de: vrouw. No. 120 2£even en Negentigste Jaargang 1895. W OENSDAG 9 OCTOBER. Buitenland. Feuilleton. Belasting op bedrijfs- en andere inkomsten. Berlijusche Roman, alkmmrsche courant. Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 0,8©s franco door het geheele rijk f 1, De 3 nummers O,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone Advertentlën Per regel O,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COS- TER ZOON. Telefoonnummer: 3. Het HOOFD van bet Plaatselijk Bestuur te ALKMAAR brengt, op grond van artikel 1 der wet van 22 Mei 1845 (Staatsblad no. 22), bij deze ter kennis van de inge zetenen der gemeente, dat vijf voljaarsche kohieren, ns. 6, 7, 89 en 10 der belasting op bedrijfs- en andere inko maten, dienstjaar 1895/6op 5 October 1895 door den Directeur der directe belastingen in Noordholland executoir verklaard, heden aan den Ont vanger der Rijks directe belastingen binnen deze gemeente ter invordering zijn overgegeven. Alkmaar, Het Hoofd van het Bestuur voornoemd, 7 October 1895. A. MACLAINE PONT. BEESJIE. 'Op de laatste vergadering van het Con gres voor hervorming en codificatie van het Volkenrecht te Brussel is bepaald, dat het eerstvolgende congres in 1897 zal worden gehouden in Noord-Amerika. Den iS des avonds is tnsschen Waveren eniOttignies een loeomotief, van Ottignies komende met alle snelheid gereden op eau passagierstrein bij het station van Monsty. Drie rijtuigen van dezon trein werden letterlijk in elkaar geschoven; achttien personen werden dadelijk gedood en ongeveer honderd gewond waarvan dertig ernstig. In een waggon der eerste klasse bevond zich de oud-minister Beernaert, met 7 personen zijner familie; zjjne schoonzuster, mevrouw Moarlonde echtgenoote van den bekenden ingenieur, was dadelijk dood. Mevrouw Beernaert werd licht gekwetst aan de borstde ond-minister zelf niet. Mej. Crets nit Parijsdie zich bij de familie bevond werd aan het hoofd gewond. Volgens latere berichten waren reeds 27 ijjken gevonden en was het aantal, ge wonden tot 115 geklommen. Negen personen werden nog vermist. De lijken waren afgrijselijk verminkt. El* ©ERjAMTD. Te Londen is Jane Cobebread voor de 289 maal tot eene maand gevangenisstraf wegens dronkenschap veroordeeld. Bij den storm van den 2 en 3 zijn 3 stoombooten en 20 zeilschepen op de engelsche kusten vergaan. De zitting van het parlement is op nieuw verdaagd, en wel tot 23 December. FRAWMH.IJIL Den 3 is de zitting der franscbe Academieten teeken van rouw wegens het overlijden van Pasteur., verdaagd. De hertog van An male was voorzitter en verheerlijkte den overledene in eene korte aanspraak als »den weldoener der mensehheid". Den 5des morgens te tien urenwerd de ebben houten kistwaarin het lijk van Pasteur zieh bevond in den met zes paarden bespannen lijkwagen geplaatst. waarin ook OarnotMae-Mahon aa Oanrobert begraven werdenterwijl de stafmnziek der republikeinsehe garde Chopin's trenrmarsch liet hooren. Vijf wagens met kransen (waaronder één van de Hoageschool te Utrecht) volgden in den stoet. Langs den geheelen weg stond een onafzienbare menigte geschaard. Op het plein voor 18) naar het Hoogduitse.b VAN PAUU lilADAU. Nadat de predikant 's hemels zegen had afgebeden voor het jonge paar, dat door zuivere liefde tot elkander was gekomen, hun beiden de gelofte had laten afleggen in eeuwige liefde en trouw en godsvrucht bij elkander te blijven en de symbolische .ceremonie van het verwis selen der ringen had volbracht, was de plechtigheid geëindigd. Nogmaals ontving he.t bruidspaar aller geluk- wensehen, nogmaals werden Frida's oogen vochtig, en nogmaals biggelden groote tranen nit de trouwe oogen van Donusdorf, die zijne dochter en zijn schoonzoon weder hartelijk kuste. En na werd Ehrike's hartowensch vervuld. Het ge zelschap begaf zich naar de feestelijk versierde eetzaal en nam plaats aan den rijk voorziene» disch. Naast de jonge mevrouw Ellers zat de predikant, naast den jongen echtgenoot, Dounsdorf; tegenover hen Hen- nern naast Eugenie, Berwitz naast Agnes, aan de uit hoeken tnsschen Donnsdorf' en Agnes, de geheimraad Weding en tnsschen den predikant en Hennern, Ehrike. Victor zorgde er voor, dat de stemming aan tafel in zijne nabijheid zoo opgewekt mogelijk was. Hennern sprak druk met Eugenie, zoodat het haar zeer gemak kelijk viel zich aan de afspraak te honden met den heer von Berwitz, die haar linker buurman was, om zich in te houden en geen wanklank in het kleine gezelschap te brengen. De raad van legatie werd trouwens geheel in beslag genomen door de kleine Agnes en kon zich gernst aan haar wijden, zonder onbeleefd te zijn tegen over Eugenie, die het zeer goed scheen te kunnen vinden de Notre Dame aangekomen werd de kist het kerkge bouw binnen gedragen eu op een prachtige katafalk geplaatst. Terwijl de deelnemers aan den stoet de kerk langzaam binnentraden kwam president Fanre in open rijtuigomgeven door een escorte van kurassiers, aanrij den. In de kerk bevonden zich reeds prins Nicolaas van Griekenlandde pauselijke nuntius en grootvorst Con- stantijn in groot uniform met het grootkruis van het Legioen van Eer. De minister van onderwijs de heer Poincarésprak de lijkrede uit. Daarna trokken de troepen langs het lijk dat in de Notre Dame blijft totdat het grafgewelf onder het monument Jnpille in den tuin van het institunt Pasteur gereed is. Jnpille die herdersknaap was is de eerste lijder geweest, die door Pasteur van hondsdolheid genezen werd. Hij is thans werkzaam als amanuensis in het laboratorium. President Faure heeft den 5 een bezoek gebracht bij grootvorst Constantijn. De beheerders van de atdeeling Eeredienst hebben beslist, dat voortaan de vergoeding voor woningkosten aan de protestantsche godsdienstleeraars in ééns aan het einde van het jaar zal worden uitgekeerd dat voor belang hebbenden zeer onaangenaam is, daar door hen de haar per kwartaal moet worden betaald. SPANJE. In een onderhond met den minister van oorlog heeft deze verklaard eeclang 25 bataljons naar Cuba te zullen zenden. Den 5 November zullen die versterkingen vertrekken. TURKIJE. Volgens de berichten van den gezant der Vereenigde Staten te Stamboel aan zijne regeeering, zijn de botsingen tusschen armeniërs aan de eene en tnrksche gendarmeB en mohammedanen aan de andere zijde in het begin der vorige week veel ernstiger geweest, dan het bericht nit Oonstantinopel zon doen vermoeden. Bij bet eerste gevecht op 30 September zonden wel 60 personen gedood zijn waaronder een tnrksche majoor adjudant van den minister van politie. Den 1 October zouden des avonds wel 80 personen gedood zijn. De Sultan was door de gebeurtenissen zeer bevreesd gewor den en de ministeraad was bijeengeroepen om den toe stand na te gaan. Het diner, dat den 30 September ter eere van prins Albert van Slees wijk Holsteiu ten paleize .zon zijn gegevenwerd zelfs afgezegd. Den 6, des aachtg, hebben de muzelmannen te Trebi zonde de christenen aangevallen. De regeering nam maatregelen om de onlusten te bedwingen, maar het gar nizoen was onvoldoende. De gezanten kwamen den 6 bijeen om over den toestand te beraadslagen; zij besloten nienwe «tappen bij den grootvizier te doen. Tweede Kamer. Begrooting Suriname 1896. Terwij] .de begrooting over het afgeloopen jaarzoo als die laatstelijk is aangevuldin uitgaaf bedroog 2.104.552/46® en de koloniale middelen werden vast gesteld op f 1.726.488.33, zoodat de bijdrage nit *s rijks schatkist beliep f 378.146.13-", is de nieuwe begrooting met Dr. Hennern. Weding -sloeg in stilte alles gade en Ehrike stoorde zich nergens aan. Hij at ea dronk over dadig. Berwitz had ,«ich na tien minntan een volkomen jnist oordeel gevormd omtrent zijne even mooie als gevaarlijke kleine buurvrouw. Op zulk eene kennismaking had hij in dezen kring van eenvoudige menschen volstrekt niet gerekend- Agnes daagde hem met eene gemakkelijkheid, die zijne .grootste verbazing opwekte, ,pit, haar op onge oorloofde wijze het thof te maken, en als hij dan aarze lend eene kleine schrede voorwaarts deed veelde hij onmiddelijk hoe zij hem aanpakte en tot een geweldigen sprong aandreef. Met een soort van galgenhumor nam hij deel aan het lichtzinnige spel, waarin Agnes -blijk baar veel vermaak schepte. Toch had hjj daarbjj een zeer eigenaardig gevoel, dat hij maar niet kon onder drukken. Het was hona te moede alsof hij een groot onrecht beging aan zichzelf en aan zijne mooie buur vrouw ter linkerzijdeaan wie hij sedert den eersten dag hunner kennismaking eigenlijk altijd had moeten denken. Maar dat was immers eene kinderachtige dwaas heid, anders niets 1 Zij gaf immers niets om hem. Hare koele afwerende houding, hare grove gezegden zeiden hem duidelijk genoeg, dat het gevoel, dat hij voor haar koesterde en dat hij eigenlijk niet eens voor zieh zelf wilde erkennen, in geen geval door haar gedeeld werd. En hij zelf had nu de zekerheid verkregen, dat hij met Eugenie niet kon spreken, zooals hjj dat toch zoo gaarne gedaan had. Zij had iets over zich, dat hem voortdurend ergerde, en waardoor hij tegenover haar anders scheen dan hjj was. Hij gevoelde, dat hij zich tegenover Eugenie al zeer weinig beminnelijk voordeed en dat verdroot hem zeer. Wat was hij onderhoudend en vroolijk met de kleine Agnes en nog wel zonder zich eenige moeite te geven 1 Met haar amuseerde hij zich werkelijk. En al konden de aardigheden, die hij zich tegenover haar ver oorloofde niet alleen, maar waartoe zij hem noodzaakte, niet altijd hardop gezegd worden, hij bracht dan toch een prettig uur door met dat vroolijke wezentje van voor 1896 voorgedragen tot een bedrag van 2.084.114.09, terwijl de koloniale middelen zijn geraamd op ƒ1.775.009.98 en de bijdrage nit 'srijlcsschatkistalzoobelooptƒ309.104.11. In Suriname waren die cijfers als volgt voorgedragen uitgaaf ƒ2.156.027.59, ontvang 1.775.009.98, en de rijksbijdrage 381.017.61. Sommige nieuwe uitgaven of verhoogingen heeft de minister van kolouiën gemeend niet te moeten overnemen. Op de nieuwe begrooting komen daarentegen voor posten tot traktementsverhooging van abtenareneene personeele toelage van f 1000 aan den gouvernements landmeter Lothdie een werkzaam aandeel genomen heeft in de voorbereiding van productieve werken voor de aanstelling van een klork van den ontvauger der be lastingen in Nickerievoor de hervorming van den dienst op het, postkantoorvoor de aanstelling van een sub agent ad 4000 bij het immigratie-departementvoor een personeele toelage aan een commies bij dit departe ment; voor het onderwijs van gouvernementswege te Paramaribo 4000 meer) voor een traktementsverhoo ging ad 300 ten behoeve van 2 in 1893 uit Nederland uitgezonden onderwijzersen een subsidie van 2000 voor een onderwijzer bij eene schooldoor de Moravische Broedergemeente opgericht bij de Ancaner Boschnegers. Een maatstaf tot bevredigende regeling van do vroeger toegezegde subsidie aan de Moravische Broedergemeente en aan de roomsch katholieke gemeente is nog niet kun nen gevonden worden. Ook de kosten van oprichting van een cultuurtuin kunnen nog niet worden aangewezen, omdat de opleiding te Buitenzorg van den toekomstigen vertraging heeft ondervonden. Verder is de voorloopige raming van 145.000 voor een stoomschip voor den zeedienst met 15.000 ver hoogd. Dit vaartuig, dat minstens 11 eng. mijl per nnr zal moeten loopen en waarvoor reeds 50.000 op de loopende begrooting was uitgetrokken zal in het geheel 210.000 kosten. Verder wordt gerekend op de aan schaffing van een stoombarkas voor een dagelijksche vaart, heen en terng, tnsschen Paramaribo en Sommelsdijk. Ein delijk is een post van 7000 overgenomen voor een stoomsloep ten behoeve van het station Ephratadat het eenige isdat nog slechts van één stoomsloep is voorzien. Kuiling van grond te Rotterdam. Ter bekrachtiging is aan de Tweede Kamer voorge dragen eene overeenkomst, ten doel hebbende verbetering van den hygienischen toestand en van verkeerswegen in de onmiddellijke nabijheid van de strafgevangenis te Rot terdam. Daartoe dient de ruiling van grondin verband met de demping die zeer gewenscht is nit een hygiënisch oogpunt, van eene sloot tnsschen de Bergstraat en den Oostblommerdijkschen weg en den toegangsweg tot de strafgevangenis aldaar. Door het verkrijgen van een trapezinm-vormig stuk grond zal het Staatsterrein op dit punt beter kannen worden afgeronden een beter uitpad verkregen worden naar de dwarsstraat en zal het gevangenisterrein gewaarborgd worden tegen hinder lijke belendingen. wie hij bij eene nadere beschouwing zeggen moest dat zij werkelijk mooi was, en met wie hij in het vervol» nog vele prettige uurtjes zon kunnen doorbrengen. Die kennismaking moest stellig aangehouden worden. Eugenie had, terwijl zij met Hennern sprak, zonder eenige bijzondere aandacht te schenken aan haar rechter buurman en Agnes, zeer goed begrepen, wat er tnsschen nea beiden voorviel. Al kon zij niet vermoeden, hoe het in werkelijkheid met Agdesgesteld was, zij had toch een onaangenaam gevoel dat haar voortdurend gewaarschuwd had voor eene toena dering tot hare vriendin en die van Frida, en dat haar nu ook deed vermoeden, dat Agnes den raad van legatie wist te boeien door middelen, die zij niet kende. Maar dat Berwitz zich door die middelen liet inpakken, ver- wonderde haar zeer en kwam haar zelfs verachtelijk voor. Zij wilde zich ook niet meer met hem inlaten. Dat was haar stellig voornemen. Zij was van die ge dachte des te meer doordrongen, omdat zij ter zelfder tijd gevoelde, hoe oneindig gemakkelijker het haar nu viel op Hennern's complimentjes te antwoorden, dan nog ooit te voren. De schrandere Hennern bemerkte ook zeer spoe dig en tot zijne groote voldoening, dat er sedert zijne laatste ontmoeting met Eugenie eene groote verandering met haar had plaats gehad. Hnn gesprek werd steeds levendiger en inniger, en tegen het einde van het déjeu ner vond Hennern, dat hij nu zonder onbescheiden te zijn een beslissend antwoord kon vragen. Hij nam van de bloemen, die over de geheele tafel verspreid waren, eene mooie la-France roos en gaf ze aan Eugenie met de woorden »Ik weet, dat u veel vau rozen houdt. Het zon mij daarom zeer veel genoegen doen, als n mjj vergunnen wildet, n een mooie bonqnet te zenden Terwijl Eugenie bezig was, de roos, die Hennern haar gegeven had, in haar japon te steken, wierp zij onwille keurig en vlug een blik op de groep, die naast haar zat. Zij zag in dat vluchtige oogenblik, boe die twee, die elkauder nog maar zoo kort geleden leerden kennen, opvallend vertrouwelijk met elkander waren, hoe zon-

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 1