vrouw. No. 114. leven en Megentigste Jaargang. 1895. WOENSDAG- 25 SEPTEMBER. Stedelijk Museum te Alkmaar. Buitenlau d. Feuilleton. Nederland. Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. Beiiijnsche Roman, SCHE CO Dezo Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers O,O©. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f O,IS. G-roote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. HEVOLKING. Onderstaande personen worden in hun belang dringend uitgenoodigd zich ten spoedigste ten stadshuize (afdeeling bevolking) aan te melden, t. w: Eefje Dekker Nieuwkamp, 1. w. Helder/Geertje Tuinman, 1. w. Helder; Jacob Schrieken, 1. w. Zijpe Willem Gleijsteen, 1. w. Hoorn. Het HOOFD van het Plaatselijk Bestuur te ALKM AAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de inge zetenen der gemeente, dat vijf vol jaarsche kohieren, ns. 1, 2, 3 4 en 5 der belasting op b e d r ij f s- en andere inkomsten, dienstjaar 1895/6op 21 Septem ber 1895 door den Directeur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard, heden aan den Ont vanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, 23 September 1895. A. MACLAINE PONT. Bezichtiging tegen IO ets. de persoon op Kondag 29 Sept., 's namiddags van 13 uren. Kostelooze bezichtiging op Kondag 6 Oct., 's namiddags van 1—3 uren, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der Commissie op Don derdag 3 Oct. 1895, 's namiddags van 23 uren, tep stadshuize. Aan en voor hinderen beneden 13 jaren worden geene toegangskaarten afgegeven. Verder is het museum te bezichtigen tegen betaling van 25 ets. de persoon op Maandag en Vrijdag van iedere week, van des namiddags 13 uren. »E\E.HAKKE\. bijeengeroepen. De Rijksdag is tegen 7 October DUITSCHIiAAD. De justitie- heeft eeu bevel uit gevaardigd tot inhechtenisneming van Hammerstein. De directie der saksische Staatsspoorwegen maakt be kend dat den 19 des avonds te negen uren dicht bij Oederon een zeer ernstig spoorwegongeluk heeft plaats gegrepen. Een trein die uit Zwickau een regiment in fanterie terugbrachtstiet op eeu goederentrein die op het punt was het spoorwegstation to Oederon binnen te rijden. Zeven wagens van den militairen trein werden verbrijzeld 13 soldaten kwamen om 30 werden zwaar, 30 licht gekwetst. De machinist werd lichtéén der conducteurs zwaar gekwetst. De oorzaak is waarschijnlijk gelegen in een te vroeg geven van het veiligheidssein. Prins Hendrik van Pruisen die na de onlangs g, houden eskaderoefeningen tot schout bij nacht bevorderd 12) naar het Hoogduitsch VAN FAUX. I.1ADAU. Hennern's voorkomen beviel haar zeer goed. Hij zag er gedistingeerd en verstandig uit, hij had zeer aange name maniereu, hij was attent en innemend, en had veel tacthij was in zijn spreken onderhoudend en boeiend en hij stond in ontwikkeling veel hooger dan Victor, voor wien zij toch een tijdlang groote genegen heid, zelfs bijna liefde gekoesterd had. Zij voelde ook zeer goed welken indruk zij op Hennern gemaakt had Zij wist, dat hij nu met haar was ingenomen, en dat het hem werkelijk ernst was. Zij was er hem dankbaar voor. Zij begreep zeer goed, dat zij haar vader geen grooter genoegen kon doen, dan wanneer zij den rijken voornamen en beschaafden man tot echtgenoot nam, en zij was evenzeer overtuigd, dat haar toch reeds zoo treurig leven nog moeilijker zou worden, als zij weigerde gehoor te geven aan den wensch haars vaders. Alles werkte samen, om haar te doen toestemmen in eene vereeniging met Hennern. Wanneer zij alles goed overwoog, was er eigenlijk niets tegen te zeggen. Maar... zij beminde hem niet. En als zij zich dan op hare kalme manier wilde opdringen, dat het gevoel van dankbaar heid voor den man, die haar zonder eenig bijoogmerk ten huwelijk wilde vragen, van toegenegenheid, die nit het voortdurend samenzijn moest voortkomen, van trouwe plichtsbetrachting, wel voldoende zoude zijn, om haar man een aangenaam leven te bereiden en daardoor ook zelve gelukkig te worden, moest zij tevens toch ook erkennen, dat zij misschien niet de kracht zou hebben was heeft tevens van den Keizer een jaar verlof gekre gen. Hij was jaren achtereen onafgebroken als be velhebber van verschillende schepen in dienst geweest. FRANKRIJK. Don 21 is de Koning van Belgie te 4 n. 50 min. to Eontaineblean aangekomen en met groote plechtigheid ontvangen door president Panre, die omringd was door zijn civiel en militair huis. Aan Havas' agentschap wordt uit Suberbieville (Ma dagascar) gemeld dat de gezondheidstoestand der fran- sche troepen aldaar allertreurigst is. Het leger brokkelt weg, de hospitalen zijn vol zieken en in ééD er van zijn voor duizend lijders vier geueesheeren en zes oppas sers. De ziekte gaat veelal over in een zachten vorm van krankzinnigheid. OOiTENRIJH HOiVGAfllJE. Den 19 des avonds is te Weenen op een 77jarig israëlietIsrael Meisel ge naamd tijdelijk voorzanger in de Synagoge, bij het binnentreden van dat kerkgebouw door een jongmenscb, dio hem naderde met de woorden Dat is voor u, varken van een jood! een pistoolschot gelost. De kogel drong door in het onderlijf en een half nur later was hij dood. De moordenaar wist te ontkomen. SPANJE. Volgens een telegram uit Havana, is de spaansche kruiser Sanchez Barcaiztegin in den nacht van den 18 op den 19 tengevolge van eene aanvaring met de spaansche koopvaardij-stoomboot Mortera bij den in gang der haven vergaan. Van de bemanning zijn vier officieren en 36 minderen verdronken. Onder de officieren zou zich een spaansch admiraal bevinden. De Mortera liep te Havana met schade binnen. ITAIilE. Bij koninklijk besluit is ter gelegenheid van den gedenkdag der bezetting van Rome op 20 Sept. 1870 amnestie verleend aan allen die op Sicilië door militaire rechtbanken tot straften van minder dan 10 jaar veroordeeld waren en verder de straftijd verminderd voor zwaarder veroordeelden. De Koning heelt de Orde' der Annonciade verleend aan generaal Cadorno die tijdens de bezetting van Rome hot bevel over de troepen voerde. Aan hen die mi nisters waren in September 1870 heeft hij een brief gerichtmet een heilgroet aan hen die aan Italië haar hoofdstad hadden gegeven. Bij het inwijden van het gedenkteeken voor Garibaldi bracht minister Crispi ds wettigheid van het vereenigen van Rome met Italië ter sprake hij zeide dat de Paus alleen aan God onderwor pen was en een boven allen verheven Souverein. Hij meendedat de katholieke wereld aan Italië dankbaar moest zijn voor de aan den Pans bewezen diensten. Meer dan 100.000 personen woonden de inwijding bij. Er heerschte veel geestdriftde heer Crispi werd zeer toe gejuicht. In den namiddag stelde generaal Turr den Koning de afgevaardigden voor van te Parijs gevestigde italia- nen. De Koning verklaarde in zijn antwoord op de toe spraak der afgevaardigden zich te verheugen over de gevoelens waarvan zij blijk had gegeven. Herhaaldelijk om zich tevreden te stellen met hetgeen het verstand haar zou bieden, als vergoeding voor de ontbrekende liefde. Zij had wel is waar nog nooit bemind, maar zij vermoedde toch, wat liefde is. En zij vermoedde niet slechts, zij wist, dat zij Hennern nooit innig zou kunnen beminnen. Waarom niet Wel honderd maal deed ze zich in stilte die vraag, maar ze kon er geen antwoord op vin den. Er was iets, dat hem ontbrak. Wat zou dat toch kunnen zijn De geheimraad was naar zijne kamer gegaan en had Eugenie na een langen, langen tijd voor het eerst weer een kns op haar voorhoofd gegeven. Zij voelde nog de kus van de bevende lippen van den ouden man. Zij had de gordijnen van hare kleine slaapkamer dicht gedaan en kleedde zich langzaam nit. Haar arme vader had eeu zeer treurig leven gehad, bijna altijd zorgen en weinig vreugde. Zij kon den avond van zijn leven vervroolijken en ge makkelijk maken. Zij zat half ontkleed op den harden stoel bij het voeteinde van het smalle houten ledekant en keek naar de witgeschuurde planken van den vloer met de mooie figuren van de doorgezaagde takken. Zij had zich voorovergebogen en zag er zeer nadenkend uit. Langzaam hief zij het mooie hoofd op, dat omlijst was door prachtig kastanjebruin haardat nu los om haar schouders golfde en wendde zich een weinig op zijde. Lang staarde zij toen in de dansende vlam van het flikkerende licht Nu wist zij op eens, wat haar zoo gehinderd had, wat zich als iets verstij vends tusschen Hennern err haar had geplaatst. Hennern boezemde haar wantrouwen in. En omdat zij hem niet vertrouwen kou, ontbrak haar ook het vertrouwen in zichzelf. Maar zij kon er niet achter komen, waardoor dit wan trouwen bij haar ontstaan was. Zij wilde er naar zoe ken. Zij trachtte zich alles te herinneren, wat zij van hem gehoord, wat zij bij hem opgemerkt had. Maar altijd weer kwamen er andere herinneringen tusschen door, die haar ver, zeer ver weg brachten van hadden de italianen te Parijs bewezen zijne pogingen te waardeereu ten einde de zoo noodige vriendschap tus schen Frankrijk en Italië te bestendigen. Ik ben blijde vervolgde hij telkenmale wanneer ik franschen in Italië ziedan toch kunnen zij zich ver gewissen van de gevoelens der italianen en het is mij aangenaam te kunnen getuigen dat de President der fransche Republiek en de ministers al het mogelijke doen evenzeer als de italiaansche regeering om de be trekkingen tusschen beide landen te verbeteren. Den ganschen middag was om en bij de Porta Pia eene ontzaglijke menigte op de been. De burgemeester hield vaderlandslievende toesprakendie men levendig toejuichte. Tal van kransen en andere versierselen werden neer gelegd en men telde meer dan 100 vaandels. Bij kon. besluit van den 13 is aan den heer P. C. Beelenkamp op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als lid der Permanente Militaire Spoorwegcommissie, onder dankbetuiging voor de goede diensten door hem in die betrekking bewezen. Te Westzaan is den 18 tot wethouder benoemd in plaats van den heer P. Peereboom, die ontslag nam, de heer Chr. Grootes Mz. Bij kon. besluit van den 19 is benoemd tot heemraad van den polder Oostzaan de heer D. Taams Klaaszoon. Den 20 des nachts is te Meppel bij drie personen ingebroken; in het kantoor van den Rijksontvanger werd f 17, in dat van den houthandelaar G. Kleijenberg 22, en uit het woonhuis van den ger. predikant de Groot, aau den stationsweg waarvan de bewoners tijdelijk te Wanswerd in Friesland waren, ongeveer f 125 gestolen. Laatstgenoemde had zijne effecten elders in bewaring gegeven. Voor de visscherij met den grooten zalmzegen in do Merwede, Nieuwe Merwede en het Holl. Diep boven de spoorbrug, voor een termijn van drie jaren, met be voegdheid jaarlijks op te zeggen was den 20 bij in schrijving van vijf inschrijvers de heer T. 0. Hoogendoorn te Hardingsveld voor 67200 per jaar de hoogste. Den 20 is te Midwolde (Gr.) de groote boerenplaats van den heer E. de Haan afgebranddit is de derde maal dat de boerderij van dezen heer afbrandt. Ged. Staten van Zeeland hebben den 20 tot lid van Gedeputeerde Staten gekozen den heer jhr. mr. E. A. O. de Casembroot, lib., met 22 stemmen tegen 14 st. op den heer de Jonge, anti-rev. De heer Casembroot heeft de benoeming aangenomen. Uit het verslag, den 21 uitgebracht op de 20e vergadering der Vereeniging voor lijkverbranding blijkt, dat de Vereeniging thans 33 eere-, 643 gewone en 62 buitengewone leden telt. Te Breda werd een nieuwe afdeeling gesticht. De ontvangsten over 1894 bedroegen 1250,27s; de rekening sluit met een saldo in kas van f 160,155. Het kapitaal van het fonds voor lijkovens bedraagt thans f 33000 in certif. ned. werk. schuld en de dingen, die zij zoo gaarne nauwkeurig wilde nagaan. Zij wilde zich herinneren, wat Hennern haar bij deze of die gelegenheid gezegd hadmaar onwillekeurig dacht zij daarbij aan hare vriendin Regina, die nu gravin Pag- ger was, aan den professor van wien zij les in het schilderen had gehad En zij dacht ook aan den jon gen diplomaat, dien zij op een avond bij de familie Pagger had leeren kennen. Zij herinnerde zich, dat zij tegen den raad van legatie von Berwitz veel onvriende- delijker was geweest dan zij gewoon was te zijn. Zij wist eigenlijk niet, waarom. Hoeveel vriendelijker was zij van daag niet geweest tegen den heer Hennern En telkens vloeiden nu in hare gedachten de herin neringen aan deze twee zoo verschillende menschen ineen. Zij verweet het zichzelf, dat zij tegen den wensch haars vaders gehandeld had on Dr. Henuern had afge- stooten, totdat zij op eens bedacht, dat zij den wensch van haar vader juist wel vervuld had en dat zij integendeel den raad van legatie von Berwitz door hare koelheid en onvriendelijkheid gegronde reden tot klagen had gegeven. 't Was over twaalven, toen zij haar licht nitdeed. Uren vergingen er nog, voor zij in slaap viel. Zij dacht aan haar verleden zonder vreugde en aan de toe komst zonder vertrouwen. TIENDE HOOFDSTUK. Behalve de twee oude heeren, den gemoedelijken papa Donnsdorf, wien men het kon aanzien, dat het hem ver heugde, dat hij nu toch eeus in de oogen van zijn schran- deren neef een gewichtig persoon was, en den geheim raad Weding, vermoedde niemand, dat tusschen Eugenie en Emil Hennern iets bijzonders aanstaande was. Victor Ellers had het zoo druk met de voorbereidende bezigheden voor de inrichting van zijne nieuwe huishou ding, met de voorzorgen voor zijne zwakke bruid en met de pogingen, om steeds meer de gunst te winnen van zijn schoonvader, dat hij zich niet meer bekom-

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1