meeste men schen. Dat is geene schande. Dus nogmaals veel geluk Wordt vervolgd. Mensbroek. Getrouwd. 4 Aug. Cornells de Liefde, te elseu en Margaietha Mechteliena Visser. 7 Dirk Nibbering, te Rijp, en Cornelia Kuiper. Geboren. 6 Aug. Arijaantje d. van Gerrit Dnijn en Cornelia Zuurbier. 15 Jacob z. van Jan Commandeur en Jantje Boots. Overleden. 1 Aug. Catharina Dekker Jbd., 3 j. 3 Jantje Wester, 12 j. 28 x» Guurtje Vader, echtgen. van Jan Mak, 66 j. Oudcarspel. Geboren. 3 Aug. Matthijs, z. van F. do Boer Fz. en Reinon Borst. 8 Grietje d. van Jacob Blokker en Geertje Turk- stra. 10 x> Maria d. van IJf de Lange en Antje Kos. 24 Pieter, z. van Dirk Bakker Pieterszoon en Aaf- tje de Greenw. Overleden. 12 Aug. Jacobz. van Arie Kuiper en Dienwertje Hoek- ma 13 w. 15 Trijntje Kraakman echtgen. van Jan Kos 62 j. 30 Klaas Wortel, echtgen. van Antje^de Groot eerder wednr. van Klaasje Volkers, 70 j. H

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 3