Stadsberichten. eener overeenkomst met de gemeente 's-Gravenzande betreffende de overneming van op dien grond aan te leggen wegen. De met de prinsen van Aremberg nit te voeren be dijking van schorren op het verdronken land van Saf- tingen omvat eene oppervlakte van ongeveer 579 H.A., waarvan pl.m. 512 H.A. eigendom van den Staat. In dat werk is begrepen een nieuwe haven voor de visschers van Clinge en de verbreeding van de uitwateringssloot met aankoop van grond in den van Alsteinpolder, waarop de nieuwe polder zijn water zal lossen. De kosten worden geraamd op pl.m. 320.000, waarin de Staat zal deelen voor pl.m. 282.000. Per H.A. beloopen de begroote kosten alzoo ƒ560, terwijl de in te dijken gronden over het algemeen van betere kwaliteit zijn dan de in 1894 verkochte gronden in den Brakman, die pl.m. 1280 per H.A. hebben gebracht. Dit werk zal eerst in het voorjaar van 1897 worden aangevangen, om in den herfst van dat jaar voor de eerste maal opgeleverd te worden. De regeering heeft een voorstel ingediend tot oprich ting van Kamers van Arbeid. De oud-minister van buitenl. zaken jhr. C. Hartsen is in den leeftijd van 72 jaren te Hilversum waar hij tijdelijk vertoefde overleden. O. a. was hij ook presi dent-commissaris vau het Dagblad van Zuidhollaud en 's-Gravenhage. Den 11 zijn op het spoorterrein bij Arnhem twee goederentreinen op elkaar geloopen, ten gevolge waarvan eenige wagens verbrijzeld zijn. De brand te Boskoop op den 1 October is ontstaan door het onvoorzichtig omga.an met het spirituslampje waarmede een petroleummotor verwarmd moet worden om hem aan den gang te brengen en waaraan een der twee personen die in de timmermanswerkplaats waren, zijne pijp aanstak. Purmerend. Bij gelegenheid van de aanstaande najaarskermis zullen op zaterdag, den 19, alhier worden gehouden eene harddraverij door aangespannen paarden die nimmer een prijs van f 60 of meer ge wonnen hebben en eene r i n g r ij d e r ij. De prijzen der harddraverij zijn f 40, f 20 en f 10 en die der ringrijderij fraaie kunstvoorwerpen. Veefonds te Purmerend. Het alhier opgerichte veefonds heeft deze week reeds blijken kunnen geven reden van bestaan te hebben. De veehouders v. G., in de Starnmeer en R. te Wormer gaven aan het bestuur van het fonds kennis, dat de in gewanden van de door hen den 8, onder assurantie van het veefonds, verkochte koeien aan het abattoir te Am sterdam voor gebruik ongeschikt werden bevonden, zoodat de betrokken slagers te Amsterdam om schadevergoeding bij hen aanklopten. Na nauwkeurig onderzoek door de daarvoor aangewezen commissarissen van het fonds, waar bij de juistheid yan de door de veehouders gemaakte aanspraken bleek werden de door deze laatsten uitbe taalde schadevergoedingen nit de kas van het fonds terugbetaald. Den 9 is te 's-Gravenhage een opperman werk zaam aan den bouw van een nieuw huis van eene vrij aanzienlijke hoogte gevallen en aan de daarbij bekomen verwondingen des avonds overleden. Den 11 des morgens is in de Delistraat te Ka- fendrecht eon in aanbouw zijnd perceel, bestaande uit twee verdiepingeningestortvermoedelijk door het wegzakken van een ijzeren bint, waarop de bintlaag der eerste verdieping rustte van de 29 daar werkzaam zijnde personen werden 10 meer of minder ernstig ge kwetst van onder het puin weggehaald en per brancard of rijtuig naar het gasthuis of woning vervoerd. Uit Winterswijk wordt aan de Zutfensche Courant gemeld, dat den 10 des namiddags met donderend geraas niets zien niets hooren. Bij al zijn egoïsme en al zijne inwendige leugenachtigheid had hij een zeer goeden karaktertrekdie zijne vele fouten vergoeddehij was dankbaar. Als levenslustig kunstenaar was hij zeker autodidact maar hij had het als zoodanig spoedig tot eene groote hoogte gebracht. Hij genoot de zegeningen van den on- verwachten rijkdom met het grootste behagen en veel overleg, en hij vergat geen oogenblik, dat hij zijn geheele, tegenwoordig bestaan verschuldigd was aan de liefde en het vertrouwen van het nietige persoontje dat zoo on beholpen en aandoenlijk gelukkig naast hem leefde, en dat hij het in zijne macht had om Frida in haar geluk kigen waan te laten of om haar diep ongelukkig te maken. Het was niet alleen zijn voornemen, het was hem bepaald eene behoefte liefde, vriendelijkheid en teeder- heid voor te wenden zoowel tegenover haar als tegen over haar vader. Donnsdorf was dan ook overgelukkig in het geluk zijner kinderen, en als hij den naam van zijn schoonzoon uitsprak straalde zijn goedig, rond ge zicht van louter geluk. Geheel anders was het gegaan met de familie Hen- nern al had zij ook in een enkel opzichthet verschil in vermogen van de beide echtgenootenveel overeen komst met de familie Ellers. Het huwelijk van Dr. Emil Hennern en mejuffrouw Eugenie Weding, dat in alle stilte in September van het jaar 1884 dus drie maanden na de bruiloft bij Donns dorf had plaats gehad, was in de benrskringen waar Hennern tot de meest bekende figuren behoordeveel besproken. Iedereen hadals iets dat van zelf sprak veronder steld dat Hennern die als een heerschzuchtig man be kend stond door zijn huwelijk of eene verbinding met de hoogeremaatschappelijke kringen zou zoeken of een zeer rijk meisje zou trouwen. Het werd op de beurs die alles verneemten waar ook spoedig de meest ver trouwbare berichten over de omstandigheden van de jonge mevrouw Hennern bekend werden ten zeerste in hem gewaardeerd nat hij een onbemiddeld meisje van wier bestaan de berlijnsche maatschappij tot nu toe bijna niet had geweten de dochter van een hoogst eer biedwaardig maar toch ondergeschikt ambtenaar van het ministerie, tot vrouw had genomen. Dit idealisme had men niet bij den zenuwachtigeu Hennern bij den bewegelijken speculant durven zoeken. Wordt vervolgd. ingestort is de fabriek-spinnerijvan de heeren Frans Beckmann Co. te Bocholtdicht bij de nederlandsche grenze'Den 11 des namiddags waren reeds 9 dooden en 11 gewonden uit de puinhoopen gehaald, en werden nog 15 a 20 werklieden vermist. Onder de dooden was ook de jeugdige directeur der fabriek de h er Sommers. De voormuur schijnt den sterken druk van het zware boven werk van steen ijzer en beton niet te hebben kunnen dragen. Den 11 heeft het openbaar ministerie bij de arr. rechtbank te Winschoten tegen K. E. Dik, gewezen bur gemeester van Nieuwe-Pekela en lid der Prov. Staten van Groningen, terecht staande wegens verduistering van gelden, 5 jaar gevangenisstraf geëischt. Bij de ned. herv. gemeente te Franeker is als predikant beroepen ds. F, C. A. Pantekoekte Koven- karspel. Amsterdam. Den 10, des nachts om twee uur, is brand uitgebroken in het Noordhollandsche IJzerma- gazijn van den heer H. W. J. Hamers, Nieuwendijk 197. De in het achterhuis slapende bewoners konden door een uitgang in de steeg zich redden. Aanzienlijke schade werd door vuur en water toegebracht aan de werkplaats en het magazijn. Des morgens om 6 uur ontstond door een ongeluk met een petroleum-toestel brand op de tweede verdieping van een perceel aan de Lindegracht. De man, timmerman van beroepwas op de vrouw en vier kin deren die nog te bed lagen moesten in nachtgewaad zich redden. De bovenwoning brandde geheel uit. In den Houtrakpolder zijn den 10 des avonds verbrand twee schuren, dienende tot stalling en bergplaats en twee schelften hooi en stroo (9000 en 2000 P.). Twee var kens en veertig kippen verbrandden. Den 10 zijn twee van de zes voor onderwijzers ge ëxamineerde dames geslaagd nl. M. L. Rubens en J. F. Suijverbeiden alhier; den 11 een van de vijf,mej. W. G. M. J. Strauss alhier. Het Rijks-Museum alhier werd in het 3 kwartaal be zocht door 166.325 personen. De heer J. A. C. Walraven, die sedert 1862 de be trekking van kassier-generaal bij de Nederlandsche Bank heeft vervuld, zal met 1 November a. s. die betrekking neêrleggen. Tot zijn opvolger is benoemd de heer Mr. A. Moens, thans chef van de secretarie der Nederlandsche Bank. De gemeenteraad heeft den 9 met 17 tegen 11 stem men gehandhaafd het beginsel van verpachting der stand plaatsen voor rijtuigen op de openbare wegen en pleinen en aangenomen het voorstel van burg. en weth., om die verpachting te doen voor 4^2 jaarnamelijk tot 1 Mei 1900. Een amendement van den heer Hovyom te bepalen dat de gebruikers de standplaatsen alleen op werkdagen zouden moeten bezetten, werd verworpen met 20 tegen 8 stemmen. In den nacht van den 8 op den 9 is door den heer Bateltinspecteur-rechercheur van politie alhierten huize van den boekhandelaar F. van Crombroyche aan den Singel 374beslag gelegd op eene wagenvracht on zedelijke brochures platen enz. De douane aan de gren zen had de aandacht der politie gevestigd op de belang rijke verzendingen van boeken uit Parijs aan genoemd adres. Haarlem. Het provinciaal bestuur van Noord holland heeft den 10 bij enkele inschrijving aanbesteed de uitvoering van bagger werk in het Noordzee-kanaal geraamd op 29000. Laagste inschrijver de heer C. L. Kalis Jz. te Sliedrechtvoor 19800. ïSarsingerlsorn. Voor de herhalingslessen te Kolhorn was het getal leerlingen dit jaar beneden het vereiscbte getal. Cnliantsoug. In den morgen van den 10 brandde even na 7 uur de boerenplaats van den heer P. de Geus, aan de Groote Keeten, alhier, geheel af. Met veel ge vaar werden de kindereu uit het brandende perceel gered. Een doofstomme jonge man kwam in de vlammen om. Naar wij vernemen was alles, hoewel laag, tegen brand schade verzekerd. Men vermoedt, dat de brand door onvoorzichtigheid van den doofstomme is ontstaan. Sioogwoud. Ouder een koppel van 120 schapen alhier is bij J. G. door den plaatsvervangenden rijks veearts, den heer G. Muijs te Schagen, rotkreupel ge constateerd. De wettelijke maatregelen zijn toegepast. Obdam. Ons bericht in een vorig nummer, dat zich voor de onderwijzers-vacature, op eene jaarwedde van f 600, slechts één sollicitant had aangemeld, is on juist. Zeven adspiranten dongen naar deze betrekking. Scliagen. In het begin dezer maand zijn de lessen aan ue teekenschool van de vereeniging ter bevordering van bouwkunst alhier weder aangevangen met 9 leer lingen voor handteekenen en 8 voor bouwkundig teeke nen. Als vorige winters zijn de heeren F. Gielen en J. Roggeveen Wz. met het geven van het teskenonder- wijs belast. Het getal leerlingen zal in den loop van den herfst ongotwijfeld grooter wordenwanneer het avondwerken voor de ambachtslieden ophoudt. Den 10 werd op de botermarkt alhier procesverbaal opgemaakt, tegen een landbouwerwiens aangevoerde boter bij weging 60 gram per ned. pond te licht bleek te zijn. Verschillende gymnastiekvereenigingen uit den omtrek zijn door »Lycurgus" alhier uitgeuoodigd, de feestelijke inwijding van het nieuwe vaandel in het laatst van De cember te komen bijwonen. Zooals reeds is gemeld, is het vorige vaandel bij den kerkbrand verloren gegaan. Schermerliorn. In vijf gezinnen heerscht alhier dipbteritis. De ziekte doet zich tot dusver in lichten graad voor. In de polders 'Waard en CJroet wordt nog niets geen stroo voor de papierfabrieken opgekocht. Van de Kamper fabriek, eene der grootste afnemers alhier, staat nog van den oogst 1894 aan de haven een bewijs dat de behoefte nog niet groot is. Ursem. Ter vervulling der vacature welke spoedig zal ontstaan door het vertrek van den predikant, den heer H. Schuttevaêr naar Abbekerk c. a., is toezeg ging van beroep gegeven aan den heer A. Stramrood, candidaat tot den 11. D. te O u d k a r s p e 1. Herfst. 't Wordt herfst; de onmiskenbre teekenen vertoonen zich in woud en veld. Der boomen bladerkroon, een siersel van den zomereen schadnwdak voor mensch en dier verliest haar groenen glans, haar dichtheid van het loo. ver. De winden rukken blad op blad van duizend dunne takjes en spelen dwarlend met het groen in ritselend ge schuifel. Ontelbre tinten toont het loof eer 't van den boom moet scheiden 't Wordt bruinig groen of rood van tintof geel met donkre vlekken of glanzend glad als groen satijn of grijs met waterspatten. De zon verschrom pelt 't dorrend loof en flikkert door de takken en boort heur stralen door het groen, door weer en wind geteisterd. Nog enkele weken en de storm heeft 't woud geheel ont bladerd. Dan steken kale takken op de dorre boomge vaarten en elke eik en elke beuk licht door den wind bewogen, lijkt door het kletterend geluid een rammelend geraamte. Het vogelkoor, dat weken lang zijn schoonste liederen kweelde en juichte in minnetijd de jeugd, ver laat de onveilge nesten. Naar 't warmer zuiden voert de weg nu 't groene woud ontbladert en kouder wind en kouder zon hun rechten laten gelden. Alleen de kraai houdt moedig stand en wiegt zich op de takken en doet zijn krijschendschel geluid ver door het bosch weer klinken. Het boscbpad wordt een modderpoel, zoo glibberig nat en morsig. Het half vergane, natte loof, vertrapt in wagensporen vult elke kuil en elke voor met slijkerige stoffen. Hoe ongezellig wordt het woud hoe huivring- wekkend eenzaam Maar ook het veld is leeg en kaalde oogst is afge- loopen. Het koren vult de hechte schuur en 't regel matig klappen der vlegels op den houten vloerbedekt met rijpe arenwordt nu op elke dorsch gehoord van 's morgens tot den avond. De zwarte akker wordt ge ploegd en dampend staan de paarden aan 't einde van de breede voor hun voerman al te wachten, die met zijn ijzer 't kouter schuurteer hij de ploeg doet wenden om weer op nieuw door 't stoppelveld een diepe voor te snijden. Een lichte nevel dekt het veld als 't zonnetje gaat scheiden en 't sterrenheir zijn stralen zendt langs bosch en veld en wegen. De kille herfstluchtlicht en fijn, doet 't hart ons sneller kloppen en jaagt met immer vlngger slag het bloed ons door de aren. 't Wordt, herfstde onmiskenbre teekenen vertoonen zich in woud en veld. Het eerste nummer is verschenen van Me SSeroeps- StenograaS", orgaan ter beoefening van het debatten- schrift naar het. stelsel Shilze-ÏVérj-. Dit tijdschrift zal geregeld den 5 en 20 van elke maand verschijnen en staat onder redactie van den heer C. H. Smets len luit. der inf. te 's-Gravenhage. Men abonneert zich aan het Centraal-Bureau voor Stolze'sche stenographie, 's-Gra- venhage, Da Costastraat 71, per 3 maanden voor f 1. Leden der N. St. V., »Stolze-Wéry" betalen f 0,7-5, voor Indië en het buitenland f 1.25. De inhoud van no. 1 is 1°. aan de 'ezers 2°. de studie van het debattenschrift door J. L. Wéry; 3°. schrijfoefeningen 1. weglaten v. h. haakje 4°. lees- en schrijfoefeningen (debattenschrift.) De landbouw-literatuur is weder verrijkt met een nuttig boekje, dat den boeren van veel voordeel kan zijn. Het behandelt de verzorging van het dier, dat, met alles tevreden, het schijnbaar meest waardelooze op eene boer derij voor den landbouwer productief helpt maken. Het is eene handleiding voor het fokken en mesten van liet varken, door A. A. ter Haar, leeraar aan de rijks- winterlandbouwschool te Goes. De schrijver behandelt daarin de verschillende rassen het meest hier te lande bekend en schetst met helderheid en zaakkennis de wijze, waarop deze fokkerij op de deugdelijkste wijze kan worden uitgeoefend. Van het uitnemende werk, in uitgave bij de firma G. Kolff en Co., 's-Gravenage, van de hand van W. Cool, getiteld Me Lombok-expeditie, zagen thans de vijfde en zesde aflevering het licht. De schrijver is daarin ge vorderd tot den 19 Augustus, zes dagen vóór den huive- ringwekkenden overval, waaraan onze troepen bloot ston den. Deze afleveringen bevatten weder menige fraai uit gevoerde illustratie,- die een voortreffelijk hulpmiddel zijn tot. een helderder inzicht in de op Lombok heerschende toestanden. De firma T. BS. Haagen van de stoom-drijf- riemen- en lederfabriek te Kottcrdamheeft op de wereldtentoonstelling te Amsterdam behalve de groote gouden medalje, voor hare inzending lederen drijfriemen ook het eerekruis gekregen. De barometerstand alhier was 's morgens te 8 uur als volgt: op den 11 758 5; den 12 760.4. A'ederl. Vrouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn. De elfde jaarvergadering van den »Ned. V rouwenbond tot verhooging van het zedelijk bewustzijn" werd den 10 te 11uur in het lokaal Waakt en Bidt" alhier geopend door mevr. douairière Klerck, geb. van Hogen- dorppresidentedie zooals blijkt uit. een verslag in de Telegraaf de ongeveer dertig afgevaardigden welke opgekomen waren, een hartelijk welkom toeriep. Uit het verslag dor secretaresse, gravin van Hogendorp bleek dat het ledental in de laatste twee jaren, waarover het liep, gestegen was van 4250 tot 5050 en de inkom sten van 3600 tot 4300. Voor de 15 plaatsen die afgevallen waren kwamen 41 nieuwe. Behalve het maan- delijkseh orgaan van den Bond, dat aan alle leden wordt rondgezonden, zijn ook weder een aantal losse blaadjes in 't licht gegeven. Van »Een woord aan jonge mannen door een Moeder" waren 8000 ex. verspreid en bij ge bleken behoefte een derde oplaag van 3000 ex. gedrukt. Ook een drietal blaadjes ter nitdeeling op kermissen hadden bij duizendtallen hun weg gevonden. Een adres werd in October 1894 vanwege het Hoofdbestuur bij de Tweede Kamer ingezonden om te herinneren aan het Nationaal Petitionnement in 1890. Door de vriendelijk heid der Spoorwegmaatschappijen zijn aankondigingen van Tehuizen (Vrouwenlogeinenfen) iu de Wachtkamers 3e kl. aan alle stations geplaatst. Als vertakking van den Internationalen Bond de Federatie tot afschaffing der gewettigde ontucht zijn de relatiën met het buitenland voortgezetdie iu dezen algemeenen strijd zoo noodig zijn. Eindelijk heeft zich op initiatief van den Vrouwenbond en van de Ned. Ver eeniging tegen de prostitutie een commissie gevormd, die zich speciaal met de belangen dor zedelijkheid in onze Oost- en West-Indische bezittingen bezig houdt.

Alkmaarsche Courant | 1895 | | pagina 2