I een aaldo van 389,795 bij de Znidholl. Oredietvereeni- ging. Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren J. A. James te Delftdr. J. C. Vaillant te Schiedam en gekozen de heeren mr. J. D. Verbroek dr. C. J. Snijders en generaal Eomswinckel te 's-Gra- venhage, mr. W. M. Bergsma te Gongrijp en dr. D. de Loos te Leiden. Besloten werd de betrekkingen van algemeen secretaris en penningmeester te scheiden en in 1896 te Nijmegen de algemeene vergadering te houden. De mededeelingen omtrent den bouw van het cremato rium werden in geheime zitting behandeld. De Koninginnen, vergezeld van prinses Pauline van Wurtembergwoonden den 21 een concert bij in het Kurhaus te Scheveningen. Den 21 zou op de kanonneerboot Hadda bij Helle- voetsluis een schot uit het stuk gelost worden, toen een marine-soldaat in eene der booten wasmen verzuimde het stopstuk van de monding af te nemen en vuurde met het gevolg dat het stopstuk het hoofd van den soldaat verbrijzelde. Purmerend. Wegens benoeming tot hoofd eeuer bijzondere school te Noordwijk werd door den gemeente raad aan den heer H. B. J. Haanappel, op diens verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs alhier, ter wijl ter vervulling van de hierdoor ODtstane vacature een oproeping van sollicitanten zal geschieden in het bezit van akten van fransch duitsch en wiskunde, of fransch, engelsch en wiskunde, tegen eene jaarwedde van ƒ1000. Den 21 heeft de heer G. A. Boomgaard, oud-ge zagvoerder te Groningen, zijn 107 verjaardag gevierd. Be halve dat hij doof is, is hij in het bezit van al zijne zintuigen. Hij is conventuaal in het Jacob- en Anna- gasthuis. Het college der zes steden heeft in het openbaar verpacht de vier tollen op de onder zijn beheer staande wegen voor den tijd van vijf jaren over 1896 tot en met 1900 voor J 17300 tegen 19075 over 1890 tot en met 1895. Tot hoofdingelanden van den polder Oostzaan zijn gekozen de heeren A. Fraij Gz. te Oostzaan en J. Vethaak te Zaandam met 47 en 45 van de 47 uitgebrachte stemmen. Bij de directie der Noordhollandsche Tramweg- Maatschappij worden pogingen aangewend om haar te bewegen de lijn van Edam door te trekken naar Oost huizen en zoo mogelijk verder naar Hoorn. De onlangs te Jirominenle gekozen leden van den gemeenteraadde heeren Kaars Sypesteijn en van Leyden, hebben voor die benoeming bedankt. Den 30 November 1892 is het schip «De Jonge Elske", van schipper P. Boonstra, in de Potmarge, tus- schen de spoorbrug en de Potmargebrugop een paal in dat vaarwater gestootenwaardoor dat schip zonk. De schipper sprak de gemeente Leeuwarden in rechten aan tot betaling van f 500 schadevergoedingmaar de rechtbank te Leeuwarden verklaarde hem niet ontvan kelijk in zijne vordering, omdat de gemeente ten aanzien van het onderhoud van het vaarwater wel tegenover den Eaad, maar niet tegenover derden verantwoordelijk was. Van dat vonnis kwam schipper Boonstra in hooger beroep en nu heeft het gerechtshof te Leeuwarden be slist, dat de gemeente wel tegenover derden aansprakelijk is en voorts het vonnis vernietigd de partijen terug verwezen naar de rechtbank om ten principale te proce- deeren en de gemeente veroordeeld in de proceskosten van dit incident in beide instantiën. De minister van binnenlandsche zaken heeft be paald dat het examen ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de vrije en ordeoefeningen der gymnastiek voor het jaar 1895 zal aanvangen op 15 October en dat de commissiën, met het afnemen van dat examen belast, zitting zullen honden te Nijmegen, Dordrecht, Haarlem, Leeuwarden, Zwolle en Eoermond. De commissie te Haarlem bestaat uita. lid en voorzitter F. J. Poutsma, schoolopziener in het district Haarlem b. tot leden J. A. van der Boom te Haarlem J. A. H. Eckhart en mej. Th. A. Aler, Amsterdam; mej. A. M. Tit, Haarlem tot plaats ver v. leden G. A Bader te Leiden en mej. J. 8. de Haan Amsterdam. Zij die zich aan het examen wenschen te onderwerpen moeten hunne stukken, geboorte-akte en getuigschrift van zedelijk gedraginzenden vóór 3 October bij den voorzitter der commissie, voor welke zij verlangen te verschijnen. Met ingang van 16 October a.s. zijn o.a. benoemd tot surnumerair der posterijen en telegraphie K. E. A. Vries te Helder en J. de Wit te Hnkhulzen. Te Hontenisse is een vrouw vermoord gevonden het vermoeden wint veld, dat zij zelfmoord gepleegd heeft. De gemeenteraad van Bergen op Zoom heeft met algemeene stemmen besloten tot het aangaan eener 3x/2 pet. geldleening groot 100.000 ten behoeve van de gasfabriek. Bedankt voor het beroep naar Franeker door ds. A. J. Adriani te Warinenhuizen. Voor een paar dagen is te IJmuiden aangespoeld het lijk van eene vrouw en van een man in verregaan- den staat van ontbindingbeide lijken zijn vermoedelijk nog van de Elbe afkomstig. Het voornemen bestaat om muntbiljetten van tien gulden te doen aanmaken ten einde te kunnen overgaan tot de intrekking van J 1.000.000 aan munt biljetten van 50 welke veel minder gewild zijn en het in omloop brengen in de plaats daarvan van munt biljetten van 10 tot gelijk nominaal bedrag Sünukhuïzen. Benoemd tot onderwijzeres te Ouds hoorn (Z. H.) mej. G. Bakker Jd. Oostgraftdijk. Van wege het bestuur van het Zeevarend fonds alhier, had in de vorige week de aan besteding plaats van de levering van de petroleum voor de straatverlichtinS in het a.s. seizoen. Aan den laagsten inschrijver, den heer K. Kaay, is de levering gegund tegen 6,90 per 100 kan. De landbouwers in de polders Waard en Groet zetten hunne uienoogst aan vorstvrij gedekte hoopen. Thans is de prijs dezer veldvrucht zoo gering, dat het de arbeidskosten niet kan dekkenslechts 60 cents per mud werd hier geboden. Exameiw boekhouden. De najaars-examens in het boekhouden, moderne taieu en handelscorrespondentie van «Vooruit", vereeni- ging van handels- en kantoorbedienden te Amsterdam, zullen plaats hebben op 22 en 23 October a.s. Aanmel ding bij den secretaris, den heer A. J. Boom, aldaar. Den 22 is te 's-Hertogenbosch de protest-meeting der katholieken gehouden tegeu de inlijving van den Kerkdijken Staat in het koninkrijk Italië. Het aantal deelnemers bedroeg 8000 a 9000 personen; de St. Jans- kerk kon moeielijk allen bevatten. O. a. was generaal de Charette, oud-aanvoerder der zouaven tegenwoordig. Dr. Schsepman sprak de feestrede uit. De Paus had per telegram den plebaan Brouwers gemachtigd tot het uit spreken van den apostolischen zegen met daaraan ver bonden aflaat. Van den preekstoel werd dit afgekondigd. In den nacht van den 23 is te Hillegom bij drie ingezetenen ingebroken bij den spekslager Baumden manufacturier Nipper en den boekhandelaar Kat. Ont vreemd zijn verschillende gouden en zilveren voorwerpen en ongeveer J 500; o. a. een bankbiljet van 200. De Koningin-Eegentes heeft den 23 een bezoek gebracht aan het krankzinnigengesticht onder Loosduiuen. Het vertrek naar het Loo is bepaald op den 27. Te Oosterwijk wordt een nieuwe r. k. kerk gesticht naar de plannen van den heer dr. P. J. H. Cuypers onder hoofdtoezicht van zijnen zoon den heer Joseph Cuypers; de aannemingssom is 138,000. Alle militairen officieren en minderen, die benoemd werden tot ridder van de militaire Willemsorde of in die orde in rang werden verhoogd naar aanleiding van hun moedigbeleidvol en trouw gedrag op Lombok hebben in de vorige week van de koningin ontvangen een fraaie photograpische afbeelding van het tafereel, toen H.M. in de Maliebaan generaal Vetter het ordeteeken op de borst speldde. De photographiën dragen de eigen handige onderteekening van koningin Wilhelminabene vens een opdracht. Te Velp zijn in de afgeloopen week door dy senterie aangetast 31 personen en aan die ziekte over leden 6; hersteld 12. Zaandijk. Benoemd tot wethouder de heer D. van Hoornbij beslissing door het lot tusschen hem en den heer J. J. Dekker. merde om Eugenie, met wie hij immers had afgerekend. Hennern was hem geheel onverschillig. Bovendien zou ook een meer belangstellende nauwelijks iets opmerke lijks gezien hebbeu in den onberispelijken omgang van Dr. Hennern en mejuffrouw Weding. Zij zagen elkander voor het eerst weer bij eene buiten partij naar Tegel, waarop Donnsdorf den Vrijdag voor Pinksteren al zijne kennissen had uitgenoodigd. Beiden waren zij in het begin eenigszins verlegen. Maar Hen nern had alle reden om te gelooven, dat hij de terug getrokkenheid van mejuffrouw Weding niet als een ongunstig teeken behoefde op te vatten en Eugenie was er hem zeer dankbaar voor, dat hij er zich toe bepaalde zeer vriendelijk en voorkomend jegens haar te zijn zon der ook maar iets te zeggen, dat een der talrijke gasten aanleiding had kunnen geven om een spottende of pla gende opmerking te maken. Toen tegen het vallen van den avond het gezelschap zich gereed maakte om te vertrekken ging Hennern naar Eugenie toe en zeide tot haar «Wij hebben elkan der van daag bijna niet gesproken. Ik hoop, dat we het verzuimde spoedig eens kunnen inhalen. En ik hoop dat Donnsdorf ons de gelegenheid daartoe zal geven.' Eugenie antwoordde kalm en vriendelijk op een toon die noch bijzonder geanimeerd, noch afstootend was »Dat zou mij ook genoegen doen." Hennern bedankte met een vriendelijken glimlach en hielp Eugeuie bij het instijgen in een der rijtuigen, waar mee het gezelschap huiswaarts ging. Hij nam zelf plaats in een ander rijtuig. De voorbereidende drukten voor de bruiloft, de laatste regeling omtrent het uitzet, de sierlijke inrichting van het huis met een prachtig atelier in de Corneliusstraat namen Donnsdorf en de zijnen zoozeer in beslag, dat hij eerst geruimen tijd later gevolg kon geven aan de beschei den, maar zeer duidelijke toespelingen van zijn neef om hem nog eens in aanraking te brengen met mejuffrouw Weding. De eerste dagen van Juni waren prachtig. Overal was de grond getooid met bloemen en groen. De vrnchtboomen die geheel bedekt waren met hunne zachtgekleurde bloe sems, vormden een oneindig grooten bioemenruiker van liefelijke en fijne kleuren. «Wat zoudt gij er van zeggen," zeide papa Donns dorf, toen hij met Frida en Victor, die hij nu reeds altijd zijn zoon noemde, aan het ontbijt zat, «als wij van dezen mooien dag gebruik maakten om een uitstapje te maken Wij hebben in de laatste weken genoeg uit gevoerd en mogen ons nu wel eene kleine ontspanning vergunnen." De «kinderen" Frida en Victor waren het geheel eens met den heer Donnsdorf. «Wij konden Eugenie ook wel meevragen," vervolgde Donnsdorf zoo ter loops. «Ik vind, dat gij uwe vriendin wel wat nonchalant behandelt." «Maar papaatje," zeide Victor, «mejuffrouw Weding is zoo verstandig en zij houdt zooveel van Frida, dat zij dat zeker niet kwalijk zal nemen. Zij weet bovendien, dat eene bruid eene uitzondering maakt en dat égoisme tot de geoorloofde eigenaardigheden van verloofden be hoort. Is 't niet zoo, liefste voegde de kunstenaar er glimlachend bij, terwijl hij met zijne groote hand t-eeder de wangen van zijne bruid streelde en er drie vierde gedeelte van het armzalige kleine gezichtje mee bedekte. «Liefste," zoo noemde Victor nu zijne Frida. Hij had na lang zoeken geen anderen lievelingsnaam kunnen vinden. En «liefste" viel zeer in den smaak van Frida en van papa Donnsdorf. «Dat is alles goed en wel," zeide Donnsdorf, «maar ik heb medelijden met het arme meisje. Zij komt nooit verder dan de Tichelstraat, en ik zou haar wel gaarne een paar vroolijke uurtjes in den zonneschijn en de fris- sche lucht, bezorgen." «Natuurlijk, natuurlijk 1" riep Victor uit, die, zonder het misschien zelf te weten, er zeer op gesteld was, steeds van dezelfde meeniug te zijn als papa Donnsdorf. «Wij zijn er volstrekt niet tegen." «Ik ben alleen miar bang," bracht Frida in't midden, «dat die arme Eugenie in ons gezelschap niet veel plei- zier zal hebben. Aan Tori zal zij ook niet veel hebben." Amsterdam. Bij kon. besluit van den 21 is o. a. benoemd tot adjunct-inspecteur der directe belastingen, invoerrechten en accijnsen alhier de heer J. M. van der Minne, ontvanger der invoerrechten te St. Pieter. Den 22 werd de tentoonstelling door 13000 betalende bezoekers bezocht, Uit Parijs waren per extra-trein 200 personen gekomen. Den 23 werd door het gemeentebestuur herbesteed het maken der kanalisatie ten behoeve van den gemeentelijken telefoondienstvan 13 inschrijvers was de heer L. L. D. Zuiderhoek voor 79998 de laagste. In de afgeloopen week is weder ingebroken in een perceel op de Weteringschans 45, waar de dieven geene voorwerpen van waarde vonden, daar de bewoners, de familie Eeijnders, vóór hun vertrek uit de stad alle voor werpen van waarde in veiligheid hadden gebracht en in een perceel aan den Parkweg 26, bewoond door den heer J. P. Guepin, waar verschillende zilveren voorwerpen vermist worden. Ook de woning van mevr. de wed. HeemskerkWaller iu de Oonstanstijn Huygensstraat 113 heeft een bezoek van dieven gehad, doch deze dame is nog uitstedig, zoodat de schade niet opgegeven kan worden. Den 23 viel een loodgietersknecht uit een dakgoot en overleed aan de gevolgen. Haarlem. Den 20 heeft prinses Pauline van Wurtemberg een bezoek gebracht aan het stedelijk museum van schilderijen en oudheden en aan de Bavo-kerk, waar de organist, de heer Ezerman, op het orgel een drietal stukken voordroeg. Na een dejeuner in het hotel Funckler gebruikt te hebben, maakte zij een rijtoer naar Bloemendaal en Overveen. De arr.-rechtbank alhier heeft den 19 D. C. Bosch 19 jaren oud, verver, tegen wien 5 jaren gevangenisstraf was geëischt ter zake dat hij op 27 Juli, na een twist, den timmerman J. Henneman met zooveel kracht op den grond tegen de straatsteenen geworpen had, dat hij eenige uren later tengevolge van een schedelbreuk overleed veroordeeld tot twee jaren gevangenis. Llmmen. In den namiddag van den 23 vatte een hooiklamp op het erf van den heer P. Tromp vuur, zóó zeer aanwakkerend, dat slechts met groote moeite, dank zij den ter hulp toegeschoten ingezetenen, het woonhuis Kon behouden worden. Vermoedelijk hebben kinderen in de nabijheid van den klamp met lucifers gespeeld en is daaraan de brand toe te schrijven. Zeker zou deze echter niet zoo snel zijn toegenomen als de eigenaar van den klamp de ongelukkige gewoonte niet had gevolgd, om zijn hooi met riet te omgeven. Spanbroek. Als een bijzonderheid meldt men onsdat op het erf van den landman P. S. een appel boom voor de tweede maal in dit jaar in vollen bloei staat. Urseiu. Zondag, den 22, gaf het Fanfarekorps «De Eendracht", directeur de heer J. M. Otto, van Alk maar, eene zeer goed geslaagde uitvoering, ten huize van den heer K. Waal alhier. De verschillende nummers werden flink voorgedragen. Er was zeer weinig publiek opgekomen. De heer E. v. d. Laan, gemeente- en onbezoldigd rijks veldwachter alhier, hoopt 4 Oct. e. k. den dag te her denken, waarop hij vóór 25 jaren in deze gemeente in betrekking kwam. Op dienzelfden datum is hij reeds 371I2 jaar bij de politie werkzaam. Oudkarspel. De laatste kermis aan den Lange- dijk wordt thans aan het noordeinde van ons dorp ge vierd. Eene lange rij kramen langer dan op een der andere kermissenstaat ter weerszijden van de straat. De eenige kermistent, die zou worden opgeslagen, werd men zegt vooral door toedoen der kasteleins, die voor schade aan hunne zaak vreesden geweerd. De geschiedenis meldt, dat deze laatste kermis is ontstaan uit de bijeen komsten die in vroeger tijden hier gehouden werden door veldarbeiders van buiten onze provincievóór zij gezamenlijk de reis naar hunne woonsteden aanvaardden. Werd er vroegere jaren op deze kermis vooral hevig ge vochten zachtere zeden en krachtiger politie hebben daaraan ten deele een einde gemaakt. üchagen. De volgende premiën zijn door verschil lende brandwaarborgmaatschappijen en andere corporaties aan het vaste brandweerkorps en de vrijwillige brandweer der vereeniging «Lycurgus" toegekend Door de «Hol- landsche maatschappij" aan «Lycurgus" 5 door «de Jong Co." aan «Lycurgus" 20 aan de bezoldigde brandweer 40 door de «Nederlandsche neringverzeke- ringmaatschappij" aan elk korps 10door de gemeente aan «Lycurgus" 20 en aan het vaste korps 40. Van belooningen aan brandweerkorpsen uit andere gemeenten, die tijdens den kerkbrand hunne zoo gewaardeerde hulp verleenden werd tot heden niets vernomen. Den 22 gaf de Harmonie-kapel van 8 tot half 10 's avonds een concert op de marktplaats. Het prachtige weêr had zeer vele in- en omwonenden aangelokt om de uitvoering bij te wonen. Frida had zich zoozeer vermand, dat zij Victor nu «Tori" durfde noemen. «En al is u nog zoo vriendelijk voor Eugeuie beste papa een j mg meisje praat toch liever met een jongen man." «Misschien konden wij nog wel iemand vragen als gezelschap voor mejuffrouw Weding," sloeg Victor voor, die er zeer op gesteld was zijn schoonvader genoegen te doen. «Dezen of genen jongen man bij voorbeeld...." hij hield even op en bedacht iemand. «Onzen neef Hen nern bij voorbeeld." Donnsdorf was innig verheugd over zijne diplomatische slimheid. Het deed hom genoegen, dat de aanleiding om Hennern te inviteeren, niet van hem was u':tgegaau. «Ik zal eene boodschap" naar de Beurs' zenden. Om half vijf laten wij den landauer inspannen. Als Hennern van de partij wil zijn, is hij welkom Gij schrijft zeker wel een paar woordjes aan Eugenie om haar te zeggen, dat wij met het rijtuig aankomen om haar af te halen." «In onzen landauer kunnen wij gemakkelijk met ons vijven zitten en als het Hennern te benauwd is, kan hij met zijn tilbury gaan. Ik zal zelf wel even aan den ouden heer Weding gaan vertellen, dat wij hem voor van middag van zijne dochter berooven." Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2