No. 112. Reveil en Megentigste Jaargang, 1895. V R IJ 1) A Gr Buitenland. Feuilleton. 03E VROUW. Berlijnsclie Roman, 20 SEPTEMBER. Nederland. SCHE COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar ©,80; franco door het geheele rijk 1,—. De 3 nummers f O,©O. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer VBIJWILLI6E OEFEI11VG I t DIO\ WAPESHMBEL. De BURGEMEESTER der gemeente A LK MAAR brengt ter algemeene kennis van belanghebbenden dat er bij genoegzame deelneming gelegenheid zal worden gegeven tot vrijwillige oefening ln den wapen handel aan personen van 16 tot 20-jarigen leeftijd. Aanvragen daarvoor moeten ter gemeente-secretarie gedaan worden vóór 21 September a. s.. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd, 16 September 1895. A. MACLAINE PONT. KKAAKWJRT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaab brengen ter algemeene kennis dat aan hen vergunning is gevraagd door JACOB PIETER HUOHSHORN kof fiehuishouder, wonende te Haarlem, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Mient, wijk B, no. 21, welke vergunning .thans ten name staat van C. A. DIRKEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris 28 September 1895. NUIIQUT VAN DER VEEN. BdliGliü. De nieuwe schoolwetzooals die den 20 Augustus door de Earners is aangenomen is door den Koning goedgekeurd. .Uit de verschillende berichten omtrent het aan den luchtreiziger Toulet en metgezellen overkomen ongeluk, bljjkt nogdat een der omgekomen reizigers, de heer Delvaux, zeven kinderen nalaatvan wie de oudste ge huwd is en voor zijne zaak reist. Deze vernam het ge beurde uit een dagblad. De heer Scheers had vijf kin deren en zijn vriend Ducaul^oit laat eene weduwe na. Volgens verklaringen van de echtgenoote van den luchtreiziger Toulet was de ballon van haren man vol strekt niet versleten integendeel door hem en haar zelve zoo stevig mogelijk gemaakt, kon deze onmogelijk over- vuld geweest zjju en onderstelde zijdat een der om gekomen reizigers de onvoorzichtigheid heeft gehad, een sigaar op te steken en zoo den ballon had doen springen. Toulet had haar den 14 gezegd te hopen dat deze op stijging de laatste zon zijn en hij hoopte toekomende jaar op andere wijze zijn brood te kunnen verdienen. Zijne vrienden wenden thans pogingen aan om zooveel mogelijk voor zijn gezin te zorgen. Het .dagblad »Le Matin" te Antwerpen ontvangt uit particulieren bron ernstige berichten uit den Congo-Staat. In verschillende streken, waar het ..gezag het best beves tigd scheenzijn de inboorlingen in opstand gekomen tegen den Staat. Van de streek van de Basundi tot Luloabourg zijn de oproerlingen in verzet tegen de open bare macht. Ook onder de Basokos en Bangalas twee stammen -waaruit de Staat zijne hulptroepen recruteerde, is een opstand uitgebroken de agenten van den Staat moesten het onderspit delven. Dit nieuws, voegt »Le naar het Hoogdnitsch 10) VAN PAAIT. LIADAU. In deze stemming was Eugenie, toen Victor op een keer op een partij bij Donnsdorf «ich verplicht voelde, Eugenie ongevraagd uitsluitsel te geven omtrent de be weegredenen, die hem tot zijne verloving met mejuffrouw Erida hadden doen besluiten. Eugenie voorkwam de blijk baar goed doordachte rede van den kunstenaar met de vriendelijke woorden «Doe dat niet, mijnheer Eilers. Ik heb alles al lang begrepen. Waartoe zouden die minder aangename uiteen zettingen dienen? Wij blijven goede vrienden.'' Dit vlugge afdoen van de dagorder' was Victor bjj- zonder aangenaam geweest. Hij had Eugenie met groote aandoening zijne breede hand gereikt en met bevende stem zacht gezegd «Wij blijven dus vrienden!" Daarop had Eugenie niet meer geantwoordzij had zich glimlachend afgewend. Hoe beter Eugenie het met zich zelf eens was ge worden over Victor, des te minder begreep zij, waarom zij zoo dikwijls en zonder eenige aanleiding dacht aan den vriend van den kunstenaar, dien zij slechts enkele malen en met lange tusschenpoozen ontmoet had, en waarom zij bijna schrikte, als de naam van den raad van legatie von Berwitz toevallig in hare tegenwoordig heid genoemd werd Zij verbeeldde zich, dat zij een zeer ongunstigen in druk op den heer von Berwitz gemaakt had, en dat speet haar. Zij wist eigenlijk zelf niet waarom. In den laatsten tijd had haar vader telkens onvrien- Prijs der gewone Advertentiën Per regel f ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Matin" er bij verklaart bet bericht van den geweldda- digen dood van kapitein Pelzerdie door zijn eigen troepen is vermoord. ClïJUVA. Zeven der aanleggers van de gruwelen, door de Chineezen te Kncheng bedreven, zijn den 17 in tegen woordigheid der consuls ter dood gebracht. Eerste Kamer. Woensdag 18 September, 11 uur. Om 3 uur werd de zitting hervat. Het ontwerp-adres wordt ter tafel gebracht. Het luidt aldus »De Eerste Kamer der Staten-Generaal acht het een voorrecht Uwe Majesteit wederom in het midden der Volksvertegenwoordiging te hebben mogen zien ter opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. De mede- deelingen van Uwe Majesteit omtrent den algemeenen toestand van land en volk en aangaande dien van onze bezittiugen in Oost- en West-Indië vernamen wij met belangstellingen wij waardeeren hetdat zee- en land macht bij vernieuwing in Oost-Indië schitterende bewijzen van moed en volharding hebben gegeven. Met opgewekt heid aanvaarden wij de taak die wij in dit zittingjaar zullen te vervullen hebben. Moge onze arbeid onder Gods zegen strekken tot bevordering van het heil van ons dierbaar vaderland en ons geliefd Vorstenhuis Het ontwerp-adres wordt zonder beraadslaging of hoof delijke stemming aangenomen. Het zal der Regentes worden aangeboden door du Commissie van Redactie met den voorzitter. Tot leden der huishoudelijke commissie werden benoemd de heeren Viruly en Vlielander Hein. De Kamer is daarna tot nadere bijeenroeping gescheiden- Tweede Kamer. De afdeelingen hebben tot voorzitters gekozen de hee ren de Beaufort (Amsterdam), VbegensRntgersvan Delden en Bastert en tot leden van redactie van het adres van antwoord de heeren MeesHeemskerk, Karne- beek Cremer en Borret. Bij eerste stemming werd den 17 de heer Gleichman met 76 van 80 stemmen eerste candidaat op de nomi natie voor het voorzitterschap. De heer van der Schrieck werd tweede candidaat met 44 van de 81 geldige stemmen. De heer Borgesius had 28 en de heer Beaufort (Amsterdam) 4 stemmen. De heer de Beaufort (Amsterdam) werd derde candidaat met 39 stemmen tegen 30 op don heer Borgesius de overige stemmen waren in blanco of verdeeld. Te Zntfen wordt op de ontwerp gemeente-begroo ting voor 1896 een post van 11000 uitgetrokken voor het maken en inrichten eener nieuwe botermarkt. delijk gesproken over den «opgeprikten raad van legatie", zooals hij hem gewoonlijk noemde, en Eugenie had dan zoo gaarne een vergoêlijkend woord willen zeggen. Maar zjj kende haar vader. Zij wist, dat elke tegenspraak zijne onvriendelijke gezindheid nog verergeren zou en daar zij liefst niets over den heer Von Berwitz wilde hooren, dat nog onaangenamer was, zweeg zij maar. Op een avond het was in het begin van Mei 1884 kwam de geheimhofraad Weding buitengewoon opge wonden thuis. Eugenie vroeg hem, of hij misschien ver driet had gehad op het ministerie, en de geheimraad, die dien dag haastiger zijn avondeten gebruikte dan ge woonlijk, antwoordde: «Natuurlijk! Dat blijft nooit uit I Daar is weer een van die nienwerwetsche Duitschers, de gepomadeerde raad van legatie von Berwitzdie juist nu, dat er het meest te doen is, noodzakelijk op reis moet gaan Sedert veertien dagen zit hij, de hemel weet waarEn zoo maar twee maanden verlofMet minder doen die heeren het nietEn natuurlijk wordt ons oudjes weer alles opgedragen En niemand bedankt er ons vuorDen geheelen dag heb ik voor dien vreem den mijnheer moeten werken Maar daar hebt gij verder niets mee te maken. Ik moet met u over eene geheel andere zaak spreken, over iets gewichtigs, dat n persoonlijk betreft." Eugenie zag haar vader vragend aan. «Later Engenie zweeg. Zij wist precies wat er komen zou. Maar zij kon niet vermoeden, wieu haar vader op dit oogenblik als haar toekomstig echtgenoot op het oog had. Het was thuis zoo treurig, het samenzijn met den voortdurend ontevreden man was zoo ontzaglijk onaan genaam, dat zij telkens de gedachte, uit dezen kerker bevrijd te worden, met groote vreugde begroette. Waarom was de voor haar geschikte man nog altijd niet gekomen 1 Maar zonderling! Nn was zij bijna bang voor den naam, dien haar vader zon noemen. Juist nu Waarom was er ook toevallig gespioken over den raad van legatie von Berwitz DwaasheidWat had de heer von Berwitz met dat alles te maken De gemeenteraad van Roermond heeft den 14 in buitengewone vergadering bijeengeroepen, naar aanleiding van de mededeeling van den Commissaris der Koningin in Limburg dat op last van den minister van binnen- landsche zaken den 17 de archieven van Roermond naar Maastricht zonden worden overgebracht ter uitvoering van het kon. besluit van 19 Augustus 1895met alge meene stemmen, onder toejuiching van het talrijke aan wezige publiek, de volgende motie aangenomen »De Raad, met intrekking van vroeger aan den Mi nister voorgestelde minnelijke schikkingen, draagt Bur gemeester en Wethouders op, alle stukken af te geven behoorende tot het Rijks-archief, behalve die, welke zich bevinden in het lokaal, waar Rijks- en gemeente-archief vermengd werden. «Voorts, door deskundigen die stukken te doen onder zoeken en daarvan een lijst te maken. En ten slotte, indien de Staat of wie ook bezit wil nemen van stukken welke naar het oordeel dier deskundigen aan Roermond behooren, den president der rechtbank te Roermond in kort geding om conservatoire maatregelen te vragen". Den 17 werd de Commissaris der Koningin te Roermond aan het station afgehaald door den kapitein der maréchaussee en bij zijne aankomst door eene talrijke menigte met gefluit en geschreeuw ontvangen. Per rij tuig begaf hij zich naar het Raadhuiswaar dadelijk met de schifting der stukken onder toezicht van deskun digen aangevangen werd. De aan den Staat behoorende stukken werden in twee kisten naar Maastricht overge bracht. Er viel overigens niets bijzonders voor. Den 17 heeft de gemeenteraad van Schiedam op voorstel van burg. en weth. besloten met wijziging van het besluit van 20 September 1894, ter uitvoering van groote werken en ter conversie der bestaande 3!/2 pet. geldleeningeene 3 pet. leoning groot f 1.500.000te sluiten. Den 17, des avonde te kwart voor achten, kwamen de Koninginnen per extra-trein van 's-Gravenhage naar Leiden, om eene vergadering bij te wonen van het 3e Internationaal Zoölogisch Congres, waarvan de Koningin- Regentes beschermvrouw is. Zij werden door den stati onschef ontvangen en naar de eenvoudig versierde wacht kamer eerste klasse geleid, waar de burgemeester van Leiden haar welkom heette. In open rijtuigen werd naar de Stadsgehoorzaal op de Breestraat gereden, onder het gejuich der talrijke menigte, die zich langs den geheelen weg geschaard had. Aan dat lokaal gekomen, werden zij ontvangen door den voorzitter van het congres, dr. E. A. Jentink, directeur van het Museum van Natuur lijke Historie en de drie andere leden van het uitvoerend comité, n.l. prof. dr. A. A. W. Hubrecht, voorzitter der Nederlandsche Zoölogische Vereeniging, dr. P. P. C. Hoek, directeur van het Zoölogisch station te Helder en dr. A. Horst, conservator aan het Museum van Na tuurlijke Historie te Leiden. De door den heer R. Rowdier Sharpe te Londen gedane mededeelingen uit het leven der vogels, toegelicht door kalklicht projectiën naar schilderijen van den hollaudschen schilder Kenlemans trokken in hooge mate aller aandacht. Na afloop der Maar in alle geval was zij nu voorbereid om de aan gekondigde mededeelingen in eerbiedige houding aan te hooren en alles te vermijden, wat haar vader kon hinderen. Toen zij het avondeten weggeruimd, over de kleine tafel een eigen gemaakt, kunstig geborduurd kleed ge legd en er de lamp op gezet had, zeide haar vader, die reeds plaats had genomen, dat zij naast hem moest gaan zitten. «Kort en goed Donnsdorf heeft mij van daag opge zocht zoo begon de geheimraad, die zakelijkheid als de hoogste eigenschap van den ambtenaar en den mensch beschouwde. «Donnsdorf meent het goed met n. Hij is gelukkig met de verloving van zijne Erida met den heer Eilers. Dat is zijne zaak. En nu wil hij anderen ook gelukkig maken. Dat is onze zaakDonnsdorf heeft mij nu met een schat van mooie woorden te kennen gegeven, dat zijn compagnon, de heer Emil Hennern, om uwe hand zon willen vragen wanneer hij uit uwe houding en natuurlijk ook uit de mijne kon op maken, dat dit aanzoek ons welkom zon zijn." Eugenie opende hare grootevreemde oogen akelig wijd en zag haar vader strak aan. Zij drukte hare lippen op elkander. Haar wonderschoon gelaat was zoo strak geworden als marmer. «Ik behoef er maar weinig bij te voegen", zeide haar vader verder op den drogen toon van een verslaggever. «Doctor Hennern is een beschaafd en verstandig man. Hij heeft zich eene goede positie verworven en hij bezit een groot vermogen. Ik heb nooit iets omtrent hem ver nomen dat mij ongunstig over hem doet denken. Het is zulk eene schitterende partij, als ik nooit had kunnen verwachten. Door mij zon het aanzoek van den heer Hennern dus gunstig opgenomen worden. Wat ze"t eii er vah Engenie had in hare sprakelooze verbazing geen oog van haar vader afgewend en was ook na nog niet in staat om te antwoorden. Er ontstond eene pijnlijke stilte. De geheimraad begon met zijne rechterhand zacht op de tafel te kloppen en ging langzamerhand in een

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1