349ste Staatsloterij. jVo. 113. Tweede biad. Zeven en IMegentigste «Jaargang. 1895. ZONDAG 22 SEPTEMBER. B u i t e n 1 a n d. Nederland. Feuilleton. X>IS VROUW, Berlijnsclie Roman, 5e klasse, 8e lijst, 20 September. Ns. 12414 en 15905 f 1000; Ns. 1654, 2103, 17722 en 20373 f 400; Ns. 2349, 7265, 18655 en 18852 f 200; Ns. 339, 8849, 11142, 12434, 12836, 15746, 17276 en 20812 f 100. 1890 1891 1892 1893 1894 f 130858295.00 f 138362665.43 1LRMAARSCHË COURANT Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per maanden voor Alkmaar f ©,SO; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers ©,©6. Afzonderlijke numme. - 3 0t>. telefoonnummer Prijs der gewone Advertentlën Per regel ©,lö. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. GEHEEATE BlJUKOOriVU. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat de gemeente-be- grooting dienst 1896, door hen aan den Gemeenteraad aangeboden, gedurende 14 dagen, aanvangende 23 Sep tember 1895 op de gemeente-secretarie ter inzage ne- dergelegd en tegeo betaling der kosten in afschrift ver krijgbaar is. Burgemeester en Wethonders voornoemd, A. MACLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris 21 September 1895. NÜHOUT VAN DER VEEN. FRAUbKlJK. Aan den president der republiek is den 18 een feestmaal aangeboden door den gemeente raad van Mireconrt. De heer Eanre hield een lange rede en zeide o. a.: Nergens meer dan hier vindt de vaderlands liefde de hoogste uitdrukkingwaar de vereering van het verleden een nalatenschap vormende van gemeen schappelijk lijden en roemsamengaat met een voort durend streven en met de edelaardige zorg voor do toe komst van het vaderland. De republiek streeft er naar, in haro buitenlandsehe staatkunde de eeuwenoude over leveringen van Frankrijk hoog te houden. Bij de leger- oefeningen, onlangs alhier en in de omstreken gehouden, heeft het leger zijn tucht en deugdelijkheid getoond. Frankrijk kan met trots neêrzien op het werk van 25 jaren. Do democratie is na in de gelegenheid, in vrede en vrijheid te arbeiden aan de bevordering van het stof felijk en moreel welzijn. Ten slotte dronk de president op de bevolking der Vogeezen. «OSTEKS.1K-KOAVI RIJ E. Rij de den 17 gehouden verkiezing van raadsleden te Weenen hebben de anti-semieten met groote meerderheid de overwinning behaald. De verhouding zal waarschijnlijk zijn 78 anti semieten en 60 liberalen. CHJ1VA. Alhoewel het den engelschen consulzegt een bericht nit Shanghae geen moeite gekost heeft om te bewerken dat lieden uit het volk medeplichtig aan de moorden op zendelingen te Kutcheng, onthoofd werden, is het hem nochtans niet gelukt de chineesche overheid te bewegen tot maatregelen tegen den Onderkoning, naar men wil den aanstoker der moorden en devoor het gebeurde verantwoordelijke hooge ambtenaren. Men denkt, dat de britsche regeering zal blijven aan dringen op de bestraffing der schuldigen en daardoor invloed zal uitoefenen op de regeering te Pekin. naar het Hoogduitsch VAN PAUL LiADAV. 11) NEGENDE HOOFDSTUK. De goede Donnsdorf zorgde er voor, dat de eerste eenigszins gedwongen ontmoeting van de twee jonge menschen, die volgens 's menschen overleg door den he mel zouden vereenigd worden tnsschen Eugenie Weding en Dr. Emil Hennern, ongezocht kon plaats hebben. Ter eere van de verloving van zijne dochter Frida met Victor Ellers gaf Donnsdorf een klein diner aan de intiemste kennissen, waarvoor behalve zijn neef alleen de twee vriendinnen, met wie Frida het meest had om gegaan en hare naastbestaanden nitgenoodigd werden dus behalve Hennern niet anders dan de mooie Eugenie met haar vader en de pikante Agnes Gerber met haar ouden, rijken man, den heer Gastaaf Ehrike. Aan de veranderingen, die hot rijke, wel wat ouder- wetsche, maar gezellig ingerichte huis van den heer Donnsdorf op het Leipziger plein in den laatsten tijd had ondergaan, konden de vrienden des huizes zeer goed zien dat de oude koopmansfamilie in nanwe betrekking stond met een kunstenaar. De zware onderwetsche meubels kwamen in het salon veel beter uittoen zij anders geplaatst wareu en de eetzaaldie er vroeger wat kaal had uitgezien, was met behulp van eenige doelmatigenieuwe meubels prettig eu gezellig geworden. De tafel werd mooi versierd met schotels van oud-Berlijnsch porcelein en eene menigte prachtigefrissche bloemenhet eerwaardige serviesde Ontwerp-Adres van Antwoord der Tweede Hamer. Dit ontwerp, zooals het den 24 in behandeling komt, luidt Mevrouw Het was der Tweede Kamer een hooggewaardeerd voor recht Uwe Majesteit in het midden der Volksvertegen woordiging te zien tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal in naam der Koningin. Voor de gedane mededeelingen omtrent den toestand des lands en der overzeescho bezittingen betuigen wij Uwer Majesteit onzen eerbiedigen dank. Met warme ingenomenheid gedenken ook wij de schit terende blijken van moed en volhardingdoor zee- en landmacht bij vernieuwing in Oost-Indië gegeven. Aan de verdere behandeling der wetsvoordraehten tot herziening van de personeele belasting en tot regeling van het kiesrecht, waarvoor Uwe Majesteit in de eerste plaats onze medewerking inroepthopen wij onze beste krachten te wijden. Met groote belangstelling zien wij de voorstellen tot nadere regeling van de gemeente-finaneiën en de andere wetsontwerpen welke zullen worden ingediend, te gemoet. Erkentelijk voor het vertrouwen, waarmede Uwe Majes teit een beroep doet op onzen ijver ter vervulling onzer veel omvattende taak, beamen wij van harte den wensch van Uwe Majesteit, dat onze arbeidonder Gods zegen moge strekken tot verhooging van den voorspoed van ons dierbaar vaderland. Tweede Hamer. Uit de rede van den minister van financiën, den 19 gehouden bij de aanbieding der Staatsbegrooting voor 1896, blijktdat het dienstjaar 1893 een tekort heeft opgeleverd van f 8.118.105.85s, waaronder echter is begrepen f 2.145.966.68 wegens buitengewone aflossing van schuld aan de Amsterdamsehe Kanaalmaatschappij. Die aflossing buiten rekening latende is de slotsom deze dat over 1893 f 5.972.139.175 minder wurd ontvangen dan het bedrag van alle uitgaven gewone en zoogenaamd bui tengewone het dienstjaar 1894, waarvan de begrooting, zooals zij aanvankelijk werd vastgesteld, een vermoedelijk tekort aanwees van f 7.820.127.44 zonder tekort sluiten, zelfs eenig overschot opleveren zal dat te danken is zoowel aan eene zeer ruime opbrengst der middelen als van eene belangrijke besparing op de uitgaven. Vermoedelijk zal een bedrag van f 5.016.270.05 vrijvallen. Het batig slot der rekening van ontvangsten en uit gaven van het fonds voor aanleg van Staatsspoorwegen over 1893 dat geraamd was op f 1.500.000, heeft wer kelijk bedragen f 2.077.440.535. Met het oog, zoowel op het zeer uiteenloopende van de uitkomsten der onderscheidene dienstjaren, als op de zware zilveren voorwerpen spraken rustig en met nadrnk voor de degelijkheid van de onde deftige huishouding. De mooie Agnes die als getrouwde vrouw aan tafel tnsschen den gastheer en den geheimraad Weding ge zeten wasverveelde zich ontzaglijk in dat eerbiedwaar dige gezelschap. Ehrike zat naast de brnid. Hij maakte een zeer ruim gebruik van de voortreffelijke gerechten en den overheerlijken wijnzag zoo rood als een kers en stoorde zijn bleeke buurvrouw, die voor niemand oogen had dan voor haar Victor volstrekt niet. Eugenie die naar tafel geleid was door Dr. Hennernzat aan de linkerhand van Donnsdorf. Als naar gewoonte was Victor zoo levendig en luid ruchtig dat ieder overtuigd was dat hij zich zeer ge lukkig voelde en dat het niemand opvieldat Eugenie met haar tafelbuurman een gesprek voerde dat niet voor de overigen was bestemd. Zonder jnist te fluisteren spraken die twee toch zoo zachtdat niemand er aan dachtzich in hnn gesprek te mengen. Zij luisterden ook nietals Victor met ver heffing van stem en een welsprekend gebarenspelde schoonheid van de natuur in Italië en de interessante typen onder de bewoners in prachtige bewoordingen schilderde en lachten niet mede, als hij voor zijn dank baar publiek de oude grappen debiteerde. Maar het was Donnsdorf evenmin als Weding ont gaan dat Eugenie en Hennern zich in een druk gesprek verdiept hadden. De beide oude heeren wisselden een blik van verstandhouding. Donnsdorf glimlachte even alsof hij wilde zeggen ik geloofdat hst goed gaat. Hennern, die dien dag Eugenie eigenlijk voor de eerste maal met meer aandacht beschouwde, was getroffen dooi de klassieke schoonheid van het meisje. Op het eerste gezicht had hij begrepen dat Eugenie zeer goed wist waarom zij heden door hem met bijzondere belangstelling werd aangezien waarom hij haar nu anders behandelde dan vroeger. Hij voelde ook tegelijkertijd dat hij er niet in slagen zou comedie te spelen tegenover het verstan dige meisje daarom besloot hij dan ook maar om met mejuffrouw Weding zonder omwegen te spreken. belangrijke verschillen tnsschen de geraamde en de wer kelijke tekorten, verdient een beknopt overzicht van de resultaten van eenige jaren ook nu de aandacht. Nemen wij voor ditmaal de laatste vijf jaren, 1890 tot en met 1894. en laten wij weder buiten rekening de bijzondere financieele operatiën in 1890 (aankoop van den Nederlandschen Rijnspoorweg enz.), 1892 (aflossing van obligatiën der Nederlandsche Rijnspoorweg-Maatschappij) en 1893 (buitengewone aflossing van de Amsterdamsehe Kanaal-Maatschappij), dan zijn de cijfers als volgt f 1 609.171,42% tekort 23.175,72 1.974.247,941/2 overschot 5.972.139, 17% tekort 62.185,08 overschot. Het verschil tnsschen de som der drie tekorten en die der twee overschotten bedraagt f 5.568.053.29%. In de jaren 1890 tot en met 1894 is ongerekend den koopprijs van den Nederlandschen Rijnspoorweg voor spoorwegaanleg, Merwede-kanaal, Rofcterdamschen Waterweg en verlegging van den Maasmond rnim 25.850.000 uitgegevenhet tekort over dat vijftaj jaren beloopt dus slechts 21 22 pet. van het bedrag, aan die groote werken besteed. Voor 1895 werd oorspronkelijk geraamd f 135.742.280.15, welk bedrag met inbegrip van de reeds toegestane en nog aanhangige aanvragen tot verhooging der uitgaven zal klimmen tot f 139.257.181.50. Hoeveel de werkelijke uitgaven minder zullen bedragen, is niet met zekerheid te zeggendoch het kan zeker op f 3.000.000 gesteld worden. Voor het dienstjaar 1896 zijn de middelen geraamd de zoogenaamd gewone (A-L) op f 119761875.00 de overige op 11096420.00 f 7504370.43 Samen De uitgaven op Het geraamd tekort beloopt dus Vergeleken met 1895 zijn de gewone middelen f2727630 hoogerde overige middelen 1 181205 lager geraamd derhalve is het totaal der raming f 2546425 hooger. Allereerst is de opbrengst der invoerrechten als ge volg van de werking der nieuwe wet,ongeveer f 1400000 hooger te ramen dan de ontvangst in 1894. Voorts zijn met name de grondbelasting de suiker accijns de zegel- en successierechter) de domeinen de posterijen en de loodsgelden op hoogere bedragen uit getrokken. Tegenover de verhoogingen staan verlagingen, o.a. van den zontaccijns en van het aandeel van den Staat in de winsten van de Nederlandsche Bank. Als bijdrage nit het fonds voortspruitende uit koopprijzen van domeinen, voor het loopende jaar op f 200.000 geraamd, is voor 1896 zelfs niets uitgetrokken. Tegenover een hoogere raming der middelen staat geen verhooging van uitgaven. Integendeel, voor 1895 zijn tot dusver uitgaven toegestaantot een bedrag van f 138743338.50 voor het eerstvolgend jaar wordt dus f 380673.07 minder aangevraagd. Nauwelijks zaten zij aan tafelof Hennern zeide tot zijne bunrvronwterwijl Victor uitweidde over de bloe menpracht op de tafel: »U weet zeker mejuffrouw dat het niet alleen toeval is dat ik n naar tafel heb mogen geleiden. Ik heb het mijn neef Donnsdorf verzocht." Eugenie knikte bevestigend. Ja men heeft mij gezegddat n mij wat nader wenscht te leeren kennen." »'t Is wol zoo zeer mijn wensch, dat n mij wat nader leert kennen. Dat houd ik voor belangrijker Ik vrees echterdat het niet zoo gemakkelijk zal gaan als ik hoopte. Men zegtdat de eerste indruk altijd de beste is. Dat is trouwens niet. mijne opvatting maar ik geloof wel, dat een eerste indruk beslist. Eu ik vrees, dat die eerste indruk niet zeer gunstig kan zijn." Hennern hield even op om Eugenie de gelegenheid te geven iets te zeggen. Maar zij kon ook verder zwijgen zonder onbeleefd te zijn. »Er zijn toestanden," zoo vervolgde Hennern, iwaarin de verstandigste mensch zichzelf wanhopig dom vindt. Ik maak er geen geheim van, dat ik mij, zonder ooit mijne schranderheid te hoog te schatten, nu in den onaangenamen toestand bevind, dat ik veel dwazer schijn dan ik ben. U moet mij waarlijk eenigszins tegemoet komen Eugenie zag hem met. hare kalme, heldere ocgen zoo rustig aan, dat Emil, die aan zulke blikken niet gewoon was, onwillekeurig voor zich keek. »Ik moet n tegemoet komen herhaalde zij vrien delijk. »Och, mijnheer Hennern, ik ben minder op mijn gemak dan ooit te voren Ik geloof, dat wij elkander het spoedigst en het best leeren kennen, als wij geheel waar zijn en alle eomediuspel ter zijde zetten. U znlt mij toch wel geene liefdesverklaring doen, waaraan ik geen geloof kan slaan, en nog minder znlt u van mij gevoelvolle onwaarheden of berekende koketterie ver wachten. U hebt gelijk het eenige, waarvoor wij moeten zorg dragen is dat wij eikaar beter leeren kennen, en dat kan slechts geschieden, ais wij ons toonen, zooals wij zijn. Ik zon zeggen, dat wij het voorloopig bij dit

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 5