toen en Megentigste Jaargang. 1805. ZONDAG 15 SEPTEMBER. D e Successie-belasting. Nederland Stadsberichten. wijziging NO. 110. Eerste blad. ALKIAARSCHE COURANT Dezo Courant wordt Dinsdag-, Domdei-dafc- en Haterdagavozad uitgegeven. Abonnemeutsprjjs per 8 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk A, De 3 nummers Afzonderlijke nummers 3 -ets. Prtys der gewone Advertentiën: Per regel j 0,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonim immer der i. Het groot aantal rechtsgeleerden in en buiten het parlement heeft uaar 't schijnt meer invloed gehad op het getal wetten dan op den inhoud er van. Vooral geldt dit van ons fiscaal recht. Onze belasting wetten zijn rechtskundig beschouwdnoch fraai van vorm,, noch met zorg gesteld. Zij zijn onduidelijk ver ward en zonder toelichting bijna niet te begrijpen. De wetgeving op 't recht van successie hoewol deze ■eveneens bepalingen bevat, die voor een leek abracadabra zijn, lijdt nog 't minst aan deze euvelen. Zij heeft even wel een ander gebrek. Indien men de belastingschuldigen met visschen mag vergelijken, den fiscus met den visscher, en de wettelijke bepaiiLgen met de mazen van een vischnet, .dan kan men zeggen, dat sommige der mazen zoo groot zijn, dat brutale visschen er door zwemmen en alleen strikt eerlijke visschen zich laten vangen. Aangezien de fiscus voor minstens f 200.000 per jaar wordt benadeeldbestaat er aanleiding om aan deze ont duiking paal en perk te stellen. 23 Augustus j.l. is een wetsontwerp tot wijziging der successiewet ingezonden aan de Tweede Kamer. Om de beteekeriis van dit ontwerp duidelijk te maken» mogen wij vooraf in hoofdzaak den inhoud der wet in herinnering brengen. Onder den naam van successie-belasting worden vier afzonderlijke en wel te onderscheiden belastingen geheven. Twee daarvan kunnen thans buiten bespreking blijven, n.l. het recht van overgang van vaste goederen in Ne derland gelegen en nagelaten door iemanddie buiten ons land woont, en het recht op schenkingen onder de levenden aan instellingen van de doode hand d.w.z. aan stichtingen. Deze belastingen (waarop wij terugkomen) voorbij gaande blijven over lo. het eigenlijke successierecht eene belasting op hetgeen ieder der erfgenamen zuiver uit de nalatenschap van een inwoner van Nederland erft of krijgt. Zuiver, dat wil zeggen na aftrek van schulden, en be grafeniskosten. 2o. Het recht van overgang van effecten en rente- gevende schuldvorderingen, geheven van de waarde dier effecten. Het passief der nalatenschap wordt hierbij niet in aanmerking genomen. De rechten worden procentsgewijze berekend. Voor hen die naar staatserfrecht verlangen zij her innerd, dat de belasting somtijds 1656/100 °/0 bedraagt of een zesde deel van de erfenis, behalve het registratie recht op de scheiding. Hoewel het slechts zeer zelden gebeurtkan het voor komen dat de fiscus zelfs de geheele nalatenschap ver krijgt. Immers indien iemand veel effecten nalaat en tengevolge van veel schulden slechts een gering batig saldodan kan het overgangsrecht zooveel bedragen dat het geheele saldo daarmede gemoeid is. Artikel 42 der wet bepaalt gelukkig, dat. men nooit meer behoeft te betalen dan het zuiver saldo der nala tenschap derhalve kan de belasting nooit hooger stijgen dan 100 °/0. Doch dit is dan ook genoeg Om nu de berekeniug duidelijk te maken zonder in bijzonderheden af te dalen, (en zonder de vrijstellingen in aanmerking te nemen bij nalatenschappen iD de neder dalende lijn, waarvan ieders erfdeel niet meer bedraagt dan f 1000 of f 1500), stellen wij dat eene nalatenschap openvalt groot tien duizend gulden. Indien de kinderen erven of de echtgenoot met de kinderen dan betalen zij f 138. Omgekeerd de ouders of grootouders van kinderen f 414. De echtgenoot indien het huwelijk kinderloos was f 522. Neef of naneef, oom of oudoom betaalt indien hij erft f 828. In alle andere gevallen bedraagt het recht (met de opcenten) f 1380. Bestaat de voormelde nalatenschap nit effecten of rente- gevende obligatiën dan komt bij dit successierecht nog f 276 recht van overgang, behalve in de rechte linie immers dan is het slechts f 34.50. Met uitzondering van do rechte lijn zijn de rechten dus zeer hoog want behalve in dit geval en wanneer echtgenooten erven van elkaar, is steeds verschuldigd het hoogste recht over hetgeen meer verkregen wordt dan het erfdeel ab intestato. Aangezien alleen betaald wordt en berekend wordt over hetgeen nagelaten wordtstaat tweeërlei weg open om de heffing onmogelijk te maken n.l. schenking en levensverzekering. Een enkel voorbeeld van het eerste. 15 Juni 1890 stierf te St. Anthonis in Noordbrabant een grondeigenaar, bij de fiscale ambtenaren sedert bekend als Tinus-oom. Tinus-oom had kort voor zijn dood ter gelegenheid van een drietal familie-bijeenkomsten zijne effecten ge schonken aan zijn neven en zijne rentegevende schuld vorderingen aan hen overgedragen. In de memorie van successie werden de weggegeven papieren van waarde dan ook niet vermeld. Het bestuur der registratie begreep het belang om het den begiftigden zoo lastig mogelijk te maken. Het voorbeeld van Tinus-oom mocht navolging vinden. Eerst stelde het een strafvervolging tegen de neven in wegens meineed. 8 April 1894 besliste de rechtbank te 's-Hertogenboschdat de beklaagden zich daaraan niet schuldig hadden gemaakt. Vrijspraak was het gevolg. Wellicht vermoedende, dat dit middel niet zou helpen, vaardigde het bestuur der registratie bij exploit van 26 October 1892 een dwangschrift uit tot betaling van elf duizend gulden. De neven kwamen tegen dit dwang- schrift in verzet. Bij vonnis van de rechtbank te 's-Hertogenbosch van daarvan echter afhankelijk te stellen van het feitdat iemand binnen het jaar overlijdt of niet, is niet logisch en niet billijk. Het is hinken op twee gedachten. Wat de levensverzekering betreftook deze weg blijft open. De memorie zegt: „Met het oog op den toestand van ontwikkeling waarin de levensverzekeringen nog verkeeren schijnt het niet mogelijk thans reeds hier omtrent eene regeling vast te stellen." Een wetbestemd om tot ontduiking den pas zooveel mogelijk af te sluitenmoet o. i. den toegang tot alle bekende zijpaden versperren. 25 Januari 1895 werd het dwangschrift nietig van on waarde verklaardhet werd buiten effect gesteld en het eischend bestuur in de proces-kosten veroordeeld. Het Weekblad voor Notarisambt en Registratie n°. 1311 teekent bij de vermelding van deze rechtspraak aan: „Mogen handelingen als die van Tinas-oom en Jan-neef ook al niet vallen binnen het bereik van den fiscustoch zullen ze de afkeuring van geen weldenkend mensch ontgaan. Het kan enkel betreurd worden dat de wet en de rechter in deze machteloos staan tegenover dezulken die de beschermingwelke zij in hun persoon en in hunne goederen van den Staat genietenliefst door anderen laten betalen." Een tweede wijzewaarop de heffing vermeden wordt, is de levensverzekering. Onze Nederlandsche wet is zoodat men eene uit- keering voor zijne nabestaanden kan koopen bij eene levensverzekering-maatschappij en dus aan hen een aan zienlijk vermogen kan nalaten, zonder dat de Staat daarop recht kan heffen. „Er bestaat geen reden", zegt mr. Treub terecht (week blad n°. 1089, bladz. 538), „waarom het bedrag, dat door het overlijden uit een levensverzekeringscontract op- vorderbaar wordt, voor de heffing van het successie-recht niet met een geërfd of bij iegaat verkregen bedrag op één lijn zou worden gesteld." „De levensverzekering", zegt de hoogleeraar Molengraaf!, „het bestuur der registratie heeft het reeds ondervonden stelt den weg openwaarlangs de toldie onder den naam van successie-belasting wordt gehevenals het vermogen bij dood overgaatzou kunnen worden omge daan openlijk en zonder veel moeite." Schenking en levensverzekering werden aangehaald omdat deze wijzen van omkomen aan de belasting volgens het wetsontwerp ingediend 23 Augustus 1895 blijveD bestaan. De handelingen van Tinus-oom zouden alleen getroffen wordenwanneer zij binnen het jaar vóór het overlijden hadden plaats gehad. Maar overigens wordt schenking bij het leven door den wetgever gesanctioneerd en als geoorloofd beschouwd ten opzichte van den fiscus. De memorie van toelichting zegt uitdrukkelijk: „Wil iemand bij zijn leven goederen weggeven aan hem die vermoedelijk zijn erfgenaam zal zijn of geeft hij er de voorkeur aan bij zijn leven iemand eene schenking te doen in plaats van een legaat te maken de fiscus heeft er zich bij neêr te leggen. Want de schatkist heeft wel aanspraak op snccessie-rechtberekend over hetgeen de overledene bij zijn overlijden had en dus nalietmaar niet op betaling van al hetgeen hij zou hebben nagelaten, wanneer hij zuinig of minder milddadig ware geweest." Men kan met dit beginsel volkomen vrede hebben doch huidige het dan ook ten volleOm de toepassing Barsfngerhorn. Bij den op den 11 te Kolhorn gehouden kolfwedstrijd was wegens het feest te Anna Paulowna, de deelneming niet zoo groot als vorige jaren. De prijs werd gewonnen door den heer J. Zomer, Zuidscharwoude de le premie door den heer C. Beers Kolhorn de 2e premie door den lieer H. Moerbeek, Kreil, nabij Kolhorn de serieprijs door den heer Jb. Wester man Barsingerhorn. ©terleek. De raad der gemeente heeft de jaar wedde van het hoofd der school te Noordschermer met f 50 verhoogd en alzoo gebracht op f 900ingaande 1 Januari 1896. Scliagen. Om eenigszins tegemoet te komen aan het gemis van een torenuurwerk dat met luiden slag onzen burgers en marktbezoekers den juisten tijd meê- deeldeheeft het dagelijksch bestuur onzer gemeente achter het bovenlicht boven de deur vau het raadhuis eene gewone huisklok doen plaatsen. Een klok van grooter omvang en verder zichtbare wijzers en cijfers heeft de wed. J. Denijs in hare winkelkast aangebracht. Eene aan het schoolgebouw aangebrachte luidklinkende bel roept de jeugd op tijd in de lokalen. Door het Medelijk inuiiebkorps zullen op Zondag, den 15, des namiddags te 2 urenin den Stadshoutde volgende stukken worden uitgevoerd 1. Geeft acht!", defileermarsch van Ch. de Bont; 2. Ouverture z. d. Operette «Banditeustreiche" v. Fr. v. Suppé3. »Ein Trompeterstückchen", solo voor cornet a pistons v. C. Faust4. Fantaisie op motieven uit de opera »Le petit due" v. Ch. Lecocq 5. »Une matinée chez les hannetons", fantaisie humoristique v. M. Krein. 6. Grande ouverture »L'Africaine" v. L. Langlois 7. Fantaisie op motieven nit het drama «Der Bajazzo". («Pagliacci") v. R. Leoncavallo; 8a. «Mückentanz" v. Rich. Eilenbergb. «Die Welle", Walzer v. Olivier Métra; 9. «A l'opéra comique", mosaïque v. Jos. Kessels. De heer dr. J. A. Cramer verzoekt ons het volgende van zijne hand te plaatsen Woensdag den 18 's avonds om 8 uren zal in het gebouw «Waakt en bidt" de zendeling van Modjo-Warno op Java, J. ltruijt, eene bijeenkomst houden. Het zal geene gewone spreekbeurt zijn maar door verschillende platen en photographieën zal hij den aanwezigen eenig denkbeeld wenschen te geven van zijnen arbeid op dezen hoogst belangrijken zendingspost. Met nadruk wensch ik op deze samenkomst opmerkzaam te maken. Hef is geen gering voorrecht eenen man zijne rijke ervaringen te hooren mededeelen die reeds zeven en dertig jaren voor de zending op Java heeft gearbeid en daarvan twee en dertig jaren op Modjo-Warno. Door zijnen arbbid leeft daar nu eene inlandsche bevolking in eene christelijke maatschappij samen. lu 1874 kwam er eene bewaarschool, waarvoor de resident, opgetogen over alles wat hij te Modjo-Warno had gezien, j 800 schonk. In 1881 werd do steenen kerk ingewijd, waarvoor de be trekkelijk arme gemeente zelve ƒ10,000 had saamgebracht. In 1885 kon een steenen school met zes localen, gebouwd voor f 13,000 worden ingewijd waarvan het Batav. Nieuwsblad in 1891 getuigde, dat zij tegen iedere euro- peesche school kon wedijveren. Om te kunnen voorzien in de geneeskundige praktijk Krnijt had soms 2400 zieken te behandelen van welke soms 400 oogzieken dagelijks! is er nu een ziekenhuis opgericht, bestuurd door med. Dr. H. Bervoets, die zijne opleiding in Utrecht heelt genoten. Iu 1885 kwam er eene kweekschool, in 1888 eene spaarbank, waar in 1892 niet minder dan 223 personen voor een kapitaal vau 18.166 te boek stonden. In 1893 kwam er eindelijk nog eene industrie school, waar vooral bamboe wordt verwerkt. Deze dingen deel ik iu het kort mede om het hooger belang op den voorgrond te stellen, dat ieder er bij heeft den zendeling J. K r n ij t te hooren. Al was het alleen maar uit maatschappelijk oogpunt, zoo verdient zijn arbeid de grootste belangstelling. Welk eenen rijken schat van kennis zijne mededeelingen zullen bevatten voor land- en volkenkunde, zal wel niet behoeven gezegd te worden. De Hooge Regeering heeft getoond zijne verdiensten te erkennen, door hem te maken tot ridder van de Oranje- Nassau-orde. Na mededeeling van het bovenstaande zal eene opwek king, om de bijeenkomst van aanstaanden Woensdagavond bij te wonen wel onnoodig zijn.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1