349ste Staatsloterij. Buitenland. Kantongerecht te Alkmaar. Advertentiên. 5e klasse, 12e lijst, 27 Sept. Ns. 3784, 7859, 15628, 16946 en 18156 f 1000; Ns. 1982, 3446, 6885, 7039, 8676,11518 en 12072 f400; Ns. 3965, 4748, 7784 en 20179 f 200; Ns. 5271, 6671, 7256 en 9835 f 100. zijn. Er wordt voorts f 6000 uitgetrokken voor nog twee Rijks-landbouwleeraren en voor een Rijks-tuinbouw- leeraar. Te Maastriebt zal een Rijks-landbouwproefstation worden gevestigd (met een directeur ad f 2400een adsistent ad f 1800 en een amanuensis ad f 550). Voor de onderwijzers en onderwijzeressen aan de Rijks kweekscholen wordt een verbetering van jaarwedden aangevraagd en ten opzichte der mannelijke en vrouwelijke kweekelingen aan die scholen de verleden jaar erkende onbillijkheid opgehevendoor ook de vrouwelijke kwee kelingen in de gelegenheid te stellen de voordeelen te genieten, welke de opleiding aan een Rijks-kweekschool aanbiedt. Er zal eene nieuwe zoodanige school worden opgerichtuitsluitend voor vrouwelijke kweekelingen. Daaraan zal echter geen internaat worden verbonden maar Rijks-toelagen zullen worden verleend ten behoeve der huisvesting en verpleging tot gelijk bedrag als aan de kweekscholen voor onderwijzers. Er is f 25000 voor uitgetrokken. Voor bijdragen aan bijzondere normaallessen en aan hoofden van scholen wordt f 141,000 uitgetrokken. Hersteld wordt het vroeger subsidie van f 5000 aan de kweekschool voor bewaarschoolhouderessen te Leiden, en uitgetrokken f 3000 voor de Haagsche kookschool voorshands voor 1896 alleen. Te 's-Gravenhage zal het nieuwe Ethnographiseh Museum gevestigd worden en wel op het Rijks-terrein Bezuidenhout. De kosten van op- en inrichting zullen ongeveer f 350,000 bedragen. Hoofdstuk Maeine. Uit het vergelijkend overzicht betreffende de sommen voor het materiaal der zeemacht en van 's-Rijks-Marine- etablissement aangevraagd blijktdat voor aanbouw tuigen en uitrusting van nieuwe schepen daaronder be grepen de artillerie- en torpedobewapening wordt aan gevraagd f 3,670,300zijnde f 250,850 meer dan voor 1895 werd toegestaan; voor herstelling en uitrusting van schepen in- en buiten dienst f 1,121,700, f 1150 meer voor conservatie van reserveschepen en hunne uitrus tingsgoederen f 142,200, f 11,800 minder dan voor 1895; voor aankoop, aanmaak en herstelling van materialen, goederen en voorwerpen voor den voorraad f 557,600, f 12,500 mindervoor afschaffing wijziging en herstel van geschut, affutage, projectielen, handwapenen, tor pedo's enz., behalve voor nieuwe schepen f 289,500 f 61710 miDder; voor aankoop, onderhoud en herstelling van gereedschappen en werktuigen, aanbouw, onderhoud en herstelling in eigen beheer van werkinrichtingen werkvaartuigen en gebouwen f 369,309, f 64,400 minder; Voor algemeenon dienst en proefnemingen f 349,425 zijnde f 23,425 minder dan voor 1895 is toegestaan. Het bedrag van f 3,670,300, voor nieuwen aanbouw uitgetrokken, is geheel bestemd tot voortzetting van den bouw der drie bij de vorige begrooting toegestane pant- serdekschepen type kruiser genaamd «Holland", «Zee land" en «Friesland". (Wordt vervolgd.) De gemeenteraad van Goes heeft besloten tot het aangaan eener 3 pet. leening van ten hoogste 85000, met aflossing in 24 jaar ter aflossing van de 4 pet. schuld, in 1886 en 1887 hoofdzakelijk gesloten ter over neming en uitbreiding der gasfabriek. In den IJpolder zijn eenige duizenden turven, staande in de nabijheid van het kruitmagazijn, in brand geraakt en verbrand er wordt aan kwaadwilligheid gedacht. Te 's-Gravenhage is in den ouderdom van 69 jaren overleden mej. G. J. van de Sande Bakhuijzen de bekende bloemensehilderes. Voor het niet geplaatste gedeelte, f 414.000 van 902.000van de 3 pets. conversie-leening voor de gemeente Kampen was den 23 slechts ingeschreven voor f 54000 a 98x/4 pet., n.l. door van Esch en Co. te 's-Gravenhage f 5000 en W. H. Schukking te Zutfen 50000. Van de geldleening ten behoeve der gemeente Schiedam groot 3.000.000, tegen eene rente van 3 pet., is de eerste serie, ad f 1.000.000, en bloc overgenomen door den heer A. Oppenheim te 's-Gravenhage. Op uitnoodiging van den gemeenteraad van Nij- menen heeft zich een commissie gevormd om een onder zoek in te stellen naar de wijze waarop de Karoling- sehe Kapel op de beste wijze kan worden hersteld en in de toekomst bewaard. Die commissie bestaat uit de heeren prof. Reusens te Leuven pastoor van Heukelom te Jutfaas, dr. W. Pleijte te Leiden, B, Schrant en J. J. Weve te Nijmegen. Het kapitaal groot 100.000voor den aanleg van een tram Groningen—Paterswolde (de uitspannings plaats der Groningers) is volteekend vroeg in het voorjaar van 1896 zal met den aanleg een aanvang worden ge maakt. Den 24 is te Tiel het 25jarig bestaan der Hoogere Burgerschool feestelijk herdacht. Den 24 is- op de sigarenfabriek van de firma Schuyt aan de Ondegracht te Utrecht eene werkstaking uitge broken ongeveer 50 sigarenmakers namen daaraan deel. De oorzaak hiervan is het laten werken voor de sigaren fabrieken te Amsterdamwaar het werk gestaakt is. Bij kon. besluit van den 21 No. 25 is bepaald dat bij afzonderlijke dagorders zoowel in Indië als in Nederland eervol zal worden vermeld de luitenant ter zee der 2e klasse A. J. Gooszen en zulks ter zake van zijn gehouden gedrag bij het vermeesteren van eene prauw op den Lampaggerwel op 16 October 1886. Den 26 is in de te Groningen gehouden algemeene vergadering van de Vereeniging tot christelijke verzorging van krankzinnigen in Nederland besloten tot uitbreiding van de gestichten te Zuidlaren en te Veldwijk, waarvoor eene leening van f 200,000 zal worden gesloten. Bij kon. besluit van den 26 is aan het hoofdbestuur der Vereeniging Trouw aan Koning en Vaderland ge vestigd te Utrecht, tot ondersteuning van behoeftigen gerechtigd tot het dragen va* het Metalen Kruis of de Citadelmedaille, machtiging vffleend tot het houden eener collecte door het geheele Rijk in October dezes jaars. Bij kon. besluit van den 26 zijn met ingang van 1 October, benoemd tot curator aan de Rijksuniversiteit te Leiden de heer mr. C. J. E. graaf van Bylandt, te Utrecht de heer mr. W. J. M. Bosch van Oud-Amelis- weerd en te Groningen de heer jhr. mr. P. J. van Swinderen. De kantonrechter te 's-Gravenhage heeft den 26 het Staphorster boertje wegens onbevoegde uitoefening der geneeskunst veroordeeld tot f 100 boete subs. 20 dagen hechtenis. De minister van oorlog heeft aan de Tweede Kamer, uitsluitend ter kennisneming voor de leden overgelegd een plan van de stelling van Amsterdam, waarop is aan geduid, hoever de inrichting van de stelling thans is ge vorderd. De commissieingesteld door den minister van justitie ten einde te onderzoeken in boever door den arbeid in gevangenissenRijksopvoedingsgestichten en Rijkswerkinrichtingen afbreuk wordt gedaan aan den arbeid in de vrije maatschappijen door welke maat regelen de aldus gevoerde mededinging tot zoo gering mogelijke afmetingen zou kunnen worden beperkt, heeft allendie bezwaren of klachten betreffende dit on derwerp te harer kennis wenschen te brengeD, uitgenoo- digd, zulks te doen vóór 15 October a.s. bij ondertee kend schrijven aan het adres van den secretaris, den heer mr. J. Simon van der Aa Delistraat 32, te 's-Gra- vevhage. Zij vestigt er de aandacht op dat zij alleen zal letten op zoodanige mededeelingen, die vergezeld gaan van eene opgave van nauwkeurig omschreven feiten of andere duidelijke gegevens. Bij kon. besluit van den 16 is aan het bestuur der gemeente Leiden vergund op het landgoed «Endegeest" gemeente Oestgeest, een gesticht voor krankzinnigen op te richten. In dit gesticht, bestaande uit drie paviljoenen voor mannen, drie paviljoenen voor vrouwen en de noodige dienstgebouwen en ziekenpaviljoenen, mogen niet meer dan 350 krankzinnigen, 175 mannen en 175 vrouwen, verpleegd worden. Zonder goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken mag noch in de lokalen, noch in hunne bestemming eene verandering gemaakt worden, die invloed heeft op de plaatsruimte of den aanvoer van versehe lucht in de voor de verpleegden bestemde dag- of nachtverblijven. De geneeskundige behandeling der verpleegden wordt opgedragen aan ten minste twee geneeskundigen, die ge vestigd moeten zijn in eene woning op een terrein van het krankzinnigengesticht en buiten het gesticht geene geneeskundige praktijk mogen uitoefenen. Zoolang het aantal verpleegden niet meer dan 200 bedraagt kan de geneeskundige behandeling aan ten minste één genees kundige zijn opgedragen. De Arnhemsche Orkestvereeniging wordt met 1 Jan. a.s. ontbonden. Het bestuur had gehoopt, dat zijn voorstel aan de artisten om 10 pet. van hun tractement te laten vallen wat eene besparing van f 4000 zou hebben gegeven in gunstige overweging zou zijn ge nomen. Nu dit niet zoo is heeft het besloten de ont binding voor te stellen, ondanks de f 2000 meer subsidie van de gemeente. Den 2 October is de inschrijving geopend op de eerste serie, groot 1.500.000, der 3 pets. geldleening groot 3.000.000, van de gemeente Schiedam tegen 97'/a "Zo- Den 2 Januari 1896 worden afgelost alle nog niet uit gelote obligatiën der 3'/ï pots. geldleeningen, aangegaan in 1886, 1892, 1893 en 1894. Amsterdam. Den 27 is in het IJ bij de Wes- terdoksluis een kind van een aldaar liggend vaartuig over boord gevallen en verdronken. Den 27 heeft de heer Steenkamp, hoofdcommissaris van politie, afscheid genomen van het politie-personeel. Hem werd een fraaie boekenkast, aangekocht uit bij dragen van het amsterdamsche politiekorps, als een be wijs van achting aangeboden, benevens een album, be vattende de opdracht van dat geschenk en de namen van hen, die daartoe bijdroegen. Enkele ambtenaren ten stadshuize boden hem een fraaien stoel aan. Melder. Voor het vinden en terug bezorgen der onlangs alhier verloren geraakte vischtorpedo is f 250 belooning uitgeloofd. ïjangedijk. Verheugt zich ieder over het schoone weer der laatste weken de Langedijker bouwer wenscht van heeler hartedat het anders ware. Zijn groenten hebben groote behoefte aan water en dag in dag uit be schijnt de zon de akkers en trekt de vochten tot zich zoo benoodigd voor een Hinken groei van de verschillende koolsoorten. Geen wonder, dat de kool klein blijftmaar ze is vast en zwaar en van goede kwaliteit. Een leven dige handel is er in het artikel, veel levendiger dan ver leden jaar om dezen tijd. Den 21 werden er alleen van het station Noordscharwoude 12 wagons kool geladen en verzonden. Het grootste gedeelte dier groenten komt van St. Pancras, Koedijk, Warmenhuizeu en Kalverdijk van den Langedijk wordt tegenwoordig wel het minst ver handeld. Over het geheel blijft de markt te laag roode kool f 3 gele f 3,50 witte f 4,50. Neemt men echter in aanmerking, dat het land in de strekenvanwaar nu de grootste aanvoer komtveel lager van prijs en huur is dan de Langedijker grondendan kan niet gezegd worden dat voor die streken deze zomer zoo heel on gunstig is geweest. Is de handel in roode kool de meest omvattende ook in gele en witte kool wordt heel wat gedaan. De vroege gele kool is niet al te best van kwa liteit en kan moeielijk in de schuren worden opgeslagen om in den winter van de hand te worden gedaan. Ze wordt dus nu gesneden en aan de markt gebracht. De late gele kool, die in Juli geplant is, is beter voor be waring geschikt en wordt dan ook meestal den winter overgehouden. Bij den grooten afvoer van kool is het begrijpelijk, dat reeds vele akkers leeg staan. Voor beplanting met eenig ander gewas is het te laat, waarom men ze met den vetten modder uit de slooten overdekt en zoo tot het volgende voorjaar laat liggen. De koolstruiken worden van de akkers gehaald in de zon gedroogd en 's winters meestal in een open haard verstookt. Behalve in koolis de handel in bloemkool nog altijd niet onbelangrijk. Voor fijne bloemkool, waar van de voorraad sterk afnemende iswordt een goede prijs gemaakt. Reuzenbloemkool is wat minder gewild. In deze soort duurt de handel tot in den winter voort. Gebrek aan water doet ze er niet voordeelig uitzien. In uien is bijna geen handel. De kwaliteit is goed, de teelt matig. Hoogstens brengt ze 90 cent per mud op. Ook de wortelen zijn goedkoop f 1,50 100 bos en best van kwaliteit. Andere soorten van groenten worden in zulk eene geringe mate aan den Langedijk geteeld, dat afzonder lijke vermelding van prijs en kwaliteit van geen belang is. Tweede Kamer. Zitting van den 26 September. Ingekomen zijn de pensioenbegrooting, de Surinaamsche begrooting en de wetsontwerpen tot bekrachtiging eener provinciale heffing in Groningen en van den onderhand- schen verkoop van grond te Zevenbergen. Voorts is ingekomen een koninklijke machtiging tot beëediging van het nieuwe lid, den heer van Vlijmen. De Voorzitter deelt mede, dat de centrale afdee- ling besloten heeft na het loopende sectieonderzoek, doch niet vóór den 1 October, in de afdeelingen te onderzoeken de Staatsbegrooting en de vestingbegrooting voor 1896 en de daarmede verband houdende ontwerpen. De heer de Savornin Lohman wijst er op, dat de leden nog geen gelegenheid hadden de voor een paar dagen eerst rondgedeelde Staatsbegrooting te bestudeeren en stelt mitsdien voorhet afdeelingsonderzoek den 8 October te beginnen, als wanneer daarvoor meer tijd is. De Voorzitter zal zich onderwerpen aan het be sluit der Kamer maar meentdat de Staatsbegrooting dit jaar geen aanleiding kan geven tot uitvoerige be schouwingen. Hij heeft dus tegen het voorstel ernstige bedenking. De heer B a h 1 m a n n herinnerende dat nog be langrijke financiëele wetten bij de sectiën in onderzoek zijn waarmede alle afdeelingen niet deze week gereed komenzoodat de afdeelingen toch de volgende week moeten vergaderen, ondersteunt het voorstel van den heer Lohman. Bovendien betwist hij den voorzitter dat de begrooting van binnenlandsche zaken ditmaal een zuivere kredietwet zou zijn. De Kamer moet tijd hebben deze van verschillende kanten te bezien. Het voorstel van den heer Lohman om de Staatsbe grooting niet vóór 8 October in de sectiën te onderzoeken, wordt aangenomen met 34 tegen 23 stemmen waarna de vergadering wordt gesloten. EK <3EI<A]SÏB>. De eerste proef op groote schaal, om levend vee van Australië naar Engeland te vervoeren, is mislukt. Van de 550 runderen en 488 schapen stierven onderweg 52 runderen en 82 schapen, terwijl de overige in zulk een deerniswaardigen toestand verkeerden, dat ze op de markt treurig afstaken tegenover het engelsche vee. Wel was de zee gedurende de reis kalm geweest en werden de beesten goed gevoed, doch er had gebrek be staan aan eene voldoende hoeveelheid licht en lucht. Den 25 waren te Londen 39 baren zilver, ter waarde van 58000, in stevige houten kisten verpakt op een be stelwagen van den Midland Spoorweg. De koetsier en de besteller gingen onderweg een koffiehuis binnen om hun ontbijt te gebruiken, doch toen zij na verloop van 20 mi nuten weer buiten kwamen, was de wagen verdwenen. De politie vond den wagen een uur later in een eenzame straat terug, maar het zilver was verdwenen. Vermoedelijk hebben de dieven zich als spoorwegbeambten verkleed in den wagen werd altans een pet gevonden, zooals de bestellers van genoemde spoorwegmaatschappij drageD. FHAKHBIJH. De Koning van België heeft den minister-president Ribot en den minister van buitenl. zaken Hanotaux het grootkruis der Leopoldsorde ge schonken. OOSTEARIJftL-HOAOARIJE. De zitting van het hongaarsche Volkshuis is den 26 geopend. RUSdLAAD. Den 26 des morgens is te Baku de bliksem jin een petroleumbron geslagendie daardoor ontvlamde binnen korten tijd geraakten nog vijf andere bronnen in brand en aan blusschen was toen geen denken meer. Twee werklieden verbrandden en verscheidene anderen bekwamen brandwonden. Zitting van 27 September 1895. J. KL, Schermerhorn, visschen zonder acte, f 1 boete of 1 dag hecht. J. B., Workum, art. 27 spoorwegwet, f 1 boete of 1 dag hecht. IJ. M., Uitgeest, dronkenschap, f 0,50 boete of 1 dag hecht. Allen Egmond aan Zee W. Kr. Hz., F. Zw. Kz., W. St. Hz., en J. St. Hz., strooperij, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. Gr. Hz., J. St. Az., J. BI. Kz. en W. Zw. Jbz., art. 461 strafwetboek, ieder f 0,50 boete of 1 dag hecht. E. Gr. Hz., W. Gr. Hz., als boven en strooperij, ieder 2maal f 0,50 boete of 2maal 1 dag hecht. G. W. v. d. P., Alkmaar, art. 30 prov. regl. op de wegen, f 0,50 boete of 1 dag hecht. J. K Alkmaar, art. 424 en 453 strafwet, f 1 en f 3 boete of 2maal 2 dagen hecht. C. Str., Egmondbinnen, art. 16 verord. op de duinen, f 1 boete of 1 dag hecht. J. D. Chz. en P. KI., Egmond aan den Hoef, art. 461 strafwet, de le f 1 boete of 1 dag hecht., de 2e f 0,50 boete of 1 dag hecht. B. J. B„ Amsterdam, dronkenschap, f 2 boete of 1 dag hecht. Bij vonnis der Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar, dd. 27 Juni 1895 bij verstek gewezen in het tusschen IMMETJE RENSMAAG zonder beroepte Helder, als eischeresse, en CORNELIS VAN 'T WESTENDE, laatst gewoond hebbende te Helder, thans zonder bekende woon plaats en bekend verblijfals gedaagde gevoerd zijnde rechtsgeding, is het tusschen partijen bestaande huwelijk verklaard ontbonden door echtscheiding op grond van kwaadwillige verlating. Alkmaar, De procureur der eischeresse, 22 Sept. 1&95. Mr. W. C. BOSMAN.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 6