Buitenland. Nederland. hier bovenop te komen dan heeft hij kans in Parijs weder een welgesteld man te worden want men is hier meer gewend aan groote salarissen en groote verdiensten. J. M. T. BEltCrlE. Een zwaar onweder heeft den 7 in Vlaan deren tal van ongelukken veroorzaakt. Te Aalst brandden o. a. 5 boerderijen afop den weg van Anderghem werd een jong meisje, te Baasrode een löjarig meisje en te Leuven een man die onder een boom was gaan schuilen, door den bliksem gedood. Een belangrijke werkstaking is in een katoenfabriek te Gent uitgebroken. De werkstakers ten getale van 2500eischten verhooging van loon en vermindering van den arbeidstijd. De patroons weigerden de afge vaardigden der werkstakers te ontvangen. De werklieden hielden eene vergadering en besloten opnieuw pogingen bij de patroons aan te wenden. In eene andere fabriek hebben 300 werklieden om dezelfde reden het werk ge staakt. Een gemeenschappelijk schrijven der belgische bisschop pen over de verdeeldheidwelke onder de katholieken heerscht met betrekking tot de sociale kwestie, zegt, dat het Episcopaatten einde zich geheel en al te hou den aan de voorschriften van den Heiligen Vader, be sloten heeft in elke diocees eene bijeenkomst van pries ters en leeken te organiseeren met het doel om maat regelen te beramenten einde de eendracht onder de katholieken te herstellen en te behouden. Te Mechelen zal vervolgens eene algemeene bijeenkomst plaats heb ben van bisschoppen en afgevaardigden der diocesen on der leiding van den aartsbisschop van Mechelen, om een heid te brengen in de genomen besluiten en om te komen tot eenheid van handeling. Ten einde onder leiding der bisschoppen te waken over de uitvoering der aangeno men maatregelenen om het behoud der eendracht onder do katholieken te verzekeren zal een permanent centraal comité worden ingesteld. DVITSCHMKD. In 1894 zijd in het duitsche Rijk 35 stoomketels gesprongenwaarbij 12 personen omgekomen en 22 gewond zijn. In de meeste gevalien was gebrek aan water de oorzaak van de ontploffing. FEAWMUSJK. Den 7 heeft eene jonge werkmans vrouw te Parijs zich met hare drie meisjes van 4 jaar tot 8 maanden door middel van kolendamp van het leven beroofd. Haar man was 's morgens naar zijn werk ge gaan. Wat haar tot dezen stap bewogen heeftis on bekend zij was zwaarmoedig van aard en las veel romans. Den 8 hebben in Nimes stierengevechten plaats gehad, die door meer dan 25000 toeschouwers waaronder de burgemeester, de leden van den Raad den Senaat en de Kamer werden bijgewoond. Aan het verlangen der menigtedat de stier gedood zou worden werd niet voldaan. De troepen die in Charente aan de krijgsoefeningen deel nemen hebben veel last van de hitte ondervonden. Ongeveer twintig soldaten zijn door zonnesteek ge troffen, naar Limoges vervoerd waar een korporaal trommelslager en een reservist reeds bezweken. Den 9 des avonds te 10 n. 20 min. zijn tusschen den tunnel van Batignolles en het station Lazare twee trei nen tegen elkander gereden waarvau de eene naar Versailles, de andere naar Moulineaux ging. Twintig personen zijn gewond, waarvan zes ernstig. OOSTBSTRIJK.-SÏOIVGARIJE. Baron Banffy de hongaarsche minister-president, heeft den 10 verklaard, datnu de spanning tusschen de nationaliteiten is be daard de regeering binnenkort aan de Kroon zou voor stellen amnestie te verleenen aan de veroordeelde ru- meensche patriotten. De oostenrijksche regeering heeft een wetsontwerp in gediend op de behandeling van dronkaards. Daarbij worden de provinciale en stedelijke overheden gemachtigd om tehuizen voor dronkaards te openen. Na behoorlijk gerechtelijk-geneeskundig onderzoek kunnen daarin drank zuchtigen worden opgenomen op verzoek van ouders, kinderen, voogden, echtgenooten, directeuren van krank zinnigengestichten, den burgemeester van de stad der inwoning van den dronkaard of op bevel van den officier van justitie. In het laatste geval moet de dronkaard tenminste driemaal wegens openbare dronkenschap ver oordeeld of gevaarlijk zijn voor zijn omgeving of wel hij moet bij ontslag uit een krankzinnigengesticht moreel niet sterk genoeg geacht kunnen worden om aan de ver leiding van het drinken weerstand te bieden. Patiënten worden in deze gestichten opgenomen voor twee jaren na afloop kan deze termijn op aanvrage met n evenlangen tijd verlengd worden. Drankzuchtigen kunnen ook zelf plaatsing in het gesticht aanvragen, doch zijn dan aan dezelfde bepalingen onderworpen als de op aanvrage van anderen of op rechterlijk bevel opgenomen personen. SPAWJE. Door het besluit der regeering om het arsenaal van Bilbao aan te wijzen voor het kalefaten van een kruiser, zijn te Ferrol ongeregeldheden ontstaan, tengevolge waarvan die stad in staat van beleg is verklaard. VEREENIODE STATEN. In het verslag van het Landbouw-departement wordt gezegd, dat do katoen gedurende de laatste maand te lijden had van de droogte, gevolgd door buitensporigen regen. De berichten luiden eenparig slecht, zoodat de algemeene gemiddelde verhou ding is 70.8. De gemiddelde verhouding van tarwe is 75.4, maïs 96.4, haver 86, rogge 83.7, gerst 87.6. Tweede Manier. Bij de Tweede Kamer zijn ingediend wetsontwerpen 1. tot goedkeuring der op den 16 Mei 1.1. te 's Gra- venhage tusschen Nederland en Duitschland gesloten over eenkomst betreffende de verbetering en het onderhoud van de Beueden-Niers en het Geldersche Nierskanaal; 2. tot goedkeuring der toestemming door den poli- tieken agent en consul-generaal der Nederland te Caïro verleend tot «Ie in de twee ontwerpbesluiten der egyptische regeering vervatte aanvulling en wijziging van de bepa lingen omtrent de gemengde rechtspraak daar te lande en tot uitbreiding der bevoegdheid van de rechtbanken voor summiere rechtspraak 3. tot goedkeuring eener overeenkomst met den Ko ninklijken West-Indischen Maildienst, betrekkelijk de vaart Amsterdam-Paramaribo-Cura9ao en terug. Den 11 zijn tot rapporteurs over klesreolitontwerp benoemd de heeren RinkMeesHintzenTak van Poortvliet en Michiels van Verduijnen. Aangenomen het beroep naar de gereformeerde gemeente te JBelsler door J. Bootsma te Kollum die bedankte voor Waddingsveen. De bruto-ontvangst van den bedelwagen in den optocht de vorige week te Zwolle gehouden bedroeg ruim 1100. Het bestuur der Zwolsche gymnastiek- vereeniging was gedurende zes uur bezig met tellen. De Zw. Ct. geeft o.a. het volgende lijstje van de hoeveel heden der gevonden verschillende muntsoorten 17 rijksdaalders, 137 guldens, 12 halve guldens, 680 kwartjes, 3077 dubbeltjes, 31 stuivertjes, 4816 halve stuivers 31319 centen 798 halve centen en 1 rolletje van 50 centen. De nieuwe cursus aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen is aangevangen met 228 leerlingen. Den 9 des avonds is op de Oosterstoomtram tusschen Rhenen en Zeist-Driebergen een handelsagent in bouw- zullen wij zulk een ondoordringbaar leugenweefsel vin den, dat wij er geen weg meer in weten en eindelijk gedwongen zijn te erkennen, dat het onverschillig is, wat men doeten dat men zeker het verstandigste handelt, als men zich aan niemand stoort, maar de vormen toch in acht neemt, zijnen naasten geen ergernis geeft en hun in zijne vreugde laat deelen." »Iets dergelijks," hernam Victor, heeft, naar ik meen, de wijze prediker Salomo ook al gezegd Alles is ijdel- heid »Dat is zooEn de philosophie van dien verstandigen man, die het als een verplichting beschouwt, vroolijk en nuttig te zijn, is nog lang niet de minste." Bij de laatste woorden was Victor opgestaan en nu stond Coenraad ook op. Gij wordt ongeduldig," zeide Berwitz, »en gij hebt gelijk. Op den avond vóór uw huwelijk hebt gij gewich tiger zaken te doen dan met mij te praten over den prediker Salomo. Ik zal van daag nog mijn kaartje af geven bij den heer Donnsdorff." »Ik mag dus op u rekenen Morgen om half elf bij Donnsdorf. Het trouwen op het stadhuis is precies om elf uur. Dan de kerkelijke inzegening in huis. En later een klein dejeuner bij mijn schoonvader. Er zijn maar weinig genoodigden. Om drie uur is alles afgedaan." »Dus tot morgen!" Victor schudde krachtig de hand, die Coenraad hem gaf en vertrok. Toen de kunstenaar de deur achter zich gesloten had, bleef Coenraad nog een poos stilstaan en met hetzelfde vergenoegde voorkomen, dat hij gedurende het geheele gesprek had behouden, zeide hij binnen 'smonds: »'t Is alles schijn bij dien man. Maar hij heeft geene slechte drijfveeren, hij gelooft aan zijne leugens, en ik ben overtuigd, dat hij zijne onbeduidende, kleine vrouw gelukkig zal maken." Toen riep hij August, die hem stilzwijgend zijn ge- vulden sigarenkoker, zijn sleutels en zijn stok aangaf, en ging volgens de afspraak met eenige heeren van het Ministerie van Buitenlandsche Zaken naar het café Riche. Onderweg dacht hij voortdurend aan mejuffrouw Euge nie Weding. Het mooie meisje kwam hem, nu hij wist, dat Victor Ellers zou trouwen met mejuffrouw Frida Donnsdorf, veel belangwekkender voor dan ooit te voren. materialen uit Utrechtdoor een toeval getroffen, van het balkon van een rijtuig gevallen en onder de wielen verpletterd. Bij kon. besluit van den 30 Aug. is, op de voordracht van den minister van binnenlandsehe zakenvernietigd art. 26a der algemeene politieverordening voor de gemeente Tilburgwaarbij verboden werd «aankondigingen of andere geschreven of gedrukte stukkengeen gewone handelsberichten bekendmakingen van verkoopingen of verhuringen zijnde zonder vergunning van den burge meester op openbare plaatsen aan te plakken vast te hechten te venten te verspreiden of te koop aan te bieden." Deze vernietiging is gegrond op de overweging dat aangezien art 7 der grondwet het recht waarborgtom door de drukpers gedachten of gevoelens te openbaren behoudens ieders verantwoordelijkheid voor de wethet nemen van alle maatregelendie binnen de grenzen van dat grondwetsartikel ten aanzien van het drukken en verspreiden van geschriften genomen kunnen worden eene zaak is van algemeen Rijksbelang, terwijl art. 150 der gemeentewet voorschrijft, dat plaatselijke verordenin gen niet mogen treden in hetgeen van algemeen Rijks belang is. Den 9 des nachts is de oudste inwoner van Texel, Klaas Slotin den ouderdom van 99 jaar en 1 maand plotseling overleden. In het »Vereenigingsgebouw" van het personeel der firma Gebr. Stork Co. te Hengeloo is eene kookschool geopend, onder leiding van mej. C. A. Hora Adema. Er zullen 4 cursussen worden gehouden: 1°. een zesweeksche dienstbodencursus en 2°. een dito cursus voor fabrieks meisjes (werkmanspot.) Het totale schoolgeld voor deze twee afdeelingen bedraagt f 2.70; er worden vier lessen per week gegeven gedeeltelijk overdag3°. een half- jaarlijksche dienstbodencursus en 4°. een dito cursus voor den werkmanspothet schoolgeld is totaal 3 een les per week 's avonds van 7 tot 10 uur. De leerlingen kunnen den door haar klaargemaakten potna de les zelf ge- biuiken. Alleen meisjes boven 17 jaar worden aange nomen. Bij kon. besluit van 30 Aug. j.l. is, wegens zijne houding bij verschillende ontmoetingen met den vijand in Atjeb en onderhoorigheden in Mei en Augustus 1894, de bij het Nederlandsch-Indische leger gedetacheerd ge weest zijnde fste-lnitenant der infanterie van het leger hier te lande H. J. von Santen benoemd tot ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde. Te Rotterdam zijn 29 kanonnen aangekomenop Lombok buit gemaakt, uit het metaal waarvan de eere medailles of kruizen zuilen worden vervaardigd welke uitgereikt zullen worden aan hen, die den Lombok-veld tocht medemaakten. Een tijdelijk inwoner der gemeente Putten, die niet genoemd wenscht te worden, heeft aan den burgemeester een bedrag van f 500 gezonden als bijdrage voor de ge meente in de kosten harer huishouding. Tegen Geertje Kleefstra, voor eenige dagen te Arn hem tot gevangenisstraf veroordeeld, is te Assen proces verbaal opgemaakt wegens beleediging van de Koning innen en van den inspecteur van politie en wegens verzet tegen de politie. Een twintigtal arbeiders te Hengeloo die. bij het voorbijgaan van den koninklijken treindoor fluiten eene betooging hielden tegen de Koninginnen zijn door de fabrikanten ontslagen. Nabij Sittard zijn drie boerenwoningen met schuren verbrand vier varkens kwamen in de vlammen om. In Augustus zijn bij het Koloniaal werfdepot te Harderwijk voor den indischen militairen dienst aange nomen 172 personen waarvan 43 overgenomen van de korpsen vau het leger hier te lande, aan wie aan hand geld en gratificatie werd uitbetaald 39359van de 129 waren 82 nederlanders en 47 vreemdelingen. ZESDE HOOFDSTUK. Het huis Donnsdorf was door den grootvader van het tegenwoordige hoofd, door Joachim Willem Donnsdorf in 1783 gevestigd. Het had dus een jaar geleden zijn honderdjarig bestaan kunnen vieren. De oude Joachim Willem was een flink, werkzaam man geweest, die door een goed inzicht in handelszaken en onvermoeide vlijt aan zijn oorspronkelijk zeer eenvoudig huis aanzien en betee- kenis wist te geven en een voor dien tijd zeer groot vermogen had verworven. In het jaar 1793 had hij zijne twee oudste zoons uit zijn eerste huwelijk, Joachim en Diederik, in zijne zaken genomen en aan de firma den naam gegeven van J. W. Donnsdorf en Zonen. De oudste van de twee zoons stierf zeer jong, nog bij het leven van den vader, ook de tweede, Diederik, overleefde zijn vader, die in het jaar 1805 stierf, slechts eenige maanden. En zoo was dus Willem, de uit het tweede huwelijk geboren derde zoon, die bij den dood zijns vaders pas vijftien jaar oud was, de eenige erfgenaam van de groote korenzaak. Het huis leed niet door den dood van den stichter. Joachim's tweede vrouw, de moeder van den jongen Willem, was eene zeer verstandige, energieke vrouw, die de belangen van haar kind op bewonderenswaardige wijze behartigde. En toen de jonge Willem, meerderjarig geworden, in 1814 aan het hoofd van de zaak kwam vond hij de meest mogelijke orde, goede relaties met invloedrijke klanten, vertrouwbaar werkvolk en een kapitaal, dat van jaar tot jaar was aangegroeid. En Wil lem had niet alleen het vermogen van zijn vader geërfd, maar ook diens uitstekende eigenschappenonder zijn beheer nam het huis steeds toe in bloei en werd onge veer in 1830 als een van de grootste en meest soliede handelszaken van Noord-Duitschland beschouwd. Willem was met eene rijke koopmansdochter getrouwd, en hun eenige zoon was Joachim, die in 1831 geboren werd en, na den dood zijns vaders, in 1854 eigenaar werd van de firma J. W. Donnsdorf en Zonen. Joachim Donnsdorf was een goedhartige, door en door fatsoenlijke, maar vrij onbeduidende man. Hij ondernam wel niets, dat de zaken benadeelen kon, maar hij onder nam ook niets, dat bijzonder voordeel kon aanbrengen. Het huis behield de oude vrienden, maar Joachim slaagde er niet in om er nieuwe bij te krijgen. Langzamerhand werd het huis J. W. Donnsdorf en Zonen, dat tot nu den toon had aangegeven, door jongere, vernuftiger firma's overtroffen en van jaar tct jaar kwam het meer in vergetelheid, Maar zijn naam als soliede firma was ongerept gebleven. De naam van het huis werd uooit anders dan met achting genoemd. Maar hij werd niet dikwijls meer genoemd. Het raderwerk bewoog zich op de gewone wijze daar er evenwel niets geschiedde om het hier of daar te verbeteren, begon het te roesten versleet, en vertraagde zijn gang. De goede Joachim be merkte dit nauwelijks. Hij bezat volstrekt geen koop- manseerzncht. Hij had de geruste overtuiging, dat hij beantwoordde aan het vertrouwen, dat zijne oude han delsvrienden in hem stelden. Hij was een zeer rijk man, liet zich niet in met speculaties, lachte om de koorts achtige opgewondenheid van het tegenwoordige geslacht en zag de toekomst kalm tegemoet. Daardoor gingen de zaken in de jaren I860 tot 1870 zoo geducht achteruit, dat Joachim het voornemen opvatte om te liquideeren. Hij wilde daarna geene handelsbezigheden meer hebben en als gefortuneerd particulier, vrij van elke verantwoordelijkheid en verplichting, geheel voor zijn genoegen leven, Mevrouw Betsy Donnsdorf, geboren Hennero, de doch ter van een zeer welgesteld Westfaalsch fabrikant eene brave eenvoudige bijna onnoozele vrouw was het zooals altijd ook nu geheel eens met haar man. Zoo was dus in het begin van het belangrijke jaar 1870 net eens zoo glansrijke huis J. W. Donnsdorf en Zonen op het punt om uit te sterven. De eenige dochter van den heer en mevrouw Donnsdorf', Frida was toen negen jaar oud. Toen kwam or plotseling een heele ommekeer. In de eerste maanden' van 1870 was een neef van mevrouw Joachim Donnsdorf in Berlijn gekomen om daar zijn geluk te beproeven. De jonge Doctor Emil Hennern was in overvloed en rijkdom opgevoed. Als de oudste en meest begaafde van de drie kinderen was hij van kindsbeen af op onverant woordelijke wijze door zijne ouders bedorven. Hij had op de universiteit los geleefd, betrekkelijk groote schul den gemaaktdie de goedhartige vader zonder pruttelen betaald had. Emil Hennern had in Leipzig en Heidel berg in natuurwetenschappen, in 't bijzonder chemie, ge studeerd en was in 1868 tot doctor gepromoveerd. Bijna te gelijkertijd had eene gebeurtenis plaats, die reeds lang voorzien was door de vrienden van de familie Hennern, Het huis, dat zich in onzinnige relaties had ingelaten

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2