No. 116. Eerste blad. ïeven en Megentigste Jaargang. 18U5. ZONDAG 29 SEPTEMBER. Onbestelbare Hrieven, Stedelijk Museum te Alkmaar. Feuilleton. Burgeravondschool. ÏJkkantoor. Nederland. DB Loting voor de Nationale Militie. Inrichtingenwelke gevaarscliade of kinder knnnen veroorzaken. Ie Suppletoire begrooting. Berlijnsclie Roman, IlLKMAARSCHE (OIIUM Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar/ 0,8©; franco door het geheele rijk 1, De 3 nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentiën Per regel f ©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. verzonden gedurende de le helft van September 1895 Ganzinotti Amsterdam (2 stuks)P Hooper, Amsterdam; G. de Gier, 's Gravenhage; F. Maar .ens Haarlem; J. Groot, Rotterdam; 0. Rijs BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de 1 o t i n g der °in 1895 alhier voor de lichting van 1896 voor de Militie ingeschrevenen zal geschieden op Woensdag 23 October aanstaande, ten raadhuize der gemeente Alkmaar. Zij worden mitsdien opgeroepen, om op dien dag, des voormiddags te 10'/2 are, zich aldaar te bevinden, om te loten en opgave te doen van de redenen van vrij stelling, die zij ter zake van de Militie vermeenen te moeten inbrengen. Indien zij vermeenen vrijstelling te kannen erlangen wegens broederdienst of op grond van te zijn eenige wettige zoon, moeten zij Dinsdag 26 November e. k., des voormiddags te 10 uren, op het raadhuis verschijnen, vergezeld van twee bij den Burge meester te goeder naam en faam bekend staande meer derjarige ingezetenen, die de vereischte getuigenis kunnen afleggen en hot aldaar op te maken getuigschrift onder- teekeneu, terwijl zij verplicht zijn vóór dien tijd de noo- dige opgaven ter secretarie te verstrekken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris, 26 September 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. Bezichtiging tegen 1© ets. de persoon op Kondag 3© Sept., 's namiddags van 13 uren. Kostelooze bezichtiging op Kondag G ©et., 's namiddags van 13 uren, waarvoor toegangskaarten te verkrijgen zijn ter vergadering der Commissie op Don derdag 3 Oct. 1895, 's namiddags van 23 uren, ten stadshuize. Aan en voor hinderen beneden 13 jaren worden geene toegangskaarten afgegeven. Verder is het museum te bezichtigen tegen betaling van 35 ets. de persoon op Maandag en Vrijdag van iedere week, van des namiddags 1 3 uren. BEVOLKING. Onderstaande personen worden in hun belang dringend uitgenoodigd zich ten spoedigste ten stadshuize (afdeeling bevolking) aan te melden, t. w: Eefje Dekker Nieuwkamp, 1. w. HelderJacob Scbrieken, 1. w. Zijpe Willem Gleijsteen, 1. w. Hoorn Petrus Huiberts 1. w. Amersfoort. De lessen aan bovengenoemde Inrichting zullen den 3 Octoberdes avonds te 7 uur, een aanvang nemen. Zij, die tot hiertoe het inëntingsbewijs verzuimden in te leverenworden er aan herinnerddat mede te brengen. De Directeur, H. J. DE GROOT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat zij in hunne verga dering van heden a. geweigerd hebben op haar verzoek vergunning te verleenen aan mej. de wed. P. W. KROESE geb. KOSTER tot oprichting eener varkensslagerij in het perceel aan de Keetgrachtwijk D no. 8 b. vergunning verleend hebben op zijn verzoek aan P. DE FRENNEsigarenfabrikant alhiertot oprich ting eener drogerij van sigaren in het te bouwen per ceel aan de Laatwijk D nos. 204 en 205. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. AlkmaarDe Secretaris 27 September 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat de eerste supple toire gemeente-begrooting, dienst 1895, heden den gemeenteraad aangebodengedurende de eerstvolgende veertien dagen op de gemeente-secretarie ter inzage ne- dergelegd en tegen betaling der kosten in afschrift ver krijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. MACLAINE PONT. Alkmaar, De Secretaris, 24 September 1895. NUHOUT VAN DER VEEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALK MAAR brengen ter kennis van belanghebbenden dat de Minister van Waterstaat Handel en Nijverheid aan den heer ijker, chef van dienst alhier, een verlof tot af wezigheid heeft verleend van zeventien dageningaande 17 October a.s., en gemachtigd om gedurende dien tijd het Kantoor te slnlten. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. MACLAINE PONT. De Secretaris NUHOUT VAN DER VEEN. Alkmaar, 28 September 1895. Tweede Kamer. De afdeelingen hebben gekozen tot rapporteurs over: het wetsontwerp tot grensverandering tusschen Am sterdam en de gemeenten Sloten Diemen en Nieuwer- Amstel, de heeren Pijnappel, Heemskerk, Rutgers, Lohman en Roessingh de ontwerpen tot verhooging van hoofdstuk V der Staatsbegrooting voor 1895, nadere wijziging der wet van 20 Juli 1870 tot regeling van het veeartsenijknndig Staatstoezicht en de veeartsenijkundige politieen de grensverandering tusschen Utrecht en de gemeenten De Bilt, Jutfaas en Oudenrijn, de heeren Pijnappel Heems kerk, Van Karnebeek, Lohman en Roessingh over het wetsvoorstel-Gerritsen (eed) de heeren Pijn appel, Honwing, Van Karnebeek, Lohman en Roessingh voor de wetsontwerpen tot toekenning, van rontelooze voorschotten nit 's Rijks schatkist voor den aanleg van stoomtramwegenonteigening voor een spoorweg van Schagen naar Wognum verhooging van hoofdstuk IX voor 1895 overeenkomst met Duitschland betreffende de verbetering en het onderhond van de Beneden-Niers en het Geldersche Nierskanaalen onteigening voor de verbetering van den waterweg tusschen den IJsel en de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolderde heeren ConradVan Bylandt Eerf, Van Basten Batenburg en Zijp. Voor de wetsontwerpen Instelling van een Militairen Pensioenraad nadere regeling van het recht van successie en wijziging der bepalingen betreffende de heffing van registratierechten machtiging op de Algemeene Reken kamer tot verevening van niet in uitgaaf genomen pen sioenen en de overeenkomst met de gemeente Bergen- op-Zoom, betrekkelijk een aan die gemeente overgedragen stuk grond, de heeren Van Alphen, Bahlman, Van Dedem, Bonman en Kolkman en over het wetsontwerp tot herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen de heeren Van Alphen, Veegens, Van Dedem, Bonman en Kolkman. Bij kon. besluit van den 24 is aan den heer L. van Rieteonsnl-generaal der .Nederlanden te Buenos-Ay- res de persoonlijke titel vbu zaakgelastigde verleend. De verzekerde schade bij den bekenden brand te Hooge-Zwaluwe bedraagt ongeveer f 112600, de niet- verzekerde 2400, samen f 115.000. De heer Prins candidaat te AndijKheeft het beroep naar de geref. gemeente van Holwerd aangenomen. Bij de wedrennente Paramaribo gehouden op den verjaardag der koningin is plotseling de tribune inge stort waarop o. a. de gouverneur met gezelschap ge zeten wasvele kneuzingen en zelfs een paar been breuken kwamen voor. Haarlem. Den 26 is de Drinkhal bij het Bron gebouw geopeudongeveer 150 personen dronken een glas staalwater. naar het Hoogduitsch VAN 14) PAUL. LINDAÜ. Naast de kraam van deu photograaf was een aardig bed met bloemen. De erocusjes, die er om heen stonden, waren al uitgebloeid, maar de lelies waren nog in vollen bloei, en aan den eenigen rozenstruik, waren de knoppen pas open gekomen. Eene roos evenwel was reeds geheel ontloken. »Hoe prachtig!" riep Victor uit, terwijl Donnsdorf nog steeds beproefde, het zonnelicht krachtiger te maken door de aanbieding van eene ruimere belooning. «Prachtig!" herhaalde Engenie eenvoudig en nit den grond haars harten. »U hondt van rozen?" vraagde Hennern zonder eene bijzondere beteekenis. «Bijzonder veel," antwoordde Eugenie. En toen zij hem daarbij rustig aanzag, ving zij een blik op, dien zij zeer goed begreep. «Ik kan wel raden, welke bedoeling u hebt," zeide zij, terwijl het vijftal langzaam den terugweg insloeg naar het logement. »U wilt mij morgen een mooien bouquet rozen zenden. Och, doe dat toch niet! Voorloo- pig nog niet Ik zou hem niet aannemen als een niets- beteekenende beleefdheid. Ik zou echter door hem aan te nemen niet meer willen zeggen, dan ik u op !t oogen blik kan zeggen en wat mijn gevoel u gerust mag zeg gen nog minder evenwel zon ik hem willen weigeren en n daardoor krenken, want dat is zeker wel het aller minst mijne bedoeling Het blijft immers bij onze afspraak." «Daar blijft het bij," verzekerde Hennern met een fijnen glimlach en voegde er bij»U is inderdaad zeer verstandigIk zal n geene rozen zenden en geduldig wachten, totdat u er mij het recht toe geeft." De zon was intusschen ondergegaan, en door de weer kaatsing van de gloeiende lucht aan den Westelijken horizont, schitterde de waterspiegel van het meer, dat door de donkere omlijsting van het dennebosch was af gesloten, als vloeibaar gond. Donnsdorf was het onmo gelijk, niet telkens stil te staan bij de kramen, die langs hun weg stonden. Het geheele gezelschap moest loten nemen, en na telkens nieten gekregen te hebben, wonnen zij eindelijk een paar gegoten blauwe glazen en een werkdoosje van schelpen, die natuurlijk ten geschenke gegeven werden aan de kinderen, die er om heen stonden te Kijken en die de prachtvoorwerpen in triomf aan hunne ouders lieten zien. Donnsdorf had ook geen rust, vóórdat hij bewijzen had gegeven van zijne vaardigheid in het schie ten, en was zeer gelukkig, toen na een half dozijn schoten, die hij gemist had, eindelijk bij een nieuw schot een trompetter achter de schijf van daan kwam en treu rig blies. Het was reeds vrij donker, toen het gezelschap plaats nam om te sonpeeren. De keliuer bracht lampen, die niet zeer goed voldeden aan hunne bestemming om het noodige licht te geven, maar veel meer de uitwerking hadden, dat zij de rondfladderende motjes, nachtvlinders en mug gen aantrokken. Het vijftal was in de beste luim en gebruikte de gerechten, waarbij de gebruikelijke paling met komkom- mersla niet mocht ontbreken, met veel smaak. «Vandaag over acht dagen om dezen tijd Is 'tniet, liefste riep Victor nit, terwijl hij zijn glas opnam en veelbeteekenend met Frida klonk. «Ja, Tori 1" fluisterde Frida en sloeg verlegen haar oogen neer. «Om dezen tijd," rekende Donnsdorf na, «zult gij zoo wat in Roderau zijn.... «Waarlijk, nog maar acht dagen Wat vliegt de tijd En van uw vriend, den raad van legatie von Berwitz hebt gij nog maar altijd niets gehoord?' Het toevallig noemen van den naam Berwitz trof Eugenie evenzeer als Hennern. Het hinderde Eugenie, dat zij onder deze omstandigheden herinnerd werd aan den heer von Berwitz. Zij had niet kunnen zeggen. waarom. En Hennern werd daardoor herinnerd aan eene gebeurtenis in zijn leven, waaraan hij liefst nooit weer gedacht had: aan zijn vergeefsch aanzoek om de hand van de mooie Lydia von Berwitz. Hij had den naam, dien hij na dien tijd haatte, nooit weer uitgesproken en had hem tot op dit oogenblik ook nooit in het huis van Donnsdorf gehoord. «Berwitz?" vroeg hij. «De raad van legatie von Ber witz Hoe komt gij aan hem «Ja, heb ik n dan niet verteld, dat onze Victor en de raad van legatie von Berwitz samen zijn opgegroeid, en dat Victor natuurlijk den oudsten en besten vriend nit zijne jeugd verzocht heeft, getuige te zijn bij het trouwen in de kerk en op het stadhuis Men kon het hooren aan deu toon, waarop Donnsdorf sprak, dat hij zich gevleid gevoelde, dat zijn schoonzoon zulke voorname kennissen had. »'t Is voor het eerst, dat ik het hoor," hernam Hen nern. «Jaren geleden heb ik eens een generaal von Berwitz in Gastein ontmoet." «Dat is de oom van mijn vriend," verklaarde Victor. «Dan hebt gij waarschijnlijk ook kennis gemaakt met de mooie freule Lydia, de dochter van den generaal «Neen," antwoordde Hennern uiterst kalm, terwijl hij Eugenie, die hem nu strak aankeek, bedaard aanzag. Dit gedecideerd, opzettelijk ontkennen maakte op Engenie een onverklaarbaar diepen indruk. Zij was vast overtuigd, dat Hennern op dit oogenblik onwaarheid had gesproken. Plotseling overviel haar het denkbeeld, dat Hennern mot den generaal von Berwitz de eene of andere onaangenaamheid had gehad, en dat Lydia, wier naam zij nu voor het eerst hoorde, er deel aan gehad had. Zij 'was geheel zeker van hare zaak, nog voordat Victor hare opvatting kon bevestigen. «Dat is /.onderling," zeide de beeldhouwer. «Freule Lydia verlaat haar vader nooit, en ik herinuer mij zeer goed, dat mijn vriend Berwitz zijn oom ook in Gastein heeft opgezocht en mij verteld heeft, dat zijne nicht Lydia zoo mooi is geworden." «Ik zeg immers niet, dat de dochter van den generaal niet in Gastein geweest is, ik zeg alleen maar, dat ik geen keunis met haar gemaakt heb," hernam Hennern.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1