No. 111. lieven en Megentigste Jaar gang 1895. WOENSDAG 18 SEPTEMBER. Buitenlan d. Feuilleton. DB Nederland. Berlijnsclie Roman, Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1,-• De 3 nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f ©,15. G-roote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. VRIJWILLIGE OEFENIlVfi IN MEST WAPENHANBEL. De BURGEMEESTER der gemeente A LK MAAR brengt ter algemeene kennis van belanghebbenden dat er bij genoegzame deelneming gelegenheid zal worden gegeven tot vrijwillige oefening In den wapen handel aan personen van 16 tot 20-jarigen leeftijd. Aanvragen daarvoor moeten ter gemeente-secretarie gedaan worden vóór 21 September a. s.. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 16 September 1895. A. MACLAINE PONT. Personeele Delasting. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de inge zetenen der gemeente, dat het le kwartaalsch kohier no. 4 der belasting op het personeel, dienstjaar 1895/6, op 13 Sep tember 1895 door den Directeur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard, heden aan den Ont vanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering is overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, 16 September 1895. A. MACLAINE PONT. BELEIE, Den 15, des morgens te half elf, ondernam de bekende luchtschipper Aug. Touletdie 361 opstij gingen onder vaak dramatische omstandigheden volbracht, uit Brussel een luchtreis met drie reizigersnl. twee inwoners van Brussel, de heeren Mazoy en Delvanx, en een engelschmanCrokes genaamd. De ballon dreef af in de richting van Forest en bevond zich te elf uren te Esschenbeek, bij een daar aanwezigen molen, niet ver van den spoorweg. Plotseling barstte de ballon uiteen en kwam neder op een veld waar het schuitje door de kracht van den val diep in den grond drong. De lucht reizigers werden vreeselijk verminkt gevonden en waren bijna onherkenbaar. DAJITSCMIiAafD. Baron von Hammerstein is ge schorst als hoofdredacteur der Kreuz-Zeitung en de Raad van toezicht op dat blad verklaartdat tegen hem een aanklacht is ingediend bij den officier van justitie, we gens verduistering van gelden en fondsen van dat blad en valschheid in geschriften. Hij is voortvluchtig en 9) naar het Hoogdnitsch VAN PA 11. LINDAl Het seizoen was bij uitnemendheid geschikt om haar nog eens te zien want het was in het hartje van den zomer. En Hennern veronderstelde dat de generaal- majoor von Berwitz zich weer met zijne dochter in de badplaats Gastein zon bevinden. Reeds den volgenden dag was Emil Hennern onderweg. Hij vond den generaal pijnlijker dan het vorige jaar, maar even vriendelijk en voorkomend als vroeger. Lydia was zoo mogelijk nog mooier geworden en aantrekke lijker dan ooit te voren. Hennern verdubbelde zijne attenties en liet een paar dagen later op bescheiden en voorzichtige wijze zijne ware bedoelingen doorschemeren. Het kwam hem evenwel voor, dat men hem niet be grepen had, want hij bemerkte nu in hun beider houding eene zekere terughoudendheid, waarvoor hij in zijn ijdelheid slechts dan eene verklaring kon vinden, als zij twijfelden aan den ernst zijner bedoelingen. Hij be sloot daarom openhartig met den generaal te spreken. Het gesprek, dat nauwelijks een kwartier duurde, had ten gevolge, dat Hennern dienzelfden avond zijne reke ning betaalde en naar Engadin ging. De generaal had de ware beweegredenen van zijne weige ring verzwegen. Zijn oprechte soldatenaard wantrouwde den interessanten hofmaker. Hij had den jongen man herhaalde malen betrapt op wel is waar zeer nietige, maar in het oog van den streng waarheidlievenden man toch niet onbelangrijke pocherij. Emil, wien tot nu toe bijna alles gelakt was, voelde zich door de geheel onverwachte nederlaag gekrenkt en vernederd. Eindelijk overviel hem een soort van galgen humor, en in een vlaag van pessimisme kwam hij op de gedachte om de eerste vrouw de beste ten huwelijk te vragen. Hij lachte spotachtig over dien inval Nu had hij gevonden wat hij zochtZijne kleine nicht Frida Zij was leelijk, onbeduidend, een echt kind lichamelijk bijna niet ontwikkeld. Hij schepte er een soort behagen in om met cynischen moed de openbare meening te trotseeren. Hij wilde er ook volstrekt geen geheim van maken dat het zijne bedoeling was om op deze wijze nog rijker te worden dan hij al was. heeft zijn mandaat voor den Rijksdag en het Huis van afgevaardigden nedergelegd. FKANERIJH. De minister van openbare werken heeft met het oog op de vele spoorwegongelukken be sloten eene commissie te benoemen bestaande nit in genieurs en spoorwegambtenaren ten einde een onder zoek in te stellen naar den toestand van het rollend materiëel en de maatregelen om spoorwegrampen te vermijden. De Koning van België is op zijne terugreis naar Aix-les-Bains den 14 te Parijs aangekomeu. De minister van buitenlandsche zaken Iianotaux deed zich terstond in het door Z. M. betrokken hotel inschrijven. Te half tien is de Koning met den belgischen zaakgelastigde den minister gaan bezoeken die te elf uren met den directenr van 't Protocol hem een tegenbezoek bracht. De Koning nam eene nitnoodiging om bij den minister te dejeuneeren aan waarbij de fransche gezant te Peters burg, graaf De Montebeilo vroeger gezant te Brussel en verschillende personen nit 's ministers omgeving aan zaten. Een lid der Kamer de heer Saint-German afgevaar digde voor Oran is tot vier dagen gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij als reservist vergeten had bij de inspectie zijn zakboekje mede te brengen. OBNTEAKIJK-HUXGAKiJE. De heer Badeni heeft de opdracht tot samenstelling van een Kabinet aan vaard. De Wiener Abendpost bevat den tekst van een brief, door den Keizer van Oostenrijk naar aanleiding van de legeroefeningen bij Stettin aan den Keizer van Duitsch- id geschreven. Keizer Frans Jozef verklaart daarin, dat de nitnoodiging tot bijwoning dier oefeningen hem een groote vreugde verschaftevooral omdat zij hem een nieuw bewijs was van de vriendschappelijke gevoelens van den Keizer van Duitschland voor hem en het oosten- rijksche leger. Verder spreekt hij in dien brief zijne voldoening nit dat do hooge waardigheid, welke keizer Wilhelm hem verleende, den band met het duitsche leger nog nauwer heeft aangehaald. TURKIJE. Op de Zwarte Zee is de tnrksche stoom boot Ismail in aanvaring gekomen met een britsch stoom schip. De Ismail zonk en 60 opvarenden verdronken. se Toen hij in Berlijn terug was gekomen, sprak hij er over met Donnsdorf. Hij was zeer verwonderd, toen zijn neef niet met beide handen toegreepen toen hij den daarop volgenden dag een langen brief van Donnsdorf ontvangen had, waarin deze hem zoo beieefd mogelijk meedeelde, dat hij er voorloopig nog niet toe kon komen om zijne dochter Frida af te staan, en dat hij dit zware offer toch nooit zou brengen, dau wanneer hij verzekord was, dat Frida haar toekomstigen echtgenoot liefhad en ook door hem bemind werd dat hij echter in dit geval die overtuiging niet had, maakte Hennern radeloos Hij, het groote genie, de algemeen begeerde, beschaafde en rijke man, werd afgewezen door een gansje 't Was ongeloofelijk Maar het was toch gelukkig. Het was een zegen, dat Donnsdorf ook in dit geval zijn eigen zin had gevolgd. Wat zou er van dit huwelijk gekomen zijn, dat niets anders geweest was dan het uitvloeisel van een oogen- blikkelijke luim, het gevolg van een verdriet, dat al bijna vergeten wasHennern antwoordde met een kort en vriendelijk briefje en verder werd er nooit meer op gezinspeeld door een van de beide neven. Sedert dien tijd waren ongeveer negen maanden ver- loopen, toen Donnsdorf zijn neef meedeelde, dat Frida verloofd was met den beeldhouwer Victor Ellers. De goede Joachim was overgelukkig. Dat was een schoon zoon geheel naar zijn smaak Ellers had wel geen geld, maar wat deed dat er toe Frida had immers meer dan twee mensehen noodig hadden. En die Victor was zulk een alleraardigst en daarbij zalk een door en door braaf mensch. En wat hield üij veel van de kleine Frida Het was treffend om het te zien. En Frida Zij was op eens geheel en al veranderd, dat kleine, tengere ding Eene vrouw was zij geworden Inderdaad, eone degelijke vrouw 1 Op eens, als door een wonderWat de liefde al niet vermag Ach, als de goede Betsy dat eens be leefd had! Waarom kon zij niet drie jaar langer leven, om het geluk van hare eenige, innig geliefde dochter te aanschouwen Emil fellciteeide den overgelukkigen vader, en op dat dogenblik viel het hem weer in, dat ook hij eens in zijn overmoed naar Frida's hand had gedongen. En toen zijne rechterhand in die van zijn neel lag, dacht ook Donnsdorf onwillekeurig aan de oude, lang vergeten geschiedenis, en heiden zagen elkander met een betee- kenisvollen glimlach aan. »Voor u wordt het langzamerhand ook wel tijd om eens naar eene lieve vrouw nit te zien", zeid,e Donns dorf, goedhartig lachende. »Ik heb geen gelnk bij de vrouwen. Dat weet gij toch ook wel." »Kom, praatjes I Een man als gij gij behoeft immers E MOEI» AAR. Den 16 des morgeus is brand ont staan op de stoomboot Irma geregeld tusschen Londen en Edinburg op het gedeelte van Leith naar Londen varende met het gevolg dat van de 100 reizigers vijf dames en van de bemanning eene vrouw en een kind ver brandden. KUIM-AFRIKA. De Volksbond in de Transvaal heeft besloten tot het aanleggen van een spoorwegdie Pretoria met Pietersburg zal verbinden waardoor niet alleen de goudvelden van Waterberg en Zontpansberg aan het spoorwegnet zonden worden aangeslotenmaar tevens de kortste weg voor transito verkeer met Rhode sia zou zijn geopend. Tweede Kamer. Herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. Volgens de wet op de grondbelasting moet de belast bare opbrengst der gebouwde eigendommen om de 20 jaar worden herzien. Dat twintigjarig tijdvak verstrijkt 31 December 1895 zoodat vóór 1 Jannari 1896 eene nieuwe schatting zou moeten plaats grijpen. De vorige regeering wilde zich daartoe niet bepalen en stelde een geheel nieuwe wet op de grondbelasting voor, waarbij de belastbare opbrengst, zoowel van de gebouwde als de on gebouwde eigendommen, aan eene periodieke herziening werd onderworpen, met dit verschil, dat de herziening voor de gebouwde eigendommen iedere tien jaar zou ge schieden en de ongebouwde slechts bij gebleken behoefte. Deze regeering heeft dit ontwerp niet opnieuw inge diend. Zij acht den tijd nog niet gekomen voor de re geling der perodieke herziening van de ongebouwde eigen dommen. Een gedeeltelijke of geleidelijke herziening ware onbillijk. Een algemeene herzieningzoo kort na de pereequatie niet gerechtvaardigd, te minder omdat de her ziening van de ongebouwde eigendommen thans zou dreigen te stuiten op hoogst ernstige bezwaren, die den goeden uitslag van het werk in groot gevaar zon brengen, n.l. dat de dan vast te stellen belastbare opbrengst zon blijken niet onbelangrijk te verschillen met de werkelijke opbrengst. Bovendien ziet deze minister van financiën niet de onmogelijkheid in om de grondbelasting op bevredi gende wijze te regelen zonder inniger verband tusschen de belasting op de gebouwde en ongebouwde eigendommen. ook niet op geld te zien als gij uwe hand maar uit steekt, hebt gij er aan eiken vinger een. Gij hebt eene ruime keus »'t Is juist de keus, die zoo moeielijk is," hernam Emil op ernstigen toon. »Onder al de jouge dames, die ik ken, is er geen een, die mij bijzonder bevalt.'' »Dan zijt gij al te moeielijk. Als gij maar goed uit uwe oogen hadt gokeken, zoudt gij onder de vriendinnen van mijne dochter wel iemand gevonden hebben. De kleine, pikante Agnes Gerber hebt gij u voor den neus weg lateu kapen door dien ouden Ehnke, die bijna haar grootvader Kon zijn. Ik veronderstel, dat hij ongeveer veertig jaren ouder is dan zijne jonge vrouw Gij meeut het goed met mij. Maar ik benijd den ouden man het geluk niet, de kleine Agnes tot vrouw te hebben." «En dan de mooie Eugenie Wediug Wat zegt gij wel van haar Emil zweeg een oogenbliktoen zeide hij zeer ernstig »Mejuflrouw Engenie Weding'? Aan haar heb ik inder daad nooit gedacht. Mejuffrouw Weding Zij is mooi, opvallend mooi zelfs. Die vind ik ook heel aardig, en ik kan mij voorstellen Hij hield plotseling op en met een geheel andere stem vervolgde hij »Maar wat beteekent dat Na de ondervinding, die ik bij u heb opgedaan, ben ik eenigszins wantrouwend geworden." Dat freule von Berwitz zijn aanzoek had afgeslagen, had hij nooit aan iemand verteld. ^Dwaasheid 1" zei Joachim. »Dit is iets heel anders. »Ik beu overtuigd, dat, als gij maar wilt, de zaak ook in orde komt. Maar hoe zoudt gij het vinden, als ik bij gelegenheid den ouden geheimraad eens ging polsen natuurlijk zonder dat gij daarom maar eenigszins ge bonden zijtik hond mij, alsof gij van niets weet, alsof ik zelf op dio gedachte gekomen ben en dat ben ik immers ook. Dan kan ik eens zien, hoe het zon worden opgenomen. Dus, als gij er niets tegen hebt, wil ik bij voorkomende gelegenheid eens een vertrouwelijk praatje maken met den ouden Weding, het gaat geheel buiten u om, ik doe het natuurlijk met genoegen, want ik zon het wat aardig vinden, als ik zulk een mooi, ver standig, lief meisje kon helpen gelukkig maken." Er ontstond eene panze. Donnsdorf glimlachte. Hen nern was zeer ernstig. »Gjj hebt genoeg ondervinding," hernam Hennern na een poos op een toon van gewicht, »om zelf te weten wat goed is. Als bet toeval het zoo wil en gij er voor zijt, he ik er ook niets tegen."

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1