No» 115. leven en Negentigste Jaargang» 1805. V K IJ I) A G Burgeravondschool. B u ite ui a n d. •27 SEPTEMBER. Feuilleton. JD3H VROUW. Berlynselie Roman, Nederland. ALK1AARSCHE COURANT Deze Courant wordt Bitistlag-, Bonderdag- on Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,80; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. ]>e lessen aan bovengenoemde inrichting zullen den 2 Octoberdes avonds te 7 uur, een aanvang nemen. Zij, die tot hiertoe het inëntingsbewijs verzuimden in te leverenworden er aan herinnerddat mede te brengen. De Directeur, H. J. DE GROOT. BE VOX.KINO. Onderstaande personen worden in hun belang dringend uitgenoodigd zich ten spoedigste ten stadshuize (afdeeliug bevolking) aan te melden, t. w: Eefje Dekker Nieuwkamp, 1. w. Helder; Jacob Sohrieken, l.w. Zijpe Willem Gleijsteen, 1. w. Hoorn Petrus Huiberts 1. w. Amersfoort. Prijs der gewone Advertentlën Per regel f O,IS. Groote ietters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. BITITSCHLANB. Te Berlijn zijn vijf bier- of koffiehuishouders, behoorende tot een sociaal-democratische vereeniging, daaruit gebannen, omdat zij op het Sedan- feest hun hnis geïllumineerd hadden. In het nabij Ber lijn gelegen Rixdorf zijn zes socialistische leden van den gemeenteraad door hunne partijgenooten gedwongen hun mandaat neder te leggen, omdat zij gestemd hadden voor het toestaan van 1200 voor een kinderfeest op den Sedandag. De pogingen om de gezonken torpedoboot te vinden zijn opgegeven. Het water schijnt daar te diep te zijn. Lijken der bemanning zijn aan de kust van Jutland aangespoeld. E.VUillilIV. Volgens het verslag van het post wezen over 1891 zijn in dat jaar door de post ter verzending aangenomen 1,770,990,000 brieven, 312,800,000 briefkaarten, 151,800,000 dagbladen, 614,600,000 druk werken en 57,136,000 pakketten. Wegens onjuistheid in net adres werden meer dan 6000 brieven en meer dan een millioen briefkaarten teruggezondenwegens diezelfde reden konden 30,691 aangeteekende brieven, vertegenwoordigende een waarde van° 127,100 frs., niet afgeleverd worden. In het vorig jaar zijn 254 nieuwe postkantoren ge opend en is het aantal brievenbussen met 830 vermeer derd. Een proef is genomen met de bevestiging van bnssen aan tramwagens welke maatregel echter niet in den smaak van het publiek scheen te vallen. FRAMRIJh. De president der republiek bracht deu 23 een bezoek aan den Koning van België in het Hotel de Bristol te Parijs. De heer Faure droeg daarbij het grootkruis van do Leopoldsorde en koning Leopold het grootkruis van het Legioen van Eer. Het onderhond was zeer hartelijk en dnnrde 40 mi nuten. De koning deed zijn bezoeker uitgeleide naar het rijtuigwaar zij nog eenige oogenblikken praatten, terwijl de omstanders riepen «Leve de koning Leve BelgiëLeve de republiek De koning keerde in zijne vertrekken terngtoen het publiek bleef juichen ver toonde hij zich op het balkon en groette. OOSTENRIJK-HOSIGAR1JE. De verkiezingen van de tweede kiezersgroep voor leden van den gemeente raad, voor een groot deel bestaande uit ambtenaren, zijn mede afgeloopen ten voordeele van de anti-semieten. Van de 46 afgevaardigden, welke de-ze groep mocht benoemen, behooren 32 tot de anti-semieten en 14 tot de liberalen. Dientengevolge is de meerderheid in don Raad anti- semiotisch. POKTUGlUi. De Koning zal spoedig eene reis doen door Spanje, Frankrijk, Engeland, Duitschland en Italië. RUS1LA.NO. De uitkomsten van den proefdorsch van het wintergraan zijnboven het gemiddelde in Centraal-Rusland, de streek der Zwarte Aarde en in den Kaukasus beneden het gemiddelde in de noordelijke en gedeeltelijk ook in de zuidelijke en zuidwestelijke Wolga- gonvernementongemiddeld in de overige streken van het Rijk De uitkomsten van den proefdorsch van het zomergraan zijn nog niet volledig vastgesteld maar men mag aan nemen, dat de uitslag zal zijn boven het gemiddelde in de zuidelijke, noordwestelijke, oostelijke en centrale gou vernementen, evenals in den Kankasus beneden het ge middelde in de streek der Zwarte Aarde, het steppenge- bied en in de zuidelijke en de Wolga-gouvernementen. SPANJE. Voor do troepen op Cuba zijn in Duitsch land 60000 Mauser-geweren aangekocht. Hevige stortbuien hebben in de provincie Saragossa de stad Alhama overstroomd. Verscheidene rivieren zijn buiten hare oevers getreden. Het spoorwegverkeer in de provincie is gestremd. ÏWITSEKLAN®. Op het meer van Genève is een ï'oêïbootjewaarin drie heeren en vijf dames gezeten waren, in aanraking gekomen met de raderen der stoomboot Aiglenabij Genève. Slechts één heer werd geredde zeven andere personen verdronken. De geredde heer verloor zijne vrouw en zijne twee zusters. iimm— j ll yBuwwiwi mwmiim steuuen de onderneming direct en indirectdoor finan- ciëele hnlp maar ook door zelf als inzenders op te treden. Nu de tentoonstellingsgebouwen met reuzenkracht hun voltooiing tegemoet gaan, kan men reeds vooruitzien dat deze expositie de grenzen van een gewone berlijnsche tentoonstelling ver zal overschrijden en in menig opzicht een universeel karakter zal dragen. Zeker zal de dnitsche nijverheid met al hare vertakkingen over de geheele wereld een bijzonder goed figuur maken en allereerst zal de dnitsche visscherij-teutoonstelling en de dnitsche ko loniale tentoonstelling die onder bescherming staat van de rijksregeeringvan groote beteekeuis zijn. 5000 In zenders, en een waarborgfonds van 4 milloen mark wijzen reeds op den omvang van deze wereldtentoon stelling die 23 hoofdgroepen telttextielnijverheid, stof feering, bouw- en ingenieurskunst, hout-industrie, porcelein en aardewerk, galanteriewaren, metaalindustrie, graphische en decoratieve kunsten chemische industrie voedings— en genotmiddelen wetenschappelijke instrumenten mu ziekinstrumenten, machine-, scheepsbouw en vervoerwezen, electrotechniek leder- en caoutchoncindustrie papier industrie photographic verpleging- en genezingsinrich- tingen, onderwijs en opvoeding, visscherij, schipperij, rij-, schiet-, jacht-, wiel-, roei-, zeil-, zwem-, ijs- en speelsport, watersport en luchtscheepvaarttuinbouw en dnitsche koloniale tentoonstelling. In het hoofdgebouw is 60.000 M2. ruimte beschikbaar. Een afzonderlijk gebouw van 5200 M2. is voor do chemische industrie bestemd. Verschillende groepen hebben voorts nog afzonderlijke gebouwen, even als de stad Berlijn. De ligging van het terrein is zeer gunstigeen fraai uitgestrekt park is beschikbaar. .Oud-Berlijn" is daarin gebouwd, terwijl de_ tentoon stellingsschouwburg op zichzelf een kunstwerk is. Een alpenpanorama zal het hooggebergte nabootsen alle typen van dnitsche oorlogschepen zullen er te zien zijn op een groote watervlaktewaar alle manoeuvres met de schepen zullen worden verricht. Verder zal eene afdeeling .Kaïro in Berlijn" te zien geven en een park van 70.000 M2 uitsluitend zijn bestemd voor ontspanning. Berlijn mag in 1896 dus met goed vertrouwen de wereld tot een bezoek uitnoodigen en bij de inrichting en lei ding wordt niets verzuimd om de tentoonstelling een schitterende uitkomst te waarborgen. Tentoonstelling te Herlijn. Omtrent de berlijnsche nijverheidstentoonstelling in 1896 kan het volgende worden medegedeeld. Deze tentoonstellingonder bescherming van Prins Frederik Leopold, wordt 1 Mei 1896 geopend. De archi tecten, de heeren Bruno Schmitz, H. Griesebach en Karl Hoffacker hebben schriftelijk verklaarddat op dien datum de tentoonstelling stellig zal gereed zijn. De duur is bepaald op zes maanden. Eere-president is de prni- sische minister van koophandel, Vrijheer von Berlepsch. De gemeente Berlijn maar ook de Staat en het Rijk naar het Hoogduitsek VAN PAUS. L1NDAU. 13) Tegen vijf uur rolde de met twee goede engelsche paarden bespannen landauer over den Keurvorstendijk naar het Halenmeer. Hennern wilde volstrekt naast den koet sier op den bok zitten. Zoodra zij buiten het stadsgebied waren, kwam het kleine gezelschap in de prettigste stemming. Hennern plaatste zich achterste voren op zijne hooge zitplaats, zoodat zijne beenen in het rijtuig hin- geu en door Victor werden vastgehouden. Eugenie was zeer verbaasd, toen zij zag, dat Hennern, dien zij altijd ernstig en koel had gezien, zoo vroolijk en overmoedig kon zijn. Bij het logement van Schildhorn stapte men uit. Daar gebrnikte men als naar gewoonte koffie met koekjes, en daarna gingen zij met hun vijven in een kleine boot en roeiden naar het Schildhorn gedenkteeken, dat op een landtong stond, en deden van daar uit een groote wan deling door het bosch. Donnsdorf had in do verte een handelsvriend gezien, die hem eigenlijk zeer onverschillig was, voor wien hij echter op dien middag een bijzondere vriendschap voorwendde. Hij verzocht de jongelui, om maar rustig door te wandelen, hij zon ze wel weer terugvinden, en hij bleef met zijn vriend aan het praten. Victor ging met zijne kleine Frida vroolijk en wel vooruit. Zoodra zij een honderd schreden verwijderd waren van de bewoonde streek, kon bij het mot laten, met volle stem: .Wie heeft u, o heerlijk woud aan te heffen. Hennern en Eugenie volgden langzaam. Nadat zij een tijdlang stilzwijgend naast elkander waren voortgegaan, zeide Hennern zonder naar oene in leiding te zoeken »A!s u over ons eerste gesprek zooveel hebt nage dacht als ik, moet u toch al een heel eind op weg zijn om eene beslissing te kunnen nemen." »Ik heb er over nagedacht," hernam Eugenie, .zeer lang en zeer ernstig heb ik er over gedacht. En ik zal u eerlijk de waarheid zeggen. Het gevoel van eene zekere onrast, dat zich natuurlijk van mij meester ge maakt heeft, is nog niet geweken. Ik ben al te oud, om niet te weten, wat er voor u, wat er voor mij op het spel staat. Ik weet ook wel, dat de meest nauw gezette eu verstandige menscheiï juist over deze ge wichtigste van alle vragen, gewoonlijk met eene onbe grijpelijke lichtvaardigheid heengaan. Eu misschien is dat lichtvaardige juist het verstandigst en leidt het vele wikken en wegen nergens toe. Maar ik neem nu eenmaal de zaken nog al zwaar op. En ik moet mij telkens her inneren, dat het bij eene verloving en een huwelijk het geluk vau twee menschen betreft." Ja, bijna in alle gevallen," zoido Hennern verder, .en wel, altijd, wanneer niet de ware en echte liefde in het spel is, die met alle moeielijkheden, bedenkingen en ver maningen spot, behoort er een zekere moed toe om te trouwen. U kunt het lichtvaardigheid noemen als u wilt. Maar ik zou liever spreken vau vertrouwen." .Vertrouwen!" herhaalde Eugenie met een geheel bijzonderen uadrnk, terwijl zij naar den roodachtigen grond keek, die door de zonnestralen, die tnsschon de dennetakken door keken, met gouden figuren versierd was. »Dat is het juist! Zal ik het vertrouwen recht vaardigen, dat u in mij stelt Eugenie gaf daarmee hare gedachte, die geen oogen blik van haar week, niet geheel naar waarheid weer In werkelijkheid vroeg zij zich af, of zij vertrouwen kon stellen in Hennern .Als ik daar ook maar eeniga vrees voor had," riep Hennern levendiger uit dan hij gewoonlijk sprak, .zou ik waarlijk geen werk van u gemaakt hebben .Wij hebben afgesproken, dat wij zeer oprecht met elkander znllen omgaan," zoo vervolgde Eugenie, op wie Hennern's tegenwerping weinig invloed had gehad .Waarom maakt u werk van mij? Inderdaad toch met Tweede Kamer. Den 24 zijn herkozen tot leden der huishoudelijke commissie de heeren Beelaerts vau Blokland en Veegens en tot leden der gemengde commissie voor de stenographie de heeren Schaapman de Beaufort (Amsterdam) en T. Mackuy. Tot rapporteurs der indischo begrooting voor 1896 zpn door de afdeelingen benoemd de heeren van Gennep, Pijnacker Hordijk, van Gijn, Cremer en Tijdeman. -!jaijii laiiiW Müii..Agwss omdat de drang nws harten u tot mij dreef. Jarenlang zijn wij elkander voorbijgegaan. Wij hebben elkander beleefd gegroet, maar het is geen van ons beiden in de gedachte gekomen, te blijven staan om een praatje te maken of samen door te wandelen. En nu zoudeu wij elkander vergezellen op den gemeenschappelijken weg, die naar het einde voertDen een of den anderen dag hebt u bedacht, dat het om verschillende redenen beter zou zijn om te trouwen. U hebt eens rondgezien ouder uwe kennissen, en bij die gelegenheid hebt u de dochter vau den geheimraad Weding gezien, wier voorkomen u vrij goed beviel. U hebt intusschen geïnformeerd, of die dame haar hart nog niet aan een ander hadt geschonken, en toen men u daarover geruststellende berichten heeft gegeven, is uw besluit opgekomen dat jouge meisje tot vrouw te nemen. Als verstandig man van de wereld hebt n gedacht, dat naar alle waarschijnlijkheid uw be sluit alleen voldoende was om uw voornemen te ver wezenlijken." .Maar, mejuffrouw!" zeide Hennern. .Wij hebben elkander de verplichting opgelegd, zeer openhartig en vrijmoedig te zijn," hernam Engonie. Wat ik zeg, is de eenvoudige, nuchtere waarheid. U is rijk en n bekleedt eeue voorname plaats in de maatschappij u is ontwikkeld en u hebt aangename manieren. U bezit dus alle eigenschappen, die u iu de oogen van ouders van huwbare dochters tot een gewensebte partij maken. Een meisje zonder geld, dat nw aanzoek afslaat, zou door de meuscheu voor eeue zottin worden gehouden. U weet zeer goed, dat er niets zoo treurig is, als het lot van znlk een meisje zon er geld, dat koogere wen- schen en illusies koestert dan het leven voor haar heeft weggelegd. Wat moet zulk een meisje van den vroegen morgen tot. den laten avond hooren, als zij niet meer zoo heel jong is Dat men nog maar altijd voor haar moet zorgen En wat heeft zulk een meisje geleerd, om voor zich zelf te kunnen zorgen Wat kan bet begin nen? Zoo goed als niets. Het kan misschien zeer goed naaien, een beekje schilderen, net zou iu eik geval aan beginners les kannen geven op de piano en in talen, uit uut Fransch en Engelsch vertalen Dat zijn alle-

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1