1 Buitenland. 349ste Staatsloterij. Nederland. 5e klasse, 13e lijst, 1 Oct. Nr. 12900 f 25000; nrs. 479, 13443, 14857 en 16466 f 1000; nrs. 3669, 5689, 8572, 9827 en 14749 f400; nrs. 3494, 3681, 8837, 12287, 15041 en 19153 f200; nrs. 41, 2478, 3477, 3949, 5534, 6921, 9516, 9742, 10600, 11114, 11199, 11543, 13771, 13970, 13979, 14497 en 15600 f 100. In de wereld der diamantbewerkers en sigaren makers duurt de strijd voor bondsfabrieken nog onver zwakt voort. Dat de diamantbewerkers thans zoo kras optreden is de schuld van de patroons zelf. Het hoofd comité van den A. N. D. B., dat de geheele leiding der werkstakingen en der pogingen tot lotsverbetering in handen hadwas afgetreden omdat in een dei- jongste vergaderingen een bedenkelijke onverschilligheid en een erge verdachtmaking van de bedoelingen van dit Comité aan den dag werden gelegd. Onmiddellijk daarop werd op sommige fabrieken het loon verlaagd. «Gaan jullie nu maar naar je hoofdcomité'', werd den werk lieden smalend toegevoegd en nu eerst gevoelden deze, hoe zij hun eigen glazen hadden ingeworpen. Het gevolg was, dat de heer Henri Polak met zijn vier mede-be stuurders van alle zijden werd aangezocht om op het genomen besluit terug te komen en van dien nood maak ten zij gebruik om van de werklieden gedaan te krijgen, dat zij niet anders dan op Bondsfabrieken zouden willen werken. Door de directies van vijftig diamantslijperijen is be sloten, aan dien eisch niet te voldoen. In het diamant vak brengen echter de eigenaardige toestanden meê, dat de werkman oppermachtig is en daarom zullen, als de eendracht onder de diamantbewerkers blijft bestaan, de patroons vroeger of later toch moeten toegeven. Geschiedt dit niet in eensdan zal ieder afzonderlijk door partiëeie werkstaking gedwongen worden. Dien machtigen steun ontberen de sigarenmakers. Diamantslijpen kent niemand in de provinciesigarenmakers vindt men daar even goed als te Amsterdam. Niettemin voorspellen zaakkundigendat ook de sigarenfabrieken na drie maanden zullen moeten toegeven omdat dan de voor raad der merken waarin zij specialiteit zijn uitgeput is en zij dien niet buiten de stad kunnen laten aan vullen. 't Is echter niet waarschijnlijk dat de stakers 't zoo lang zullen kunnen uithouden. Nu reeds worden zij bij tientallen door de huiseigenaren uit hunne wo ningen gezet en gaat stuk voor stuk van den inboedel naar den lommerd. Van verschillende kanten komt wel is waar financiëele steun doch deze is lang niet toe reikend. De bittere armoede zal hen dan ook wel in de engte drijven en zij het ook knersetandendzullen zij op de oude voorwaarden het werk moeten hervatten. Op journalistiek gebied is de oprichting van een Volksdagblad, waarvan het eerste nummer den 5 Oc tober het licht zal zien, the highest novelty. Het geld daarvoor is voor de eene helft gestort door den heer Van Hall te Utrecht en voor de andere helft bijeenge bracht door de vakvereenigingen. Met de oprichting wordt beoogd het leveren van onpartijdige verslagen van alle vergaderingen in de am- sterdamsche arbeiderswereld en het verschaffen van de gelijke goedkoope lectuur aan het volk Aan het blad komt daarbij uitmuntend ten stade de ontevredenheid in sociaal-democratische kringen over de beide bestaande volksbladen«Het Nbl. v. Nederland" en «de Echo". Vooral «de Echo", die door Holdert Co. wordt uit gegeven, wordt in de laatste maanden op allerlei wijzen tegengewerkteene beweging die door de typografen- vereeniging «Voorwaarts" op touw is gezet en met grenzenlooze bitterheid wordt uitgevoerd. De wijze waarop de heeren Holdert zich in den loop der jaren van eenige werklieden moeten hebben ontdaanis de oorzaak van deze wraakneming. Afgescheiden van dat alles, moet erkend worden, dat tot hiertoe aan den inhoud van de amsterdamsche volks bladen al bitter weinig zorg is besteed. Knippen en lijmen uit de groote persorganen is zoowat het eenige, dat de redacteurs daarvan doen. Brengt het «Volks dagblad" hierin verbetering, dan zal het zeker zijn weg wel vinden. Nous verrons E Af OE li A A MDe geheime politie-agenten te Londen zijn met veel overleg doorgedrongen in de woning van den koopman Henry Bacley, in de Leyboornestraat, die door hen verdacht werd van den gemelden diefstal van zilver. Zij verrasten hem op bed en hij gaf zich ge willig gevangen. In zijne kamer werden vier baren van het vermiste zilver gevonden in vier zakken. Hij wei gerde inlichtingen te geven. Te Londen zijn in de laatste dagen tengevolge van de hitte verschillende gevallen van zonnesteek voorgekomen en in de hospitalen ettelijke gevallen van beroerte en inlandsche cholera. FUAAHRIJK. De koning van Belgiëdie den 26 een onderhoud met den franschen minister van bui- tenlandsche zaken Hanotauxin tegenwoordigheid van zijn kabinetschef, had dat een uur duurde heeft den 28 des avonds te 8.50 min. Parijs verlaten. De begrootingscommissie heeft, bij de behandeling der onderdeelen betrekkelijk het koloniaal leger, zich met algemeene stemmen verklaard voor vermindering van het effectief der zona ven met 3000 man en met 9 tegen 5 stemmen voor vermindering van het korps algiersche artilleristen, mede met 3000 man. De russische minister van buitenl. zaken is te Parijs aangekomen en zal acht dagen blijven. Hij werd aan het station ontvangen door den minister van buitenl. zaken Hanotaux, met wien hij zich geruimen tijd onder hield voordat hij naar zijn hotel reed. Louis Pasteur, 72 jaren oud, is den 28 om 5 uren 45 min. des namiddags te Garches nabij Versailles overleden. De algemeene bekendheid, die deze geleerde verkregen heeft, is hoofdzakelijk te danken aan het door hem ontdekte middel tegen de ziekte der zijdewormen aan zijne stu diën over de gistingsverschijnselen, en aan zijne methode tot genezing der watervrees. Den 29 zijn te Boulogne-Sur-Mer zes werven met al de in aanbouw zijnde vaartuigen en drie schepen in de haven verbrand. Ook do magazijnen en bureau's van den waterstaat en de genie werden een prooi der vlam men. Door de buitengewone droogte waren alle pogingen tot blussching te vergeefs. ITAEIE. De Kamer wordt niet vóór 20 November bijeengeroepen. OOSTEARIJK-HONEARIJE. De verkiezingen voor leden van den gemeenteraad te Weenen in de eerste kiezersgroep zijn zonder stoornis afgeloopen. Gekozen zijn 32 duitsch-liberalen en 13 anti-semieten; de laatsten winnen in deze groep 7 zetels. De nieuwe gemeenteraad bestaat dientengevolge uit 91 anti-semieten en 46 duitsch- liberalen nog ééne herstemming moet plaats hel ben en van den uitslag dier herstemming hangt het af, of de anti-semieten al dan niet over eene meerderheid van twee derde der stemmen zal hebben te beschikken. RUSIiAAI». In het eerste halfjaar van 1895 be droegen de gewone inkomsten 528,129,000 roebels tegen 496,218,000 in 1894de gewone uitgaven daarentegen 510,512,000 tegen 447,931,000. De buitengewone ont vangsten waren 148,495,000 tegen 15,896,000; de buiten gewone uitgaven 268,299,000 tegen 11,136,000. In het cijfer der buitengewone ontvangsten is de opbrengst der 3V2 pCt3. goudleening begrepen. De vermeerdering der buitengewone uitgaven is veroorzaakt door de volgens ukase van 3 Maart 1895 bevolen overdracht aan het wisselfonds der Rijksbank van 89,483,000 roebels metaal, welke na betaling van 1,125,000 rb. aan het fonds der Rijksbank ontnomen zilver in crediet valuta 157,573,000 uitmaken bovendien werden 87,644,000 roebels tot af koop van 5 pCts. spoorweg-obligatiën gebruikt. IFAAJfi, Onlangs kwam in een Madridsch dagblad een voor de spaansche marine beleedigend artikel voor. Alle officieren te Madrid trokken zich dit zoo aan dat zij besloten een hunner door het lot te doen aanwijzen, wien opgedragen zon worden om den schrijver van dat artikel voldoening te vragen. Daar deze zich te Oviedo bevindtis genoemde officier met twee zijner vrienden daarheen vertrokken. CHIAA. De chineesche overheden doen al het mogelijke om het onderzoek naar de slachting te Kutcheng te verijdelen. Veertig chineesche gevangenen zijn losge laten zonder machtiging der consulsde engelsche consul Mansfield is door soldaten beleedigd en de consuls denken er over naar Futsjau weder te keeren. JAP AST. Op den eersten minister graaf Ito is een aanslag gepleegd. De dader is in hechtenis en be hoort tot den Bond tegen de vreemdelingen. VERKEK160E STATEN. Bij een mijngasont- ploffiDg in een mijn bij Leadville in Colorado zijn 20 mijnwerkers gedood. Bij koD. besluit van den 19 (Staatsblad no. 162) is bepaald dat in het krankzinnigengesticht «Het St. Joris Gasthuis" te Delft niet meer dan 212 krankzinni gen (106 mannen en 106 vrouwen) mogen verpleegd worden. Ken nieuwe Paasehtentooastelllng. Purmerend. Door 14 belanghebbenden is in de Doele alhier, tegen vrijdag, den 4, 's middags 12 ure, eene vergadering voor veehouders belegd, ten doel heb bende ook te Purmerend eene jaarlijksche Paaschtentoon stelling te houden. Gelegen tnsschen de Beemster, Purmer en Wormer, van welke polders het bekend is, dat er veel en goed vee wordt gefokt, meent men dat eene zoodanige tentoonstelling alle reden van bestaan heeft en dat groote deelname kan worden verwacht. Aangenomen liet beroep tot predikant bij de ned. herv. gemeente te Purmerend door den heer dr. W. Haver kamp, Bergen op Zoom. Een tooneelwedstrijd. Onder eere-voorzitterschap van den heer mr. W. L. ten Kate, griffier bij het kantongerecht alhier, zal in de maanden December, Januari en Februari a.s. door de tooneelvereeniging «Aurora" welke onder leiding staat van den heer H. van der Worp alhier, een nationale too neelwedstrijd worden gehouden tot bevordering der wel sprekendheid. Verschillende medaljes benevens contanten zullon als prijzen worden gesteld, terwijl de verschillende uitvoeringen zullen worden opgeluisterd door een flink strijkorkest, bestaande uit eenige leden van de Nederl. Salon-kapel «Crescendo", directeur de heer Louis de Bock. St. Pankras. Mej. J. C. L. du Crocq, onderwij zeres aan de openbare school in deze gemeente, staat als no. 1 op eene voordracht voor eene der openbare scholen te Apeldoorn. Oterleek. Beroepen tot predikant der ned. herv. gemeente de heer A. Stramrood, Proponent te Ondkarspel. Schagen. Den 30 herdacht de afdeeling Schagen van de Hollandsche maatschappij van landbouw den dag, waarop zij vóór 25 jaar werd opgericht. Aan het huis houdelijk feestjewaarvoor f 25 was uitgetrokken, werd door 17 leden deelgenomen. De heer Jb. Denijs gaf in eene keurige rede een overzicht van het werken der afdeeling gedurende haar bestaan. Tot laat in den avond bleef men gezellig bijeen. Het bezoek aan de badplaatsen in Nederland is in 1895 grooter geweest dan in 1894. Het bedroeg te Sche- veningen, buiten rekening gelaten de in het dorp zelf afgestapte vreemdelingen 5395 tegenover 4149te Zand- voort 2416 badgasten met 396 dienstboden en met inbe grip van de 240 kinderen uit de Amsterdamsche vacan- tie-kolonie, de 130 uit het Haarlemsche kinderhuisje en de 150 verpleegden in het Badhuis voor minvermogenden 3332 te Domburg 112 1 personen of 311 meer. Te Leiden zal eene Volksschool voor fabrieksmeisjes opgericht worden onder leiding van mej. E. Maas, gedipl. onderwijzeres. 36 fabrieksmeisjes zullen onderwijs ont vangen bij partijen van 12, tweemaal 's weeks gedurende 3 weken. Het streven is om een voortdurenden cursus te kunnen geven, door opleiding van eon onderwijzeres voor dat doel. Bij kon. besluit van den 25 is benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau de heer F. H. H. Borret, tijdelijk rentmeester dér domeinen, behoord hebbende tot de dotatie van wijlen Z. K. H. Frederik, prins der Neder landen, in het rentambt Niervaart. De gemeenteraad .van Schoonhoven heeft besloten, den bouw eener nieuwe gasfabriek op te dragen aan de firma Enthoven te 's-Gravenhage en burgemeester en wet houders gemachtigd daarvoor eene leening aan te gaan van f 80000. Den 30 was de heer Taverne te 's-Gravenhage voor f 120.417 laagste inschrijver naar het bouwen van een pharmaceutisch laboratorium bij Leiden. Den 30 heeft voor de arr. rechtbank te Utrecht terecht gestaan de persoon, die bij prof. Gallee aldaar voor eenigen tijd ingebroken heeft tegen hem, die reeds vroeger veroordeeld is geweest tot 2, 5 en 8 jaar ge vangenis, wordt 10 jaar gevangenis geëischt. Uitspraak den 7. Voor het in October te houden examen voor klerk der posterijen en telegrafie hebben zich 59 aspirauten aangemeld. Den 29 is op de Lombok, eene stoomboot der Rot- terdamsehe Ballastmaatschappij, op de reis van Rotterdam naar Keulen, bii Emmerik een stoompijp gesprongen, waardoor een stoker gedood en een machinist zwaar ge wond werden. Te Velp zijn in de vorige week aangegeven als aan getast door dysenterie 2 personen in dat tijdvak over leden er 2 aan en zijn 4 hersteld. De minister van binnenlandsche zaken heeft het volgende schrijven gericht aan de Ged. Staten der pro vinciën «Het is mij gebleken, dat sommige gemeentebesturen ten aanzien van den naam hunner gemeente eene spelling bezigen of wenschen te bezigen welke afwijkt van die, welke aan mijn departement gebruikelijk is. Daar het mij wensehelijk voorkomt, dat de spelling der kieswet tot algemeene leiddraad strekke voor de schrijfwijze der bedoelde namen, heb ik de eer u te ver zoeken, een onderzo ek in te stellen naar de verschillen, die mochten bestaan tusschen de door de gemeente gevolgde of blijkens door hen aanhangig gemaakte voorstellen of gedane verzoeken, begeerde spelling, en die, welke gevolgd is in de tabel, behoorende bij het bij de Staten-Generaal aanhangig gemaakte ontwerp van wet tot regeling van het kiesrecht. Van de uitkomsten van het onderzoek zal ik gaarne mededeeling ontvangen, vergezeld van uw advies omtrent de gebleken verschillen." Warmenliuizen. Gedurende de maand Septem ber werden aan het telefoonkantoor behandeld 81 telegrammen, waarvan 27 verzonden. Het aantal inlagen in de Rijks postspaarbank over September was 29 tot een bedrag van 1543,14; het aantal terugbetalingen 4 tot een bedrag van f 73,40. - Wieringerwaard. Begunstigd door het heer lijkste weder had zondag den 29 alhier eene harddra verij plaats van paarden, toebehoorende aan inwoners der gemeente. Van de 9 deelnemers werd de prijs van 25 gewonnen door «Dibbels", van G. Grin; de premie van 15 door «Jans", van R. D. Kaan de 2e premie van 10 door «Model", van P. D. Schenkde 3e premie van 5 door «Dora", eveneens van G. Grin. Des avonds gaf het gezelschap van de heeren Lamberts en Kühn van Amsterdam, eene opvoering van twee blijspelen in de kolfbaan van den heer Boon. Eenige rolvastheid uitgeslotenliep de voorstelling goed van stapel. De keuze der stukken «De Patiënten" en «Het Zwaard van Damocles" achtten wij geen gelukkigevooral het na- stukje was tamelijk flauw. Niettegenstaande de in de zaal heerschende tropische hitte, was een talrijk publiek aanwezig. De Commissaris der Koningin in Noordholland heeft bepaald dat de aanslagsregeling voor dit jaar van de belasting op de bedrijfs- en andere inkomsten voor Am sterdam, Haarlem en Helder moet zijn geëindigd op 31 October 1895. Dr. H. J. A. M. Schaepman heeft de zorg voor de vorming van een comité voor een gedenkteeken op het graf van wijlen dr. Nuijens op zich genomen. Tot proponent bij de algemeene doopsgezinde socië teit is bevorderd de heer H. Bakels te M«>og aan de Kaan. Bij de Rijkspostspaarbank is in Augustus ingelegd 2.105.094.33 en terugbetaald 1.408.885.575 zoodat aan het einde der maand ten name van de verschillende inleggers ingeschreven was f 41.662.091.42. In den loop der maand werden 6276 nieuwe boekjes afgegeven en 2215 geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand nog 483.344 boekjes in omloop waren. Wijlen de heer mr. A. J. Duymaer van Twist oud gouverneur-generaal van Neerl.-Indië en zijne echt- genoote hebben aan bet geneeskundig gesticht voor krank zinnigen te Deventer, waarvan de heer van Twist jaren lang bestuurslid was f 10000 vermaaktf 5000 voor extra bedeeling enz. aan armen aller gezindten dor ge meente Deventer10,000 voor verbetering van de predikantstraktementen in de gemeente Deventer20,000 voor het Ned. Zendelingsgenootschap; 1000 voor Ned. Mettrayf 2000 voor extra bedeelingen enz. aan armen aller gezindten der gemeente Diepenveen2000 tot verbetering van het predikantstraktement te Diepenveen f 5000 aan de Maatschappij van Weldadigheid. Te Assendelft is tot onderwijzeres aan school No. 1 benoemd mej. H. C. Stoutjesdijk te Hoorn. Het in vele bladen voorkomend berichtdat de werving voor het indische leger door den minister van oorlog gesloten is, omdat het contingent suppletietroepen voor het loopende jaar voltallig iswordt van bevoegde zijde weersproken daarvan is alleen dit juistdat het op de indische begrooting voor 1895 uitgetrokken con tingent suppletietroepen reeds geheel ter uitzending is aangewezen en dat de minister van oorlog daarin aan leiding heeft gevonden ettelijke verzoeken van vrijwilligers bij het leger hier te lande en van miliciens in w e r k e- lijken dienst, om te mogen overgaan naar het in dische leger, voor dit jaar af te wijzen. Amsterdam. In 1894 kwamen alhier 228 fail lissementen voor, n.l 3 van naamlooze vennootschappen, 13 van vennootschappen onder eene firma en 212 van particulieren. In dat jaar weiden 150 nieuwe aanslui tingen aan de telefoon tot stand gebracht. Bij den brand in het stationsgebouw der Noordhol- landsche Tramwegmaatschappij zijn van de 10 aldaar

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2